r SPORT. ONDERWIJS. KUNST EN WETENSCHAP. BUITENLAND. BEURSTHERMMIETER van Vrijdag. I Jl KEURS- EN WISSELKOERSEN. ZUID-BEVELAND. NOORD-BEVELAND. ZEEUWSOH-VLAANDEREN W.D. ZEEUWSCH-VLAANDEREN O.D. Het Italiaansch-Abessijnsch conflict. >■- - IV J» V 'r««.'- - "fv - -.---V-- v. -r> - •- .-■' 'v. A J-'O I'lWJMiMMMMBt&lhMiTyiillMfnrM fMUMMf ftlllHBMi AMSTERDAM, 23 Augustus- Het eerste getal is de vorige notes- ring, daarop volgt de officieele notee ring van heden. Ned 31 1000-4 9314—93%. Ned. 33 1000-4 93%—93% Ned. 34 1000-4 93%—93%. Ceriif'caien-3 77%—77%. O- indie 34 1000-4 91%—91%, Denemarken Oblig. 1926-5 73-72%. Duitschl. 100-7 18%—18%. Engeland 1960-90 4 71%—71%. Zwitserl. oblig. '24-5 97% Zwitserl. Staatssp. 1927-4% 93%93%. Amsterdam 1933-5 95% Amsterdam 1934-4% 93% 's Gravenhage 1929-4% 98%- Rotterdam 1926-1930-4% 90%—90. Berlijn 1925-6% 15% Zeeuws. Hyp, B-5 87%87%'. Zeeuws. Hyp. B-4% 8787. Cities Service Cy. P. 1958 5 33—32%. A Amsterd. Bank 109%109%. i C Rott. Bankver. 1£>5^ A Twentsche Bank 86%86%- A Pref. Gruyter Zn A. 116%118. A Pref. Jurgens A 95%95. A Ned. Gist- en Spiritusfabr. 409%409 A Ver- Papf. v. Gelder 4646. C Am. Car Foundry 13%r-13%. C Am. Sme.t Ref. 26%26%. C Farbenind. I.G. 38% C Stand. Brands 9%9%. C North Am. Cp. 13%13%. A Born. Sum. H.M. 143%142%. A Linde Teves en Stokv, 66 A Ned. Wol Mij. 86-88. A Singkep Tin. M. 8087- A J. C. Japan Ln. 2727. A Rotterd. Lloyd 31%31%. A S- M. Nederland 30%30%. A Ams.t Thee C.M. 39%39%' A Houth. Alberts 25% C Baltimore Ohio 109%. A Southern Rlw. 5%5%- C Union Pac- Rr. 60%60. C Int. Nickel Cy. 17%17% Duitschl. '30 1000-5% 16%—17-16%. A Koloniale Bnk. 3737%. A N.I. Hbk. 1000 76%—76%. C Ned. H. M. 1000 115%—115%. A Alg. Kunstz. U. 30%30%. A v. Berkels Pat. 56%56. C Calvé-Delft 60%60%. A C. Suiker Mpij. 36%36%, A Ned. Ford A.M. 279%—279. A Philips Gem. B. afg. 256255%-59%. C Unilever 102%—103-02. C Anaconda Cop. 11%11%-%. C Bethlehem St. 22%—22%. C Kennec Copper 14%14-13% C Un. States Leather 4%4%-4%. C U. States St. C. 27%—27%. A A.N.I.E.M.— N.B. 169%—168-69. A Kon. Petr. Mpij. 196%196%-95%. C Contin. Oil Cy- 13%13%. C Shell Union O.C. 6%6%. eere genoemd worden- Hij dankt den hr- Moens voor alles wat hij voor de ge meente deed, voor den aangenamen en vriendschappelijken omgang en voor de hulp die hij, ook als Ambtenaar Van den Burgerlijken stand, van hem ontving. Ook de heer P. de Visser, die 40 jaar met den heer Moens als Raadslid en 9 jaar als wethouder heeft samengewerkt, dankte den heer Moens voor de aange name samenwerking. Hij gaf daarbij aar dige staaltjes van de gemeentelijke be moeiingen vóór 40 jaar toen de begroo ting in totaa' f 3000 bedroeg, de burge meester een jaarwedde van f 150 genoot en en een voorstel tot straatverlichting als geheel onnoodig voor de gemeente werd verworpen! De heer Moens dankte evenals de heer S. de Visser voor de tot hem gerichte woorden en wenschte wederkeerig den Raad ook in zijn nieuwe samenstelling alles goed. YERSEKE. Gisterenmiddag heeft een jongetje van den heer L. P., een klap van een paard tegen de borst gekregen. Ernstig verwond werd hij door dr. Klin kenberg behandeld. YERSEKE. De Oranjevereeniging is voornemens den 4 September den 55- jarigen geboortedag van onze Koningin feestelijk te herdenken. Naast kinder feest en tractatie zal ze ook de ouderen aangenaam bezig zoeken te houden met muziek en zang van diverse vereenigin- gen die hun medewerking reeds toezei den. Ook zal onder leiding van den heer G. Schouwenburg een historisch stuk worden opgevoerd de inname van Loe- vestein. KRUININGEN. Thans is aan J. C. van Boven, hoefsmid alhier, de groote bronzen medaille toegekend voor hoef beslag van paarden op de Nat. Trek- paardententoonstelling te 's-Hertogen- bosch; een geldprijs en medaille werden geschonken door de Z.-Vlaamsche Hoef- ijzerfabriek te Stoppeldijk voor boven genoemd succes met de Z.V. Hoefijzers. (D. Z.) RAAD VAN NISSE., NISSE. Woensdag vergaderde de Raad, onder voorzitterschap van burge meester A. van der Poest Clement vol tallig. Het besluit der vorige vergadering tot wijziging van de Veldwachtersverorde ning werd op verzoek van Ged. Staten ingetrokken en een nieuwe wijziging vastgesteld. De ge'meenterekening 1934 werd den Raa^i aangeboden. De leden Iz. Jansen en C. J. Bos werden benoemd om deze rekening na te zien. De begrooting-1936 van het Burgerlijk armbestuur werd goedgekeurd. De burgemeester dankte de wethou ders en raadsleden voor de aangename samenwerking gedurende de afgeloopen vierjarige periode, en nam speciaal af scheid van de scheidende Raadsleden A. Slabbekoorn, H. Dane, en F. Daalman, die respectievelijk 4, 20 en 8 jaar zitting hadden. De heer A. Slobbekoorn dankte den burgemeester voor de vriendelijke woorden door hem gesproken. WEMELDINGE. Zaterdag geeft het muziekgezelschap „Mozart" van Yerse- ke alhier een concert op de tent aan het kanaal. WISSENKERKE. Zaterdag a.s. wordt het wegvak in den Geersdijkpolder voor het verkeer opengesteld. Hiermede is de verbinding tusschen KamperlandWissenkerkeGeersdijk en Kortgene tot stand gekomen wat be treft een weg voor snelverkeer. Met een klein gedeelte er tusschen van Goude lite is de geheele weg klinkerbestrating overeenkomstig het Provinciaal wegen plan. COLIJNSPLAAT. Donderdagavond gaf het harmoniegezelschap „Wilhelmi- na" een concert op de tent in de Voor straat. RAAD VAN CADZAND. CADZAND- Donderdag vergaderde de Raad, onder voorzitterschap van den Burgemeester voltallig. Medegedeeld werd, dat Ged. Staten goedkeuring verleenden aan de veror dening op het bouwen en bewonen van z.g.n. „Zomerwoningen" alsmede aan een rooiiijnenbesluit voor woningen en andere gebouwen in den Tienhonderd en Zwarte en den Kievittenpolder te bouwen. Na een uitvoerige bespreking dér cir culaire van den minister van sociale za ken, waarin gelegenheid wordt gegeven toe te treden tot een regeling om met Rijks- en gemeentelijke subsidie, gedu rende het tijdvak 1 September tot en met 31 December 1935 verscheidene ar beidskrachten in de landbouwbedrijven op te nemen wordt besloten van deze gelegenheid geen gebruik te maken met het oog eenerzijds op den betrekkelijk geringen omvang der werkloosheid die hier gemeenlijk in genoemd tijdvak heerscht anderzijds uit overweging, nat waarschijnlijk een niet onbelangrijk of fer zou moeten worden gebracht. De rekening over 1934 werd voorloo- pig vastgesteld met een bedrag van 34763, in ontvang en 30171 in uit geef. Voorts werd nog besloten een gedeel te eener in de kom liggende sloot te dempen in het belang van het verkeet. Aan het eind der vergadering richtte de voorzitter eenige waardeerende woorden tot de heeren Becu en De Hul- lu, de twee leden, die niet in.den nieu wen Raad terugkeeren, waarvoor bei den dank betuigden. AARDENBURG. Bij hef zoeken naar een terreiji voor vliegveld in W. Z. Vlaanderen is voor eenigen tijd de aan dacht gevestigd op een groot weiland langs den weg van Oostburg naar St. Margueriet (België) hetwelk door de K. L. M. is opgemeten en in kaart gebracht. De oppervlakte bleek echter niet vol doende en daarom is het door de K.L. M. afgekeurd. BRAND. AARDENBURG. Donderdagavond brak plotseling brand uit in de bakkerij van den hr A. v. d- Linde, alhier. De bak kerij brandde geheel uit; de heete lucht toren werd vernield. Mede verbrandde veel materiaal en een hoeveelheid koek. De bewoners der aangrenzende huizen ontruimden hun woningen. De motor spuit was spoedig in werking gesteld en met twee eslangen werd direct 'n groote hoeveelheid water in het vuur gegooid, dat daardoor spoedig minder werd. De vrouw van den bakker was alleen thuis, de man was met zijn auto voor zaken te IJzendijke, waar hij telefonisch gewaarschuwd werd. De oorzaak is on bekend. Kon. Belgische Jachtclub. Aan den internationalen wedstrijd van zeil- en motorjachten die van 24 tot 29 Augustus zal worden gehouden en waarvoor door den Koning Leopold III burgemeester A. Max van Brussel, ba ron Louis Empain, het bestuur van de Wereldtentoonstelling te Brussel, de steden Brussel, Antwerpen en Oostende bekers zijn uitgeloofd, hebben zich 29 deelnemers doen inschrijven. Zaterdag 24 Augustus zullen de jach ten te Oostende aankomen, Maandag 26 Augustus te Ter Neuzen Dinsdag 27 Augustus te Antwerpen en Donderdag 29 Augustus te Brussel. getroffen waren, niet door te kunnen gaan. Want voor het parcours Oude Singel, enz. werd geen toestemming verkregen. We meenen, dat er van Wa terstaatszijde bezwaren waren. Deze strubbeling is echter een groot geluk gebleken, want thang is, met welwillen de medewerking van den heer De Graaff, burgemeester van Kattendijke, en Hanken, directeur van den Wilhelmi- napolder, ,n parcours uitgelegd, dat in ons land moeilijk beter te vinden zal zijn. Gereden wordt nl. Krukweg (de verbindingsweg tusschen den Kattendijk- schendijk en Wilhelminadorp), Katten- dijksche weg, den weg naar het kanaal, Kanaalweg. Deze vier wegen, die weinig onzer lezers zullen kennen, zijn vrijwel kaarsrecht en vormen een vierkant van plm. 5 km omtrek. Voorts zijn het bree- de wegen en bieden ze ook een goede plaats ,aan de kijkers. Er zijn nl. punten waar men een zeer groot deel van het parcours kan overzien, precies als be vond men zich in een geweldig stadion. En wat nog belangrijker is, er is vrijwel geen verkeer over deze wegen. We waren verwonderd, zulk een fraaie baan in de naaste omgeving van Goes te vinden, en ongetwijfeld/ zal deze het welslagen van den wegwedstrijd zeer ten goede komen. Zwemmen. De Amerikaansche zwemmer Taylor is gisteren over het Kanaal gezwommen- Des morgens 1 h 35 vertrok hij van Kaap Gris Nez om over het Nauw van Calais te zwemmen. Des middags te 4 h 25 bereikte Taylor Aboutscliff, 3 mi]l Westelijk van Dover gelegen. De Goesche Wegwedstrijd. De Goesche Wegwedstrijd, die door „De Zwaluw" georganiseerd is en mor gen verreden wordt, belooft een inte ressante gebeurtenis op sportgebied te worden. Er zijn vele inschrijvingen en daar de organisatie thans ook in goede handen is, verwachten we een regelma tig en sportief verloop. Zoo,als reeds eer gemeld, starten des middags nieuwelingen en amateurs, er is echter ook nog een derde categorie bijgevoegd, die der niet-licentiehouders. De niet-licentiehouders zullen des mor gens rijden. Deze categorie wordt groo- tendeels gevormd door jeugdige renners, die elkaar zeker niet veel toe zullen ge ven. De strijd zal dan ook vinnig en spannend zijn en een waardig voorspel vormen van den grooten strijd die des middags gestreden wordt. Aanvankelijk dreigde deze wegwed strijd, nadat alle voorbereidingen reeds C Tide Water Ass. Oil 6%6%. A K.N. Stoomb. Mij. 4%-. A. Ned. Scheepv. U. 36%36%-37. A H.V. Amsterdam 176%176-75. A Java Cult. Mij. 9594%. A N.I. Suiker U. 91%91%. A Deli Batavia 141140%. C Deli Mij. 1000 153%—154%-55. A Senembah 164%162%. C Chicago Milw. A Amst. Rubb. C. 107106-%. A Deli-Bat. Rubb. 65%65. A Hessa Rubber 91%91%. A Serbadjadi S.R. 61-. Prolongatie 5%5%. WISSELKOERSEN. 22 Augs. 23 Londen Berlijn Parijs Brussel Zwitserland Kopenhagen New-York 7.34% 59.50 9.78 24.91 48.24 32.85 1.47% Augs. 7.33% 59.50 9.77 24.88% 48.22 32.75 1.47% gor" van Borodin, op Franschen tekst. Mevrouw Blok toonde haar begaafdheid in de „Wals" van Benj,amin Godard en haar veelzijdige muzikaliteit in een com positie van haarzelf, getiteld „Liebes- ied." Ook begeleidde zij voortreffelijk de gezongen liederen. De zanger be sloot het programma met een reeks re- "igieuse negerzangen, waarvoor hij een bizonder talent heeft. Mevrouw Blok en de heer Beiand ontvingen bloemen. Het aantal toehoor ders was klein, het mooie weder noodt de menschen ook des avonds aan duin en strand. Maar zij, die in huize „Jaco- ba" geweest zijn, zullen er geen spijt van hebben. Voor het examen hoofdakte slaag de te Rotterdam mej, G. M. J. Lansen te C 1 i n g e. Grand Hotel Britannia Vlissin- gen Gertler-Kwartet. De heeren Endre Gertler, Gyula Bau- man, Laszló Révész en Paul Hermann die te zamen het Gertler-kwartet vor men, hebben gisteravond het drietal Donderd,agavondconcerten in dit seizoen besloten met een programma gewijd aan Schubert (op. 29 in a. kl. t.). Milhaud (deuxième quator) en Haydn (op. 76 no 2 in d- kl. t-). Het ensemble, dat. onder de vele kwartetten, die onze tijd rijk is een vooraanstaande plaats inneemt, heeft met de vertolking v/an deze werken zijn reputatie wederom gehandhaafd, De ho mogeniteit was volmaakt, de technische afwerking uiterst verzorgd, het klank gehalte zeer mooi, alles fijn tegen el kaar afgewogen, de muzikaliteit v,en voornamen huize. Het was een musi ceerlen in echten kamermuziekstijl waarbij ieder opging in het geheel en toch zijn zelfstandigheid bewaarde. Schubert genoot een uitvoering, wel ke sterk vermocht te boeien; zeer mooi en expressief klonk het overheerlijke Andante. Na de charme van dezen rij ken melodieënstroom klonk Milhaud's werk van den nieuweren tijd wel zeer eigenaardig. Het vond in deze kwartet spelers sterk bezielde vertolkers, doe het opus is als compositie niet sterk genoeg om de uitvoerenden zulk een subliem resultaat te bezorgen als er bij Schubert bereikt werd en na de pauze ook behaald werd met Haydn, die prachtig van eenheid en toon, fraai door zichtig en sfeerscheppend werd voorge dragen. Er waren geestdriftige bijvalsbetui gingen en een staande hulde van een ook ditmaal niet groot auditorium, dat voor een aanmerkelijk deel uit Middel burgsche muziekliefhebbers bestond. Ad. Interim. Concert Mevr. BlokEland en John Beland Huize „Jacoba Domburg. Ten huize van de vermaarde pianiste mevrouw Jacoba BlokEland werd 11. Woensdagavond een openbaar concert gegeven door haar en den Amerikaan- schen barytonzanger John Beland. Me vrouw Blok opende deze soirée met een preludium van Balarikeff. Hierna liet de zanger zes liederen van Fr. Schubert hooren, van welke „der Doppelganger" zeer dramatisch werd vertolkt. Mr. Be land liet zich voorts hooren in „Prince Italië en Engeland. Het „Giornale d'Italia" schrijft in hoofdartikel, dat het zich Woensdag avond gewend heeft tot het vriendschap pelijk gezinde deel der Britsche natie. Vandaag (Donderdag) richt 't zich ech ter tot de Britsche pacifisten, tot de uitersten en tot de onverdraagzamen, die de Britsche regeering willen dringen op den weg van 'n gevaarlijke houding en van actie tegen Italië. De andere maatregel, die vrienden van Abessynië eischen, nl. de sluiting van het Suez- kanaal, zou zoo meent het „Gior-; nale d'Italia" een onduldbare schen ding zijn van de conventie van 1888, die geheel van kracht blijft, ondanks het Volkenbondspact, omdat het deel uit maakt van het verdrag wan Versailles, waarvan art. 283 de geldigheid van de conventie bevestigt. Alle andere maatregelen die men ver der tegen Italië eischt, zooals het toe passen van sancties, zouden oorlog be- teekenen. „Het is thans duidelijk gaat het Italiaansche blad voort dat de Britsche bladen, die de apostels zijn voor het toepassen van sancties, op oorlog ,aansturen. [Is die niet goed?! Red.) De oorlog zou uit Afrika naar Europa overslaan en van Enropa naar de andere werelddeelen, waar de groote mogend heden, die zich bedreigd zouden voelen, tot bepaalde acties ten behoeve van hun verdediging zouden overgaan." Het zou een gen.adelooze oorlog, ter zee en in de lucht worden. Een wanhopige strijd van een strijdbaar volk, dat zijn recht zijn leven en zijn eer zou verdedigen die- geen mindere beteekenis hebben dan zijn dagelijks brood. Dit is geen dreigement maar een antwoord op de dreigementen van anderen. De Italianen zullen wel denken „man nentaal" te schrijven zij zien niet in welk gevaarlijk hol gebrul het is.... m 4 Het geval-Falconi. De Italiaansche consul te Debra Marcos, graaf Muzi Falconi is op weg naar zijn ambtszetel gewond. Het Italiaansche gezantschap te Ad dis Abeba deelt officieel mede, dat de Italiaansche consul, baron Falconi, zich bij het schoonmaken van zijn geweer een verwonding in de linkerlong heeft toegebracht. Zijn vrouw die hem op de reis begeleidde, vond hem bloedend na bij het kamp, dat hij alleen verlaten had. De Italianen verklaren d,at er van een politiek incident geen sprake is. De toestand van den consul is voorloopig niet zorgwekkend. De vraag mag gesteld wjprden, of het feit, dat baron Falconi met een Engel- sche vrouw getrouwd is, en dus n,auwe Engelsche familierelaties heeft niet mede-oorzaak dezer gereede erken ning van het niet-politieke karakter van dit ongeluk is? Naar thans wordt gemeld, wordt in welingelichte Romeinsche kringen verklaard, dat graaf Falconi tijdens een jacht werd gewond. Zijn geweer is per ongeluk afgegaan en de kogel trof hem in den schouder. De Italiaansche gezant te Addis Abe ba heeft zich naar de plaats van het in cident begeven. #- Amerika - -Obl.Markt- Tabak Markt Koninkl. Philips Rubber Industrie Unilever Wettig gedeponeerd.) Engelands houding. In tegenstelling tot de oorspronkelij ke aankondiging is over de buitengewo ne Engelsche kabinetszitting geen offi cieel communiqué uitgegeven. In wel ingelichte kringen verluidt echter dat het kabinet tot de volgende besluiten is gekomen: le Het kabinet keurt in elk opzicht de na het einde van de Parijsche con ferentie-van-drie uitgegeven verklaring goed, dat de Britsche regeering in voortdurend contact zal blijven met de ransche regeering en ten nauwste zal samenwerken, en dat beide regeeringen tot de zitting van den Volkenbondsraad op 4 September, zullen blijven voort gaan met de pogingen langs .diploma- tieken weg in overleg met Italië te on derzoeken, welke mogelijkheden voor 'n vreedzame oplossing er nog bestaan. 2e Het Kabinet heeft verder beslo ten haar beslissing van Juli jl. tot het voorloopig weigeren v,an uitvoervergun ningen voor wapens naar Abessynië en Italië, te handhaven. Dit zou echter niet beteekenen, dat het verbod tot Septem ber a.s. van kracht zal blijven. De minister van buitenlandsche zaken is met de behandeling van deze kwestie belast. 3e Het Kabinet stelde zich op het standpunt, dat er geen aanleiding was voor een wijziging van de reeds bij tal van gelegenheden vastgestelde politiek der Britsche regeering tegenover den Volkenbond en de grondslagen van Ge- nève. In Engelsche kringen verwacht men, voor de volgende dagen geen nieuwe ontwikkeling. Er is geen tijdstip voor een volgende Kabinetszitting vastge steld. De leider van de arbeiderspartij, Lansbury, heeft een verklaring afgelegd over het resultaat van den Kabinets raad, waarin hij uiteenzette, dat het Kabinet tot nu toe één van zin schijnt te zijn. De strijd zal komen, wanneer 't noodig zal zijn, dat Engeland zijn hou ding tegenover het Volkenbondsstatuut zal uitspreken zonder daarbij rekening te houden met Frankrijk. De diplomatieke medewerker van de Daily Tel. noemt de Engelsche houding vaststaand. Hij meldt voorts, dat men te Londen verwacht dat Mussolini op de bijeenkomst van den Volkenbonds raad te Genève zijn aanklacht tegen Abessynië zal indienen. Fr ankrijks houding. De Parijsche ochtendbladen betoo- nen zich tamelijk gereserveerd in hun beschouwingen over de besluiten van het Engelsche kabinet. Weliswaar is een zekere verlichting merkbaar over het feit dat het uitvoerverbod van wa penen naar Abessynië nog niet is op geheven, en daarom de brug tusschen Londen en Rome nog niet is afgebro ken, doch men vreest dat Londens per- sisteeren bij het Volkenbondspact zal leiden tot sancties, welke den Euro- peeschen vrede zouden kunnen bena- deelen. De „Echo de Paris" is even ontevre den over. Rome als over Londen. Het blad meent in de besluiten van het Britsche kabinet geen bijzondere ont wikkeling te zien. Engeland heeft zich eens en vooral teruggetrokken tot het Volkënbondspact, dat Engeland toe staat namens den vrede ter wereld, zijn eigen belangen in Oost-Afrika te be schermen. Niemand gelooft meer aan de moge lijkheid van een vreedzame oplossing van het Italiaansch-Abessijnsche geschil. Indien nog eenige artikelen van den zelfden inhoud als het laatste van de „Giornale d'Italia" zouden verschijnen, aldus het blad, dan zal Mussolini zich niet meer tegenover een Engeland vin den, dat zich baseert op de regelen van het recht, doch tegenover een Enge land dat zich van zijn macht bewust is. Daarom noemt het blad het in 't belang van de Italiaansche zaak zelve, dat dit spel te Rome ophoudt. Het Italiaansch-Abessijnsche geschil moet tot Afrika beperkt blijven. De „Petit Journal" vreest dat de En- gelschen bij een handhaving van de te genwoordige Italiaansche en Engelsche opvatting te Genève, onder de auori- teit van den Volkenbond, zullen beslui ten tot een reeks sancties, zooals de intrekking van het verbod van uitvoer van wapeneft naar Abessynië, de slui ting van het Suezkanaal en het uit oefenen van financiëelen en economi- schen druk. Deze sancties zouden een zekere werking kunnen hebben; in ieder geval zouden zij een soort oorlog tusschen Londen en Rome beteekenen, hetgeen tot de ergste verwikkelingen in de Europeesche politiek zou leiden.

Middelburgsche Courant | 1935 | | pagina 2