RECHTSZAKEN. GEMENGD NIEUWS. BUITENLAND. DE STERRENHEMEL 21—27 AUG. 1935, 22 hMT (23 hZT.) Cl umtste Kwamm Z ÜÏD DUITSCHLAND, ENGELAND RUSLAND. ITALië. AGENDA. daarmede samenhangen, arbeidsverdee- ling, bedrijfsvormen, concentratie van 't bedrijf enz. Binnen den wijderen kring der voortbeweging, beperkt de nijver heid en de industrie zich tot het proces, dat door samenwerking van kapitaal en arbeid, het in het leven roepen beoogt van nuttige goederen en de verhooging van de nuttigheid van bestaande. Ten onrechte is wel eens gemeend, dat de industrieele beteekenis van Ne derland vrij gering zou zijn, vergeleken bij die van andere bronnen van volks bestaan als b.v. landbouw en veeteelt. Integendeel de Nederlandsche Nijver heid was sedert lang, de Nederl. indus trie was in de laatste jaren geworden, eene steeds aan beteekenis toenemende bron van inkomsten. Tot kort voor den oorlog stonden wij daarin, weliswaar achter bij België, Zwitserland, Duitschland en Engeland, maar de nijverheid nam hier toen toch reeds een voornamere plaats in dan in alle Noordsche landen, dan in Oosten rijk, Frankrijk en Italië. Nijverheid en industrie kregen het, na hoog gestegen bloei en groote uit breiding moeilijk, en hebben het nu, tengevolge van de algemeene en ingrij pende verstoring der economische -ver houdingen, wel héél zwaar te verant woorden. Gevolg daarvan is slapte in den han del, die, langs de groote lijn gezien, aan passing beoogt van de productie aan de behoeften der afnemers, in vele gevallen den producenten den weg wijst om het den afnemers naar den zin te maken en niet zelden tot nieuwe of gewijzigde productie aanspoort. Sterk en nauw is de samenkamp tuaschen nijverheid en industrie en den handel, die van groo te maatschappelijke beteekenis, in dit land, van ouds het land van onderne mende kooplieden en handelaars, véél bijgedragen heeft tot onzen vroeger spreekwoordelijk geworden Nederland- schen maatschappelijken rijkdom. Groot- en kleinhandel hebben het dan ook, tengevolge van de evengenoemde verwarde toestanden en verhoudingen, uitermate moeilijk. De moeilijkheden, die er in zoo over stelpende mate ondanks al erlei speci ale voorzieningen zijn en die spr. niet in bijzonderheden behoeft te schetsen, zou den kunnen leiden tot ontzenuwende verslapping tot doffe moedeloosheid. Mogelijk doen ze het ook hier en daar. Op den Nederlander heeft het staan voor moeilijkheden en tegenslagen, voor bergen van oogenschijnlijk schier on- overkomenlijke bezwaren, toch, blijkens heel de historie, andere uitwerking ge had- Die van 't bieden van sterken weer stand die van volharding en van het zoeken van nieuwe wegen met inspan ning van de krachten tot het uiterste- Onze taal is rijk aan zegswijzen en zinspreuken, die uitdrukking geven aan dezen intuitieven drang van ons volk tot zelfhandhaving aan de weerstands- en wilskracht. Zoowel als aan den nuch- teren werkelijkheidszin, die het ken merkten, en spr. mag ondanks de eenigszins ingetreden verslapping, ge lukkig nog zeggen: die het kenmerken. Zoo is het nu, vooral nu noodzakelijk niet bij de pakken neer te zitten, maar in onderlinge samenwerking de handen aan den ploeg te slaan en te blijven slaan. Ook nu wordt van allen het uiterste gevergd. Voor de branches in handel, nijverheid en industrie, is deze tentoon stelling, verzameling van voortbrengse len van diverse bedrijven, een geschikt middel om een denkbeeld te geven van den staat van ontwikkeling waarin die bedrijven verkeeren, en van hare praestaties. Een machtig middel ook van reclame. Spr. hoopte hartelijk dat deze tentoonstelling moge slagen. Niet alleen in opzet en aankleeding, maar óók in hare uitkomsten en blijvende ge volgen. Als dit alles leidt tot nieuwe relaties tusschen producenten, hande laars en consumenten, dan mogen de hij terug en ik staar verbaasd in het vui le grachtwater om naar den kikker te zoeken. ,,Ik zie geen kik...." „Dat ding", zegt hij, „daar aan den voorsteven, dat uitsteeksel waar een touw omheen moet. Je weet toch waar achtig wel wat een kikker is." „Jawel", zeg ik, „maar jij weet het niet." „Vooruit!" schreeuwt de sluismeester en er komt weer beweging in de mas sa. Vrouwen loopen met brooden on der den arm de winkels uit en laten zich op de schepen z,akken. Piet is weer af gedaald, hij heeft de touwen los ge maakt en duwt met een bootshaak het Sterntje voorzichtig langs den walle- kant. De Hoop op Welvaren dreigt ons 'n vriendelijk duwtje te geven en Piet hangt haastig een kurkezak buiten boord, maar op het laatste oogenblik zw,aait het schip weer af en voor we het weten zijn we de een of andere autori teit van de sluis voorbij geschoven. „Wie ben je'" Piet zet zijn handen als een scheeps roeper voor zijn mond: ,,'t Sterntje, Mid delburg!" „Wat zei je?" brult de man op den sluismuur terug. „Ik zeg M.i.d.d.e.l.b.u.r.g!" Hij had evengoed San Francisco kun nen zeggen, want de man verstond het toch niet. In lallen gevalle was er aan de formaliteiten voldaan, waren we uit deelnemers, dan mag de commissie zich gelukkig prijzen en tevreden zijn. Maar dan heeft men in Zeeland, in Middelburg betrekkelijk nog maar inci denteel iels goeds bereikt. Wij behoe ven in de oude stad, die in oude tijden zoo veel te danken heeit gehad aan bloeiend handelsverkeer en handelsle ven, blijvend een geest van moed, van initiatief, van aanpakken. Allereerst om na te speuren, waar, op welk gebied, wanneer en hoe men onze gezamenlijke maatschappelijke belangen en daarmede de toekomst van onze stad het best zou kunnen dienen. En daarna, om is hier en daar eene redelijke mogelijkheid daartoe gevonden, die mogelijkheid met doorzettende energie te verwerkelijken. Die mogelijkheden zijn voor het moment wellicht gering. Maar de geest, die zint en zoekt en speurt moet ontwaken of mocht hij op andere terrein dan het besprokene, ontwaakt zijn, zich wak ker betoonen, opdat men mocht het ge schikte oogenblik, misschien op een minder verwacht tijdstip, daar zijn voor bereid en paraat zij. Van groote betee kenis is zeker de houding, die de over heid inneemt ten opzichte van de moei lijkheden van den dag, voorzoover haar kunnen reikt. Maar van meer beteeke nis nog zijn voor het dragen en zoo mo gelijk overwinnen van die moeilijkheden, de krachten die er leven in de vrije maatschappelijke kringen zelf. Spr. gaf de verzekering, dat het ge meentebestuur met warme belangstel ling soortgelijk streven als dat van het ZETO-comité volgt en zal blijven vol gen. Met een compliment aan de organi satoren, met een beroep op de publie ke belangstelling en met zijn beste wenschen voor héél het Zeeuwsche, het het Middelburgsche bedrijfsleven, ver klaarde de burgemeester de tentoonstel ling voor geopend. Zoowel na de woorden van den voor zitter als na die van den burgemeester, klonk een luid applaus. De Voorzitter bracht den burgemeester hartelijk dank voor de wijze, w.aarop en de woorden waarmede hij de tentoonstelling geopend had. De standhouders zochten hun plaats op de tentoonstelling op en even later gingen de genoodigden op stap en spe ciaal de burgemeester nam met groote belangstelling van iederen stand kennis. Zoo trok ket kantklossen der beide Westkapelschen zijn volle aandacht, luisterde hij naar de verklaringen dei- standhouders en lieten wijn, chocolade, limonade en bouillon zich goed smaken. Van chocolade gesproken, denken wij terug aan het gezellig zitje in den stand van de N.V. Wessanen's Kon. Fabrie ken, waar wij vernamen, dat elk koo- per van een kg bus, welke door den winkelier wordt afgeleverd, gelegenheid krijgt mede te raden op welk uur en minuut een horloge, dat goed opgewon den is opgeborgen, zal stil staan tijdens den duur der tentoonstelling. De win naar wordt eigenaar v.an een gouden horloge. Wij bemerkten, dat de firma 'Joh. En schedé van de tusschenzaal verhuisd is naar den hal van de dépendance, dat wij de firma E. Ostermann en Co. ten onrechte uit Den Haag deden komen in plaats van uit Amsterdam, en dat er alle aanleiding is om bij het herstellen van die vergissing er nog eens op te wijzen hoe b.v. een japon in enkele oogenblikken met een koud Persil-sop- je gewass<?hen, tusschen handdoeken gedroogd en vervolgens gestreken wordt. Voor de witte wasch komt ook Henco te pas; terwijl de demonstraties met Ata, Imi en Sil de vele gebruiksmoge lijkheden dezer artikelen toonen. In de benedenzaal is nog een nieuwe stand er bijgekomen en wel van de Kel- ta, een electrisch koelapparaat. Een tegenvaller. Het comité heeft reeds vele moeilijk heden te overwinnen gehad en kwam nu gisteren weer voor een nieuwen te genvaller te staan. Het basin, dat gemaakt is om er met Amsterdam officieel afgeboekt en dre ven we in de Schinkel. „Goddank", zegt Piet, als de motor dadelijk pakt en we hebben allebei het gevoel of we in een groot gebouw uren lang in de rij gestaan hebben en nou eindelijk eens in de buitenlucht mogen. We voeren de Schinkel af naar de Nieuwe Meer en we haalden drie schip pers in, die lui weggedoken achter het roer zaten en automatisch de hand op staken, toen we voorbij kwamen. „Vind je niet", vroeg Piet, toen we in de buurt van een zwemschool kwa men, „dat de motor nou keurig in orde is?" Er is één ding, dat Piet nog niet ge leerd heeft en dat is, dat je nooit een loopenden motor moet prijzen. „Rrrrrrt", zei de motor en toen ineens „pang", toen weer eventjes „rrrt" en toen heelemaal niks meer. „Hij vertikt 't", riep ik. Maar Piet zat al op z'n knieën en keek er naar en ik moest ineens aan een gravure denken, die vroeger op het ka mertje van onze dienstbode hing. Er lag een zieke vrouw op een bed en een oude man met een bril op boog zich over haar heen en scheen alles wat die vrouw kon mankeeren met één oog opslag in zich op te nemen, „De dokter", stond er onder. Zóó keek Piet naar zijn motor. Tjeerd. (Wordt vervolgd.) de motorbootjes in te varen en dat ligt in de keurige omgeving der oud-Hol- landsche geveltjes, bleek niet water dicht genoeg te zijn en was men ver plicht het weder geheel leeg te pompen, waarbij de brandweer met een der klei ne motorspuiten hulp verleende. Hier na is men onmiddellijk begonnen met het bedekken van den vloer met mas tiek en heeft men heel den nacht door gewerkt in de hoop het basin heden ten tweede male te kunnen vullen en dan met de bootjes te kunnen gaan varen, De Mariska Réti Serenaders deden zich kennen als een goede band. Het was gisteren nog niet over druk, maar toch hebben den eersten dag reeds verschillenden een kijkje genomen en hoorden wij van standhouders, die over belangstelling niet te klagen hadden. Zeer groote belangstelling trok in tusschen de gevelverlichting, die dan ook magnifiek is en op plaatsen, waar men de boomen van den tuin ziet, was er aandacht voor de keurige verlichte groote plantaan, die echter pas tot zijn recht komt als men in den tuin zelf is, waar het gisteren avond een heerlijk zitje was. Ster -/i 3' grootte, of kleiner Ster 2' grootte. i. l. l„ H/t Ster 1' gr. ZZ— Melkweg Wettelijk ingeschreven bij het Bureau Industrieelea Eigendom onder No. 64222 Voor het Haagsche Gerechtshof hebben in hooger beroep terecht gestaan de 57-jarige loswerkman A. van K. en diens 26-jarige zoon F. W. van K. uit Zoeterwoude, die door de Haagsche rechtbank zijn veroordeeld, de vader wegens zware mishandeling tot 2 jaar en de zoon wegens doodslag tot 5 jaar gevangen'sstraf, gepleegd in den avond van 27 Jan. j.l. in de gang van hun wo ning op J. van Polanen verloofde van de dochter des huizes. Na een uitvoerig ge- tuigenrerhoor vorderde de proc- gene raal bevestiging van het vonnis der rechtbank. Voor de rechtbank te Zutphen stonden Wloensdag terecht de 24-jarige bakker H. H. M„ die op 28 Dec. te Apel doorn in het kantoor van de koperplet- terij en met,aalhandel v. h. H. de Heus had ingebroken. Hij had een raam inge drukt en na zich een weg tot het kan toor te hebben gezocht, de loonzakjes, die een bedrag van f 580 inhielden, ge- sto en. Hij legde 'n volledige bekentenis af evenals den 28-jarigen rijwielherstel ler A. A. T. G, te Apeldoorn, die op wacht had gestaan en van den buit f 150 had opgestreken. De officier van justitie eischte tegen elk der verdach ten, die beide nog nimmer veroordeeld zijn, tot 8 maanden gevangenisstraf met aftrek der prev. hechtenis. Scheepskapitein geschorst. De Raad voor de Scheepvaart te Am sterdam heeft Dinsdag uitspraak gedaan i.z. de stranding tijdens mist van het motorschip „Secunda" op de Westkust van Denemarken, nabij Klitmöller. De Raad is van oordeel, dat deze stranding geheel te wijten is aan niet voldoende zorgzame navigatie, dus aan de schuld van den kapitein. De kapitein heeft de fout gemaakt, die zoo dikwijls wordt gemaakt, name lijk, dat op het gehoor de afstand van een geluidsein wordt bepaald een hoogst onbetrouwbaar middel en dat daarna wordt genavigeerd, alsof met volkomen zekerheid de plaats van het schip bekend is. De Raad straft den betrokkene, door hem de bevoegdheid te ontnemen om als kapitein te varen op een schip, als bedoeld bij artikel 2 der Schepenwet, voor den tijd van veertien dagen- eebsiekwT 'VOIIEMMN ©NIEUWE HAAN Sterretijd =r 19 h 57 min. Rfck VENUS© MAES JUPITER Q) SATURNUS© Nog een maantje: het L.K. van den In drukletters vermeld zijn de namen 2len komt om elf uur juist in het ONO van de sterrebeelden; de eigennamen op. van een aantal der helderste sterren zijn in schrijfletters geteekend. Men vermoedt, dat de brand ontstaan is door een petroleumlampje, dat des nachts op de huiskamertafel brandende werd gehouden., Verzekering dekt de schade. PLOTSELING STERFGEVAL OP 'T STRAND. Dinsdagmiddag had op het groote kampeerterrein aan het strand te IJ m u i d e n een betreurenswaardig ongeval plaats. Een jong meisje werd plotseling onwel. Haar toestand verer gerde in korten tijd zeer snel, zoodat- men zich genoodzaakt zag medische hulp in te roepen. Voor deze echter aanwezig was, was het patiëntje reeds overleden- De oorzaak van den dood is nog niet vastgesteld. Het betreft hier echter een ernst'g en plotseling optredend ziekte geval, DE MOORD OP GEZAGHEBBER VAN DORSTEN. Woensdagmorgen is te A m b o i n a (Ned. Indië) voor den landraad de behandeling aangevangen van de zaak tegen Martosindjojo, den moordenaar van den gezaghebber Van Dorsten en diens oppasser Ruhupessi. De landraad stond onder voorzitterschap van mr. Damen. Er werden twaalf ge tuigen gehoord. De beklaagde werd ver oordeeld tot de doodstraf. NEDERLANDSCHE DAME BIJ AU TOBOTSING TE BRUSSEL GEDOOD. In de Tervuerenlaan te Brussel is een ernstig auto-ongeval geschied, waarbij een Nederlandsche, de 40-jarige mevr. B. uit D e n Haag, werd gedood, ter wijl haar 50-jarige echtgenoot ernstig werd gewond. De auto, waarin de familie B. was ge zeten, wilde in de Tervuerenlaan om- keeren om naar de stad terug te rijden, toen een andere wagen uit de tegenover gestelde richting naderde. De heer B. wierp, om een botsing^te vermijden, het stuur om en reed met volle vaart tegen een boom. De schok was zoo groot, dat de auto in elkaar werd gedrukt en de inzittenden uit den wagen werden ge worpen. De heer en mevrouw werden met ernstige kneuzingen en een zware hersenschudding opgenomen. Zij zijn naar het ziekenhuis gebracht, waar me vrouw B. Zondagmiddag is overleden. Alleen de derde passagier, een zoon van den heer B„ kwam met den schrik vrij. WOONHUIS AFGEBRAND. Dins dagnacht heeft een hevige brand het woonhuis aan de Sandambachtstraat no. 14 te 's-G ravenzande, bewoond door den heer L. G. en zijn 87-jarige moeder, totaal in de asch gelegd. Terwijl het vuur reeds naar alle zij den om zich heen greep, sliepen de be woners rustig voort. De buurman van den heer G. ontwaakte echter door het keffen van zijn hond, en een hevige brandlucht bespeurend, begaf hij zich naar buiten, om tot zijn schrik te ont- j dekken, dat de huiskamer van zijn buur- j man in vlammen gehuld was, Te elfder - ure werden alzoo de bewoners van een j wissen dood gered; tezamen slaagden de j beide mannen er in de oude moeder on- gedeerd naar buiten te brengen. Brand in Zwitsersch Consulaat, In het gebouw van het Zwitsersche consu laat te München is Dinsdagnacht te om-streeks 1 h 20 brand uitgebroken. De lift was in brand geraakt. De vlam men sloegen snel om zich heen en deel den zich mede aan het binnenste ge deelte van het gebouw, waarin zich ge lukkig bijn% niemand bevond. De brand weer werkte met 12 stralen. Om 4 uur vanochtend was het vuur zoo goed als bedwongen. De bovenste étage, waar de kostbaar gemeubileerde ontvangzalen zijn ondergebracht, is door het vuur ern stig getroffen. In het geheel liepen 15 brandweerlie den rookvergiftiging op, terwijl enkelen hunner snijwonden opliepen. Tien hun ner moesten naar een ziekenhuis worden overgebracht. De documenten van het consulaat konden in veiligheid worden gebracht. Vermoedelijke oorzaak is kortsluiting. De tonnage van de „Queen Mary" ver groot, Men verklaart thans, dat de tonnage van de „Queen Mary", het zee kasteel van de Cunard White Star Line, dat thans te Clydebank wordt verbouwd, 80,000 zal worden. Oorspronkelijk had men de tonnage geschat op 73,000 ton, doch enkele wij zigingen zal de inhoud 7,000 ton grooter doen worden. Verschillende vindingen zullen het comfort voor de passagiers doen toene men- De „Queen Mary" zal op 21 Mei 1936 proefvaarten beginnen. Voor sloop verkocht. Het s.s. Olym pic. van de Cunard Lijn, 46439 bruto en 20994 netto tons groot, in 1911 te Bel fast gebouwd, sedert 12 April te Sout hampton opgelegd, is voor sloop ver kocht- Het schip heeft meer dan 450 rei zen gemaakt tusschen Engeland en de Vereenigde Staten. DE GELOOFSVERVOLGINGEN. Twee predikanten ter dood veroordeeld. Onder den druk van de buiteniand- sche Christenheid werden in Rusland de doodvonnissen over de predikanten Seib en Deutschmann onlangs in 10 jaar verbanning (met dwangarbeid) veran derd, doch nu zijn de doodvonnissen over den predikant Johann Goeiing en over den predikant Kludt te Noweni- kolajewsk (een vader van negen kinde ren) door de Sovjetregeering bekrach tigd. De „Evangelische Beobachterdeelt mede, uit het Oosten vernomen te heb ben, dat de Roemeensche minister van Luitenlandsche zaken Titulescu in op dracht van diverse Geneefsche knagen naar Rusland zal gaan, om met de bolsjewiki over concessies op religieus gebied te onderhandelen, opdat in elk geval aan de vervolging der Christen heid een einde zou komen. De Roe meensche minister is tot dit doel uit gekozen, omdat hij als Oostersch-Ortbo- dox het meest met de betrokken Rus sische Christenen verwant is. Zijn taak heet vergemakkelijkt door de conces sies, welke de Sovjets reeds in 1923 aan de Vereenigde Staten van Ame rika deden en de besprekingen, welke de Fransche minister Laval in Mei van dit jaar te Moskou hield. De aandrang tot voortzetting van deze besprekingen komt uit den kring o.a. van die landen, die niet ophouden er op te wijzen, dat Rusland als lid van den Volkenbond onophoudelijk in bot sing komt met een der meest principi- eele artikelen van helt Volkenbonds statuut, dat over de gewetens- en ge loofsvrijheid in de aangesloten landen handelt. HET NOODWEER IN ITALië. Naar is gemeld: heeft Dinsdagavond een ontzettend noodweer gewoed boven de omstreken van Napels- In het geheel zijn elf personen om het leven gekomen. Tijdens het hevige onweer hebben zich zware wolkbreuken ontlast. De in slag van bliksem en de watermassa's hebben ernstige schade aangericht. Het telefoonverkeer tusschen Napels en omgeving werd bijna geheel onder broken. De electrische trams konden niet meer rijden, omdat geheele wegen vernield waren en de stopplaatsen onder water stonden- In het bijzonder Castel- lamare is geteisterd. Het hooge water van drie rivieren zette de stad onder water. Hier en daar stond het water tot twee m hoog. Vier personen zijn verdronken; vijf andere ernstig gewond, Milita'ren en brandweer trachtten de watermassa's te keeren teneinde het ge vaar voor de stad te verminderen. Ook te Grandiano heeft het noodweer gewoed. In deze plaats zijn zeven men- schenlevens te betreuren. Vier personen verdronken. In de haven van Tripolis s.oeg een licht boot je, waarin tien personen hadden plaats genomen, om. Twee vrouwen en twee kinderen verdronken. MIDDELBURG: DO 22 AugZA 31 Aug. Tent. Hand., Nijv. en Ind. Z.E.T.O.; St. Joris. 10—17,00 h; 19,00—24,00 h. DO 22 Aug. Concert-,.Excelsior" Molen water 8 uur. VR 23 Aug GOES; DO 22—Dl 27 Aug. Kermis. VR 23 Aug BIOSCOPEN ELECTRO, Midb. VR 23—DO 29 Aug.; „De nacht der terechtstelling' 20,00 h„ ZO matinée 15,00 h. CITY, Midb. VR 23—DO 29 Aug.: „De Koene Zwemmer"^en „Het is geen goud wat blinkt 20,00 h„ ZO matinée 15,00 h. ALGEMEEN: Tr DO 22 Aug. Cone. Muz. Ver. „Voor waarts" v. Koudekerke; bij West duinen. DO 22 Aug. Gertler Kwartet; „Britan nia", Vliss. 20,15 h. Elec. Drukkerij G, W. den Boer, M'burg-

Middelburgsche Courant | 1935 | | pagina 6