KUNST EN WETENSCHAP. OUDERWIJS. BUITENLAND. BEURSTHERMOMETER van Donderdag. AFLOOP AANBESTEDINGEN. AFLOOP VERK00PINGEN. BEURS- EN WISSELKOERSEN. VLISSINGEN. WALCHEREN. ZUID-BEVELAND. SCHOUWEN-DUIVELAND. ZEEUWSCH-VLAANDEREN O.D. Toch toegelaten. De Nederlandsche Rondvlucht 1935. Op de route zijn namelijk evenals vo rige jaren, op een bepaald aantal plaat sen, verdeeld over het geheele parcours, van wit doek vervaardigde kruisen uit gelegd met een totale lengte van 6 rne- WISSELKOERSEN. DUITSCHLAND. POLEN. ITALIë. ABESSINIë. T >"8 «f J 1 Wj AMSTERDAM, 22 Augustus. Het eerste getal is de vorige notee- ring, daarop volgt de officieele notee ring van heden- Ned. 31 1000-4 93%—93%. Ned. 33 1000-4 93%—93%. Ned. 34 1000-4 93%—93%. Certificaten-3 77%—77%. O. Indië 34 1000-4 91%—91%. Denemraken Oblig. 1926-5 72%73. Duitschl. pndst. 100-7 18%18%. Engeland 1960-90 4 72%—71%. Zwitserl. oblig. '24-5 97% Zwitserl. Staatss, 1927-4% 94%93%. Amsterdam 1933-5 96%95%. Amsterdam 1934-4% 9393%. s-Gravenhage 1929-4 98% Rotterdam 1926-1930-4% 90—90%. Berlijn 1925-6% 15% Zeeuws. Hyp. B-5 87% Zeeuws. Hyp. B-4% 87%87. Cities Service Cy. P. 1958 5 32%33. Vijftigduizendste bad. Gisteren is alhier het 50.000ste bad genomen en wel door mevrouw Geel hoedGeelhoed te Rotterdam. De bur gemeester sprak de gelukkige baadster toe en verzocht haar een keuze te ma ken uit enkele voorwerpen. Mevrouw Geelhoed koos een zilveren toiletgarni tuur. RAAD VAN OOSTKAPELLE. Bnoeming gemeente-ontvanger De Aagtekerksche weg. OOSTKAPELLE. Woensdag vergader de de Raad, onder voorzitterschap van jhr. Van Teijlingen, burgemeester, vol tallig. De instructie van den te benoemen gemeente-ontvanger werd vastgesteld. Voor die berekking waren 4 sollici taties ingekomen. De voordracht be stond uit de heeren S. J. Frelier en P. de Voogd Lzn. Benoemd werd den heer S. J. Fre lier met 4 stemmen; den heer S. den Hollander verkreeg 2 stemmen, terwijl 1 stem werd uitgebracht op den heer Jasper de Kam Pzn. In de vacature van ambtenaar belast met 't finantieel beheer van den vleesch- keuringsdienst zal later worden voor zien. Bij de rondvraag bespraken de heeren Brand en Janse den minder goeden toestand, waarin de Aagtekerk sche weg verkeert. Onderzoek wordt toegezegd. Daar dit de laatste vergadering was, in de bijna verstreken vierjarige pe riode bracht de Voorzitter dank aan die leden, die niet meer in den Raad terugkeeren, namelijk de hee ren Poppe en Janse wethouders en de heeren de Kam en Maas, voor alles wat zij in 't belang van de gemeente heb ben gedaan Alle aftredenden dankten den voorzitter voor zijn woorden en de steeds prettige samenwerking en hoop ten dat in den nieuwen Raad die toestand bestendigd zal blijven. De heer de Kam bracht nog naar voren, dat hij ook hoop te, dat de nieuwe Raad bij de benoe ming der wethouders de evenredige vertegenwoordiging in acht zal nemen, wat zijn inziens in de afgeloopen periode nie* is geschied. 's-GRAVENPOLDER. De voordracht voor gemeente-ontvangeragent ar beidsbemiddeling, bestaat uit de heeren: J, W. Geelhoed te 's-Gravenpolder en Jacs. de Korte te Meliskerke, en die voor secretaris ontvanger van het Bur gerlijk Armbestuur uit de heeren J. W. Geelhoed en Th. de Klerk, beiden alhier. De voordrachten zijn alphabetisch. ZIERIKZEE. Dinsdagmiddag werd bij het Havenpark alhier het 3-jarig zoontje van den heer P. B. v. V., dat plotseling van achter een langs den weg staande auto komende, de straat overstak, door een juis passeerende auto van den heer C. P. uit Dordrecht gegrepen en tegen de straat gesmakt. De kleine bleek eer» plm. 5 cm lang gat boven het rechter oog bekomen te hebben. Toen dit ge hecht was, is het jongetje naar de ouder lijke woning vervoerd. Uit het politie- neel onderzoek is komen vast te staan, dat den autobestuurder absoluut geen schuld treft. TERNEUZEN. Maandagavond reed in de Emmalaan alhier een zoontje van A. de R. met zijn fiets tegen de trottoir band, waardoor hij zoodanig tegen den tuinmuur van ,,Scheldeoord" terecht kwam, dat hij eenigen tijd bewusteloos bleef liggen. Nadat het ventje door een ontboden geneesheer was behandeld, is het per auto naar de ouderlijke woning vervoerd. Bij beschikking van den Minister van Financiën is de inspecteur der di recte belastingen, enz. J. Hogenesch, toegevoegd aan het hoofd van de inspec tie der invoerrechten en accijnzen te Winschoten, toegevoegd aan het hoofd van de inspectie der invoerrechten en Accijnzen te Vlissingen en verplaatst naar de sub-inspectie dier middelen te Terneuzen. A Amsterd. Bank 109%109%. C Rott. Bankver. 105 A Twentsche Bank 86%86%. A Pref. Gruyter Zn A 120 A Pref- Jurgens A 95%95%. A. Ned. Gist- en Spiritusfabr. 407%-409% A Ver. Papf. v. G'elder 45%46- C Am. Car Foundrp 13% C Am. Smelt Ref. 26%—26%. C Farbenind. I.G. 38% C Stand. Brands 9%9%. C North Am. Cy. 13%13%. A Born. Sum. H.M. 143%443%. A Linde Teves en Stokv. 6666. A Ned. Wol Mij. 85—86. A Singkep Tin M. 75%80. A J. C. Japan Ln. 2727. A Rotterd. Lloyd 31%31%. A S. M. Nederland 30% A Atnst. Thee C.M. 39%—39%; A Houth. Alberts 25% De gemeenteraad te Zaamslag had besloten den heer D. G- Koopman, om dat deze zijn geboortebewijs eerst op den 19den Juli en niet voor dien datum had ingezonden, niet toe te laten als raads lid. Ged. Staten hebben dit besluit vernie tigd en alsnog tot de toelating besloten, omdat hen gebleken is, dat de mededee- ling van den heer Koopman, dat hij het bedoelde bewijs in den avond van 18 Juli in de bus van het Raadhuis heeft bezorgd, als overeenkomstig de feiten moet worden aangenomen. Ongeveer 70 deelnemers aan een Tweedaagschen vliegtocht boven Nederland „Samen uit, samen thuis." Morgen begint de Nederlandsche rondvlucht van 1935. Dit jaar zullen er een 70-tal vliegtui gen aan deelnemen, als gewoonlijk voor namelijk sportvliegtuigen. Doch ook de K.L.M. ontbreekt niet op het appèl, evenmin als de Luchvaartafdeeling Soes- terberg en de Marine Luchtvaartdienst te Den Helder. De K.L.M. neemt deel met een Douglas- en een Fokkermachi ne, tezamen met dertig passagiers, de L.V.A. met vijf vliegtuigen en de M.L.D. met vier. Uit het buitenland worden ruim twintig sportvliegers verwacht. De heele vloot van deelnemers is verdeeld in drie groepen, die resp. oranje, witte en blau we wimpels voeren. De algemeene leiding van de rond vlucht berust bij den kapitein-vlieger W. C. J. Vërsteegh. De directe leiding der buitenlandsche deelnemers en der Ne derlandsche sportvliegers berust bij den chef-instructeur der Nationale Lucht- vaartschool, den heer H. M. Schmidt Crans, die der K.L.M.-vliegers bij den chef technischen dienst, den heer I. A. Aler, die der L.V.A. bij den lsten lui tenant-vlieger W. van Gemeren en die van den M.L.D. bij den officier-vlieger .der tweede klasse D. J. R. Beugeling. Den eersten dag wordt over Haam stede (aankomst pl.m. 10 uur, vertrek 11 uur) naar Eelde gevlogen, verder ligt Zeeland dit jaar buiten de route. Voor een vlucht met zooveel deelne mers is natuurlijk een uitgebreide orga nisatie noodig. De secretaris der K.N.V. v. L., de gep. kolonel der genie H, Walaardt Sacré, heeft de laatste dagen de handen vol mee gehad. Voor medi sche hulp is gezorgd: de chef van den vliegmedischen dienst van de L.V.A. vliegt in een der toestellen mee en ver der is natuurlijk op elke landingsplaats deze hulp bij de hand. Regels zijn verder gemaakt voor de deelnemers, hoe ze moeten starten en landen en ook waar ze zich onderweg aan te houden hebben. Zoo moet bij plotseling opkomend slecht weer de deelnemer, die besluit om terug te kee- ren, eerst ten minste vijf minuten lood recht op de route vliegen alvorens terug te keeren, of hij moet den leider van zijn groep volgen, daar anders een aanva ring met achter hem komende vliegtui gen niet denkbeeldig geacht moet wor den. Bij opkomenden mist mag in geen geval worden doorgevlogen, ook niet boven den mist- In dit geval moet worden gevlogen in een richting tegenoverge steld aan die van waar de wind, dus ook de mist, komt en moet in die richting zoo spoedig mogelijk een luchtvaart terrein worden opgezocht, of in het uiterste geval een noodlanding worden gemaakt. Deze rondvlucht is, zooals onze lezers weten, evenmin als de Zeeuwsche Scheldevluchten, een wedstrijd in den zin van snelheidswedstrijd. Het komt er heelemaal niet op aan, wie het eerste aankomt, en ook doet er niet toe, hoe men yan de eene landingsplaats naar de andere vliegt. Samen uit, samen thuis, is het hoofddoel van deze vlucht en wie daaraan voldoet, heeft de rondvlucht naar behooren volbracht. Er is echter wel een wedstrijd aan verbonden, de kruisen wedstrijd, die een examen is in het zuiver vliegen en het zuiver waar nemen. C Baltimore en Ohio 10%10%. A Southern Rlw. 5%5%. C Union Pac. Rr. 6060%. C Int. Nickel Cy. 17%—17%. Duitschl. '30 1000-5% 16%—16%. A Koloniale Bnk- 37%37. A N.I. Hbk. 1000 77—76%. C Ned. H.M. 1000 115%—115%. A Alg. Kunstz. U. 31%— 30%. A v- Berkels Pat. 56%56%. C Calvé-Delft 60%60%. A C. Suiker Mpij. 36%36%. A Ned. Ford A.M. 279%—279%. A Philips Gem. B. afg. 259%—255-57. C Uni.ever 104102-%. C Anaconda Cop. 11%11%-12. C Bethlehem St. 22%—23%-%. C Kennec Copper 14%14%. C Un. States Leather 4%4%. C Un. States St. C. 26%—27%-%. A A.N.I.E.M.—N.B. 168%—169%. A Kon. Petr. Mpij. 197%—195%-97% C Contin. Oil Cy, 13%—13%-%. C Shell Union O.C. 6%6%. ter en een breedte van de beenen van 1 meter. De wedstrijd bestaat nu hier in, dat de deelnemers moeten trachtèn de kruisen waar te nemen, die ze dan zoo nauwkeurig mogelijk op een hun verstrekte kaart met een schaal van 1 400.000 moeten aanteekenen. Voor dezen wedstrijd is onderscheid gemaakt tusschen amateurs en profes sionals, als amateurs worden beschouwd alle buitenlandsche vliegers, Nederland sche sportvliegers (voor zoover niet in het bezit van het militair brevet) en mi litairen, die nog niet in het bezit zijn van het militair brevet; als professionals worden beschouwd K.L.M.-bestuurders, sportvliegers en militaire vliegers in het bezit van het militair brevet en instruc teurs der N. L. School. Voor beide ca tegorieën zijn prijzen beschikbaar ge steld, o.a. voor de amateurs de Aero- wisselbeker. In de Jan van Gent, het aan de rond vlucht deelnemende Douglas-toestel van de K.L.M., is ook een plaats voor ons gereserveerd. Morgenochtend om 8 uur moeten we op het Leidscheplein te Amsterdam zijn, vanwaar een autobus der K.L.M. ons met de andere passa giers naar Schiphol zal brengen. Daar begint om 9 uur de vlucht, die den eer sten dag een afstand van 425 km en den tweeden dag een van 300 km zal bedra gen. Van dezen grootscheepschen vlieg tocht dwars over Nederland zullen we dus onzen lezers meer kunnen vertel len. J. Adriaanse, f De Rijksarchivaris in Zeeland schrijft ons: Door het overlijden van den heer J. Adriaanse verliest de gemeente Hulst een bekwaam archivaris en Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen een goed histori cus. Reeds als schoolhoofd te Lamswaar- de beoefende de heer Adriaanse de ge schiedenis der streek, waarin hij was gevestigd. En ook later, toen hij ieider was geworden van het bijkantoor der Amsterdamsche Bank te Hulst, zette hij zijn studiën ijverig voort. Daarbij had hij voortdurend het archief der gemeente noodig en daar dit dooreengeraakt er. dus moeilijk te raadplegen was toen hij zijn onderzoekingen aanving, ondernam hij, onder verantwoordelijkheid van den secretaris, tevens de ordening van dat belangrijk archief. De heer Adriaanse publiceerde de vruchten van ziju na- sporingen in twee werken: De Poort van Hulst vóór de vijftiende eeuw (1927) en: De Poort van Hulst in de vijftiende eeuw (1929). De beide boeken, geschre ven in populair-wetenschappelijken trant, behandelen op uitnemende wijze het politiek, maatschappelijk en kerke lijk leven te Hulst gedurende de middel eeuwen. De schrijver mocht dus wor den beschouwd als een ernstig geschied kundige en archiefkenner. Toen in 1929 te Hulst een ruime en brandvrije ar chiefbewaarplaats tot stand kwam en het gemeentebestuur het oude rechter lijke archief en de kerkelijke registers in bewaring wenschte te ontvangen van het Rijk, had dan ook de Minister van Onderwijsj Kunsten en Wetenschappen er geen bezwaar tegen, dat de heer Adriaanse, hoewel niet gediplomeerd, werd aangesteld tot archivaris der ge meente Hulst, die vervolgens inderdaad de genoemde stukken in bewaring ont ving. De hulpvaardige ,archivaris heeft ve len aan zich verplicht door het geven van inlichtingen. En naast zijn eigen lijk archiefwerk zette hij het uitgeven van zijn pennevruchten voort. Ter ge legenheid van de feesten te Hulst in 1930 verscheen zijn: Gedenkboek der Hulstersche Stede, 11801930. Be stads geschiedenis in haar vollen omvang kwam in dat werk tot haar recht. Voorts bevat het jaarboek van den Oud heidkundigen Kring „De Vier Ambach ten" te Hulst, dat sinds 1929 verschijnt, talrijke artikelen van zijn hand. Ge noemd mogen hier worden zijn studiën over de familie Hattinga, het Hulster sche kerkgebouw, den historischen grondslag der Hulstersche feesten in 1930, het geslacht van der Maelstede, de eerstbekende bedijkingen onder Lams- waarde, alsmede zijn bronnenpublica- C Tide Water Ass. Oil 6%6%, A K.N. Stoomb. Mij. 4% A Ned. Scheepv, U. 36%36%-% A H.V. Amsterdam 176%176-%. A Java Cult. Mij. 9495. A N.I. Suiker U- 91%91%. A Deli Batavia 141% C Deli Mij. 1000 154%—153%-54. A Senembah 161164%-%, C Chicago Milw. A Amst. Rubb. C. 107%—107%-06%. A Deli-Bat. Rubb. 6665%-%. A Hessa Rubber 91%91%. A Serbadjadi S R. 62%61. Prolongatie 5%5%. 21 Aug. 22 Aug. Londen 7.34% 7.34% Berlijn 59.55 59.50 Parijs 9.78% 9.78 Brussel 24.92 24.91 Zwitserland 48.28 48.24 Kopenhagen 32.85 32.85 New-York 1.47% 1.47% tiën: Het voorgebodenboek uit het Hul stersche archief- en: De Hulstersche stadsrekening van 1326. Noode zal het land van Hulst zijn ge schiedschrijver, de gemeente haar ar chivaris missen. Voor het examen R.K. Schoolraad te 's Gravenhage slaagde voor coupeuse mej. S. v. d. Heuvel te Hulst. Tot hoofd der bewaarschool te Schoondijke is benoemd mej. E. S- Bruijnooge aldaar, wegens vertrek der tegenwoordige titularisse. Tot onderwijzeres aan de Chr. fröbel school te Naaldwijk is benoemd mej. N. van Wijk te Wolphaartsdijk. DE INSTORTINGSRAMP IN DE ONDERGRONDSCHE BAAN. De opruimingswerkzaamheden. Een uit twaalf ervaren mijnwerkers bestaande reddingsploeg, die om as sistentie te verleenen bij de instortings ramp te Berlijn Woensdag met een spe ciaal vliegtuig uit Essen vertrokken was, arriveerde tegen kwart voor vijf op het Berlijnsche vliegveld Tempelhof. Met auto's gingen zij onmiddellijk naar de plaats van de ramp in de Her mann Goeringstrasse, voorzien van hun eigen werktuigen en zuurstof-appara ten. In den tuin van de ambtswoning van Rijksminister Goebbeis staker de arbeiders zich in hun werktenue. Gezien de onmogelijkheid om langs anderen weg eenig resultaat te bereiken, zou men in de buurt van de plaats, waar men slachtoffers vermoedde, een schacht graven onder de ruïnes door- De mijnwe^ersploeg werd hiervan op de hoogte gesteld, nadat hun leider hun had gewezen op het moeilijke van hun taak, -aangezien de omstandigheden hier geheel anders waren dan in de mijnen. Tegen zes uur werd den mijnwerkers het theoretische plan nogmaals uiteen gezet op de plaats zelf, waarna met het graafwerk werd begonnen, waarvoor herhaaldelijk balken en puin uit den weg geruimd moesten worden, waarbij pioniers assistentie verleenden. Hitier heeft Dr. Goebbeis opgedra gen een bedrag van 30.000 mark te ver- deelen onder de nabestaanden van de slachtoffers. De directeur-generaal der Rijksspoorwegen heeft een bedrag van 50.000 mark beschikbaar gesteld. Het schijnt thans vast te staan, dat bij het ongeluk twintig personen ver mist zijn, of dezen onder het puin be dolven liggen, is nog niet bekend. Rijksminister Goebbeis heeft bepaald, dat de families der vermiste arbeiders voorloopig ieder duizend mark zullen ontvangen, teneinde de eerste nood te kunnen lenigen. Rede van Schacht moet geheim blijven. Uit Berlijn wordt gemeld dat het of ficieele orgaan van den Duitschen eco- nomischen berichtendienst, is in beslag genomen, daar het den voiledigen tekst der Zondag door minister Schacht te Koningsbergen gehouden rede had gepu bliceerd. De brand op de Radio-tentoonstelling. Omtrent de oorzaak van den brand op de Radiotentoonstellïng te Berlijn wordt medegedeeld, dat het ingestelde onderzoek tot nog toe geen enkele aan wijzing heeft opgeleverd, dat deze door brandstichting of sabotage zou zijr ont staan. Textielfabriek door brand vernield. Woensdag is de groote katoenspinne rijl en -weverij v.an Albrecht te Lodz ten gevolge van 'n reusachtigen brand groo- tendeels vernield. Dé materieele scha de is aanzienlijk. Twee brandweerlieden werden bij het blusschingswerk vrij ernstig gewond. De Italiaansche bevolking. Volgens de laatste statistische gegevens bedroeg de Italiaansche bevolking binnen de grenzen van het Koninkrijk aan het ein de van de maand Juli 43,316,000 zielen. ObLMarkt- Amerika Philips Koninkl. Unilever Markt Tabak IRubber Suiker (Wettig gedeponeerd ABESSYNIë MOBILISEERT. Naar de corr. van de Daily Mail te Addis Abeba bericht heeft keizer Haila Selassi van Abessynië, besloten een algemeene mobilisatie van zijn troepen te gelasten in verband met de dreiging, van oorlog met Italië. ENGELAND EN DE VREDE. De „Morning Post" verklaart, dat de besluiten van den heden te houden ka binetsraad misschien een keerpunt in de Engelsche geschiedenis zullen be- teekenen. Acht of veertien dagen ge- leden heeft men misschien nog kunnen gelooven dat de veroveringsplannen van Mussolini niet noodzakelijk essen- tieele politieke belangen van Engeland bedreigden, omdat Engeland, afgezien dan van de belangen van het Tsana- meer, in Abessynië niet veel te zoe ken heeft. Wanneer Engeland voor een korten tijd den vrede zal koopen, dan zou het daarmede slechts „roofzuch tige" bedoelingen aanmoedigen, welke later ontzagelijke moeilijkheden zou den veroorzaken. Het Britsche kabinet moet vandaag, aldus besluit het blad, kiezen tusschen twee wegen. De natie zal zeker aaneengesloten staan achter een beslissing, welke de voorkeur geeft aan een werkelijken vrede boven een schijn-vrede. De straat van Gibraltar. De Press Association meldt dat een- te Barcelona cxrculeerend bericht, vol gens welke Engeland het plan zou heb ben de Straat van Gibraltar te sluiten, door de Britsche admiraliteit onjuist werd genoemd. Uit Gibraltar wordt voorts vernomen, dat bij een ingesteld onderzoek naar de geruchten inzake het verschijnen van Italiaansche watervliegtuigen te Tarif- fa, gebleken is, dat in de geheele stad onrust heerscht. Er zijn veirscheidene geruchten in omloop, doch van witer- vbegtuigen is niets te ontdekken. De Spaansche Legeering spreekt eveneens tegen dat de vliegtuigen ter plaatse zouden zijn. Als reden voor de uitge breide Spaansche troepenbewegingen wordt medegedeeld, dat Spanje vast be sloten is de Straat van Gibraltai zoo zorgvuldig mogelijk te bewaken. Bij gehouden aanbesteding te Am sterdam voor de levering van 8000 m rechte trottoirbanden en 2000 m gebo gen banden was de Naaml. Venn. Zeeuw sche Beton Maatschappij te V 1 a k e de laagste inschrijfster. Notaris E. C. van Dissel te Goes, heeft Woensdag te Schore in café van der Borght publiek verkocht onder Schore: perceel 1 Woonhuis en erf ter plaatse Vlake wijk B 26, groot 5 a 31 ca, bew. door mej. wed. W. de Jon ge; perceel 2 Woonhuis en erf aldaar wijk B 21 groot 3 ,a 60 ca, bew. door den heer A. Fraanje. Beide perceelen werden toegewezen aan W. van Oosten, boomkweeker te Biezelinge qq voor de som van f 1945. Notaris Blaupot ten Cate heeft Woensdagmiddag te Serooskerke publiek verkocht: De hofstede „Meilust" aan den Ga- pingschestraatweg, gemeente S t- Lau rens, groot 76 a 30,ca (1 g- 283 r.). Kooper J. Houmes, Serooskerke voor f 3939; 1,1690 ha (2 g. 293% r.), weiland en sprink aan het Noorderwegeling teSe rooskerke- Kooper J. Koole Jz. Jr-' Kou- kerke voor f 1590; 44,60 ha (1 g. 41 r.), bouwland aldaar; 46,10 ha (1 g. 52% r bouwland aldaar; 36,90 ha (282 r.), bouwland aldaar en 74,10 ha (1 g- 266% r bouwland aldaar, Kooper M. Brouwer, Veere, respectie velijk voor f 651, f 662, f 508 en f 912; 1,45,20 ha (3 g. 210 r-), bouw- en wei land, Gapingschenstraatweg. St. Lau rens. Kooper C- de Nood, Middelburg voor 2330; 2,10,00 ha (5 g. 30 r.), weiland, Eende-

Middelburgsche Courant | 1935 | | pagina 2