SLANKE JIM KRONIEK van den DAG. ZEELAND. qoed en toch,, J goedkoop TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE CRT.) VAN VRIJDAG 16 AUGUSTUS 193S. No. 192. en id). MIDDELBURG. ïALCHEREN. EUID'BEVELAND. wwr tfir~hfwfc-rar - en :ent md- J, Te- •cn- B ïk t: ilo- ct* Der er- en he ar ge 3e ï- r- d, >0 Duitschland's bewapening De totale sterkte van 't Duit" sche leger zal dit jaar ruim 90000Ö man bedragen Een uitstekend georganiseerde luchtmacht. In de Sovjet-Russische pers is onlangs een artikel verschenen van Toechats- jewski, een van de twee ondervolkscom- missar'issen vaa defensie, met gegevens omtrent de sterkte van het Duitsche le ger. De gegevens kloppen voor een deel met verschillende incidenteele mede- deelingén den laatsten tijd omtrent den omvang van de Duitsche weermacht vernomen en ook met sommige berich ten uit officieele Duitsche bron. Op grond van deze overeenkomst mag men aannemen, dat Toechatsjewski er maar niet met de muts naar gegooid heeft, en dat zijn cijfers den werkelijken toestand vrij goed benaderen. Wij meenen daar om op deze plaats 't een en ander aan zijn artikel te mogen ontleenen: Luchtvaart- Ten aanzien van de lucht vaart komt Toechatsjewski op grond van publiceerde gegevens tot de con clusie, dat Duitschland kan beschikken over 3700 land- en watervliegtuigen. Het personeel bestaat uit 8000 officieren en 5200 onderofficieren en minderen. Bovendien zijn er 60.000 menschen in opleiding bij de 16 vliegsportgroepen en op de cursussen voor de burgerlijke luchtvaart. Infanterie. 12 legercorpsen en 36 in fanteriedivisies, met een gezamenlijke sterkte Van 546.000 man. In geval van oorlog kan het aantal divisies terstond tot 108 worden opgevoerd. Cavalerie, 5 cavaleriedivisies en 10 gemotoriseerde regimenten, tezamen 51.000 man. De cavalerie van S.A. en S.S. maakt de vorming van verdere ca valeriedivisies mogelijk. Artillerie. Behalve de artillerie be- hoorende bij de infanterie- en cavalerie- eenheden, zal de Rijksweer naar alle waarschijnlijkheid 12 reserve-regimen ten organiseeren, 12 regimenten zenith- ,artillerie en 12 divisies zware artillerie voor de kustverdediging, totaal 54,000 manschappen. Tank- en motorafdeelingen. 1 gemo toriseerde divisie (15,000 man), 4 geme chaniseerde brigades (12,000 man), 12 reservetankbataljons (6000 man), teza men 33,000 man, ongeacht de tankafdee lingen van infanterie en cavalerie. Bovendien telt Toechatsjewski nog 22,000 man aan speciale verbindings-, genie- en chemische troepen en 60,000 leerlingen en leden van militaire oplei dingsscholen en instellingen van het de partement van defensie. Voor de ma rine komt hij tot een totaal van 22,600 manschappen. Aldus zou het Duitsche leger in den loop van dit jaar een sterkte van 909,000 man bereiken en, als men de leerlingen van de opleidingsscholen voor de burgerlijke luchtvaart niet mee telt, 849,000. De voltooiing van de or ganisatie van de militaire strijdkrachten moet in 1936 verwacht worden. Behalve deze geregelde troepen telt Toechatsjewski dan nog als gecamou fleerde troepenmachten, die van dienst kunnen zijn in geval van mobilisatie en nieuwe formaties 400,000 man S.A.- troepen, 40,000 man van de S.S., 300,000 man van de arbeidsdienstplicht, 50,000 man van de grensbewaking en 110,000 man politie, of nog eens 900,000 man. Vervolgens maakt Toechatsjewski be rekeningen omtrent de sterkte van het invalsleger, waarover Duitschland zou kunnen beschikken. Hij stelt dit op ten minste 1500 vliegtuigen, een gemotori seerde divisie en vier gemechaniseerde brigades, vijf cavaleriedivisies en vijf tien divisies infanterie, welke per auto door GEORGE OWEN BAXTER. 49). „Ik vr,aag slechs een oogenblik van uw tijd", zeide hij. ij „Dan moet u wel heel zeker zijn van uw man", zeide Thomas Fuller. „Ik heb begrepen, dat hij niet zoo gemakke lijk te vatten is." „Ik beweerde, dat ik u wilde spreken over zijn aanhouding", zeide de jonge ling, naar voren in het licht tredend, „en dat zal gemakkelijk gaan. Ik ben James Geraldi. De gouverneur glimlachte, toen stond hi, op en stak de hand uit naar de bel, maar toen hij zag, dat Geraldi zich niet bewoog, trok hij zijn hand terug en stond een oogenblik stil met gefronste wenkbrauwen, onrustig, maar zich he- i i i V. X1 UV/ heerschend. „Ik geloof, dat ik je nu herken", zeide de. gouverneur, „jongmiensch, waarom kom je hier?" „Om u den weg te wijzen uit de duis ternis", zeide de fregatvogel. „Je komt om mij te helpen?" glim lachte Fuller. Het was een strenge glim lach. „Ik kom u helpen." „Waarmede'" n nMet misdadigers te vinden en eer lijke menschen te herkennen." f|°uverneur glimlachte weer. e.en stoutmoedig jongmensch, Geraldi zeide hij, „wat je nu in het vervoerd kunnen worden. Daarbij gaat hij uit van de berekening, dat Duitsch land de beschikking heeft over 661,000 lichte automobielen, 12,500 autobussen, 191,000 vrachtauto's en 983,000 motor rijwielen, waarvan ongeveer 150,000 machines behooren tot het zg. Auto corps van de nationaal-socialisten, ter wijl voor het vervoer van een divisie infanterie 650 lichte automobielen, 6700 vrachtauto's en 1200 motorrijwielen noo- dig zijn. Het aantal aangegeven gevallen van besmettelijke zi'ekten bedroeg over de week van 4 tot en met 10 Augs. in Zeeland: Febris typhoïdea: één ge val te Middelburg, Roodvonk: één ge val te IJerseke en Diphtherie: één geval te Aardenburg- Autobusconcessies. Ged. Staten van Zeeland hebben aan M. de Bart te Goes vergunning ver leend om zijn autobusdienst van Hoede- kenskerke (steiger) over 's Gravenpol der naar Goes uit te breiden zoodat de ze voortaan ook op Zondag zal worden uitgeoefend. DE ZEEUWSCHE TUINBOUW. Er voltrekt zich in Zeeland 'n belangrijke wijziging in het iruitbedriji Levensstandaard in groententeelt en kleiniruit- teelt nog verder achteruitge gaan. De fruitteelt biedt nog goede perspectieven, Eisch is: een goed product voor weinig geld. In het beknopt verslag over 1934 over den tuinbouw in Zeeland wordt o.m. op gemerkt, dat zich in het Zeeuwsche fruitbedrijf een belangrijke wijziging vol trekt, door het niet meer loonend zijn van de kleinfruitteelt. De onderbeplantingen in de oudere boomgaarden worden opgeruimd en de jonge bedrijven worden opgezet zonder bessen en frambozen, terwijl de aardbei alleen wordt aangeplant voor zoover er teeltvergunning voor aanwezig is, of van anderen over te nemen. Als een groote onbillijkheid wordt 't gevoeld dat juist de gewassen, waar voor nog perspectieven aanwezig zijn en wel de aardbei en de framboos, on der de teeltbeperking vallen, terwijl het rooien van bessen niet als beperking wordt aangemerkt. In het jaar 1934 heeft dit nog niet tot moeilijkheden aanlei ding gegeven, omdat toen van het rooi en van aardbeien vrijstelling is ver leend. De maatregelen zijn toen eerst gepubliceerd, nadat de velden reeds waren verzorgd en bemest. In de toe komst zal men hierin echter dienen te voorzien, omdat in de betreffende be drijven geen landbouwgewassen kunnen worden verbouwd. De aandacht gaat steeds meer uit naar de teelt van appel, peer en pruim. Belangrijke verbeteringen worden aan gebracht, motorspuiten aangeschaft, ter wijl de veilingen zich beijveren goede pakstations in te richten, zoodat men het product ook goed gesorteerd en ge pakt in den handel brengt. De fruitteelt is bezig zich krachtig te ontwikkelen en steeds duidelijker blijkt, dat men in staat is een goed product voor lagen prijs te produceeren. Noodig is echter bedrijfsvrijheid, om welke re den het van het grootste belang is, dat men niet van hooger hand ingrijpt en tracht de ontwikkeling aan banden te leggen. Een nieuwe generatie van fruittelers en nieuwe bedrijven kunnen de Neder- landsche fruitteelt op de plaats brengen, die zé kan innemen. Het bedrijf moet gemoderniseerd worden, ook al zal dat bestaande bedrijven wel eens in moei lijkheden brengen, omdat zij tegen te hoogen prijs en bovendien nog minder waardig product voortbrengen. Een be zwaar van het moderniseeren is wel dat bij het streven naar rationalisatie men in den regel ook tot arbeidsbesparing komt en door gebruikmaken van machi nes het aantal arbeidskrachten tracht te beperken. De arbeidsgelegenheid is door de verhooging van het peil der cultuurzorgen dan ook niet verruimd, dit zal moeten komen door uitbreiding. De levensstandaard is in de groenten- teelt en kleinfruitteelt nog verder ach teruitgegaan, doordat de reserves opra ken en ook de gelegenheid nog iets bij te verdienen steeds geringer is. Over het algemeen zijn de kosten te hoog, de prijzen <te laag, terwijl de toeslag be taald op de prijzen, vanwege de regee ring, te gering is en in de gevallen, waar in aan een toeslag juist de grootste be hoefte bestaat, niet wordt uitbetaald. Zoo ontvangen in Zeeland de telers van kruisbessen wel steun, hoewel deze teelt overwegend wordt uitgeoefend in boomgaarden in opbrengst en in handen van de meer kapitaalkrachtige perso nen- De roode bessen daarentegen, die naar verhouding meer door minder kapitaalkrachtigen worden geteeld en waarvan de bedrijfsuitkomsten nog slechter zijn geweest, ontvangen geen steun. Doordat men bij deze steunmaat regelen geen rekening houdt met de spe ciale eischen, die een bepaalde streek) stelt, dragen deze niet bij tot een be tere instandhouding der bedrijven. Ten aanzien van de teeltbeperking j kan eenze.fde opmerking gemaakt wor- den, nml, dat ze niet doeltreffend is. De- I ze beteekent in veel gevallen een ont wrichting van de bedrijven, wat wel zal leiden tot duurdere productie, maar nut tot minder aanvoer op de veilingen. Var. de teeltbeperking gaat nml. een prikkel uit in de intensieve richting en daarmede is voor een streek als Zeeland deze wij ze van beperking van de productie ver oordeeld. De productie van tuinbouwge- wassen is immers in streken met exten sief bedrijf niet afhankelijk van de op pervlakte, maar van de hoeveelheid be schikbare arbeid. Gaat men nu de op pervlakte verminderen en blijft de be schikbare arbeid dan gaat men inten siever telen. Men zal dus het aantal duur produceerende tuinders door deze regeling Vergrooten, waardoor aanpas sing bij de nieuwe omstandigheden be moeilijkt wordt. Om den Zeeuwschen tuinbouw weer meer loonend te maken, is een groote mate van bedrijfsvrijheid noodig en be hooren de omstandigheden, waaronder het bedrijf wordt uitgeoefend, zoo gun stig mogelijk te worden gemaakt. Men ruste den teler zooveel mogelijk toe met kennis en bescherme den goeden teler door een strenge controle wat de kwa liteit der producten betreft. Door het invoeren van het verplicht veilen is dit mogelijk geworden. Men late hem ech ter verder vrij in de uitoefening van zijn bedrijf. Gaat men hierin ingrijpen, dan zal dit slechts ten gevolge hebben dat men hen, die nog kans zien het bedrijf loonend te maken, ook noodlijdend maakt, zonder dat de overigen ermede gebaat zijn. Wel is noodzakelijk de totale omvang der groentebedrijven vast te leggen, zoodat geen landbouwers, die over grond beschikken, waarvoor zij geen be stemming weten, deze met speculatieve bedoelingen gaan betalen met groenten en ze daartoe verhuren aan werkloozen. De fruitteelt biedt nog goede perspec tieven, mits aan haar ontwikkeling meer leiding wordt gegeven, waarbij voorop gesteld dient te worden: een goed pro duct voor weinig geld. De ervaringen in Zeeland opgedaan, hebben geleerd, dat schild voert, weet ik niet, maar ik heb het druk. Over tien minuten zal ik bel len, die tien minuten zijn tot je be schikking." „Ik wilde u bewijzen", zeide Geraldi, „dat Robert Asprey een eerlijk man is." De gouverneur schudde het hoofd. „Ik heb het oordeel van mijn meest ver trouwden raadsman over hem gehoord." „Ik k,an bewijzen, dat uw meest ver trouwde raads.man een schurk is en 'n dief!" „Over wien spreek je?" „Over kolonel Green." „Als je iets tegen hem te zeggen hebt", zeide Thomas Fuller, „dan doe je beter te wachten tot hij hier is en dat zou moeilijk voor je zijn." „Ik heb nog acht minuten", zeide Ge raldi, „wilt u naar mij luisteren en trachten ,aan te nemen, dat, hoewel ik ten koste van de maatschappij geleefd heb, ik misschien niet heelemaal slecht ben?" „En wat wil je daarmee bereiken, Ge raldi?" „De voldoening van een belofte na te komen." „Ga zitten", zeide de gouverneur, „ik 7-al gaarne luisteren," HOOFDSTUK XXXVII. Twee vermoeide ruiters op twee nog vermoeider paarden bereikten fTankev- town na een uiterst snellen en zwaren rit over de bergen. Gouverneur Fuller had zich steeds er op beroemd, dat hij een goed kenner van paarden was en hij had steeds een half dozijn van de beste en krachtigste dieren in zijn stal, maar nu was hij tot de ontdekking ge komen, dat hij slechts een nieuweling was op dit gebied en hij keek met be wondering en verwondering paar den jongen metgezel en diens grijze merrie, die zulk een wonderbaarlijk uithoudings vermogen hadden aan den dag gelegd, door tweemaal dezen afstand op een namiddag af te leggen. Zij kw,amen in de kronkelende steeg en bij den blinden muur van een gebouw hielden zij halt en stegen af. Geraldi opende een kleine deur en de gouver neur ging met gebogen hoofd binnen. De deur werd gesloten en zij liepen door de duisternis verder. Was dit een sa menzwering en was het een handige valstrik' Als een dwaas h,ad hij een be kend misdadiger gevolgd! En toch begon hij een vast vertrouwen te krijgen in dezen Geraldi! Een andere deur werd geopend en zij kwamen in een kleine, zwak verlichte kamer en op dat oogenblik klonk de zware stem van kolonel Green uit de verte: „Wij willen het geld nu hebben. verdwij willen het nu dadelijk! Anders zal ik je villen, jij ellendeling!" Het gelaat van den gouverneur nam een harde uitdrukking aan; hij had Green nooit zoo hooren spreken. Geraldi wenk te hem naderbij; zij stonden naast een deur en daardoor hoorden zij d.e stem van een anderen man, die antwoordde: 'r,,Ik heb het geld gezonden, op mijn woord van eer; vijftigduizend dollars in nieuwe, krakende bankbiljetten!" „Dat is Edg,ar Asprey", fluisterde Ge- dit mogelijk is en dat de bestaansmoge lijkheden voor een zoo groot mogelijk aantal telers eerder aanwezig zijn, dan bij het streven de productie in handen te laten van enkele duur produceerende telers. De Abdijuitvoering. Nu a.s. Zondag de Abdijuitvoering van het Middelburgsch muziekkorps als in het begin dezer uitvoeringen weer van 8 tot 9 zal plaats hebben, willen wij er nog eens bijzonder de aandacht op ves tigen welk een bekoring er van deze concerten op het vroege uur in de mooie omgeving uitgaat. Het programma bevat verschillende gaarne op deze uitvoeringen gehoorde nummers o.a. „La voix des cloches" van Luigini, en het voorspel „Loreleij" van Max Bruch. DE HONDENBELASTING. In de vergadering van den Gemeente raad van 24 Juli is de behandeling aan gehouden van de nieuw ontworpen ver ordeningen op de heffing en op de in vordering van hondenbelasting, o.m. ten einde men zich alsnog zou kunnen be ramen over enkele amendementen, in gediend door den heer Jeronimus, en voorts om ook aan andere leden gele genheid te geven desgewenscht amen dementen in te dienen. Dit laatste is in tusschen niet geschied. Het denkbeeld om voor honden, die dienen als geleide van blinden en ge- brekkigen geen belasting te heffen, aanvaarden B. en W- gaarne. Daarvoor achten B. en W. het overleggen van een geneeskundige verklaring niet noodig, omdat toch de blindheid of gebrekkig heid gemakkelijk is waar te nemen. Zoo spoedig mogelijk na aangifte van hon den, dfe voor zulk geleide worden ge bezigd, zal gratis een penning moeten worden uitgereikt. Tegen het amende ment. dat er toe zou leiden, dat aan hen, die in de laatste 6 maanden van het be lastingjaar belastingplichtig worden, een penning na aangifte zou moeten worden toegezonden, hebben B. en W. bezwaar, omdat alle andere belastingplichtigen een penning ontvangen bij de betaling ten kantore van den gemeeenteontvanger. Het ind'enen van het amendement heeft B. en W. er echter op attent gemaakt, dat de invorderingsverordening alleen spreekt van eene betaling tusschen 1 en 31 Jan. en dus niets regelt voor betaling door hen, die na 31 Jan. belastingplich tig worden. Gemelde omissie ware te hersteilen door nader te verplichten tot betaling bij aangifte. De ontwerpen houden mede geen voorziening in met betrekking tot het aanslaan van hen, die handel drijven in honden- Te Vlissingen genieten zulke kooplieden vrijdom van belasting voor honden, die door hen boven het getal van 2 gehouden worden. B. en W. stel len voor een zelfde bepaling in de hef fingsverordening op te nemen. Aanvankelijk luidde het voorstel om te lezen, dat niet of niet behoorlijke in- vu ling van de formulieren, wordt ge straft enz. Na opmerkingen van de commissie van f'nanciën, wijzigden B. en W. het in: „Niet, behoorlijke of opzettelijk onjuiste invulling van de formulieren enz-" Thans zijn zij echter van oordeel, dat de oorspronkelijke Redactie moet blij ven behouden. Art. 290 der gemeente- wel nml, verklaart den Raad bevoegd tot bedreiging van straf tegen niet of niet-behoorlijke invulling der formulie ren en van die bevoegdheid is in het ontwerp gebruik gemaakt. De wetgever heeft zelf straf gesteld op onjuiste aan gifte of opgaaf. De Raad heeft zich dus van regeling op dat punt te onthouden. De ter sprake gebrachte mogelijkheid raldi. „Verduiveld man", riep Green uit, „denk je, dat ik zoo gek ben om daarmee genoegen te nemen? Ik heb Fuller om gepraat, Ik heb er voor gezorgd, dat hij gratie weigerde aan een van de wei nige eerlijke m,annen in dezen staat; als dat geen vijftigduizend waard is, voor den duivel, dan zal ik hem weer om praten en hem Robert Asprey laten be genadigen. En waar sta je dan?" Er was een pauze en toen zeide een harde, snauwende stem zacht: „Je zult ook met mij moeten rekenen, als je tracht ons te bedriegen, Aspery!" „Dat is Renney, de boef", mompelde Geraldi. De gouvereur sloot de oogen en klem de handen samen, „Ik moet tijd hebben om na te den ken", zeide Edgar Asprey. „Laat eens zien, wat ik doen kan- Het vermogen is niet geheel in mijn handen, voordat ik met mevrouw Asprey getrouwd ben. Jullie zult moeten toegeven, dat het niet gemakkelijk is om in een oogwenk vijf tigduizend dollars bij elkaar te krijgen. Ik heb er al vijftigduizend bij elkaar ge harkt en ik zie nu, dat jullie den prijs verdubbelt". „Jij gluiper", bromde Renney. „Trou wen? Je zult eerst het geld op tafel leg gen voordat je met haar trouwt. Trou wen! Drie uur later zou je op weg zijn, het land uit!" Geraldi nam een bundel uit zijn zak en liet den gouverneur zien, dat het bankbiljetten waren. „Dat zijn de vijftig (Ingez. Med.) tot belastingbetaling in termijnen, moe ten B. en W- beslist ontraden. De ad ministratie zal er veel ingewikkelder door worden en buitendien zou voor el- ken termijn een nieuwe penning moeten verstrekt worden. Ook zou de controle zeer veel moeilijker worden. Onder de bestaande verordening wor den honden pas in de belasting betrok ken, wanneer zij 6 maanden oud wor den. Moeilijkheden deden zich daarbij nimmer 'voor. Als regel kan namelijk zeer wel worden nagegaan van wien jonge honden afkomst:g zijn en boven dien hebben deskundigen geen moeite om te beoordeelen of een hond 6 maan den of ouder is. O. EN W. SOUBURG. Alhier is in verzekerde bewaring gesteld, de werk man L- de K-, die zich schuldig had ge maakt aan diefstal van een aanzienlijk partijtje hout van in aanbouw zijnde woningen aan de Dijk- en Burchtstraat. Het hout, waarvan de man een schuur tje had getimmerd, waarin een stevig touw, eveneens van diefstal afkomstig werd aangetroffen, is inbeslag genomen en op het gemeenteterrein opgestapeld. In dat schuurtje dreef de K, een pe- troleumhandeltje. Een timmermanspa troon, die de K, van houtdiefstal ver dacht, stuurde, om geen argwaan te wekken, een knecht om eenige liter olie, met de boodschap goed uit te zien van welk hout het schuurtje was opgetrok ken, Toen bleek, dat het hout inderdaad het vermiste was, is de zaak onmiddel lijk in handen van de politie gesteld- DE BRUGBOUW TE VLAKE. Het aanbrengen van het eerste gedeeljte van den bovenbouw Spoedig begin aan het aan sluitende rijksweggedeelte KruiningenVlake. Eind Augustus zal het eerste gedeelte van de brug over het kanaal door Zuid- Beveland nabij het spoorwegstation Vlake worden aangebracht op de bijna gereed gekomen betonnen onderbouw. Met het maken der verschillende via ducten in het nieuwe rijksweggedeelte KruiningenVlake (aansluitende op de nieuwe brug) zal spoedig een aanvang worden gemaakt. Het wachten is thans op de aanbesteding van genoemd ge deelte weg. ERNSTIG AUTO-ONGEUK. Gisterenmiddag heeft op den Wouw- scheweg te Roosendaal een gecompli ceerde auto-botsing plaats gehad, waar bij twee personen werden gewond, waar van één ernstig. Een personenauto uit Hoedekens- kerke kwam ter hoogte van „Oud An ker" in botsing met een auto, welke uit de tegengestelde richting naderde, waar duizend dollars, die gezonden werden", zeide hij. „Dat is het bloedgeld, bewaart u het zoolang voor Robert Asprey". Hij liet het pakje in de jaszak van den gouverneur glijden en Thomas Fuller zag op van den deur en keek den jongeling scherp aan, die een fortuin van die grootte zoo losweg prijs gaf. „Het is onmogelijk", zeide Edgar, „werkelijk het gaat niet. Ik kan niet nog eens vijftigduizend dollars betalen, pas na het huwelijk. Dat zal over een half uur plaats hebben ik moet nu gaan". Er werd een stoel verschoven. „Als je weggaat" zeide Joe Green, „dan ga je er aan, man- Ik waarschuw je nu, als je mij bedriegt, laat ik je als een hond neerschieten". „Wat dat betreft", zeide de ander luchtig, „iedereen moet op een zekeren dag sterven". „Open de deur", zeide de gouverneur plotseling. „Ik wil die schurken zien". En Geraldi wierp de deur wijd open. De rijzige gestalte en het bleeke, knappe gelaat van den gouverneur van den staat vertoonde zich plotseling aan het drietal. Edgar Asprey was al opge staan, de andere twee schenen van plan als twee ineengedoken honden op hem af te springen, toen Asprey kalm zeide: „Heeren, zijne excellentie, gouverneur Thomas Fuller!" En hij boog voor den gouverneur! (Slot volgt) I f I

Middelburgsche Courant | 1935 | | pagina 5