01 AKKERTJES BUITENLAND. BEURSTHERMOMETER van Vrijdag. BEURS- EN WISSELKOERSEN. PERSKR03SIEK. Het Italiaansch-Abessijnsch conflict. BELGIE. FRANKRIJK. DUITSCHLAND ENGELAND. AMSTERDAM, 16 Augustus. Het eerste getal is de vorige notes- ring, daarop volgt de officieele notee ring van heden. Ned. 31 1000-4 94%—94%. Ned, 33 1000-4 94%—94%. Ned. 34 1000-4 94%—94%. Certificaten-3 77%—77%. O. Indie 34 1000-4 92%—92. Denemarken Ob'ig. 1926-5 7070%. Duitschl. 100-7 18%—18%. Engeland 1960-90 4 7373. Zwitserl. oKTig. '24-5 97% Zwitserl. Staatssp. 1927-4% 94% Amsterdam 1933-5 96 Amsterdam 1934-4% 95%95%. 's Gravenhage 1929-4% 97% Rotterdam 1926-1930-4% 91%—91%. Berlijn 1925-6% 12% Zeeuws. Hyp. B-5 91% Zeeuws. Hyp. B-4% 90- i-i n - Cities Service Cy. P. 1958 5 33% Slochteren en G. J. Ruiter, Knype (Fr.) Als directeuren werden aangesteld de heeren J. Meinsma en A. Seton te Mep- pel. De vergadering, die onder leiding stond van den heer E. Z. Oldenbanning, voorzitter van den Nat. Bond L M., was zeer enthousiast gestemd ten op zichte van de nieuwe onderneming. Ver schillende sprekers voerden het woord. Stemmen gingen in de vergadering op, zoo spoedig mogelijk te komen tot uit gifte van een dagblad. Van de bestuurs tafel werd de verzekering gegeven dat daarnaar thans van meet af aan ge streefd zal worden. A Amsterd- Bank 108%109%. C Rott. Bank ver- 105%105%, A Twentsche Bank 86%87%. A Pref. Gruyter Zn A. 126% A Pref. Jurgens A 94%95%. A Ned. Gist- en Spiritusfabr. 410%410 A De Schelde N.B. 17% A Ver. Papf. v. Gelder 45%45%. C Am. Car en Foundry 13%13%. C Am. Smelt en Ref. 25%26. C Farbenind. I.G. 40%38%. C Stand. Brands 9%9%. C TJ. Stales St. C. 26%25%. C North Am. Cy. 13%13%. A Born. Sum. H.M. 143%142%. A Linde Teves en Stokv. 67% A Ned. Wol Mij. 84—84%. A Singkep Tin M. 7876. A J. C. Japan Ln. 2727. A Rotterd. Lloycl 3231. A S. M. Nederland 31%30%. A Amst. Thee C.M. 4039%. A Houth. Alberts 25 C Baltimore en Ohio 9%9. A Southern Rlw. 5%5% C Union Pac. Rr. 6161. C Int. Nickel Cy. 17%—17%. Duitschl. '30 1000-5% 16%—16%. A Koloniale Bnk. 3837 A N.I. Hbk. 100 78%—78%. C Ned. H. M. 1000 117%—117%. A Alg. Kunstz. U. 31%—31%-%. A v. Berkels Pat. 5957%. C Calvé-Delft 62%60%. A C. Suiker Mpij. 36%36%. A Ned. Ford A.M. 271%—274%. A Philips Gem. B. afg. 262—258 -57 C Unilever 105103%-% C Anaconda Cop. 10%10%. C Bethlehem St. 21%21%. C Kennec Copper 13%13%-%. C Un. States Leather 4%4%. A A.N.I.E.M.—N.B. 170%—169 A Kon. Petr, Mpij. 199%197%-96%. C Contin. Oil Cy. 13%13%. C Shell Union O.C, 6%6%. Daarom vestigen we ditmaal eens bij zonder de aandacht op de schandelij ke plaat in het laatste nummer, waarin Colijn is afgebeeld met de honger als medewerker achter hem. „Weest rustig", vermaant Dr. Colijn, en de Honger reageert daarop: „Maak u niet ongerust, Excellentie, op mij kunt u rekenen; ik maak alles rustig". Wij vragen, niet voor het eerst, maar met klimmende ernst en groote nadruk: Is ten onzent alles toelaatbaar Stel u voor, dat een tegenstander zich in de toekomstige staat van de N. S. B. zooiets permitteerde...." „Het roer gaat om". Het r.k. Huisgezin acht het zeer belangrijke mededeelingen, welke m3- nister Gelissen dezer dagen bij zijn be zoek aan Maastricht over de industri alisatieplannen der regeering heeft af gelegd. „Daar is vooreerst de erkenning, dat er in ons land meer werk moer komen; dat wij meer op eigen mogelijkheden moeten gaan werken. In de tweede plaats komt de uit de feiten gebleken noodzaak van industrieele credieten van regeeringswege. Ten slotte zal de industrieele uitbreiding onder toezicht der overheid worden gesteld; natuurlijk mag 't persoon ijk initiatief niet worden onderdrukt, maar geen industrieel zal nog nationaal kapitaal kunnen verspil len, daar hij voor te beginnen, redelijke waarborgen van slagen zal moeten ge ven. Een Vestigingswet zal de verdere uit breiding der industrie van de vooraf gaande goedkeuring der regeering af hankelijk maken. Hier ligt in groote lijnen een werk plan uitgeteekend, dat als het met voorvarendheid en kracht ten uitvoer wordt gebracht, ons volk enkel ten ze gen kan zijn. De mogelijkheid van zulk een uitvoe ring is echter vooral afhankelijk van de verlaging van het kosten- en lastenpeil, van welke noodzakelijkheid de minis ter ook gewaagde, doch zonder te pre ciseeren langs welken weg dit zou wor den nagestreefd. Wanneer hij ook op dit terrein con- cretie maatregelen had aangekondigd, waardoor zou zijn komen vast te staan, dat de industrialisatieplannen op solide economische basis tot verwezenlijking kunnen worden gebracht, zouden wij jniet geaarzeld hebben in dezen opzezt ons volle vertrouwen uit te spreken. Nu die volstrekte noodzakelijke voor waarde nog niet werd vervuld zij is toch voor de rentabiliteit van het be drijfsleven en dus voor verdere industri alisatie beslissend spreekt reserve van onzen kant vanzelf. En dat te meer, omdat de plannen, door minister Gelissen ontvouwd, niet anders beschouwd kunnen worden dan als een volslagen terugkomen op recen te verklaringen van den leider der re geering, waarvan ook minister Gelis sen deel uitmaakt. Want het welbewust zich richten op een meer autarkisch georiënteerde eco nomie is in lijnrechte tegenspraak met den welbekenden „weg uit het moeras": de maatschappij voor credietverleening plaatst de „stroppenbank" op het eere gestoelte en de Vestigingswet stelt de „captains of industry" onder toezicht. Deze radicale ommekeer in ideeën moet ons welkom zijn: ze stelt immers allen in het gelijk, die reeds lang, om de welvaart van het land zooveel mo gelijk te behouden, een meer actieve economische politiek hebben bepleit" Is ten onzent alles toelaatbaar In de a.r. „Rotterdammer" wordt ge wezen op de persoonlijke bestrijding, waarin het orgaan der N.S.B. zijn kracht schijnt te zoeken. Niet het minst bij het publiceeren van zijn spotprenten gaat „Volk en Vaderland" veel verder dan eenig blad in ons land. „Wij hebben reeds meermalen gewe zen op de gezagondermijnende en grof beleedigende artikelen en caricaturen van de N.S.B.aldus het blad. Is dan alles maar geoorloofd in ons land? Het schijnt soms, of niet tot de overheid doordringt, wat men daar aandurft. De besprekingen te Parijs. Gisterochtend heeft de Fransche mi nister van buitenlandsche zaken Laval een langdurig onderhoud gehad met den Italiaanschen vertegenwoordiger, baron Aloisi. Over het besprokene is officieel niets gemeld. Gistermiddag heeft Laval Eden weer ontvangen om hem op de hoogte te stellen met de inzichten van de Italiaansche delegatie, zooals hij de Italianen op de hoogte heeft gesteld met de inzichten van de Britten. Eden was in gezelschap van den Engelschen ge zant en onderstaatssecretaris Vansit- tard. Tevoren had Laval nog gesproken met den Abessijnschen gezant. Na afloop van de conferentie met de Engelsche vertegenwoordigers verklaar de Lava'; Eden, Aloisi en ik komen morgen (dat is dus heden „Red.) om half tien bijeen. Vanavond hebben wij slechts de werkwijze vastgesteld, die wij zullen volgen. In zijn onderhoud met Laval schijnt Aloisi, naar Reuter meldt, zich ertoe te hebben beperkt, het Italiaansche standpunt, dat overigens reeds bekend is, uiteen te zetten. Italië, welks bevolking jaarlijks toe neemt, heeft behoefte laan expansie. Weinig landen openen nog de mogelijk heid van Europeesche penetratie, en daarom heeft Italië het oog gericht op Abessynië, waar het krachtens de ver dragen onbetwistbare rechten heeft. Bovendien moet het de veiligheid zijner beide koloniën, Somaliland en Eritrea, verzekeren. Een oeconomische ontwik keling in Abessynië kan Italië van geen nut zijn. Het erkent de rechten der an dere mogendheden in dit land, doch het moet poLtieke garanties verkrijgen. Tot dat doel heeft Italië 177,000 man in zijn beide koloniën geconcentreerd, en het zou niet aarzelen hierop een be roep te doen, indien een vreedzame regeling het niet mogelijk maakt, dat Italië de genoegdoening krijgt, die het verlangt- De regeering te Rome begrijpt de internationale moeilijkheden, die haar besluit medebrengt, doch dit is haar door de gebiedende noodzaak opge legd. Men wijst te Parijs in diplomatieke kringen op de mobilisatie van ongeveer 50,000 man, waarvoor Mussolini Woens dag een decreet heeft uitgevaardigd. De besprekingen, die thans aan den gang zijn, hebben geen enkele onderbreking van de militaire voorbereidingen der Italianen tengevolge. Tenzij Aloisi aan Laval nadere bijzonderheden heeft ver strekt, kan men zich naar het schijnt nog geen juist denkbeeld vormen van den aard der politieke eischen, die Italië stelt; men gelooft evenwel, dat deze vrij omvangrijk zijn- De van verschillende zijde geopperde veronderstelling, dat te Parijs zooiets als een bedreiging zou zijn geuit, of wel iets heeft plaats gehad, waaruit 'n wij ziging van de pol'tiek zou zijn af te lei den, wordt te Londen krachtig tegenge sproken. Eden heeft met eenige vastberaden heid het Britsche standpunt uiteengezet, waarbij hij niet s'echts de belangen der beide partijen zelf op het oog had. doch ook die van Europa en de geheele we reld, welke gelegen zijn in een regeling door verzoening. Indien het prestige van den Volkenbond een slag zou worden toegebracht, zou de openbare meening in Engeland hier ernstig op reageeren. Resumeerende zou men kunnen zeg gen, dat Engeland voor alles den vrede wil bewaren, zooals Eden Woensdag verklaarde, en het Voikenbondspact re specteeren. Engeland wenscht een Ita liaansche penetratie in Abessynië slechts te zien als n oeconomischen maatregel. Italië evenwel is vast besloten zijn toe vlucht tot wapengeweld te nemen indien een vreedzame regeling welke hem vol doende garanties geeft, niet mogelijk is. Men heeft evenwel reden om aan te ne men, dat dit de maximumvoorstellen zijn van beide zijden, welke de basis zijn voor de delicate onderhandelingen. Even als Engeland wenscht ook Frankrijk den vrede te handhaven en de verplichtingen van het Volkenbondspact niet te doen verzwakken. Daarom arbeidt de Fransche vertegen woordiger, naar uit Parijs gemeld wordt, met alle kracht aan een oplossing, wel ke, ndien door beide rechtstreeks be trokkenen aangenomen, 't aan Italië mo ge,ijk maakt een oorlog te vermijden, terwijl het toch voldoening krijgt van zijn verlangens- Door het vermijden van een oorlog, vermijdt men tevens de even tueele gevolgen hiervan voor den Vol kenbond en de stabiliteit. Een opzienbarend bericht. De Londensche Star bevat het sensa- tioneele nieuws, dat Eden is gemachtigd tegenover den Italiaanschen vertegen woordiger baron Aloisi te verklaren dat de Italiaansche troepen ingeval van een opmarsch in Abessynië de gren zen van een Britsche conces sie aan het Tanameer niet mogen overschrijden, ter wijl hij voorts zou moeten verklaren dat Engela nd niet bereid is de economische ontwikkeling van den Soe dan en van Egypte in gevaar te brengen door een Ita liaansche controle over de bronnen van de Blauwe Nijl. (De Blauwe Nijl ontspringt in Abessynië en is van het grootsche belang voor de watervoorziening van de Engelsche Soe- dan-kolonie en Egypte). Weer een incident Te Deridaba in Abessynië is de se cretaris van het Italiaansche consulaat in een vechtpartij geraakt met een Abes- sijnsch politiebeambte. De Italiaan zou daarbij zwaar gewond zijn- Ook de Abessijnsche politieman schijnt te zijn gewond. Fransche voorzorgsmaatregelen. De Daily Tel. meldt uit Djiboeti dat de innige vriendschap der bewoners van Fransch Somaliland voor hun Abessijn sche buren, den Franschen autoriteiten aanleiding heeft gegeven voorzorgs maatregelen te nemen om ingeval van oorlog de orde te kunnen handhaven. De kruiser „Dumont du Ville" za] Zon dag te Djiboeti aankomen- De prikkel draadversperringen in het havenkwar tier worden versterkt, terwijl vliegtuig- loodsen worden gebouwd voor tien nieu we toestellen, zoodat in het geheel 14 vliegtuigen te Djiboeti zullen kunnen worden gestationneerd. HET WERKVERSCHAFFINGS PROGRAM DER REGEERING. Het Komiteit van den Dienst voor Eko- nomisch Herstel (Orec.) heeft in zijn jongste vergadering een plan goedge keurd van werken en uitgaven, voorge steld door den socialistischen minister van Openbare Werken en Werkloos heidsbestrijding, prof. De Man. Dit plan voorziet het besteden, vóór het einde van 1938, van bijna het gang- sche bedrag der geldmiddelen welke ter beschikking van den Dienst voor Eko- nomisch Herstel gesteld werden en die voortkomen van de herschatting van den goudvoorraad van de Nationale Bank van België. Het totaal van de voorziene uitgaven bedraagt fr- 3,5 milliard, (pl.m. 175 mil- lioen gulden). Dit werkplan zal aan de goedkeuring worden onderworpen van den eerstvol- genden kabinetsraad. C Tide Water Ass. Oil 6%6%. A K. N, Stoomb. Mij. 4% A Ned. Scheepv. U, 36%35%-36%'. A H.V. Amsterdam 177%176%. I A Java Cult. Mijt 94%94. A N.I. Suiker U. 92%91%. A Deli Batavia 143140%. C Deli Mij. 1000 159—153%-57. A Senemhab 164%162%-62. C Chicago Milw. %-%• A Amst. Rubb. C- 108%—108%-%. A Deli-Bat. Rubb. 66%68%. A Hessa Rubber 89%90. A Serbadjadi S.R- 63%64%. Prolongatie 4%4%. WISSELKOERSEN. Londen Berlijn Parijs Brussel Zwitserland Kopenhagen New-York 15 Aug. 16 Aug. 7.34% 7.33 59.55 59.47% 9.78% 9.77% 24.93 24.91 48.30 48.26 32.80 32.75 1.47% 1.47% Akn Rubber Unilever Amerika Philips Koninkl. Olie Tabak Suiker Markt H.V.A. bl.Markt— Schepen De j,Bende van Schoppenvrouw". Een geheimzinnige dame, bekend als „Schoppenvrouw", wordt, volgens be richt aan de Tel. uit Havre, als het hoofd beschouwd van een gevaarlijke interna tionale bende, die vooral in Havre ope- j reerde, doch die vertakkingen heeft in tal van groote steden- In drie jaar tijds moet de bende den Franschen staat voor een bedrag van 14 millioen gulden heb ben benadeeld. De zaak werd aan het rollen gebracht door de arrestatie van twee belasting ambtenaren te Havre. Dit leidde tot het in hechtenis nemen van een groot aan tal personen, niet minder dan veertig naar men raamt. „Schoppenvrouw" verkeert naar het heet steeds in de eerste kringen. Zij is door de politie verhoord, doch heeft hardnekkig ontkend. De organisatie zou zich voornamelijk bezighouden met smokkelhandel, door middel van valsche declaraties en om- kooping v,an ambtenaren, vervalsching van import-vergunningen en andere methoden ter onduiking van de contin genten, aan vreemde landen toegestaan. De rechter van instructie te le Hctvre deelt mede, dat in verband met de frau de bij de douane, gepleegd bij den in voer van radiolampen en onderdeden, twee douane-controleurs zijn gearres teerd. Bovendien heeft de rechter van instructie den directeur van een der grootste transport- en transitofirma's te le Havre, Fauligny genaamd, in hechte nis laten nemen. In de woning van Fau ligny te le Havre is een huiszoeking verricht. Voorts is op last van genoemden rechter een handelsbediende te Parijs aangehouden, die eveneens betrokken zou zijn geweest bij de frauduleuze in voeren te le Havre. JULIUS STREICHER TE BERLIJN. „Op het laatste oogenblik zond ons de Hemel Adolf Hitler". Julius Streicher, gouwleider van Fran kenland, uitgever van de Stürmer, toon aangevende persoonlijkheid in het Duit sche anti-semitisme, heeft gister voor de eerste maal sedert het aan het bewind komen van het nationaal-socialisme, te Berlijn het woord gevoerd. Zijn rede was door de gebeurtenissen van de laatste weken voldoende voorbereid en het is te begrijpen dat het enorme Sport- palast geheel was uitverkocht, zoodat er nog een tweede vergadering later in de tennishallen in het westen van Berlijn, moest worden georganiseerd. Ook deze groote ruimte was geheel vol. Streicher was per vliegtuig naar Ber lijn gekomen; bij zijn landing op Tempel hof werd hij begroet door allerlei auto riteiten. Van zijn aankomst in de hoofd stad hebben de Berlijnsche bladen evenveel gewag gemaakt als van de aankomst van den nieuwen Italiaanschen ambassadeur. Daar men een enorme belangstelling voor de vergaderingen verwachtte, wa ren uitgebreide ordemaatregelen ge nomen. Zoo was het deel van de Pots- damerstrasse, waaraan het Sportpalast ligt, afgezet door politie en S.A-.mannen, maar diti leek tamelijk overbodig, want behalve belangstellenden, die kaar ten hadden gekocht en dus toeogang tot het gebouw hadden, waren slechts eenige honderden nieuwsgierigen op de been. Voor het gebouw stonden groote luid sprekers, zoodat ook deze nieuwsgieri gen, voornamelijk S.A.-mannen, de rede van Streicher eveneens konden hooren. Later, toen de politie-versperring ge deeltelijk was opgeheven, kwamen er nog een paar honderd bij. Alles was rustig. Streicher begon met een aanval op de zoogenaamde intellectueele en de bui tenlandsche pers, die met haar „leugens" een kunstmatige stemming tegen het Duitsche volk hadden geschapen. Wie gaat het wat aan of wij in onze huizen schoonmaak houden? aldus spr. Wij bekommeren ons ook niet om de terechtstelling van negers in Amerika, daarom moet men zich ook niet inlaten met het feit, dat wij hier in Duitschland „rassenschenders" door de straten voeren, om daardoor afschrikkend te werken. Zoodra de Joden de macht in handen hadden, zijn de volkeren steeds ten gronde gegaan. ZooAvas het Duitsche volk ook op die wijze ondergegaan, wan neer niet de nationaal-socialistische overwinning gekomen was. Hoe langen tijd hebben wij niet noodig gehad, zoo g ing Streicher voort, voordat wij voor het gerecht en zelfs bij partij- genooten de rassen-schending als zoo danig erkend zagen. Veel is bereikt, wanneer deze erkenning gemeengoed van het Duitsche volk wordt. Het Jodenvraagstuk is niet reeds met Wettig gedeponeerd.J is de verzuchting van zoo me" nige vrouw, als ze op gezette lijden alweer van die doffe hoofdpijn te lijden heeft en zich heelemaal zoo onprettig voelt. Neem tegen dien tijd eens één Hederlandsch of twee "AKKERTJES". Ge zult Product verbaasd staan over de goe de werking en in 't vervolg geen klachten meer hebben» Per 12 stuks slechts 52 cent»- Volgens recept van Apotheker Dumont AKKER. CACHETS (Ingez. Med.) het aan de macht komen van het natio naal-socialisme opgelost. De zwaarste arbeid begint eerrst nu. Wanneer God het gelijke gewild had,, dan had Hij het gelijke geschapen. Wan neer God gewild had, dat blanke, gele en zwarte menschen zich zouden ver mengen, dan had Hij de verschillende rassen niet behoeven te scheppen. Hij heeft de verschillende rassen geschapen, opdat de grenzen niet zouden worden overschreden. Wie als partijgenoot gelooft, dat hij het groote doel van onze beweging dient, wanneer hij een Jood neerslaat, of zijn ruiten verbrijzeld, is nimmer nationaal- 60cialist geweest en zal het nimmer wor den. Ik geloof dan ook niet, dat natio- naal-socialisten de schanddaden hebben bedreven, die men hier en daar heeft kunnen waarnemen. Dat waren geen nationaal-socialisten, het waren provo cateurs. Bij de schending van de katho- tieke kerken en Joodsche synagogen heeft men zulks officieel vastgesteld. Wie meent, dat men met zulke uiterlijk heden de oplossing van het vraagstuk nader komt is te dom om den ernst van het oogenblik te kunnen begrijpen. De grootste schande in Duitschland is te allen tijde geweest, dat de Joden het gewaagd hebben ons land volgens de wetten van de Talmoed te regeeren. Destijds zijn den Duitschers alle spaar gelden ontnomen, noodig voor een onbe zorgder! ouderdom. „Op het laatste oogenblik zond ons de hemel Adolf Hit ler". Hiermede besloot Streicher onder groote geestdrift zijn rede. De Hitler-jeugd en de Katholieken. De „Völkischer Beobachter" bericht, dat een lid van de Hitier Jeugd te Maria- burg ernstig werd gewond door een lid van de katholieke jeugd. De aanval was een represaille in verband met de ar restatie van een priester. De Jodenvervolging. De burgemees ter van Coburg heeft alle gemeenteamb tenaren en werklieden doen weten dat zij hun betrekking zullen verliezen in dien zij, op welke wijze ook. Joden steunen, of door hun families doen steu nen. LLOYD GEORGE CRITISEERT DE POLITIEK DER REGEERING. Lloyd George heeft gister in een ver gadering van Engelsche vakvereeni- gingsleiders zijn bekende „NewDeal"- voorstellen uiteengezet en toegelicht. In het verloop van zijn rede, waarin hij o.a. het aftreden der Engelsche re geering, die zijn plan had verworpen, eischte, kwam hij ook te spreken over het Italiaansch-Abessynisch conflict. Hij critiseerde scherp de nationale regee ring, die hij verantwoordelijk stelde voor het volkomen verdwenen prestige van den volkenbond. Het volkenbondspres- tige was vernietigd, toen de andere mo gendheden zwichtten voor de dreige menten van Mussolini tegen de bemoei ing van 'den volkenbond inzake het Italiaansch-Abessynisch e conflict. Te Parijs houdt men zich bezig met de vraag, welke mate van economischen, strategischen en politieken invloed men It.alië zonder oorlog kan geven, in plaats van te beramen, hoe men Mussolini de uitvoering van zijn plannen kan beletten.

Middelburgsche Courant | 1935 | | pagina 2