=2* GOESCHE COURANT VI CTO R I A-W ATE R rechtszaken. weer en wind. landbouw. ZEEL AND. PRiJSVERLAGiNG KERKNIEUWS. NUMMER 192. TWEE BLADEN. VRIJDAG 16 AUGUSTUS 1935. EERSTE BLAD. 178e JAARGANG. Nieuwe prijs voor heeie liter-flesschen p. st. 28 ct. (inhoud) vroeger 32 ei Per kratje van 20 25 ct. (inhoud) MIDDELdURGSCHE courant '-•agblad Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. S-j contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. Uitgeefster Naamlooze Vennootschap ,,De Middelburgsche Courant"; Bureaux Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bü het Bureau voor Publiciteitswaar de der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 1 regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubmwl Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels a 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. me' „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extra Bewjj snommera 5 cent BHMENLAMD. TE LAGE RICHTPRIJZEN VOOR DEN TUINBOUW. Een adres van den Ned, Tuin" dersbond aan den ministerraad- De Nederlandsche Tuindersbond heeft een adres gericht tot den raad van mi nisters, waarin er op wordt gewezen, dat de richtprijzen voor tuinbouwpro ducten nog steeds te laag zijn gesteld. Adressanten meenen, dat er ten opzich te van de tuinbouwsteunmaatregelen een fout wordt gemaakt. Immers de grondslag van deze maatregelen is neer gelegd in een stelsel van richtprijzen, volgens welke prijzen een zich aanpas sende tuinbouw in stand zou kunnen blijven. Doch deze richtprijzen zip ge durende de laatste jaren bij lange na niet bereikt, ook met inbegrip van den tuinbouwsteun niet. De algeheele opof fering van eigen bezit, reserves en cre- diet, de laatste jaren door den Neder- landschen tuinbouw gedragen en ver dragen, berustte op de hoop, dat einde lijk de consequenties van het systeem van den tuinbouwstetun door de regee ring zou worden aanvaard m. a. w, dat de tot heden bestaande ernstige fouten van uitvoering, gezien uit het oogpunt der grondslagen der tuinbouwsteunmaat regelen uit den weg zouden worden ge ruimd. Een redelijke oplossing is voor de duizenden tuinders echter niet te wach ten voordat zij voor hun beperkte en daardoor extra belaste productie een matigen productieprijs krijgen uitbe taald, c.q. gegarandeerd. De hypothe caire credieten aldus adressanten zullen in de naaste toekomst met wis kundige zekerheid een totale ineenstor ting veroorzaken, daar alle bedrijven met onzichtbare banden aan andere be drijven zijn verbonden. Dringend wordt in het adres verzocht directe maatregelen te nemen om deze catastrophe te verhinderen. DE ROGGEPRIJZEN. Het dagelijksch bestuur van den Na- tionalen Bond Landbouw en Maatschap pij heeft aan den minister van economi sche zaken het volgende telegram ge zonden: „Ondergefteekenden veroortloj- ven zich de vrijheid met nadruk te wij zen op de groote ontreddering in de roggeprijzen, waardoor de minst kapi taalkrachtige verbouwers worden ge dupeerd, aangezien deze juist thans hun rogge noodwendig moeten verkoo'pen, terwijl bovendien de opbrengst per HA. aanmerkelijk lager is dan de vorige oog sten; dringen daarom met den grootsten nadruk aan op krachtig ingrijpen tot hel ten spoedigste op loonenden prijs bren gen van de rogge, zonder daarbij de nog steeds noodlijdende veehouderij nóg zwaarder te belasten. Zij veroorloven zich daarnaast de vrijheid nadrukkelijk te wijzen op de ab solute onuitvoerbaarheid van de melk- steunbeperking. Tenslotte vestigen zij nogmaals de aandacht op het door hun beweging gepropageerde systeem der hooge invoerrechten, waardoor akker bouw en veehouderij beide afdoende ge holpen zullen kunnen worden. SLEEPBOOTEN VOOR RUSLAND. De vijfde en laatste sleepboot, „Minsk" genaamd, die voor Russische rekening door Verschure en Co's Scheepswerf en Machine-fabriek te Amsterdam worden gebouwd, is gistermorgen met goed ge volg te water gelaten. T^f6- defde Neepboot van de serie de 'i s's gereed en zal binnen enkele agen naar Rusland vertrekken. De e bemanning is reeds aangeko- DE VOORGESTELDE TOLHEFFING op DE BRUGGEN T-, 1 ze niet noodig zijn? De redactie van do a t 1 heeft een onderhoud gehad mefT''106'" nister van waterstaat jhr. ir O *C "a van Lidt de Jeude, waarin 0".a. ook het vraagstuk van het instellen van tollen op de bruggen over de rivieren ter spra ke is gekomen. De minister deelde me de, dat uit de gehouden verkeerstellin gen is gebleken, dat de verkeersintensi teit aanzienlijk grooter is dan aanvan kelijk werd aangenomen. Uit de ver keerstellingen op de bruggen kon dan ook worden afgeleid, dat dè opbrengst der tollen belangrijk bovpn de raming zou komen. Bovendien brachten de tel lingen aan het licht, dat het doorgaan de verkeer aanzienlijk is, De minister zeide de moeilijkheden voor 't verkeer te begrijpen, terwijl men niet lichtvaar dig mag denken over de kosten, verbon den aan de inning der tolgelden. Als er een mogelijkheid wordt gevonden om de bruggen, waaraan ons land zoo dringend behoefte heeft, vlot af te bouwen, zon der dat het verkeer jarenlang door toi- len wordt gehandicapt, dan zal de re geering de eerste zijn, om die met beide handen aan te grijpen. DE NIEUWE BRUG OVER DE WAAL. In den loop van gisteren is de hoofd- boog van de nieuwe brug over de Waal, bij Nijmegen de grootste brugspanning vèn Europa, ter lengte van 244,4 meter, voltooid. Heden zouden de steunpunten worden weggenomen, waardoor de boog geheel vrij komt te hangen. De Dordtsche hulpbrug, welke als montagebrug gediend heeft, zal in den loop van de volgende week vermoede lijk worden weggesleept en tijdelijk worden opgeborgen op het werkterrein in den Ooypolder te Nijmegen, in af wachting van de overbrenging naar Dordrecht, waar nog begonnen moet worden met de constructie van den on derbouw, op welks aanbesteding thans gewacht wordt, VERDERE KORTING OP DE INDISCHE PENSIOENEN. Uit Batavia wordt gemeld: Bij den Volksraad is een wetsontwerp ingediend tol wijziging van de Kortings- wet van 29 December 1933 in dien zin, dat de crisiskorting op pensioenen, on derstanden en gagementen van gewezen Indische landsdienaren met ingang van 1 Januari 1936 verhoogd wordt van 17 tot 22 pet. Deze verhooging blijft van kracht tot 1 Januari 1938. HET ONDOORGRONDELIJKE. De exportbelemmeringen door de on derscheidene landen aan elkaar in den weg gelegd, hebben reeds tot tal van verwikkelingen aanleiding gegeven, al dus het Handelsblad. Op het Plein te s -Gravenhage werden de voorbijgan gers Woensdag voor het raadsel gesteld, aat een kilo prachtige, sappige pruimen voor slechts één kwartje te koop werd aangeboden. Dit billijke aanbod bleek volgens den koopman mogelijk: „we gens geen uitvoer". Een argument in ietwat eigenaardigen vorm uitgedrukt, dat meer gehoord wordt, maar het raad selachtige ervan was, dat de keurig in wit vloeipapier verpakte pruimen af komstig waren van Berlendi-Cascina Italia. Dus toch uitgevoerde pruimen. ALBURY'S BURGEMEESTER BIEDT EEN BEELD AAN DR. W. DE VLUGT AAN. Gistermiddag te kwart over drie heeft Albury's burgemeester, de heer Waugh in gezelschap van zijn vrouw, van leden van het Albury Comité en de heeren Plesman en Slotboom van de K.L.M.to een bezoek gebracht aan den burge meester van Amsterdam, dr. W. de Vlugt. Bij dit bezoek bood de Australi sche burgemeester aan zijn ambtgenoot een fraai beeld aan. Het beeld bestaat uit een marmeren voetstuk, waarop een leeuw en een vrouwenfiguur van brons. Op het voetstuk is een plaquette aange bracht, waarop de landing van de „Uiver" op het terrein in de nabijheid van Albury staat afgebeeld. Aan dit bezoek bij den Amsterdam- schen burgemeester is, een lunch voor afgegaan in „Excelsior", waar door het Albury Comité aan burgemeester Waugh een zilveren Uiver is aangebo den. FEEST IN DEN EERSTEN ZUIDERZEEPOLDER. Op 21 Augustus 1935 zal het vijf jaar geleden zijn dat de Wieringermeer droogviel. De bevolking van Slootdorp en Middenmeer, de bedrijfsleiders en pachters verspreid wonend door de Meer, bereiden zich voor op eenige feestelijkheden ter herdenking van ge noemd feit. Deze Polderdag zal in Middenmeer gehouden worden, gelegen op 30 km van Alkmaar en 60 km afstand van Amster dam en over den afsluitdijk uit Fries land en Groningen al heel gemakkelijk bereikbaar. Het ligt in het voornemen van den minister van waterstaat een ge deelte van de feestelijkheden bij te wo nen. Het hoofdnummer van het program- ma' dat des middags om 2 uur begint, zullen zijn de wedstrijden met Caterpil- lar-trekkers,waarmede behendigheids- proeven zullen worden gedaan door de ervaren chauffeurs, die dagelijks de dui zenden hectaren nieuwgewonnen land met behulp van deze machines oogsten. Een goeden naam kan men slechts verkrijgen door vele daden en men verliest hem door een enkele. SOES. Oranjedag. De commissie door de Oranjevereeni- ging alhier, gevormd met het doel om het houden van een Sportdemonstratie op 31 Augustus voor te bereiden, kan tot haar groote voldoening melden, dat gen alhier volle medewerking zal wor- door de verschillende sportvereenigin- den verleend. Het programma voor dien middag is voorloopig vastgesteld. De demonstra ties zullen gegeven worden op het ge meentelijk sportterrein, en bestaan o.m. uit Voetbal-wedstrijd door Elftallen sa mengesteld uit de vereenigingen „Goes', „Goesche Boys" en „Zeeuw- sche Boys"; gymnastiekuitvoering door „Volharding" en „O.K.K."; korfbal-wed strijd tusschen „Togo" en „Topen een voetbal-wedstrijd tusschen „S.D.O." en „Robur". Het plan is om van de Markt af in optocht met muziek en het tamboer en pijpercorps, naar het terrein te trekken. Entree zal niet worden ge heven. Door de spiegelruit. Gistermiddag reed de vrachtauto op Wemeldinge (Miera%) de bakfiets van de fa. Witzenburg aan, die in de Gan- zepoortstraat voor den winkel stond. De bakfiets werd tegen de spiegelruit geworpen, die in stukken brak. De scha de werd onderling geregeld. Aantal baden. In de week van 9 tot en met 15 Au gustus zijn 5577 baden genomij- waar van 3468'iin het gewone en 2109 in het volksbad. Kunstkring het Zuiden. Zaterdagmiddag te 3 uur zal de bur gemeester de tentoonstelling in het paviljoen openen, welke daar gehouden wordt van werken van den heer G. Jacobs, zulks in verband met het feit dat deze VÜssingsche kunstschilder bin nenkort 70 jaar hoopt te worden. WALCHEREN. ARNEMUIDEN. Pe school met den Bijbel, waarvan slechts eenige lokalen met gas verlicht konden worden is thans geheel geëlectrificeerd geworden. Het werk geschiedde in opdracht van iemand die alles wilde betalen doch on bekend wenschte te blijven. IUID-BEVELAND. KRABBENDIJKE. De heer W. Cusee, rangeerder bij de Ned. Spoorwegen al hier, wordt met ingang van 20 Septem ber overgeplaatst naar Middel burg. WEMELDINGE. De Donderdag ten overstaan van notaris J. C. Kram alhier gehouden verkooping van de rijpe vruchten (appels en peren) wassende in 15 boomgaarden en toebehoorende aan diverse eigendommen, bracht in totaal op de som van f 2951, vermeerderd met gewone onkosten. Enkele boomgaarden werden duur verkocht. In verband met het 35-jarig be staan van de Oranjevereeniging op 13 September a.s., zal getracht worden met de overige vereenigingen tot overeen stemming te komen om te gelijk op dien datum den 55sten verjaardag van H. M. de Koningin feestelijk te herdenken. Op de laatst gehouden vergadering der tentoonstellingscommissie van de bloemenvereeniging „Floralia" werd be sloten de tentoonstelling te houden op 5, 6 en 7 September a.s. De inschrijvin gen komen thans goed binnen, zqodat besloten is naast de gebouwen nog een tent, te zetten, omdat men anders ruim te te kort zou hebben. Daar sommigen het wenschelijk achten om de inzending voor potplanten en succulenten ook open te stellen voor niet-leden, werd daartoe besloten, een maatregel die we zeer moeten toejuichen, daar.er vele niet-leden zijn die prachtig tentoonstel lingsmateriaal hebben. Ook worden thans aparte afdeelingen ingesteld voor de groote inzenders, iets wat uit den aard der z,aak een groote verbetering voor de kleine liefhebbers is. Uit een (Ingez. Med.j en ander blijkt wel dat de commissie ook dit jaar de zaak goed aangepakt heeft. BIEZELINGE. Men deelt ons mee, dat Zaterdag de muziektent op het markt plein in gebruik z/al genomen worden door de mond-accordeonvereeniging „In- ter Nos" alhier, directrice mej. W. J. de Koning. Enkele andere vereenigingen zullen bij deze ingebruikneming mede werking verleenen, Burgemeester Bierens is door het co mité van voorbereiding aangezocht om bij deze plechtigheid een openingswoord te spreken. I300RD-BEVELAND. GEBREK AAN WATER. Men schrijft ons: Op Noord-Beveland begint men ge brek te krijgen aan water- De bewoners van kleine ouderwetsche huisjes hebben meestal een te kleine regenbak, zoodat in een droge periode het water voor een groot gezin gauw verbruikt is. Ook ge beurt het, dat twee, ja zelfs drie buren het met één gezamenlijke regenbak moeten stellen. Vooral op den Kadedijk te Kamperland en de buurt achter de kerk te Colijnsplaat, alsmede den Toren- dijk te Kortgene bestaat dit euvel- Het water is nog te krijgen aan de regenbakken der kerken. Meestal kan men maar 2 emmers tegelijk krijgen. De burgemeester van Kortgene maakt bekend, dat wie watergebrek heeft, te recht kan bij de waterleiding Mij. op Zuid-Beveiand. De weiden en dijken zien er dor uit en de dieren hebben het niet al te best- De putten bevatten geen of nagenoeg geen water meer. Men ziet de boeren met tanks om wa ter komen in de regenbakken van de kerken. Dit zal evenwel ook niet lang meer duren- ZEEUWSCH-VLAARDEREN W.D, BRESKENS. De heer Iz. Cappon (C.- R.), lid van den gemeenteraad, heeft als nog bedankt voor de periode 1935 1939. Opvolger op de lijst is de heer I. Verduin. SPCRT. VOETBAL. Wedstrijdprogramma Z.V.B. Zaterdag: afd. 1. Rilland BathKa- pelle; Kruiningen 2Waarde. Morgenavond speelt het Den Boer- Middelburgsche Courant elftal te Goes op het Gem. Sportterrein een return match tegen het Goes-Veteranen-elftal. Wereldkampioenschap achter motoren. In 't stadion te Brussel is gistermiddag de finale verreden van de kampioen schappen achter motoren. De Fransch- man Lacquehaye won onbedreigd den wedstrijd en daarmede den titel van wereldkampioen 1935. De 100 km werd gereden in 1 uur 25 min. Tweede werd op 350 m achter den winnaar, de Duit- scher Metze, 3e Ronsse (België) op 5 ronden; 4 Lohmann (Duitschland); 5 Se- vergnini (Italië) op 12 ronden. Een hulpbehoevende bestolen. De 78-jarige Jac. van Dool te Rotter dam, die gebrekkig ter been is, had op Pinkstermaandag de hulp ingeroepen van een voorbijganger, om hem te hel pen bij het oversteken van den rijweg. Deze had daaraan gehoor gegeven. Hij was zelfs zoo hulpvaardig, dat hij den ouden heer niet alleen den rijweg over bracht, maar hem ook hielp bij het be klimmen van de trap van het logement De Zon, waar v. d. Dool woonde. Bij den eersten overloop gekomen had van den Dool een hand in zijn linkerbroek zak gevoeld. Hij riep „Mijn portemon- naie, laat los". De helper nam daarop de vlucht, maar spoedig was hij aange houden en het bleek, dat hij de porte- Middelburg 16-VIII-'35 Donderdag', hoogste luchttemperatuur 22 °C; (72 °F); laagste 15.7 °C (60 °F). Heden 9 h: 16.5 °C; 12 h: 19.7 °C G e e n regen of neerslag. Hoogste barometerstand te dezer stede, in het afgeloopen etmaal; 767 mm; laagste 766 mm. Hoogste barometerstand in het Euro- peesche waarnemingsgebied: 767.5 mm te Parijs; laagste 755.8 mm te Memel. Verwachting tot morgenavond: Zwakke tot matige W. tot Z. wind, gedeeltelijk bewolkt, waarschijnlijk droog weer, iets warmer. Zon op: 5 h 44; onder 20 h 24. Licht op: 20 h 54. Maan op: 20 h 49; onder: 8 h 25. L.K.: 21 Augs. Hoog- en Laagwater te Vlissingen. Augustus. Hoogwater. Laagwater. Vr. 16 3.14 15.24 9.39 22.17 Za. 17 S 3.57 16.10 10.23 23.02 Zo. 18 4.42 16.58 11.10 23.48 Hoog- en Laagwater te Wemeldinge Vr. Za. Zo. 16 S 17 18 Augustus. Hoogwater. 5.15 17.32 5.59 18.18 6.43 19.01 Laagwater. 10.42 23.08 11.28 23.56 12.19 24.47 K552T3BS55CTB5TGSe monnainaie van den ouden heer in zijn bezit had. Deze man, de 27-jarige machinale- houtbewerker J. V. recidivist had zich gister te verantwoorden voor de Rotter- damsche rechtbank. Volgens hem had de zaak zich heel anders toegedragen. Toen hij den ouden heer naar boven hielp, had hij de portemonnaie op een der treden gevonden. Hij had ze in den zak gestoken, om te zien of ze ook geld bevatte. Het O. M. eischte 6 maanden gevan genisstraf. Aangenomen het beroep bij de Ned. Herv. Kerk te Bloemendaal door ds. Ch. de Beus te R i 11 a n d -B a t h. Gerei. Gem. Beroepen te Rijssen (Eschstraat), M. Hofman te Krabbendijke. mmmn. Te Breda slaagde voor Duitsche Handelscorrespondentie mej. J. Kriense Lokker, Goes. Te Rotterdam slaagde voor de hoofdakte L. O., de heer J. C. de Jong te Hoofdplaat. Oprichting N.V. De Agrarische Pers. In een druk bezochte vergadering van aandeelhouders, Dinsdag j.l. te Meppel gehouden, is opgericht de Naamlooze Vennootschap „De Agrarische Pers De bedoeling van deze Naamlooze Vennootschap is een drukkerij te stich ten tot exploitatie van een agrarische pers, waarvan het thans ruim drie ja ren bestaande orgaan „Landbouw en Maatschappij" het hoofdblad zal zijn. Behandeld werden de ontwerp-sta- tuten ten overstaan van notaris Van Veen te Coevorden. Dit ontwerp werd na enkele kleine wijzigingen goedge keurd. Tot commissarissen werden benoemd de heeren J, van Twisk te Edam, J. B. v. d. Sluis te Olst, E. Z. Oldenbanning, De Wijk, A. Evers, Rheden bij De Steeg, A. van Bruggen, Warffum, J. Knollema,

Middelburgsche Courant | 1935 | | pagina 1