KRONIEK van den DAG. SLANKE JIM BINNENLAND. Verwijder de vergiffen uit Uw darmkanaal GEMENGD NIEUWS. TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE CRT.) VAN WOENSDAG 14 AUGUSTUS 1935. No. 190. mmm* MIDDELBURR. &UHEREH. *£k$Xfê£M%CUckertjes TTlake^ Schoott Schip MO0RD-BEVELAND. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W.D, Het Italiaansch-Abessijnsch conflict en wat er aan vast kan zitten Duitschland's positie bij een eventueelen oorlog in Oost-Airika Hit- Ier zal politieke voordeelen ontwaren in dezen voor het Derde Rijk zoo moeilijken tijd. Generaal Smuts, de bekende Zuid- Afrikaansche staatsman, heeft dezer da gen in 'n interview gezegd, dat een oor log tusschen Italië en Abessynië de ge- heele wereld op haar grondvesten zou kunnen doen schudden. Smuts vreest dus, dat een gewapend conflict in Oost- Afrika niet tot dit gebied beperkt zal blijven. Dat vreezen velen met hem. De gekleurde rassen verkeeren nu reeds op verscheiden plaatsen in opwinding, zoo dat complicaties in midden en West- Afrika en in Azië lang niet denkbeeldig zouden zijn. Bovendien is het dan ïog de vraag, of 't in Europa rustig zou blij ven, De politieke spanning in ons we relddeel lijkt geen groote schokken te kunnen verdragen. Een Italiaansch- Abessijnsche oorlog hoeft weliswaar geen direct gevaar voor den Europee- schen vrede mee te brengen, maar be vorderlijk voor de duurzaamheid van dien vrede zal hij in geen geval zijn, Vrijdag komen te Parijs de afgevaar digden van Italië, Frankrijk en Engeland bijeen, om voor de zooveelste maal over de hachelijke aangelegenheid te beraad slagen. Vermoedelijk wordt deze confe rentie een zaak van er op of er onder. Wij hebben reeds uiteengezet, dat de kans op een minnelijke schikking vrij wel als verkeken kan gelden, als de bij eenkomst te Parijs geen resultaten op levert. Het is niet in te zien, hoe daar na de Volkenbondsraad er dan nog wel in zou slagen, Mussolini tot rede te brengen. Immers het gezag van den Vol kenbond ten deze hangt ten nauwste samen met een gemeenschappelijk op treden van de beide groote mogendhe den Frankrijk en Engeland. Als deze maar hand in hand gingen, zou Italië te Genève den voet in voldoende mate dwars kunnen worden gezet. De overige mogendheden verleenden dan zonder twijfel hun medewerking. Weliswaar staan er. enkele groote staten buiten den Volkenbond, doch op twee hunner: Ja pan en de Ver. Staten zal Italië aller minst kunnen rekenen. Japan heeft economische belangen in Abessynië, die in geval van een oorlog geheel vertre den dreigen te raken en Amerika gaf in de afgeloopen weken duidelijk te ken nen, dat het de politiek van Mussoiini ten zeerste afkeurt. Zoo blijft Duitschland ten slotte over als 't eenige groote land, dat een oorlog in Oost-Afrika uit politieke overwegin gen niet onwelgevallig kan zijn. Men heeft er te Berlijn nu eenmaal belang bij, dat de politieke samenwerking tus schen Engeland, Frankrijk en Italië, die in het begin van dit jaar zoo innig leek te worden, in tweedracht verkeert. En dat zal zonder twijfel gebeuren als 't op een vechten gaat in Oost-Afrika. De verstandhouding tusschen Engeland en Italië is nu reeds allesbehalve vriend schappelijk. Van goede betrekkingen lijkt, zet Mussolini door, geen sprake meer te kunnen zijn, De Duce zal dan hoezeer dat ook tegen gewichtige Itali- aansche belangen indruischt, in de Duit- sche kaart spelen. Temeer moet zulks de Duitsche re geering welkom zijn, n,ademaal de bin- nenlandsche toestand in het Derde Rijk, voortdurend slechter schijnt te worden. De rede, die Hitier Zondag jl. te Ro senheim heeft gehouden spreekt, wat dit betreft, eenige merkwaardige taal. De rijkskanselier richtte zich in 't bij zonder tot de „twijfelaars", even later „tegenstanders" genoemd, die zullen worden verpletterd, als zij den strijd be- geeren. En hij sprak van „hamerslagen door GEORGE OWEN BAXTER, 47). - Lorenz schrok terug. „Gebruik dien naam niet", fluisterde hij, „Kom mee, het paard is ten minste niet dood Anne is hier weer terug!" *^e zal nog sterven van het vet, als je haar zoo hier houdt", zeide Geraldi, terwijl zij den stal uitgingen. Een zacht gehinnik klonk achter hen. „Luister zeide Lorenz opgetogen, „ze wil mij niet laten gaan". „Ga terug en spreek 'tot haar", op perde Geraldi. De kleine oude man ging vlug naar zijn lieveling terug, maar weer klonk het gehinnik. Twee korte woorden in het Arabisch door Geraldi gesproken, deden 't paard stil zijn; Lorenz was blijkbaar niet ge sticht over de manier, waarop de jon geling de liefde van het paard gestolen had, want hij keek hem somber aan. Zij gingen naar den achterkant van den winkel, waar een kleine keuken, was met een tafel, waar,aan zij konden „eten. Geraldi zette een paar gehavende bor den klaar, nikkelen bekers en een bij een geraapte verzameling messen, le pels en vorken. Voor het fornuis staande, bleef Lo renz door mopperen en wierp een ba der Voorzienigheid", die hem en zijn medestanders eerst goed hard en sterk zullen maken. Men wist allang, dat er van de begeerde nationale eenheid in het Derde Rijk niet veel terecht geko men is. Uit Hitler's woorden valt nu ,af te leiden, dat de oppositie en de verscheurdheid blijkbaar nog wat groo- ter zijn, dan zich op grond van allerlei andere verschijnselen had laten bevroe den, Nu vergete men echter niet, dat het Hitler's gewoonte is, zich eenigszins ge ëxalteerd uit te drukken. Wij hebben nog nooit een rede van hem beluisterd of gelezen, die niet heel erg bloemrijk van stijl was, Men hoede zich daarom voor 't trekken van al te stellige con clusies, De onderdrukking en de econo mische moeilijkheden (duurte!) zullen een wassende ontevredenheid in 't le ven hebben geroepen, Maar die kan voorloopig niet van een dergelijken om vang worden, dat het régime zich be dreigd hoeft te voelen. Wel echter zal de nat. soc. regeering onder invloed er van, met stijgende begeerte politieke successen tr,achten na te jagen. Het Ita liaansch-Abessijnsch conflict biedt haar in dit opzicht prachtige kansen. CRISIS-AANKOOPBESCHIKKING BRUINE BOONEN EN SCHOKKERERWTEN. In de Stcrt. van gisteravond is opge nomen de crisis-aankoopbeschikking 1935 I bruine boonen en schokkererwten Krachtens deze beschikking z,al de Ned. Akkerbouw Centrale indien dit tot steun van de markt van die producten of ter bevordering van den afzet noo- dig mocht zijn, in Nederland geteelde lange bruine boonen en schokkererw ten van den oogst 1935 aankoopen, een en ander volgens het bij deze beschik king gevoegd reglement ,aankoop bruine boonen en schokkererwten. DE TARWE-HANDEL. Inschrijving bij de Ned. Akker- bouwcentrale. Naar wij vernemen zal een ieder, die tarwe wenscht in te voeren, te verhan delen of in voorraad te hebben, voor zoover hij niet onder de hierna te noe men uitzonderingen valt, zich spoedig dienen te wenden tot de Ned. Akker^ bouwcentrale, afdeeling erkenning, Be- zuidenhoutscheweg 15, te 's-Gravenhage met het verzoek om ,als georganiseerde tot die centrale te worden toegelaten en als zoodanig te worden ingedeeld in een der navolgende groepen van.geor ganiseerd en: a, tarwe-importeurs; b. tarwe handelaren', c. tusschenpersonen in den t,arwehan- del; d, erkende veemen. Daarbij wordt er de aandacht op ge vestigd, dat alleen kan worden inge deeld: a. in de groep van tarwe-importeurs die georganiseerde, die hetzij zijn be roep of bedrijf maakt van het importee ren v,an tarwe om deze verder te ver handelen, hetzij zelf tarwe importeert om deze in Nederland in zijn bedrijf te verwerken en het verkregen product te verhandelen: b. in de groep van tarwe-handelaren die georganiseerde, die zijn beroep o! bedrijf maakt van den handel in t,arwe; c. in de groep van tusschenpersonen in den (arwehandel die georganiseerde, die zijn beroep of bedrijf maakt van het voor rekening van derden verhandelen van t,arwe; d. in de groep van erkende veemen die georganiseerde, die zijn beroep of bedrijf maakt van het exploiteeren van een of meer veemen. Het vorenstaande is niet van toepas sing voor: 1. tarwetelers; 2. pakhuishouders, die inheemsche schuldigenden blik op Geraldi. „Anne heeft mij vergeten. Vrouwen en paarden, paarden en vrouwen!" zucht te hij. „Ik zal het paard van je koopen", zei de Geraldi. De pandhuishouder snoof verachtelijk. „Ik heb vijftienhonderd dollars in baar, klaar om ze uit te tellen." De kleine man keek om en staarde hem aan, „Vijftienhonderd? Zou je zoo veel willen betalen?" „Ik heb ze hier; wil je ze aannemen" De kleine man grijnsde en schudde het hoofd. „Ik heb het paard en ik houd het, Anne is mijn geluk", zeide hij tenslotte. „En wat wil je nu, Geraldi? Wat heeft je zoo spoedig hier gebracht?" „Het paard bracht mij terug", zeide Geraldi glimlachend. „Ik zal dat ,aan- bod verhoogen, man. Je hebt dat paard hier in een stal, waar het vet wordt en zijn ademhaling ruïneert. Als je ooit een paard noodig hebt, moet je er een hebben, d,at loopen kan en kan blijven loopen. Ik zal je mijn hoogste bod ge ven tweeduizend voor het paard, Lorenz." „Twee duizend dollars?" echo de de man. „Ja", zeide Geraldi. De kleine man likte zijn lippen af; hij was bleek van opwinding. „Wees vervloekt", riep hij toen plotseling uit, hem resoluut den rug toekeerend. tarwe voor de gewestelijke t,arwe-orga- nisaties in opslag wenschen te verkrij gen; 3. schooningsinrichtingen, die inheem sche tarwe voor de telers wenschen te behandelen, en; 4. handelaren in zaaitarwe. Deze vier groepen van belanghebben den bij de teelt van en den handel in tarwe dienen zich ten spoedigste te wenden tot de stichting gewestelijke tarwe-organisatie voor het gebied, bin nen hetwelk zij hun bedrijf uitoefenen om aansluiting als georganiseerde bij die organisatie te verzoeken. DE WEERMACHT VAN DE N.S.B. De heer Polak heeft aan de regeering het volgende schrijven gericht: Met betrekking tot het antwoord van den minister van justitie op de vragen van den heer Van der Heide, lid der Tweede Kamer, betreffende de weer macht van de Nationaal-Socialistische Beweging, veroorlooft ondergeceekende zich, de volgende vragen te stellen: I. Wil de minister mededeelen, waar om hij het, zooals uit genoemd antwoord valt op te maken, blijkbaar een natuur lijke zaak acht, dat de N.S.B. er militair geoefende, in het boksen en worstelen opgeleide benden op na houdi, zooge naamd ter bescherming van haar colpor teurs? Wil Z.E. voorts mededeelen, waarom de bescherming van deze col porteurs piet kan worden overgelaten aan de politie, aan welke toch de be scherming van alle burgers is opgedra gen en die zich gewoonlijk ook ter dege laat gelden, als het er op aan komt de bedoelde colporteurs te beschermen? II. Tot welke toestanden zou het, naar het oordeel van den minister, leiden, in dien andere politieke groepeeringen dergelijke benden zouden organiseeren, oefenen en zoogenaamd ter bescher ming van colporteurs de straat op zen den? III. Is het den minister niet bekend, dat de Sturm-Abteilungen en Schutz- Staffel van de Duitsche Nationalistische Partij om precies gelijke redenen heet ten te zijn gevormd en zich ten slotte als gewapende en met het hanteeren van wapenen vertrouwd gemaakte militaire organisaties ontoopten? IV. Is het den minister niet bekend, tot welke gevolgen het sub III genoemde in Duitschland heeft geleid? V. Is de minister voornemens hier ie lande en soortgelijke ontwikkeling te gedoogen? Zoo niet, waaraan valt het dan toe te schrijven, dat geen krachtda dige maatregelen worden genomen tot onderdrukking van het duidelijke begin van vorming van een particuliere leger macht? VI. Is de onschuldige voorstelling, die de minister, in zijn antwoord op de vra gen van den heer Van der Heide, aan gaande de weermacht van de N.S.B, heeft gegeven, gegrondvest op politie- en andere ambtelijke rapporten? Zoo ja, is de minister dan zeker, dat deze rapporten in overeenstemming zijn met de feiten, daar het immers buiten twijfel is dat in politie- en ambtenaren corpsen de met de N.S.B. sympathisee renden vrij talrijk zijn? DE ZETO, Nog een week en de Zeeuwsche Ten toonstelling voor Handel en Nijverheid en Industrie, de ZETO, opent haar deu ren. Wij hebben alvast eens een kijkje ge nomen in St. Joris, waar de verlichting van den ouden gevel, die men aan het aanleggen is, vele voorbijgangers de vraag zal doen stellen, wat daar binnen nu feitelijk in wording is. In de za'.en was nog niet veel waar te „Je vergeet iets", zeide Geraldi. „Je hebt hier een paard, d,at eiken dag ouder wordt, ziek kan worden van het staan daar en zoo meer." „Dat is mijn zaak", snauwde de ander. „Ik bied je vijfhonderd dollars zui vere winst. Denk je, dat je dat van iemand anders zou krijgen' Dat is de prijs voor een renpaard en van een goed renpaard nog wel." Als antwoord klapte Lorenz met de deuren van het fornuis, kuchte en ram melde met den koffiepot om het spre ken van den ander te -overstemmen. „Goed dan", zeide Geraldi. „Je zult je zin hebben. Vijfentwintig honderd dollars. Hier zijn ze!" Hij nam een bundel bankbiljetten in de hand, waarop Sam Lorenz zich om wendde en zijn gast met de vuist dreig de. „Wat wil je?" riep hij uit- „Jij bent jong, je bent vroolijk; je hebt alles, wat je wilt. Ik heb niets dan dat paard en nu wil je mij dat ook nog afnemen?" Geraldi stond aan de tafel en telde: „Vijtien, zestien, zeventien, achttien, negentien, tweeduizend, er komen er nog meer". „Vervloekt zijn jij en je geld!" kraakte Lorenz. „Wie ben jij? Je komt hier en geeft me het teeken- Ik laat je binnen, ik help je, ik behandel je goed en dan kom je terug om te trachten het paard te krijgen. Je bent een duivel!" „Een-en-twintig", zeide de onverstoor bare Geraldi, langzaam voortgaande met nemen, maar wij vernamen toch o.a. van een geheel afzonderlijke zaal voor de demonstratie der televisie; van groo te ruimten, waarop zaken in waschar- tikelen, in voedings artikelen, en der gelijke zullen demonstreeren, van een sigarenfabriek, die de vervaardiging van haar product zal toonen, van een kant klosster, die haar werk zal uitvoeren enz. In den tuin was reeds meer te zien van hetgeen men daar aan het wrochten is. Wij denken in de eerste plaats aan het achterste deel, dat door een oude poortmuur is afgescheiden en waarin en- ke'e oude gebouwen zijn geplaatst die verschillende stands zullen bevatten. In het midden van dit terrein was men wel aan een zeer belangrijke attractie, bezig. De tennisbaan, een oppervlakte van 12 bij 20 m wordt opgebroken, een put van ongeveer 60 cm wordt gegraven over heel de oppervlakte, dan gaan de tegels er weer in, cement er over. Langs de wanden zijn muurtjes opgetrokken en zoo is een groot bassin gemaakt, dat vol water wordt gedaan. In dit basin zal men in motorbootjes kunnen varen en dit op de wijze als men in de auto's van een autoschooter op de kermis rijdt. Ze ker iets heel bijzonders. Ook buiten het oude plein, komen in den tuin verschillende stands, o-a. een autopark. Ook zal voor een dansvloer worden gezorgd- Wellicht is er in de komende dagen nog weer eens gelegenheid op de vor deringen in de St. Joris te wijzen. DOMBURG. Dinsdagmiddag maakten 25 Domburgsche ouden van dagen een tocht rond Walcheren in 8 daartoe wel willend door de eigenaars beschikbaar gestelde en bestuurde auto's. Onder de voertuigen was ook een Chevrolet van den heer Louisse uit Middelburg. De eerste halte werd gemaakt in Veere, al waar niet, als gewoonlijk, werd rondge wandeld (zulks in verband met het ru we weer) maar een bezoek werd ge bracht aan het stadhuis. De volgende pleisterplaats was het vliegveld te Vlissingen. Aan de haven van die stad zagen de toeristen de mailboot aanko men alsmede de provinciale vaartuigen, waardoor ze heel wat vertier beleefden. Over Westkapelle werd huistoe getuft. De heer M. Reijnhoudt dankte bij het af scheid allen, die aan den geslaagden tocht hadden medegewerkt. DOMBURG. Tijdens de langdurige droogte, die wij dezen zomer hebben ge kend, is de groote waarde van de water leiding h.'er duidelijk gevoeld. Zag men nog voor weinige jaren het van verre gehaalde water in emmers, tonnen en wagens vervoeren, thans is iedereen in huishouding of bedrijf voor gebrek en moeite gevrijwaard. De verplichte aansluiting en de gelde lijke lasten veroorzaakten wel hier en daar gemopper, doch hoe langer hoe meer beginnen de menschen toe te ge ven, dat ook in deze de kost voor de baat uitgaat. Ook in Oostkapelle, waar de verplichting niet bestaat, toonen de inwoners meer en meer het nut van de waterleiding te begrijpen- Sinds 1 Jan. 1935 vermeerderde het aantal aanslui tingen met 33, het bedraagt nu reeds 117. Het water uit de kerkbakken en uit het slachthuisreservoir moet er in tijden van droogte met opoffering van veel tijd ver gesleept worden door lieden, die niet in de gelegenheid tot aansluiting verkeeren of'die gelegenheid van de hand wijzen. OOST- EN WEST SOUBURG. De echte liefhebbers van zang, hebben zich gisteravond door het gure weer n:et laten weerhouden, om te luisteren naar den zang van het Vlis- singsche Mannenkoor, dat op de tent op het Or,anjeplein alhier een liefdadig heidsconcert gaf, ten bate van het Groene Kruis. Het was wel jammer, dat het koor, tellen en het eene krakende honderd dollarbiljet op het andere leggende, „twee-en-twintig, drie-en-twintig". „Houd op", riep de pandhuishouder. „Ik wil je geld niet. Stik er in, ik wil het niet hebben". „Vier-en-twintig, vijf-en-twintig! Zoo, daar zijn ze, Jimmy. Vijf-en-twintighon derd dollars!" Hij deed eenstap achteruit en scheen den stapel geld te bewonderen. Lorenz stond als aan den grond genageld te kij- ken;hij had juist het vuur opgestookt en nu trilde de pook in zijn hand, alsof hij daarmede den ergerlijken stapel bank biljetten als een persoonlijken vijand wilde slaan. „Dat maakt duizend dollars zuivere winst", zeide Geraldi, alsof hij daar nu eerst aan dacht. ,,'t Is valsch geld", bromde Sam Lo renz. „Kijk het maar iia". De hand, die Lorenz uitstak, beefde werkelijk van hebzucht en afkeer, maar tenslotte griste hij de handvol geld op, voelde er aan, maakte daarop een be weging als om het bankpapier weer neer te leggen en stak het toen met een nijdigen ruk in zijn zak. „God geve je geen geluk met het paard", zeide hij bitter. „Je hebt mij al het plezier uit mijn leven ontnomen, Ge raldi!" „Ba", zeide deze. „Je hebt je rommel Als U w darmen door het innemen van te sterk werkende purgeermiddelen van streek zijn geraakt, en zij niet meer normaal functionee- ren, dan vindt ge in de nieuwe vinding van Apotheker Dumont: „Laxeer-Akkertjes" een prachtmiddel op het gebied van ontlediging der ingewanden, dat onschadelijk werkt. De samensteller is uitgegaan van de navol* gende gedachte: de meeste laxeer-middelen streven hun doel voorbij door hun te hef tige werking: wonderolie, aloë, enz. Zij veroorzaken dan overmatige ontlasting in éénmaal, maar dan treedt hèr-verslopping op met alle ellendige gevolgen daarvan. Daar in de Laxeer-Akkertjes voornamelijk plantaardige stoffen zijn verwerkt, maar bo vendien melkzuur-fermenten te gen gisting, gal-extracten voor de lever en chlorophylls voor den bfiga bloeddruk en den bloedsomloop, is er een samenstelling ontstaan van buitengewoon veelzijdige werking op geheel Uw gestel en RU/% een laxeermiddel als geen ander. Per 12 stuks 60 cent. Overal verkrijgbaar. (Ingez. Med.) dat naast de kunst ook de liefdadig heid betracht zoo'n gering gehoor had, doch zij, die hebben geluisterd, hebben volop genoten v,an den zeer goeden zang, WESTKAPELLE. Gevonden op den Prov. weg tuschen Westkapelle en Zou- telande een knijpbril, bolle glazen, dou blé garnituur. Adres Westkapelle C 39. COLIJNSPLAAT. Het dochtertje van den hr. M. H. Kieviet had Maandagna middag het ongeluk van de fiets te val len en een arm te breken. Ter behande ling is zij naar het ziekenhuis te Goes overgebracht. OOSTBURG. Hef gemeentebestuur al hier is voornemens een brandmeldings inrichting in de gemeente aan te bren gen. Volgens het systeem-Mey, waarvan de eerste toepassing hier te lande in Oostburg zal plaats vinden. Gebruik hiervoor zal gemaakt worden van de radio-distributie. Een eventueele brand, gemeld bij den opperbrandmeester, kan door dezen door een eenvoudige hand beweging 't zij het overhalen van een handle of een druk op een knop, gemeld worden aan 't geheele personeel der auto-brandspuit. EEN BRUUT. Te Rotter dam is in bewaring gesteld de 35-ja- rige matroos P. F. G., die zijn vroegere verloofde, de 24-jarige dienstbode S. B, uit de Pootstraat op ergerlijke wijze heeft mishandeld. Het meisje had de verloving met'E, terwijl deze op reis was, verbroken en zich nadien met een ander verloofd. Zaterdagavond kwam (E'. het meisje op den Schiedamschedijk tegen. Hï) wierp zich op haar en trachtte de mon 1- hoeken uit te scheuren. Het publiek wist het meisje, dat een tand had ge broken en wier mond leelijk geblesseerd was, te ontzetten. Den avond daarop heeft E. het meis je weer op den Schiedamschedijk opge wacht en zijn poging om haar gezicht te verminken herhaald. Hij heeft haar daar bij zoo in den rechter wang gebeten dat zij in het ziekenhuis aan den Coolsingel half gekocht en half gestolen; je hebt, wat je betaa'd hebt en ik ook. En nu wordt het tijd om die koffie eens te proeven!" HOOFDSTUK XXXV. Naast de keuken was een klein ka mertje, nauwelijks grooter dan een hang kast; daar legde Geraldi zich na het ont bijt te slapen. Hij sliep van zonsopgang tot laat in den ochtend en werd toen wakker door het geluid van stemmen in het bijzonder van een zware, sonore stem die van Joe Green! „Stuur Edgar Asprey een boodschap, dat ik hem hier wil spreken en dat hij vlug moet komen", zeide hij tot den pandhuishouder. Geraldi stond op, trok zijn laarzen aan en glimlachte, terwijl hij zijn koppel aan deed. Hij had er op gehoopt, dat er ru zie zou ontstaan tusschen de vijanden, als de vijftigduizend dollars bleken ver dwenen te zijn en hij betastte een be hoorlijken buidel geld in zijn borstzak. Een andere stem sprak, het rauwe snauwen van Renney, die zeide: „Lo renz, ik' hoor, dat je Geraldi de grijze merrie gegeven hebt, die hij nu be rijdt". (Wordt vervolgd

Middelburgsche Courant | 1935 | | pagina 5