kerknieuws, BURGERLIJKE STANS. LAATSTE BERICHTEN, BEURSTHERMOMETER van Woensdag. BUITENLAND. f i SEURS- EN WISSELKOERSEN. ft BELGIË FRANKRIJK. DUITSCHLAND AMSTERDAM, 14 Augs. Het eerste getal is de vorige note:- ring, daarop volgt de officieele notee ring van heden- Ned. 31 1000-4 92%—93%. Ned. 33 1000-4 92%—93%". Ned. 34 1000-4 92%—93%. Certificaten-3 77%77%. O. Indie 34 1000-4 90%—91- Denemarken Oblig. 1926-5 7272. Duitschl. 100-7 19%18%. Engeland 1960-90 4 73%—73%. Zwitserl, oblig. '24-5 97% Zwitserl. Staatss. 1927-4% 94%94%. Amsterdam 1933-5 9796. Amsterdam 1934-4% 94%94%. 's-Gravenhage 1929-4% 98%97%. Rotterdam 1926-1930-4% 88—89%. Berlijn 1925-6% 12% Zeeuws. Hyp. B-5 9191%. Zeeuws. Hyp. B-4% 90 Cities Service Cy. P- 1958 5 33%33?%. aan het v'sschen was, doordat hij door 't breken van zijn hengelstok het even wicht verloor, te water geraakt. Een visscher, die in de nabijheid was, tracht te hem te redden; echter tevergeefs. Hoewel den geheelen nacht is gedregd is het lijk van Van D. nog niet gevonden. LEVEND VERBRAND. Hedenmorgen is in de Koningin Wil- helminahaven* te Vlaardingen binnenge komen de stoomharinglogger Vlaardin gen 47 „Morgenster" van de Reederij Zuid-Holland met aan boord het lijk van den stoker M. J. Zwartveld gewoond hebbende te Vlaardingen. Z. is, terwijl de boot visschende was op de Noordzee, levend verbrand door stoom welke ont snapte door een losgesprongen deksel van den stoomketel. Dit ongeval is reeds Maandag op de Noordzee gebeurd. Z. was 43 jaar oud en laat een vrouw en vier kinderen achter. ZEDENMISDRIJF TE OSS. Bij één der laatste afgelegde bekentenissen voor de gemeentepolitie te O s s is een ern stig zedendelect aan het licht gekomen. In verband hiermede, heeft de Ossche politie aan de recherche te 's-Hertogen- bosch verzocht vrouw A. O-, afkomstig uit Oss, doch de laatste jaren woonach tig te 's-Hertogenbosch, te arresteeren. De vrouw wordt verdacht van het ver wekken van abortus provocatus. Zij is op transport gesteld naar Oss. KINDJE VERDRONKEN. Het 1%- jarig zopntjp van den heer J. Schouten te Z w a a g, werd gisteren vermist, 's Middags werd het door de moeder in het water gevonden- De levensgeesten bleken reeds te zijn geweken. OP EEN DAG HEEN EN WEER NAAR TURKIJE. De Duitsche sportvliegster Elly Beinhorn, die gister ochtend om 3,40 van Gleiwitz startte en om 9,20 te Istamboel (Turkije) land de, is om 10,47 daarvandaan weer ver trokken en om 18,09 vlot op het Tem pelhof er Féld te Berlijn geland. Het is voor het eerst, dat een vlieg tuig op één dag deze vlucht gemaakt heeft. Prov. Kerkbestuur van Zeeland. Sinds het overlijden van dr. G- J. Weij- land :s ds. M. van Empel pred. te Mid delburg als lid van het Provinciaal kerk bestuur van Zeeland opgetreden. Voor zitter van het Classicaal Bestuur van Middelburg is nu ds- J. S- Hartjes te Vlissingen, Middelburg. Van 12-14 Augs. Bevallen: J. Wagenaar-Vogelaar, d- Goes. Ondertrouwd: D. P. van Stee jm. 22 j. en J- Huige jd. 21 j., te 's Heer Arends kerke- Overleden: P. Huige 78 j. te Nisse, M. den Herder 75 j. echtgen. van J. C- de Buck- (Z.) A Amsterd. Bank 110408%. C Rott. Bankver. 106% A Twenlsche Bank 8786%. A Pref. Gruyter en Zn. A. 126% A Pref. Jurgens A 94%94%. A Ned. Gist- en Spiritusf. 417%414. A De Schelde N.B. 17% A Ver. Papf. v. Gelder 47%—47. C Am. Car en Foundry 14%13%. C Am. Smelt en Ref. 26%—25%. C Farbenind. I.G. 40%——. C Stand. Brands 9%9% C U. States St- C. 26%— 26%-%. C North Am- Cy. 13%14. A Born. Sum. H.M- 143%143% A Li'nde Teves en Stokv. 66%—67. A Ned. Wol Mij. 84—84%. A Singkep Tin M. 77%—78. A J. C. Japan Ln. 2726%. A Rotterd- Llopd 32%—32%. A S. M. Nederland 32%32%. A Amst. Thee C.M, 38%—39%. KINDJE VERDRONKEN. BORSSELE. Hedenmiddag is alhier het 1%-jarig dochtertje van den land bouwer T. v. d. D. verdronken. Toen men het kind riep, om te komen eten, gaf het geen antwoord. De vader vond het even later met het hoofd omlaag in een moddersloot achter de schuur. Dr. Eolmer heeft direct nog een uur lang kunstmatige ademhaling toegepast- Zon der resultaat echter. De levensgeesten bleken reeds geweken, DE MUITERIJ OP DE „ZEVEN PROVINCIëN". Luitenant Van Boven tot 3 maanden met aftrek van pre ventief veroordeeld. Heden deed de Zeekrijgsraad te Den Helder uitspraak in de zaak tegen lui tenant ter zee 2e klasse H. L, van Bo ven die als oudste aanwezige officier het bevel had over Hr- Ms. „De Zeven Pro vinciën" bij het uitbreken aan boord van dien bodem van de muiterij in 1933- De Zeekrijgsraad veroordeelde be klaagde tot 3 maanden gevangenisstraf met aftrek van den tijd in preventieve hechtenis doorgebracht en ontslag uit den militairen dienst zonder onthouding van de bevoegdheid om bij de gewapen de macht te djenen. De heer Van Boven zal zeer waarschijnlijk in hooger beroep gaan bij het Hoog Militair Gerechtshof. ENGELSCHE LUCHTMANOEUVRES. Dinsdagnacht werden te Portsmouth, Southampton en omgeving luchtmanoeu- vres uitgevoerd. Tusschen 1 en 3 uur werden de jdaatsen geheel donker ge maakt. De straatverlichting werd uitge schakeld en er was niets te zien. Ten einde de aanvallende vliegers te kunnen opsporen waren 50 zoeklichten opge steld- De aanvallers hadden eenige suc cessen te boeken. Te kwart over tien gisteravond is het gelukt de dokken van Southampton schijnbaar te bombardee ren. HET NOODWEER IN ITALIë. Het noodweer in de omgeving van Ovada (Italië) heeft ook te Padua groo- te verwoestingen aangericht. Vele boo- men werden ontworteld en verkeerswe gen gestremd. Te Brescia werd een hoogspanningspaal omver geworpen tengevolge waarvan een man werd ge dood. Ook aan de Ligurische kust is de schade aanzienlijk. Hier zijn vele plaatsen overstroomd o.m. de Oostelijke voorstad van Genua. DE MOORD OP GENERAAL NAGATA De Japansche keizer heeft besloten, dat de minister van oorlog Hayashi, die in verband met den moord op generaal Nagata wilde aftreden, in functie moet blijven. De Japansche pers acht de eenig mo gelijke oplossing van den ingewiikkelden binnenlandsch-politieken toestand het ,aanblijven van Hayashi en het bannen van alle politiek uit het leger. Nagata zal morgen worden ter aarde besteld. DE WERKLOOSHEID IN POLEN. Uit Warschau wordt gemeld: Het aantal werkloozen in Polen dat in de maand Maart 500,000 bedroeg, is thans beneden de 300,000 gekomen. In de afgeloopen week hebben niet min der dan 10,000 werkloozen arbeid ge vonden. A Houth- Alberts 25—25. C Baltimore Ohio 9%9%. A Southern Rlw. 5%5%. C Union Pac. Rr. 6161. C Int. Nickel Cy. 17%—17%. Duitschl. '30 1000-5% 16%—16%-17. A Koloniale Bnk- 38%38%, A N.I. Hbk. 1000 80—79%. C Ned. H.M; 1000 115%—116% A Alg. Kunstz. U. 32%—32%-31%. A v. Berkels Pat. 59%59%. C Calvé-Delft 62%—62%. A C. Suiker Mpij. 34%36%. A Ned- Ford A.M. 279%—277%. A Philips Gem. B. afg. 265%—264%-61 C Unilever 106%106%-%. C Anaconda Cop. 10%10%-%. C Bethlehem St. 22%— 21%-%. C Kennec Copper 1313-%. C Un. States Leather 4%4%. A A.N.I.E.M.—N.B. 169%——. A Kon. Petr. Mpij. 200%—202%-01 C Contin. Oil Cy. 13%—13%-%. C Shell Union O.C. 6%7-6%. C T.'de Water Ass. Oil 77. A K.N. Stoomb. Mij. 4% A Ned. Scheepv. U. 36%37-% A H.V. Amsterdam 179%179-78%. A Java Cult- Mij. 95%95%. A N.I. Suiker U. 9493 A Deli Batavia 145%145%-46%. C Deli Mii 1000 159%—161-63. - A Senembah 166%166-67. C Chicago Milw. A Amst. Rubb. C. 109%—109%-09. A Deli-Bat. Rubb. 68%—67%. A Hessa Rubber 9290. A Serbadjadi S.R. 64%64%. Prolongatie 5-5. Markt WISSELKOERSEN. Londen Berlijn Parijs Brussel Zwitserland Kopenhagen New-York 13 Aug. 7.34% 59.65 9.79% 24.95% 48,39 32.80 1.47% 14 Aug. 7.34% 59.62% 9.79 24.94 48.31 32.90 1.47% zou over DE VER. STATEN EN DUITSCHLAND De Duitsche consul te Boston, von Tippelskirch, heeft zich ernstig be klaagd over een resolutie, aangenomen door het Huis van Afgevaardigden van Massachusetts. In die resolutie was de vervolging', waaraan in Duitschlar.d de minderheidsgroepen blootstaan ernstig gehekeld. HET ITALIAANSCH-ABESSIJNSCH CONFLICT. Aan den vooravond van de con ferentie te Parijs. De Italiaansche bladen bevatten uit voerige beschouwingen in verband met de bijeenkomst van de gedelegeerden van Engeland, Frankrijk en Italië op Vrijdag a.s. te Parijs. Zoo geeft de „Giornale d'Italia" een overzicht van zijn Londenschen cor respondent, waarin deze spreekt over drie oplossingsmogelijkheden van 't con flict welke de Engelsche bladen voor stellen. De eerste betreft een toestaan van groote economische concessies aan Italië, de tweede een revisie der man daten en van het koloniale bezit in ruil voor een verplichting van Italië, om af te zien van een oorlog tegen Abessynië. De derde oplossingsmogelijkheid dan een Volkenbonds-mandaat Abessynië zijn. Deze drie oplossingsmogelijkheden worden in de Italiaansche pers uitvoerig weergegeven zonder dat de kansen op succes of zelfs ook maar de waarschijn lijkheid van een aanvaarding door Italië in overweging wordt genomen. De Pa- rijsche correspondent van den „Gior nale d'Italia" geeft uiting aan de in Pa- rijsche kringen heerschende bezorgdheid over de de ernstige gevolgen van een eventueel mislukken der Parijsche be sprekingen in Europa. In Parijs beoor deelt men de Engelsche „ontoegeeflijk heid", aldus de correspondent, niet zoo pessimistisch en gelooft men, dat Eden nieuwe voorstellen meebrengen zal, die neer zouden komen op een toekennen van een Italiaanschen politieken invloed in Abessynië, in den geest van de En gelsche positie in Irak. De „Lavoro Fascista" polemiseert tegen de „oorlogszuchtige pacifisten" in Engeland, die een oorlog tegen Italië prediken. In Parijs ziet men echter in welke fout is gemaakt door Italië niet na den oorlog het aan dit land toeko mende aandeel in de koloniën te heb ben gegeven. De Parijsche vertegen woordiger laat doorschemeren, dat men in Frankrijk denkt aan oplossingen in den geest van Syrië, Marokko en Irak- Pessimistisch zijn vooral de berichten uit het buitenland in de „Tribuna", die zich bewust is van de voor Frankrijk be staande moeilijkheden tegelijkertijd de vriendschap van Italië te behouden en niet die van Engeland te verliezen. En- gelands pogingen een druk op Frankrijk uit te oefenen zijn zeer krachtig. In het gunstigste geval hoopt men in Parijs op een „afwachtings-overeenkomst", dus een voorloopige oplossing, waarvan men de practiscKe waarde niet kan over zien. De Londensche correspondent van het blad gaat ernstig in op het voorstel be treffende een verdeeling van de Portu- geesche koloniën en ziet daarin een nieuwe orienteering ten behoeve van een bevrediging van de Italiaansche ex pansiebehoefte. Het motief voor dit voorstel moet gezocht worden in den wensch van Engeland Italië een niet al te sterke positie te verleenen aan de Roode Zee op den Engelschen zeeweg naar Indiër Voorbesprekingen. Uit Parijs wordt gemeld: I De Fransche ministerpresident en minister van buitenlandsche zaken La- val, zou heden, Woensdag den Engel schen vertegenwoordiger Eden ontvan gen, die hem op de hoogte zou stellen van de houding en de voorstellen van zijn regeering in het Italiaansch-Abes- sijnsch conflict. De Italiaansche verte genwoordiger, baron Aloysi, wordt Don derdag te Parijs verwacht- Ook hij zal voor de officieele opening der conferen tie een bespreking hebben met den Franschen minister van buitenlandsche zaken, zoodat Laval Vrijdag op de hoog te zal zijn van de houding der beide re geeringen en de wederzijdsche opvattin gen kennende, zal kunnen trachten de hem toegedachte rol van bemiddelaar te kunnen spelen. Buitenlandsche vrijwilligers. Uit Rome wordt gemeld Mussolini heeft goedgekeurd dat een legioen zwarthemden wordt georgani seerd bestaande uit vrijwiJigers uit het buitenland. Tot nu toe zijn reeds 11000 aanbiedingen ontvangen- DE NIEUWE CHEF VAN DEN GENERALEN STAF. Uit Brussel wordt gemeld, dat gene- raal-majoor v. d. Bergen benoemd zal worden tot chef van den generalen staf als opvolger van luitenant-generaal Cumont. Generaal v. d. Bergen nam een actief deel aan de studie en aan de verwezen lijking van 't defensieplan van de grens, hetwelk op dit oogenblik uitgevoerd wordt. De neus van den onmiddellijken medewerker van luitenant-generaal Cu mont zal degenen geruststellen, die erover bezorgd waren te weten of de huidige militaire politiek gehandhaafd zal blij ven. Generaal v d. Bergen heeft zoowel onder generaal Maglinse als onder gene raal Jalet gediend. Voor zoover bekend is. is hij geen uitgesproken voorstander van een der twee richtingen inzake mi litaire politiek, die sedert jaren in Bel gië bestaan. (N. R. Crt.) KIKKERREGEN. Te Grenoble heeft men gister een wonderbaarlijk verschijnsel waargeno men. Tijdens een hevige bui regende het er n.l. duizenden groene kikkers. Hoewel dit in Europa een weinig voorkomend verschijnsel is, werd het toch reeds eer der waargenomen. Men kan het ver klaren door wervelwinden, die het wa ter van poelen en plassen opzuigen en visschen en kikkers meenemen. DE „TWIJFELAARS" EN „KANKERAARS". Het Engelsche blad „Manchester Guar dian" publiceert acht rapporten van na- tionaal-socialistische informateurs, wier taak het is zich op de hoogte te stellen van de openbare meening en dan ver slag uit te brengen aan hun superieuren. Aan een vertaling er van in 't „Volks blad" ontleenen wij het volgende: Rapport vier: Betreft de mid denstand. Het is kort en luidt: „Dg mid denstand begint ook te morren („fangt an zu boeken"). Rapport vijf: Betreft de amb tenaren in een der openbare diensten: „De ambtenaren behooren tot die lie den, die nooit tevreden zijn en nooit ge noeg verdienen, zelfs als zij 500 Mark per maand krijgen. Zij hebben nooit genoeg te eten, zij kunnen zich nooit al les veroorloven en toch gaan de vrou wen goed gekleed, terwijl zij een groo- ten mond opzetten („maulen") over el- ken pfennig die zij moeten storten voor hun noodlijdende volksgenooten. In mijn departement bevinden zich ambtenaren met de hoogste salarissen en zonder kin deren, die lange vacantiereisjes onder nemen, doch die geen cent willen storten in het.fonds. Het is een groot schan daal, al die verontschuldigingen en be zwaren, tegen welke men moet vechten als men zich met dergelijke lieden on derhoudt," Rapport zes: Behandelt de Duitsche intellectueelen. Hierin heet het: „De intellectueelen, die het welvaren de en geldbezittende deel van onze be volking uitmaken, hebben nog steeds li berale denkbeelden („liberalistische Weltanschauungen"). Zij plaatsen hun ik steeds op den voorgrond. Zij weige- i ren de Hitlersgroet te brengen. De vrou- j wen en de meisjes van deze intellectuele J klasse kunnen hun ik niet genoeg be- wierooken. Met hun nageaapte buiten landsche manieren, hun verfijnde luxe en hun gerook van sigaretten verleiden zij menig arm en eerzaam Duitsch meisje tot deze ondeugden. Rapport zeven: Hierin wordt de jeugd behandeld. Wij lezen: Amerika - Unilever IOlie Tabak ObLMarkt- Koninkl. - Industrie Suiker Rubber Philips (Wettig gedeponeerd.) „Het is niet langer mogelijk te zwij gen over het feit, dat onder de H.J. („Hitler-Jugend") de toewijding aan on ze zaak ernstig is verslapt. Mijn zoon is een leider der H.J. Met een bloedend hart moet ik toezien, dat hij zijn plicht niet langer met het zelfde vuur verricht als vroeger. Hoewel zijn liefde en geest drift voor den Leider soms nog vurig aan den dag komen, worden er toch wanklanken vernomen en ons ouderen doet dit veel leed...." In het rapport wordt verder gezegd, dat de nieuwe leiders der H.J. meeren- deels tot de goed gesitueerde klasse be hooren, die arrogantie aan luiheid pa ren („wanneer het slecht weer is, gaanj zi| niet op stap"). De nieuwe leiders worden vaak door de leden verloochend. En dan heet het: „Er heeft reeds hier en daar verzet plaats gehad. Sommige nieuwe leiders zijn met een flink pak ransel naar huis gestuurd. Een dergelijke toestand is on toelaatbaar. Menschen, die geen eerbied kunnen afdwingen en discipline kunnen bewaren, moeten hun officierssterren te- ruggeven, want anders zal onze prach tige H.J., de hoop van ons vaderland, uiteenspatten. En in de S.A. gebeurt het zelfde als in de H.J." Rapport acht handelt over de kerke lijke oppositie: „Op de.... woonde ik een protes- tantsche dienst in.... bij. De voorgan ger was dominee.... In zijn preek zei- de hij: „Er zijn thans lieden, die het kruis van de kerken zouden willen af halen. Na den dienst wendde ik mij tot hem en vertelde hem, dat zijn aanval te scherp was. Ik vroeg hem: „Wie be doelt u met die lieden?" Hij antwoordde: „Rosenberg." Intusschen mengden zich drie mannen en daarna vier tot vijf vrouwen in het gesprek. Wij gingen naar de kamer van den geestelijke. Allen erkenden, dat zij absoluut loyaal waren tegenover Hitier. doch zij hadden bezwaren tegen de maatregelen van rijksbisschop Müller en de filosofie van onze kameraden Rosen berg, Jager etc. Sommigen maakten dit in zeer vijandige termen duidelijk Op deom twaalf uur gaf ik den geestelijke een stuk van het tijdschrift „Der Stürmer" met een artikel over het kerkconflict en ik vertelde hem, dat ik het incident zou vermelden in mijn maandrapport („Stimmungsbericht"). Daarop zeiden hij en zijn huishoudster: „Zoo, wil je ons moeilijkheden berok kenen" („uns hineinlegen"). Ik ant woordde: „Ik wil u geen moeilijkheden berokkenen, doch de bevoegde instan ties van de nationaal-socialisti'sche par- lij moeten op de hoogte gesteld worden van de tekortkomingen en de ontevre denheid onder de bevolking, zoodat er maatregelen tegen kunnen worden geno men". HET LEGER EN DE NAT, SOC, STAAT, Men schrijft uit Berlijn aan de N. R- Crt.: „Arbeitertum", 't officieele tijdschrift van het Duitsche Arbeidsfront, hetwelk, gelijk bekend, onder de leiding staat van dr. Ley, heeft dezer dagen een artikel gepubliceerd, onderteekend door gene- raal-majoor Von Reichenau, chef van het „Wehrmachtsamt" in het ministerie van oorlog, een positie, welke min of meer overeenkomt met die, welke in andere ministeries een staatssecretaris inneemt, en in de dagen, dat Groener minister der rijksweer was, bekleed werd door wijlen, Schleicher. Men kan aannemen, dat dr. Ley gene raal von Reichenau om dit artikel heeft verzocht en dat dus dr. Ley het nuttig en wenschelijk heeft gevonden, dat de dingen, welke generaal von Reichenau te berde brengt, op dit oogenblik door een man van zijn gezag werden of liever wederom werden gezegd. Reichenau zegt namelijk hetzelfde wat vroeger, op het oogenblik van de komst van Hitier aan de* macht, reeds door minister van Blomberg is opgemerkt, te weten dat de weermacht niet meer gelijk vroeger, een leven met zichzelf voert met eigen doel einden. „De nieuwe taak van de weer- macht tijdens den vrede beperkt zich thans niet meer tot de militaire vor- nau het zal omdi ging en u artil nau dat indie| zich dispt oppol andef of ac drukj alger opzie zal natie natie zal weer Een van tairei maar| Zoo het den lid v| Bijl autoT den lijkhej dwar Dit een welc uitgrl weg Del bij df scheJ heeft] uitgel plaat diep fundc het moer ten doen I heeftl van Daarl gateif het dan deze! ontpl grond de d| bode ten op bij. de dochl gewif reiki thanj wijl moer] marl] ne der syst^ ken

Middelburgsche Courant | 1935 | | pagina 2