BINNENLAND. ZEELAND. WEER ER WIND. ONDERWIJS. RECHTSZAKEN. LEBER EN VLOOT. fiilliie N1EÜWS. NUMMER 190, TWEE BLADEN, WOENSDAG 14 AUGUSTUS 1935, EERSTE BLAD, 178e JAARGANG, MIDDELBURG. VLISSINGEN. HAAS' Azijn biedt U garantie Voor hygiëne en substantie. (Ingez. Med.) Hoog- en Laagwater te Vlissingen. Verduistering door notaris. Te Bergen op Zoom |.s. 2n Li- is tftowincitiU MIDDELBURGSCHE COURANT _>agblad Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlissingen f 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. 3ü contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. *2* GOESCHE COURANT^ Uitgeefster Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17, Aangesloten bij het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 1 regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubnol „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. mei „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extra Bewijsnommers 5 cent DE HEER VAN SLOBBE MINISTER VAN DEFENSIE? In parlementaire kringen te Den Haag wordt het waarschijnlijk geacht, dat de heer B. W. T. van Slobbe, thans gou verneur van Cuiaqao, zal worden be roemd tol minister van Defensie, in de plaats van den heer Deckers, die gelijk bekend binnenkort als minister van Landbouw en Vischerij zal optreden. De heer Van Slobbe is Roomsch-Ka- tholiek. (Volksbl.) HULDIGING DR. JAC. P. THIJSSE. Naar wij vernemen heeft H.M. de Ko ningin voor de plannen van de Commis sie tot Huldiging van dr. Jac. P. Thijsse een belangrijke gift ter beschikking ge steld uit waardeering voor den arbeid van dr. Thijsse- Zooals bekend is werd op 25 Juli j.l. aan dr. Thijsse een terrein aangeboden op Texel, aangekocht dank zij geldeiijke bijdragen, die de Commis sie van verschillende zijden mocht ont vangen. Aan het terrein zal de naam van dr. Thijsse verbonden blijven, doordat het voortaan heeten zal „Thijsse's Fien- weid". DE GOUDVOORRAAD VAN DE NEDERLANDSCHE BANK. De jongste weekstaat van de Neder landsche Bank per 12 dezer toont een vermeerdering van den goudvoorraad, alhoewel deze vermeerdering aanzien lijk ten achter blijft bij die van een week geleden en slechts 7.2 millioen beloopt tegen 25.1 millioen de voorafgaande week. Houdt men echter rekening met het beloop der wisselkoersen in de afge- loopen week, welke voor een groot ge deelte voortspruit uit de afwachtende houding, die men in verband met den binnenlandschen politieken toestand aanneemt, dan vallen de cijfers eerder mee dan tegen. Parijs en New-York heb ben zich toch bijna voortdurend iets bo ven of op het goudpunt van uitvoer be wogen en ook de Londensche wisselkoers gaf geen aanleiding voor goudtransport naar Nederland. Dat niettemin de goud voorraad van onze credietinstelling met 7.2 millioen tot 589.93 millioen is ge stegen, zoodat de aanwinst sedert de aderlating van 130 millioen in de laat ste week van Juli nu reeds weder 321/3 millioen beloopt, mag dan ook als een verheugend feit worden be schouwd. Aangezien de zilvervoorraad bovendien met ruim een millioen is toe genomen. bedraagt de totale metaalvoor- raad nu 613.5 millioen tegen 605.22 millioen de week te voren. Vorig jaar om dezen tijd beliep hij echter nog 886.83 millioen, zoodat er nog een achterstand is van f 273 millioen. (N. R. C.) HET ONGELUK MET DE GAAI. De Zwitsersche autoriteiten tot dezelfde conclusie gekomen als de Nederlandsche. Naar Het Volk verneemt, is het Zwit sersche departement van luchtvaart ge reed gekomen met het onderzoek naar de ramp van de bij den Bernardino-pas verongelukte Douglasmachine Gaai. Het rapport, dat over dit onderzoek is opge steld, is aan de Nederlandsche regeering overhandigd- Het Zwitsersche departe ment van luchtvaart heeft een veronder stelling opgemaakt over de oorzaak, die m groote trekken overeenkomt met de conclusies, waartoe de Nederlandsche autoriteiten, die het terrein van de ramp hebben bezocht, gekomen zijn. Het on geluk zou zijn te wjjten niet aan ver keerde manipulaties van den piloot Van der Feijst noch aan de vliegeigenschap- pen van de machine, doch aan ijsvorming op de schroeven. ONTEVREDEN SCHIPPERS. Onder eenige honderden schippers te Maasbracht is ontstemming gerezen over de h.i. onjuiste toepassing van de wet op de evenredige vrachtverdeeling. Het betreft hier de schippers van de schepen wier tonnenmaat varieert tus schen 500 en 900 ton, N.aar hun mee ning worden de vrachten niet voldoen de verdeeld, zoodat zij een of twee maanden en soms zelfs langer op een vracht moeten wachten, terwijl de sche pen met een inhoud van 1000 tot 2000 ton na enkele dagen reeds bevracht worden, "hans weigeren de schippers met kleine schepen vrachten aan te ne men. De meeste collega's uit het rayon Maastricht hebben zich solidair ver klaard. Dinsdagmorgen ontstond er een hand gemeen tusschen beide groepen schip pers doch de politie wist de gemoede ren te kalmeeren. Ook hedenmorgen was de stemming zeer nerveus. Het numme ren der schippers der groote schepen werd zelfs onmogelijk gemaakt. In een hedenmorgen gehouden verga dering hebben de schippers een request aan minister Gelissen gezonden, waar in medewerking wordt verzocht tot op lossing van het geschil. ZEEUWSCH PROFETENBROOD het echte reeds meer dan 75 jaren, MEDIO-DOOZEN met stadhuis tabletjes. Alleen bij M. PETERSE, Patissier, Lange Delft, Middelburg. (Ingez. Med.) DE WERKLOOSHEID. In Juli met ongeveer 13 pet. gedaald. Overzicht van den stand der werkloos heid, in de gemeenten behoorende tot het gebied der districtsarbeidsbeurs te Middelburg. De cijfers tusschen haakjes geven den stand aan op 30 Juni. Middelburg 1028 (986); Vlissingen 921 (1013); Aagtekerke 4 (9); Arnemuiden 169 (171); Baarland 11 (12); Biggekerke 3 (4); Borssele 0 (49); Colijnsplaat 0 (12); Domburg 30 (32); Driewegen 0 (6); El- lewoutsdijk 2 (3); Goes 212 (191); 's- Gravenpolder 3 (3); Grijpskerke 2 (1); 's-Heer Abtskerke 3 (3); 's-Heer Arends- kerke 0 (48); 's-Heerenhoek 5 (51); Heinkenszand 16 (34); Hoedekenskerke 7 (20); Ierseke 147 (169); Kapelle 1 (0); Kats 12 (7); Kattendijke 0 (0); Kloetinge 3 (6); Kortgene 0 (3); Koudekerke 33 (31); Krabbendijke 0 (15); Kruiningen 12 (51); Meliskerke 0 (0); Nieuwland 2 (1); Nisse 0 (7); Oostkapelle 2 (2); Oudelan- de 24 (25); \Ovezande 5 (6); RiÈand- Bath 1 (2); Ritthem 8 (20); Schore 5 (10); Serooskerke 0 (1); St. Laurens 3 (2); Souburg 268 (293); Veere 1 J5)- Vrou wenpolder 0 (0); Waarde 2 (3); Wemel- dinge 7 (4); Westkapelle 22 (168); Wol- phaartsdijk 11 (29); Wissenkerke 7 (86); Zoutelande 2 (15). Totaal stonden op 31 Juli jl. 2994 per sonen als werkzoekende in het district ingeschreven tegen 3571 op 30 Juni. DE BOLIDE VAN 6 AUGUSTUS. Het Kon. Ned. Meteorologisch Insti tuut deelt ons mede; Van den op 6 Aug. jl. te ongeveer 20 h 50 waargenomen daglicht-meteoor zijn op het K.N.M.I. te -De Bilt talrijke beschrijvingen binnen gekomen- Niet alleen in ons land, doch ook in 't buitenland, (Duitschland, België, Zwitserland en zelfs Zuid-Frankrijk) werd de meteoor door Nederlanders op gemerkt. De groote uitgestrektheid van het waarnemingsgebied wijst er reeds terstond op dat we hier te doen hadden met een voorwerp, dat zich op zeer groote hoogte en verren afstand in onze atmosfeer bevond. Vele personen meen den de hoogte te kunnen schatten; hun opgegeven waarden loopen uiteen van 100 tot 3000 meter. Zij zijn in nun be oordeeling tientallen kilometers onjuist geweest, want het is zeer waarschijnlijk dat de meteoor een 100-tal krn hoog was. Door het ontbreken van nauwkeurige aanduidingen was het helaas niet moge lijk de hoogte behoorlijk te berekenen. Wel gaf een aantal inzenders de hoog te boven den horizon in hoekmaat op, doch hun schattingen loopen zeer uit een. Vele ervan zijn foutief, zooals uit vergelijking met den stand van de maar. is gebleken. Ook de meeste grootte schattingen zijn onbruikbaar. De hoofd directeur van het K.N M.I. maakt er de inzenders op attent dat alleen die be richten van waarde zijn, welke een goe de schatting, of liever meting van de hoogte in hoekmaat boven den horizon inhouden. Een dergelijke schatting of meting is zeer goed mogelijk door ver gelijking van de hoogten en afstanden van aardsche voorwerpen. Daarentegen zijn grootte-schattingen overbodig. Het is nl. onmogelijk te zeg gen hoe de afmetingen van een voor werp zijn waarvan men de afstand niet kent. Onder dankzegging voor de geno men moeite deelt de hoofddirectie van het K.N.M.I. den velen vragenstellers, welke onmogelijk persoonlijk beant woord kunnen worden, mede dat een dergelijke meteoor of bolide een voor werp is dat uit de wereldruimte plotse- Weest voorzichtig; veel menschen zijn beter dan zij schijnen, maar ook velen schijnen veel beter, dan zij in waarheid zijn! ling in den aardschen dampkring komt. Door de groote snelheid worden de gas sen aan de voorzijde van de bolide sa mengeperst, bovendien treedt wiijving op.' Beide factoren zorgen voor een ster ke verwarming waardqor het voorwerp gaat gloeien en soms een zeer helder licht uitzendt. Tenslotte kan de tempe ratuur zoo hoog worden dat de iieele bo lide verdampt of uit elkaar springt. Het nader onderzoek wekt twijfel of de meteoor wel behoorde tot de zgn. Perseiden, de vallende sterren, welke meestal omstreeks dezen tijd optreden. De baan had dan in dit gedeelte van den hemel, moeilijk horizontaal kunnen zijr. De rijwielplaatjes der werkloozen. Naar aanleiding van de vragen, door het communistische Kamerlid den heer L. de Visser gesteld in verband met de niet-afgifte van kostelooze rijwielplaat jes aan bepaalde werkloozen, vestigt men er onze aandacht op, dat het ge meentebestuur en de arbeidsbeurs te Middelburg geen rechtstreeksche be moeienis met deze zaak hebben. De beslissing over het al dan niet uit reiken van zulk een kosteloos rijwiel plaatje ligt in handen van den r ij k s- ontvanger, en deze informeert slechts, door middel van zijn ambtenaren, bij de arbeidsbeurs hier ter stede naar de om standigheden der betrokkenen; een a f- w ij z e n d advies in dezen is, naar wij vernamen, slechts bij hooge uitzondering gegeven. Naar wij vernemen za burgemees ter Waugh van Albury, die tegenwoordig een tournee door Nederland maakt, Zondag a.s. in Brittania alhier logeereh. mm* zoodat de bond momenteel 61 vereeni- gingen telt. Vorig seizoen bedroeg het aantal le den 4834, waarvan 4132 betalende leden en 702 adspirant-leden. In het afgeloo- pen seizoen noteerde men 4413 bonds leden, waarvan 3742 betalende leden en 671 adspiranten. In totaal dus een vermindering of ach teruitgang van 421 leden en wel 390 be talende en 31 adspiranten. De wedstrijd Zeeuwsch elftalLonga gespeeld te Zierikzee blijkt een tekort van 190, de wedstrijd Zeeuwsch elftal De Zwaluwen te Goes een voordeelig saldo van 85 opgeleverd te hebben. Het aantal betalende bezoekers bedroeg te Zierikzee 947, te Goes 2522. Het be- kertournooi leverde een voorloopig na- deelig saldo op van 85. Een tiental weken heeft de K.N.V.B. trainer Kaufman een aantal spelers ge tracht de noodige kennis van het voet balspel bij te brengen. Het ligt in de be doeling bij genoegzame deelname ook elders in Zeeland tot dergelijke cursus sen over te gaan. Voorts zullen dit sei zoen wederom verschillende wedstrij den door het Zeeuwsch elftal en wel in verschillende deelen van Zeeland wor den gespeeld. Een verslag van de elftal- of techni sche commissie is niet in het jaarver slag opgenomen. De kampioenen van het seizoen 1934 1935 zijn; Zaterdagcomp. Walcheren: Oostkapel le 1. Ie Klasse A: Eiland Boys 1. Ie Klasse B: Axel 2. Ie Klasse C: Oostburg 1. Ie Klasse D: Burgh 1. Overgangsklasse: E.M.M. 1. 2e Klasse A: Middelburg 5. 2e Klasse B: Hansweertsche Boys 1 2e Klasse D: Breskens 3. 2e Klasse E: Burgh 2. 3e Klasse A: Scheldestroom 2. Adspiranten-Competitie Walcheren A'fd. A: De Zeeuwen A. Walcheren Afd. B: Zeelandia. Zuid-Beveland: Goes A. Zaterdag-Competitie Oostelijk Zeeuwsch Vlaanderen: Z S. C. 1. M'burg, 14-VIII-'35. Dinsdag: hoog ste luchttemperatuur 17.2 °C (63 °L); laagste 14.9 °C (59 °F). Heden 9 h: 15.6 °C; 12 h: 18.2 °C. 1.4 mm regen. Hoogste barometerstand te dezer stede, in het afgeloopen etmaal: 763 mm; laagste 758 mm. Hoogste barometerstand in het Euro- peesche waarnemingsgebied: 765.9 mm te Valentia; laagste 745.0 mm te Vardö. Verwachting tot morgenavond: Zwakke tot matige N.W. tot Z.W. wind; gedeeltelijk bewolkt, weinig oi geen regen; warmer overdag. Zon op: 5 h 41; onder: 20 h 28. Licht op: 20 h 58. Maan op: 20 h 15; onder: 5 h 23. V.M. 14 Aug. Augustus. Hoogwater. Laagwater. Wo. 14 1.44 14.01 8.15 20.47 Do. 15 2.27 14.41 8.59 21.33 Vr. 16 3.14 15.24 9.39 22.17 Hoog- en Laagwater te Wemeldinge. Wo. 14 Do. 15 Vr. 16 S Augustus. Hoogwater. 3.37 16.03 4.25 16.48 5.15 17.32 Laagwater. <1.19 21.42 10.02 10.42 22.24 23.08 JAARVERSLAG Z. V. B. Vermindering aantal vereenl- gingen en ledental. Verschenen is het jaarverslag van den Zeeuwschén Voetbalbond over 't honds jaar 19341935. Uit het verslag van den secret,aris-competitieleider blijkt dat de ongunstige economische toestand ook zijn invloed heeft doen gelden op het voetballen. Vele vereenigingen hebben leden moeten verliezen, en zelfs zijn er vereenigingen welke hierdoor geheel van het tooneel verdwenen zijn. De uit den bond getreden vereenigingen deden zulks hoofdzakelijk door gebrek aan be staansmogelijkheden of als gevolg van financieele moeilijkbeden. Bedenkelijker waren, aldus het verslag, de gevallen, waar de vereenigingen uit den bond tra den en zich aansloten bij een niet-er- kenden bond. Meest waren dit de spe cifieke roomsch katholieke vereenigin gen, welKe soms onomwonden toegaven door de leiders van hun vereeniging ge dwongen te zijn, zich bij de r.k. orga nisatie aan te sluiten. De competitie heeft geen voldoende regelmatig verloop gelmd. Enkele wed strijden zijn zelfs niet meer gespeeld. In het verslag wordt er op gewezen dat strenger de hand gehouden moet worden aan cle uilvoering van een een maal vas'gesteld programma. Ook de Z. V. B. bekerwedstrijden zijn niet naar wensch verloopen. In de plaats van den heer J. C. Bra- venboer, die als bestuurslid bedankte, werd opgenomen de heer J. W. Gudde, terwijl de heer L, J. M. Stroecker te kennen heeft gegeven zijn functie te wil len neerleggen. Uit het uitvoerige verslag van den penningmeester blijkt dat de financieele toestand van den Z. V. B. niet ongunstig is, doch vergeleken met den aanvang van het seizoen valt op verschillende punten een achteruitgang te constatee- ren. Tengevolge van een zeer kleine winst, nl. f 11.99 bleven de vereenigin gen vrij van hoofdelijken omslag. Gedurende het afgeloopen seizoen traden slechts 5 nieuwe vereenigingen tot den Z.V.B. toe (vorig jaar 22). Niet minder dan 19 vereenigingen evenwel verlieten den Bond. Het aantal vereeni gingen (75) verminderde dus met 14, Te 's-Gravenhage slaagde voor 't examen boekhouden M.O., de heer J. Snoek te Goes. Te Rotterdam slaagde voor de hoofdacte l.o. de heeren L. A. Uiterhoe- ve te S t o p p e 1 d ij k en B. van Wouwe te Vlissingen, HET MES. Voor de rechtbank te Leeuwarden stond heden terecht de 18-jarige schoen maker R. B. uit Driesum, die op 29 Juni te Holwerd zekeren F. de G- zonder eenige aanleiding met een schoenma kersmes in de borst stak. Het mes drong door tot in de maag. De getroffene wordt thans nog verpleegd in het Diaconessen- huls te Leeuwarden. De officier van jus- titie eischte vier jaar gevangenisstraf.- „Houd je mond, vlegel." Voor den politierechter te Amsterdam heeft terecht gestaan de president-com- missiuris van een der groote Amsterdam- sche Stoomvaartmaatschappijen, ver dacht van beleediging. Op een algemeene vergadering had hij een der aandeelhouders toegevoegd: „Houd je mond, vlegel", naar .aanleiding van herhaalde interrupties van den aan deelhouder. Na het incident is de aan deelhouder uit de vergadering verwij derd. De verdachte gaf toe de ten laste ge legde woorden gebruikt te hebben, ech ten zonder den opzet te hebben gehad om te beleedigen. Hij was geprikkeld door het optreden van den aandeelhou der. Het O.M. requireerde een geldboete van f 5. De politierechter overwoog, dat ie: mand van de standing en de positie van verdachte kon weten, dat het woord vlegel beleedigend is en dat van hem verwacht kan worden, dat hij zich be- heerscht. Het vonnis luidde f 1 boete. Nieuwe adelborsten. De minister van defensie brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de hierna genoemde candidaten, in alpha- betische volgorde gerangschikt, in aan merking komen voor plaatsing als adel borst bij het Koninklijk instituut voor de Marine te Willemsoord, en wel: bij de drie-jarige opleiding voor den zeedienst: J. A. van Beusekom, B. ter Brake, P. Bussemaker, J. J. van Delden, H. G. Donkers, J. Doorenbos, A. J. Ei bers, R. M. Eibers, J. E. Gobée, A. J. de Graaf, J. van Hemert, jhr. H. de Jon ge van Ellemeet, P. Josso, J. C. K. Leek- sma, jhr. L. A. Quarles van Ufford, jhr. W. Quarles van Ufford, E. H. van Rees, J. W. Schotel, J. A. Sillevis, A. van Sor- ge, J. G. Treffers, W. J. van Trigt, T. Vermeyden; bij de drie-jarige opleiding voor het korps mariniers: H. W. van Pelt, E. M. W. O. von Pohlreich, J. W. Westerhof; bij de drie-jarige opleiding voor den stoomvaartdienst: J. van As, B. C. Ho nig, D. R. de Jong, H. J. A. M. de Jong, N. G. J. W. van Marie, L. Prinsen, J. Schouw, J. C. Stallknecht, P. A. E. Veu- ger, J. W. Wolters; bij de twee-jarige opleiding voor de administratie: B. J. Asbeck. Brusse, P. Nooteboom, E. W. H. van Renesse, J. A. Tours. Als verdacht van verduistering is gisteren op last van de justitie aange houden notaris J. P. te Bergen op Zoom. Na te zijn verhoord is hij hedenmorgen overgebracht naar Breda om daar ter beschikking van de justitie te worden gesteld. Hoe groot het verduisterde be drag is, valt op het oogenblik niet te bepalen. Men spreekt echter van eenige tonnen. Het kantoor van den gear resteerden notaris is inmiddels in be heer genomen door een candidaat-nota- ris van de broederschap van notarissen in Nederland, terwijl voorts surséance van betaling is aangevraagd. Op welke wijze de verduistering is geschied, zul len de boeken moeten uitwijzen-. Er kan gevoeglijk worden aangenomen dat veie personen van deze onregelmatigheden de dupe zijn geworden. HENGELAAR VERDRONKEN. Gisteravond is te V a r i k de 24-jarige G- v- D., die in een bootje op de Waal

Middelburgsche Courant | 1935 | | pagina 1