BURGERLIJKE STANG. LAATSTE BERICHTEN. gyiïetum de slavenhandel in FRANKRIJK. de ongeregeldheden in de havensteden, DUITSCHLAND. RUSLAND. VEREENIGDE STATEN eervol ontslag. nieuw eerste kamerlid. BOEKENSCHOUW. h. j. Smeding. sm nen bezichtigen. Een jeugdig lid van hel gezelschap, een 20-jarige jongeman uit Leiden, wilde de omgeving en ook een groepje reisgenooten fotografeeren en beklom daartoe een ongeveer 30 meter hooge rots. Door het „oslaten van een steen verloor hij echter zijn evenwicht en stortte langs de bijna rechte helling omlaag, waar hij bleef liggen met zoo- j danige verwondingen aan hootd en borst, dat hij korten tijd later overleed. ABESSYNIë. Zelfs zij, die met Abessynië sympathi- seeren en in het Italiaansch-Abessijnsch conflict geheel aan de zijde van het Rijk van den Negu.s staan, kunnen moei lijk ontkennen, dat in dit land nog een onmenschelijke slavenhandel wordt gé- dreve. Het is weliswaar bekend, d,at keizer Haile Selassie persoonlijk ernstige po gingen heeft gedaan, om de slavernij af te schaffen eri dat hij het moet worden toegegeven ten dezen inderdaad iets heelt bereikt doch dit neemt niet weg, da b.v. de bevolking van de provincie Maji tengevolge van de slaven-razzia's gedurende één enkele generatie van 30,000 tot 400 zielen is gedaald en dal Abessijnsche slaven-expedities naar het naburig Britsch territorium bijna dage- gelijks voorkomende gebeurtenissen zijn. Door deskundigen is vastgesteld, dat slechts tien procent v,an de gevangen genomen inboorlingen levend aan de slavenmarkt komt; afgeleefde grijsaards worden achtergelaten, terwijl de mees te gevangenen tijdens het transport van vermoeidheid, honger en dorst een vree- selijken dood sterven. Eén zoo'n slaven-razzija op Britsch grondgebied, de overval door den Ainoe- ak-stam op de kolonie Beir in Engelsch Soedan in 1932, heeft een reeks even eigenaardige als langdurige onderhande lingen tengevolge gehad, welke tot uit eindelijk resultaat hadden, dat de gou verneur van Oeloe Baboor voor eiken geroofden inboorling vijftien volwassen runderen moest betalen. Daarbij werd echter vastgesteld, dat deze „prijs" een koopje was en dat het bloedgeld voor iederen vermoorden man en voor iedere door Abessijnsche slaven jagers geroofde vrouw voortaan niet minder dan twintig runderen zou bef dragen. Vroeger was het de gewoonte voor een menschenleven duizend Maria The- resia-thaler te betalen, doch ditmaal weigerden de Abessijnsche onderhande laars, ondanks sterke pressie van En- geLsche zijde, b.aar geld te betalen. Op welk een schandelijke wijze bij soortgelijke gelegenheden over den prijs van een menschenleven wordt onder handeld, blijkt uit een mededeeling van den Engelschen consul voor West-Abes- synië, den heer E. N. Erskine, die over dergelijke onderhandelingen na een sla- venrazzia van recentén datum aan zijn superieuren mededeelde, „dat de gou verneur van de provincie Wallega de volle verantwoording op zich nam voor het dooden van twaalf Baroeneezen, Soedaneesche onderdanen, terwijl de gouverneur van de Boven-Nijlprovincie de volle verantwoordelijkheid droeg voor het dooden van twee Anoeaks, Abessijnsche onderdanen. Deze beide laatste slachtoffers werden echter bij de berekening der schadeloosstelling in mindering gebracht van de twaalf, zoo dat ten slotte de verantwoordelijkheid voor tien Soedaneesche menschenievens voor den gouverneur van Wallega over bleef". Tenslotte kwam men overeen, dat de gouverneur van Wallega aan den gou verneur van de Boven-Nijlprovincie voor de tien „overgebleven" dooden 2 duizend Maria Theresia-thaler zou be talen, maar dat wegens deelneming van eenige Anoeak-inboorlingen, die blijk baar onder Engelsche souvereiniteit stonden, van dit bedrag 540 thaler moest worden afgetrokken, zoodat de eigen lijke schadeloosstelling slechts 1460 Ma ria Theresia-thaler bedroeg, hetge en on geveer 90 gulden voor één menschenle- •ven is. Vrijdagavond was het zoowel te Tou- U te ^rest volkomen rustig. Te er ourg daarentegen hebben Vrijdag avond een paar duizend arbeiders der tuighuizen na het sluiten der werkplaat sen een betoog,ng gehouden. Onder het zingen van de „Internationale" trok de optocht door de straten der stad. Het is nergens tot incidenten gekomen Uit het onderzoek naar de onlusten van Brest en Toulon xs gebleken dat de onlusten niet zijn uitgegaan van de ar beiders van het marine-etablisement doch van onrustige elementen, die zich onder de arbeidejrs haddein begeven. Daarom moet verschil worden gemaakt tusschen de arbeiders die hebben willen protesteeren tegen de noodmaatregelen en de oproerlingen. Volgens „Le Jour heeft een getuige verklaard dat Donderdagavond bij de relletjes te Toulon, 7000 a 8000 schoten zouden zijn gelost. De vertegenwooidi- gers der socialistische vakvereenigings- organisaties en van het kartel van ar beiders in staatsdienst hebben tegen- °.ver den minister-president verklaard, dat de arbeiders niet verantwoordelijk kunnen worden gesteld voor de inciden ten. De moord op den raadsheer Prince. Opnieuw wordt de .aandacht geves tigd op den moord op den raadsheer Prince. Zijn weduwe heeft nl. op het graf van haar man in zijn geboorteplaats Yzeuse een gedenksteen geplaatst, met het opschrift: „Albert Prince, Raads heer bij het Parijsche Hof van Appel, vermoord op 20 Februari 1934." De burgemeester van Yzeuse heeft de verwijdering van dezen steen gelast aangezien hij in het belang van de open bare orde bezwaren heeft tegen het woord „vermoord." De actie tegen het „politieke katholi cisme". Uit Gladbeck wordt gemeld, dat de politierechtbank aldaar een pas toor tot 4 maanden en een kapelaan tot 2 maanden gevangenisstraf heeft veroor deeld, die in den nacht van Maandag op Dinsdag erop betrapt waren, dat zij plakkaten tegen het „politieke Katholi cisme" van de gouwleiding Westfalen- Noord afscheurden. Een ordezuster van het Katholieke ziekenhuis te Gladbeck, die wegens medeplichtigheid terecht stond, werd vrijgesproken. De Jodenvervolging, Naar de cor respondent van de Daily Telegraph meldt, geeft dr. Zarnack, een hoog amb tenaar bi; de SS in het officieel orgaan van de SS den Duitschen burgers den r,aad om, ,,niet--ariërs", die hun gevoe lens hebben geschokt door hun optre den in het publiek te arresteeren en naar het dichtst bijzijnde politie-bureau te brengen. Onder het schokken van gevoelens wordt verstaan: het zich in het open baar vertoonen met, een Duitsche vrouw, enz. Naar uit München wordt gemeld, heeft de Beiersche minister van binnenland- sche zaken, Adolf Wagner, een tele gram met gelukwenschen gezonden aan den burgemeester van de badplaats Tölz, omdat hij den Joodschen badgas ten heeft bevolen direct te vertrekken. „Ik hoop", aldus de minister, „dat alle plaatsen in de Beiersche bergen 't voor beeld van B,ad Tölz zullen volgen." Richard Strauss in ongenade. „De Stürmermeldt: De (eerste president van de Duitsche Rijksmuziekkamer, Ri chard Strauss, is om gezondheidsrede nen afgetreden. Dat dit aftreden slechts weinige w^ken na de uitvoering van ziju nieuwste opera „Die schweigsame Frau" plaats vindt, wijst op een ziekte, welke iemand pleegt te krijgen als het nood zakelijk blijkt. Richard Strauss liet n.l. den tekst van zijn laatste opera door Ar nold Zweig schrijven en schijnt ook met zijn Joodsche verwanten niet goed in 't Derde Rijk terecht gekomen te zijn. Zijn zoon is n.l. met een Jodin getrouwd. Nu is het zoo gegaan als het gaan moest". De opheffing van den Stalen Helm. De „Neue Züricher Zeitung" meldt, dat de opheffing van den Stalen Helm thans zoo definitief is, dat deze organisatie vermoedelijk de volgende week geheel verdwenen zal zijn. De leider van den Stalen Helm, minis ter Seldte, heeft zijn pogingen tot ver zet opgegeven. De houding die de verschillende groe pen van den Stalen Helm laannemen, laat twee standpunten zien. Er zijn groepen die na het uittreden van Von Macken- sen reeds ontbonden zijn, terwijl andere groepen zich niet eerder dan voor po- litie-maalregelen gewonnen schijnen te willen geven. 53E7S De zegeningen van 't anti-semitisme. 'n Kapper te Koningsbergen, Hinz- mann geheeten, heeft een bordje op zijn zaak aangebracht met het opschrift: „Joden worden hier niet bediend." Van Hinzmann en zijn winljel verscheen ver volgens een kiek in de „Stürmer". In no. 32 publiceerde dit blad daarop, een brief dien Hinzmann naar aanleiding daarvan van een Berlijnschen kapper, Poser ge naamd, zou hebben gekregen; deze brief had een pro-semitischen inhoud. Het' adres van den briefschrijver stond er in de „Stürmer" bij. Het blad gaf als zijn meening te kennen, dat de briefschrijver naar een concentratiekamp moest wor den gezonden. Nader blijkt nu, naar de „Stürmer" zelf in de dagbladpers laat bekend ma ken, dat men met een mystificatie te doen heeft. De brief is geschreven door een onbekende, die den Berlijnschen kapper een poets wilde bakken. („N. R. C.") Priesters in het Saargebied gevangen genomen, De bisschop van Trier, mgr. Bornewasser, heeft bekend gemaakt, dat de directeur-generaal van de organisatie der Katholieke Jongemannen, dr. Mül- ler, die destijds zoo geijverd heeft voor den terugk.eer v.an het Saarge.bied naar Duitschland, tegelijk met twee leeken- apostelen zonder opgaaf van redenen is gearresteerd. De bisschop heeft betreffende deze aangelegenheid zich reeds tweemaal tot de autoriteiten gewend, maar heeft tot nog toe zelfs geen antwoord ontvangen. Behalve de directeur-generaal zijn van het bisdom Trier nog zes priesters ge vangen genomen. De arbeidsmarkt, Het rijksbureau voor werkverschaffing publiceert een staat, volgens welken het aantal werk- met 122,000 is verminderd. Het aantal werkloozen, dat Duitschland thans nog werfkloozen, dat Duitschland thans nog heeft, zou daarmede tot 1,754,000 terug- geloopen zijn. Te vervelend? Het A.N.P. meldt uit Berlijn: In de maand .Juli is de oplage van de „Völkischer Beobachter", het gootst nat. soc. dagblad, 9000 exemplaren minder geweest dan de vorige maand. De op lage van de „Angriff" een ander groot orgaan van. de N.S.D.A.P.) is met, 4000 exemplaren achteruitgegaan. Achterstand bij de oogstwerkzaamhe- den. Volgens de laatste officieele me- dedeelingen is het tempo der oogstwerk- zaamheden langzamer dan verleden jaar. Tot einde Juli is dit jaar van 31,47 millioen ha gr/aan geoogst, tegenover op denzelfden datum van het vorige jaar van 34,93 millioen ha. Het programma is dit jaar slechts voor 137 pet. uitge voerd vergeleken met 43<pct. het vorige jaar. Ook het dorschen maakt weinig voortgang. Einde Juli was eerst graan van een areaal van 8,94 millioen ha ge- dorscht vergeleken met 9-,68 millioen ha op denzelfden datum van het vorige jaar. 180 jaar gevangenisstraf. Wij heb ben indertijd het een en ander gemeld over het zonderling geval in Chicago, waar 'teen vrouw haar schoonzoon wiens vrouw overleden was en die wil de hertrouwen had laten vermoorden om dat huwelijk te beletten. Zij verstond zich met een andere vrouw, die met medewerking van een Chineeschen „vriend" den bewusten schoonzoo» uit den weg ruimde. Het slachtoffer was eerst dronken gemaakt- Thans is in deze zaak het vonnis gewezen, tenminste wat de beide vrouwen betrjeft. Beiden kre gen honderdtachtig jaar gevangenisstraf. Dit beteekent dus dat deze vrouwen le venslang krijgen. Bij een veroordeeling tot „levenslang" wordt automatisch na verloop van jaren een strafreductie ge geven en komen de veroordeelden dus toch weer vrij, indien zij lang genoeg ui leven b ijven. Maar de reductie op 180 jaar kan nooit zóó groot zijn, dat de vrij heid weer mogelijk wordt. Ditmaal is dan het vonnis niet in naam maar inderdaad levenslang. Wat de Chinees gekregen heeft, von den wij niet vermeld. (N-R.C.) Het bestuur van de vereeniging voor Handelsonderwijs te Middelburg heeft met ingang van 1 September aan den heer dr. P. .L. Tack op zijn verzoek eervol ontslag verleend als leeraar aan de Handelsdag- en Avondschholen. Het centraal stembureau voor de ver kiezing van leden voor de Eerste Ka mer heeft in de vacature, ontstaan door het bedanken van den heer Slingenberg tot lid van de Eerste Kamer benoemd de heer Schilthuis, te Den Haag. WISSELKOERSEN. 9 Aug. 10 Aug. Londen 7.33 7.34 Berlijn 59.65 59.70 Parijs 9.78)4 9.79)4 Brussel 24.95 24.99 Zwitserland 48.35 48.45 Kopenhagen 32.80 32.82)4 New-York 1.47% 1.47% Ierseke- Van 310 Augs. Gehuwd: J. Koster 27 j. jm. te Krui ningen en M, Poelman 24 j. jd. Ondertrouwd: J- Dommisse 34 j. jm. te Kapelle en E. J. Verschuure 30 j. jd. Bevallen: C. Ridderhof, geb. Schipper, zoon. (I-C.) Kruiningen. Van 18 Augs. Bevallen: C. G. Cok, geb. Sink-e. (IC.) Wemeldinge. Van 18 Augs. Bevallen: F- Wisse, geb. Wabeke. Overleden: C, Marinusse 75 j. echtg. v. P. de Vos. (I-C.) Schore. Getrouwd: L. M. Krijger, 27 j. jm. te Ierseke.en J. Rijn, 28 j. jd. P. Dour- lein, 31 j. jm. te 's Heer Arendskerke en C. den Dekker, 28 j. jd. Bevallen: J. Glerum, geb. Burger, d. (Z.) Colijhsplaat. Overleden: te Goes C- Kornelis, 85 j- echtg. van J. Verplanke, L. van Gilst 61 j. echtg. van C, Verburg (NB.) Kats. Over de maand Augustus. Overleden: T. Maat, 69 j. echtg. van L. de Regt. (N.B.) Kortgene. Over de maand Augustus. Gehuwd: W. J. Eiff, 26 j. jm. en P. P. van Hee, 21 j, jd. Overleden: M. H. Markusse, 73 j. echtgen. van J. M. Bakker. (N.B.) (Van onzen letterkundi gen medewerker). Marie Gevers, Muziek in den Meinacht. Nederlandsche be werking van dr. Martin J, Prem- sela. (Bekroond met de Prix- Populiste). Den Haag, Z. Holl. Uitg. Mij., z.j. (n.s.) Hoewel de w,at zoetelijk-roman- tische, de Musset-achtige titel dit niet zou doen vermoeden (deze titel en misschien ook een beetje het lelijke, flauwe plaatje op de omslag waren de schuld dat het een paar maanden on gelezen bleef staan), is dit een wonder lijk-mooi, gaaf boekje. Wonderlijk: omdat het vervuld is van het wonder der natuur, temidden waar van een wonderlijke liefde opbloeit, noodwendig als al dit natuur-gebeuren. Mooi: omdat het de rijke nuances, van deze gehele natuur glanzend en met edele kleuren weerspiegelt. Gaaf: omdat ondanks het hachelijke gegeven alle elementen tot een gaaf, har monisch geheel zijn verweven. Ik noem het gegeven hachelijk, want het is fei telijk een kind, dat haar herinneringen vertelt, of liever een rijpe vrouw, die dóór haar transparante kinderherinne ringen heen de geschiedenis van een felle, onontkoombare en gedeeltelijk noodlottige liefde in haar omgeving ver telt. Hóe précair is dit en hoe onzuiver had dit niet kunnen worden: een kind, dat over een rijpe liefde vertelt en hoe gaaf en zuiver bouwt de schrijfster dit verhaal uit allerlei brokjes op: gesprek- l .van ,"^roie" mensen over deze, het gehele dorp beroerende .geschiedenis, de reacties van haar ouders, dat edele, tijn-bschaafde mensenpaar, en voorts uit eigen sterke indrukken, die echter nooit te wijs of te onnatuurlijk zijn, maar slechts een gedeeltelijk nog onbewust voorvoelen van het latere, grote ontwa ken, dat eens haar vrouw-zijn vervullen zal dit alles is toch tesamen opge bouwd tot een afgeronde roman, waarin behalve de hoofdpersonen vele mensen uit het dorp (en hoe zijn deze met een fijne humor gezien!) voor ons beginnen te leven. Laat ik een enkel voorbeeld noemen. Het kind, dat erg vervuld is van de romantische liefde tussen hun tuin knecht en Madame Orpha, is even later geheel verdiept in de natuur, waarvan haar vader haar veel leert zien. Deze wijst haar op de mollen, die met Sint- Jan slaags raken: „Ik bukte me; de mol was zacht, nog lauw en zoo zijig onder je vingers, en hij had de kleur van de duisternis, van modder en mist. Dichtbij bespatte een versche molshoop het gras met zijn rulle, glanzige aarde, die de kleur had van Miadame Orpha's haar". Dit voorbeeld wijst suggestief op het vervuld zijn van dat romantische gebeu ren en tevens op het harmonische ver weven der verschillende elementen- Het is slechts een willekeurige greep. Marie Gevers is een Vlaamsche, die echter van jongs af gewend is om zich schriftelijk in het Frans te uiten. Daarom heeft zij haar roman in deze laatste taal geschreven. De Nederlandse bewer king van dr. Premsela maakt echter ge heel de indruk van een oorspronkelijk Nederlands werk. Jet Luber, Moeras. Van Holke- ma en Warendorf N.V. Amster dam,. 1935, Het probleem der werkloosheid is een van de pijnlijkste en meest nijpende van onze tijd; het is dus geen wo'Jder, dat hierover nu eens een roman ver schijnt, die de ellende hiervan in al zijn hopeloosheid wil doen zien. Uit vroegere boeken (o.a. Het Gezin) wisten we al dat Jet Luber schrijven kan en in deze roman blijkt die rou tine nóg te zijn toegenomen. Hij is goed en vlot geschrven, eerlijk, niet senti menteel en hoe komt het dan, dat het zo'n triest gevoel achter' laat? Dat het ten slotte geen echt kunstwerk is? De twee voornaamste bezwaren, die ik tegen dit 'boek heb, zijn wel: z'n een zijdigheid en z'n gebrek aan humor. Wie zelf ook enigszinzs de door haar beschre ven kringen kent, weet dat daar on danks alle moedeloosheid en vertwijfe ling toch telkens weer momenten van humor zijn ook al doen ze soms aan de galg denken. En de eenzijdigheid: Alles is zo volkomen vanuit de vrouw gezien niet alleen dit is ten slotte haar recht als schrijfster maar dit gaat zo ver, dat zij daardoor het gehele beeld heeft verwrongen. De vrouwen zijn óf stille heldinnen (waarom moest er nu weer een dame bij?), martelares sen óf zielige, hunkerende en verkomme rende wezens, w.aarmee men medelijden moet hebben. En de mannen zijn feite lijk allemaal zwakklingen, die onmiddel lijk de strijd om het bestaan opgeven en versuft neerzitten (en de vrouwen „zit ten er dan maar mee"). Waarschijnlijk staat dit alles te dicht bij de schrijfster, zod,at zij ons te veel rechtstreeks midden in die benauwen de, trieste sfeer brengt. Zij heeft zich er niet voldoende van kunnen los maken om het objectiever te zien en daarna overtuigend en groots weer te geven. Deze bezwaren vervallen echter te genover haar schildering van kinderfi guren en H.B.S.-ers: hier heeft zij wer kelijk „mensen" geschapen en de tra gedie van de volkomen eenzaam en ver beten opgroeienden burgerscholier maakt ten slotte meer indruk op ons dan al het erge van de ouderen. mmmmim. Middelburg, 9 Augs. Op de vei ling deden, spinazie 16 c., post^in 3 12 c., augurken 316 c-, suikerboonen 4 c., stoksnijboonen 311 c., stamsnij- boonen 36 c-, stokprincessenboonen 3 11 c.f stamprincessenboonen 311 c,, doperwten 17 c., peën 12 c., uien 3 4 c., zilveruien 110 c., alles per kg, pe terselie 622 c„ zuring 23 c-, beide per chip, peën 24 c., rapen 12,5 c„ kroten 1,53 c., uien 15 c., selderie 36 c„ rabarber 12 c„ alles per bos, savoye kool 17 c-, roode kool 314 c., bloemkool 1,520 c„ andijvie 11,5 c., kropsla 0,52 c„ witte komkommers 12 c-, groene idem 12 c,, alles per stuk, bloemen: asters 14 c„ gladiolen 16 c., dahlia's 2 c„ alles per bos, fruit: tomaten A 89 c., B 79 c., C 47 c-, CC 34 c., roode bessen 812 c., witte idem 1012 c-, kruisbessen 28 c„ pruimen: Washington 15 c„ blauwe hand 15 c-, roode 16 c„ druiven: black alican- te 4149 c., frankenthaler 54 c., witte druiven 2427 c., morellen 25 c., moer beien 28 c-, alles per kg, netmeloenen 1035 c., ananasmeloenen 1221 c„ suikermeloen 1834 c., perziken 111 c., reine victoria 24 c., vijgen 3 c., al les per stuk. Goes, 9 Augs. Veilings vereeniging „Zuid-Beveland", Exportveiling n.m. 1 lA uur Dubb. Princesseboonen 6,107,30, per 100 kg- Kleine Veiling. Boonen: Stoksnijboo nen 510, Stamsnijboonen 34, Rhei- nische Spekboonen 3, Pronkboonen 3, Stokprincessen 59, Perfect 37, Ren tegevers 57, Roem van Holland 47, Dubb- Pr. 46, per 100 kg. Diversen: Blauwe Druiven 4246, Ha- ma.aja Berries 26, Moerbeien 40, Fram bozen 1626, Pruimen 1023, Kersen 7—12, Roode bessen 1415, Zwarte id- 14, Tomaten 510, Postelein 45, Zil veruien 4-6, Uien 0,80-1,50, Augurken 2- 10, Aardappelen 1,404,50, idem drie lingen 1,50—2, per 100 kg, Bloemkool 611, idem lie soort 2.6, Roode Kool 2,903,80, Gele Savoyekool 3,90, Groe ne idem 22,30, Andijvie (breedblad) 1 —1,50, idem (krul) 1,50—1,60, Kropsla 0,501,60, Witte Komkommers 11,20, Groene idem 11,10, Meloenen 1426, (Augurken 0,120,20, per 100 stuks, Wortelen 13, Kroten 13, Selderij 1,40—2,10, Uien 1, Bloemen 2—6, per 100 bos, idem 8, per 100 pot. Kapelle; 9 Augs- Veilings vereeni ging „Kapelle-Biezelinge en Omgeving". Groote Veiling: Roode bessen 12,10 12,30, Dubb- Pr. z. dr. 6,307,20, Zure Kroetappels 1,60, alles per 100 kg. Kleine Veiling. Kersen: Klerken 13 18, Eierkrieken 410 Dubb. Eierkrieken 611, Zure Morellen 1116, Krieken 7. Diversen: Frambozen (17—52^ Mo,er- beien 4868, Bramen 4045, Roode bessen 812, Zwarte idem 16, Kruisbes sen 28, Blauwe Druiven 3944. Pruimen: Washington 1936, Perzik- pruimen 28, Czarpruimen 1127, Dubb- Boer Witte 43, Princepruimen 1316, Merbelanen 1012, Occulanen 1113, Precose Prolific 711, Eldensche Blauwe 612, Wijnpruimen 1920, Burbank- pruimen 16, Kouwelijnen 69, Zaailing- pruimen 14. Appels: Madeleinen 524, Early Vic toria 310, Codlin Keswick 27, Per zik roode Zomerappels 316, mr, Glad stone 24, Zoete Veentjes 25, Zoete Tarweappels 6, Duch. d'Óldenburg 38, Citroenappels 12, The Queen 67, Lord Grosvenor 8, Witte Astrakan 37, Zoete Koolappels 37, Zomerprincessen 12, St. Jansappels 47, Zomeraagt 2 5, Dominéappels 24- Peren: Oomskinderenpeer 617, Pre cose de Trevoux 318, Clapp's Favorite 617, Bruine Heerepeer 38, N.H. Sui- kerij 15, Roode Suikerij 12, Zomer- louwtjes 24, Gele Suikerij 13, Dirk jesperen 23, Janbaasjespeer 12, Mooie Neeltjes 28, Kriekperen 12, Beurré Giffard 6, Poire Madame 24- Diversen: Tomaten 37, Dubb. Pr. z. dr. 46, Snijboonen 48, Rijnsche Spekboonen 34,Trosprince.ssen z- dr. 811, Rentegevers 8, Perfect z. dr- 4 8, Sjalotten 1—2, Augurken 17, Savoye Kool 3, Roode Kool 3—4, alles per kg, Aardappels 12,80, per 100 kg, Kom kommers 1, Bloemkool 27, Perziken 210, Meloenen 19—26, alles per stuks, Kropsla 1,80—1,90, Andijvie 1,40—1,90, beiden per 100 krop, Bospeen 2, per 100 bos, Kaspruimen 1,703,80, per 100 st. Boter. De heffing" op boter en de vervoerver- gunning op buitenlandsche boter zijn voor de volgende week vastgesteld op f 1.

Middelburgsche Courant | 1935 | | pagina 3