BINNENLAND. WEEtt EN WIND. SOES. WALCHEREN. NUMMER 187. TWEE BLADEN, x tt «.nii.nunu 10 AUGUSTUS 1935. lemiü dlau. i/se jaakuaivü. ••,.-? Itovinriaü 3e*vwsSch* M MIDDELBUBGSCHE COURANT EERSTE BLAD. 178e JAARGANG. 'ÜSagbiad Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlissingen f 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. 3y contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. *2* GOESCHE COURANT^ Uitgeefster Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17, Aangesloten by het Bureau voor Publiciteitswaar de der Veveeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 1—1 regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriei „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels a 75 ct. bq vooruitbetaling Adv. mei „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extra Bewqsnommers 5 cent. HERDENKING VAN DE STORMRAMP TE BORCULO, Vandaag is het tien jaar geleden, dat het Nederlandsche volk werd opge schrikt door de tijding, dat het stadje Borculo, in de Geldersche Achterhoek, door een cycloon was getroffen en na genoeg geheel verwoest. Drie menschen kwamen om het leven. Dit feit heeft men niet onopgemerkt willen laten voorbijgaan en de bevolking heeft dezen herdenkingsdag aangegre pen om nogmaals haar dankbaarheid en erkentelijkheid te uiten voor de hulp vaardigheid jegens de getroffen gemeen te en de slachtoffers van de ramp van alle zijden betoond. Hoogtepunt van de herdenking was de officieele opening van het Cycloon- Museum, dat is ondergebracht in een lo kaal van het Spaarbankgebouw aan de Spoorstraat, door jhr. R. R. L- de Muralt, destijds burgemeester der gemeente Borculo. Jhr. de Muralt hield een rede, waarin hij de droeve gebeurtenis van tien jaar geleden in herinnering bracht en voorts een overzicht gaf van de totstandkoming van het museum. Tenslotte uitte spr. zijn dankbaarheid jegens alien, die deze verzameling hebben helpen bijeenbren gen- Het interieur van het museum ziet er keurig uit. Tal van foto's geven een dui delijk beeld van de verschrikkingen van den cycloon. Verschillende kaartjes, af komstig van het Koninklijk Nederlandsen Meteorologisch Instituut te De Bilt ge ven aller.ei bijzonderheden van de bui tengewoon krachtige hoozen van 1925 en 1927. Vele luchtfoto's zijn afgestaan, waaronder prachtige vergrootingen, door den Fofo-Technischen Dienst der K.L.M. en van de-'Militaire Luchtvaart Afdeeling te Soesterberg. De foto's zijn alle netjes ingelijst, hem- gen in volgorde aan den wand en zijn op toontafels neergelegd- Verschillende penteekeningen van Jo Spier, Ramaekers, Van der Hem en Monnickendam, door hen na den cycloon gemaakt, liggen tentoongesteld. Verscheidende dagbladen en andere documenten liggen in vitrines en geven den bezoeker een duidelijk beeld hoe geheel het Nederlandsche volk en ook het buitenland met de ramp meeleefde- Zelfs in kranten in Mexico schreef men over den cycloon van Borculo. Een der belangrijkste documenten, her innerend aan de catastrophe, is een stuk papier, een bladzijde uit de „Handelin gen der Staten-Generaal", waarop bur gemeester jhr. de Muralt met potlood de zakelijke kennisgeving van de ramp aan de regeering neerschreef, met het ver zoek om militaire hulp. Verder treft men in het museum aan allerlei rapporten van de verschillende diensten, die hulp verleenden. Alle pro clamaties van den burgemeester, in die dagen uitgevaardigd, hangen achter glas, o.a- die, waarin op den 13den Aug, de bevolking werd gerustgesteld omtrent den wederopbouw van het stadje- Het beroemde schandbord uit dien tijd is niet vergeten. Om een indruk te krijggen van de ont zettende kracht van den cycloon wordt een stuk van een omgebogen ijzeren lichtmast getoond en voorts het wegge waaide haantje van den toren en een paal van een hek, waarin een stuk zink §®wrongen zit, dat er met geen moge lijkheid is uit te krijgen. Op een eiken bint, neergeploft uit de ed. Hervormde Kerk is door den heer nderwater uit Dordrecht zeer kunstig een symbolische voorstelling van de ramp uit gesneden. Lot de erdere bezienswaardigheden behooren verschillende voorwerpen, zoo als wandbord en tinnen aschbakken, die indertijd werden te gelde gemaakt om aan de noodige geldmiddelen te ko men. DE PADVINDERS-JAMBOREE VAN 1937 IN ONS LAND. Op de internationale padvinders-con ferentie welke te Stockholm gehouden is onder voorzitterschap van graaf H. Marty (Frankrijk), is het internationale comité opgedragen de uitnoodiging van Nederland om de jamboree van 1937 'n ons lan te houden, te aanvaarden. De minister van oeconomische za ken, prof. dr. ir. Gelissen, is heden voor 14 dag;en met verlof naar het buitenland vertrokken. Men schrijft ons: In 1903 vestigde de gemeente-archi varis, de heer J, de Kruyter, de aan dacht op het klokkenspel van den toren der Maria Magdalena Kerk (Groote Kerk) te Goes; het wordt, zoo schreef hij, sinds 1884 niet meer bespeeld de gansche inrichting van koperdraad is stuk, het klavier staat doelloos. Hierin is onder burgemeester De Ko ning Kooy verandering gekomen. De fir ma Petit Fritsen (Van de Kerkhoff) Aarle-Rikstel maakte de noodige her stellingen, waardoor het klokkenspel weder in gebruik genomen kon worden. Op 31 Augustus 1910 bespeelde voor de eerste maal de tegenwoordige klok kenist H. Vissers het Goesche klokken spel, waarmede dus dit jaar op genoem den datum sedert een kwart-eeuw Goes zijn „zingende toren" herkreeg. WALLEN EN VESTEN. Pas op de kanten! Het is verboden op het gras van de wallen te loopen, en dus zouden er nooit kinderen in de vesten kunnen vallen, als zij zich nooit aan verboden dingen schul dig maakten. Doch daar de Goesche jeugd van vrijwel hetzelfde gehalte is als de jeugd van alle tijden, geldt „het is verboden", voor haar alleen als er een dienaar der wet in de nabijheid is. En aangezien Goes slechts een zeer be scheiden aantal dienaars der wet telt, zijn ze vaak ver te zoeken. Dus komt de jeugd nogal eens op het gras der wal len, vooral in dezen vacantietijd, waarin zij zulk een overvloed van tijd heeft om verboden dingen te doen. Daarom lijkt het ons gewenscht er op te wijzen, dat de walkant op vele plaat sen zeer gevaarlijk is. Vooral aan de Oostvest, waar de strook langs het wa ter hier en daar decimeters-diep door de watervogels ondergraven is. Op een paar plaatsen zakte de kant reeds in, en ongetwijfelend zal dat op de zwakke plaatsen ook gebeuren als een kind er op komt, dat dan tevens te water valt Men waarschuwe de guus- Collecte Crisiscomité. De collecte voor het Plaatselijk Crisis comité heeft deze week f 62,25 opge bracht. De Schouwspelers. Naar men ons mededeelt heeft de jonge tooneelvereeniging „De Schouw spelers" het drama „Dolle Hans" van Fabricius in studie genomen. In October zal „Dolle Hans" opge voerd worden. De inspecteur van politie. De hr. M- A. Reneman, adj. inspecteur van politie te Ede, die benoemd werd tot inspecteur van politie te dezer stede, bracht Woensdag een bezoek aan Goes. De hr. Reneman bezocht daarbij tevens het Politiebureau, waar hij kennis maak te met den commissaris en zich op de hoogte stelde van den gang van zaken. Rijkspostspaarbank. In den loop der maand Juli 1935 werd aan het kantoor te Goes op spaarbank boekjes ingelegd f 83,276 en terugbe taald f 103,380- Derhalve minder inge legd dan terugbetaald f 20,103. Het aan tal nieuw uitgegeven boekjes bedroeg 54. VRACHTAUTO MET SCHOENEN VERBRAND. ARNEMUIDEN. Op den Rijksweg in de nabijheid van de hofstede „Nieuwer- kerk" geraakte Donderdagavond te 10 h 15 een met schoenen beladen vracht auto in brand, welke direct zoo hevig was dat de twee inzittenden zich maar juist bijtijds in veiligheid konden stel len. De gemeenteveldwachter van Arne- muiden, die zich op eenige meters af stand van de plaats bevond, nam direct de noodige verkeersmaatregelen. De plaatselijke brandweer, die met brand- bluschapparaten getracht heeft den brand te blusschen, slaagde hierin niet. De auto met inhoud verbrandde geheel, slechts eenige doozen schoenen konden gered worden. Toen deb rand eenigszins geluwd was werd het vehikel van den rijweg op den berm gereden, zoodat het geen be letsel voor het verkeer meer opleverde, achterlatende eenige meters vloeibaar en geschonden rijwielpad. De inhoud, welke bestemd was voor De wereld is een wonderboek, het maakt zijn lezers wonderkloek, maar wie het zonder oordeel leest, die blijft gelijk hij is geweest. het schoenenmagazijn „De Magneet" te Middelburg, alsmede de ,auto waren ver zekerd. RAAD VAN BIGGEKERKE. BIGGEKERKE. Vrijdag vergaderde de Raad, onder voorzitterschap van burge meester Simonse voltallig. Van den minister van sociale zaken was bericht ontvangen, dat de gemeente niet in aanmerking komt voor een rijks subsidie voor de werkverschaffing over 1934 en mitsdien evenmin voor een bij drage in de kosten van cultureele werk- loozenzorg. De begrooting 1935 is thans goedge keurd, waarbij door Ged. Staten de wenschelijkheid naar voren werd ge bracht, dat de geldleeningen tegen een rente van 4% en' 5 worden ge converteerd of verlaagd in rente. B. en W. zullen zich hiertoe tot de geldschie ters wenden. De geloofsbrieven der gekozen raads leden werden onderzocht en in orde be vonden. Vastgesteld werd de vergoeding voor de bijzonder scholen over 1932 en 1933 voor de Geref. school op 448 en 530, en voor de Herv. school op f 542 en 732. Besloten werd tot aankoop van 275 ca wegzijkanten van den Polder Wal cheren voor een bedrag van 27.50. De voorgenomen onttrekking aan het openbaar verkeer van een gedeelte van het voetpad naar Zoutelande en van het Molenpad werd thans definitief besloten, waarna de Kroon tot goedkeuring van dit besluit zal worden verzocht. De rekening over 1934 werd nagezien en voorloopig vastgesteld: voor den ge wonen dienst met een goed slot van 1896 en voor den kapitaaldienst met een goed slot van 2. De rekening van het Burgerlijk Arm bestuur over 1934 werd vastgesteld met een goed slot van f 683, terwijl de be grooting voor het Armbestuur voor 1936 werd goedgekeurd met 'n ontvangst en uitgaaf van 2225. De V o o r z. deelde mee, dat het door de gemeente geëxploieerde perceel vroon een goed resultaat heeft opgeleverd en een opbrengst heeft gehad van 4950 kg gerst, waarvan de netto-opbrengst on geveer 180 zal bedragen. Aan het eind der vergadering sprak de V o o r z. woorden van dank tot de leden voor de werkzaamheden in het afgeloopen tijdvak verricht en sprak in het bijzonder woorden van waardeering tot de scheidende leden J. Janse en A. Dommisse, die met eenige hartelijke woorden afscheid namen van den Raad. RAAD VAN DOMBURG. DOMBURG. Donderdag vergaderde de Raad, onder voorzitterschap van bur gemeester L. J. van Voorthuijsen. Af wezig de heer B. J. Westenburger. Na onderzoek der geloofsbrieven wer den de nieuw gekozen leden toegelaten. Overgelegd werden de gemeente-re kening en de rekening van het B. A. over 1934. Ze zullen worden nagezien door een commissie, bestaande uit de heeren Geldof en Janse. In de vorige vergadering is bij de ver laging van de biljartbelasting uitgegaan van de veronderstelling dat alle biljar ten alhier werden gehouden in koffie huizen en andere voor het publiek toe gankelijke inrichtingen. Later bleek dat door de belastingadministratie het bad paviljoen wordt beschouwd als een an dere plaats dan die bedoeld in art. 31- undecus a. en b. der wet op de Perso- neele belasting. Waar nu de Raad ken nelijk de bedoeling had om ook het bil jart in het badpaviljoen in de verlaging te doen deelen, werd besloten, voor dat biljart de belasting in plaats van op 35 te bepalen op 10. Voor de ove rige biljarts moet 5 betaald worden. Een particulier was bereid een bedrag van 7000 a 4 aan de gemeente te leenen. Op voorstel van B. en W. werd hiertoe besloten. De kaspositie van de gemeente maakt het thans nog niet noodig dat de volle 13.000 voor bestrating van de Ge- schiere's weg worden geleend, zoodat het beter schijnt nog eenigen tijd met 't opnemen van het restant van die geld- leening te wachten, ook met het oog op de positie van de geldmarkt. Nu de Baai- en de Geschiere's weg verhard zijn en het onderhoud van die wegen verder voor rekening van de ge meente komt, besloot de Raad daarvoor de noodige wijzigingen in den ligger der wegen aan te brengen. Naar aanleiding van een adres van P. Brand merkten B. en W. op dat het bil lijk is dat de schade door hém geleden door de rioleeringswerken, vergoed wordt. Besloten werd de schade te be palen op 49.74. RAAD VAN OOSTKAPELLE. OOSTKAPELLE. Vrijdag vergaderde de Raad, onder voorzitterschap van jhr. van Teijlingen, voltallig. De V o o r z. deelde mede, dat hij, naar aanleiding van het in de vorige raadsvergadering door den heer Brand geopperde vraag, om een verkeersspie- gel bij den ingang van den brouwerij- weg te plaatsen, ,advies heeft gevraagd. Er blijken vele bezwaren van het plaat sen van zoo n spiegel te zitten. Ook de voorsteller had advies ingewonnen met hetzelfde resultaat, zoodat van deze zaak is afgezien. V,an den heer J, Geldof was een ver zoek ingekomen om hem wegens aan houdende ziekte met 1 September a.s. eervol ontslag te verleenen als gemeen te-ontvanger. B. en W. stelden voor dit eervol ont slag te verleenen, waarmede de Raad accoord ging. Tevens stelden B. en W. voor een op roeping te doen, voor een nieuwen func tionaris op een aanvangsjaarwedde van f 390. De zekerheidsstellifng bedraagt f 4000. Conform besloten. De gemeenterekening 1934 welke door drie Raadslede.n is onderzocht en in orde bevonden werd vastgesteld: ont vangsten f 35836, uitgaven f 32084; ba- tig saldo f 3751. WESTKAPELLE, In de Vrijdagavond gehouden raadsvergadering i,s met 4 st. benoemd tot agent bij de Arbeidsbemid deling en Werkloosheidsverzekering de heer W. J. K. Dieleman, thans tijdelijk als zoodanig werkzaam. Op den heer M, F. Boogert te Oost-Souburg zijn 3 st. uitgebracht. Door B. en W. is Vrijdagmiddag be noemd tot ambtenaar ter secretaris, de heer W. J. K. Dieleman, ook tijdelijk als zoodanig alhier werkzaam. ZUI0-BEVELAND. KAPELLE. Van Wachtpost no. 37 Staatsspoorwegen Kapelle-Biezelinge naar Roosendaal (N.B.) is overgeplaatst de heer A. P. van Reuth met ingang van 1 Sept. a.s. Voor hem in de plaats komt C. Dek van Krabbendijke, met als wach- teres mej. E. Dek-Veerhoek. KAPELLE. Vrijdag hadden op den hoek nabij hotel de Zwaan, kort na el kaar twee botsingen plaats, waarvan door de politie proces verbaal werd op gemaakt. Een auto komende uit Drenthe en een uit Zeeland reden tegen elkaar. De eerste had een beschadigde motor, die uit Zeeland was van voren heelemaal in gedrukt. Een motorrijder, die achter de vracht auto .aankwam reed daar tegen op, daar de auto plotseling «topte. Beide voer tuigen werden beschadigd. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. RAAD VAN KAPELLE. Aanmerkingen van Ged. Staten op verschillende posten der be- grootiag'en 1935 en 1934 De financieele toestand der ge meente niet gunstig geacht. KAPELLE, De Raad dezer gemeente kwam Vrijdagmiddag in openbare verga dering bijeen. Voorz, burgemeester Bie- rens. Afwezig waren de heeren v. d. Have, wethouder en Zuidweg. Ingekomen was o.a. bericht dat voor de gemeente ten laste van de crisisrege ling voor werkloozen ,een bedrag van f 250 komt. Van den inspecteur der dir. bel. te Goes kwam bericht in, dat de hoofdsom van de pers. bel. voor de ge meente bedraagt f 8583 (le raming f 8600, 2e raming f 8400), opcenten pers. bel. f 6400 (raming f 6400), grondbel, f 5717 (le raming f 5400, 2e raming f 5600, opcenten f 3400, (raming f 3600).. Aan den burgemeester is verlof ver leend van 17 tot en met 30 Aug. Eén en ander werd voor kennisgeving aangenomen. De gemeentebegrooting 1935 werd na der vastgesteld. Ged. Staten maakten o.a. aanmerking op de hooge kosten van het bewaarschoolonderwijs, B. en W. zullen aan Ged. Staten berichten, dat zij hieraan reeds aandacht schonken. Voorts achtten Ged. Staten den post ad f 100 Middelburg, 10-VIII-'35. Vrijdag: hoog ste 1 u c h t temperatuur 22 °C (72 °F); laagste 16.9 °C (63 °F). Heden 9 h: 18.2 °C; 12 h: 21.5 °C. 0:1 mm regen of neer slag. Hoogste barometerstand te dezer stede, in het afgeloopen etmaal: 767 mm; laagste 762 mm. Hoogste barometerstand in het Euro- peesche waarnemingsgebied: 767.6 mm te Rennes; laagste 748.5 mm te Seydis- fjord. u Verwachting tot morgenavond: Zwakke tot matige, later wellicht toe nemende W. tot Z. wind, toenemende bewolking, later waarschijnlijk regen of onweer, aanvankelijk iets warmer. e o Zon op: 5 h 34; onder: 20 h 36. Licht op: 21 h 06. Maan op: 18 h 03. Zondag 11 Aug. Zon op: 5 h 36; onder: 20 h 34. Lic'ht op': 21 h 04. Maan op: 18 h 51; onder: 1 h 07. V.M. 14 Aug. fj 'JV .1 Hoog- en Laagwater te Vlissingen, Augustus. Hoogwater. Laagwater. Za. 10 10.09 22.47 4.02 16.37 Zo. 11 11.23 24.00 5.18 17.56 Ma. 12 12.26 24.58 6.31 19.01 Hoog- en Laagwater te Wenieldinge. Za. Zo. Ma. 10 12 12 Augustus. Hoogwater. 11.41 24.17 13.07 1.41 14.15 Laagwater, 4.59 17.35 6.21 18.55 7.36 20.02 voor de „Commissie tot wering van schoolverzuim' veel te hoog. B. en W. wilden dezen post tot 50 terugbren gen. Ged. Staten drongen verder aan op uiterste zuinigheid, daar de toestand der gemeente-financiën niet gunstig moet worden geacht. Ged. Staten drongen verder aan, in de toekomst niet meer dan f 2 per leerling voor leermiddelen te bepalen. Voorts wilden zij verhooging der legesverordening en der schoolgeld- verordening. Opgemerkt werd, dat de schoolgelden reeds vrij hoog zijn. De hr F r a a n j e zeide, dat hij het, vooral gezien deze aanmerkingen, verschrikkelijk vond, dat zulkehooge bijdragen voor H.B.S. moeten worden betaald. De Voorz. wees er op, dat deze ook verlaagd zijn. Het voorstel van B. en W. werd z.h.s. aangenomen. Bij derde wijziging der gemeente-be- grooting 1934, drongen Ged. Staten er op aan, zich precies te houden aan de posten, en anders eerst goedkeuring aan hun college te vragen. Verder verzoch ten Ged. Staten niet alle batige s,aldi in deze begrooting op te nemen, doch een bedrag van f 3066 te reserveeren voor 1936 en volgende jaren. De Voorz. deelde mede, dat B. en W. hiertegen geen bezwaar hebben. Aldus werd besloten. B. en W. stelden vervolgens voor, in de concessievoorwaarden van de radio distributie een wijziging te brengen. Dit betrof de rentebepaling der waarborg som. Tot heden betaalde de gemeente V« meer aan den concessionaris, dan zijzelf van de waarborgsom ontving. Be sloten werd dat de gemeente eenzelfde bedrag zal vergoeden als zijzelf ont vangt. Aan E. Almekinders te Biezelinge, werd een vergoeding toegekend voor een elders schoolgaand kind. Aangeboden werd de gemeentereke ning 1934. Tevens werd een commissie tot nazien dezer rekening benoemd. De rekening sloot met een batig slot van 2804. Vervolgens kwam de vacature „rijder lijkwagen" in bespreking. Jac. op 't Hof heeft, in verband met zijn leeftijd, ^oor deze functie bedankt. Jan op 't Hof, zijn broer, beval er zich voor aan. De Voorz. betuigde zijn dank over de wijze waarop Jac. op 't Hof steeds deze functie waarnam. Spr. zeide, ech ter eerst te willen nagaan, of er nog an dere gegadigden voor deze vaca/ture zijn, zulks om anderen niet te passee- ren. Besloten werd een oproep te plaat sen, volgens welke men kan inschrijven tegen het huidige of een lager tarief. De hr. De Jonge merkte bij de rondvraag op, dat hij reeds in Mei vroeg den put bij Teekenburg te laten verbe teren. Er is nog niets aan gebeurd, doch

Middelburgsche Courant | 1935 | | pagina 1