REURSTHERMOMETER van Vrijdag. RECHTSZAKEN. BEURS- EN WISSELKOERSEN. WALCHEREN. ZUID-BEVELAND. 2EEUWSCH-VLAANDEREN W.B. ZEEUWSCH-VLAANDEREH 0.D, AMSTERDAM, 9 Augustus. Het eerste getal is de vorige notes- ring, daarop volgt de officieels notee ring van heden- Ned. 31 1000-4 96—95 1/16- Ned. 33 1000-4 96—96 1/16. Ned. 34 1000-4 95 1/16. Certificaten-3 78%78%. O. Indie 34 1000-4 92%—92%. Denemarken Oblig. 1926-5 7574%, Duitschl. 100-7 19% Engeland 1960-90 4 73% Zwitserl. oblig. '24-5 97% Zwitserl. Staatss. 1927-4% 95%94%- Amsterdam 1933-5 98% Amsterdam 1934-4% 9796. 's-Gravenhage 1929-4 97%97 Rotterdam 1926-1930-4 90—89%. Berlijn 1925-6% 15%—15%. Zeeuws. Hpp. B-5 91 Zeeuws. Hyp. B-4% 91- A Amsterd. Bank 109%—110. C Rott. Bankver. 106%106%. A Twentsche Bank 87%87. A Pref- Gruyter Zn A. 123125. A Pref. Jurgens A 96%95%. A Ned. Gist- en Spiritusfabr. 413413- A De Schelde N.B. 17% A Ver. Papf. v. .Gelder 46% C Am. Car Foundry 13% C Am. Smelt Ref. 26 C Farbenind. I.G. 40%40% C Stand. Brands 99% C U. States St. C. 25% C North Am. Cy. 12%—12% A Born. Sum. H.M. 143143. A Linde Teves en Stokv. 65% A Ned. Wol Mij. 82% A Singkep Tin M. 7174. A J. C. Japan Ln. 26%- Cities Service Cy. P. 1958 5 31%31%. zeer afzienbaren tijd in het bezit van de langverwachte pier zou zijn. De „Prinses Juliana" weder in dienst. De mailboot „Prinses Juliana" van de Stoomvaartmaatschappij „Zeeland", die op 29 Juni bij Harwich in aanvaring is geweest, is thans geheel hersteld en komt Zondag a.s. weder in dienst. De boot vertrekt dien middag van Vlissin- gen naar Harwich. Het aantal baden. In de week van 2 tot en met 8 Augus tus zijn 8227 baden genomen, waarvan 3551 in het gewone en 4676 in het volks- bad, ARNEMUIDEN. De muziekvereeni- ging Arne's-Genoegen zal Zaterdagavond een concert geven op het marktplein, aanvang 8 h. Dit concert zal onder lei ding staan van den heer F. Buijs. Auto in een sloot. KOUDEKERKE. Hedenmorgen is na bij Kaapduinen een taxi uit Viissingen, waarin zich 5 personen bevonden, bij het nemen van een bocht in een sloot te recht gekomen. De inzittenden kwamen met den schrik vrij, doch de auto bekwam schade. YEDSEKE. Bij een slager alhier is door den veldwachter een varken in beslag genomen dat ongekeurd geslacht was. Tegen den dader is procesverbaal op gemaakt. De vereeniging Handelsbelangen vergaderde Donderdagavond ter be spreking van de rit van ouden van da gen die ook dit jaar wederom zal wor den gehouden en waarvoor altoos veel belangstelling bestaat. KRABBENDIJKE- De rangeerder bij de Ned. Spoorwegen C. Dek, alhier wordt met ingang van 1 September over geplaatst naar Kapelle-Biezelinge- NOODLOTTIG ONGEVAL. WAARDE. Donderdag is op het land van den landbouwer L. Overbeeke al hier een ernstig ongeluk gebeurd. De werkman M. M., die op een gela den wagen stond, kwam tusschen de paarden te vallen. De paarden liepen v,an den schrik door, zoodat M. M. de beladen wagen over het lichaam kreeg. De man was onmiddellijk dood. De overledene laat een gezin met vrouw en kinderen achter- RAAD VAN OOSTBURG. Een zonderling koninklijk be sluit. B. en W. duchten er bedenkelijke gevolgen van. Verlaging van de personeele belasting. OOSTBURG. Donderdag vergaderde de Raad onder voorzitterschap van bur gemeester P. Erasmus, voltallig, behou dens 1 vacature. Onder de ingekomen stukken bevond zich het Staatsblad no. 391, houdende het Koninklijk besluit van 3 Juli 1935, waarbij het besluit van Ged. Staten van 11 Januari 1935 tot gegrondverklaring van het door den burgemeester ingestel de beroep tegen niet-toelating van den heer I. Brakman, werd vernietigd wegens strijd met de wet. Naar aanleiding van deze zaak hebben B. en W. een adrès aan den Raad ge richt, waaraan wij het volgende ontlee- nen. Uit dit Kon. besluit volgt, naar de meening van B. en W. niet, dat het be sluit van Gedeputeerden is vernietigd, omdat Brakman in strijd met de wet zou zijn benoemd; integendeel een beslissing over de benoeming van Brakman is niet gevallen, zoodat Brakman benoemd verklaard blijft. Maar de consequentie van het konin klijk besluit is, dat een benoemd lid van den Raad niet wordt toegelaten omdat de stemmen over het voorstel om toe te laten staakten. Immers in het koninklijk besluit wordt overwogen, dat, nu de stemmen over 't voorstel om Brakman toe te laten staakten daaruit geenszins volgij, dat de Raad nu tot de niet-toelating heeft besloten, alhoewel deze stemming even wel vermoedelijk hetzelfde negatief re sultaat zou opleveren; dat derhalve in de Raadsvergadering van 31 December 1935 een beslissing, als in art. 32 der A Rotterd. Lloyd 3131%, A1 S. M. Nederland 3131%. A Amst. Thee C.M. 38%— 38%. gemeentewet bedoeld, ten aanzien van de toelating van I. Brakman niet is ge nomen, zoodat van het indienen van be zwaren daartegen bij gedeputeerden (art. 33 gemeentewet) en van het doen van een uitspraak daarop door gedepu teerden (art. 34 der gemeentewet) geen sprake kon zijn en nu die uitspraak toch heeft plaats gehad, zulks geschiedde in strijd met art. 34 der gemeentewet. De vraag doet zich nu voor wat de gevolgen zijn van dit koninklijk besluit. De conclusies, die door ons daaruit wor den getrokken, zijn de volgende: le de heer I. Brakman is benoemd- lid van den Raad, althans omtrent zijn eventueele onwettige benoeming is geen uitspraak gedaan; 2e het benoemd lid van den Raad Brakman kan niet worden toegelaten, omdat de stemmen over het voorstel tot toelating staakten in een voltallige ver gadering; 3e wanneer in het vervolg de stem men over een voorstel staken in een vol tallige vergadering (waardoor het voor stel geacht wordt niet te zijn aange nomen ingevolge art. 58, 2e lid, der ge meentewet) daaruit niet mag worden af geleid, dat daardoor een beslissing over de z,aak als zoodanig is gevallen; 4e. wanneer in het vervolg de stem men over een voorstel staken in een volta'lige vergadering geen gebruik kan worden gemaakt van het recht van be roep, neergelegd in de art. 33 en 36 der gemeentewet (zie de laatste overwe ging in het koninklijk besluit van 2 Juli 1935, stbl. 391); 5e. wanneer in het vervolg de stem men over een voorstel staken in een voltallige vergadering, in verband met de laatste overweging van het sub 4e genoemde koninklijk besluit gedepu teerde staten in het vervolg evenmin gebruik kunnen maken van de bevoegd heid tot ambtshalve ingrijpen ingevolge art. 35 der gemeentewet; 6e. bij een vacature in het vervolg de Raad voltallig-onvolledig kan zijn, d.w.z. met minder leden dan voorgeschreven in art. 5 der gemeentewet; 7e. dat, wanneer in het vervolg geen gebruik kan worden gemaakt van het recht van beroep, gebruik zal moeten worden gemaakt (indien noodzakelijk en mogelijk) van het recht van petitie, toegekend in art. 8 der grondwet; 8e. bij een vacature in de Raadsmeer- derheid (bijv. eene verhouding 43) de minderheid het in zijn macht heeit door de stemmen te doen staken een nieuw benoemd lid niet toe te laten, zoodat zij daardoor een meerderheid tegenover zich kan tegenhouden en gedurende dien tijd van zitting van de voltallige-onvol- ledige Raad alle voorstellen kan doen kelderen; 9e. door meergenoemd koninklijk be sluit een andere wending wordt gegeven aan ons gemeenterecht inzake toelating van raadsleden bij staking van stemmen in een voltallige vergadering. Wij meenen, dat de gevolgen van dit besluit zeer ernstig kunnen zijn, zoodat wij de vereeniging van Nederlandsche gemeenten en het college van Ged. Sta ten in de provincie Zeeland met dit schrijven in kennis hebben gesteld met verzoek te willen bevorderen, dat de gemeentewet ter zake wordt gewijzigd. De verordening ingevolge art. 9, le lid der winkelsluitingswet, werd op nieuw vastgesteld. Voor kennisgeving werd aangenomen een verzoek van inwoners van de buurt „Hoekzak" om aansluiting bij de ge meentelijke rioleering, wijl de woningen aldaar reeds in het plan zijn opgenomen. Een voorstel van B. en W. tot her ziening der verordening op het ontslag van onderwijzend personeel en wel om het ontslag te doen ingaan bij het berei ken van den pensioengerechtigden leef tijd, passeerde z h.s de kamer. Idem bij het bereiken van den 65-jarigen leef tijd, passeerde z.h.s- den kamer. Idem het voorstel van B. en W. tot aanvulling van "het ambtenaren-reglement zoodanig, dat gehuwde vrouwen slechts in bepaal de gevallen voor aanstelling tot ambte naar kunnen in aanmerking komen. Een nieuwe instructie werd vastge steld voor den te benoemen markt meester, daar de bestaande reeds van 1896 dateerde. De gemeente-veldwach ter, de heer H. J. Schout werd tot marktmeester benoemd. Een voorstel van B. en W. om de ge meente ingevolge de wet op de perso neel e be'asting te brengen van de 9e A Houth. Alberts 26% C Baltimore Ohio 88 A Southern Rlyr. 4%4% C Union Pac. Rr. 57%58% C Int. Nickel Cy. 17%—17% Duitschl. '30 1000-5% 16%—16%-%. A Koloniale Bnk. 38%37%. A N.I. Hbk. 1000 78%—78. C Ned. H. M. 1000 114%—114%. A Alg. Kunstz. U. 31%—32%. A v. Berkels Pat. 59%59%. C Galvé-Delft 61%61. A C. Suiker Mpij. 3737%. A Ned. Ford A.M. 277%—275. A Philips Gem. B. af. 264%—263%-264% C Unilever 105%105% C Anaconda Cop. 10%10% C Bethlehem St. 2121%, C Kennec Copper 12%12% C Un. States Leather 4%4% A A.N..I.E.M.—N.B. 170—169% A Kon. Petr. Mpij. 195—195%-96 C Contin. Oil Cy. 13—12% C Shell Union O.C. 6%6% naar de 7e klasse werd z.h.s. aangeno men- Dit J's eene verbetering waarop reeds jarenlang is gewacht. Door dit be sluit zal de gemeente f 2500 in hoofdsom minder ontvangen; er zullen circa 42 per- ceelen onbelast blijven, daar de belasting aegint bij een huurwaarde van f 100; bij de thans geldende regeling in de 9e klas se worden woningen met een huurwaar de van f 50 reeds aangeslagen. Aan de in het laatst van September alhier te houden vet-fokveetentoonstel- ling is een subsidie verleend van f 50 benevens twee zilveren medailles met het stempel der gemeente. Het onderzoek der geloofsbrieven van de nieuw gekozen Raadsleden gaf tot geen aanmerkingen aanleiding; tot toe lating werd besloten. De gemeenterekening, dienst 1934 werd aangeboden en met een batig slot voor den gewonen dienst van f 10467 en. met een nadeelig slot van f 1527 voor den kapitaaldienst; die van het gasbe drijf met een goed saldo van f 3558 en v,an het electriciteitsbedrijf met een aatig slot van f 661. Ten slotte nam, na de rondvraag de Voor z. het woord, om, nu deze vergadering zeer waarschijnlijk de laat ste is die in deze vierjarige periode wordt gehouden, een woord van dank te richten tot de leden, die, ieder op zijne wijze, het belang der gemeente hebben behartigd. Spr. richtte zich in 't bijzonder tot de twee heeren, die niet in deze Raadszaal zullen terug keeren, nl. Brevet, die 26 jaar en De Milliano, die 16 jaar zitting had, waarvan de laatste 13 jaar tevens als wethouder. De Voorz. dankte den heer Brevet, wiens 25-jarig jubileum 't vorige jaar herdacht is, voor alles wat hij heeft ge daan voor het gemeentebelang. Wat den heer De Milliano betreft zei spr., dat het hem ten zeerste speet dat men dezen hier nooit meer zitting zal zien nemen. Hij roemde de onpartij dige en zakelijke adviezen van den heer de M. als wethouder en dankte hem voor den steun en prettige samenwer king. De heer Brevet sprak eenige waardeerende woorden van dank en hoopte dat de voorzitter nog vele jaren voor de gemeente werkzaam zal mogen zijn. Ook de heer De Milliano, die vele ingezetenen noode als wethouder zullen missen, dankte voor de tot hem ge richte hartelijke woorden, en voor den prettigen omgang. Hij meende zijn plicht steeds gedaan te hebben in 't belang den gemeente en wenschte den burge meester van harte het beste toe. RAAD VAN TER NEUZEN. TERNEUZEN. In de Donderdag ge houden Raadsvergadering bleek, dat de heer Colsen, die onlangs ontslag had ge nomen als lid der R.K, kiesvereeniging op dien grond heeft gemeend als lid te moeten bedanken. In diens plaats is be noemd verklaard de heer A. F, Mannaert tot wiens toelating werd besloten, doch die, buitengewone omstandigheden voor behouden, wel niet meer in de gelegen heid zijn zitting te nemen. De raad verleende aan B. en W. machtiging om, ten behoeve van het vanwege de Zeeuwsche Landbouw- maatschappij gegeven landbouwhuis- houdkundig onderwijs 2 lokalen van school C te laten verbouwen; maximum- kosten f 500, Op een verzoek om maatregelen tegen het venten door niet-ingezetenen were afwijzend beschikt, daar dit niet in het algemeen belang van den winkelstanc werd geacht. Bij tweede stemming werd thans aan de provincie Zeeland vergunning ver leend tot het maken van een weegbrug op de Scheldekade tegenover het te bou wen dienstlokaal en wachtkamer ten behoeve van den provincialen stoom- bootdienst. De gemeenterekening over 1934 were aangeboden, bedragende in ontvangsten f 552.645, uitgaven f 516-698, goed slot f 35.947. Bij de omvraag werd de wenschelijk- heid besproken van een verbetering der bestrating op den Mo'en- en Koedijk, die in den tegenwoordigen toestand gevaar voor het verkeer oplevert. Aan het eind der Vergadering sprak de voorzitter een woord van dank tot de aftredende leden, die niet in de vergade ring zullen terugkeeren. C Tide Water Ass. Oil 6%6%-7. A K.N, Stoomb. Mij. 4%4%. A Ned. Scheepv. U- 36%36%-37%. A H.V. Amsterdam 177—175%"-76 A Java Cult. Mij. 95—95%. A N.I. Suiker U. 90%—91. A Deli Batavia 140140% C Deli Mij. 1000 154%—155%. A Senembah 158156. C Chicago JViilw. A Amst. Rubb. C. 108%—108%. A Deli-Bat. Rubb. 68% A Hessa Rubber 94%94%, A Serbadjadi S-R. 6464%. Prolongatie 4%-4%, WISSELKOERSEN. 8 Aug. 9 Aug. Londen 7.33% 7.33 Berlijn 59.65 59.65 Parijs 9.78 9.78% Brussel 24.% 24.95 Zwitserland 48.36 48.35 Kopenhagen 32.80 32.80 New-York 1.47% 1.47% Suiker Industrie Philips - Unilever - Markt OKe Schepen jKoninkl. Aku Tabak - Rubber - Obl.Markt- Amerika - Wettig gedeponeerd.) DE AANVARING VAN DE „PRINSES JULIANA." Voor den Raad van de Scheep vaart, Gistermiddag heeft de Raad voor de Scheepvaart een onderzcfek ingesteld naar de oorzaak van de botsing tusschen iet stoomschip „Prinses Juliana" van de St. Mij. Zeeland met het Deensche motorschip „Esbjerg". Het Nederlandsche stoomschip kwam Zaterdagavond 29 Juni, komende van Vlissingen nabij den mond van de haven te Harwich in botsing met het Deensche s.s. „Esbjerg". De „Prinses Juliana" kreeg aanzienlijke schade aan stuurboordzijde. Er ontstond o.m. een gat boven de waterlijn, doch het schip con op eigen kracht de haven van Har wich bereiken, waar zij de 331 passa giers aan wal kon zetten. Drie der pas sagiers: Florence Nickson, wonende te Claphamcommon, mrs. Greaves uit Bir mingham en een derde Engelschman werden gewond. De cabine van den purser werd ern stig gehavend. De stal.en platen van de wandbedekking aan stuurboordzijde van de „Prinses Juliana" werden geheel opengereten en ook het promenadedek werd aanzienlijk beschadigd. Ook de „Esbjerg" kreeg zware averij en moest terugkeeren in de haven., waar onmid dellijk maatregelen werden getroffen voor het vervoer der toeristen met een ander boot. De raad wordt gepresideerd door prof., mr. Taverne. Als getuige was opgeroepen de kapi tein van de „Prinses Juliana", de heer P. Ree. Getuige verklaarde dat er veel pas sagiers waren, o.a. een gezelschap van 150 personen. De reis had geen bijzon dere gebeurtenissen opgeleverd tot bij de haven van Harwich. In de nabijheid van Harwich gekomen, was getuige met den eersten stuurman en den Engelschen loods op de brug. De loods had het commando. Toen de Be,ach end boei en de Cliff Foot boei door elkaar waren, ging de loods ron den naar s.b. om geleidelijk op den koers te komen. Inmiddels werd een uitkomend schip de „Esbjerg" gezien op on geveer 7 streken aan s.b., dat volle kracht liep en bleef loopen. Getuige, gevaar voor aanvaring zien de, greep in en liet hard b.b.-roet» ge ven. Op ongeveer NNW W. stutte hij het schip en liet 2 stooten hooren. De tegenkomer was toen op ongeveer 4 streken op s.b.-boeg en bleef volle kr,acht doorloopen, zonder eenig sein te geven. Nadat de „Prinses Juliana" het 2-stootssein eenige malen had her haald, gaf de „Esbjerg" even vóór de aanvaring ook 2 korte stooten. De „Prinses Juliana" trachtte nog zooveel mogelijk evenwijdig met de „Esbjerg" te komen liggen; echter ver geefs, een aanvaring onder een hoek van ongeveer 15 gr. even achter mid scheeps van „Prinses Juliana" aan s.b volgde. Getuige verklaarde alle mogelijke moeite ged,aan te hebben om een aan varing te voorkomen. Pres.: Hebt U Uw bocht om de boei niet zeer ruim genomen? Dat wordt nl. doos den gezagvoerder van- de „Esbjerg" aangevoerd. Getuige ontkende dit met klem; z.i. is het tegendeel waar. Het Deensche schip had volg.ens de ter plaatse gelden de voorschriften moeten stoppen en wachten totdat de „Prinses Julian,a" Beach-boei had gerond. Hierna werd de Deensche scheeps- verklaring voorgelezen. De kapitein van de Esbjerg schrijft de oorzaak van de aanvaring toe aan het onjuist ronden van Beach-end boei door de „Prinses Julia na". Daardoor zou het Nederlandsche 'schip de „Esbjerg" in den weg zijn ge komen. Voorts werd de verklaring van den Engelschen loods voorgelezen. Naar aanleiding hiervan merkte de kapitein op, d,at deze loods zeer onbetrouwbaar is, hij had o.a. gepoogd den gezagvoer der een onjuiste verklaring te ontlok- nen. De kapitein verklaarde vervolgens nog, dat er van een paniek aan boord geen sprake is geweest. De passagiers bewaarden hun kalmte en alles is orde lijk verloopen. Hierna was het woord aan den waar nemend inspecteur-generaal voor de' Scheepvaart, den heer P. S. van 't Haaff, Spr. vroeg zich af hoe de stroom liep op het oogenblik, dat de „Esbjerg" weg- stoomde. Dit belangrijke punt kan thans echter nog niet worden uitgemaakt. In de eerste plaats is naar spr.'s mee ning de aanvaring te wijten aan een on- gelukkigen samenloop van omstandighe den. Een tweede kwestie is echter of de kapitein juist gehandeld heeft, toen hij de aanvaring aan zag komen. Hij zag, dat het schip niet vrij zou loo pen en nam het commando uit handen van den Engelschen loods. Nu is ingrijpen in de manoeuvres van iemand anders altijd tamelijk gevaarlijk, Spr. was in dit geval van meening, dat de manoeu vre door den kapitein toe gepast, niet de meest ge lukkige is geweest. Het wa re misschien beter geweest wanneer hij getracht had, het schip te doen stoppen. Het ingrijpen van kapitein Ree in de kalme manoeuvres van den Engelschen loods komt geheel voor zijn eigen reke- ning. De Raad zal later uitspraak doen. EEN 73-JARIGE BIGAMIST, Na tien jaar het bedrog bij toe val ontdekt. Het leven van den 73-jarigen tuinman J. O., gedetineerd, was tot nu toe zeer wonderlijk geweest, zooals bleek tij dens de behandeling van zijn zaken. O. stond terecht wegens valschheid in ge schrifte en bigamie. De dagvaarding leg de hem ten laste dat hij tusschen 8 en 22 Januari 1925 te Nieuwerkerk aan den IJssel opzettelijk valschelijk in een extract uit het register van geboorten van de gemeente Zevenhoven heeft ge radeerd, zoodanig dat zijn geslachts naam kwam te luiden Colijn met het oogmerk om dit vervalscht geschrift als echt en onvervalscht door anderen te doen gebruiken of te gebruiken, uit welk gebruik eenig nadeel kon ont staan. Voorts werd hij ervan beschul digd, dat hij op 22 Januari te Nieuwer kerk aan den IJssel voor den ambtenaar van den burgerlijken stand aldaar, hoe wel hij wist dat hij op 12 Mei 1887 voor den ambtenaar van den burgerlijken stand te Noordwijk wettig gehuwd was met Petronella Cornelia P. en zolder zich te hebben vergewist of dit huwelijk was ontbonden en nietig verklaard, het geen dan ook niet geval was, daar dat huwelijk met Petronella Cornelia P. nog volkomen wettig bestond, opnieuw een huwelijk heeft aangegaan met Aart je van den D„ aan wie hij zijn gehuw den staat heeft verzwegen. Nadat o.a. de 68-jarige Aartje van den D. was gehoord, hield het O. M„ mr. Meiscke, requisitoir, waarin hij deed uitkomen dat het leven in sommige gevallen fantastischer is dan schrijvers van romans voorstellen. Verdachte heeft zich na zijn in 1887 te Noordwijk met Petronella Cornelia P. gesloten huwe lijk daar gevestigd als kweeker, maar heeft haar en de beide kinderen in 1912 verlaten onder mededeeling dat hij een zakenreis ging maken, waarvan zijn echtgenoote en zijn kinderen hem niet zagen terugkeeren. Hij bleek in dat jaar dus op 51-jarigen leeftijd, met een 23- jarige vrouw naar Engeland te zijn over gestoken en heeft daar twaalf jaar on der den naam Colijn gewoond, terwijl hij ook de uit deze verhouding geboren kinderen dien naam gaf. In 1923 keer de verdachte met deze jeugdige vrouw en haar kinderen naar Nederland te rug, waarna de vrouw op aandrang van haar familie de relaties met O. alias Colijn verbrak. De twee volgende jaren zwierf ver dachte door de provincie totdat hij met mej. van den D. in het huwelijk trad. Verdachte bedroog haar, leende geld en in plaats van er een nuttige bestemming aan te geven, verbraste hij het met an dere vrouwen. Het dubbele huwelijk zou echter niet uitgekomen zijn als ver dachte zich niet had schuldig gemaakt aan oplichting van twee gouden horlo ges, waarvoor hij werd gearresteerd en bij onderzoek naar zijn waren naam en geboortedatum de wijzigingen op de trouwacte opgemerkt werden. De ten laste gelegde misdrijven bewezen ach tend, eischte het O. M. met het oog op

Middelburgsche Courant | 1935 | | pagina 2