GOESCHE COURANT^ OFFIE CE El MERK W.odc PI6I3 DIE MEN Bü U— HEEL LEKKER VINDT BINNENLAND. WEER Ei WIND. ZEELAND* NUMMER 186. TWEE BLADEN. VRIJDAG 9 AUGUSTUS 1935. EERSTE BLAD. 178c JAARGANG. De Koninklijke familie in Schotland. De bezuiniging op het onderwijs. ...YSEHDYK Hoog- en Laagwater te Vlissingen. MIDDELBURG. fussing*. DE PIER. r MIDDELdUuGSCHE courant Dagblad Voor Middelburg, Goes en ageni- ichap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, lngez. mededeelingen 60 ct. p. r. Bij eontr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. Uitgeefster Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux bange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bij het Bureau voor Publiciteitswaar de der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 1 regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriefe „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. ma" „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extra Bewgsnommers 5 cent Het A. N. P. meldt uit St. Fillans: De Koningin, de Prinses en het ko ninklijk gevolg hebben zich gisteren reeds geheel te St. Fillans geïnstalleerd en voorbereidingen getroffen voor een eenvoudige, rustige vacantie, waarbij* zoowel H. M. als H. K. H. de Prinses zich aan hun speciale genoegens zullen wijden. De Koningin heeft reeds haar paletten, ezels en andere schildersbe- noodigdheden laten uitpakken om dezer dagen in de Hooglanden eenige schilder achtige plekjes op het doek te vereeu wigen. Prinses Juliana heeft gister reeds de oevers van Loch Earns in de omgeving van St. Fillans verkend en afspraken gemaakt om tennis te spelen. De Konin gin heeft haar toestemming gegeven voor een serenade, die de beroemde doedelzakblazers van Crieff haar dezer dagen zullen komen brengen op een na der te bepalen avond, en voorts zal 41. M. de Koningin een bezoek brengen aan het spoorwegstation van St. Fillans, dat beschouwd wordt als het mooist gelegen station van Schotland. De Koningin door persfotogra fen lastig gevallen! Nader wordt gemeld: De door tal van photografen in het werk gestelde pogin gen om opnamen te verkrijgen van H, M. de Koningin en H. K. H. Prinses Ju liana hebben tot gevolg gehad, dat H. M. er ernstig over denkt haar bezoek aan Schotland te bekorten, wanneer daar geen einde aan komt. De Lord Lieutenant van Perthshire heeft in ver band hiermede algemeen bekend ge maakt, dat dit ingrijpen in de particulie re zaken van H. M. de Koningin Haar tot ergernis is geworden. Vanaf het oo- genblik van Haar aankomst is Zij door photografen achtervolgd. Hun optreden is dermate ergerlijk geweest, dat de mo gelijkheid bestaat, dat H. M. zich ge dwongen zou zien Haar bezoek te be korten. De Lord Lieutenant, de hertog van Atholl doet derhalve een beroep op allen, die in het bezit zijn van camera's, vooral te zorgen, dat zij geen overlast veroorzaken. De „Daily Telegraph" heeft nog eeni ge bijzonderheden over de reis van de Koningin naar Schotland. De wagon, waarin de Koningin van Londen naar het Noorden reisde, moest later aan een plaatselijken locomotief gehaakt worden. Te Edinburgh en te Perth werden de Koningin en de Prinses aan het venster gezien. Te Perth zag men de laatste een sigaret rooken. De auto, die de Koningin van Crieff naar de plaats van haar bestemming bracht, reed aanvankelijk 25 mijl, maar reeds spoedig zei de Koningin tot den chauffeur: „Rijd een beetje sneller,- -vilt u, tot 45 mijl of zoo." Langs den weg van Crieff naar St. Lilians stonden honderden kinderen ge schaard. EEN NIEUWE WARENWET, Bij de tweede Kamer is een wetsont werp tot verlaging van de openbare uit gaven door vervanging van de Waren wet door een andere wet betreffende hoedanigheid en aanduiding van waren. In de memorie van toelichting deelt de regeering mede, dat, zoóals bekend, zij in verband met de bezwaren van de Commissie van voorbereiding tegen dit onderdeel van het algemeen bezzuini- gingsontwerp, er de voorkeur aan heeft gegeven, paragraaf 56 van het wetsont werp terug te nemen en een wijziging van de Warenwet bij afzonderlijk wets ontwerp aanhangig te maken. Het thans aangeboden wetsontwerp strekt daartoe- de regeering hoopt, dat dit ontwerp zóó j-ijdig zal zijn behandeld, dat de beoogde bezuiniging op de begrooting voor 1936 zal kunnen worden doorgevoerd. Ter wike van de overzichtelijkheid van de nieuwe regeling is de vorm gekregen van een nieuwe wet, ter vervanging van e Warenwet. e' 2 a 1 aan het v r ij e in zicht van de gemeenten s aan; al of niet in samen- wei ing keuringsdiensten in stand te houden. Van eenige Wettelijke ver- P ic ing Zaj ecRter geen sprakemeerzijn. Door het opnemen in het ontwerp van wn Vf t l i jt/m' 5 (oud 14 t/m. 16) gem? J ?at ?ischen' di* het al- steld e!h'I! 4° Warenwet zijn ge beld, behouden blijven. Weliswaar zal door de opheffing van keuringsdiensten de controle ten aanzien van waren min der effect hebben, althans in verschil lende deelen van het land wellicht niet voldoende intensief zijn, doch voor han del en industrie is er de mogelijkheid in dezen in eenigen vorm medewerking te verleenen. Gedacht wordt o.a. aan over eenkomsten van bepaalde groepen van producenten en handelaren met nog be staande keuringsdiensten e.d. Het ligt in het voornemen der regeering aan een dergelijke poging, om de controle inten siever te maken, alle medewerking te verleenen. DE MINISTERS GELISSEN EN DECKERS TE ROTTERD AM. Onderzoek naar den toestand van het bedrijfsleven. Prof. dr. ir. H. C. J. H. Gelissen, mi nister van oeconomische zaken, en mr. dr. L. N. Deckers, minister van defen sie en toekomstig minister van landbouw en visscherij hebben gister een bezoek aan Rotterdam gebracht, om persoonlijk de situatie op te nemen, waarin het be drijfsleven van deze havenstad verkeert. Nadat in den voormiddag grondige besprekingen met den voorzitter en de leden van het bureau der Kamer van Koophandel en den voorzitter van de commissie voor de scheepvaartbelangen van die Kamer h.adden plaats gehad, maakten de ministers op uitnoodiging en onder leiding van den burgemeester een boottocht op de rivier en door de havens. DE FILM VAN DE K XVIII. Zooals bekend, wordt door Polygoon te Haarlem een film vervaardigd van de reis van de K XVIII, waarvoor de opna men onderweg vervaardigd werden door den onder-commandant van de K XVIII, den luitenant ter zee Wytema. Tijdens de montage van de film is gebleken, dat de aanwezizgheid daarbij van den heer Wytema voor het te bereiken resultaat van het allergrootste belang is. Dank zij de medewerking, die Polygoon verkre gen heeft, zoowel van den minister van defensie, als van den commandant der marine in Ned.-Indië is den heer Wyte ma toestemming verleend om per snel ste gelegenheid naar Nederland te ko men, teneinde aan de montage van de K XVIII-film mede te werken. De heer Wytema bevindt zich thans reeds in het vliegtuig „De Lijster" van de K. L. M. dat Woensdag j.l. van Java vertrokken is en dat Maandag op Schiphol zal aan komen. Thans bij afzonderlijk wets ontwerp aanhangig gemaakt. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot verlaging van de openbare uitgaven voor het onderwijs. Zooals bekend bevatté het ontwerp van wet ter verlaging van de openbare uitgaven aanvankelijk een aantal voor stellen tot vermindering van de kosten van het onderwijs. Bij het mondeling overleg tusschen de Commissie van Voorbereiding en de Regeering werd in verband met de ingrijpende wijizigin- gen, welke in de aanvankelijke vooi- stellen waren aangebracht, de wensch geuit deze voorstellen uit het ontwerp van wet te lichten en in een afzonder lijk wetsontwerp aanhangig te maken. De Regeering heeft aan dezen wensch gevolg gegeven en bij Nota van Wijzi gingen de voorstellen teruggenomen. Zij zijn thans in het onderhavige wetsont werp ongenomen. De voorstellen zijn vrijwel gelijklui dend aan die, welke waren vervat in het gewijzigd ontwerp van wet ter ver laging van de openbare uitgaven. Aan de uitvoeriger toelichting op de bepalingen tot bezuiniging op het uit gebreid lager onderwijs ontleenen we nog een en ander. Zooals bekend, strek ken deze maatregelen er onder meer toe het aantal leerlingen te beperken door een selectie naar geschiktheid. Een eenvoudige blik op de tabellen die de bevolking de'r u.l.o.-scholen aangeven, leert, dat deze scholen in tal van gevallen een abnormaal sterk bezet eerste leerjaar hebben in verge lijking tot zwak bezette hoogere klas sen. Een desbetreffende opgave wordt bij deze memorie overgelegd; daaruit blijkt, dat over het geheele land gezien en de bezetting van het eerste leerjaar op 100 gesteld, die voor het tweede leerjaar 70, voor het derde 50 en daar boven 20 bedraagt. Dit verschijnsel is niet anders te verklaren, dan daardoor dat door tal van leerlingen het ver plichte zevende leerjaar in de eerste u.l.o.-kjlasse wordt doorgebracht, en Waarin openbaart zich de fijnste humaniteit? In het een ander schaam te besparen. Nietzsche. dat zij daarna de school verlaten. Aan gezien verreweg de meeste van deze leerlingen in scholen voor gewoon la ger onderwijs plaats kunnen vinden, vloeit uit dezen toestand voor het Rijk en de gemeenten een noodelooze en nuttelooze verhoogijng van kosten voort. Om dit tegen te gaan nu wordt voor gesteld, dat voortaan een zekere ver houding tusschen de le eener- en 2e en 3e klasse anderzijds moet bestaan: n.l, zoodanig, dat het 2e en 3te leerjaar tezamen minstens 7/12 van het totale aantal leerlingen bevatten. Concentratie van bijzondere scholen. Opnieuw verdedigt de regeering uit voerig de noodzakelijkheid van con centratie van bijzondere lagere scholen. Zij drukt daartoe o.a. een staatje af, waaruit blijkt, dat het aantal openbare scholen sinds 1925 belangrijk is ver minderd, dat de bezuiniging hier dus doel getroffen heeft: Jaar. 1925 Aantal openb. scholen op 1 Jan. 3684 Bijgekomen in dat jaar. 41 Opgeheven in dat jaar. 113 Ver min dering. 72 1926 3612 67 74 7 1927 3605 92 86 6 1928 3611 40 92 52 1929 3559 73 92 19 1930 3540 55 84 29 1931 3511 50 70 20 1932 3491 31 112 81 1933 3410 15 135 120 1934 3290 13 281 268 1935 3022 2 28 26 thans over: 2996 BESCHERMING BURGERBEVOLKING TEGEN LUCHTAANVALLEN. Wetsontwerp ingediend. Ingediend ffe een wetsontwerp tot bescherming van de bevolking tegen luchtaanvallen. In dit wetsontwerp, het welk berust op een ontwerp, aangebo den door de in 1932 voor dit doel inge stelde commissie, meent de regeering dat de uitvoering van de vereischte maatregelen het doelmatigst in handen van de burgemeesters kan worden ge legd. De minister van binneniandsche zaken, onder wien de geheele bescher ming tegen luchtaanvallen zal komen te ressorteeren, zal de noodige leiding geven, aangezien door het Rijk in aan zienlijke mate in de kosten van uitvoe ring zal worden bijgedragen. Daartoe dient een onder dien minister ressortee- rende inspectie, die uitsluitend van ad vies zal dienen, te worden ingesteld. Hoewel niet alle gemeenten bij lucht aanvallen in gelijke mate aan gevaar zullen zijn blootgesteld, acht de regee ring het toch raadzaam dat in alle ge meenten eenvouige maatregelen, hoof- zakelijk van organisatorischen aajrd, worden genomen, waardoor de bevol king de noodige voorschriften zal ver krijgen, en tevens hoe de gemeentelijke of in te stellen hulpdiensten zoo nuttig mogelijk werkzaam kunnen zijn. Op het gebied van het toepassen van verduis tering op groote schaal bij nachtelijke luchtaanvallen zal de medewerking van geen gemeente kunnen worden ont beerd. In gemeenten welke door verschillen de oorzaken meer aan het gevaar van luchtaanvallen zijn blootgesteld waar regeeringsbureaux zijn gevestigd, mili taire mobilisatie-centra, spoorwegknoop punten enz. zijn maatregelen op uit gebreider schaal mogelijk. Dit verschil in de mate van gevaar hetwelk aanlei ding is geweest voor een verdeeling van de gemeenten in gevarenklassen, moet uitgangspunt zijn voor de verdeeling van de kosten. Het komt der regeering billijk voor, dat de maatregelen, welke reeds dade lijk in alle klassen toepassing zullen moeten vinden, voor rekening van de gemeenten worden uitgevoerd. De kos ten van maatregelen welke uitsluitend in de meer blootgestelde gemeenten zul len moeten worden getroffen, komen voor rekening van het Rijk. In laatstbe doelde gemeenten zullen schuilplaatsen moeten worden ingericht. Moet hierbij gebruik gemaakt van niet openbare ge bouwen, dan dient de belanghebb :nde, indien hij schade lijdt, daarvoor an rijkswege te worden schadeloos ge steld. De gemeenten zullen worden inge deeld in drie klassen. De gemeenten wel ke het minst aan gevaar zijn blootge steld waartoe de overgroote meer derheid behoort worden gerang schikt in de 3e klasse; de meer bloot gestelde gemeenten komen in de 2e en le klasse. Ten behoeve van het personeel zal een zeker percentage aan gasmaskers aanwezig moeten zijn, evenals ontsmet tingsmiddelen. De in alle gemeenten noodige maat regelen zullen onverwijld tot uitvoering moeten komen. Het komt wenschelijk voor een bepaling op te nemen, waar door samenwerking tusschen burge meesters kan worden verkregen. Dit kan nuttig zijn wanneer bv. een kleine gemeente, direct grenzende aan een groote, uit een oogpunt van gevaar daarmede als het ware één geheel gaat vormen (bv. bij waarschuwing, alarmee ring en verduistering). De regeering acht het noodzattelijk op gebouwen waarin een schuilplaats is ingericht een last te leggen, waar door de mogelijkheid van gebruik is verzekerd. Zoo noodig zal den belang hebbende dan schadeloos worden ge steld. De burgemeesters zullen bijzondere bevoegdheden verkrijgen ten behoeve van de uitvoering der vereischte maat regelen, o.a. voor tijdelijk in gebruik nemen van eigendommen, van automo bielen voor vervoer van gaszieken enz. Oefeningen kunnen worden gehouden na verkregen goedkeuring van de re geering. Oefeningen in meer blootge stelde gemeenten zullen in den regel eenmaal per jaar worden voorgeschre ven. Voor de bevolking zullen bij open bare bekendmaking algemeene gedrags regels rworden vastgesteld. Daarnaast zullen voor daarvoor in aanmerking ko mende bedrijven bijzondere voorschrif ten noodzakelijk kunnen zijn. BESCHERMENDE KLEEDING TEGEN MOSTERDGAS. Het Nederlandsche leger had tot nu toe, evenals vrijwel alle buitenlandsche legers, niet de beschikking over een be schermende kleeding tegen blaartrek kende oorlogsgassen. Dit gemis deed zich ook ernstig gevoe len bij de gasbescherming der burger bevolking, daar zonder deze kleeding de bescherming der steden tegen gasaan vallen ten deele illusie zou zijn. Wij vernemen, dat het thans, na een langdurig onderzoek aan drs. J. Th. Hackman is gelukt, een practisch bruik baar materiaal samen te stellen, dat licht is en een uitstekende bescherming ver leent. Ook laat de stof zich herhaalde lijk met chloorkalk ontsmetten. Deze onderzoekingxen, die ten deele plaats vonden in het scheikundig laboratorium der Artillerie Inrichting aan de Hembrug en in het organisch-chemisch laborato rium der Universiteit te Amsterdam, ouder leiding van prof. J. P. Wibaut, hebben eenerzijds gevoerd tot een oc trooi-aanvrage, anderzijds tot een over eenkomst met het departement van de fensie, waarbij de staat licentie verkrijgt. Het ligt in de bedoeling, zoowel de ontsmettingsploegen van het leger, als- wel de ontsmettingsdiensten welke voor de burgerbevolking zullen worden ge formeerd, van dergelijke pakken te voor zien. MINISTER VAN LIDT DE JEUDE TER PALINGVANGST. De minister van Waterstaat, jhr. ir. O, C. van Lidt de Jeude, heeft dezer dagen kennis willen maken met de pa- lingvisscherij op het IJsselmeer, meldt de Standaard, Daartoe heeft hij zich ingescheept aan boord van den Urker motorbotter U.K. 33, schipper L. J. de Vries, in gezel schap van den burgemeester van Enk huizen, baron Mackay, en van den ha venmeester van Enkhuizen. Een geheelen nacht heeft het hooge gezelschap op zee verkeerd. De minis ter is er eenige keeren getuige van ge weest, dat de kor werd opgehaald en de paling gesorteerd en in de bun ge bracht. Hij heeft kunnen waarnemen hoe de visschers dag en nacht in touw zijn en 's nachts slechts af en toe een „hazenhokkie" kunnen doen tijdens 'n trek van een paar uur. Ook heeft de minister met groote belangstelling de bedrijvigheid gadegeslagen die des avonds te Enkhuizen heerscht als de botters in de haven komen om haastig hun vangst te lossen en te doen af slaan in den vischafslag. Ungez. Mectj Middelburg, 9-VIII-'35. Donderdag: hoogste lucht temperatuur 29.6 °C (85 °F); laagste 18.9 °C (66 °F). Heden 9h: 20.6 °C; 12 h: 21.5 °C. 0.3 mm regen of neerslag. Hoogste barometerstand te dezer stede, in het afgeloopen etmaal: 765 mm; laagste 761 mm. Hoogste barometerstand in het Euro- peesche waarnemingsgebied: 765.8 mm ta La Coruna; laagste 745.4 mm te Reyk javik. Verwachting tot morgenavond: Zwakke tot matige wind uit W. rich tingen, half bewolkt tot betrokken, waar schijnlijk enkele regenbuien, aanvanke lijk koeler. Zon op: 5 h 33; onder: 20 h 37. Licht op: 21 h 07. Maan op: 17 h 03; onder: 24 h 06. V.M. 14 Aug. Augustus. Hoogwater. Laagwater. Vr. 9 8.53 21.22 2.48 15.14 Za. 10 10.09 22.47 4.02 16.37 Zo. 11 11.23 24.00 5.18 17.56 en Laagwater te Wemeldinge Augustus. Hoogwater. Laagwater. 10.24 22.50 3.45 16.15 11.41 24.17 4.59 17.35 13.07 6.21 18.55 Vr. Za. Zo. 9 10 12 Minister Deckers is heden voor eenigen tijd met verlof vertrokken. KONINGINNE-VERJAARDAG. Het voorloopige programma, dat het bestuur van „Uit het VolkVoor het Volk", thans heeft samengesteld voor de viering van den 55sten verjaardag van H. M. de Koningin op Zaterdag 31 Augustus, omvat de volgende punten: vlieger- en ballonwedstrijden voor kin deren van alle lagere scbolen des mid dags op het gemeentelijk sportterrein, des avonds van 7 tot 7.45 een zanguur tje op de Markt, zulks met medewer king van het Mliddelburgsch Muziek korps, dat daarna eveneens op de Markt van 8 tot 9 uur een concert geeft. In een der vesten zal een tocht met verlichte kano's pl.aats hebben en ten slotte zal de traditioneele muzikale wan deling met als slot een taptoe op de Markt plaats vinden. Dit alles en met name het kinderfeest zal voor de vereeniging veel kosten mede brengen en daarom zal het be stuur in den loop van, de volgende week een beroep op de ingezetenen doen om financieele bijdragen. Naar ons wordt gemeld is de N.V. Wandelhoofd Vlissingen, welke den bouw en de exploitatie van de wandel- pier had opgevat in andere handen overgegaan, mede als gevolg van en kele moeilijkheden, die zich bij de fi nanciering van den afbouw hadden voorgedaan en die een zekere stagna tie hebben veroorzaakt. De vennoot schap is thans onder directie gekomen van de N.V. „Associatie voor beheer en trustzaken te Amsteram". De ver dere bouw is met kracht ter hand ge nomen en de moeilijkheden, die zich hebben voorgedaan zouden fthans als overwonnen kunnen worden be schouwd, zoodat Vlissingen binnen

Middelburgsche Courant | 1935 | | pagina 1