AKKERTJES SLANKE JIM BINNENLAND. KERKNIEUWS. AFLOOP AANBESTEDINGEN. KRONIEK van tien DAG. ZEEUW. OUDERWIJS. Die schele Hoofdpijn LEGER EN VLOOT. BUITENLAND, TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE CRT.) VAN DINSDAG 6 AUGUSTUS 1935. No. 1S3. De redevoeringen van de mi nisters Goebbels en Frick. Dreigement tegen de katholie ken. Een cultuurstrijd lijkt thans onafwendbaar. De vloo en de olifant. PRINSES JULIANA BIJ DE BELGISCHE KONINGSKINDEREN. KLEINE ZANGERESSEN OP BEZOEK BIJ BELGISCHE KONINGSKINDEREN. Gewestelijke Tarwe-Organisatie, VLISSIMEM. Concert. WALCHEREN. ZUID-BEVELAND. 2EEUWSCH-VLAANDEREN O.D. Ned. Herv. Kerk. Gerei. Kerk. Chr. Gerei. Kerk. die telkens Uw dag vergalt J "AKKERTJES" bevatten een zeer bijzondere I samenstelling van geneesmiddelen, bereid I volgens recept van Apotheker Dumonl én j zijn onschadelijk. "AKKERTJES" zijn ook ongeëvenaard door hun snelle en prompte j werking bij allerlei aandoeningen zooals i FRANKRIJK. De ministers Frick en Goebbels, voor name paladijnen van het nationaal-so- cialistische régime hebben zich Zondag danig geweerd. Ze hielden de eerste op een bijeenkomst te Essen, de ander in een vergadering te Keulen, redevoerin gen, die als twee druppels water op me kaar geleken: de buitenlandsche pers, de Joden, de Roomsch-Katholieken en „reactionnaire groepen" als de Stahl- helm en de Vrijmetselarij kregen er van beiden geducht van langs. De gelijkenis zal wel geen toeval geweest zijn. Men kan de toespraken beschouwen als een onderdeel van den nieuwen radica len koers in Duitschland. En men kan er uit afleiden, dat deze koers in de naas te toekomst nog eerder verscherpt dan verzwakt zal worden. Ten aanzien van de actie tegen de ka tholieken verklaarde dr. Goebbels o.a.: „Men zal de komende weken te zien krijgen, wat wij met hen zullen doen". Dat is duidelijk; dat is een recht- streeksch dreigement, vermoedelijk in houdende, dat er een grootscheepsche beweging ontketend zal worden tegen de katholieke jeugdbonden en andere ver- eenigingen op religieuzen grondslag, welke de nationaal-socialistische partij beschouwt als concurrenten van de „Hitlerjeugd" en dergelijke, „Het is onze zaak de jeugd politiek op te voeden", aldus minister Goebbels verder. „Wan neer de kerken sportvereenigingen stich ten, dan is het zeer de vraag of deze sportopvoeding gericht is op het hierna maals Hier ziet men het conflict tusschen den nationaal-socialistischen staat en de roomsch-katholieke kerk in zijn wezen lijke scherpte. De staat duldt niet lan ger, dat buiten door hemzelf getrokken kerkelijke grenzen de kerk zich met de opvoeding van de jeugd inlaat. De kerk aan den anderen kant acht die grenzeii veel te eng en vreest bovendien, dat de politieke opvoeding door den staat de jeugd van de kerk zal vervreemden, 't Conflict heeft voor ons Nederlanders niets vreemds. In een gelukkig heel wat gemoedelijker, men zou kunnen zeggen theoretischen, vorm, kennen wij 't ook. De theologische scheidingslijn rechis- links in onze vaderlandsche politiek is principieel van dezelfde makelij ,als de streep, die de Duitsche machthebbers van tegenwoordig trekken, als zij 't over de plaats, die de godsdienst in de maat schappij moet innemen hebben. Schei ding tusschen kerk en staat, geen poli tiek op den kansel, ziedaar de begrip pen, waar in wezen alles omdraait. In Duitschland wordt de strijd hierover thans op de spits gedreven. De contro verse neemt voortdurend grooter afme tingen aan, zoodat het vrijwel uitgeslo ten kan worden geacht, dat alsnog een verzoening tot stand komt. De aankon diging v,an dr. Goebbels, dat men in de komende weken te zien zal krijgen, „wat wij met hen (de katholieken) zullen doen", beduidt trouwens op zichzelf reeds, dat het tafellaken als doorgesne den moet worden beschouwd. Er zijn in den loop van het laatste jaar verschil lende pogingen tot het bewerkstelligen van een accoord gedaan. Blijkbaar oor deelt de nat.soc, regeering het overbo dig, opnieuw stappen in die richting te zetten. Het moet nu maar eens uitge vochten worden; hard om hard zal het gaan. Een „cultuurstrijd" met al de ge volgen van dien zal ontbranden. Het kan een wild tafereel worden. De buitenlandsche pers maakt van een vloo een olifant, heeft dr. Goebbels Zondag gezegd. Wij gelooven onmiddel lijk, dat er heel wat Duitsche vlooien door niet in alle opzichten betrouwbare correspondenten van buitenlandsche bladen tot olifanten zijn opgeblazen, 't Nieuws uit Duitschland is veelal inder daad voor een deel eenzijdig georiën teerd. Maar of de cultuurstrijd, die nu is aangebroken, ook moet worden be schouwd als een krieuwelig nietig- heidje, door tegenstanders van het régi me tot buitengewone proporties uitge rekt? In de Duitsche geschiedenis vindt men een keizer, die naar Canossa ging. Dat vergeet men niet zoo gemakkelijk, i ken duidelijk tot op den Gooweg. Wan delaars staan stil, luisteren en weten niet, wat er daar ginds achter de hooge boomen voor feest plaats heeft. De vier kleinen van den Goohorst treden op als gastheer en gastvrouw.. De zangeressen worden onthaald. Alle kinderen krijgen een handdruk. Zij zul len dien Zaterdagmiddag niet licht ver geten. door GEORGE OWEN BAXTER. 40). HOOFDSTUK XXIX. Om negen uur reed Geraldi op Zu- leikha de gang achter het huis van den gouverneur binnen. Hij steeg af, liet haar staan en liep langzaam verder langzaam, omdat de gang of steeg slecht geplaveid was met diepe sporen en het er bovendien pikdonker was. Er bewoog zich iets in de schaduwen voor hem en Geraldi stapte terzijde in de duisternis van een boom. „Hallo! riep een schorre stem uit. „Renney? Deze kw,am haastig naar voren, „Je bent op tijd", zeide hij. „Een beetje vroeger", zeide Geraldi. „Zeg, er komt nog een derde man." Geraldi beet zich in de' duisternis op de lippen, „Je zult de zaak nog bederven met zooveel lui", zeide de fregatvogel. „Jij bent handig met een revolver, jong", gaf Renney toe, „maar behalve Asprey is er misschien nog een ware helduivel; d,at is die Geraldi, waarbver ik je verteld heb. Ik heb voor een der den man gezorgd om te helpen." „Wie is hij?" „Iemand, die je waarschijnlijk nooit gezien hebt. Maak je maar geen zorg, hij is een dappere kerel en hij schiet raak en vlug!" Gistermorgen half twaalf heeft Prin ses Juliana onverwacht een bezoek ge bracht aan de Belgische koningskinde ren te Noordwijk aan Zee. Zij was vergezeld van freule de Brauw, Voor het paviljoen heeft de Prinses zich ruim drie kwartier met de kleinen bezig gehouden, die genoten van de vriendelijkheden v,an de hooge bezoekster. Daarna nam de Prinses hartelijk af scheid en begaf zich naar de auto. Een talrijke menigte had zich inmiddels op den boulevard verzameld, die de Prinses hartelijk toejuichte en het Wilhelmus aanhief. De Prinses dankte minzaam en reed weg onder de laatste tonen van het volkslied. Men schrijft uit Noordwijk aan de „N. R. Crt.": Het is Zaterdagmiddag, de autobus van vieren uit Noordwijk aan Zee naar Haarlem stopt voor Goohorst, het bui ten van burgemeester Van de Mortel. Een aantal licht gekleede meisjes stapt vlug en vroolijk uit, zich verheugend op de komende dingen, misschien een tikje nerveus, maar toch ook weer verlan gend. Onder geleide van hun zangleeraar, Th. H. Polman, hier algemeen op muzi kaal gebied bekend en gewaardeerd, stappen ze naar de poort, bewaakt door twee politieagenten, die geroepen zijn nauwlettend toe te zien op alles wat naar binnen wil. Het zijn geen Cerbe russen, maar goedhartige en vriendelijke bewakers, al houden zij zich ook streng aan hun consigne. Zij zijn blijkbaar al ingelicht, want het clubje passeert ongehinderd. De dirigent op het denkbeeld geko men vier kinderliederen van een oud onderwijzeres alhier, Margot Bruhings, op muziek te zetten en die op te dra gen aan de Koningskinderen, aan Prins Boudewijn: Jan Wind en De Vliegenier aan prinses Joséphine Charlotte: De nieuwe paraplu en Kabouterfeest, De burgemeester vond het een vrien delijke attentie en een goede gedachte- De zanghulde heeft plaats in den tuin. Het weer leent er zich uitstekend voor. Aandachtig luistert het kleine gezel schap toe en de grooten zijn ook geheel en al oor- De woorden spreken in hun kinderlijken eenvoud tot het hart en de muziek is er mee in overeenstemming. De kleinen hebben er plezier in, de Koninklijke telgen niet minder dan die van den burgemeester. De liederen worden aangeboden in 'n omslag met de nationale kleuren van Nederland en België, met het opschrift: Herinnering aan Noordwijk. Het zingen valt zóó in den smaak, dat nog een toegift volgt van drie lie deren en ten besluite worden de Br,a- banqonne en het Wilhelmus ten gehoo- re gebracht. De« kinderstemmetjes klin- Hij grinnikte '.even,. „Een paar jaar geleden is hij kalm gaan leven en se dert dien hunkert hij naar den goeden ouden tijd. Hij kon zich niet bedwin gen toen ik hem over dit karwei sprak. Denk eens, aan, ouwe jongen, hij doet maar voor de aardigheid mee!" Hij grinnikte weer en vroeg toen: „Waar is je paard?" „Daar, voor in de steeg." „Ik zou het maar hier halen." „Goed". Geraldi floot op een eigen aardige manier en het paard kwam on middellijk naar hem toe, „Je zult het nog zoover brengen, d,at hij je antwoord geeft", zeide de boe! bewonderend. „Komt dat paard bij je, zoolang hij.het fluiten kan hooren?" »Ja"' „Dat paard is zijn prijs waard. „Er komt iemand de gang binnen", fluisterde Geraldi. Zij drukten zich tegen de schutting ,uan. „Jij hebt ook goede ooren!" merkte Renney op. De vreemdeling kwam naderbij, lang zamer en langzamer; eindelijk riep hij: „Dick!" „In orde", riep Renney terug. De schaduw kwam naar hen toe, in de oogen van Geraldi was hij een groote m,an. „Is alles klaar?" vroeg hij met een zware stem, die Geraldi bekend voor kwam. „Alles", antwoordde Renney. „Waar is je vriend?" „Hier bij mij. Dit is Chalmers van Sankevtown, jong. Chalmers, dit is de De minister van oeconomische zaken heeft in de stichting Gewestelijke Tar we-Organisatie voor Zeeland inge steld een commissie voor de erkenning van pakhuishouders en voor den opslag van tarwe. Benoemd zijn daarin: J. M. van Bom mel van Vloten, te Goes; A. E. Langen- horst, te Hulst; W. Poley, te Ierseke; Fr. Klaaysen, te Breskens. Het Harmoniecorps „St, Caecilia", di recteur de heer André J. Geijsen, geetf Woensdagavond een concert in de tent op den Boulevard Evertsen te 8 uur. OOST- EN WEST SOUBURG. De uitslag van de alhier op Zaterdag ge houden rxngrijderij, waaraan elf ruiters hebben deelgenomen, is als volgt: le prijs J. C,astel Wzn. met 44 ringen; 2e W. Koole, 40 ringen; 3e W- Bos- schaart, 37 ringen; 4e P. Jongepier, 34 ringen; 5e J. Louwerse, 30 ringen; 6e P. Baljeu, 21 ringen; 7e W, Pouwer, 20 ringen; 8e J. Cevaal, 16 ringen; 9e C. Joziasse, 10 ringen; 10e P. Cevaal, 10 ringen; lie A. Koppejan, 5 ringen. De wisselbeker, geschonken door den burgemeester, werd ditmaal, met 5 van de 6 ringen, gewonnen door W. Bos- schaart, die eveneens winnaar werd van den beker, geschonken door de Pluimveevereeniging „Nut en Genoe gen" met 4 van de 6 ringen. Voor de meeste volgsteken werden ,aan J. Louwerse en J. Gastel Wzn. een prijs toegekend. Voorts werden aan A. Koppejan en C. Joziasse een kaas toegekend. De potlepel won J. Castel. WESTKAPELLE. Bedroeg het aantal ingeschreven werkzoekenden eind Juli 232, momenteel bedraagt 't slechts 67, terwijl het aantal steuntrekkenden thans 65 bedraagt. WESTKAPELLE. Woensdag geeft „O. K. K.", directeur de heer P. de Rooij, wederom een concert, aanvang 8 uur. Bij ongunstig weer wordt het concert verschoven tot Donderdag. Het programa luidt als volgt: 1. „Blaze Away", marsch, A. Holz- mann; 2. „Neptune", ouverture fantasti- que, G. Gadenne; 3. „DonauweReïi", walzer, Ivanovici; 4. „Une Soirée d'Au- tomne aux Ardennes'", fantaisie, A. Go- vaert; 5- „The Stars and Stripees for Ever", marsch Americaine, J. P. Sousa; 6. „Grootmoeders Vertellingen", fantai sie, L. Vermaelen; 7. Fantaisie „Concor dia",, Théo Banken; 8. „Wiegenlied", Mozart, arr. J. R. v. d. Glas; 9. „Les Voila, marsch-potpourri, A, J. Maas. YERSEKE. De groei der nog over geschoten Zeeuwsche oesters /is zeer gering en valt zeer tegen, Het kan nog zijn dat deze nu nog moet komen, maar dat zou dan een meevaller zijn. Op ver schillende plaatsen hebben de kweekers de uitgezaaide oesters bezichtigd maar het beste was nog niet veel bijzonders. De tarra is weer groot, niet veel minder dan in 1934. BRESKENS. De minister van oecono mische zaken heeft aan den heer A. J. Cambier alhier op zijn verzoek eervol ontslag verleend als lid van de commis sie voor de visscherij en den handel in consumptie-garnalen der Nederlandsche Visscherijcentrale. Ds. Ch. de Beus te Rilland-Bath (se dert 6 Maart 1932), heeft het beroep naar Bloemend,aal aangenomen. Ds. W. M. A. Kalkman te Katwijk heeft het beroep naar Amsteidam aan genomen. J. Klomp, cand. te Rijswijk (Z.H.) heeft het beroep naar Grijpskerke aan genomen. Op het tweetal te Doesburg komt voor ds. J. Tolsma te Zaamslag. Sovjet-Rusland en de kerk. Dr. J. L. Snethlage te Oyen (N.Br-) en ds, B. Boers C-Jzn. te Roordahuizum (Fr zijn in de hedenmorgen te houden zitting van de Alg>.- Synode der Ned. Herv. kerk te 's Gravenhage opgeroe pen. Naar men weet staan deze predikan ten bekend om hun vriendschap voor Sovjet-Rusland. Deze verantwoording geschiedt naar aanleiding van een uit voerig rapport over deze aangelegen heid. Te Rotterdam slaagde voor het I Mercurius Examen Boekhouden, mej. S. J. Balleur te Middelburg. Geslaagd voor diplom.a Boekhou-1 den (Mercurius) uitgaande van de Fe deratie van Handels- en Kantoorbedien den de heer J. M. Geleedst, gemeente-) ontvanger te Kruiningen. Geslaagd voor het eindexamen H.| B. S. extraneï, de heer D. J. Rouw te 's-H eer Hendrikskinderen. Te Den Haag slaagden voor het examen Hoogduitsche taal (L.O-) de dames J. Enkelaar te Middelburg, N. Smit te Koudekerke en P, van Wel te Terneuzen. zoo n migraine, die U ongeschikt maakt voor Uw werk, die Uw geest versluiert en U het denken onmogelijk maakt, daar door behoeft Ge U niet te laten kwellen. Gebruik daarvoor nu eens één of twee AKKERTJES" en dat ellendige gevoel zal optrekken als 'n grauwe mist voor de zon. Dan zult Ge U weer verjongd en als her boren gevoelen, vol werk- en levenslust. Griep, Kou, Spierpijn, Zenuwpijn, Rheu- matische pijnen, Lendenpijn, Migraine Vrouwenpijn, Kiespijn en Lusteloosheid. Overal verkrijgbaar. Per 12 stuks 52 cent. Vagens recept van Apotheker Dumont AKkBR.CACH6TS (Ingez. Med.) Bij beschikking van den minister van defensie is met 16 September lui tenant ter zee der 1ste kl. G. Mante te Vliss i n g e n geplaatst en toe gevoegd aan den onder-commandant der marine aldaar. man". Hun h,anden zochten en vonden elkander in de duisternis. „Hoe is je naam?" vroeg Chalmers Geraldi bleef zwijgen; hij hield er niet van' te moeten spreken; Renney zou geen argwaan krijgen, want hij had Ge raldi in zijn vermomming overdag ge zien en hij was er ,al van overtuigd, dat Geraldi een vriend was. Maar met Chalmers was het wat anders, deze zou op het hooren van zijn stem de identiteit van den ispreker kunnen ra den. „Hij heeft alleen 's Zondags een naam", verklaarde Renney. „Hij is een goed jong, Chalmers, dat garandeer ik je, „Nu", zeide Chalmers, van het on derwerp afstappende, „we zullen onze posten nu gaan innemen," „Waar is je paard?" vroeg Renney, „In de gang verderop." „Haal het dan dichterbij." Chalmers verdween haastig in de duisternis en Renney zeide: „Hij is nog al kortaf in het spreken, maar hij be doelt het zoo kwaad niet. Onlangs heeft diezelfde duivelsche Geraldi hem een poets geb,akken; hij heeft niet veel ge duld meer over, maar als je hem de ruimte geeft, dan kun je best met hem opschieten". Geraldi antwoordde niet; hij begon deze geschiedenis minder en minder te vertrouwen. Renney alleen was al ge noeg voor een dag en de hulp van den formidabelen bullebak Chalmers maakte het tienmaal moeilijker, Maar er was niets anders aan te doen, dan oppassen Te Axel werd aanbesteed het bouwen van een watertoren aldaar. a. met paalfundeeringen v,an norma le palen; b. paalfundeering Franki, of c. met fundeering op staal. Inschrijvers waren: Firma P. Knols,| Maastricht voor a. f 82000; b. f 80,900; c. J 76,750; N.V. Intern. Gew. Betonbouw Breda a. f 87,000; b. f 87,000 en c. f 83,400N.V. Gew. Betonb. „De Kon-I der", Amsterdam a. f 90,500; b. f 93,500 en c. f 87,000; Holl. Beton Mij., Den H,aag a. f 90,920; b. 92,260 en c. f 91,220; N.V. Alg. Bouwondern. „Albouw" Bre da a. f 94,000; b. f 92,000 en c. f 87,370; J. Wisse, Axel a, f 95,037; b. f 91,945; en c. f 88,045; N.V. Ned. Beton Mij. „Bato", Den Haag a. f 95,700; en c. f 89,300; A, de Zeeuw, Axel b. f 96,000; N.V. Aann. Mij. Visser en Smit, Papen- drecht a. f 96,200; P. F. Voet, Klooster-1 zande a, f 97,500; b, f 97,850 en c. f 93,2501 Een merkwaardige tusschentijdsche verkiezing. Te Clermont Ferrand heeft Zondag een tusschentijdsche Ka merverkiezing plaats gehad, noodig ge worden door het overlijden van den ra dicalen afgevaardigde en minister Mar- combes. Het merkwaardige feit deed zich hierbij voor, dat de socialistische candidaat, die tegenover een radic,alen candidaat stond, door den linkervleugel der radicale partij werd gesteund. Deze groep liet dus haar eigen man in den steek. Sinds eenige weken werkt de linkervleugel van de radicale partij nauw samen met het door socialisten en communisten gevormde „Volks front." Die samenwerking is nu te Cler mont Ferrand wel op zeer merkwaar dige wijze tot uiting gekomen. De so cialistische candidaat werd gekozen met een meerderheid van ruim 100 stem men. Geheimzinnige misdaad. In den nacht van Zaterdag op Zondag is er in een graanveld aan den weg van Bay- eux naar Tilly, dicht bij Monceaux, het lijk gevonden van een man, de beide slapen door een revolverkogel door boord. De leeftijd van den man wordt en wachten; hij moest zijn besluiten dan maar op het laatste moment nemen. Intusschen was zijn afspraak met Ro bert Asprey, dat deze het huis zou na deren dichter bij half tien dan tien,: de tijd door den gouverneur bepaald, zoodat hij meer kans zou hebben om ongezien binnen te gaan. Was hij een rpaal bij den gouverneur, dan scheen het zeker, dat de eerlijke Thomas Ful ler zijn oordeel ten tweede male zou herzien. In elk geval zouden er dan geen moeilijkheden in den tuin zijn en Asprey kon weggaan, wanneer de moordenaars, het wachten moede, zou den zijn vertrokken. Chalmers kwam terug, een krachtig paard aan den teugel leidend, een dier met een grooten kop, dat, zoodra het de grijze merrie zag, begon te trappen- Zuleikha ging achteruit, terwijl zij snui vend het hoofd 'schudde en 'Geraldi moest het paard achterna loopen om het te kalmeeren met eenige snel gesproken Arabische woorden. Hij kwam met het paard terug en werd dadelijk daarop door een straal uit een zaklantaarn be schenen- Hij ging op zij, maar het licht volgde hem en bescheen hem opnieuw; toen ging het uit. „Kalm nu, kalm nu", snauwde Renney „Ik wil weten hoe de man er uitziet, met wien ik zaken doe", verklaarde Chalmers „Het stelt me een heeleboel geruster als ik het gezicht ken van wie met mij zal samen werken". Geraldi zeide niets, maar hij was ze nuwachtig. „Ga jij nu door de poort naar den tuin", zeide Renney, „en loop het huis rond om te zien of de nachtwaker er i3. Green zeide, dat hij dien voor zijn re kening zou nemen". Er zal voor Geraldi niets anders op dan te gehoorzamen. Hij ging door de poort den tuin in, maar klom dadelijk onhoorbaar in een appelboom, zoodat hij met het hoofd boven de schutting uit kwam en kon hooren, wat de twee man nen in de gang met elkander bespra ken. Het stelde hem gerust te hooren, dat zij niet over hem spraken, maar over het werk van dezen avond. Met een veiliger gevoel liet hij zich weer zakken en liep door den tuin; Ro bert Asprey had hein een beschrijving daarvan gegeven, maar bij nacht was al les anders. Hij moest den weg op het ge voel vinden, totdat hij wist hoe de pa den liepen en vaak moest hij dicht over den grond heenbuigen om wat te kun nen zien. Hij liep langs den achterkant van het huis; door het keukenraam zag hij de keukenmeid, die aan den gootsteen de vaten stond te wasschen; daarop liep hij naar den zijkant en bleef staan in een prieel, van waaruit hij den ingang van het huis kon zien. Hij streek een lucifer aan en dien tusschen zijn handen houdend, keek hij op zijn horloge; het was bijna half tien. {Wordt vervolgd

Middelburgsche Courant | 1935 | | pagina 5