*2* GOESCHE COURANTE BINNENLAND. WEEË Ei WIND. NUMMER 180. TWEE BLADEN. 2 AUGUSTUS 1935. EERSTE BLAD. 178e JAARGANG. Koningin en Prinses naar Schotland. iiiMülL MIDDELBURG. VEERE, WAL0HËREN. ZUID-BEVELAND. VRIJDAG ELBUPG5CHE COUBANT Dagblad Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. Bü contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. Uitgeefster Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bij het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 1 regels f 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 ct. by vooruitbetaling Adv. me! „Brieven" of „Bevragen bureau dezer coo- rant" 10 ct. extra Bewijsnommers 5 cent 1 Zij zullen reizen via Vlissingen. Men meldt ons dat H. M. de Koningin en Prinses Juliana zich voorstellen, om zich op 6 Augustus, voor het jaarlijksch zomerverblijf in het buitenland naar Schotland te begeven. Zij zijn voorne mens via Vlissingen, met een boot van de „Zeeland" naar Engeland te gaan en vrindaar onmiddellijk door te reizen naar Schotland. NA DE KABINETSCRISIS. Een interview met minister Slingenberg. Het „Haarlemsch Dagblad" heeft een onderhoud gehad met den nieuwen mi nister van sociale z.aken, mr. M. Slin genberg. Daaraan wordt het volgende ontleend: In den algemeenen toestand van het rijk ziet mr, Slingenberg een belangrijk nieuw lichtpunt door de zeer verbeterde situatie in de overzeesche gewesten. Hij is overtuigd van de heilzame verbete ring in den toestand der cultures en knoopte da,ar een opmerking aan vast over de nieuwe vooruitzichten van jon ge menschen, die naar Indië gaan. Met een beperkte deflatie-politiek stemt de minister ten volle in; hij schaart zich geheel aan de zijde van het ka- binet-Coiijn. Ten aanzien van de zg. con sequente deflatie gaf hij te kennen, dat aantasting van de hoofdsom der vaste lasten groote verlichting zou kunnen be- teekenen als die wettelijk uitvoerbaar was, maar hij acht haar niet wettelijk uitvoerbaar en is van meening, dat zij practisch niet toe te passen is door de ongelijkheden, dus onrechtvaardigheden, die zij zou scheppen. Veel goeds verwacht de heer Slingen berg van de industrialisatieplannen van minister Gelissen. Men kan daarmee de werkloosheid niet wegnemen, maar zij zullen de werkloosheid binnen zeke ren tijd aanmerkelijk kunnen verminde ren. Zooals de cijfers zich th,ans ver houden, zouden zij 100.000 van de 450.000 werkloozen op den duur aan ar beid kunnen helpen. Omtrent een tweetal hoofdkwesties, die het werkloosheidsvraagstuk beheer- schen: de internationale toestand en de toenemende mechanisatie, verklaarde mr. Slingenberg, dat natuurlijk de eerste voor verbetering vatbaar blijft, de twee de niet, omdat mechanisatie zal blijven toenemen. De invoering van de veertig- urige werkweek blijft tot dusver, zoo- .als bekend, bij de internationale be sprekingen te Genève steeds haken op de loonkwestie. Wat de samenwerkihg van partijen in de regeering des lands betreft, ver klaarde mr. Slingenberg, dat hij die in toenemende mate in 's lands belang noodzakelijk acht. Samenwerking is eisch van den tijd. Actie van Nationaal Herstel. Het hoofdbestuur v,an het Verbond voor Nationaal Herstel heeft zich naar aanleiding van de jongste politieke ge- beurtenissen, met een oproep gericht tot „alle nationaal voelende Nederlan ders om door nationale concentratie een eenheidspolitiek mogelijk te m,a- ken. Er wordt daarin een werkplan voor nationale concentratie uiteengezet, dat de volgende drie punten bevat: Grondwetsherziening, als middel tot m£nJPende hervorming van onze staats regeling; weerbaarheidsverhooging, als noodzakelijke en onvermijdelijke w,aar- bor voor ons vrij en zelfstandig natio- 2.aaJ ,Sja?n' en werkloosheidsbestrij ding, als dringendst vereischte maatregel tot stoffelijk^ en zedelijk herstel van on- ze samenleving. - Naar de Avondpost" verneemt zal rlPr-eSI4 Coliin' zich ver moedelijk m den loop der volgende week naar Zwitserland begeven om daar eenigen tijd rust te nemen. HET BEZUINIGINGS-ONTWERP. En nog iets. De „Maasbode" (r,k.) schrijft; Met verwondering zal men kennis hebben genomen van de mededeeling, dat er thans ineens geen haast meer is bij de afhandeling van het Bezuinigings- ontwerp. Men herinnert zich, dat toen de Voor-* zitter van de Kath. Kamerfractie vroeg, de eindstemming aan te houden, opdat deze zou kunnen plaats hebben op den zelfden dag, als die over 't vaste-lasten- ontwerp, de Voorzitter van den Minister raad dit onmogelijk achtte, omdat er bij het Bezuinigingsontwerp, met het oog op de in te dienen begrootingen voor 1935 zoo groote haast was. Hoe rijmt dat nu? Naar onze meening is er nog veel meer haast bij het vaste-lasten-ontwerp- Van alle kanten bereiken ons berich ten, dat wegens de indiening van dat wetsontwerp hypotheken worden opge zegd, en executies dreigen. Op de vraag, of er niet een noodwetje met spoed moest worden ingediend, om de execu ties althans eenige maanden op te schor ten, werd door de Regeering niet ge antwoord. Maar onderwijl zitten ver schillende menschen in nood. Ook vernamen wij, dat hypotheken worden opgezegd, en alleen vernieuwd, wanneer de debiteur toestaat, dat er in de hypotheekakte een clausule wordt opgenomen, dat in geval van devaluatie de hoofdsom rrfet evenveel procenten wordt verhoogd als de ëoudwaarde van den gulden zal zijn gedaald. Moet dit beding niet nietig verklaard worden? OUD-MINISTER VAN DIJK NAAR INDIë. Donderdagmiddag is met den Rott. Lloydtrein naar Marseille vertrokken de heer J. J- C. van Dijk, oud-minister van oorlog, voorzitter der Kon. Ned. Ver. „Ons Leger" en voorzitter van de vloot- commissie uit de Tweede Kamer, ten einde zich aldaar op de „Indrapoera" naar Ned. Indië in te schepen. Tijdens zijn verblijf in Indië hoopt hij aandacht te schenken aan verschillende aangele genheden, vooral op defensiegebied, welke hem als lid der Tweede Kamer belang inboezemen. Hij heeft het voor nemen in November in het vaderland te rug te zijn. DE POSITIE VAN DEN GULDEN. Men meldde aan de N.R.Crt. uit Parijs: De Information Financière geeft nog een naklank op de Nederlandsche cri sis. In oogenblikken van gevaar, schrijlt het blad, ziet men eerst recht de ware geest van een volk wakker wórden- Heeft men ooit aan het Nederlandsche volk kunnen twijfelen? Een volk, waar de practische zin gepaard gaat aan eer bied voor contracten en een aangeboren loyaliteit? Het Nederlandsche volk ziet in Colijn het symbool van weerstand te gen depreciatie, en het heeft zich aan zijn zijde geschaard en zijn kapitalen te- ruggeroepen, want het moet gezegd wor den, dat de guldensverkoopen deze keer wel degelijk van Nederland zelf uitge gaan waren. Nederland heeft zich één van zin betoond met zijn Koningin, die eveneens aan den traditioneelen gulden trouw blijft- DE MOEILIJKHEDEN MET DENEMARKEN. In aansluiting aan het vorige bericht betreffende de moeilijkheden in de han delsverhoudingen met Denemarken kwam het Hbd. ter oore dat met ingang van gisteren de Deensche invoer in Ne derland niet meer behandeld zal worden op basis van de in Januari j.l. gemaakte afspraak, doch dat in plaats daarvan voor dezen invoer uit Denemarken auto nome contingenten zullen gelden. Onze handelsbalans met Denemarken zoo kan hier nog aan toegevoegd worden welke steeds actief is ge weest is, ten gevolge van de maatrege len en restricties door de Deensche re geering, omgeslagen in een voor ons na- deelige balans. VARKENSGEHAKT IN BLIK VOOR WERKLOOZEN. Eén dezer dagen is in opdracht van de Ned. Veehouderijcentrale een aan vang gemaakt met de fabricage van zui ver varkensgehakt in blik. De te ver werken varkens zijn eenigen tijd gele den afgenomen met het doel daardoor steun te verleenen aan de varkensprij- zen; zij zijn geconserveerd in de koel en vrieshuizen. Het ligt in de bedoeling dit varkens gehakt ter beschikking te stellen van werkloozen en andere steuntrekkenden op dezelfde wijze als thans reeds ge schiedt met het rundvleesch en gehakt in blik. Het nieuw te fabriceeren gehakt zal in zooverre van het reeds gedistri bueerde product verschillen, dat het uit sluitend uit varkensvleesch en niet uit een mengsel van varkens- en rund vleesch zal bestaan. Deze fabricage is gewenscht doordat de vraag naar de door de Nederland sche Veehouderijcentrale beschikbaar gestelde producten zeer groot is en nog steeds toeneemt. Op deze wijze wordt Hij, die een verheven doel door eigen krachten en talenten bereikt heeft, is daarop niet zoo trotsch als hij, die door anderen daartoe werd gebracht. bereikt een verlenging van den termijn van de beschikbaarstelling voor werk loozen. Daalde in het vorig jaar de af zet gedurende de zomermaanden tot on der de 100.000 bussen per week, in Juli van dit jaar was de afzet per week tus- schen 250 en 300.000 kg. Nader zal worden bekend gemaakt met ingang van welken datum de distri butie van het nieuw te maken product een aanvang zal nemen. WERKKAMP VOOR JEUGDIGE WERKLOOZEN GEOPEND. Op een der mooiste gedeelten van het Voornsche eiland, op de grens van Oost-Voorne en Rockanje is gistermid dag geopend het werkkamp „De Schaapskooi", van de centrale voor werkloozenzorg, gesticht op initiatief van den Raad van Nederlandsche ker ken voor practisch Christendom. Met het eerste kamp, dat te Ede ligt, be hoort dit kamp tot het begin van een lange reeks. Het comité heeft 70.000 bijeengebracht voor dit werk, en binnen afzienbaren tijd hcopt men ons land voorzien te hebben van een net van werkkampen, waar de jeugdige werk loozen nieuwen moed zullen vinden. In het thans geopende kamp is plaals voor 100 jongemannen. Er zijn echter niet minder dan 900 gegadigden die groep voor groep hier een onderkomen en werk zullen vinden. Menschen van allerlei aanleg zijn hierbij: werkiooze kantoorbedienden, timmerlieden, metse laars, enz. Het eerste en groote werk object, nl. het ontrieten en in hun vroe- geren staat terug brengen van twee meertjes, zal minstens 2 jaar op 't pro gram staan. Voorts zullen rijwiel- en duinpaden worden aangelegd- Pet Eerste Kamerlid, jhr. S. van Citters, voorzitter van het Crisis Comité hield de openings rede. Klemmende K.L.M.-vragen, Onder Perskroniek, elders in dit blad, vindt men een uitvoerig uittreksel uit een door het Eerste Kamer-lid den heer J. Oudegeest in „Het Volk" gepubli ceerd artikel, waarin deze een aantal klemmende vragen stelt inzake den toe stand bij de K.L.M. Wij nemen dit artikel, g«ootendeels met instemming, over. De heer Oude geest is een man met een bezadigd oor deel, wiens stem als senator in zulk een on-politieke zaak voor ons hetzelfde ge zag heeft, en onzes bedunkens voor een ieder behoort te hebben, als die v^n el- ken anderen ernstigen, zich zijn veiant- woordelijkheid bewusten politicus. De strekking van zijn betoog is ge heel hetzelfde als hetgeen wij, diep on der den indruk van de vreeselijke ram pen die onze Nederlandsche burger luchtvaart kort achtereen troffen, heb ben geschreven, Wij hebben toen kri tiek, felle, maar onzes bedunkens door de feiten volkomen gerechtvaardigde, kritiek uitgeoefend, eenerzijds omdat wij verontwaardigd waren over het feit, dat er eenige tientallen dooden te be treuren waren waarvan het niet re delijk vaststaat, dat hun dood louter aan force majeure te wijten is, ander zijds omdat wij ernstig beducht waren voor den goeden naam van onze lucht vaart, en voor de verdere ontwikkeling van deze luchtvaart. Het artikel van den heer Oudegeest ademt denzelfden geest, die door z'n on verbloemde en oprechte nuchterheid wel zeer gunstig afsteekt bij de waar lijk lachwekkende pogingen lachwek kend ondanks het feit, dat ze in wezen verderfelijk zijn van sommige couran-.j ten om door gefemel en gezemel, door een deskundige van den rang van secre taris van een jeugdluchtvaartclub den volke gerust te stellen of in slaap te sussen, dat er toch waarlijk heelemaal niets aan het handje is! Zooals wij reeds eerder schreven: de K.L.M. is door enkele successen ietwat over het paard getild. Maar wij lieten onmiddellijk daarachter volgen en wij vreezen dat een enkeling dat mis schien over het hoofd gezien heeft! en het wordt tijd dat de K.L.M. weer op het paard gezet wordt. Afbrekende kritiek beoogt een over het paard getild man, na zijn val, a f t e maken. Wij hebben echter van stonde aan doen blijken, dat ons doel was, en nog is: hem weer te paard helpen. En ofschoon men dat ten K.L.M.me misschien vandaag nog niet overal, on middellijk en volledig zal inzien of er kennen, wij blijven vertrouwen dat men in Nederland nog wel eens algemeen tot de erkenning zal komen, dat scherpe, onvervaarde, mits rechtvaardige kritiek in deze dagen geboden was, en dat slechts deze getuigde van een waarlijk goede gezindheid ten aanzien van het toekomstige Nederlandsche luchtverkeer. W erkloozenkampen Het Prov, Comité van de Centrale voor Werkloozenzorg is voornemens van 9 tot 19 Sept. te Haamstede en van 28 Sept. tot 3 Oct. op Westhove bij D o m b u r g weer een kamp voor jeugdige werkloozen te organiseeren. Zooals bekend, werden dit jaar reeds kampen te Westhove en Bergen op Zoom georganiseerd. Waar de financiën het organiseeren van al deze kampen nu mogelijk maken, mag er zeker op gerekend worden, dat er onder de jeug dige werkloozen (van 16-24 jaar) vol doende belangstelling voor zal bestaan. Verleden week Woensdag en den vorigen Woensdag hebben een 80-tal cliënten van de firma De Gruyter hier ter stede in 3 autobussen een bezoek gebracht aan het bedrijf dier firma te 's Hertogenbosch. Met belangstelling heeft men daar kennis genomen van de zindelijke en moderne wijze, waarop de velerlei producten er vervaardigd wor den, van het laboratorium, de keurings lokalen, de huisdrukkerij, etc. Opbrengst collecte. De gisteren gehouden speldjesverkoop ten bate van de R. K. Vacantie Kolonie heeft f 113,opgebracht, DE KERMIS. Het is gisteren heel den dag druk ge weest op de Markt en het bezoek aan de verschillende inrichtingen w,us, gezien de tegenwoordige bijdisomstandighedeii, groot te noemen. Mede dank zij het mooie weer, bleef het tot middernacht, het uur van sluiten, gezellig op het ker misterrein. Wanklanken werden niet ge hoord. In het Schuttershof was Kees Pruis vervangen door Tummers, die voor de pauze met zijn pakkende liedjes goed succes had. Na de pauze, toen zijn vrou welijke tooneelgenoot zich bij hem had aangesloten, mochten beide zich in groo te voldaanheid van het publiek verheu gen. Van Lach tot Lach. Zeker een goede naam voor de re vue van Meijer Hamel, die deze twee de helft van de kermisweek gegeven wordt in de Schouwburgloge op den Dam, want van het begin tot het einde, dat is ruim 3 uur, werden de lachspie ren van de aanwezigen, die gisteravond de tent bijna geheel vulden, in bewe ging gehouden. De eene komische scène volgt op de andere, het eenige aardige liedje over treft, wat vooraf ging. Van de medewer kers en werksters moet in de eerste plaats genoemd worden Louisette, die in haar verschillende creaties het publiek weet te pakken. Zij slaagde er zelfs in, een tiental heeren uit het publiek op het tooneel te krijgen, die haar als ge willige figuranten hielpen. Naast haar noemen wij de dames Sophie Kohier, die uitstekend zingt, Beppy Boda, een voor treffelijke soubrette, en Julia Hulpman, die de kleinere rollen vertolkt. Van de heeren staat zeker Sylvain Poons bo venaan, die met zijn |eenige mimiek, zijn rake zetten een groot deel der re vue draagt, daarin krachtig bijgestaan door Plarry Boda, die een goede part ner mag heeten. Jan Blok heeft ver schillende rollen te vertolken en weet telkens1 goede types te creëeren. Alrnold Stanowsky is een krachtige steun voor Sophie Kohier. Het oog wordt gestreeld door goede nummers op het gebied van den dans. Wat Alex Ludowsky brengt met zijn ballet van 16 meisjes, staat op een hoog peil en zijn dansen met Tatjana Tama- rova behooren tot het beste, van wat wij in dit genre kennen. Een revue slaagt intusschen niet als niet aan het tooneel groote zorg is be- tsteed. Dit is hier wel het geval. Het geheel is af; de kleeding, vooral ook van de dansgirls en dit in het bijzonder iCr* Middelburg, 2-VIII-'35. Donderdag hoogste luchttemperatuur 22.1 °C (72 °F); laagste 13.3 °C (56 °F). Heden 9 h: 16 °C; 12 h: 18.5 °C. Geen regen of neerslag. Hoogste barometerstand te dezer stede, in het afgeloopen etmaal: 770 mm; laagste 769 mm. Hoogste barometerstand in het Euro- peesche waarnemingsgebied: 769.8 mm te Blacksod; laagste 756.9 mm te Jan Mayen. Verwachting tot morgenavond: Zwakke tot matige N. tot N.O, wind, gedeeltelijk bewolkt, weinig of geen re gen, warmer. Zon op: 5 h 22; onder: 20 h 50. Licht op: 21 h 20. Maan op: 8 h 48; onder; 21 h 27. E.K. 7 Augs. Juli. Hoog- en Laagwaier te Vlissingen. Hoogwater. Laagwat=' Vr. 2 S 4.02 16.10 10.17 22.51 Za. 3 4.35 16.44 10.47 23.20 Zo. 4 5.05 17.15 11.15 23.49 Hoog- en Laagwater te Weaieldiüge, Vr. Za. Zo. 2 S 3 4 Juli. Hoogwater 5.56 18.10 6.27 18.41 6.57 19.09 Laagwatei 11.25 23.47 11.57 24.19 12.26 24.51 Abonnementen en Advertentiën voor dit blad worden aangenomen door den Agent J. VAN SLOOTEN, Oudestraat A 199 aan het slot van het eerste deel, dus voor de pauze, verdient afzonderlijke vermelding. Alles bijeen genomen een zeer goede revue, bij het zien waarvan men wellicht zijn crisiszorgen op zijde zal zetten. ARNEMUIDEN. Toen de melkrijder B. te Kleverskerke met zijn met één paard bespannen wagen een oprit wilde afrijden kwam het paard te vallen. Doordat het lemoen van den wagen brak, schoot de wagen nog door waardoor de ze op het paard terecht kwam. De voer man werd door den schok van den wa gen op den weg geslingerd, waarbij hij zich aan den schouder bezeerde KRUININGEN. Donderdag vergader de de Wielervereeniging: „De Ronde van Kruiningen" in hotel De Koren beurs te Kruiningen. Deze jonge ver eeniging, die aanvankelijk werd opge richt met 22 leden, is reeds gegroeid tot een vereeniging met 52 leden. Er werd besloten van de Wielerver eeniging een „ren- en toer-club" te ma ken. De naam der club werd veranderd in „Rentoc". Men zal trachten elk jaar enkele fietstochten met de heele club te organiseeren. Dit jaar hoopt men op 11 Augustus nog een tocht te maken door Schouwen en Duiveland. SCHORE. Donderdagmiddag had in den kersenboomgaard van Rottier alhier een ongeluk plaats. De werkman W. liep met een geladen schietgeweer, dat plotseling afging en waarvan de volle lading in zijn rechterkuit terecht kwam. De getroffene is naar het ziekenhuis te Goes overgebracht. WEMELDINGE. Zaterdag geeft het Fanfare gezelschap O- K. K. een con cert op de tent op het dorp. Aanvang 9 uur.

Middelburgsche Courant | 1935 | | pagina 1