31 Géén bedorven vacortie-dog! MARKTBERICHTEN. BUITENLAND. SPOilf. 8EMENM NIEUWS. DOITSCHLAI®. BE STERRENHEMEL 31 JULI—7 AUG. '35; 23 hMT (24 hZT). *wï n \\N ,:-i Yr GW ZUID SfiTURNUS ENGELAND. POLEN. BALKAN. VER. STATEN. AGENDA. ging der kolenprijzen, en dit zijn de twee belangrijkste reden van duurder gas. Opgemerkt wordt, dat er alleen van oorlogsgevaar gesproken wordt en niet over kolenprijs. De hr. BRINK, ter vergadering geroe pen, zegt, dat in het oude contract ge sproken wordt over oorlogsgevaar, met als gevolg duurdere kolen, enz. De hr- DE ROO merkt op, dat de ko len ook zonder oorlog duurder kan wor den. De hr. BRINK wijst er op, dat dan ook de bijproductie als teer, cokes, enz. weer duurder worden. Volgens spr. zou daar een gewone prijsstijging der kolen door opgevangen worden. Het voorstel wordt hierna z.h.s. aan genomen. Grondprijzen. B. en W. stellen voor tot verlaging der grondprijzen over te gaan, van gem f 5 tot f 4.36 per m2. Het aantal a 4 per m2 zal worden uitgebreid, terwijl er ook grond van f 3,50 en f 3,00 zal komen. Het terrein ad f 10,per m2 zal op f 8.per m2 gebracht worden. De hr DE ROO heeft met genoegen geconstateerd, dat er nog een belang rijke reserve is uit de gelden bestemd voor het bouwrijp maken van bouwplan 3. Spr. maakt voorts aanmerking op de „papieren" winst. Als de m,ateriaalprij zen weer stijgen, gaat deze ook weer verloren en kan er een tegenvaller zijn. Spr. waarschuwt B. en W. in deze di ligent te zijn. Wethouder GOEDBLOED merkt op, dat bij het stijgen der materiaal prijzen ook de grondprijzen zullen stijgen. Ver der zegt spr. nog, dat z.i. de bestem mingsplicht, die rust op een deel van de Zonnebloemstraat, w,aar enkel win kels gebouwd mogen worden, het best opgeheven kan worden. Dit zal de ver koopbaarheid te goede komen. Het voorstel wordt hierna z.h.s. aan genomen. Rondvraag. De hr JONKERS heeft gezien, dat Kloetinge zich niet heeft vereenigd met de grenswijziging. Kan dit het hee- le plan op losse schroeven stellen? De VOÓRZ. zegt, dat er hem niets van bekend is. Spr. achtte het niet verstan dig van Kloetinge. Men moet nu maar afwachten wat de heeren te Middel burg en in Den Haag beslissen. Spr. merkt dan op, dat dit waarschijnlijk de laatste vergadering is, die in deze vier jarige periode wordt gehouden. Z. i. heeft de Raad zich voor moeilijke vra gen gesteld gezien en deze naar behoo- ren behartigd. De eenige ,die niet te rugkeert is de hr. Jonkers. Hij was spe ciaal de man van zuinig financieel be leid en spr. huldigt hem, voor de hof felijke en aangename wijze waarop hij steeds zijn gedachten naar voren bracht. Spr. dankt hem voorts voor al het geen hij als lid van den Raad voor de ge- mppnfp nppti De hr. JONKERS deelt mede, dat zijn beroepsbezigheden het hem tot zijn spijt onmogelijk maken langer lid van den Raad te zijn. Spr. uit daarop zijn waar deering voor de prettige wijze waarop hij met alle leden en B. en W. steeds samenwerkte, en dankt den voorzitter voor zijn woorden. EEN ESTAFETTE VAANDELMARSCH. Zaterdagavond zal te Gilze-Rijen het tweede KN.G.V. kamp \yorden geopend. In verband daarmede heeft de Zebra, de Zeeuwsch-Brabantsche Turnkring, be sloten een Zeeuwsche en een Brabant- sche vlag voer het kamp aan te bieden. Deze vlaggen zullen uit Vlissingen in een estafette-rnarsch door vaandelpe'.e- tons van de verschillende aangesloten turnvereenigingen naar het kamp wor den overgebracht. De estafette vangt Vrijdagavond aan. Te 8 uur zullen leden van de Vbssing- sche Turnvereeniging en Lichaamsont wikkeling vertrekken van het Betje Wolffplein en kunnen te Soujburg le den van Volharding aldaar er zich bij aansluiten. Te Middelburg voegen leden van Achilles Ons Huis en Wilhelmina en waarschijnlijk opk van Medioburgum er zich bij en die nemen nabij Nieuw- land als er ongeveer 10 km met de vaan dels is gewandeld, deze over. Het zal dan ongeveer 10 uur zijn; te 12 uur zal weder 10 km zijn afgelegd en neemt bij Wdhelminahoeve onder 's Heer-Arends- kerke de eerste ploeg van „Volharding" uit Goes de vaandels alsmede vier fak kels en vier reserve-fakkels over, het tweede peleton doet het te twee uur te Goes. Olympia uit Kapelle doet het te 4 uur bij de Schorebrug, te 6 uur te Krabbendijke gevolgd door Sparta al daar. Te 8 uur staat bij de wachtpost-half dan Olympia uit Tholen gereed en; te 10 uur 4 man van Sparta en enkele van Udi te Bergen op Zoom bij die gemeente, te 12 uur bij 't Anker een tweede pele ton Udi en te 2 uur bij Maple Farm een derde- Ten slotte zullen twee peletons van Prins Hendrik te Breda te 4 en 6 resp- te Princenhage en te Breda de vaandels overnemen, die dan na 24 uur in het kamp kunnen worden overgedra- gen. Er zijn dus totaal 12 peletons, die achtereenvolgens den zorg voor de vaan dels op zich nemen. Postduiven, Zondag hield de Postduivenver. te Oostburg een wedstrijd met 76 oude en 88 jonge duiven van Clermont uit. Jonge duiven; prijzen gewonnen ,als volgt: M. Mabesoone te Oostburg le en 16e; Aug, Coens, aldaar 2e; F, Yn- tema aldaar 3e, 4e en 1 overduif; A. de Lijser te Zuidzande. 5e; Iz. Misilje te Cadzand 6e en 13e; W. Brevet, aldajir 7e, 8e, 10e en 15e; A. Daansen te Oost burg 9e; J. van Hoorn te Retranche- ment lie; G. Verstraete te Oostburg 12e en 22e; J. Simpelaar aldaar, 14e, 17e en 19e; Iz. Bron te Cadzand 18e en 21e; A. Vermeulen te Breskens 20e; J. Baas te Retranchement en J. Duinvischt te Zuidzande elk 1 overduif; de snelste duif vloog 1148 m, de laatste 806 m per minuut. Oude duiven; prijzen gewonnen door W. Klaaijsen te Breskens le; M. Simpe laar te Óostburg 2e; G. Dusarduijn te Groede 3e; Iz. Misilje, voorn. 4e; M. Mabesoone voorn. 5e, 12e en 19e; P. van Grol te Retranchement 6e; J. den Hollander te Waterlandkerkje 7e, 14e en 17e; B. P. de Ridder te Cadzand 8e en 10e; Iz. Wage te Oostburg 9e; P. de Meij te Oostburg 11e; F. Yntema, voorn. 13e; R. van de Voorde te Sluis 15e; K. van Prooije te Oostburg 16e; Iz. Bron, voorn, 18e en J. Simpelaar voorn. 1 overduif; de snelste vloog 1165 m de laatste 909 m per minuut. VEELZIJDIGE LICHAAMS ONTWIKKELING. Men schrijft ons: Teneinde een alzijdige lichaamsont wikkeling van het Nederlandsche volk te bewerkstelligen en te bevorderen sticht het Nederlandsch Olympisch Co mité een eereteeken als onderscheiding voor veelzijdige verrichting op 't gebied van lichaamsoefening. Dit eereteeken kan aangemerkt wor den als de hoogste onderscheiding op het gebied der lichaamsoefeningen in Neder land. Het is de wensch van het Nederland- sche Olympisch Comité, dat zooveel mo gelijk Nederlanders in het bezit zullen komen van deze onderscheiding. Met recht een schoon ideaal, want daarmee zal heel Nederland een alzij dige lichamelijke vaardigheid bezitten en de volkskracht niet weinig worden verhoogd. Hiermede worden niet alleen lichamelijke, maar ook geestelijke waar den verkregen, waaraan een volk be hoefte heeft en waarop het met recht trotsch mag zijn. Wie kent niet de spreuk: een zwak lichaam dwingt, een sterk lichaam gehoorzaamt? De sport bezit de eigenschap niet alleen een proef te zijn voor lichamelijke vaardig heid, doch tevens de sterke en zwakke punten bloot te leggen van het karakter en deze te demonstreeren. Vele zwakheden van ons volkskarak ter zijn in den loop der jaren, mede door de sport, naar voren gekomen, waarom men zich meer en meer afvraagt of niet naast de lichamelijke opvoeding ook de karakter opvoeding van ons volk schro melijk is verwaarloosd- Iemand moge physiek in staat zijn een langen toch te ondernemen, wanneer hij niet de volharding bezit de inspanning vol te houden tot het einde toe, dan zal hij trots zijn lichamelijke geschiktheid, zijn doel nimmer bereiken- Elk streven om voor de lichamelijke opvoeding de toekomende plaats in een harmonisch opvoedingsstelsel op te eischen, moet dan ook van harte door ieder worden toegejuicht en aangegrepen. Het doel der lichamelijke opvoeding is niet, het bereiken van een hoogen graad van voortreffelijkheid in een be paalde wijze van lichaamsoefening of sport, niet de vorming van krachtmen- schen, snelle loopers, van zwemmers of fietsers, maar een algemeene, harmoni sche ontwikkeling van het lichaam, om flinke, krachtige menschen te kweeken, in staat zich in te spannen, vermoeienis te doorstaan, weerstand te bieden aan moeilijkheden, om met kans op succes hun weg te vinden door het leven. Het lichaam moet worden opgevoed, ge vormd, ontwikkeld en de lichamelijke welstand bevorderd. Dit laatste moet van evenveel belang worden geacht als het verwerven van kennis alleen. Het is opvallend, dat de meeste di ploma-bezitters worden gevonden bij het leger en de vloot, militaire en gemeente lijke politie en de Brandweer te Amster dam, terwijl door het overgroote deel onzer burger bevolking (slechts spora disch een poging wordt gewaagd om in het bezit te komen van deze onderschei- ding. De oorzaken hiervan zijn m.i. tweeër lei: le de laatste bezitten niet de ge schiktheid en wilskracht dit diploma te verwerven, 2e onbekendheid met dit bij uitstek nuttige instituut. Waar blijven o.a. onze jonge gymna- stiek-leeraren, studenten en leerlingen van de hoogste klassen onzerr scholen voor V.H. en Middelbaar onderwijs? Van hun wordt in de eerste plaats ver wacht, dat zij het voorbeeld zullen ge ven- In dit verband zij opgemerkt, dat het jammer is, dat de zelfverdediging van hst examenprogramma voor leeraar in lichaamsoefeningen dreigt te verval len. Moge dit schrijven bijdragen tot het verkrijgen van meer bekendheid met doel en streven van het Nederlandsch Olympisch Comité en haar eereteeken voor alzijdige vaardigheid komen in het bezit van breedere lagen van ons volk. Deze vaardigheid wordt verkregen door -oefening van het lichaam om te kunnen voldoen aan 7 eischen n.I, loopen, sprin gen, werpen, zwemmen, klimmen, uit houdingsvermogen en zelfverdediging. Het programma dezer eischen is ver krijgbaar bij het uitvoerend Comité van het N.O-C-, Vijverberg 3, Den Haag. DROEVIG. Op de Nassaukfide te Amsterdam is een 24-jarige wielrijder tegen een plotseling stoppen de auto aangereden en gevallen. Be wusteloos werd hij opgenomen en naar een der ziekenhuizen vervoerd. Hier scheen hij weer zoover in orde, dat hij naar zijn woning kon worden gebracht. Zijn huisdokter echter achtte onmiddel lijke opneming in het ziekenhuis op nieuw noodzakelijk. Voor men hem echter hierheen heeft kunnen brengen is hij aan de gevolgen overleden. NOODLOTTIGE BRAND. Op de tweede étage van perceel Lekstraat 104 te Amsterdam is vannacht een brand uitgebroken, welke spoedig kon worden gebluscht. Bij het onderzoek vond de brandweer die spoedig aanwezig was, in een slaapkamertje, dat evenais de étage vol rook stond, den 83-jarigen bewoner dood. Aangenomen moet wor den dat hij door den hevigen rook is gestikt. Drie vrouwen, die mede deze étage bewoonden waren niet thuis. Ge bleken is dat de oude heer nog al on voorzichtig met vuur omging, hoewel omtrent de oorzaak van den brand niets met zekerheid vaststaat. VERDRONKEN. Nabij de brug in de Tongereschestraat te Eindho ven, is het lijk van den 61-jarigen J. v. d' D, W. opgehaald. De man is waarschijnlijk in het donker te water geraakt. GELOOFSBRIEVEN ONTVREEMD. Bij de gister gehouden raadszitting ten gemeentehuize te Doesburg bleek dat de geloofsbrieven van den heer E. ten H., die wederom als lid van den nieuwen Raad zou zitting ne men, niet aanwezig waren en dus zeer waarschijnlijk ontvreemd zijn. De stuk ken voor den R,aad waren zooals ge bruikelijk, eenige dagen tevoren voor de leden in de Raadszaal ter inzage ge legd. Door verscheiden Raadsleden is geconstateerd, dat zij toen aanwezig waren. Men zoekt verband tusschen de zen diefstal en het feit, d,at de heer ten H. in strijd met zijn afspraak het Raadslidmaatschap wederom heeft aan vaard, waardoor hij door de kiesver- eeniging „Burgerplicht" werd geroy eerd. Het blijft nog een punt van overwe ging of de heer ten H. in den nieuwen Raad z,al worden toegelaten. JULIUS STREICHER, RIJKSLEIDER VOOR JOODSCHE AANGELEGENHEDEN? Uit München worden bijzonderheden medegedeeld over een lezing van Julius Streicher omtrent het rassenvraagstuk, waarin hij zou hebben medegedeeld met tertijd te zullen worden benoemd tot rijksleider voor Joodsche aangelegenhe den. Dit zou wenschelijk zijn om alge meene voorschriften en algemeene con trolemaatregelen, geldig voor het heele rijk, in te voeren en daardoor een einde te maken aan de min of meer inciden- teele maatregelen van de afzonderlijke gemeenten. Daardoor zou het niït al leen mogelijk worden voor het geaeele rijk uniforme maatregelen te nemen te gen het bezoek van theaters, musea enz. door joden, maar zou eveneens voorko men kunnen worden, dat joden van klei ne plaatsen als het verder verblijf aldaar bezwaarlijk wordt, naar groote steden, in het bijzonder naar Berlijn, verhuizen. Wel leest men telkens van steden, die de Joden hebben gedwongen de stad te verlaten, gelijk vandaag bijvoorbeeld Co- blenz, maar algemeen is zulk een ver huisverbod nog niet. De vraag of een dergelijk algemeen verhuisverbod voor Joden kans op ver wezenlijking heeft, is voor andere lan den van belang omdat daardoor de emi gratie toeneemt en dus de andere lan den, in het bijzonder die welke aan Duitschland grenzen in deze oecono- misch benarde tijden met de komst van nog meer Duitsche Joden zouden moe ten rekenen. De strijd tegen de duurte. In tal rijke deelen van Duitschland weigeren winkeliers zich te houden aan de ver ordeningen tegen het dure leven, De autoriteiten hebben verschillende sla gerijen doen sluiten, die boven de vast gestelde prijzen verkochten. VERBOD VAN DEN STALEN HELM IN DUITSCHLAND. Uit Fr,ankfort a/d Main wordt gemeld, dat de Stalen Helm in het disctricl Wiesbaden met zijn gouwleiding en alle onderafdeelingen, districts- en groeps leidingen met ingang van heden ontbon den is verklaard. Tegelijkertijd met dit verbod wordt ieder optreden in het openbaar, zoo mede het dragen van uniformen en in signes van den St,alen Helm voor het m Ster Ti 3« grootte, of UeUir Ster 2' grootte. Nt Ster vi 1' gr. Melkweg ■ImOQhf Wettelijk ingeschreven bij het Bureau */d Industrieelen Eigendom onder No. 64222 S/ano. EERSTE ©VOLLE MAAN O LAATSTE KV&KTLEïï 0N1EUVEMAAN Sterretijd 19 h 35 min. ScWf VENUS MABS JUPITEÏt Q van een aantal der helderste sterren zijn In drukletters vermeld zijn de namen in schrijfletters geteekend. van de sterrebeelden; de eigennamen geheele regeeringsdistrict Wiesbaden verboden. Het verbod is afgekondigd, „omdat gebleken is, dat de Stalen Helm nog tot den laatstentijd geageerd heeft tegen den staat en de wettelijke bepalingen." Een teeken des tijds. Een voor de stad Londen werkende bouwonderne ming h,ad in de bladen een advertentie geplaatst, waarbij zij arbeiders vroeg. Reeds om vijf uren gisterochtend kwa men eenige werkloozen bij het bureau der onderneming aan. Het aantal gega digden bedroeg om acht uur reeds naar schatting, een kleine 400(0, die ,allen gaarne tot het kantoor wilden worden toegelaten. Vergeefs trachtte een be diende te voorkomen, dat de menschen elkander zouden verdringen. Hij sprak hen toe, doch de drukte was zoo groot, dat een detachement politiebeambten moest voorkomen, d,at het verkeer in de war zou worden gestuurd. Pas na een uur gingen de werkloozen huns weegs, betreurende opnieuw teleurge steld te zijn bij het zoeken van een be trekking. De Engelsche avondbladen maken veel gewag van deze gebeurtenis. Volgens Evening News hebben van de 4000 werkzoekenden slechts 60 hun wensch in vervulling zien gaan. Een dorp in vlammen opgegaan. In het district Kielce is brand uitgebroken op een boerenhoeve. Het vuur deelde zich mede aan de belendende huizen en legde ten slotte het geheele dorp in asch. In totaal zijn 43 woonhuizen, stal len en schuren verbrand en ook een deel van den oogst is vernield. Een legendarische leeftijd. Uit Bel grado wordt gemeld, dat in het dorp Malakrsna bij Smederowo een man is overleden, die de Zuid-Slavische Zora Aga werd genoemd, omdat hij, evenals deze verleden jaar overleden Turk ver over de honderd jaar oud zegde te zijn. Inderdaad was hij een levende histori sche kroniek van de vorige eeuw. Hij zeide zelf 131 jaar oud te zijn, maar. 131 jaar geleden bestond er zijn geboor testreek nog geen burgerlijke stand, zoodat hij er vermoedelijk wel een kwart eeuw of meer heeft bijgedaan; maar oud is hij in ieder geval wel geworden. Reactie op Jodenvervolging in Duitsch land. Mej. Pauline Bomberg heeft te Boston, in den staat Massachusets, ver klaard zich te zullen terugtrekken uit het Amerikaansche Vrouwen Comité voor de Olympische Spelen, indien de nationaal-socialisten voortgaan de Jo den in Duitschland te vervolgen. ONTVANGEN BOEKEN. - In de serie „Weten en Kunnen," .afdeeliiig Klein-veeteelt, verscheen bij de N.V. Uitgevers Mij. ,-,Kosmos" te Amsterdam: „De Postduif, haar huisvesting, verzorging, teelt en africh ting, door G. J. D, Mingelen. Derde, herziene druk, met tal van afbeeldin gen. „Door ruimte en tijd", door Sir James Jeans. Geaut. vertaling van dr. S. L. van Oss. Met vele illustraties naar foto's. Verschenen bij H. P. Leopold's Uitgevers Mij. te Den Haag. „A. B. C.-gids voor Rotterdam en Omstreken", samengesteld naar offici- eele gegevens door F. W. Zwagers, met medewerking van de V. V. V. Rotter dam, de havendienst der gemeente etc. De gids is van vele foto-illustraties voor zien. Tweede, herziene uitgave, versche nen bij W. Zwagers, uitgeversbedrijf te Rotterdam. „Paarden die de haver verdienen", 'n Nieuwe brochure van de oliefabrieken Calvé Delft, waaruit blijkt dat voor paardenvoeding Delfia paardenkoekjes voordeelig voer is. Mits Ge zoo'n handig metalen zakdoosje met 3 „AKKERTJES" bij U heeft, als Ge U minder prettig gaat voelen, hoofdpijn krijgt of kou hebt gevat. (20 cent) (Ingez. Med.) Middelburg, 31 Juli. Op de vei ling deden: tuinboonen 27 c., spinazie 19 c-, postelein 1215 c., augurken 8 16 c., wagenaarsboonen 34 c., suiker- boonen 48 c,, stoksnijboonen 513 c., stamsnijboonen 39 c., stokprincessen- boonen 612 c., stamprincessenboonen 39 c,, doperwten 714 c-, alles per kg, peterselie 1221 c., per chip, peën 35 c., kroten 15 c-, uien 35 c., sel derie 45,5 c., rabarber 1,53 c., rammenas 0,53 c-, alles per bos, sa- voye kool 45 c„ roode kool 38 c., bloemkool 1,513 c., andijvie 13,5 c-, kropsla 0,51,5 c., witte komkommers 12 c., groene idem 1 c., alles per stuk, Bloemen: godensia 2 c., gladiolen 14 c., ridderspoor 1 c„ chrysanthium 4 c-, alles per bos. Goes, 31 Juli. Veilingsvereeniging „Zuid-Beveland". Exportveiling v.m. 12 uur Zwarte bessen 14,90, idem, idem Roode bessen Duitsche zure 12,80 13,40, idem n-m. 1 uur Dubb. Princes- seboonen 4,505,50, per 100 kg. Kleine Veiling. Kersen: Klerken 14 19, idem He soort 712, Zwarte Blance 10, Zoete Morellen 13, Zure idem 11, Eierkrieken 1113, idem He soort 8 10, per 100 kg. Boonen: Stoksnijboonen 711, Stam snijboonen 47, Stokprincessen 914, Perfectboonen 68, Roem van Holland 56, Dubb. Princessen 36, Groene boonen 3, Gele boonen 3, per 100 kg. Diversen: Kruisbessen 28, Witte bessen 13, Roode idem 1314, Zwarte idem 17, Frambozen 1826, Zilveruien 78, Kroten 2, Aardappelen 34, idem drielingen 1,502, Augurken 1011, per 100 kg, Augurken 0,120,22, Me loenen 1828, Witte Komkommers 0,70 2,20, Groene idem 11,70, Kropsla 0,50 1,70, Andijvie (breedblad) 1,302,30, idem (krul) 2,202,30, Bloemkool 618, idem lie soort 1,505, Roode kool 4,40 5,20, Gele Savoyekool 5,20, Groene id- 1,802,30, per 100 stuks, Pootuien 0,80 4, Kroten 23, Wortelen 34, Selde rij 3, per 100 bos- Oostburg, 31 Juli. Avicultura; aanvoer 90 kg boter; prijs f 1,23 tot f 1,57, per kg. MIDDELBURG: DO 1 AugZA 3 Aug. Variété-pro gramma „Tempo! Tempo!" (Kees Pruis e.a.j. Schuttershof 20 h.; Wo en Za matinée 14,00 h. DO 1, VR 2 en ZA 3 Aug, Meijer Hamei's Revue „Van lach tot lach"; Schouwb.loge Dassi, Dam 20,00 h. DO 1 Aug. en ZA 3 Aug. Kermis Bal; „de Vergenoeging", 20 h. DO 1 Aug. Kermisbal; St. Joris- DO 1 Aug, Prop. Avond Nat. Chr- J. Geh. Onth.; Bogardz. 20,00 h. GOES; DO 1 Aug VR 2 Aug BIOSCOPEN ELECTRO, Midb. VR 2—DO 8 Aug.: „Goud-Eiland", 20.00 h.; ZO ma tinée 15,00 h- CITY, Midb. VR 2—DO 8 Aug.: „De Canadeesche Vijfling"; „Oriënt Express" en „In 60 minuten.... Zes Dagen Sensatie", 20,00 h.; ZO matinée 15,00 h- Elec. Drukkerij G. W. den Boer, M'burg,

Middelburgsche Courant | 1935 | | pagina 6