35 £ME xrüniek van des das, SLANKE JIM onderwijs. leger en vloot. BINNENLAND, 1 LITER PERL VL Hj2 ÜTÜS if >d. Ih Insti- |eiding v. lil Likaan. TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBÜRGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE CRT.) VAN DONDERDAG 1 AUGUSTUS 1935. No. 179. de handel met rusland. de bezuiniging BIJ de spoorwegen. GEMEENTERAAD VAN GOES. HANS voor slechts ct. EXTRA VQQRDEELIG (Wordt vervolgd '4 enz. LAR. te huur 8 Augs. tjsopgaaf, iBurg 16, imensch, Igen voor |mer met, /an pl.m. Bureau ïd 93HRI )DE ge- sn nacht, In, Adres lurg. jiiiin ïen goed Iwiel. Br. van dit jlblokjes, 110 x 15, Adres: aim beton- fcus vangt Ibij voor- Is o ts l-sche le- {■st, var en ge lend, H. It, Telef. (■■■BB- i**ir> llKAAN. [ladplaat- joot inb. I Kaarten lenstraat, |1, 1 dag igen ret. Kaarten enstraat, Opleving in de Ver, Staten De industrieele bedrijven krij gen 't voortdurend drukker Optimistische verwachtingen, Maar de werkloosheid blijft onrustbarend groot. De economische toestand in de Ver, Staten vertoont sinds eenigen tijd weer opmerkelijke teekenen van opleving. De stemming van Wallstreet is voort durend vast en de industrieele aandee- len bevinden zich bijna zonder uitzonde ring in stijgenden lijn. De vrees, die eenige maanden geleden, zulk een onze kere situatie schiep, n.l. dat als een ge volg van de opheffing van de N.R A., er arbeidsconflicten en allerhande andere onordelijke dingen zouden voorkomen, blijkt verdwenen. Het is, alsof het be drijfsleven, nu het zich bevrijd weet van de codes, die voor een deel niet voor de poes waren, zijn vleugels met nieuwen lust gaat uitslaan, Roosevelt's N.R.A, heeft in een tijd, toen het bedrijfsleven aan een groote ontwrichting ten prooi was, zonder twijfel veel goeds gedaan. Het schijnt echter, dat men nu weer zonder schorende maatregelen kan in de Ver. Staten, dat men dus het laagste punt van de crisis is gepasseerd en aan een verbetering is toegekomen, die niet door een nieuwe hevige inzinking zal worden gevolgd. Eenige cijfers, die we aan de N.R.C. ontleenden, mogen den vooruitgang il- lustreeren: Bijzonderlijk opmerkelijk was deze maand de hooge stand van de productie van electrischen stroom, waar van het indexcijfer in de week per 20 Juli van 102.9 tot 105.1 is gestegen en daarmee zelfs de hoogste cijfers van de wintermaanden heeft overschreden. Het indexcijfer voor de automobielproductie mag met rond 80 eveneens zeer hoog worden genoemd. Bovendien doen groo te bestellingen van grondstoffen voor de groote automobielmaatschappijen een nieuwe productie in grooten stijl ver wachten. De staalproductie is toegenomen tot bijna 44 pet. der capaciteit. Deze stij ging overtreft zelfs de verwachtingen, die men in de staalindustrie had ge koesterd. De orders voor staal uit het bouwbedrijf, de blikindustrie en van de spoorwegen moeten verrassend groot zijn, terwijl de bestellingen van de auto mobielindustrie, welke gedurende en kele weken schenen af te nemen, thans plotseling weer van grooten omvang zijn. Ook de overige kapitaalgoederenindu- stiieën verdienen de aandacht, met na me de machine- en de werktuigindu strie, De tendenz tot moderniseering van fabrieken en vervanging van oude machines door nieuwe is, sedert het bouwsel van de N. R. A. in elkaar ge vallen is, duidelijk bemerkbaar. De te genwoordige productie van de Ameri- k.aansche machine-industrie moet on geveer 18 pet. grooter zijn dan die van verleden jaar om dezen tijd. De Natio nal Association of Manufacturers heeft, evenals het Metal and Allied Products Institute, hieraan eenige opmerkelijke zij het ietw.at fantastische ramingen vastgeknoopt. De eerste berekent, dat opdrachten ten bedrage van ten minste 20 milliard dollar voor vernieuwing en uitbreiding van fabrieken uitgesteld zijn geworden tot het oogenblik, dat er eenige teekening zou komen in den oe- conomischen toestand. Deze uitgestelde orders zouden nu geleidelijk geplaatst worden en hun gunstigen invloed op de ontwikkeling v,an de conjunctuur gaan oefenen. Het Metal Institute meent, dat de laatste vijf jaar voor ten minste 18 milliard bestellingen voor machines te ruggehouden zijn. Op grond van deze cijfers raamt nu het tijdschrift Index door GEORGE OWEN BAXTER. 36). Iets in den vosachtigen glans v,an zijn leurstelling en haat; hij werd zelfs bang, daar hij inzag, dat hij aan alle kan ten overtroefd was, ,,lk wou, dat ik mijn oogen deed Renney verbleeken van te- nek had afgesneden", zeide hij. ..Natuurlijk, natuurlijk zeide Green, „maar toch moet je niet vergeten, dat ik een man ben, die zijn vrienden nooit in den steek laat. Eenmaal binnen de deur, kun^ je voor altijd in mijn huis blijven, mn jongen. En ik geloof, dat ^ezf avond ïe tot mijn vriend gemaakt heeft. Langzaam, met moeite, kwam Ren ney over naar het andere kamp; hij hield op te mokken. Deze kennisma king, dat wist hij wel, zou hem meer dan eens zijn nek kunnen redden en in den laatsten tijd had hij voorgevoe lens gehad van een aanstaanden val. Een kampioen bokser, neergeslagen door een veracht .amateur, kon geen ellendi ger gevoel hebben dan Renney, toen hij zoo volkomen door Geraldi werd uitgespeeld. Hij beschouwde de kennis making met Joe Green daarom met groote voldoening en was zelfs in staat te glimlachen. „Laat ons dat maar aannemen", zeide hij. „Goed zoo", gaf Joe Green toe, „en als we nu eens le details zouden be handelen?" de uitgestelde vraag naar goederen met een langen gebruiksduur in de Ver. Sta ten op 50 milliard dollar en het voegt er aan toe, dat „deze potentieele uit gaven de op zichzelf zeker geweldige som van 4 milliard dollar, welke de fe derale regeering ter uitvoering van haar werkverschaffingsprogramma wil uitgeven, geheel in de schaduw stelt.' In merkwaardige tegenstelling tot al deze verschijnselen staat intusschen het feit, dat volgens de cijfers van den Na tional Industrial Conference Board de Amerikaansche werkloosheid in Juni van 9.7 millioen tot 9.8 millioen is ge stegen, waarmee zij ruim 600,000 groo ter is dan een jaar geleden. De gunsti ge conjunctuuraanwijzingen, die sedert begin Juli zoo duidelijk aan den dag treden, acht men echter van veel groo ter en doorslaggevender beteekenis, waarbij men dan met name denkt ,aan de scherpe stijging van de bedrijvigheid in de staalindustrie. Er zijn nog twee factoren, die de laatste weken een gunstige uitwerking op den economischen toestand hebben gehad. Dat zijn de stijging van de tar- weprijzen en het voorkomen van een staking in den kolenmijnbouw. Roose velt is er wederom in geslaagd, de vak- vereenigingen der mijnwerkers te be wegen tot een verlenging van het reeds tot 1 Augustus geldende uitstel. De be staande arbeidsvoorwaarden zullen nu tot 16 September v,an kracht blijven. Tegen dien tijd hoopt de regeering de wet-Gueffey, welke de toestanden in den kolenmijnbouw regelt, er door te hebben gekregen. P. c, LABRIJN. Wegens het bereiken van den pen sioengerechtigden leeftijd heeft de heer P. C. Labrijn, ontvanger der directe be lastingen, 3de kantoor te 's-Gravenhage, vandaag den dienst verlaten. Op 1 November 1892 was hij in dienst getreden als surnumerair der directe be lastingen, invoerrechten en accijnzen. Op 1 Mei 1896 werd hij tot ontvanger dier middelen te Hattem benoemd. Vervolgens was hij in deze functie werkzaam te Domburg, Veenendaal en Goes. Op 1 Mei 1921 werd hij be noemd tot inspecteur bij het dienstvak der directe belastingen, enz. te G o e s. Nadat hij dezelfde functie nog eenige jaren te Leiden had uitgeoefend, volgde, in April 1934, zijn benoeming tot ont vanger aan het kantoor, waarvan hij thans afscheid heeft genomen, De heer Labrijn is officier in de Huis orde van Oranje. Hij is een bekend he raldicus. Op velerlei terrein buiten het dienstvak, waarbij hij werkzaam is ge weest, heeft hij zich bewogen. Bij de belastingen neemt men noode afscheid van hem. Gistermiddag is op stille; maar tref fende wijze door het personeel van het 3e kantoor der Directe Belastingen te 's-Gravenhage afscheid genomen van den heer P, C. Labrijn. De commies ten kantore, de heer Westerhof, sprak den scheidenden ontvanger toe. Hij gewaag de van groote waardeering en diepe achting voor den persoon van den heer Labrijn en meende, dat de altijd werken de geest van den heer Labrijn ook wan neer hij ambteloos fis geworden, wel terrein zal vinden, waar gearbeid kan worden. De heer Labrijn sprak daarna woor den van dank voor de aangename wij ze, waarop hem de moeilijke ontvangers functie was vergemakkelijkt. Hij dankte zulks in hoofdzaak aan het goed onder legde, werkzame personeel, dat altijd bereid was tot opofferingen in tijden van groote drukte. „Wat duivel wil je nu nog uit mij ha len?" vroeg Renney angstig. „Wees maar gerust, mn jongen, ik vil nooit een vriend. Ik zal je nog wat zeggen; als deze zaak doorgaat, dan za.1 ik, op het oogenblik, dat het geld mij betaald wordt, dadelijk vijfduizend ^dol lars aan jou geven als commissie." Renney zette groote oogen op. „Goe de hemel", hijgde hij. „Ik weet, wie mijn vrienden zijn", herhaalde Green, zijn bewering be krachtigend, „je zult een der onzen zijn, m'n vriend, en ik zal je de hand boven het hoofd houden, als je in moei lijkheden komt." Joe Green had werkelijk een behaag lijk gevoel; hij zag al, hoe hij dat geld zou besteden, zooals een boer zijn oogst ziet opkomen; drieduizend voor Mullaley, die om meer geld jammerde, tien duizend in de partijkas, vijfduizend voor den nieuwen vleugel, dien hij zijn vrouw beloofd had aan 't huis te zul len bouwen, acht duizend voor Jermin, den redacteur, omdat Jermin een fi- deele kerel was, wiens kranten zoowat den geheelen staat achter zich hadden. Dan zou hij een slordige tienduizend aan z"n bankdeposito kunnen toevoe gen en dan waren er nog bijna tiendui zend over voor geheime en privé-uitga- ven: hij kon Renney gemakkeliik die vijfduizend geven. Daarbij zag zijn ac tief brein dadelijk de plaats, waar hij zulk een dienaar van de politieke ma chine zou kunnen gebruiken een man, om eens in de zooveel jaar een beroep op te doen als er in de op positie een vacante plaats gewenscht - Nadat een bloemstuk was aangeboden, waarbij mevr. Labrijn een bouquet in ontvangst had te nemen, was deze plechtigheid geëindigd. Omtrent den handel van Nederland met Sowjet-Rusland vernemen wij de volgende gegevens: In de eerste 6 maanden van 1935 ste gen de bestel ingen van Rusland in Ne derland tot 15,590,000 gulden, vergele ken met 12,900,000 gulden in dezelfde periode van 1934. Vooral sterk stegen, vergeleken met het vorig jaar, de bestellingen aan de Nederlandsche scheepsbouwindustrie. Er werden n.l. drie zeeschepen voor hout transport, 7 zeesleepbooten en 2 bagger machines besteld. Met inbegrip van de uitgaven voor reparaties en uitrustingen en den aankoop van schepen beloopt 't totaal der aankoopen van schepen e.d. f 8,100,000. De bestellingen van machi nes, meetinstrumenten, toestellen etc. stegen tot een bedrag van ongeveer f 460,000. Verder werden opgekocht lompen, verschillende chemicaliën, za den etc. De aankoopen van koloniale waren (rubber, tin en thee) bereikten een be drag van ongeveer f 6,450,000. Slechts een deel van bovengenoemde bestellingen doet nog zijn invloed gelden op het totaal van den Nederlandschen uitvoer naar Rusland voor de eerste 6 maanden van het loopende jaar, aange zien de groote scheepsbouwopdrachten eerst in de tweede he ft van 1935 en later zullen kunnen worden afgeleverd en bovendien een belangrijk deel van de koloniale producten niet compareert in de export-statistiek, maar in die van den doorvoerhandel- De cijfers van de Nederlandsche in- en uitvoerstatistiek voor den handel met de UdSSR zijn (in duizenden guldens): Invoer uit Rusland naar Nederland in het le halfjaar 1935 4918; le halfjaar '34 9952. Uitvoer uit Nederland naar Rusland in het le halfjaar 1935 5800; le halfjaar 1934 3507. Terwijl dus in de vergelijkingsperiode de invoer uit Rusland ongeveer op de helft is achteruitgeloopen, toont de uit voer naar Rusland een stijging. Naar de Rtd. verneemt, zullen met in gang van 6 October de locomotief-de pots Rotterdam-Maas, Haarlem, Dor drecht en Susteren worden opgeheven. Den vroegeren commissaris van po litie van het bureau Singel te Amster dam, den heer P. Harrebomee, die reeds geruimen tijd verlof heeft gehad, is met ingang van 1 Augustus eervol ontslag verleend. Voor het examen Fransch L.O. slaagde te Utrecht mej. M- P, Janse de Jonge te Middelburg. Bij Kon. besluit is, met ingang van 17 September 1935, aan den officier van den marine-stoomvaartdienst der 1ste klasse J. Walrave, afkomstig uit V 1 i s- singen, op verzoek, wegens langduri- gen dienst eervol ontslag uit den zee dienst verleend. was- i Dit alles berekende hi) met zijn vlug gen geest; hij zag, dat hij Renney in de palm van zijn hand hield en nu ging hij verder met de voorbereiding van het „Je weet van dien moord af, hè?" "Ja-" „Was Robert Asprey dien avond dronken?" „Hij had wat gedronken." „Was hij dronken?" „Hemel, neen, daarvoor schoot hij te raak." „Goed zoo, hij schoot te raak. Wat had de Mexicaan gedaan?" „Valsch gespeeld natuurlijk." „Waarom speelde Asprey met zulk een schurk?" „Om een vijfden man te hebben". Lachende Joe schrok, hij had dien avond ook een vij'fden man uitgenoodigd. „En toen?" „Hij wilde een vullen streek uitha len," „Hoe vuil?" „Azen wegmoffelen," „Toch niet!" „Ja zeker, hij kon dat wel, hij was handig." „En Asprey?" „Asprey vond het uit." „En viel hem ,aan?" „Neen, de kleine slang vloog Asprey aan, toen hij ontdekt werd." „En toen?" „Asprev weerde hem af en schoot hem dood." Lachende Joe deed de oogen toe. „Ze hadden hem daarvoor een standbeeld Nieuwe overeenkomst inzake de gaslevering met Oosteinde, Wijziging van het Goesche Gastarief. Grondprijs ver laagd. De Raad van Goes kwam Woensdag middag in openbare vergadering bijeen. Voorz. burgemeester Van Dusseldorp. Afwezig de hr, Visscher. Ingekomen is o.a. bericht, dat aan den burgemeester verlof is verleend van 6 tot 22 Augustus. Gaslevering Oosteinde. B. en W. stellen een nieuwe overeen komst voor inzake de gaslevering aan Oosteinde (Zie ons blad van 26 Juli) De hr. JONKERS deelt mede, dat de gascommissie na lange aarzeling zich met het voorstel kon vereenigen. Dit kwam mede, doordat het moeilijk was de financieele gevolgen voor Goes te voor zien, Spr. had gaarne, dat in het ver volg meer gegevens verstrekt werden. Na voorlichting van den hr. Brink, di recteur der gasfabriek, meende de Fin. Commissie met het voorstel mede te kunnen gaan. De hr. DE ROO maakt eveneens aan merking op de onvolledige gegevens. Spr. noemt o.a. een voorbeeld, waaruit blijkt dat er een belangrijke compensa tie is, ((bij meer verbruik alle winst voor Goes) ten gunste van Goes, welke niet uit de stukken blijkt. Spr. hoopt dat B. en W. zich in het vervolg op het stand punt van de raadsleden stellen, die ge heel onvoorbereid tegenover de materie komen. De VOORZ. drukt er zijn spijt over uit, dat B. en W. blijkbaar wat kort zijn geweest. In het vervolg hopen zij met de gemaakte opmerkingen rekening te houden. De hr. SIMONS kreeg dadelijk den in druk, dat het offer van Goes veel te groot was. Na vernomen te hebben over genoemde tweede compensatie meent spr. evenwel mede te kunnen gaan. De hr. GOEMAN ziet weinig voordeel in de nieuwe overeenkomst. Het offer van Goes lijkt hem wel wat groot. Wethouder VAN MELLE stemt toe, dat Goes begint met financieele offers te brengen, doch dit wordt gedaan om voor de toekomst nog grootere offers te voorkomen. Het gaat er nu vooral om, nog verdere vermindering van het gas verbruik tegen te gaan en meerder ver bruik te bewerken. Het voordeel van 't meerdere verbruik komt geheel aan Goes. De grootste oorzaak van de daling van het gasdebiet is, door de prijsverla ging, nu weggenomen. Het verbruik is snel gedaald, maar daaruit blijkt, dat het ook weer snel kan stijgen. De hr. SIMONS vreest, dat het gas verbruik niet zal stijgen door deze prijs verlaging, en dan blijft de strop. De hr. JONKERS merkt op, dat voor al bedoeld is, verdere achteruitgang te gen ie gaan, Intusschen acht spr. het niet verantwoord, aan Oosteinde goedkoop gas te geven ten koste van een offer van Goes. De hr. CRUCQ zegt, dat het gasver bruik van Oosteinde heel laag is gewor den. Spr. gelooft echter, dat er wat pes simistisch over de overeenkomst gespro ken is en voor de toekomst eenig opti misme gewettigd is. De VOORZ. wijst er op, dat de basis van deze overeenkomst ligt in het con tract van 1933. De conjunctuur is sinds dien veel ongunstiger geworden. B. en W. trachten intusschen niet, speciaal de omliggende gemeenten, te gerieven, doch de schade voor Goes zoo gering mogelijk te maken. Voor het gasbedrijf is het gunstigste de debiet zoo hoog mo gelijk op te voeren. Om dit te bereiken, moet gas concurreeren met andere ver moeten geven op het stadsplein", zeide hij tenslotte. „Natuurlijk", gaf Renney toe, „maar dan zou er niets voor ons in gezeten hebben!" „Goed zoo", merkte de gemoedelijke Joe Green op. „Ik heb dat z,aakje nu goed in mijn hoofd en verder, hoe kre gen zij Robert Asprey te pakken?" Ze hebben eerst geprobeerd een haas tig proces in elkaar te flansen, maar dat zou waarschijnlijk niet mogelijk ge bleken zijn, maar hij werd ongerust en vluchtte." Joe Green floot tusschen de tanden „Wel, wel. wel", zeite hij. „En als deze Robert Asprey bij den gouverneur komt.... Hoe ziet hij er uit?" „Alsof hij uit'een rots gehouwen was; een en al m,an!" „Verzuurd en gemeen?" „Hij? Neen hoor, openhartig als een baby; hij had bankier moeten zijn, zoo sympathiek is hij". „Laat ons bij het begin beginnen. Hoe zit jij in deze zaak?" „Ik zou Robert Asprey uit den weg ruimen." „En?" „Ik had hem onder schot, toen een vervloekte jongeman als een kat tus- schenbeide kwam." „Iemand is jou de baas geweest, Ren ney?" „Van achteren!" „En is hij nog in den weg?" „Ja, „Bezorgd er over, m'n jongen?" Reney dacht na, keek Joe Green ernstig' aan en kwam tot de slotsom, U kunt Perl, den frisschen gezonden Natuurdrank thans koopen in de Nieuwe Groote Flesschen van 1 Liter. Ideaal voor gezinsverbruik en als er gasten komen! (Ingez. Med.j warmings- en verlichtingsmiddelen. De buitengemeenten zijn met den nieuwen prijs tevreden, en Goes kan dat ook zijn, omdat er nu reden is een hooger debiet te verwachten. De directeur deelde me de, dat hij meende reeds eerf grooter verbruik te kunnen constateeren. De hr. GOEMAN merkt op, dat het risico voor Goes weer grooter wordt. De VOORZ. zegt, dat men op het oogenblik op den grond zit, men kan moeilijk verder zakken. Het voorstel wordt hierna z. h. st. aan genomen. Gaslevering Goes. De VOORZ, wijst er óp, dat ook aan de nieuwe regeling voor Goes (zie ons blad van 26 Juli 1.1.) het belang der gas fabriek voorop gaat. Men hoopt het de biet er door te vergrooten. De hr. CRUCQ deelt mede dat hij in de toekomst gaarne verder zou gaan en het minumum zou willen stellen op 30 en 40 m3 voor gewoon en muntgas. De hr, ECKHARDT veronderstelt, dat de heele gascommissie, dit ook zou wil len. Zoo wil men echter een proef nemen. De hr. JONKERS merkt op, dat deze prijsverlaging z.i. geheel los beschouwt moet worden van wat men voor de buitengemeenten doet. Spr. wijst nader op een bepaling inzake de nieuwe over eenkomst met Oosteinde, dat daar de prijs niet verhoogd mag worden. Voor Goes zou dit ook te zijnertijd noodig kunnen zijn. Wel gaat Oosteinde echter mede omlaag. De VOORZ. zegt, dat ook voor Oost einde de prijs verhoogd kan worden, bij buitengewone omstandigheden, of stij- dat hij geen man was om leugens aan te vertellen. „Hij en Asprey samen zijn heel wat m,ans." „Waarom zoek je geen hulp?" „Alleen een eerste klasser zou van eenig nut zijn", gaf Renney toe. „En je hebt er geen bij de hand?" „Zes maanden is lang voor mij om 'n vriend te hebben", zeide de boef' met een zuur gezicht. „De *lui krijgen gauw genoeg van me." Joe Green dacht diep na. „Hoe heet die man?" Hij? Geraldi, hij is een panter!" „Hij is een man te veel", merkte Joe Green op, „Zou hij zelfs ons spoor kun nen vinden?" „Hij? Hij kan een spoor ruiken op duizend mijl afstand- Luister, hij volgde mij op den trein, ik sprong er af in een bergpas, midden in den nacht. Liep te rug tot de naaste stad; hij was daar ook- Ik liet hem opsluiten en nam een ande ren trein. Hij was er weer! Ik schiet hem van het dak van dien trein en zie hem er afvallen. Hij moet in een raam zijn blij ven hangen, in elk geval, toen ik bij Asprey kwam, was hij er ook. Dat is de heele geschiedenis. Hij kan de gedachten van een slot lezen en hij.... schoot de revolver uit mijn hand!" „Met opzet?" „Met op-zet!" verzekerde de ander.

Middelburgsche Courant | 1935 | | pagina 5