*2* GOESCHE COURANT^ .^Doorzitten ZEELAND» BINNENLAND. mOHEREN. WEER El WIND, NUMMER 179. TWEE BLADEN. DONDERDAG 1 AUGUSTUS 1935. EERSTE BLAD. 178e JAARGANG. Raar Na de kabinetscrisis. SOES. /1J rYliiL ZUID-BEVELAND. De plannen tot opheffing van Kattendijke c.a. nsdag- boer- n den b.) De laaie sloeg tzende :k. wor- boe- brand, men ach- werd ellow 14— eauty ctoria em C 5—12, 50—4, A 18 N.H- 3—6, Uit- 5—7, dsche Prin- n 13, Af doet. r, J- e, d. van MIDDELBUBGSCHE COURANT £>agfciad Voor Middelburg, Goes en agent- ichap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. 8ij contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. Uitgeefster Naamlooze Vennootschap ,,De Middelburgsche Courant"; Bureaux Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten by het Bureau voor Publiciteitswaar de der VCi'eeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen -i regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regel' a 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. me! „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extra Bewijsnommers 5 cent Het is voor ons de vraag, of onze lezers wel hevig belang zullen stellen in alles wat de pers, zoo van rechts als van links, over de oplossing zoo men dit woord althans - mag gebruiken van de kabinetscrisis schrijft. Wij vree zen van niet, en omdat er ook weinig belangrijks over geschreven is, en ook niet over te schrijven valt, zoo men zich tot het geval beperkt, zullen wij het gebruikelijke pers-overzicht dit maal dan maar achterwege laten. Slechts onzerzijds dan een paar opmer kingen. Het valt moeilijk, den toestand, door Aalberse's optreden veroorzaakt, an ders dan als raar te qualificeeren. En dat is dan nog vriendelijk gezegd. De r.-katholieken, die nu al sinds jaar en dag met de fameuze uiterste noodzaak koketteeren, hadden dienen te weten dat hun optreden ieder nuch- ten denkend mensch geen andere con clusie toeliet te trekken dan deze nu is die uiterste noodzaak er; nu moet de kogel maar door de kerk en het huwelijk met den rooden broeder moet maar, op hoop van zegen, gesloten wor den. Wij willen allerminst zeggen, dat wij deze oplossing wenschelijk hadden ge vonden. Maar zij was logisch, conse quent; zij had moeten volgen voor een ieder, die nog langs parlementair- politieke lijnen denkt. Toen dat huwelijkje echter niet dóór ging was toch zonder twijfel politiek een rare, een heel rare situatie ont staan. Zooals een groote kwaal een groot geneesmiddel moet kunnen ver dragen, zoo moet men met een ietwat rare oplossing van een raren toestand genoegen nemen. Deze merkwaardige oplossing is, kort en goed gezegd, deze: dat er in wezen zoo goed als niets veranderd is. Althans niet aan het kabinet. Want men vergete toch niet dat er nog steeds, om in de politieke sfeer te blijven redeneeren, een v.d.-vacature in dit kabinet was. Die is nu.... laten we dan zeggen: ter oplossing van de ka binetscrisis.vervuld door een vrij zinnig-democraat. En voor de rest is al leen, gelijk wij gisteren reeds schreven, de r.-k. minister van defensie.... uit visschen gestuurd. Wat er nu sinds een onbesuisden Aal- berschen aanval w e r k e 1 ij k, zij het dan wellicht achter de bedgordijnen, bedisseld is om het conflict bij te leg gen, is uit de oplossing van de kabinets crisis niet af te leiden. Het extra-par lementaire kabinet-Colijn van vóór de crisis is, met aanvulling der vacature van vóór de crisis, door eenzelfde poli- tieken man als vóór mr. Marchants af treden, na de crisis als extra-parlemen tair kabinet teruggekeerd. Dat is, uit wendig, alles.# Eén aanzicht van de zaak, waarover wij in de pers tot dusverre niet zoo veel vermeld vonden, is dit: dat met de nu gevonden „oplossing'' al weer erg po litieke politiek gedreven is. Bijvoorbeeld: minister Deckers is een goed, bekwaam, deskundig minister van defensie of hij is het niet. Is hij dat, dan moet hij op z'n post gehandhaafd worden in dezen tijd. Is hij het niet, dan make men hem burge meester van Roermond. Er is in dezen crisistijd een minister van landbouw en visscherij noodig of niet noodig. Is zoodanige bewirtdsman van noode, dan zoeke men den besten Nederlander voor dien post, welke te vinden is roomsch of niet-roomsch. Is zoodanige bewindsman niet van noode, dan schep- pe men dien zetel niet onnoodig om er een weg te werken minister van defen sie op te zetten. Minister Van Schalk is een prima minister van justitie - 0f hij is het niet. Voorzoover ons bekend, is hij het stel lig, maar dat doet er nu niets toe Is hij dit wel dan hebben we hem in dezen tijd noodig, en dan moet een sterk man zeggen: dien bekwamen me dewerker laat ik niet gaan. Is hij het niet, dan moet hij ten snelste verdwij nen, en wanneer dan mr. Goseling een bekwaam opvolger zou wezen, dan wa re hij te benoemen. Zoo redeneert de niet-verpolitiekte Nederlander. Maar voor en aleer men in politieke kringen zoo redeneert mis schien moeten we wel schrijven: zoo kan denken en kan doen zal er nog wel heel wat water door de Schelde loopen. BUITENLANDSCHE LOF VOOR DE KONINGIN. De ,,New York Herald", Parijsche editie, schrijft vandaag in zeer sympa thieke en eerbiedige bewoordingen over de Koningin. Het^ blad zegt dat een der kenmerkendste eigenschappen van H.M. is, om op den achtergrond te willen blij ven, maar de jongste crisis heeft haar voor het voetlicht van de publieke be langstelling in de wereld gebracht- Als constitutioneele vorstin geeft zij zelden blijk van wat in haar omgaat, wellicht is haar houding nimmer zoo duidelijk gebleken als dezer dagen. De Koningin wenschte een representatief kabinet van alle partijen maar tegelijk een Kabinet, dat devaluatie zou vermij den. De Koningin heeft een te lange er varing van regeeringszaken, om naar in blazingen van het oogenblik te luisteren. Haar tolerantie stijgt met de jaren en haar verhouding tot de leidende staats lieden is steeds uitstekend geweest. Ne derland kent niet de incidenten, analoog aan die van Koningin Victoria contra Gladstone. De schrijver van het artikel, Lorent Carroll, herinnert ook aan het incident door de communisten tijdens de Troon rede veroorzaakt; „doch de Koningin ging kalm door met lezen, zonder op te zien en zonder stemverandering". Zelf- beheersching is de domineerende factor van haar karakter, dat is tijdens de oor logsjaren geb eken, en het wijs beleid, dat men toen en in andere crisis heelt kunnen constateeren, versterkt meer en meer haar troon en haar persoonlijk prestige. De crisis over de goudquaestie heeft haar naam in de wereldpers gedurende een paar dagen naar voren gebracht, maar spoedig zal zij weer haar met op-, zet gekozen stille positie innemen, die haar tot een van de bevoegdste regee- ringsleiders van onze huidige wereld maakt- (Hbl.). Radio-rede van minister Colijn. In Haagsche kringen is men van mee ning, dat, mocht de regeering het geen waarschijnlijk is er de voorkeur aangeven, met het oog op het onge wone seizoenstijdstip, het afleggen van een regeeringsverklaring in de Tweede Kamer tot een nader moment uit te stellen, de minister-president binnen eenigen tijd in een radio-rede het Ne derlandsche volk een en ander zal me- dedeelen over den politieken toestand. Nader wordt gemeld: dat dr. Colijn morgen, Vrijdagavond om 8 uur voor de beide Nederlandsche zenders zijn toespraak zal houden. Wij vernemen dat minister Deckers die zal worden benoemd tot minister van landbouw en visscherij, deze functie te gen September zal aanvaarden. De nieu we departementsindeeling betreffende economische zaken zal alsdan ingaan. De ambtenaren, thans werkzaam aan landbouw en visscherij, zullen naar het nieuwe departement overgaan, zoodat geen nieuwe posten voor uitbreiding van personeel zullen behoeven te worden gemaakt. De secretaris-generaal van het nieuwe departement, mr. dr. A, A. van Rhijn zal tevens waarnemend secretaris-generaal van het nieuwe departement van han del en nijverheid worden om de onder linge samenwerking tusschen beide de partementen te bevorderen. De regeering zal den gulden blijven verdedigen. Minister-president dr. Colijn heeft tegenover den corr. voor Nederland van de „Agence economique et financière", de volgende verklaring afgelegd: De politieke crisis is in weinig dagen opgelost. Dank zij de snelle wijze van oplossing dezer crisis is Nederland be waard gebleven voor een geforceerde devaluatie van den gulden, die in geval van een langdurig tijdperk van politie*- fefe onzekerheid het economisch leven had kunnen ontwrichten. De aanvallen tegen den gulden zijn volkomen mis lukt en het nieuwe kabinet is vast be sloten het tot dusver gevoerde mone taire beleid voort te zetten. Wat de in ternationale economische en financieele vraagstukken betreft: men is meer dan ooit de overtuiging toegedaan, waarvan ik herhaalde malen blijk heb gegeven, o.a. op de econ. en monetaire conferen tie te Londen, dat het eenerzijds abso luut noodzakelijk is ten spoedigste te komen tot herstel van gezonde interna God heeft 'den wijzen zorg gegeven, den dwazen echter 1n rustig leven. SSK" ven heeft ontvangen. De heer Waugh I is reeds 16 jaar burgemeester van Al- i bury. Op zijn reis door Nederland zal hij worden vergezeld door zijn echtge- i noote. tionale handelspolitieke verhoudingen en anderzijds te komen tot internatio nale munt-stabilisatie. De landen zullen in beide opzichten tot overeenstemming moeten geraken. Ik voeg er aan toe dat Nederland niet zal aarzelen zijn mede werking te verleenen aan elke ernstige poging op dit gebied, in 't bijzonder aan een internationale goed voorbereide sta bilisatieconferentie. DE SLEEPBOOTEN VOOR RUSLAND. Van de vijf zeesleepbooten, tot den bouw waarvan Verschure en Cos Scheepswerf en Machinefabriek van Sovjet-Russische zijde opdracht heeft ontvangen, is Woensdagmiddag de vier de, „Kyew" genaamd, met goed gevolg van de werf te Amsterdam te water ge laten. De afmetingen en uitrusting van de vijf schepen zijn alle dezelfde: lengte 45 m, breedte 9 m en de holte 4 m. De schepen zijn voorzien van twee machines met een capaciteit van 300 pk. De Je- heele inrichting is er op berekend dat de sleepbooten geruimen tijd achtereen op zee blijven en derhalve groote af standen kunnen afleggen. De derde sleepboot „Tiflis" zal deze week nog zijn proeftocht houden, ter wijl over 14 dagen de vijfde sleepbooi te water zal worden gelaten. DE BURGEMEESTER VAN ALBURY Komt Zaterdag naar ons land. De heer Waugh, de burgemeester van Albury (Nieuw Zuid Wales) die, toen het K. L. M. vliegtuig „Uiver" als deel nemer aan de Londen-Melbourne race. nabij Albury in nood verkeerde, bij de noodlanding zooveel hulp heeft ver leend aan de Nederlandsche vliegers, ver toeft op het oogenblik te Londen. Hij heeft eenigen tijd een toer op het con tinent gemaakt, van welke hij Woens dag in zijn hotel te Londen terugkeerde. Vrijdagavond zal hij weer uit Londen vertrekken om Zaterdagochtend in Ne derland aan te komen. De corr. van het A. N. P. te Londen heeft den heer Waugh in zijn hotel opgezocht om hem te vragen welke plannen de in Neder land zoo bekend geworden burgemees ter van Albury voor zijn bezoek aan ons land heeft. De heer Waugh gaf in het kort een overzicht van zijn reisplan. In de eerste plaats zal de burgemeester zich naar A'dam begeven', om zijn ambtgenoot aldaar, dr- W. de Vlugt 'n bronzen ma quette aan te bieden, waarop de inwo ners van Albury staan afgebeeld, wan neer zij de gestrande „Üiver" uit de doorweekte renbaan van Albury, waar het toestel was neergekomen, trekken. „Ik hoop spoedig na mijn aankomst te Amsterdam op Zaterdagochtend ook den eersten minister te ontmoeten, zei- de Waugh, en ik zou het op prijs stel len door H. M. de Koningin in audiën tie te worden ontvangen om haar per soonlijk namens de inwoners van Al bury en de bevolking van Australië te danken voor de onderscheiding welke zij mij heeft willen 'verleenen. Daarna heb ik een afspraak met den heer Ples- man, den directeur van de K. L. M. waarna ik een bezoek aan den burge meester van Amsterdam zal brengen. Ik zal hem vragen de maquette te aan vaarden''. De burgemeester van Albury ver telde verder dat hij eenige dagen te Amsterdam wil blijven voordat hij een reis door Nederland zal maken. „Mijn plannen zijn nog niet vastgesteld, zoo dra ik in Amsterdam ben zal de route evenwel vaststaan. Er zijn veel plaat- sèn welke ik gaarne zal bezoeken en ik verwacht dat mijn reis in Nederland ten minste drie weken zal duren. Van zeker 25 scholen in Nederland heb ik, na de aankomst van de „Uiver" in Mel bourne, brieven ontvangen, vele ge- teekend door alle leerlingen der scho len. Deze liggen in verschillende ge deelten van het land, en ik heb op alle brieven geantwoord en beloofd een be zoek te zullen brengen. Daarnaast ont ving ik nog vele afzonderlijke brieven vooral van schoolkinderen. Voor geen geld van de wereld zou ik willen verzuimen al die kinderen die mij zoo vriendelijk schreven, te be zoeken", verklaarde mr. Waugh. Ten slotte deelde hij nog mede dat hij uit alle deelen van de wereld na de nood landing van de „Uiver" en de gelukki ge start vandaar naar Melbourne, brie Het aantal aangegeven gevallen van besmettelijke ziekten over de week van 21 tot en met 27 Juli in de provin cie Zeeland bedroeg, Roodvonk: Middelburg 1, Ovezande 1. DE KERMIS. Zooals elk jaar neemt de drukte op de Kermis iederen dag wat toe en in ver houding met de vorige dagen was het dan ook gisteren drukker dan Maandag en Dinsdag, vooral tusschen half negen en half elf was het gezellig op de Markt en was Het in verschillende inrichtingen ook vrij druk- Een inrichting, die veel belangstelling trekt, is het rad van avontuur tegenover het Stadhuis, waar honderden zich ver dringen en waar telkens de lootjes mak kelijk verkocht worden. Intusschen heeft de politie gemeehd, dat dit alles in strijd is met de loterij- wet en tegen den exploitant terzake proces-verbaal opgemaakt. In het Schuttershof was de belang stelling voor de Variété voorstelling grooter dan de beide vorige avonden en ook nu sloeg ieder nummer weer in. Een Aanrijding. Gisteravond reed op de Markt alhier een J. B, uit 's Heerenhoek met zijn auto, door de drukte moest hij even stil staan- Bij het w.eder aanzetten van den motor schoot de auto vrij snel vooruit, waardoor de Amsterdamsche koopman, J. A. W„ die aankwam met twee colle ga's werd aangereden en met een be zeerde knie op den grond viel- Hij werd bij een der omwonenden binnengebracht, waar dokter Broekhuijsen hem bezocht en enkele dagen rust voor schreef. "De automobilist bleek geen rijbewijs te hebben en was daarvoor gisteren reeds eerder bekeurd, zoodat hij nu twee processen-verbaal op één dag had. Giften Plaatselijk Crisiscomité. Bij ons kantoor te Middelburg is ont vangen: Juni bijdrage Pers- Fa. A. Kreymborg Co- f 2,75, idem Pers. Fa. Schulte Thieme f 3,13, Juli bijdrage Pers. Fa. A. Kreymborg Co. f 2,75. Rijwieldiefstal. Gisteren is uit de Helm weer een rij wiel ontvreemd. Rubber Maatschappijen. In de algemeene vergadering van aan deelhouders van de N.V- Cultuurmaat schappij „Soember Moedjoer" alhier is tot Commissaris herkozen de heer J- Ph. M. van 't Hoff te Rotterdam. In de vergadering van de N.V. Cul tuurmaatschappij „Sa'latri Plantations" is tot Commissaris herkozen de heer J- J. Hofland te Wassenaar. In de vergadering van de N.V. Zuid- Preanger Rubbermaatschappij is herko zen tot Commissaris de heer mr. Ch. Dochen te Hoei. In de vergadering van de N-V- Rub bermaatschappij „Tjibantjet" is herko zen tot Commissaris de heer 'F. Courtois te Grez-Doiccau en is het College van Commissarissen met een uitgebreid door benoeming van den heer J. Ph. M:. van 't Hoff te Rotterdam. De collecte voor het Plaatselijk Crisiscomité heeft deze week f 50 op gebracht, Rijtoer voor de oudjes- DOMBURG. Ook hier is men voorne mens een autorit voor ouden van dagen te houden; dat zal op Dinsdag 13 Aug. plaats vinden. Oudjes boven de 70 jaar kunnen er aan deelnemen- Het vertrek is om één uur, van de Markt; de tocht zai gaan rond Walcheren, met bezoek aan het vliegveld Vlissingen. De commissie bestaat uit de heeren: -P. Kampman, H- Bimmel en M. Reijn- houdt Sr. Zij wacht nog gaarne in: op gave van automobilisten, die zich be schikbaar stellen, verder giften in geld en in natura. Middelburg, l-VIÏI-'35. Woensdag: hoogste lucht temperatuur 19.5 °C (67 °F); laagste 13.6 °C (56 °F). Heden 9h: 15.1 °C; 12 h: 18.5 °C. Geen regen of neerslag. Hoogste barometerstand te dezer stede, in het afgeloopen etmaal: 7-73 mm; laagste 770 mm. Hoogste barometerstand in het Euro- peesche waarnemingsgebied: 766.0 mm te Hannover; laagste 751.8 mm te Sey- disfjord. Verwachting tot morgenavond: Meest zwakke wind uit N. tot O, rich tingen, afnemende bewolking, weinig of geen regen, warmer overdag. fflpT*" Zon op: 5 h 20; onder: 20 h 52. Licht op: 21 h 22. Maan op: 7 h 38; onder: 21 h 15. E.K. 7 Aug. Juli. Hoog- en Laagwater te Vlissingen. Hoogwater. Laagwater Do. 1 3.32 15.37 9.48 22.20 Vr. 2 S 4.02 16.10 10.17 22.51 Za. 3 4.35 16.44 10.47 23.20 Hoog- cm Laagwater te Wemeldinge Juli. Hoogwater Laagwate» Do. 1 5.26 17.38 10.54 23.14 Vr. 2 S 5.56 18.10 11.25 23.47 Za. 3 6.27 18.41 11.57 24.19 Stukfoopen, Zonnebrand_JfJ^ Doos 30en60ct. Bij Apoth.en Drogisten g~\ll (Ingez. Med.) RAAD VAN ELLEWOUTSDIJK. ELLEWOUTSDIJK. Woensdag ver gaderde de Raad, onder voorzitterschap van den burgemeester. Afv/ezig de hee ren Platschorre en Jeremiasse. Onder de ingekomen stukken bevond zich een schrijven van Ged. Staten, dat volgens mededeeling van den minister van binnenlandsche zaken het verzoek dezer gemeente om rijkssteun in de kosten van de huishouding niet is in'ge willigd, daar de gemeente-begrootmg 1935 sluitend kon worden gemaakt zon der raming van een post Rijkssteun- Voorts deelde de V o o r z. mede, dat hem door den Commissaris der Koningin verlof is verleend om zich van 5 tot en met 31 Aug. buiten de gemeente te be geven. De geloofsbrieven der nieuw gekozen leden van den Raad, werden in orde be vonden, zoodat tot hun toelating kon worden besloten. Daarna werd overgelegd de gemeente rekening 1934, Inkomsten f 25827, uit gaven f 25112, batig slot f 714. De rekening werd voor onderzoek in handen gesteld van een commissie, be staande uit de heeren Meulenberg en Goetheer- De begrooting van het B.A. voor het jaar 1936 werd goedgekeurd met een eindcijfer van f 4148. Daarna sluiting. De commissie ex art. 158 der gemeentewet te Kloetinge ver- werpt het voorstel. KLOETINGE. De commissie ex art. 158 der gemeenlewet kwam onder voorzitterschap van den burgemeester voltallig bijeen ter behandeling van de grenswijzigingsvoorstelien. In de vorige vergadering der commis sie was de gemeente-secretaris als se cretaris der commissie aangewezen. Nadat de voorzitter de vergadering geopend heeft, werden de leden beëe- digd. Vervolgens zette de V o o r z. het voorstel van Ged. Staten uiteen. B. en W. hebben zich bij het plan neergelegd, indien later niet blijkt, dat Kloetinge van de grenswijziging financieel nadeel zal hebben. Het college van B. en W. heeft zijn standpunt omtrent de grenswijziging ge- L"

Middelburgsche Courant | 1935 | | pagina 1