A. PATERIK BINNENLAND. NUMMER 177. TWEE BLADEN. DINSDAG 30 JULI 1935. EERSTE BLAD. 178e JAARGANG. VOOBIREFFEHJK üikSFIieKN ZËËLüNi). MIDDELBURG. VLISSINGEN. WALCHEREN. Wij etaleeren thans Dok aardige zomervilthoeden tot lage prijzen, MIDDELBURG WEER ER HND, ZUlö-BEVELATéïK ^twitvciliU MIDDELBUBGSCHE COURANT Dagblad Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p- w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. Bij contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. 22* GOCSCHE COURANT^ Uitgeefster Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten by het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 17 regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubrisl „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 ct. by vooruitbetaling Adv. me! „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extra Bewysnommers 5 cent. VERVOEREN OF VERHANDELEN VAN BOTER ZONDER MERK. Bij beschikking van den minister van oeconomische zaken d.d. 19 Juli is be paald, dat met ingang van 1 September 1935 het vorvoeren,. verhandelen of af leveren van boter zonder merk slechts mag geschieden in eenheden van ten hoogste 1 kg, en tot een hoeveelheid van ten hoogste 1 kg, behalve in die gebie den, waar reeds verderstrekkende be perkende bepalingen te dien aanzien gelden. Aangezien thans nog genoemde hoeveelheid 5 kg bedraagt, zal ten ge volge van deze wijziging met ingang van 1 September een grooter aantal perso nen dan tot dusver het geval was, ver plicht zijn ompakmerken te gebruiken. In verband hiermede vestigt de Ne derlandsche Zuivelcentrale er de aan dacht van belanghebbenden op, dat mer ken slechts door haar verstrekt worden aan georgariiseerden, welke zijn toege laten tot de groep boterproducenten of tot de gro.ep boterompakkers. DE WERKLOOSHEID. Bij 1060 organen der openbare arbeids bemiddeling stonden op 13 Juli 1935 in totaal 349.457 werkzoekenden ingeschre ven,onder wie 332.592 mannen. Hiervan waren werkloos 331.653 personen, on der wie 319.386 mannen- Op 29 Juni 1935 bedroeg het totaal ingeschrevenen bij een gelijk aantal organen 351.233 onder wie 332,880 werkloozen. Het aan tal werkzoekenden is sedert 29 Juni 1935 verminderd met 1776, het aanta werkloozen met 1245. EEN SLAG VOOR ONZEN EIEREN-UITVOER. Naar de ,,Msb." verneemt wordt de ze week aan den export van eieren we derom een geweldige slag toegebracht. De Engelsche regering wil den import van eieren beperken, waardoor het niet meer mogelijk is den export die we tot nu toe in 1935 hadden te handhaven. Gedurende de maand Augustus zullen de importen van Nederlandsche eieren in Engeland niet grooter mogen zijn dan in Augustus 1934 d.w.z. dat de export weer op het laagste niveau wordt terug gebracht, terwijl we juist bezig waren weer het niveau te bereiken van vóór de periode, toen Engeland den gouden standaard losliet. Dit besluit van de Engelsche regee ring beteekent dat de import uit ons land tot ongeveer een vierde wordt teruggebracht. Dit is niet alleen een geweldige te genslag voor de exporteurs, doch even zeer voor de geheele Nederlandsche pluimveehouderij. Op grond van het bovenstaande wordt den exporteurs voor de maand Augustus 1935 een uit- voermachtiging verleend tot geen groo ter aantal eieren dan in de overeen komstige maand van 1934 is uitgevoerd, waarbij de verdeeling in kippen- en een deneieren aan de exporteurs zelf wordt overgelaten. De eieren, die Donderdag 1 Augustus in Engeland worden ingeklaard zullen bn het Augustus-kwantum worden be rekend. DE HANDELINGEN VAN DEN BURGEMEESTER VAN NIEUW VEEN. Op vragen van den heer Wendelaar (lib.) betreffende beweerde onrechtma tige handelingen van den burgemeester van Nieuwveen Is het waar, dat de burgemeester van Nieuwveen ruim drie jaar geleden ten behoeve van zijn particuliere woning zich gratis doch ten koste van de ge meenschap electriciteit wist te verschaf fen door zijn lichtleiding clandestien te verbinden aan de leiding van het raad huis en dat deze burgemeester thans door het bestuur van de door een aan tal samenwerkende gemeenten gedreven waterleidingmaatschappij is ontslagen als secretaris van dat bestuur, omdat aan het licht kwam dat hij v,oor door hem naar zijn beweren gemaakte dienst reizen op door een autoverhuurder te goeder trouw verstrekte blanco reke ning-formulieren groote bedragen in rekening bracht en uitbetaald kreeg Indien het antwoord op het in de eer ste vraag gestelde ontkennend mocht luiden, wat heeft de minister dan ge daan om het voortwoekeren van dezen, voor het gezag schadelijken laster te beletten Indien het gestelde in de eerste vraag bevestigend mocht worden beantwoord, wil de minister dan mededeelen, welke maatregelen hij genomen heeft tegen een zóó onwaardigen drager van het hoogste gezag in een gemeente; "a. heeft de minister van binnenlandsche zaken geantwoord: Wat de eerste bewering betreft, heeft destijds een justitieel onderzoek de juistheid daarvan niet kunnen aantoo- nen; integendeel is gebleken, dat al is er inderdaad in zeer geringe mate elec triciteit van de gemeente gebruikt, dit le wijten is geweest aan 'n vergissing van den monteur, waarbij den burgemees ter geen schuld treft. Het daarbij be trokken bedrag wegens verbruikte elec triciteit van 1,60 is door den burge meester aan de gemeente vergoed. De in den gemeenteraad van 16 September 1932 ter zake door een lid ingediende motie van wantrouwen werd met 6 te gen 1 stemmen verworpen. Wat het andere gev,al betreft, hebben inderdaad door den heer Geesink in zijn kwaliteit van secretaris van de Stichting Drinkwaterleiding „De Elf Ge meenten" ingediende declaraties in Mei jl. er toe geleid, dat hij ontslag heeft genomen als zood,anig. Het daarbij Be trokken bedrag werd alsnog door hem gerestitueerd. Een daarop door den Commissaris der Koningin bevolen nauw keurig onderzoek van de comptabiliteit der gemeente heeft tot geen opmerking aanleiding gegeven. Het ligt niet op den weg van den ondergeteekende, in het algemeen de menti's te publiceeren van beschuldigin gen tegen burgemeesters. Overigens behoudt de ondergeteekende zich voor, eventueele nadere beslissingen te ne men op het oogenblik, dat hem daartoe het meest geëigend voorkomt. HHI werkt bij pijn steeds Uitsluitend verkrijgbaar in de oranje-bandbuisjes van 20 fabl. 70 ets. en oranjezakjes van 2 tabl. a 10 ets. (Ingez. Med.) Inderdaad, het leven is een hemel, wanneer de vreugde ons bekoort, het is een hel, wanneer de smart ons kwelt. Het is een hemel en een hel in In het verslag van de begrafenis van wijlen dr. G. J. Weyland, opgeno men in het tweede blad, wordt gespro ken van ps- 91, dit moet zijn gez. 191 4 en 6, DE KERMIS. Zoodra gisteren tegen den middag de eerste kermismuziek over de Markt klonk, kwamen ook de eerste jeugdige kermisgangers om te dr,aaien in de ca rousel; in het autopark, in de rupsbaan, dan wel een tochtje te maken in den autoschooter, of te schommelen in den luchtschommel. Daarnaast trokken in den loop van den dag en den avond natuurlijk ook het Lunapark en de emo- tiebaan weer bezoekers. De paradetent in het midden van de Markt vormde voor hen die alleen kwa men om eens te kijken wat er staat, een ,aantrekkingskracht, evenals de loterij- tent tegenover het Stadhuis. Schiettent en dergelijke, verschillen de tenten, waar men den inwendigen mensch kan streelen, vullen met andere kleine atracties de open ruimten. Dit was nog niet het geval met de groote ruimte over het Stadhuis, waarvan wij vernamen, dat daar heden nog een ge gadigde zou komen bouwen, wat ons he denmiddag juist bleek te zijn. Op den Dam en op de Pottenmarkt ontwaarden wij enkele kramen, terwijl op het Molenwater een artisten-troep, die ook elders in onze provincie reëds met succes werkzaam was in de open lucht goede turn- en acrob,atieknum- mers gaf. Op een iets minder ver van het kermisterrein afgelegen plaats zou den zij zeker meer belangstelling ger|e- ten. Ten slotte was het gisteren in geen der inrichtingen nog druk, maar dat is het nu al in geen jaren op de eerste dagen. Tempo! Tempo! Het Schuttershof is herleefd en daar mede ook de variété-voorstellingen, die daar van oudsher gedurende de kermis worden gegeven. Voor dit jaar heeft directeur Hugo Helm, bekend van de Frits Hirsch Ope rettes er zijn tenten opgeslagen met het non-stop variété „Tempo! Tempo?" Als het 5 man sterke orkest onder leiding van "Gerrit van Weezei, met een tweetal goede nummers het programma heeft geopend, staat achter de scher men regisseur Fr. Steffan gereed om de eenen. afwisselende nummers haast zonder tus- schenruimte te laten afwerken. Als het scherm opengaat zijn het miss Livermoore en de clown Charlie, Tie resp. bijzonder goed werken aan het hangend rek en vroolijke, doch niet minder sterke toeren doen zien. Willy le Berto, de man met de ge heimzinnige handen, is een Nederland sche goochelaar, die krasse staaltjes ten beste geeft en voor buitenlandsche col lega's zeker niet onder behoeft te doen. Hij wordt onmiddellijk opgevolgd door een drietal, dat zich onder den naam „The Bonnes Cie" aanmeldt, en in een komisch militaire omgeving zich uitste kend muzikaal toont op verschillende instrumenten. Het oog streelend door de passende aankleeding van het tooneel en de wij ze waarop zij hun rjummer vertolken zijn „Les, Rettinchmiss", die zich ont popten als een uitstekend danspaa/ Voor de pauze kwam als laatste Kees Pruis op het podium, door het publiek met applaus verwelkomd. Het is zulk een bekende humorist, dat het eigenlijk onnoodig is bij hem lang stil te staan. Zijn liedjes sloegen ook nu weer stuk voor stuk in, evenals zijn rake opmer kingen op verschillend gebied. Na de pauze, bij zijn tweede optre den, was het vooral zijn fluittalent (men krijgt aria's uit verschillende be kende opera's te hooren) dat in den smaak viel. Verder waren er na de pauze Les 3 Williams, een vrouwelijke en twee mannelijke acrobaten, waa|rvan vooral de eerste over een ongekend groote lichaamskracht beschikt. Prof. Barandini toonde zich met zijn kameraad August een zeer goed buik spreker en gaf zijn kunst op humoris tische wijze ten beste. Na het tweed< optreden van Kees Pruis, laat The Hol lywood Comp. zien wat men op een rijwiel kan uitvoeren, en een hunner zorgt daarbij voor humoristische af wisseling. Als tegen half twaalf het orkest de finale inzet, heeft men enkele uurtjes doorgebracht, waarin men heeft kun nen genieten van goed werk op het ge bied der variétékunst. Het Nederlandsche stoomschip „Wolsum", dat alhier een lading hout heeft gelost is naar Archangel vertrok ken. SOES. De Frulttentoonstelling. We ontvingen een raambiljet voor de Zeeuwsche Fruittentoonstelling welke te Goes op 3, 4 en 5 October zal worden gehouden. Het biljet is uitgevoerd in blauw, geel en oranje, toont eenige appelen, peren, een tomaat en een tros druiven, bene vens het Zeeuwsche wapen. Het geheel is frisch, smaakvol en sprekend. Ont werper is Wim Abeleven, De aangekondigde zwemwedstrij den aan het Sas welke in verband met het droevig verdrinkingsongeval van Vrijdagavond niet doorgegaan zijn, zul len nu waarschijnlijk Zaterdag a.s. ge houden worden. Concert. De harmonie „Ons Genoegen", direc teur de heer P. de Rooy, geeft morgen avond een concert in de tent op den boulevard Evertsen. Auto in brand. Aan het station is door kortsluiting in de accu een auto van een heer uit Hilversum in brand geraakt. Personeel van de Zeeland en van den Prov. Stoom- bootdienst hebben met minimaxen het vuur gebluscht. De auto was reeds voor een groot deel vernield en was niet verzekerd. RAAD VAN ST. LAURENS. De Personeele Belasting kan worden verminderd. ST. LAURENS. Maandag vergaderde de Raad, onder voorzitterschap van bur gemeester Van 't Hoff. De heeren Hame link en Marinissen waren met kennis geving afwezig. De v o o r z. deelde me de, dat B. en W. aan de N.V. Zegam in Mei j.l. verzocht hebben den gasprijs voor de straatverlichting te verlagen. Thans is bericht ontvangen, dat, te re kenen van 1 Juli j.l,, de kosten 16 per jaar en per lantaarn zullen bedragen, waarvoor de lantaarns 1600 uren per jaar kunnen branden. Vergeleken met 't vorig jaar, beteekent dit een jaarlijksche besparing van ongeveer f 53, ter wijl de lantaarns per dag 45 mi nuten langer kunnen branden. Goedge vonden werd den brandtijd zoo te rege len, dat voortaan de lantaarns tot 12 uur zullen branden. De gemeenterekening over 1934 werd voorloopig vastgesteld voor den gewo nen dienst op 32989 ontvangsten en 27862 uitgaven, voor den kapitaal- dienst op 2000 in ontvang en uitgaaf. De begrooting van het B. A. voor 1936 werd vastgesteld op een bedrag van 600 in ontvang en uitgaaf. Daarna bood de voorzitter namens B en W. de gemeentebegrooting voor het dienstjaar 1936 aan tot een bedrag van 31.578. Hij deelde mede, dat het mo gelijk is geweest de begrooting sluitenc te maken bij een vermindering van 15 opcenten op de Personeele belasting. Waar deze vergadering vermoedelijk de laatste in deze zittingsperiode is, bracht de v o o r z. een woord van har- telijken dank aan de leden voor wat zij in het belang van de gemeente hebben verricht, voor de aangename samenwer king en de vriendschappelijke wijze waarop de besprekingen steeds hebben plaats gehad; in het bijzonder sprak hij den heer Van Langevelde toe, die na 16 jaren lid van den Raad te zijn geweest gemeend heeft, zich niet meer beschik baar te moeten stellen. De heer V an Langevelde dankte den voorzitter voor zijn vriendelijke woorden en bracht ook den leden dank voor den prettigen omgang en wenschte allen het beste toe Tenslotte gaf de voorzitter een kort overzicht van het belangrijkste, dat in deze vierjarige periode met medewer king van den Raad is tot stand gekomen en constateerde met dankbaarheid, dat „ond'anks de ten vorige jare door de re geering getroffen maatregelen, waardoor de belastingen aanmerkelijk moesten worden verhoogd, de gemeente er finan cieel goed voor staat. In dit verbanc sprak hij echter den wensch uit, dat de regeering, waar noodig, tijdig zal ingrij pen, opdat onze gemeente niet opnieuw de dupe zal worden van te groote roya liteit of gewaagde experimenten van an dere gemeenten, RAAD VAN SEROOSKERKE. SEROOSKERKE. Maandagmiddag vergaderde de Raad onder voorzitter schap van burgemeester Dregmans. Af wezig de heer Hoegen. Een voorstel van B. en W. om de ver ordening regelende de heffing van ver gunningsrecht voor den verkoop van sterken drank in het klein te wijzigen in dier voege, dat de heffing voortaan zal geschieden naar den omzet werd z h. st. goedgekeurd. De gemeenterekening over 1934 were aangeboden: gewone dienst, ontvang sten f 35.035, uitgaven f 32.542 goec slot 2492. Een voorstel van B. en W. tot het vaststellen van een instructie voor een onbezoldigd ambtenaar ter secretarie werd door den voorz. toegelicht. Spr zegde, dat het de bedoeling is, dat zulk een ambtenaar, wanneer hij later pen^ sioengerechtigd, dus bezoldigd ambte naar wordt de jaren van onbezoldigd zijn, voor pensioen meetellen. De heer P Melis Wz. vroeg, wat de kosten hier van voor gemeente zouden zijn. De Voorz. antwoordde, dat de helft der inkoopsom voor het pensioen voor re kening der gemeente zal zijn en dat het bedrag der gemeente blijft van de bezol digde functie welke die ambtenaar la ter aanvaardt. De heer Cornelisse wilde deze kosten voor de gemeente sparen en dus geen instructie vaststel len. Ook de hr. A d r. Melis voelde er niets voor, om vrijwillig, d.w.z. zonder drang van hooger hand, deze instructie vast te leggen, waardoor in de toekomst, al zal het bedrag vermoedelijk niet hoog zijn toch de gemeente een financieel of fer zal moeten brengen. De voorz. en de beide wethouders Goedbloed en Wondergem verdedigden hun voorstel, er op wijzen de, dat voor deze volontairs geen salaris genietende, toch wel iets mag worden gedaan voor hun prestatie ten behoeve van de gemeente. Het voorstel in stemming gebracht werd met 5 tegen 1 stem (die van den heer A. Melis) aangenomen. IET NIEUWSTE (Ingez. Med.) M'burg, 30-VII-'35. Maandag: hoogste lucht temperatuur 22 °C (72 °F); laag ste 14 °C (57 °F). Heden 9 h: 15.9 °C; 12 h: 17.6 °C. 0.5 mm regen of neerslag. Hoogste barometerstand te dezer stede, in het afgeloopen etmaal: 771 mm; laag ste 768 mm. Hoogste barometerstand in het Euro- peesche waarnemingsgebied: 770.2 mm te Blacksod; laagste 740.6 mm te Hel- singfors. Verwachting tot morgenavond: Meest matige, in het Noorden aanvan kelijk nog krachtige, N.W. tot N, wind, gedeeltelijk bewolkt, nog kans op re genbuitjes, weinig verandering in tem peratuur. Zon op: 5 h 17; onder: 20 h 55. Licht op: 21 h 25. Maan op: 5 h 15; onder: 20 h 46. N.M. 30 Juli. Juli. Hoog- en Laagwater te Vlissingen, Hoogwater. Laagwaie, Di. 30 2.17 14.34' 8.41 21.10 Wo. 31 2.56 15.08 9.19 21.48 Do. 1 3.32 15.37 9.48 22.20 Hoog- en Laag water te Wemeldinge Juli. Hoogwater. Laagwate? Di. 30 4.06 16.30 9.46 22.11 Wo. 31 4.47 17.07 10.23 22.47 Do. 1 5.26 17.38 10.54 23.14 De geloofsbrieven van de nieuw geko zen Raadsleden werden in orde bevon den, zoodat tot hun toelating kan wor den besloten. Bij de rondvraag informeerde de Kr, Cornelisse naar een door hem inge zonden schrijven inzake klachten van omwonenden over den te volle aschbak somwijlen, in het Smidswegje. De voorz. antwoordde, dat de ze zaak de volle aandacht van B. en W. heeft en dat de bak vaker zal worden geledigd. Tenslotte zegde de voorz. dat on voorziene omstandigheden daargelaten, deze vergadering wel de laatste zal zijn geweest in de af te sluiten vierjarige zittingsperiode. Spr. dankte de leden voor de aangename samenwerking, las ook een desbetreffend schrijven voor van het niet in den nieuwen Raad terugkee- rend lid, den heer Hoegen, aan wiens adres hij eveneens dank brengt voor zijn prestaties in het belang der gemeen te verricht. RAAD VAN HEINKENSZAND. HE1NKENSZAND. Maandag vergader de de Raad onder voorzitterschap van den burgemeester voltallig. De geloofsbrieven der nieuw gekozen leden werden in orde bevonden zoodat tot toelating kon worden besloten. Op een der verzoeken om ontheffing hon denbelasting werd gunstig beslist ter wijl een ander voor kennisgeving werd aangenomen. Op een verzoek van de weduwe J, Paauwe om vermindering van den aanslag op de rioolbelasting werd afwijzend beschikt. Echter zal voor een volgend jaar de verordening zoodanig worden gewijzigd dat,voor de afvoer van huishoudwater een afzon derlijk tarief zal worden gesteld. Op een verzoek van de landarbeidersbonden om 1/3 van de premie voor het zieken fonds door de gemeente te doen beta len voor de georganiseerde veldarbeiders werd afwijzend beschikt. De vergoeding der bijzondere scholen werd vastge steld naar een bedrag per leerling van 8,84, Op voorstel van B. en W. werd besloten om een verzoek van den heer Kreune als rentmeester der familie Van Citters af te wijzen nadat is besloten een zoodanige breedte aan het steenen slop voor planting beschikbaar te stel-

Middelburgsche Courant | 1935 | | pagina 1