SLANKE JIM Provinciale Staten van Zeeland SE STERRENHEMEL 24—31 JULI '35; 23 hMT (24 UT), jet's ?&an spreekwoord'lijk *'in. „Zoo goed als HAAS' Azijn!" (Ingez. Med. Verschenen is het verslag van de com missie van rapporteurs nopens de ae raadslagingen over de voorstellen van Ged. Staten in de afdeelingen. Oprichting Piposperpolder Het voorstel tot oprichting van een waterschap Prosperpolder (Nederlandsch gedeelte) deed een lid in een afdeeling vragen of hfet niet mogelijk is, dezen nieuw op ie richten polder onder te brengen bij een reeds bestaanden polder of waterschap waardoor centralisatie in de hand zou worden gewerkt. Van de zijde van Ged- Staten werd daarop ge antwoord, dat hier een zeer delicate kwestie ter sprake gebracht werd, wel ke reeds meermalen ampel is besproken Beter doet men het Nederlandsche ge deelte eerst te nationaliseeren, waarme de dan reeds een stap is gedaan in de goede richting. Overigens gaf het voor stel in die afdeeling den leden geen aan leiding tot het maken van op-of aan merkingen, In de beide andere afdeelin gen vereenigden alle leden zich met het voorstel. Overneming brug. Het voorstel om de brug over den Veerschen Watergang in den Provinc - alen weg MiddelburgVeere te reke nen met ingang van 1 Januari 1935 van den polder Walcheren in beheer en on derhoud over te nemen, ondervond in de afdeelingen geen bespreking. Verbetering weg Hulst Kijkuit. Naar aanleiding van het voorstel tot het in beheer en onderhoud overnemen van den weg HulstKijkuit als deze verbeterd is, waarvan het Rijk de kosten ad ten hoogste 115.000 zal bijdragen, zijn vragen ge steld in de afdeelingen, Naar aanleiding daarvan is vanwege Ged. Staten o.a. gezegd, dat het juist is, dat deze weg niet op het Provinci aal wegenplan staat- Eene bijdrage in de verbeteringskosten wordt niet ge vraagd, omdat het Rijk de verbetering betaalt. De onderhoudsbijdrage is laag gesteld, omdat ook het plantrecht en de boomen worden afgestaan, hetgeen een belangrijk bedrag beteekent, waarmede de Provinciale bijdrage feitelijk mjet worden verminderd. Een afsnijding van een scherpe bocht was inderdaad oor spronkelijk voorgesteld, maar door den Minister afgewezen, omdat zij te duur was. Het Rijk betaalt alle kosten en zal niet afwijken van het nu voorgestelde plan. Verschillende leden juichten het plan zeer toe en dit deed vanwege Ged. Staten opmerken, dat als het voorstel aangenomen wordt, direct met het werk zou kunnen worden begonnen. Het woord asfaltbeton is geschrapt uit het voorstel in afwachting van de inschrij ving, vermoedelijk zal de weg wel van goudalite gemaakt worden. Ged. Staten zijn het volkomen eens met de leden, die meenen, dat nu nog de weg Hulst Nieuw Namen dringend verbetering te- hoeft. Weg TholenOud Vossemeer, Het voorstel tot overneming in be heer en onderhoud door de Provincie van het waterschap Oud-Vossemeer van een gedeelte van den weg TholenOud- Vossemeer, gaf in de afdeelingen geen aanleiding tot discussie. Overneming van wegen. Het volgende voorstel was dat om bij de Provincie in beheer en onderhoud te nemen 2691 m en 5705 m van den Rijks weg TholenScherpenisse en omge keerd van het beheer en onderhoud bij1 de Provincie over te brengen in beheer en onderhoud bij het Rijk 2908,05, 649,25 en 6859,25 van den weg Zierik- door GEORGE OWEN BAXTER: 29). Geraldi deed het en de spieren van lidteeke1^ vertr°kken het nieuwbakken q1;'q'+ tS ueti heter", zeide Lorenz be rd; j* een ehfen, bijzonderen ^eze nieuwe grijns is juist Ja?% hem niet te herken- k™ éf°° m-h dat velen zullen kennen als ,e niet te veel praat." „Ik ben een Mexicaan", zeide Geral di in zuiver Spaansch Ik heb niet de Engelsche spraak behalve een paar woorden hier en daar. v A.Dat maakt het perfect", zeide de oude man. „Het is niet de toon van iemand's stem, welke zoo vaak wordt herkend, maar de manier van spreken, zijn woordenkeus en zijn zinsbouw, waar het op aankomt. Je bent nu af, Ggral- di, of ze moesten je onder een micros coop leggen," „En nu het paard". De oude man ging spijtig naar den achterkant van den winkel, gevolgd door zijn metgezel; daar bukten zij door ?en zijdeur hoewel er geen opening in den muur te zien was en liepen door een gang, welke plotseling toe- San£ gaf tot den achterkant van een schuur, waar een zoete hooilucht hing. zeeZijpe en den weg in het water schap De Hogerwaardpolder op den Üoster-Scheldedam en in den Eerste- Bathpolder, lang 3958 m (verbindingsweg BrabantZeeland). Slechts in een der afdeelingen vroeg een lid of het veer ZijpeAnna Jaco- bapolder, hetwelk mag worden be schouwd als verlengde gedeelte van den weg ZierikzeeZijpe, ook voor overneming door het Rijk in aanmerking komt. Van de zijde van Ged. Staten werd een ontkennend antwoord gege ven, omdat het veer nog voor verschei dene jaren in beheer is bij de R. T. M. Een ander lid stelde de vraag, of de traversen, welke door de kommen der gemeente loopen en thans in onderhoud zijn bij de Provincie, ook door het Rijk zullen worden overgenomen. Of zal het onderhoud, zoo vraagt hij verder, aan de desbetreffende gemeente zelve wor den opgedragen? Spr. z,eide het niet wenschelijk te achten daar het onder houd van wegen door de gemeenten vaak veel te wenschen overlaat en die traversen meestal een obstakel vormen in een goeden verkeersweg. Van de zij de van het college werd opgemerkt, dat het niet gebruikelijk is, dat de traver sen door het Rijk worden overgenomen. Of dit gebruik ook ten aanzien van den weg Zierikzee—JZfijpe zal worden ge volgd, kan niet worden medegedeeld. Weg GoesKatsche veer. Het voorstel om den weg GoesKat sche Veer in beheer en onderhoud over te nemen van de Maatschappij „De Wil helminapolder" heeft in de afdeelingen tot enkele vragen aanleiding gegeven Zoo werd op een vraag waarom 5 pet als rentevoet is aangenomen, in te genstelling met de lagere rente in^ie andere voorstellen geantwoord dat de overeenkomst met het Hoofdbestuur der Maatschappij voorloopig reeds twee jaar geleden tot stand kwam en de ren tevoet in overeenstemming is met den rentestaandaard ten dien tijde. Men heeft zich tweemaal naar Rotterdam moeten begeven, aangezien het hoofd bestuur aldaar gevestigd is, wat een lid deed opmerken, dat het met de Maatschappij verkregen accoord aldus nog geld heeft gekost. Naar aanleiding v,an een vraag in een andere afdeeling werd van de zijde van Ged. Staten ge antwoord, dat de „Wilhelminapolder" de aanwezige spoorbaan niet kan mis sen. Weg Kortgene-Geersdijk. Bij het voorstel tot het in beheer en onderhoud bij de provincie nemen van 1.835 m van den weg KortgeneGeers dijk, stelde m een der afdeelingen een lid de vraag, waarom bij dezen weg wordt aangenomen, dat na 10 jaar her bestrating zal moeten plaats hebben, terwijl bij andere wegen, met korteren levensduur dan de onderhavige, een termijn van 10 tot 15 jaren voor her- aestrating wordt aangenomen. Een twee de lid sloot zich bij dezen spreker aan. Van de zijde van Ged. Staten werd geantwoord dat de Prov. Waterstaat hiervoor wel gegronde redenen zal heb ben. Misschien is de toestand van den ondergrond wel van invloed. Nieuwe Vlissingsche weg. Het volgende voorstel was dat om in beheer en onderhoud over te ne men het deel van den weg Middelburg Vlissingen van de tramhalte Abeele tot de tramhalte Souburg. Daarbij zegden in een afdeeling Ged. Staten toe te overwegen om het voet pad van Middelburg tot Abeele te ver beteren en het grindpad te veranderen in bv. een tegelpad, evenals is aange legd van Abeele naar Souburg. De pontonknecht te Walzoorden, Het feit, dat Ged- Staten bezwaar ma ten tegen het uitvoeren van hetgeen is neergelegd in de aangenomen motie De auw betreffende 'overname jn 'dienst der Provincie van den pontonknecht te Walzoorden en wenschen te wachten met een regeling tot eventueel de pro vincie van de nieuw aan te leggen haven in den Perkpolder zal kunnen gebruik Aan den anderen kant van een hoog tusschenschot stonden een menigte paarden en Geraldi herkende de plaats als die van den grootsten huurstal van de st,ad. Aan deze zijde echter waren maar zes boxes en in een der middel ste zag hij het paard, dat hij wenschte. Lorenz deed het halster af en leidde iet dier bij de manen naar buiten. Het paard was zwaar gevlekt, de plekken zwart schenen bij de knieën tezamen te vloeien, want van daar af waren de aeenen als zwart gepolijst; de hoeven waren ook puur ebbenhout, evenals de neus, waarmede het dier langs Lorenz schouder wreef. De kleine man bekeek iet met doffe oogen. „Wel, zeg eens, heb je ooit een paard gezien als dit?" „Eens heb ik een Nejd merrie ge zien", zeide Geraldi, „en die geleek zoozeer op deze als twee horloges van denzelfden maker." „Nejd?" „Arabië," „O", zeide de ander enthousiast. „En dat is deze ook, puur Arabisch. Er is geen druppel ander bloed bij." „Zoo, waar is deze merrie dan gebo ren? "J" Arabië natuurlijk, m'n jongen." „Wat drommel, boe hebben ze haar dan uit het land gekregen?" „Dat is een geschiedenis op zichzelf. Er kwam een sjeik aan te pas of zoo iets, die het paard geheel gevolgd heeft maken, heeft in alle afdeelingen aan leiding gegeven tot langdurige bespre kingen. Verschillende leden drongen er nog eens met klem op aan de motie di rect uit te voeren vooral ook mét het oog op eventueel ontslag of pensioen- neering van den knecht en omdat deze wel dood kan zijn als de haven in den Perkpolder er mocht komen. Andere le den schaarden zich achter Ged. Staten en van de zijde van Ged. Staten werd in alle afdeelingen gezegd, dat de zaak wel eenigszins overdreven is voorge steld en dat Ged. Staten den betrokkene niet in den steek zullen laten, doch dat zij bezwaar hebben tegen een inciden- teele rege ing. In hun antwoord op het algemeen ver slag deelen Ged- Staten mede nogmaals een onderzoek in te stellen naar de mo gelijkheid van uitvoering van de motie- De Pauw. Zij stellen zich voor omtrent den uitslag van dit onderzoek nadere mededeelingen te doen in de openbare zitting. li Ui Aanwijzing boekhoudkundige. Tegen het voorstel om als boekhoud kundige voor de provincie aan te wijzen het Accountantsbureau Kraaijeveld en Luijendijk te Middelburg, werd in de af delingen geen bezwaar ingebracht. Aanvaarding legaat. Adgemeen kon men zich in de afdee lingen vereenigen met het voorstel tot aanvaarden van het aan de Provincie door wijlen den heer P. J. J. Jonas van 's Heer Arendskerke gemaakte legaat van de Ambachtsheerlijkheid 's-Heer Arendskerke en Ged. Staten te machti gen met het ter zake bevoegde orgaan der Ned. Herv. Gemeente een over eenkomst ,aan te gaan, waarbij de Pro vincie afstand doet van het haar uit hoofde van het gemaakte legaat toeko mende recht van stemuitbreiding bij 't beroep van den Herv- predikant te 's-Heer Arendskerke. Er bleek echter in een afdeeling ver schil van meening tusschen enkele le den over de vraag of de zgn. collatie- rechten al dan niet afgeschaft zijn en of er derhalve al dan niet overleg ge pleegd zal moeten worden met het kerkbestuur. Van de zijde van Ged. Staten werd opgemerkt, dat indien overleg inder daad noodig blijkt, dit ook zeker zal geschieden. Wijziging steigerreglementen Tegen het voorstel tot wijziging van het Reglement op het gebruik van de steigers in Zeeland en van de Verorde ning op de heffing en invordering van rechteirvoor het gebruik van Provinciale Steigers in Zeeland, had geen der leden in de afdeelingen bezwaar, doch er werd opgewezen, dat het voor de nieuwe le den der Staten wel heel moeilijk is om, waar zij niet in het bezit zijn van de be staande reglementen, de voorgestelde wijzigingen te beoordeelen- Men wilde nevens de nieuwe voorschriften tevens den inhoud van het oude reglement zien opgegeven of omschreven. Een ander lid wilde, dat zoowel de nieuwe leden als de herkozen leden bij den aanvang van een nieuwe zittingsperiode voorzien worden van een volledig stel reglemen ten, bijgewerkt tot op dat tijdstip. Een ander lid merkte op, dat dit verzoek 4 jaar geleden ook is gedaan en inwilli ging is toegezegd, maar er is geen ge volg aangegeven. Ged. Staten wijzen in hun antwoord op het algemeen verslag er op, dat men om de kosten moet denken, maar dat bij eventueel herdrukken van een reglement rekening zal kunnen gehouden worden met de toezegging bij de bepaling van de grootte van de oplaag. Provinciale Zeeuwsche Schoon heids- en Archaologische Com missie. Het voorstel tot reorganisatie van de Provinciale Zeeuwsche Sfchoon- Schoonheids- en Archaeologische Com missie, zoodat deze in twee commissies gesplitst wordt, gaf in de afdeelingen Ster v/d 3« grootte, of kleiner Ster v/4 2* grootte. Ster 1> gr. Melkweg Wettelijk ingeschreven bij het Bureau Industrieelea Eigendom onder No. 6 4 2 2 2 tot aan deze zijde van den oceaan." „En toen?" „Toen eindigde zijn spoor". Lorenzi streek met zijn wijsvinger over zijn keel, terwijl een schittering in zijn oogen kwam. „Er zijn mannen voor dit paard ge storven, Geraldi", zeide hij en keek den jongeling angstig aan. „Ik zal het weer terugbrengen", zei de Geraldi, „even goed en gezond als het nu is. Lorenz schudde het hoofd. „Je kent haar niet", zeide hij, „deze merrie is zoo vlug als de wind tot den laatsten stap; ze zal je als een veer dragen met haar staart in de lucht, tot zij dood neervalt!" Lorenz begon het paard te zadelen. „Raak het nooit aan met de sporen", zeide Hij. „Spreek liever tot het dier". „Hoe is de naam?" „Anne',' zeide de pandhuishouder. „Ik weet niet, wat de oorspronkelijke naam was, maar het is een verstandig dier en heeft een anderen naam ge leerd." „Ik zal het paard terug brengen", herhaalde Geraldi, „juist zooals het nu is, talleen in wat betere conditie door de beweging." „Je hand er op, Geraldi?" „Ja, hier." „Man, man", zeide Lorenz, hem de hand gevende, „als je gelogen hebt, datj je dan duizend jaar extra in het heetste EERSTE KW" VOLLE MMN LAATSTE KVARI1ER 0 NIEUWE MAAN ZUID VENUS MARS© JUPITER SATURNUS Sterretijd 19 h 7 min. I van een aantal der helderste sterren zijn In drukletters vermeld zijn de namen I in schrijfletters geteekend. van de sterrebeelden; de eigennamen I slechts .aanleiding tot enkele opmerkin gen over bepaalde artikelen der be treffende verordeningen. Dit had o.a. tot gevolg, dat vanwege Ged. Staten werd opgemerkt, dat bij voldoende be langstelling van de zijde der gemeen ten ook financieel het wellicht zoover kan komen, dat in de verschil lende deelen der Provincie sub-commis sies worden gevormd, die daar zeer goed werk kunnen verrichten. Er zijn principieele bezwaren alle kosten door de Provincie te dragen. Bij het vragen van advies moeten de gemeenten daar voor betalen. Reglement van politie voor polders of waterschappen. Met het voorstel van Ged. Staten tot wijziging van het Reglement van politie voor de polders of waterschappen in Zeeland konden alle leden zich in de af deelingen vereenigen, nadat aan twee leden eener afdeeling verzekerd was, dat inzake het bepaalde in de art. 26 en 27, inhoudend verbod van bruggen enz. over en in de waterleidingen en van het beplanten of bebouwen binnen 2 meters enz. ontheffing kan worden verleend. Polderambtenarenregerement Zeeland 1931 Het voorstel om wijziging te brengen in het Polderambtenarenreglement Zee land 1931, zulks omdat de regeering overwegende bedenkingen er tegen had, heeft in de afdeelingen tot verschillen de opmerkingen aanleiding gegeven. Zoo werd opgemerkt, dat de Ambtena- renwet gebruikt wordt om de N.S.B. te weren. Op een vraag werd van de zij de van Ged. Staten gezegd dat het Amb tenarenreglement niet geldt voor de ambtenaren van den polder Walcheren en het waterschap Schouwen. Ook werd opgemerkt, dat niet gere geld is, wat een nationale vlag is en dat een omschrijving toch wel gewenscht zou zijn. Vanwege Ged. Staten wordt daar op geantwoord, dat aan het Colle ge niet bekend is, of de kleuren van de nationale vlag zijn vastgesteld. Een lid zou tot in hoogste instantie toe willen doen uitmaken, hoe die kleuren zijn, hetgeen een ander lid een te gewaagd experiment acht voor den betrokken ambtenaar. Een lid merkte op, dat de uitdrukking „revolutionnaire gezind heid" te vaag is en z.i. meer zou moe ten worden gedefinieerd. Een ander lid vraagt of dit art niet in strijd is met de grondwet, daar immers ieder Neder lander tot elke landsbediening benoem- Daar is. De Voorzitter van den Raad van de hel mag blijven!" „Lorenz", antwoordde Geraldi glim lachend, „ik zou mijn gelofte tegenover een man kunnen breken onder zeke re omstandigheden maar nooit om een paard, Lorenz, nooit om een paard, in geen duizend jaar." Lorenz gromde nog wat, onzeker van zijn z,aak. „Maar zeg me eens", vroeg de fre gatvogel, terwijl zij den stal verlieten, „zeg eens, wat nut heeft dit paard eigenlijk voor je?" „Voor mij?" antwoordde de oude man, „wel, het is mijn plechtanker. Als iet ergste gebeurt, dan heb ik Anne om mij weg te brengen, een half uur tot de bergen en daarna, d.aarna kan hun hart breken, maar zij zullen mij niet te pakken krijgen". Geraldi vroeg maar niet, wie die „zij"' waren maar volgde Lorenz met het paard door de nauwe steeg. „Hier is de weg", zeide de kleine oude man plotseling, „Ga recht door, de steeg wordt verderop breeder. Dan kom je aan een breede straat, maar nie mand zal je herkennen, anders kun je over de hooge schutting springen aan den overkant; die is vijf voet hoog, maar Anne zal er overheen gaan als een vo gel, ze kan over alles heen springen, wat tot haar neus reikt. Adieu, Geral di, God geve, dat je geluk hebt." Na eenige bochten liep de steeg uit op een breede straat, waar het plotse van Ministers is steeds een politiek persoon en willekurig wordt b.v. de N. S.B. als revolutionnair gestempeld, ter wijl de S.D.A.P. naar de meening van den spreker, dit is. Van de zijde van Ged. Staten werd geantwoord, dat de voorgeschiedenis van de opneming van deze artikelen bekend is. Deze wijzigin gen zijn tegen den zin van het College van hoogerhand voorgeschreven. Het is als het optreden van een dictator het geen enkele leden toch niet onge- wenscht moet voorkomen. Ook de kwestie van het gaan leven in concubi naat kwam ter sprake, en van de zijde van Ged. Staten tegen terugwerkende kracht bezwaar gemaakt omdat dit ook voor de reeds gehuwde ambtenares niet is geschied, enkele leden hadden be zwaar tegen ontslag bij huwelijk of bij het in concubinaat gaan leven, daar dit een particuliere aangelegenheid betreft en de overheid buiten dit terrein moet blijven, doch een lid zeide het daarmede volstrekt niet eens te zijn. Aangedron gen is o.a. nog op een nadere omschrij ving van verlof, wachtgeld en diensttijd. Provinciale rekening 1933. Het voorstel tot vaststelling der Pro vinciale Rekening 1933 in ontvang op f 9,430,251,59 en in uitgaaf op f 9,550,903,82, alzoo met een kwaad slot van f 120,652,23 gaf in de afdeeling geen aanleiding tot opmerkingen. Vervallen van Steigerrechten. Bij de behandeling in d.e afdeelingen van het voorstel tot afwijzing van een verzoek van de V'ereeniging voor Vreem delingenverkeer te Hontenisse om de heffing van steigerrechten te doen ver vallen, hebben enkele leden voor ver laging gepleit. Zoo wilde een lid wan neer het aantal plezierreizigers b.v. de 40 overtreft, een reductie geven; een ander lid wilde een degressief tarief toe passen, naarmate het aantal passagiers toeneemt. Andere leden wezen er op, dat men in Vlissingen voor gebruik van den Rijkssteiger niet betaalt, en de te genstelling met Walzoorden dan wel heel scherp afsteekt. Een dergelijke hef fing acht een lid uit den tijd. Van de zijde van Ged. Staten is opge merkt, dat men de steigerrechten niet kan missen als bijdrage in de kosten van het onderhoud, doch ernstige over weging «van de mogelijkheid van een gedifferentieerd tarief werd toegezegd. Een lid zou er wel iets voor voelen, vaartuigen, die den steiger regelamtig aandoen, te laten betalen, doch plezier vaartuigen, die den steiger regelmatig komen, vrij te stellen. Hoewel men zich in de afdeelingen linge volle daglicht den ruiter half ver blindde. Plotseling klonk er luid ge schreeuw van een groep van een half dozijn ruiters, die op dat moment om den volgenden straathoek kwamen aan gerend; blijkbaar kwamen zij juist van een verafgelegen ranch en waren vroo- lijk en gespitst op wat plagerij. Zonder twijfel zou Lorenz gelijk hebben ge had, als hij in het zadel had gezeten, maar hij was ook niet zulk een opval lende figuur als deze schitterend uitge doste jonge man in goud- en zilverwerk, met hoogen sombrero en kleurrijk Mexi- caansch baadje. Geraldi wendde daar om het paard naar de hooge schutting aan den overkant van de straat. „Zuleikha!" riep hij. En bij Ret hooren van dien vergeten naam sprong het dier onder hem op; misschien bracht dat geluid, half ver doezeld door den tijd, herinneringen van vroeger bij het paard terug, aan de woestijn, aan den reuk van het zand, aan de stemmen der mannen, voor haar ooren zacht, zooals zij voor de ooren van geliefde vrouwen waren, aan den zoeten geur van dadels, de lucht van versch gebrande koffie of het sterke rieken der kameelen. Het dier sprong op, alsof scherpe sporen diep in zijn flanken waren gedrukt. „Zuleikha", riep Geraldi weer. „Does ya lellie; does ya lellie!" (Wordt vervolgd

Middelburgsche Courant | 1935 | | pagina 7