BEURSÏHERMETER van Woensdag. ONDERWIJS. BUITENLAND. lEURS* EN WISSELKOERSEN. MIDDELBURG. SOES. WALCHEREN. ZUID-BEVELAND. ÜEEtiWSDH-ffLMKOEREN W,D. Huisvrouwen van heel Nederland, U hebt het thans zelf in de hand, Uitnemend voedsel voor 't gezin, Is elk gerecht met kaas erin. De dreigende eorlog in Qost-Afrika. DÜITSCHLAND. De radicale koers. AMSTERDAM, 24 Juli. Het eerste getal is de vorige note.' ring, daarop volgt de officieele notee ring van heden- Ned. 31 1000-4 98%— 95% Ned. 33 1000-4 98%—95% Ned. 34 1000 4 98%—95% Certificaten-3 8078 O. Indië 34 1000-4 96%—92% Denemarken Oblig. 1926-5 78 Duitschl. 100-7 17—17% Engeland 1960-90 4 73%—73% Zwitserl. oblig. '24-5 Zwitserl. Staatssp. 1927-4% 97%97 Amsterdam 1933-5 98% Amsterdam 1934-4% 96% s Gravenhage 1929-4% 99% botterdam 1926-1930-4% 92 Berlijn 1925-6% Zeeuws. Hyp. B-5 9391. Zeeuws. Hyp. B-4% 9390. Cities Service Cy. P. 1958 5 30%30%. «ysssa A Amsterd. Bank 111%111% C Rott. Bankver. 105%106% A Twentsche Bank 88 A Pref. Gruyter Zn A 128 A Pref. Jurgens A 101%- A Ned. Gist- en Spiritusfabr. A De Schelde N.B. A Ver. Papf. v. Gelder 45%48 C Am. Car Foundry 12%12% C Am. Smelt Ref. 25%26% C Farbenind. I.G. C Stand. Brans 9%10% C U. States St. C. 23%- C North Am. Cy. 1010% A Born. Sum. H.M. 142%145 A Linde Teves en Stokv. 66%67% A Ned. Wol Mij, 83%84 A Singkep Tin M. 72% A J. C. Japan Ln, 30% A Rotterd. Lloyd 29%30% A S. M. Nederland 28% A Amst. Thee C.M. 38%—40 naren moeten nu soms werkzaamheden verrichten, welke men gevoeglijk door schrijvers zou kunnen doen uitvoeren. De ingenieur in algemeenen dienst zou op het bureau van den hoofdingenieur worden geplaatst en een belangrijk deel van den velen arbeid van den hoofd ingenieur op zich kunnen nemen. De inan zit op een schopstoel. Verschillende van de techni|6che ambtenaren zullen, als ze gepension- neerd worden, niet meer vervangen worden, omdat met eenvoudiger perso neel kan worden volstaan. Het werk bij den waterstaat neemt steeds toe, daar om moet de organisatie zoo goed moge lijk zijn. Op een vraag wordt geant woord, dat deze ingenieur thans te Zie- rikzee te werk is gesteld en dat men zich niet bezorgd erover moet maken, dat hij een tweede viool zal gaan spelen. In de betrokken afdeeling wordt er op gewezen, dat de hoofdingenieur bij zijn velen arbeid ook de zorg voor het dis trict Walcheren heeft en het in de be doeling ligt dit district aan den inge nieur in algemeenen dienst op te dra gen. In een andere afdeeling zeide een lid van Ged. Staten, dat het de bedoe ling is om dezen ingenieur hoofdzakelijk de werkzaamheden op te dragen waar voor afzonderlijke posten op de begroo ting zijn gebracht, zooals vereenigen van polders, brug over het Zijpe enz. Op vragen in de nog niet bedoelde af deeling zeide een lid van Ged. Staten, dat het de bedoeling is een volwaardig ingenieur te benoemen, die zelfstandig kan werken en die ook reeds practische ervaring heeft. Hoewel hij weliswaar on der leiding van den hoofdingenieur zal staan, zal hem toch een zekere mate van vrijheid gegeven moeten worden, om de vele technische zaken voor te berei den, want daardoor alleen wordt het werk van den hoofdingenieur verlicht. Motie-De Pauw. Naar aanleiding van het nader onder zoek deelen Ged. Staten mede, dat dit niet geleid heeft tot een herziening van hun aanvankelijk standpunt. De in hun mededeeling gegeven uiteenzetting van de bestaande verhouding te Walzoorden is gebleken juist te zijn. Hetgeen eenige leden der Staten dienaangaande hebben medegedeeld is niet overeenkomstig de werkelijkheid. Ged. Staten handhaven hun standpunt, dat, indien de ponton knecht in Provincialen dienst zou wor den genomen, zulks ook met den goede renklerk het geval zou moeten zijn. Ingeval van -overplaatsing van den huidigen dienst naar den Perkpolder, zal ook naar de meening van Ged. Staten tot Provinciaal beheer van de aanleg plaats moeten worden overgegaan. Het ligt voor de hand, dat de pontonknecht en de goederenklerk, die thans in dienst zijn van den agent te Walzoorden, wan neer zij hun taak naar behooren ver vullen, alsdan in de eerste plaats in aan merking dienen te komen om in Provin cialen dienst te worden overgenomen. Het komt het College evenwel onge- wenscht voor, om ten aanzien van een bepaalden persoon eenige definitieve toezegging te doen, temeer waar dit een terrein is, dat aan Ged. Staten is voor behouden. Alhier is uit Rusland binnengeko men het Nederlandsche stoomschip „Wolsum" met een lading hout aan boord. POLITIEK OP STRAAT. Gisteren tijdens den marktdag ont stonden op het marktterrein alhier eeni ge oploopjes tengevolge van het optre den v,an eenige jeugdige N. S. B.-ers die met kranten liepen te colporte_ren. Hun optreden werd beschouwd als 'n uitdaging van de vele anders denken den. Vooral de werkloozen die juist om dien tijd in het stempellokaal op de Markt hun verplichtingen moeten ver vullen zag men met een groot aantal de colporteurs volgen. Een en ander w,as voor de marktkoop lieden verre van aangenaam daar door dit optreden de kooplustigen wijzigden in kijklustigen naar de oploopjes. Eenige keeren waren de gemoederen zoodanig verhit dat het een wonder ging heeten, dat het bij een deb,at is geble ven. Gelukkig was een en ander van kor ten duur- menig koooman zal de jeug dige N. S. B.-ers met een opgelucht ge moed van het marktterrein hebben zien vertrekken. Bij beschikking van den minister van Economische Zaken is, met ingang van 1 Augustus 1935, benoemd tot lid van de Commissie van Toezicht op de Rijks],andbouwwinterschool te Goes, A. Ai. van Nieuwenhuyzen te Nieuw en St. Joosland. VEERE. Ter openbare terechtzitting voor burgerlijke zaken der rechtbank te Middelburg is hjeden beëedigd als makelaar in onroerende goederen, de heer E. Ekker, kapitein ter koopvaardij, wonende alhier, RAAD VAN KAPELLE. Grenswijzigingsquaesties. KAPELLE. In voltallige vergadering kwam de Raad dezer gemeente onder voorzitterschap van burgemeester Bie- rens gisteravond bijeen. De voorz. deelt mee dat de heer Nieuwenhuize hoofd der openbare school zijn benoemingen als lid van de com missi e van toezicht op het lager onder wijs en van schoolverzuim heeft aan vaard. Aan de orde kwam grenswijziging. De voorzitter deelt mee de zienswijze van Ged. Staten- Reeds eerder is een adres gericht van de inwoners van den Hille- werveweg en Wem. grintweg, in de on- middelijke omgeving van het dorp Ka- pelle aan Ged. Staten, om bij de ge meente Kapelle te worden gevoegd- Al deze dingen hebben aanleiding gegeven tot nauwer onderzoek eveneens inzake Schore en Biezelinge. De voorz. leest voor het preadvies van B. en W. in ver band de grenswijziging Kapelle-Wemel- dinge. Geadviseerd werd de zienswijze van Ged. Staten te accepteeren. Het is door B- en W. nauwkeurig onder het oog gezien en gebleken is, dat de gemeente Kapelle voordeelig uit is. Voorgehouden worden de voordeelen en de nadeelen, welke laatste de eerste niet overtreffen. Aldus wordt geadviseerd de wijziging over te nemen- De heerën de Jonge en Van Liere had den een ander plan ontworpen hetwelk de heer De Jonge nader ontvouwt. Spr. wil den Kattendijke grintweg overgeven aan Kloetinge met de bewoners tot aan de smidse te Kattendijke. Op deze wijze wordt toch nog 123 ha voor Kapelle be houden- Ook wil de heer De Jonge de scheiding van Wemeldinge en Kapelle anders. Niet een watergang wil hij als scheiding maar den Klapweg. De voorz. verklaart dat bij de bespre kingen met Ged. St. door hen hierop is gewezen. De heer Fraanje kan niet met den heer De Jonge accoord gaan, het mooi ste gedeelte voor Kapelle wordt wegge geven en ook Ged- Staten hebben wel beslist wat het beste is. De voorz. zegt dat Kloetinge al zoo veel wegen te onderhouden heeft. Ook de hr. Wisse sluit zich aan bij het door den heer Fraanje meegedeelde, Weth. Van der Have zegt men moet het plan van Ged- Staten als geheel be zien en dan is dit niet zoo kwaad voor Kapelle. De voc-z. wil wel het voorstel van den heer De Jonge-Van Liere aan Ged Staten kenbaar maken. Met 5-2 werd het preadvies van B. en W. aanvaard. Over de grenswijziging Schore-Bieze linge werd minder geredeneerd met al geheele instemming werd het preadvies van B. er W. aangenomen. Voor de rondvraag deelde de voorz mee dat vanwege de commissie tot ver krijging van een muziektent te Bieze linge is verzocht, deze te mogen plaat sen op het marktplein. De deuren van het brandspuithuis moeten omgezet wor den, hetwe'k geschieden zal op kos^n van de commissie. Door den heer Zuidweg werd gewe zen bij de ronddraag op den vervuilden put aan 't marktplein en op 'n straat verzakking bij de Wed. van Oosten waarop de voorz. een nader onderzoe toe~eg.-1p De heer De Jonge verzocht het daar heen te willen leiden dat wanneer het kwam tot beklinkering van den Wem grintweg, dat alsdan de menschen van Kann'Ie r'a?ra8-> 1-nnden lossen en niet zooals bij de Veiling dat anderen hier mee door gingen. De voorz. zegde toe A Houth. Alberts 26%- A Southern Rlw, 4—4% C Baltimore Ohio 6%7% Union Pac. Rr. 6567% Int. Nickel Cy. 16%17% Duitschl. '30 1000-5% 18-17%-%. Koloniale Bnk. 3840. N.I. Hbk. 1000 78%—79%. Ned. H.M. 1000 115-115-117 Alg. Kunstz. U. 3233%. v. Berkels Pat. 59%61- Ca.vé-Delft 5961-63. C. Suiker Mpij. 38- Ned. Ford A-M. 272%—280. Philips Gem. B. afg. 261265. Unilever 101%106% Anaconda Cop. 9%10% Bethlehem St. 2021%, Kennec Copper 1212% Un. States Leather 44% A.N.I.E.M.—N.B. 168—170% Kon. Petr. Mpij. 187%—197-95 Contin. Oil Cy. 11%—12% Shell Union O C. 5%—6% C Tide Water Ass. Oil 6%6%. A K.N. Stoomb. Mij- 4%—4%. A Ned. Scheepv. U. 34%35-36 A H.V. Amsterdam 172—177%-79, A Java Cult. Mij. 93%—95%. A N.I. Suiker U. 9398%, A Deli Batavia 142145. C Deli Mij. 1000 151%—160-62. A Senembah 155%159%-58, C Chicago Milw. A Amst. Rubb. C- 107%112%. A Deli-Bat. Rubb. 69—70%-72. A Hessa Rubber 92M-=93, rliliM— A Serbadjadi S R. 65%69%-68%. Prolongatie 1%3%, WISSELKOERSEN. 23 Juli 24 Juli Londen 7.32% 7.36 Berlijn 59.45 59.90 Parijs 9.77% 9.82 Brussel 24.94 25.20 Zwitserland 48.31 48.40 Kopenhagen 32.75 32.90 New-York 1.47% 1.48% iet mogelijke te beproeven. De hr. Van Aere brengt hulde aan den voorz. voor de opknapping van het paadje langs den Stationsweg. UITTOCHT NAAR BELGIë. Maar men komt terug. Men schrijft aan de N. R. Crt. Voornamelijk wel tengevolge van den agen frankenkoers neemt de trek naar de Belgische grensplaatsen uit geheel Zeeuwsch-Vlaanderen nog steeds toe. Jet meest valt dit op in de onmidde- 'ijke nabijheid van de grens, die des Zondags als uitgestorven zijn. De café- tjes worden daar slechts nog door en- telen bezocht. Bijna iedereen steekt even de grens over, want daar is volop jolijt voor enkele franken. Voor een glas bier betaalt men 5 Hollandsche centen; op sommige plaatsen kan men al een „pot" krijgen voor 3 cent. Het gaat er gemoedelijk toe, echt Vlaamsch; men vermaakt er zich met kaartspel en pierbollen, de aloude Vlaamsche spelen. Ook voor de winkeliers betee- kent de lage koers van het Belgische geld een schadepost; talrijke huismoe ders koopen hun levensbehoeften even over de grens, toegestaan of niet, mees tal wordt er wel een middel op gevon den, om deze artikelen over de streep te brengen. RAAD VAN SLUIS. SLUIS. Maandag vergaderde de Raad, onder voorzitterschap van burgemeester Berkers, voltallig. De geloofsbrieven yan de nieuwbe noemde Raadsleden: de heeren H. v,an Mazijk, A. Scheele, A„ F. J. Aernaudts, J. F. Smoorenburg, I. Brevet, J. R. de Blieck en P. A. Somers werden onder zocht en in orde bevonden, waarna tot toelating werd besloten. Zooals in de vorige vergadering be sloten was, zou een conferentie plaats hebben tusschen B. en W. en Ged. Sta ten, over het geschilpunt onderhoud van den weg. v,an Aardenburg via Heil- le naar Middelburg (België), Deze conferentie heeft te Middel burg .(Nederland!) plaats gehad- De heer Van Mazijk deelde hieromtrent mede, dat Ged. Staten het over het eerste punt eens zijn nl. dat de gemeente gedurende de eerste 15 jaar niet meer dan f 500, per jaar ,aan onderhoudskosten van den weg moeten betalen en dat de uitoefening van den onderhoudsplicht feitelijk plaats zal vin den door de provincie. Over het twee de punt, nl. wat na verloop van die 15 jaar moet gebeuren, ging de provincie niet met de gemeente accoord, terwijl ook bij de leden der Ged. Staten afwij kende meeningen bestonden. Nader blijkt, dat Ged. Staten, wan neer deze 15 jaar verloopen zijn, de affai re opnieuw willen regelen, desnoods bij arbitrale uitspraak. In het kort al dus den hr Van M a z ij k, als we toestemmen zal de provincie voor het onderhoud van den weg zorg dragen, terwijl als de gemeente niet met het besluit accoord gaat, zij den g'eheelen onderhoudslast/ van den weg zal dienen te dragen na het verstrijken der 15 jaar en dit zal de gemeente zw,aar wegen. Met algemeene stemmen wordt daar op besloten het voorstel van Ged. Sta ten aan te nemen. Op de voordracht ter benoeming van regent der Godshuizen ter voorziening in de vacature W. Hoegen waren door de Godshuizen geplaatst de heeren E. F. J,anssens en A. F. J. Aernaudts. De heer Aernaudts werd benoemd met 5 stemmen tegen 2 op den heer E. F.' Janssens. Met algemeene stemmen werd be sloten op een verzoek van weduwe P. Verhage. D. de Smit c-s- om aankoop van erfpachtsgrond op de z.g. „Koele- weide" te verkoopen voor f 1,25 per m2. Het voorstel van B. en W. om de aan den heer L. J. de Broek verleende vergunning voor gebruik van gemeente grond ten behoeve van zijn radiobedrijf met 10 j,aar te verlengen, wordt zonder slag of stoot aangenomen, met ingang van 1 Januari 1936. Ten aanzien van het voorstel van B. en W. om bij de Kroon in beroep te gaan van een besluit van Ged. Staten waarbij goedkeuring, is onthouden aan het Raadsbesluit tot het aangaan van een geldleening, groot J 5800, wordt overeengekomen, dat het oorspronkelijk Raadsbesluit nogmaals gewijzigd zal worden en wel op de volgende wijze: Het bedrag, benoodigd voor verbe tering van de speelplaats bij de R.K. Meisjesschool zal uit de gewone mid delen worden bestreden; de gelden voor de rioleeringswerken zullen in 40 jaar worden afgelost, terwijl de aflos- singsduur van de gelden voor verbete ring van den weg van de Kaai tot de marechaussée-kazerne zal worden ge steld op 20 jaar. Bij de overlegging van de gemeente rekening 1934 bleek, dat er een goed slot was van f 8000. (Ingez. Med. Te Vlissingen slaagde voor het diploma boekhouden van de vereeniging van leer,aren, de heer W. Vreeken te Middelburg, eveneens behaalde dit diploma de heer C. Faase, te Mid delburg. Geslaagd voor Huishoudkundige aan de Bredasche Huishoud- en Indu strieschool mej. A, Baarens te Krui- n i n g e n. Te 's-Hertogenbosch slaagde voor het examen Nuttige Handwerken mej. A, S. Blacke te Sluis. Markt Amerika Aku Suiker Schepen -Obl.Markt- H.V.A. Philips Olie fIndustrie Rubber Koninki. Mijnen iTabak (Wettig gedeponeerd.) Woedende uitvallen van de Italiaansche pers tegen Enge land. Het besluit van de Eng'elsche regee ring, om den uitvoer van wapenen naar Abessynië voorloopig niet te verbidden, heeft groote verontwaardiging in Italië gewekt. De Italiaansche pers, die de vo rige dagen van alles en nog wat op Ja pan had aan te merken, spuwt nu w j :r vuur en vlam op de Engelschen. De „Giornale d'Italia" gaat zelfs zoo ver te beweren, dat er een „actieve so lidariteit" bestaat tusschen Abessynië en Engeland. Italië zal, zegt het blad het Engelsche besluit opvatten als een duide- lijke daad van v ij andschap van Engeland jegens Ita- 1 i Het zal daar rekening mede hou den voor nu en voor de toekomst. Het is volkomen nutteloos, dat men te Londen blijft volhouden, dat Groot-Brittannië onpartijdig wil zijn en slechts wil hande len voor het prestige van den Volken bond en voor den algemeenen vrede en de rechtvaardigheid. Hoe komt het dan, dat Engeland de gewapende invasie van Japan in China heeft aanvaard, ondanks de Chineesche protesten te Geneve, en geen aanstoot heeft genomen aan de Ja- pansche minachting voor de aanbevelin gen en voorstellen voor een compromis, die de onderteekening ;droegen van Lord Lytton, op gezag van den Volken bond? Niemand in Italië gelooft aan de fabel van de Britsche onpartijdigheid. Het Italiaansche volk zal in tegenstel ling daarmede vernemen, dat onder voorwendsel van den Volkenbond Enge land bandieten en slavenhandelaars in Abessynië bewapent tegen het Italiaan sche volk en dat wanneer de beproeving, waartoe Italië gedreven wordt door de Abessijnsche brutaliteit hard zal zijn, dat zal zijn omdat Engeland er toe zal hebben bijgedragen. Het blad besluit, dat Italië dit gebaar niet zal vergeten. Het groote Engeland maakt school. Italië zal niet nalaten ook deze les ter harte te nemen. De „Tribuna" schrijft, dat de Engel sche wapenfabrikanten achter deze af faire zitten, waarbij zij gebruik maken van de door hen gesteunde dagbladen. Die leege en gevaarlijke plutocratie lacht om Europeesche solidariteit en Europeesche beschaving en strijd tegen de slavernij. Haar interesseert alleen maar het afsluiten van een zaak. Tegen de katholieken. Te Bochum hebben alle stedelijke ambtenaren en gemeentearbeiders aan schrijving gekregen, dat zij onmiddellijk moeten bedanken voor de confessi- oneele ambtenaren-vereenigingen, be- roepsvereenigingen en vakvereenigin- gen en er voor moesten zorgen dat hun kinderen zouden bedanken voor confes- sioneele jeugdorganisaties, De regeeringspresident van Olden- Durg dreigt alle predikanten en priesters met strenge straffen, die betrapt wor den op lakschheid in het bevlaggen van de kerken op de feestdagen van den na tionaal socialistischen staat. De geheime staatspolitie te Mini ster (Westfalen) heeft de geheeie oplaag van het laatste nummer van het kerke lijk orgaan van den Watholieken bis schop van Münster in beslag genomen. Dit is het gevolg van een artikel dat de bisschop in het blad had geschreven, en waarin hij dank betuigt aan de talloo- zen, die hem hun sympathie en trouw hadden betuigd naar aanleiding van de houding die hij onlangs tegenover Al fred Rosenberg had aangenomen. De bisschop had namelijk eenigen tijd geleden aan den gouwleider schriftelijk verzocht, Rosenberg te beletten in het openbaar te Münster te spreken „we gens de groote opwinding onder de christelijke bevolking en het feit dat een minderheid vaji misleide aanhangers van het neo-oaganisme (heidendom) waarschijnlijk van zijn verschijning mis bruik zouden maken om on-christelijke betoogingen op touw te zetten". Rosenberg antwoordde hierop met een feilen aanval op den bisschop, wiens brief, aldus verklaarde hij, een uitdaging aan den geheelen nationaal socialisti schen staat was. De bisschop veroordeelde daarop in een toespraak van het balkon van zijn paleis in het openbaar het neo-paganis- me van Rosenberg. De regeeringspresident van Osna- brueck maakt bekend, dat een deel der geestelijken nog steeds meent zich te kunnen onttrekken aan den natuurlij ken plicht van het uithangen van de vlag op kerke en kerkelijke gebouwen op feest- en herdenkingsdagen van den nat. soc. staat. Zelfs den oproep der regee ring om de vlag te hijschen op den dag van de teraardebestelling van de slacht offers v,an Reinsdorf zijn talrijke gees telijken niet nagekomen. Zij hebben zich aldus de regeeringspresident daar mede buiten de volksgemeenschap ge plaatst. Hun houding is bovendien in staat orde en rust in gevaar te brengen. „Nadat ik herhaaldelijk bij de toonaan gevende kerkelijke instanties er op heb aangedrongen zorg te dr,agen voor een behoorlijk uithangen van de vlaggen op kerkelijke gebouwen, doch deze instan ties zich buiten staat hebben getoond het vlag-gebod te doen uitvoeren, zal ik van nu af aan tegen iederen gees telijke, die handelt in strijd met de be trokken bepalingen, de machtsmiddelen van den staat toepassen." Vereenigingen von oud-strijders ontbonden. Gister zijn de bonden van de gewe zen vrijkorpsstrijders (Balticumvechters, strijders in Opper-Silezië enz.) onder dankzegging ontbonden. Deze organisa- ties hadden goede betrekkingen tot den S+alen Helim V,an den Stalen Heten is nu alleen nog maar een torso over maar dat zal ook spoedig wel verdwijmeta en worden opgelost in de groote algemee ne onpolitieke organisatie Kvffhauser- bund, waarmee dan eventueel ook het Reichsverband deutscher Offiziere zal worden vereenigd. Misschien wordt dan tegelijkertd de naam van den algemee nen gelijk geschakelden bond veran derd. Op de heele linie dus een nïeuwe

Middelburgsche Courant | 1935 | | pagina 2