KERKNIEUWS. 8EURS- EN WISSELKOERSEN. MIDDELBURG. A Linde Teves en Stokv, 65 ■A Ned. Wol Mij. 84—84. WALCHEREN. BEURSÏISERiilETEB van Donderdag. ZUID-BEVELAND. NOORD-BEVEL AND. ZEEUWSCH-VLAANDEREN Q.D. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W.D. AMSTERDAM, 18 Juli. Het eerste getal is de vorige notes ting, daarop volgt de oificieele not-?s ■iug van heden Ned. 31 1000-4 99 99. Ned. 33 1000-4 99%—99. Ned. 34 1000-4 99%—99. Certificaten-3 81%81%. O. Indië 34 1000-4 97%—96%. Denemarken Oblig. 1926-5 82%-. Duitschl. pndst. 100-7 1717%. Engeland 1960-90 4 72%—73. Zwitserl. oblig. '24-5 97% Zwitserl. Staatss. 1927-4% 97—97%. Amsterdam 1933-5 99%—98%. Amsterdam 1934-4% 98 's Gravenhage 1929-4% 100% Rotterdam 1926-1930-4% 93%— 93%. Berlijn 1925-6% 15% Zeeuws- Hyp. B-5 93% Zeeuws. Hyp. B-4% 93% Cities Service Cy- P. 1958 5 30% Borgstellingfondsen. Na de gewone vergadering van den Armenraad had gisteravond in de Raads zaal een bijeenkomst plaats van dien Raad met genoodigden, waarin de heer P. A. van Aggelen uit Leiden, secreta ris van de Nederlandsche Vereeniging voor Volkscrediet en woekerbestrijding als spreker zou optreden. De voorzitter van den Armenraad, mr. F. B. Evers, heette in 't bijzonder welkom den heer M. H. Boasson, wet houder, als vertegenwoordiger van het gemeentebestuur en verder de verte genwoordigers van de Kamer van Koop handel, van de Middenstandsorganisa ties en van de Vakcentrales. Spr. zeide, dat de heer V,an Aggelen, gaarne zou komen tot oprichting van een afdeeling Middelburg van zijn vereeniging. Spr. weet uit ervaring, dat er ook in Mid delburg veel aanvragen zijn geweest voor borgstellingen en dat er zeker wel bij waren van personen, die hadden kunnen worden geholpen als er een fonds was geweest. De heer Van Aggelen zeide, dat het doel van zijn streven is economische zwakken te steunen. De woeker is een groot kwaad en de borgstellingsfond sen beoogen verlichting van het werk van de Instellingen van Maatschappe lijk Hulpbetoon. Te Leiden werkt men sedert 1928 speciaal in het belang van de arbeiders, die voor zulke hulp in aanmerking ko men. Aanvankelijk had men f 10.000 kapitaal bijeen, doch de Leidsche Maat schappij van Weldadigheid maakte er f 15.000 van. Dit borgstellingsfonds had in de jaren 1929 tot 1934 in totaal een verlies van f 1032, terwijl het borgstel lingen verstrekte van ten hoogste f 90. Het ministerie van economische zaken overweegt op welke wijze het deze fondsen kan steunen. De fondsen kun nen zeker goed werk verrichten als het komt tot de opheffing van de crisis- comité's A en zij zijn in het belang van het behoud van het financieel eveïi- wicht. Naast de borgstellingfondsen be stemd voor hulp aan de arbeiders, noemde spr. de Crisis-waarborgfond sen, die meer dienen het belang van den middenstand, van de kleinere midden standers, voor wie men armoede moet zien te voorkomen. Zeker, er is een 2 millioen beschik baar gesteld door tussóhenkomst van de Middenstandsbanken, maar er blij ven nog zoovele kleine middenstanders, als slagers, bakkers enz. over, die niet door die banken geholpen worden. Men bepaalde zich voor deze afdeeling te Leiden niet tot de gemeente zelf, en zoo kwam het door tusschenkomst van de Kamer van Koophandel voor Rijn land tot een Rijnlandsch borgstellings fonds voor den Middenstand. Vele aan vragen om steun kwamen bij het fonds in, maar om allerlei redenen moesten er ook velen van worden afgewezen. Voor het bijeenbrengen van het geld moet samenwerking blijven met het Nationaal Crisis Comité. Het kapitaal moet in tact blijven, en daardoor moe ten de risico's beperkt blijven. De plaatselijke crisis-comité s moeten ook helpen. In Leiden heeft men te dezen nauw contact met het Rijk gezocht. Men mag ook niet vergeten, dat voor vele kleine middenstanders een gang naar Maatschappelijk Hulpbetoon wer kelijk te zwaar is. De vooirz'iitter zejde, dat het zeker nader te onderzoeken is, of zul ke fondsen ook voor Middelburg goed zouden werken; volgens zijn meening zullen ze ook hier wel reden van be staan hebben. Hierna werd gelegenheid gegeven aan den inleider vragen te stellen. Bij de beantwoording daarvan kon de heer Van Aggelen er o.a. op wijzen, dat bij eventueel goed slot in een bepaald jaar te Leiden de helft bij het kapitaal wordt gevoegd en de andere helft op nieuwe rekening over gebracht. Zeker kan effn hulpbank ten deze helpen en ook de Nutsspaarban- ken kunnen geld leenen voor deze fond sen, en anders kan het komen tot oprichten van een Gemeentelijke Hulp bank zooals in Leiden, waar spr. er directeur van is. Het hulp ontvangen van een borgstellingsfonds brengt voor de belanghebbenden geen kosten mede. A Amsterd. Bank 109%110. C Rott. Bankver. 106%106%, A Twentsche Bank 88S8. A Pref. Gruyter en Zn. A. 127%127% A Pref. Jurgens A 101%101%. A Ned. Gist- en Spiritusf. 415409%. A De Schelde N.B. 18 A Ver. Papf. v. Gelder 4545. C Am. Car Foundry 11%- C Am. Smelt Ref. 25%25%. C Farbenind. I.G. 36% C Stand. Brands 9%9%. C U. States St. C 22%—22%-%. C North Am. Cy. 10%—10%. A Born. Sum. H.M 137% e.d.137%. A Singkep Tin M. 70%70%. A J. C. Japan Ln. 26%26%. A Rotterd. Lloyd 29%29%. A S. M. Nederland 29%29. A Amst. Thee C.M. 39%39%. In Leiden heeft men bijna nooit de borgen moeten aanspreken. De hoofd directeur van den Middenstandbank heeft zelf moeten toegeven dat er klei ne middenstanders zijn, die bij zijifcbank niet terecht kunnen, en dat zij toch ge holpen moeten worden. Spr. gaf nog enkele voorbeelden uit de praktijk, waartoe woeker kan lei den en hij bleef ook na bestrijding van meening, dat een geraamd verlies van 10 pet op de gegeven bedragen, vol doende is. Men moet de aanvragers een lijst van vragen voorleggen, die zij beantwoor den moeten, en uit de antwoorden moet men kunnen concludeeren, of hulp ge rechtvaardigd is. Men moet goed be grijpen, dat het doel is het dienen van het algemeen belang. Het is niet noo- dig, dat men direct komt tot een af deeling, als een commissie in de ge schetste richting werkzaam is, is dit reeds voldoende, en men kan voorloo- pig met Middelburg alleen beginnen. Daar de Hulpbank haar arbeid uit ge brek aan belangstelling voorloopig ge staakt heeft, zal getracht kunnen wor den haar door deze wijze van werken weer actief te doen zijn. Ter sprake kwamen ook nog het af- betalingssstelsel en de slechte gevol gen, die dit stelsel vaak medebrengt. Met woorden van hartelijken dank aan den inleider en aan alle aanwezi gen voor hunne belangstelling sloot de v o o r z i!;t ter deze vergadering. EEN TENTOONSTELLING. De tijd gaat snel; wij konden het ons hedenmorgen niet goed voorstellen, dat het reeds 3 jaar geleden was, dat wij een tentoonstelling bezochten in de In dustrie- en Huishoudschool aan het Mo lenwater, maar het was zoo, de laatste tentoonstelling had plaats in 1932 en het was zeker heel goed gezien van de di rectrice om dit jaar weder eens het volle licht op het groote nut van het onder wijs aan deze school te doen vallen. Wij hebben daarom gaarne weer eens een wandeling door het ruime schoolge bouw gemaakt en een vluchtig bezoek aan de verschillende zindelijke, lichte lo kalen gebracht. Van ieder lokaal alle bijzonderheden, die wij er aantroffen te vermeiden, zou ons te ver voeren en zou voor hen, die hedenavond nog een be zoek willen brengen, waartoe wij gaarne opwekken, te weinig nieuws overlaten. Wij zagen o.a. smakelijk bereide spij zen, voor kinderen, voor volwassenen, voor vegetariërs en daarbij ook vele in gemaakte groenten, vruchten enz. In het teekenlokaal ontwaarden wij een climax van teekeningen van de leer lingen der verschillende klassen. Deze teekeningen geven voor een deel de ontwerpen aan voor het ma ken van fraaie handwerken en zoo troffen wij in het .aangrenzend lokaal eenige tafelkleeden met motieven, die eerst geteekènd warn. In het lokaal van de fraaie handwer ken, zagen wij verder zeer veel moois en dat was niet minder het geval in de lokalen, waar men les geeft in costuum- naaien en vervaardigen van andere nut tige handwerken. In benedenlokalen, konden wij de ruime en practische in richtingen voor waschbehandeling en strijken, het zij met bouten, gewarmd op kolen of gas of met electriciteit, in oogenschouw nemen. Een afdeeling, die zeker onze lezer essen niet 't minst interesseert, is die waar geleerd wordt de baby's te ver zorgen, goed te onderhouden, goed te kleeden, goed te voeden en hen daarna met voor hen passende meubelen, pas sende spelen en aantrekkelijkheden op te voeden tot menschen, al is het dan voorloopig nog tot kleine menschen. Wij verlieten de school versterkt in onze overtuiging, dat zij een zeer voor name plaats inneemt onder de onder wijsinrichtingen in Middelburg. Tijdrede prof. Wisse. Gisteravond hield prof. G. Wisse zijn aangekondigde tijdrede alhier in de Nieuwe Kerk. Een zeer groote menigte vulde het kerkgebouw. Uit geheel Wal cheren waren de hoorders opgekomen, zelfs waren eenige groote bussen met toehoorders uit Zuid-Beveland aanwe zig. Prof. Wisse betoogde-in zijn rede over: ,,De groote schare uit de a.s. groote verdrukking" (naar Openb. 7). Dat groo te nood voor Christus' kerk op de komst is, wegens de internationale con- A Houth. Alberts 26%26%. C Baltimore en Ohio 6%6%. A Southern Rlw. 4%4%. C Union Pac. Rr. 62%-65, C Int. Nickel Cy. 16%16%. Duitschl. '30 1000-5% 18%—18-%. A Koloniale Bnk. 36%36. A N.I. Hbk. 1000 77%—76. C Ned. H.M. 1000 112%—114. A Alg. Kunstz. U. 32%—32%-31%. A v. Berkels Pat. 57%58%. C Calvé-Delft 58%—58%. A C. Suiker Mpij. 3837%. A Ned. Ford A. M- 259%—259%-60. A Philips Gem. B. afg. 259%258%. C Unilever 99%100%. C Anaconda Cop. 9%9%. C Bethlehem St. 18%19. C Kennec Copper 11%12%-12. C Un. States Leather 44. A A.N.I.E.M.—N.B. 167—166%. A Kon. Petr. Mpij. 184—186%-85%. C Contin. Oil Cy. 12%—12%-%. C Shell Union O.C. 66%. flicten. In de Openbaring wordt ons geteekend: le. dat de eindcatastrophe een in ternationaal bloedbad zal doen aan schouwen; 2e. dat de sociaal-oeconomische toe stand in ijzeren boeien zal gekneld en onhoudbaar zal worden onder de macht van het Beest; 3e. dat een religieuze factor scherp zal mee spreken, niet alleen in den afval, maar ook hierin, dat religie door reli gie zal bestreden worden; de kwasi-re- ligie van het oude heidendom zal in de pseudo-religie van het nieuw-heiden- dom worden voortgezet; 4e. de kerk zelf zal gelouterd worden in en bij dit alles. Alle Christelijke partijen en kerkvormen komen in de crisis, en gaan tot ontbinding: er komt iets anders. En in het einde zal de we reld-Christus het laatste woord spre ken. Met een ernstige peroratie werd de rede, die twee volle uren duurde en in ademlooze stilte door de massa was aan gehoord, besloten. KOUDEKERKE. De heer L. Bjo- gaert, wonende Langevielesingel, her denkt morgen den dag waarop hij voor 4C jaar veearts was. RAAD VAN ARNEMUIDEN. De nood der garnalenvisschers Er zal een ontwerp worden uit gewerkt tot verleening van een bijdrage in de vaste lasten. ARNEMUIDEN. Woensdagmiddag vergaderde de Raad, onder voorzitter schap van burgemeester H. G. Hornin- ge. Afwezig de heer Schuit. De V o o r z. deelde mee, dat hij met ingang van 24 Juli 1935 vier we ken met verlof hoopt te gaan. De geloofsbrieven der nieuwe be noemde raadsleden werden onderzocht en in orde bevonden, zoodat tot hun toelating kon worden besloten. B. en W. stelden voor de begrooting 1935 te wijzigen. De V o o r z. zegde, dat deze wij ziging noodig is, om voortaan de schip pers een wekelijksche uitkeering van wege het B, A. te kunnen doen van f 3, voor man en vrouw en voor elk kind één kwartje. Om hieraan te kunnen vol doen tot 1 Januari 1936, is een bedrag van (ettelijke honderden guldens noo dig; zoodat de post armenbedeeling moet worden verhoogd. Het restant der reserve van f 4000, die verleden jaar kon worden bespaard, is nu geheel hierdoor verdwenen. Een en ander is in overleg met een ambtenaar der pro vinciale griffie en met goedvinden van den Commissaris der Koningin van Zeeland in elkaar gezet. De heer C. S. van E e n e n- n a a m vroeg, of er niet in een of anderen vorm bedrijfssteuj^kan worden gegeven; voor elk vaartuig een gelijk bedrag. De V o o r z. zegde dat de bedoe ling van de voorgestelde regeling is 't voorkomen van broodiyood. Voor recht- streekschen bedrijfssteun kon tot op he den geen medewerking worden verkre gen. De heer Franse vond de re geling (bedeeling uit den post armen zorg) vernederend voor de visschers. Ze zal tot ontevredenheid aanleiding geven. Het visschersbedrijf hoeft toch zeker niet voor den landbouw onder te doen. Tijdens de oorlogsjaren hebben ook de visschers in niet geringe mate bijgedragen in de voedselvoorziening van ons volk. Voor den landbouw is de bede van de bevolking om koren in dertijd aanschouwelijk vastgelegd, en toen deze in moeilijkheden kwam heeft ze de Regeering, niet zonder gunstig gevolg daaraan herinnerd. De visscherij mist deze aanschouwe lijke voorstelling van haar prestatie, tijdens de oorlogsjaren. Wie evenwel van j'nabij weet wat toen met gevaar van [het leven door deze menschen is gedaan, zal zeker onmiddlellijk toege ven dat ook hun bedrijf thans recht op steun heeft. Spr. vroeg zich tenslotte af, of men deze menschen niet zou kunnen steu nen door een wekelijksche bijdrage in hun vaste uitgaven voor olie, steenko len en zout. Nu komen ze meestal op hun besomming na vollen aftrek dier kosten tekort of houden weinig over. Bij een aanzienlijke vermindering dier vaste onkosten zou de netto-besom ming hooger worden en dientengevolge de aanvullende steun voor de matrozen C Tide Water Ass. Oil 6%6%. A K.N. Stoomb. Mij. 44% A Ned. Scheepv. U. 34%34%-%. A H.V. Amsterdam 166%167%-68%.j A Java Cult. Mij. 92%-93. A N.I. Suiker U. 89%—90%. A Deli Batavia 138%—137%-39. C Deli Mij. 1000 145 147-49. A Senembah 151154-51. C Chicago Milw. A Amst- Rubb. C. 105%—105%-06%. A Deli-Bat. Rubb. 67%69. A Hessa Rubber 91 92. A Serbadjadi S.R. 6464%. Prolongatie 1%1%, WISSELKOERSEN. 17 Juli 18 Juli Londen 7.27% 7.26% Berlijn 59.20 59.22 Parijs 9.72% 9.73 Brussel 24,78% 24.78 Zwitserland 48.08 48.10 Kopenhagen 32.50 32.45 New-York 1.46% 1.46% lager. Men zou zich dan vermoedelijk kunnen redden. De V o o r z. verwachtte niet dat er medewerking voor een dergelijke re geling te krijgen is. Verschillende Raadsleden gaven te kennen dat een dergelijke regeling ver re te verkiezen is boven een bedeeling uit de gemeentekas. De heer Franse lichtte zijn ge dachte nog nader toe en zegde dat B, en W. in overleg met het bestuur der plaatselijke visschersvereeniging een regeling moeten ontwerpen, die in alle opzichten af moet zijn, voordat zij aan den Commissaris der Koningin wordt voorgelegd. Breedvoerige besprekingen volgden, waaruit bleek, dat men meer en meer tot de overtuiging komt dat men in de ze richting moet trachten de visschers te helpen, temeer da,ar het niet alleen het visschersbedrijf betreft, maar het hier een gemeentebelang van de eerste orde is. De V o o r z. vroeg, of de heer Fran se dan bij het ontwerpen der regeling aanwezig wil zijn teneinde zijn gedach ten nader toe te lichten. De heer Fr a n- s e verklaarde zich hiertoe bereid. Bij de rondvraag vroeg de heer Van E e n e n n a a m, of de politieverster- king dezer dagen nu werkelijk zóó noo dig was en wie of de kosten hiervoor betaalt. De V o o r z. zegde deze ver sterking zeer noodig te hebben geacht; de kosten worden gedeeltelijk door 't Rijk gedragen. De heer J. K. C r u c q vroeg wie het vervoer der garnalen/ naaf de mestvaalt, en het begraven be taalt. Spr. gaf in overweging verdunde carboleum te storten, dat zal den stank verminderen. Tenslote dankte de V o o r z, de le den die met September niet in den Raad terug zullen keeren, voor de aangena me samenwerking en voor wat ze voor de gemeente gedaan hebben. De heeren J. K. C r u c q en A. C o r- n..e i ,s s e dankten den V o o r z. voor zijn vriendelijke woorden en den secre taris voor de noodige voorlichting tij dens hun lidmaatschap van den Ra*>-1 Inbraak. BAARLAND. Omstreeks middernacht tusschen Maandag en Dinsdag is er in gebroken bij de wed. Timmerman, Door openschuiven van een raampje kon de deur geopend worden. Uit het bezoch te vertrek werd wat geld meegenomen. Toen de inbreker de deur naar een an dere kamer wilde openen, draaide Ïïe bejaarde bewoonster juist van de an dere zijde aan de kruk, aangezien ze den inbreker had gehoord en was opge staan. Een tijd lang is ze aan de deur kruk blijven staan maar heeft niets meer. gehoord of gezien. Van den dader of de daders is niets bekend. (D.Z.) IERSEKE. Woensdag had de ijsco-fa- brikant Jan Zuijdweg het ongeluk met zijn wagen den dijk af te rijden bij Sarei Westveer en in de sloot 'te rijden. De geheele voorraad consumptieijs werd vernietigd, IERSEKE. De YE 159 van de wed, Hollestelle had Woensdag het ongeluk, dat de sloep, die op sleeptouw hing, voor Zierikzee, vol water liep en geheel omsloeg. De voorraad touw (een dikke 1000 m) ging verloren. IERSEKE. De kreeftenvisscherij is nu geheel afgeloopen. De vangst is de laat ste weken goed loonend geweest. De prijs was slecht. Over het algemeen ge nomen een slecht vischseizoen, de prijs varieerde van 90 cent tot 1.50 per kg. TRAGISCH ONGEVAL. Toen Woensdagnamiddag omstreeks 6 uur het 3-jarig meisje van de familie F. te Kamperland nog niet thuis was om te gaan eten, maakte de moeder zich on gerust en stelde zij een onderzoek in. Zij begaf zich naar den in het dorp wo nenden molenaar waar het kind dikwijls ging spelen. Nadat ze in de garage was geweest zag zij bij terugkomst daarvan het kind voor de wieken van den molen liggen en wel met een gapende wond in het achterhoofd. De knecht van den molenaar zette direct den molen stil, waarop de moeder het kind, dat inmid dels aan de bekomen verwondingen bleek te zijn overleden, mede naar huis nam. Door de politie wordt .een onder zoek ingesteld. Philips Industrie Schepen Mijnen Tabak Mariu Olie Amerika Koninkf. Suiker Rubber Unilever Aku (Wettig gedeponeerd.) Gevaarlijk beest. HULST. Toen het vierjarig zoontje van den heer A. alhier zich spelender wijze te dicht bij buurmans hond waag de, sprong het dier op den niets vermoe denden knaap toe en beet het zoo nood lottig in de wang en het oor, dat deze geheel vaneen werden gereten. Hevig bloedende werd de kleine het ouderlijk huis binnengedragen. Overbrenging naar het ziekenhuis werd noodzakelijk ge acht. Een niet alledaagsche vergissing. HONTENISSE. De arbeidsbemiddeling alhier had een zekeren C. naar den Kruispolder gestuurd om aldaar vlas te trekken voor rekening van den vlasser A, van St, Jansteen. Welgemoed reed C. er dan ook heen en begon daar aange komen ijverig te werken, de tropische warmte moedig trotseerende. Nadat hij zoo een halven dag had gezwoegd, kwam hij tot de minder aangename ont dekking, dat hij op een verkeerd stuk vlas was begonnen. De andere eigenaar heeft echter de vergissing niet kwalijk genomen en den arbeider het door hem verdiende loon uitbetaald, (Tern. Crt.) BIERVLIET. Te Driewegen onder Biervliet werd Dinsdag de heer B. door een auto aangereden, terwijl hij onver wacht den weg overstak. Den automo bilist, den heer W. uit IJzendijke treft geen schuld. Geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. DE OPENLUCHTSCHOOL. Te Middelburg werd gisteren de algemeene vergadering gehouden der Zeeuwsche Hervormde Diaconessen- inrichting onder voorzitterschap van ds. P. J. F. van Voorst Vader. Na de gewone werkzaamheden werd door dr. A. Hymans, schoolarts te Rot terdam, een zeer belangrijke voordracht gehouden over „Openluchtscholen" toe gelicht door mooie foto's. Rotterdam bezit een openluchtschool voor zwakke kinderen, daarvoor is op bijzondere wijze een schoolgebouw inge richt, waarom ruim terrein grenst. De leerlingen worden den ganschen dag ver zorgd, krijgen het noodige onderricht en het blijkt dat de openluchtschool een groote zegen is voor "talrijke kinderen. De openluchtschool is te zien als een onderdeel der preventieve geneeskunde en is aan te bevelen niet alleen voor zwakke maar evenzeer voor gezonde kinderen. Klimaat-bezwaren zijn gemak kelijk op te heffen en waar het onder wijs gegeven wordt, met na iedere 40 of 45 minuten een kwartier pauze, waarin de kinderen zich vrij bewegen kunnen, daar zijn de resultaten zóó, dat de mees ten, na een verblijf in de openlucht school, het onderwijs op de gewone school gemakkelijk kunnen volgen. Met een opwekking tot belangstelling voor een oprichting van deze zeer ze genrijke instelling, besloot de spreker zijn voordracht. Algemeene Synode der Ned- Herv. Kerk. Woensdag (heeft de oudste dienst doende predikant, ds. PBokma te Schiedam) de eerste vergadering der alg. synode van dit jaar geopend. Spreker herinnerde er aan, dat dr. G. J- Weyland te Veere, die zoovele ja ren president is geweest, thans door ziekte verhinderd is tegenwoordig te zijn. Hij bad hem toe, dat God hem ook in zijne ziekte moge nabij zijn en hem sterken in dezen tijd van bepdoeving. Tot president werd vervolgens ver kozen dr. P. Smit, tot vice-president P- Bokma, tot secundus van den vice-pre sident J. Boonstra. Dr- Smit aanvaardde het praesidium, dankte ds. Bokma voor het openen der vergadering en sprak over de groote toe wijding waarmee dr, Weyland de ver gaderingen der synode heeft geleid. Spr- stelde voor hem tot eere-president van de synode van 1935 te benoemen, welk voorstel werd aangenomen. Ned. Herv. Kerk. Ds. W. M. A. Kalkman te Katwijk is beroepen te Amsterdam (vac. dr. P. J. Kromsigt).

Middelburgsche Courant | 1935 | | pagina 2