ZEELAND. BUITENLAND. ONDERWIJS. GEHEMD NIEUWS. MARKTBERICHTEN. MIDDELBURG. VEREENIGING VOOR VEILIG VERKEER. De verkeerspuzzle. De vuilnis brandt weer. Aanranding der eerbaarheid? Onzedelijke handelingen. Overtreding Loterijwet? SOES. ftALÜHEREN. 's-GRAVENPOLDER. Maandagavond de recherche moeilijk den dief te be- had alhier een bespreking plaats tus- j trappen. Men was echter op zijn hoede, schen werkgevers en vertegenwoordi- en toen Zondagavond bleek, dat er weer gers van den Ned. Christ. L,andarbei- een brief voor Engeland, ditmaal met dersbond.- Er waren vijf werkgevers 13 pond, verdwenen was, hield men verschenen. Men kon niet tot overeen-den bewusten conducteur aan, waarbij stemming geraken aangaande het win-1 bleek, dat het geld nog in zijn bezit terloon. Inmiddels echter is door drie j was. Hij bekende zich aan de misdrij- landbouwers, die niet ter vergadering' aanwezig waren, een contract getee- kend, hetwelk neerkomt op een dag loon-gemiddelde voor zomer en winter van twee gulden. De geschorste gasthuis administrateur. Zangschool Toonkunst. Eind-examen R.H.B.S, te Oostburg. DREIGBRIEVEN AAN DE KONINGIN. Een veekoopman die de wereld crisis wilde oplossen. BELG1£ DE GEZONDHEIDSTOESTAND VAN KONINGIN ELISABETH. DUITSCHLAND „KATHOLICISME IN GEVAAR". DE ANTI-SEMITISCHE UITSPATTINGEN TE BERLIJN. VER. STATEN. Een avonturierster. Het opperste gerechtshof in den staat New-York heeft het huwelijk van Clendenin Ryan met gravin Wurmbrand Stuppach ont bonden verklaard. Ter terechtzitting bleek, dat de gravin een avonturierster was, die met den zeer vermogenden Ry an getrouwd was, teneinde met haar „vriend" graaf Wladimir Mittrofski een aangenaam leventje te kunnen lei den. De gravin had den jongen Ryan in den waan gebracht, dat zij een oner varen en onbesproken meisje was. AGENDA. MIDDELBURG: WO 17 Jul. Vredes-prop. dag. Wereld bond der Kerken. WO 17 Jul. Tijdrede prof. Wisse, Herr. DO 18 Jul. Tent, Ind. en Huish.-school: 10—12, 14—17 en 19—20 h Mo lenwater. DO 18 Jul. Speldjesdag Ver. Liefdw. v. Kinderbescherm. GOES: WO 17 Jul. DO 18 Jul.. ALGEMEEN: WO 17 Jul. Cone. Muz. Ver. „Voor waarts", Duinen, Koudek. 20 h. Elec. Drukkerij G. W den Boer, M burg m Bij Kon. besluit is de heer A. Bijloo ijker te 's Gravenhage met ingang van 1 November a.s. bevorderd (tot ijker chef van dienst, te Middelburg. Zooals men weet heeft de Vereeni- ging voor Veilig Verkeer „Middelburg en Omstreken in verband met de ver- keersweek, die van 11 tot 17 Juni ge houden is, ook een verkeerspuzzlewed- strijd georganiseerd. Gezien het vele werk, dat de kinderen van de oplossin gen gemaakt hebben m,ag wel gezegd worden, dat deze wedstrijd aan zijn doel heeft beantwoord. Een 1500-tal in zendingen is ontvangen, waarvan slechts een zeer gering aantal foutief was. De toekenning van de prijzen, bestaande uit nuttige en pr,actische voorwerpen geschiedde door loting, met den vol genden uitslag: 1 Alnnie van Luijk, Goesche Koren markt P 56a, Middelburg; 2 I. Adriaan- se, Molendijk A 31, Nieuw- en St. Joos land; 3 E. Sturm, Kade A 80, Veere 4 J. Verduijn, Veersche Singel S 127 Middelburg en 5 Lauw Boon, Kerklaan A 65 St. Laurens. Voor hen, die hun inzendingen extra hadden verzorgd door kleuren, of het bijvoegen van toepasselijke verkeers gedichtjes, meende het bestuur nog een 17-t,al troostprijsjes te moeten beschik baar stellen, terwijl aan een tweeta scholen resp. te Veere en Nieuw- en St Joosland, die collectief aan den wed strijd deelnamen, voor de leerlingen een blik biscuits zal worden gezonden. Ook deze week is reeds ^weer een vrij felle brand ontstaan in de opslag plaats van vuil ,aan den Nieuwlandschen weg. Maandagavond heeft de brand weer geruimen tijd moeten blusschen daar reeds gevaar voor een der daar aanwezige woonwagens ontstond. De politie te Veere kreeg aangifte van een feitelijke aanranding der eer baarheid, waarmede een bewoonster dier gemeente op den Veerschen weg bedreigd was. De aanrander had zich per rijwiel in de richting Middelburg begeven, daarom is ook de politie alhier met het gebeurde in kennis gesteld. De politie kreeg kennis van in de Nadorst met een 7-jarig meisje ge pleegde onzedelijke handelingen. Bij de politie kwamen verschillende klachten in van personen, die zgn. Reisbriefjes kochten, welke correspon- deeren op de Staatsloterij. De klacht gaat tegen het niet uitbetalen als men „met eigen geld" uitkomt. De politie stelt een onderzoek in of hier sprake is van overtreding der loterijwet. VEERE. Dinsdagmiddag was de land bouwer P. Gideonse in den Platteweg bezig een voer waardeloos hooi ,van zijn wagen in de weide af te laden, w.aar het verbrand moest worden. Toen men reeds eenige hoopen verbrand had en wederom een hoop op de asch wierp, ontvlamde deze onverwachts en wel zoo hoog, dat de vlammen oversloegen naar den wagen. H|et hierop geladen hooi vatte eveneens vlam en dreigde te verbranden. Door den tegenwoordig heid v,an geest van den broer van den landbouwer werden de paarden uitge spannen, terwijl ijlings toegeschoten ar beiders met vereende krachten den wa gen omver wierpen en het hooi ver spreiden, zoodat erger voorkomen kon gestolen. Enkele malen deed hij alleen worden. Niettemin is de wagen gedeel- dienst en van die gelegenheid maakte telijk verbrand. hij gebruik om de zakken te openen en nsuei nun ™ist d,an de verbroken plombeering han- AUlU-DËVtLAftUi dig te herstellen. Daardoor was het voor In ons blad van gisteren namen wij uit „De Zeeuw" het bericht over, dat de geschorste administrateur niet zou berusten in de beslissing van den pen sioenraad, maar herkeuring wil aanvra gen. De betrokkene deelde ons mede, dat hemzelf hierVan niets bekend is. Wel heeft hij beroep aangeteekend tegen zijn schorsing. Dinsdagavond gaf de heer Otto Lies, met de zangschool van „Toonkunst", een openbare les in de „Prins van Oran je." Voor de pauze werden eerst een aan tal eenstemmige liedjes gezongen door de eerste klasse alleen. Ze bleken er goed in te zitten en werden keurig voor gedragen. Daarna werd, door de tweede en derde klasse, „De standvastige tin nen soldaat" van Hendrika van Tussen broek, gezongen. Ook dit lange zang stuk, twee- en dr:estemmig en met soli, bleek goed begrepen te zijn en werd keurig gezongen. Nadat de heele school nu een paar tweestemmige liedjes ten beste gegeven had traden de leerlingen der derde klas se als solisten op. Een nummer dat te recht zeer in den smaak viel. Vooral de beide wiegenliedjes (Schubert en Mo zart) werden mooi en met gevoel ver tolkt. Na de pauze werd het zangspel „De schoone slaapster", van Richard Hol op gevoerd. Er was weer heel wat werk van de aankleeding gemaakt. De prin- sesselijke wieg was een waar kunst werk. Van nog meer belang echter was, dat ook dit lijvige spel zoo vlot gezon gen en gespeeld werd. Het was inder daad een genot zang en handeling te volgen. Men kan slechts bewondering gevoe len voor den heer Lies, die met zoo'n „handvol" meisjes en jongens waarom zijn het er niet meer? nog zooveel weet te bereiken; ze zulk een groote mate van vrijheid en zelfstandigheid weet bij te brengen. Het vrij talrijke publiek was gul met zijn blijken van waardeering. Aan het eind van den avond werden den heer Lies bloemen aangeboden. Wij loven deze maand de navolgende prijzen uit: Voor de foto, waarop het grootst aantal Perl-drinkende menschen voorkomt, Fl. 100.-. Tevens voor de 5 metst origineele foto's waarop Perl voorkomt, elk Fl. 10.- Fl. 50.-. Te Rotterdam- slaagden voor hel examen nuttige handwerken de dames: M. E. Papegaaij te Middelburg, F- Sinke te 's Gravenpolder en J. Knieriem te Goes. Aan de Rijkskweekschool te Oostburg slaagden voor het exa men handenarbeid de heeren P. van den Heuvel te Terneuzen, P. van Kam pen te Oostburg, D. Kjarels en D. Meeuse te Waterlandkerkje, W. Lu- cieer te Aardenburg, J. van Male te Breskens, W. Stoel te Stavenisse, P. Termqnt te Hoofdplaat en J. Verschoo- re te "Groede; 2 teruggetrokken. Voor het examen nuttige handwerken werden geëxamineerd drie en geslaagd de dames L. Catsm,un, L. van Dijk en D. Prins allen te Oostburg. Voor het examen Handelskennis L.O. slaagde te Den Haag mej. M- J. Daansen te Oostburg. Geslaagd voor afd. B de dames Adria Brakman te Nieuwvliet en Willy van Mazijk te Sluis en de heeren J. Dierx te Zuidzande, J. v. d. Gouwe te Axel en D. v. d. Hooft te IJzendijke. Afge wezen 7; teruggetrokken 1. Te 's-H e r t o g e n b o s c h heeft de recherche aangehouden den 62-jarigen J. H. H. J. M., die verblijf hield in een logement in de Lange Brugstraat. M. die vroeger het beroep van paar denkoopman had uitgeoefend en veel geld had verdiend, had door ongelukkige speculaties een vermogen van een paar ton Verloren, meldt het „Huisgezin". Van een welgesteld burger was hij successievelijk een pauper geworden, die op de liefdadigheid van zijn mede- menschen was aangewezen om te kun nen leven. Op de Bossche Veemarkt was hij een zéér bekende figuur en de boeren lieten hem zoo nu en dan eenige stuivers ver dienen door hem op een koebeest te la ten passen, terwijl zij zelf in het nabij gelegen restaurant onder het drinken van een borrel of een potje bier over een koop of verkoop zaten te praten. In de omgeving van het logement waar M. verblijf hield, was men van meening, dat M_ den laatsten tijd niet goed bij zijn verstand was, doch de paar denkoopman lachte hen uit en beweerde dat hij meer verstand had zitten in den nagel van zijn pink, dan alle andere men- schhen in heel hun lichaam. Het bewijs daarvan zou binnen zéér korten tijd geleverd zijn, beweerde hij, want hij zou de wereldcrisis gaan ophef fen. Zoozéér was M. overtuigd van zijn eigen bekwaamheid, dat hij een brief kaart schreef aan H. M. de Koningin. Op deze briefkaart stond geschreven, dat hij het geheim had gevonden om de crisis op te heffen en dat hij dit geheim terwille 'van het Nederlandsche volk aan H. M. zou ontsluieren, maar.dan moest H. M. als vergoeding voor het goede werk hem terugbetalen de groote sommen gelds, welke hij vroeger had verloren, want zoo schreef hijvoor wat, hoort wat. Toen M. op zijn eerste briefkaart geen antwoord kreeg, schreef hij een tweede en daarna een derde, enz. De toon werd steeds arroganter en M. dreigde zelfs de regeering en het vorstenhuis ten val te brengen, indien men aan zijn wenschen (Ingez. Med.) niet voldeed. Vooral liet hij doorscheme ren, dat een paar duizend gulden hem zéér welkom zouden zijn. Of H. M. de Koningin de briefkaarten van M. heeft gelezen, weten we niet Wel kreeg de Bossche recherche uit Den Haag een tip, dat er in Den Bosch iets gebeurde, dat niet in den haak was. Zaterdagavond heeft de recherche M in het logement aangehouden en vervol gens naar het hoofdbureau van politie overgebracht, alwaar dr. Mettrop con stateerde, dat M. niet toerekenbaar was Nog dienzelfden avond is M. naar een verpleeginrichting overgebracht. POSTAMBTENAAR VERDUISTERT f 2000. Te Amsterdam is in ar rest gesteld een postambtenaar, die zich zou hebben schuldig gemaakt aan knoei erijen met spaarbankboekjes. Een be drag van f 2000 wordt genoemd. De ambtenaar had op het spaarbankboek je van zijn vrouw, waarop een klein bedrag stond, een groot bedrag bijge schreven, doch het geld n'et gestort. Dezer dagen werd door de vrouw een bedrag van ruim f 2000 opgevraagd, waardoor de fraude uitkwam. De ambtenaar en zijn vrouw zijn ge arresteerd en ter beschikking van de ju-titie gesteld. AAN DE GEVOLGEN OVERLEDE! I De heer St. die ernstig werd gewond bij een auto-ongeluk dat eenige dagen geleden bij de Oranjeboom te B a a r n plaats vond is in den afgeloopen nacht in het ziekenhuis te Baarn overleden. DOOR EEN AUTO OVERREDEN EN GEDOOD. Maandagavond is in de buurtschap Achthoven onder de ge meente Leiderdorp het 2)4-jarig zoontje van de familie De H„ dat plotseling den rijweg overstak, onder een u t de richting komenden vracht auto geraakt. Het kind kreeg een der achterwielen over het hoofd en was bijna op slag dood. WEER TWEE OSSENAREN GEAR RESTEERD. De Kon. marechaussée van de brigade Hoensbroek heeft giste renmiddag te O s s gearresteerd de ar beiders van O- en B., beiden wonende te Oss en ongeveer 35 j- oud. Zij werden reeds direct op transport naar Hoens broek gesteld, waar zij aan een streng verhoor zijn onderworpen. In verband met het onderzoek achtte men het nog niet gewenscht, hieromtrent nadere inlichtingen te verstrekken. VERPLEEGSTER DOOR AUTO OVERREDEN EN OMGEKOMEN. Dinsdagmiddag reden in het nauwe ge deelte van de Hoofdstraat te Sassen- n e i m, vlak bij de brug van de Teylin- gerlaan, twee verpleegsters uit het Di- aconessenhuis in Den Haag, rechts van den weg. De meest links rijdende, de 24- jarige mej. Lydia de G. had een leeren tasch van een fototoestel om. Op een gegeven moment werd de riem van deze tasch gegrepen door een uitstekende haak van een passeerenden vrachtauto, met het gevolg, dat zij kwam te vallen, eenige tientallen meters werd meege sleurd en daarna de wielen van den wa gen over het hoofd kreeg. Het meisje was op slag dood. De andere verpleegster was door het gebeurde zeer overstuur en is bij een dokter binnengebracht. DIEFSTAL BIJ DE POSTERIJEN. De politie te Utrecht heeft Zondagavond een 56-jarigen conduc teur der posterijen met 35 dienstjaren .aangehouden, die in de jaren 1933, 1934 en 1935 geld uit postzakken, die te Frankfurt a/d Main verzegeld werden en met bestemming voor Engeland over Emmerik, Arnhem, Utrecht naar Hoek van Holland verzonden werden heeft yen te hebben schuldig gemaakt, doch kon niet opgeven de grootte van het totaal bedrag, dat hij ontvreemd had. De man is ter beschikking van de jus titie gesteld. DOODELIJK ONGELUK OP ONBE- WAAKTEN OVERWEG. Dinsdag middag is op den onbewaakten overweg ,aan de Doggersvaart nabij Den H e l d e r een 9-jarig jongetje aan gereden door den sneltrein, die om 15 u. 51 aldaar vertrekt. De jongen kwam per rijwiel uit de ouderlijke woning, die op korten afstand ligt en heeft ver moedelijk gehoopt nog voor den trein te kunnen oversteken. Een van den duinkant komende fietser heeft door het opsteken van een hand den jonden nog gewaarschuwd, maar het onrfetuk w,as toen al geschied. Het jongetje, de 9-jarige P. B. was op slag dood. De correspondent der N.R.Crt. te Brussel meldt: De berichten uit Italië betreffende den gezondheidstoestand van koningin Elisabeth blijven gunstig luiden. Werd geruimen tijd, ten gevolge van den zwa- ren slag haar door den verschrikkelijken dood van koning Albert toegebracht, voor haar verstand gevreesd, thans blijkt naar men verzekert, alle gevaar gewe ken te zijn. Den laatsten tijd heeft de Italiaansche koningin weer eenige dagen bij haar doorgebracht terwijl ook de an dere leden van het vorstelijk gezin al het mogelijke doen om haar veel afleiding te bezorgen. Het is waarschijnlijk dat koningin Elisabeth niet vóór September of October naar België zal terugkeeren Irene Harand, hoofdredactrice van het te Weenen vei schijnende weekblad „Ge- rechiigkeit schrijft in de editie van II Juli j 1. een hoofdartikel: „KathoPcisme in gevaar". Wie zich er thans over verwondert aldus het blad -- dat het hakenkruis zijn woede tegen de Katholieken uitlaat, bewijst dat hij de samenhangen niet kent- De Jodenhaat was het begin, de Katholiekenvervolging is het logisch vervolg. Jarenlang hebben de Nationaal-Socialisten. met de giftigste pijlen tegen het Oude Testament gestre den. Zij wisten, dat indien maar eerst het Oude Testament belasterd zou zijn, daarmede ook het Nieuwe Testament als vanzelf zou vallen, gelijk een brug, waarvan de peilers worden gesloopt. Dit anti-semitisme was echter voor het ha kenkruis slechts een propagandistisch middel en een voorwendsel. Het wilde in de eerste plaats de Joden vernietigen, doch daarna die macht in het hart tref fen, die op de Joodsche ethiek is opge bouwd: De Katholieke Kerk. Thans is het zoo ver gekomen ondanks het con cordaat, dat de heer Von Papen in naam van Duitschland met het Vaticaan heeft gesloten. Vervolgens wijst de schrijfster erop, dat er niet slechts Joodsche en Marxis tische, doch ook een groot aantal Katho lieke vluchtelingen uit het Derde Rijk tomen- Voortdurend aldus Irene Ha rand nemen de gevallen toe, waarin katholieke emigranten zich tot mij rich ten en om hulp te vragen. Zij zijn wan hopig, ongelukkig en volkomen onschul dig. Zij lijden omdat zij vast in hun ge loof waren en onze religie trouw geble ven zijn De anti-semitische uitspattingen, die Maandagavond te Berlijn hebben plaats gehad, moeten volgens de berichten van buitenlandsche correspondenten heel erg zijn geweest. In twee café's aan den Kurfürstendamm, café Bristol en café Kranzler, werden de ruiten ingeslagen en Joodsche en andere bezoekers tegen den grond geworpen. Een groep van 150 jongelui wierp zich op een' aantal men schen, die een bioscoop wilden binnen gaan en van wie zij meenden, dat het Joden waren, drongen hen naar buiten en joegen hen op de vlucht. De joodsche eigenaar van een café werd ernstig mis handeld. Het aantal betoogers groeide in den loop van den avond aan tot verscheiden duizenden, doch men kreeg den indruk, dat het publiek over het algemeen tegen ien gekant was. Ongeveer vijftig deta chementen politie beschermden voorna melijk de restaurants, die door vreemde- ingen worden bezocht. Het duurde, on danks dringende telefonische verzoeken geruimen tijd eer deze versterking ver scheen. Er werd druk gevent met het orgaan van den bekenden antisemiet Julius Streicher Der Stürmer; de ven- llllllll'> a 111 ters droegen enorme biljetten met de woorden: „Duitschers, Duitschers, de Joden zijn ons ongeluk'Verscheiden Joden werden door de politie in verze kerde bewaring genomen, doch verder schijnen geen arrestaties te zijn verricht. Tegen middernacht liepen de anti-se mitische onlusten op den Kurfürstendam af. Aan de incidenten waren betoogingen in andere Berlijnsche buurten voorafge gaan, In Neu Kölln werden de terrassen van sommige café's geplunderd en ver scheidene bezoekers mishandeld. Het Duitsche Nieuwsbureau, dat al leen publiceert wat de regeering welge vallig is, geeft natuurlijk een heel tam me lezing van het ergerlijke geval. Daar in worden de Joden dan bovendien nog als de aanstichters van den heibel be schouwd, „De „begrijpelijke demonstraties" te gen het „aanmatigend optreden" van de Joden hebben Maandag, aldus het D. N. B. allerlei duistere elementen aangelokt, die meenen bij zulke gelegenheden hun aan den staat vijandige gevoelens te kunnen luchten en opstootjes verwek ken. P.O. en S.A. hebben zich dadelijk ter beschikking van de politie gesteld om het ondermijningswerk dezer duiste re machten te fnuiken. Het is dan ook gelukt in korten tijd verdere ordeverstoringen te voorkomen. Staat en beweging blijven ten nauwste samenwerken om iedere verstoring van de openbare rust en orde met de groot ste gestrengheid tegen te gaan." Men kan uit deze lezing intusschen opmaken, dat de autoriteiten eenigszins met het geval verlegen zitten; zij besef fen, dat het Duitschland's naam in het buitenland weer een geduchte knauw zal geven. Blijkbaar willen ze echter aan het weerzinwekkende bedrljl van een individu als Julius Streicher nog steeds niet radicaal een einde ma ken. Of voelen ze zich daartoe niet slerk genoeg? Dan laat het zich aanzien, dat er in de naaste toekomst nog heel wat meer ergerlijke gebeurtenissen in het Derde Rijk zullen plaats grijpen. De haatdragende nationaal-bolsjewisten schijnen weer meer en meer in de melk te brokken te krijgen. Nasporingen van de politie hadden echter aan Tiet licht gebracht, dat de gravin al tot tweemaal toe met een ver mogenden man geëngageerd was ge weest, maar zich dan had laten afkoo- pen. De poging om den jongen Ryan aan den haak te slaan was geënsce neerd met medewerking van de moe der van de jonge vrouw en den „vriend". Goes, 16 Juli- V'eiilingisvereeniging „Zuid-Beveland". Exportveiling v.m. 10 uur Aardappelen 3,50, idem, n.m. 1 uur Frambozen 12,10, idem n.m- 1 uur Zwarte bessen 11,8012,30, per 100 kg. Kleine Veiling. Kersen: Hollanders 15 18, Klerken 1522, Ronde Krieken 10 16, Zoete Morellen 1116, Meikersen 822, Zwarte Vleeschkersen 1318, Bruine Blance 12, Markies 1320, Zure Morellen 6, Spaansche Wijnkersen 5 12, Witte Vleeschkersen 1220, Porse leinkersen 913, Uitschot Kersen 47, per 100 kg. Peren: Beekhuispeer 5, Westfriespeer 69, per 100 kg. Appels: Yellow Transparante 1016, Yellow Transparante lie soort 58, id. afval 25; Vroege oranje Pruimen 16, Blauwe Druiven 5255, Frambozen 8 30, Aardbeien 1321, Tomaten 1012, Kruisbessen 26, Roode bessen zoete 819, idem zure 6, Witte bessen 10 13, Zwarte bessen 11, per 100 kg, Me- oenen 1223, Kalkoeneieren 4,20, Kip eieren 2,302,40, per 100 stuks, Gladio- us 2, per 100 bos. Kerk 20-00 h.

Middelburgsche Courant | 1935 | | pagina 6