VICTOR I A-WATER prijsverlaging ONDERWIJS. LANDBOUW. BUITENLAND. BEURSTHERM01ETER van Vrijdag. BES9ENGD ÜSEUWS, BEURS- EN WISSELKOERSEN. De politieke problemen van dezen tijd. BELGIE. FRANKRIJK. JAPAN. ITALIë. CHINA. AMSTERDAM, 12 Juli, Het eerste getal is de vorige notes- sing, daarop volgt de officieele notee- ring van heden- Ned. 31 1000-4 99%—99%. Ned. 33 1000-4 99%—99%. Ned. 34 1000-4 99%—99%. Certificaten-3 83 83 O. Indië 34 1000-4 98—97%. Denemarken Oblig. 1926-5 82%82%. Duitschl. pndst. 100-7 17—17. Engeland 1960-90 4 73—72%. Zwitserl, oblig. '24-5 97% Zwitserl. Staatssp. 1927-4% 9797% Amsterdam 1933-5 99% Amsterdam 1934-4% 98%98% 's-Gravenhage 1929-4% 100%—100% Rotterdam 1926-1930-4% 94%—94% Berlijn 1925-6% 15%—15% Zeeuws. Hyp. B-5 95 Zeeuws Hyp. B-4% 92% Cities Service Cy. 1958 5 3130 A Amsterd. Bank 108%109% C Rott. Bankver. 105%105 A Twentsche Bank 87%88 A Pref. Gruyter Zn. A. 127%128 A Pref. Jurgens A 100%101 A Ned. Gist- en Spiritusfabr. 408-410. A De Schelde N.B- 18 A Ver. Papf. v. Gelder 4545% C Am. Car en Foundry 10%10%. C Am. Smelt en Ref. 25%—25. C Farbenind, Ï.G. 36% C Stand. Brands 9%9%, C U. States St. C. 22-21%-%. C North Am. Cy. 10%40%. A Born. Sum. H.M. 143%144%. A Linde Teves en Stokv. 6465. A Ned- Wol Mij. 82%—83%. A Singkep Tin M. 71%71%. A J. C. Japan Ln. 26%—26%. A Rotterd Lloyd 29%29%. A S M. Nederland 28%—28%. A. Amst. Thee C.M. 38%39%. Nieuwe prijs voor heele iiter-flesschen p. st. 28 ct. (inhoud) vroeger 32 eh Per kratje van 20 25 ct. (inhoud) (Ingez. Med.) Middelbare Handelsdagschool met 4-j. c. te Middelburg. Bevorderd werden: van de le naar de 2e klas: D. de Bree, P. de Buck, Ca. Daniëlse, C. Heystek, P. Rookus, M. Terwoert, L. Vos, F. v. d. Zee. Niet bevorderd 1. Van de 2e naar de 3e klas: A. Crucq, A. le Due, D. v. Heiningen, Sytske Jon ker. W- Lichtendahl- H. Meerkamp v. Embden, H. Moor, E. Vaarzon Morel, M. de Vos. Niet bevorderd 3. Van de 3e naar de 4e klas: C. Bal- leur, J. Brouwers, J. du Bois, P. Dek ker, J. Lievense, H. Siegers, E. Visser, H. Wilderom. Niet bevorderd 6. Toegelaten tot de le klasse: J. Bion- dina te Middelburg, B. le Bleu te Bres- kens, M. Davidse te St. Laurens, L. Fa- ber te Koudekerke, J. Heystek te Mid delburg, P. v. Houte te Breskens, E. Janssen te Middelburg, L. van Melle te Breskens, J. de Priester te Koude kerke, J. Stadhouders, C. de Vlieger, J. Zwigtman, allen te Middelburg. Tot de 3e klasse: D. van Wolferen te Vlissingen. „De Ruijterschool" te Vlissingen. Bij het gehouden examen aan de „de Ruijterschool" te Vlissingen voor stuur mansleerling, diploma B. S. zijn geslaagd: J. van den Bergh, J. Harinck, G. Hoo- gedoorn, A. G. M,archand, M. de Ruiter, J. W. Verduijn, I. C. Vos; geslaagd voor diploma A. S.: J. L. H. Eidsinga; ge slaagd voor diploma B. M. machinist T' P. M.: J. A. Grootegoed; I. A. Konings; W. M. F, Landheer, H. J. M. Moeskops, G. Pannekoek, J. Schuiling, S. J. Rate- rink, A. Spruijt, G. Teeuwsen, P. A. de Vlieger, R. J. de Vries, J. M. Willem- sen, afgewezen geen. DE FOKDAG TE AXEL. Donderdag werd te Axel in plaats van de traditioneele tentoonstelling van de Z. L. M. een paardenfokdag gehou den, georganiseerd door de vereenigin- gen „Arbeid Adelt' te Axel en „Door Eendracht Sterk" te Hulst. Hieraan was verbonden een rundvee-tentoonstelling, aangevoerd waren 240 paarden en 120 stuks rundvee. Om 10 uur werd de fokdag geopend door den Commissaris der Koningin in Zeeland met een rede, waarin spr. de paardenfokkers hulde bracht voor den moed. om in deze benarde tijden een fokdag op zoo uitgebreide schaal te hou den. Het blijkt volkomen, dat men niet buiten de grenzen hoeft te gaan om goed fokvee te zien. Spr. verheugde zich er over te kunnen zeggen, dat alle fokkers weer vereenigd zijn in één stamboek het N. T. S. Met den wensch, dat een en ander uitstekend mocht slagen en de jongeren de voetsporen van de ouderen ook ten deze zullen drukken, verklaarde de Commissaris den fokdag voor ge opend. Het bezoek was in den voormiddag zeer gering; het was redelijk, maar toch nog onbevredigend, in den middag. Over het algemeen was puik fokmate- riaal aangevoerd. Ook waren landbouw machines, enz. uitgestald. Kampioenhengst werd Solar van Cer tain 1931, 4-jarige hengst, van de Wed. Verschueren te Hengstdijk. Reserve-kampioen: Immo, 5-jarige, van Jos, de Waal, Ossenisse. Kampioen merrie: Caline de Burhus, 5-jarige merrie kleine maat, van Corn, de Feijter, Boschkapelle. Reserve-kampioen: Joubertina de La- bourein, 5-jarige, gr. maat van Anth. H. Dekker, te Zaamslag. Kampioen van de vaarzen werd Sara, 5 maal gekalfd, van C. de Feijter, Bosch kapelle. Reserve: Jantje van C. Wolfert, Neuzen. Kampioen-stier: Theo v. d. stierenver. Graauw. Reserve Prins III, st.vereen. Zaamslag. STEUN AAN DE KOOLZAAD CULTUUR. Het ligt in de bedoeling van de re geering koolzaad van den oogst 1936 voor steun in aanmerking te doen ko men. De oppervlakte welke in de steun regeling zal worden opgenomen, be draagt maximaal 3000 ha. Getracht zal worden een prijs van f 12 per 100 kg te bereiken. De maximum steun zal f 5 per 100 kg bedragen. Door de provinciale land- bouw-crisisorganisatTês zullen binnen kort formulieren aan de bekende telers worden gezonden, waarop de telers aanvraag kunnen doen om voor een be paalde met koolzaad te bebouwen op pervlakte voor steun in aanmerking te komen. Sir Samuel Hoare houdt zijn eerste groote rede „Wij zul len een oorlog tusschen twee leden van den Volkenbond met alle middelen trachten te belet ten" Een beroep op Hitier. Sir Samuel Hoare, de nieuwe Engel sche minister van buitenlandsche za ken, heeft gisteren in het Lagerhuis zijn eerste groote rede uitgesproken. De minister liet alle politieke vraagstuk ken die tegenwoordig de gemoederen in de geheele wereld beroeren, de revue passeeren: als daar zijn: het Italiaansch- Abessijnsch conflict, de Duitsche herbe wapening, en de pogingen tot het sluiten van collectieve verdragen. Ten aanzien van het eerste pun! merkte Sir Samuel o.a. het volgende op: „Engeland erkent het recht van Ita lië op expansie van zijn beide Oost-Af- rikaansche koloniën die betrekkelijk dicht bij elkaar liggen, maar in den te- genwoordigen toestand nooit een afge rond geheel zullen vormen. Wij erken nen ook dat door de Abessijnsche re geering verzuimen zijn gepleegd zooais de commissie van onderzoek naar den slavenhandel heeft uitgewezen, en fou ten zijn gemaakt die beter vermeden hadden kunnen worden. Maar desniette min is onze vaste overtuiging, dat de ge schilpunten niet onoplosbaar zijn, dat de standpunten van beide regeeringen vereenigbaar zijn. De punten van ge schil wettigen in geen geval het uitbre ken van een oorlog, een ramp die onaf zienbare gevolgen voor de geheele we reld zou hebben. Wij houden vast aan den Volkenbond, zijn handvest en ziji: instellingen en wij zullen een oorlog tus schen twee leden van dien bond met al leen verfoeien maar met alle middelen trachtëti te beletten". Wat betreft de politieke betrekkingen met Duitschland deelde de minister o.a. mede, dat de Engelsche regeering aan de Duitsche heeft doen weten, dat zij het op hoogen prijs zou stellen, in dien Duitschland thans werkelijk zijn medewerking zou willen verleenen tot het totstandkomen van veiligheidspac ten voor Oost- en midden-Europa, (dit laatste ter verzekering van Oostenrijk's onafhankelijkheid). „Het ligt in de macht van Hitier aldus spr. 'n werkelijke bijdrage tot de zaak van den vrede te leveren, die de gemoede deren in Midden-, Oost- en West-Euro pa veel zal kunnen kalmeeren. I k neem de vrijheid hem dit aan Houth. A.berts 26%26%. Baltimore Ohio 6%6%. A Southern Rlw. 4%4%. Union Pac. Rr. 63%62. Int, Nickel Cy. 16% Duitschl. '30 1000-5% 16%—16%-%. A Koloniale Bnk. 37%37. A N.I. Hbk. 1000 78%—78%. Ned. H.M. 1000 115—114%. A Alg. Kunstz. U- 32%—32%-%. A v. Berkels Pat- 58—59%-60%. C Calvé-Delft 58% —458%. A C- Suiker Mpij. 37%37%. A Ned. Ford A.M. 247%—250. A Philips Gem. B. afg. 255%—259%-57- C Unilever 99%99%-100. Anaconda Cop. 9%9%. Bethlehem St. 18%17%-%. C Kennec Copper 11%—11%-%. C Un. States Leather 4%4%. A A.N.I.E.M.—N.B. 167%—167% A Kon. Petr. Mpij. 182%—182-%, C Contin. Oil Cp. 12%—12%. C Shell Union O.C. 6%6%-6%. e bevelen, hij zal er de igen zaak mee dienen. Zelf heeft hij zeer openhartig gesproken op 21 Mei en ik ben er zeker van, dat hij er geen bezwaar tegèn heelt, dat ik thans even openhartig spreek. De wereld en wij werden verontrust, niet alleen door het Duitsche herbewa peningsprogramma, doch ook door me nig ander verschijnsel in het moderne Duitschland. Niettemin hebben wij Hit ler op zijn woord geloofd en er een praktisch bewijs van gegeven door het sluiten van de vlootovereenkomst met Duitschland. Wij meenen daarmede een stap in de richting der verzoening en vrede te hebben gedaan. Laat Hitier thans den volgenden stap doen, die noodzakelijk is en zijn steun verleenen aan de onderhandelingen over de Oostelijke- en Donaupacten, en daar door 't sluiten van een luchvt,aartver- drag nader tot zijn verwezenlijking brengen, hetgeen hij, naar mij bekend is, evenzeer verlangt." Zooals men weet, heeft Frankrijk on langs de Engelschen verweten, dat ze door het sluiten van een afzonderlijke vlootovereenkomst met de Duitschers, verraad pleegden aan de afspraak met Frankrijk, om alle hangende politieke kwesties tegelijkertijd te behandelen. Parijs vreest, dat indien verschillende vraagstukken, los van de rest zouden worden opgelost, er tenslotte een par tijtje zal overblijven, dat niet meer op te lossen is. De Fransche regeering wil het eene als 't ware tegen iet andere afwegen, en zoo ten slotte de heele boel in een groote overeenkomst onder dak brengen. Uit de rede van Hóare bleek nu gis teren, dat de Fransche verwijten indruk te Londen hebben gemaakt: de minister verklaarde nadrukkelijk, dat ook Enge land thans weer alle kwesties tegelijker tijd wenscht te spreken. Te Parijs zal deze verklaring wel in goede aarde zijn gevallen. HET ITALIAANSCH-ABESSIJNSCH CONFLICT. De regeering der Ver. Staten critisöert thans de houding van Italië. De Amerikaansche minister van bui tenlandsche zaken Huil, heeft gisteren aan den Itaiiaanschen gezant te Was hington voor het eerst sinds de ver scherping van het Italiaansch-Abessijn- sche geschil en het beroep van den Ne gus op Amerika, de Amerikaansche be zwaren tegen de starre houding van Italië ten opzichte van de bemoeiingen van den Volkenbond uiteengezet. Van de zijde der Amerikaansche re geering werd uitdrukking gegeven aan een zeker leedwezen, dat de onlangs aan den keizer van Abessynië gezonden no ta te Rome wordt opgevat als een on dersteuning van het Italiaansche ge drag en als een algeheel gebrek aan belangstelling in het lot van Abessynië. Derhalve heeft Huil er den Italiaanschet, gezant met nadruk op gewezen, dat de Vereenigde Staten zich over de tactiek van Italië sterk bezorgd maakt- De Ame rikaansche nota aan Abessynië, ver klaarde hij verder, wees er duidelijk op dat Amerika een schending van het pael- Kellog als een breuk van de daarin ver vatte plechtige beloften zou beschouwen Zoolang de tegenwoordige crisis voort- bestaat zou het departement van staat geen afstand doen van zijn recht o m wapenen en munitie te leve ren aan oorlogvoerenden, daar een dergelijke afstand met het oog op de sterke bewapening van Italië als een verder prijsgeven van de weerlooze Abessijnsche regeering kon worden aan gemerkt. Mussolini houdt weer een rede Mussolini heeft in een redevoering tot 120 generaals en officieren aan den vooravond van hun vertrek naar Afri ka, er den nadruk op gelegd, dat Italië vastbesloten was tot een afdoende re geling te komen van het Italiaansch- Abessijnsch geschil zoowel uit een oog punt van nationaal" prestige als van na tionaal belang. „Italië", zoo zei hij, „kan niet het slachtoffer blijven van het gebrek aan orde in Abessynië". Italië koopt graan in Roemenië. De Italiaansche gezant te Boekarest heeft den Roemeenschen minister van Handel en Industrie medegedeeld, dat de Italiaansche regeering besloten heeft in Roemenië een groote hoeveelheid graan voor de Italiaansche troepen in C Tide Water Ass. Oil 6%6% A K.N. Stoomb. Mij, 43% A Ned. Scheepv. U. 33%33% A H.V. Amsterdam 170%—170-68% A Java Cult Mij. 92%92% A N.I. Suiker U. 90%91 A Deli Batavia 137 C Deli Mij. 1000 144%141 ex div. A Senembah 146%147. C Chicago Milw. A Amst. Rubb. C. 108-107%-%. A Deli-Bat. Rubb. 69%— 69% -68%. A Hessa Rubber 93%92. A Serbadjadi S.R. 6564%. Prolongatie 21%. WISSELKOERSEN. Londen Berlijn Parijs Brussel Zwitserland Kopenhagen New-York 11 Juli 7.28% 59.23 9.72 24.78% 48.12% 32.52% 1.46% 12 Juli 7.27% 59.23 9.71 24.78 48.07 32.50 1.47 Oost-Afrika te koopen. Reeds eenigen tijd geleden zijn te Constanza een aantal scheepsladingen graan gekocht. EEN KINDERRIJKE REGEERING. Men schrijft uit Brussel aan de N.R.C.: Terwijl in Frankrijk de meeste minis ters gewoonlijk kinderloos zijn of slechts een of ten hoogste twee kinderen heb- oen, spant het huidige Belgische kabinet ongetwijfeld de kroon wat betreft den kinderrijkdom van zijn leden- Een maand geleden werd het gezin van den 42-jari- gen minister-president, mr. Van Zeeland, met een vierde kindje verrijkt- Deze week was het de beurt aan den nog jon geren minister van landbouw, mr. De Schrijver, om zijne collega'S-de geboorte van een zoon aan te kondigen. Mevrouw De Schrijver beviel in de ministerieele ambtswoning wat sedert menschenheu- nis niet meer was gebeurd. De heer en mevr. De Schrijver hebben thans vijf zoontjes en vier dochtertjes. Minister Rubbens, van het departe ment van koloniën, heeft acht kinderen; de minister van binnenlandsche zaken du Bus de Warnaffe heeft er zeven; de mi nister van oeconomische zaken Van Isacker vier; burggraaf Poullet drie en de heeren Bovesse (openbaar onderwijs) en Spaak (transportwezen en P-T.T.) ieder eveneens drie. Alles bij elkaar tei len de leden van het kabinet Van Zee land 37 kinderen wat ongetwijfeld in de Europeesche politiek een recordcijfer is. Zeeland. VREESELLJK DRAMA IN WEST-VLAANDEREN. Een vrouw en vier kinderen vermoord. De correspondent der N. R. Crt. te Brussel meldt: Te Lichtervelde, een groot dorp in 't midden van de provincie West-Vlaan- deren, heeft de gemeente-secretaris, Donderdagochtend, in een vlaag van waanzin, zijn vrouw en vier kinderen met een bijltje den schedel ingeslagen. De man klaagde reeds geruimen tijd over zware hoofdpijnen en bleek over spannen te zijn. Hij is naar de psychia trische aideeling van de gevangenis te Brugge overgebracht. SPOEDIG OFFICIEELE ERKENNING VAN DE SOVJET-UNIE? Zooals reeds vroeger is medegedeeld heeft de Belgische regeering na de mislukking van de eerste onderhande lingen tusschen den soci,alistischen mi nister zonder portefeuille, Emile Van- dervelde en den Russischen ambassa deur te Parijs, nieuwe besprekingen doen openen door haar diplomatieke verte genwoordiger in de Fransche hoofdstad Naar thans wordt verzekerd zouden deze nieuwe besprekingen een gunstige wending hebben genomen. De benoe ming van een Belgischen gezant te Mos kou zou nog vóór het einde dezer maand kunnen plaats hebben. Rusland zou, voorloopig een zaakgelastigde naar Brussel zenden die de baan voor de komst van een gevolmachtigd gezant zou hebben schoon te maken. (N. R. C. Toenemend aantal zelfmoorden. De Fransche politie-autoriteiten zijn ten zeerste verontrust over het elk jaar toe nemende aantal zelfmoorden dat te Pa rijs wordt gepleegd. In het afgeloopen jaar hebben bijna 3000 mannen, vrouwen en kinderen zelf moord gepleegd, dat is bijna het dubbele van het aantal van zeven jaar geleden en duizend meer dan in 1933. Volgens de statistieken was het aan tal mannen dat zich van het leven be roofd heeft, tweemaal grooter dan dit van de vrouwen en de meeste zelfmoor denaars verdronken zich in de Seine. Juni is de maand met het grootste aan tal zelfmoorden en de afgeloopen maand vormde hierop geen uitzondering. AARDBEVINGSRAMP. Het district Sjizoeka, 150 km ten zuid-westen van de Jap,ansche hoofd stad Tokio is gisteren door een hevige aardbeving geteisterd. Talrijke gebou wen zijn ingestort en verscheidene bran den braken uit. De verbindingsmiddelen zijn verbroken. Ook te Tokio zelf is een aardschok gevoeld hoewel niet zoo hevig. Alle lichtleidingen in het gebied Schepen - Olie Aku Philips - KoninkL - Rubber - Industrie - Suiker - Obl.Markt- H.V.A, - Amerika - Unilever - Mijnen - Markt - Tabak - (Wettig gedeponeerd.) van de aardbeving zijn vernield. De stad Sjizoeoka, met 140.000 inwoners zit zonder licht, evenals het in de ±n,a- bijheid gelegen plaatsje Sjimisoe. Naar de plaats des onheils zijn een torpedojager en een sterke politiemacht onderweg. Verder zullen nog zes militai re vliegtuigen naar het gebied der aard beving gezonden worden. De keizer heeft zich aangaande de r,amp laten voorlichten en opdracht ge geven tot het instellen van een hulp actie. Te Sjimisu werden volgens de laat ste berichten 55 personen gewond, 15 huizen werden vernield. Sjisuoka heeft groote industrieën, vooral papierfabrie ken, spinnerijen en weverijen. Nader wordt gemeld, dat bij de aard beving 25 menschen gedood en 58 ge wond zijn. De typhus-epidemie te Rome. Of ficieel wordt miedegedeeld dat van 3 tot 9 Juli te Rome 79 menschen aan typhus zijn overleden. Sedert 1 Juni zijn 3144 ziektegevallen geconstateerd, waarvan 133 met doodelijken afloop. Volgens de autoriteiten heeft de epi demie thans haar hoogtepunt bereikt. DE OVERSTROMINGSRAMP. 5000 dooden In het stroomgebied van de Hoan Ho hebben thans tengevolge van wolkbreu ken ook rampzalige overstroomingen plaats gehad. De stadsmuren van Yeng Se werden door een enorme vloedgolf vernield, waarna het water de stad bin nendrong. Vijf duizend bewoners zijn om het leven gekomen, terwijl het nog niet bekend is hoeveel doqden te betreuren zijn in de vele overstroomde dorpen. De overstroomingen teisteren thans een ge bied grooter dan de laatste 30 jaar ooit het geval is geweest. Er zijn nog geen aanwijzingen dat het water zijn hoogte punt heeft bereikt. TENGEVOLGE VAN DE WARMTE BEZWEKEN. Tengevolge van de warmte is Donderdag in een perceel aan de Duinstraat ie Den Haag, de 34- jarige F. van de B. overleden. RUMOER IN DE HOOFDSTAD. Woensdagavond was het op verschillen de punten van Amsterdam tamelijk rumoerig. In de Borgerstraat en om geving kwam het om 10 uur tot botsin gen. Er waren n.l. zoowel in de Kinker als in de Borgerstraat roode doeken op gehangen met opschriften, waarbij de vrijlating van Immink en Schutte die Dinsdag voor de rechtbank terecht heb ben gestaan wegens mishandeling van een N.S B.-er werd geëischt. De politie en de brandweer verwij derden de doeken. Doch het publiek, dat ook al door den warmen zomer avond in grooten getale op de been was, weigerde door te loopen. Er ontstonden overal samenscholingen, zoodat de po litie om ruim baat; 'e maken, van sabel en gummistok gebruik moest maken. Eenige belhamels wierpen met stee- nen. Geen der agenten werd echter ge troffen, doch eenige lantaarns moesten het ontgelden. Enkele waarschuwings schoten brachten het publiek aan het verstand dat het de politie ernst was en te omstreeks half elf was de rust in dit stadsgedeelte vrijwel teruggekeerd. Ook in de Jacob van Lennepstraat is het tot opstootjes gekomen. Evenals in de Borgerstraat hadden communisten ook hier roode doeken aangebracht, die door de brandweer werden verwijderd. Ook moest de brandweer roode doeken in de Tuinstraat en in de Anjelierstraat verwijderen. Op een gegeven oogenblik ontstond in de Jacob van Lennepstraat een vechtpartij tusschen eenige burgers. Toen de politie tusschenbeide kwam, keerde het publiek zich tegen de orde bewaarders. Uit de ramen iwerd met allerlei voorwerpen gegooid, zoodat een schot in de lucht moest worden gelost. De uitrukauto bracht weldra verster- king -en binnen zeer korten tijd was ook hier de orde hersteld.

Middelburgsche Courant | 1935 | | pagina 2