siANKi rm KRONIEK van den DAG. BINNENLAND. De algemeene vergadering der Z.L.M. TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEÜWSCHE MIDDELBÜRGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE COURANT) VAN DONDERDAG 11 JULI 1935. No. 161. Waarom de Belgische frank viel, De kathohlieke Boe renbond een der ergste paniek zaaiers. Krant omgekocht voor 2)4 millioen franks. De parlementaire commissie die tot opdracht heeft, onder voorzitterschap van den gewezen katholieken eerste- minister Jasper, een onderzoek in te stellen naar de manoeuvres, die tot de devaluatie van den Belgischen frank hebben geleid, staat in het brandpunt van de belangstelling. Haar onderzoek gaat gepaard met een rechterlijk onder zoek, zooals men weet. Dit laatste heeft voorloopig nog tot geen resultaten ge leid. Zoolang het eerste niet zal ge sloten zijn, zal ook in het tweede wel geen besluit worden genomen. Het ziet er practisch nog niet naar uit dat de parlementaire commissie dossiers met processen-verbaal van haar onderzoek aan het gerecht zal overmaken, om er eventueel het noodige gevolg aan te geven, doch het Belgisch gerecht heeft reeds herhaaldelijk het bewijs geleverd dat het desnoods onafhankelijk weet op te treden en het is niet uitgesloten dat de toekomst op dit gebied verrassingen inhoudt. Voorloopig zijn de verslagen over de beraadslagingen van de commissie zeer boeiende lectuur. Haar zittingen zijn niet openbaar, doch de communist Jacquemotte mag als parlementslid aan wezig zijn en hij is nu de onrechtstreek- sche medewerker geworden van de Belgische bladen. Hij maakt n.l. een ste nografisch verslag van de zittingen en na afloop leest hij zijn tekst voor aan journalisten. Tot dusver is dit vetslag zeer betrouwbaar gebleken. Het is wel een eigenaardig geval, want wanneer Jacquemotte in de Kamer een revolu tionaire rede houdt, krijgt hij slechts enkele regels verslag in de pers Oud-minister Jasper, die als leider van de rechterzijde een belangrijke rol speelt in de politiek, wordt nu be schouwd als het „enfant terrible" van de katholieke partij, omdat het onder zijn voorzitterschap is dat de onthul lingen worden gedaan in de commissie, waaruit blijken moet dat vooral onder zijn partijgenooten degenen moeten wor den gezocht, die door geheime midde len, door de bekostiging van felle pers campagnes, de uitgave van kostbare brochures enz. den geest van onrust, de vrees voor de stabiliteit van den frank, kortom de bestendige paniek stemming tijdens de regeering-Theunis, hebben doen on,tstaan en bestendigd. De socialisten hebben ook hun verant woordelijkheid. We hebben het reeds eerder geschreven, want het is een feit dat zij door hun campagnes en door hun propaganda voor het plan van den ar beid, dat op devaluatie was gebaseerd, den indruk hebben gevestigd in strijd met de waarheid, dat de deflatie een verarming was van de kleinen, ten bate van de grooten, kortom een plundering door de machthebbers. Doch zij moeten nu wel heimelijk veel plezier hebben. Zij hebben immers steeds beweerd dat, toen op hen een beroep werd gedaan, de devaluatie een voldongen feit was, dat zij slechts een bestaanden toestand hebben overgenomen en tot devaluatie zijn gedwongen geworden. Zij hebben natuurlijk mee dezen toestand helpen scheppen, maar thans zijn zij gemach tigd te beweren, dat de grootste ver antwoordelijkheid^ of ten minste een even groote, bij sommige katholieken ligt, dat de devaluatie in de eerste plaats 't werk is van de menschen van den katholieken Boerenbond, wier be langen hierdoor werden gediend. Dit is n.l. gebleken uit nogal sensa- tioneele verklkri/igen vah baron Fir- min van den Bossche, die redacteur is geweest van ,,Le Vingtième Siècle" door GEORGE OWEN BAXTER. 18). De ruk trok zijn arm bijna uit -het lid, m^ar uv? val was £ebroken, en in een w r Was d°or bet raampje van w f L» naa.' binnen geklommen. Daar ee ij eemgen tijd en masseerde zijn schouder tot de verrekte pezen weer wat normaler voelden; toen waschte hij zijn gelaat en handen en borstelde de laag stof van zijn kleeren, Want hij be gon er nu als een landlooper uit te zien. Maar ofschoon het stof kon worden af geborsteld, de vetvlekken kon hij n'iet verwijderen. Hij kon daar echter niet eeuwig blij ven; hij moest Renney's bewegingen volgen; dit actieve genie kon het wel eens als vaststaand aannemen, dat de val van Geraldi veroorzaakt was door het treffen van zijn schot. En als hij over den rand van den trein gekeken had en Geraldi niet langs de rails had zien lig gen, dan zou hij dat toch nog kunnen aannemen, want langs jde baan lagen groote keien en iemand, die uit den trein viel, zou daartusschen komen te liggen- Er waren dus groote mogelijk- leden, dat Renney voldaan was terug gekeerd naar den rookwagen, om daar op zijn gemak den rit te beëindigen. Of. a[s hij niet zeker was, zou hij vlug den voor de binnenlandsche politiek, maar die samen met een paar andere lei dende redacteuren ontslag nam wegens de dubbelzinnige houding van het blad inzake de muntquestie. Hij vertelde dat op het oogenblik, dat de heer Francqui, gouverneur van de Soc. Gé nérale en thans minister zonder porte feuille, zicht egen de devaluatie ver klaarde, in de „Vingtième Siècle" op bevel van senator Philips, een der fi- nancieele machthebbers, een campagne loskwam tegen de regeering, door ar tikels die verschenen en artikels „die niet verschenen". De heer van den Bos sche had een artikel geschreven tegen de devaluatie, doch het artikel ver scheen niet. Senator Philips zei hem op zijn protest dat zijn pensioen als oud Egyptisch magistraat in ponden werd betaald en dat hij bijgevolg voordeel had van de devaluatie!.... Het belang rijkste is echter dat het blad van de „Algemeene Bankvereeniging" de bank van den Boerenbond 2 J4 mil lioen frank als subsidie heeft uitbetaald gekregen en dat het laatste millioen werd gestort den dag dat de campagne loskwam tegen de regeering. In zijn boek „Waarom de frank ge vallen is" schrijft de oud-minister van financiën, Gutt, die deel uitmaakte van het ministerie-Theunis, eveneens dat vooral uit Leuven daar is de zetel gevestigd van den Boerenbond aller lei geschriften werden verspreid voor devaluatie. Men zal begrijpen dat dit alles bij zonderheden zijn die doen nadenken. Zij toonen aan dat de voorstelling van zaken, volgens dewelke het gebrek aan vertrouwen in de deflatiepolitiek van de regeering-Theunis zijn oorzaak vond in het feit, dat deze politiek een mis lukking zou zijn geweest, valsch is. On getwijfeld was deze politiek er voorals nog niet in geslaagd de economische welvaart van het land te verzekeren en de bevroren gelden van de banken naar hun kassen te doen terugvloeien. Doch de regeering kon niet slagen, wegens de actie van de paniekzaaiers, die zij aan eigen boezem koesterde. In perskringen heeft de onthulling van de betaling van 2% millioen aan de „Vingtième Siècle" 'n diepen in druk gemaakt. Er bestaat sedert gerui- men tijd een Belgische „persquaestie", wegens de omstandigheid dat enkele groote bladen een trust hebben ge vormd, die in dienst staat van de wa penfabrikanten. Het geval met de „Vingtième Siècle" is een bedenkelijk verschijnsel en meer en meer wordt de eisch gesteld dat maatregelen worden getroffen om een onafhankelijke pers aan het land te verzekeren, of ten min ste om de bladen de verplichting op te leggen bekend te maken wie de eige naars ervan zijn, en welke belangen zij dus dienen, de openbare of particuliere, zooals dit met de „Vingtième Siècle" het geval is geweest. STEUN VOOR DE INDISCHE KOFFIE-CULTUUR GEVRAAGD. Het Tweede Kamerlid Van Kempen (lib.) heeft aan den minister van ko loniën o.a. de volgende vragen gesteld: Is het den minister bekend: dat de Koffie-cultuur in Neder- landsch-Indië reeds geruimen tijd in een nood-toestand verkeert; dat de verkoop-prijs te Soerabaia thans voor de eerste kwaliteit onder- nemings-Robusta ingezakt is tot f 11 per picol, tegen verleden jaar f 17, ter wijl die prijs zich voor den oorlog, van 1910 tot '14, tusschen f 32 en f 48 heeft bewogen; dat de prijs van inferieure koffies, grootendeels product der bevolking, die geheelen trein inspecteeren en zulk een onderzoek zou nu wel volbracht zijn. Geraldi verliet dus kalm de W.C. en liep terug naar den achtersten wagen; een booze conducteur werd gekalmeerd met een biljet van vijf dollars, dat hem in de hand werd gedrukt en Geraldi ging op de laatste bank zitten en keek naar do bergen, die rood en zwart werden gekleurd, doordat de avondzon de wes telijke hellingen verlichtte en den oost kant in diepe schaduwen liet; hij keek naar hun grootschheid en zat op zijn ge mak te luisteren naar het geratel van de wielen. Bij zulk een snelheid kon de beruchte Renney zelfs niet afstappen. De weg leidde door een pas met hooge rotsen aan beide zijden; deze weken plotseling in de schemering uit elkander en de locomotief floot voor een halte. De trein stond stil in een verspreid liggend bergstadje en Geraldi bukte zich in zijn zitplaats en lette goed op de groep uit-, steigende reizigers- De laatste was Ren ney, die achteloos naar den hoek van 't perron slenterde en de groep, die uit den trein stapte, opnam als iemand, die geen werkelijke achterdocht koestert en daarom slechts met een half oog oplet- Een woeste trilling van voldoening liep door Geraldi's lichaam; zelfs Ren ney zou niet half zoo gevaarlijk zijn, nu die groote zelfvoldoening over hem ge komen was. Toen, zich laag bukkend, liep Geraldi vlug door den trein naar de helft van den geheelen Neder- landsch-Indischen koffieoogst produ ceert niet meer dan f 6 per picol be draagt; dat de kostprijs van ondernemings- koffie, naar gelang ligging en omstan digheden der onderneming ongeveer tusschen f 15 tot f 25 per picol ligt; dat die kostprijs niet meer te vermin deren is, aangezien hij grootendeels be staat uit koelieloonen, die niet meer te verlagen zijn; dat, in verband met de verliesgeven de prijzen reeds tal van ondernemingen, speciaal op Sumatra, tot sluiting moes ten overgaan en nog vele, ook op Java sluiting of verkoop overwegen; dat, in verband met deze catastrofe zoowel Enropeesche werknemers, als ook duizenden ondernemingskoelies en kleine Inlandsche planters zonder in komsten zullen geraken; Acht de minister het niet mogelijk, zulks mede in verband met de omstan digheid, dat de détailprijzen van koffie in Nederland reeds twee jaar geleden op een zéér laag niveau zijn aangeland en de groothandelsprijs sedert dien tijd nog tot de helft is teruggeloopen, zeer spoedig maatregelen tot steun der kof fiecultuur te nemen en daarbij onder meer een belangrijk grootere consump tie van de Indische koffie in Neder land te bevorderen? BEZWAREN TEGEN 'T WETSONT WERP INZAKE VASTE LASTEN. Onder voorzitterschap van mr. J. A. de Meijer uit Den Haag heeft de Ne- derlandsche bond van huis- en grond eigenaren en bouwondernemers gister in den Burght te Leiden zijn jaarlijksch congres gehouden. De vergadering nam een motie aan, waarin zij het betreurt dat de regee ring voor de indiening van het ontwerp tot verlaging van vaste lasten niet het bondsbestuur heeft gehoord, als zijn oordeel te kennen geeft, dat het aan geboden wetsontwerp de huiseigenaren voor grootere moeilijkheden zal plaat sen als waarmede zij tot dusver hadden te kampen en moet leiden tot huurces- sie, opzegging van hypotheken en exe cuties op groote schaal; en het bestuur opdraagt zich onver wijld tot de regeering en volksvertegen woordiging te wenden ten einde te ver krijgen, dat aan de onteigeningsproce dure van eigenaren een eind kan wor den gemaakt. DE MISLUKTE AFZET VAN VEE IN SOVJET-RUSLAND. Het Tweede Kamerlid Weitkamp heeft aan den minister van oeconomi- sche zaken de volgende vragen gesteld: 1) Is het den minister bekend, dat de publicatie van den Bond van Melk veehouders in zake den verkoop van vee naar Rusland, uit welke publicatie kan worden afgeleid, dat aan dien ver koop door de Rundveecentrale niet ge noegzaam medewerking is verleend, in landbouwkringen groote beroering beeft gewekt? 2) Zoo ja, is de minister dan bereid aangaande deze zaak zoo spoedig mo gelijk volledige inlichtingen te verschaf fen? Ter aanvulling van het verslag van de te Axel in de z,ual het „Centrum" ge houden algemeene vergadering der Z. L. M.,' zij thans gemeld, dat de voor zitter, mr. P. Dieleman, in zijn welkomstwoord zich in het bijzonder richtte tot dr. Wintermans, uit wiens aanwezigheid blijkt, dat het ministerie ook in deze tijden belang stelt in alles wat onder de landbouwers leeft; tot het dag. bestuur der. gemeente Axel, tot den heer J. Smid, den inleider van dezen dag, de leden van Ged. Staten de heeren Van Rompu, Van Bommel van Vloten en Van der Wart, de ver tegenwoordigers van andere landbouw- vereenigingen, in de eerste plaats dien van de Noord-Br,abantsche Landbouw- maatschappij; den secretaris van het K. N. L. C., den Commandant der Kon. Maréchaussée; de vertegenwoordigers van de Kamer van Koophandel en dien wan de fabriek l'Azote te Sluiskil; de adviseurs der Z.L.M., de eereleden, to taal met de genoemde 375 personen. De ingekomen stukken en mededee- lingen, die reeds gepubliceerd zijn, wer den voor kennisgeving aangenomen. De vergadering keurde goed de be noeming tot eere leden van de heeren C. van Dixhoorn te Waterlandkerkje; ir. C. Stevens en ir. A. W. van der Plassche, beiden te Den Haag, en tot leden van verdienste de heeren M. N. v. d. Linde te Rilland, P. Lefe.ber te Axel; H. J. Dorst te Rijswijk". .De heer L e f e b e r bracht dank v.o.or de hem verleende onderscheiding en zeide niet te weten waaraan hij die heeft te danken. Intusschen was ook de Commissaris der Koningin., jhr, mr. J. W. Quarles van Ufford ter vergadering gekomen. De Voorzitter heette hem van harte wélkom. Hierna hield mr. Dieleman onder groote aandacht van de aanwezigen zijn gisteren vermelde rede. Hij eindigde on der luid applaus. De vice-voorzitter van de*Z. L. M., de heer W. Kakebeeke, bracht mr. Die leman dank voor zijn bezielende voor voren en bereikte het voorste rijtuig, toen de locomotief zich weer in bewe ging zette. Op de treden van het station afgekeerd, wachtte hij zijn kans af en, terwijl zij een rij goederenwagens op een zijspoor passeerden, sprong hij naar be neden en liep hard om den trein heen. Tegen den tijd, dat de personentrein voorbij was, stond hij tusschen twee goederenwagens, keek voorzichtig rond en zag de onmiskenbare omtrekken van Renney, die nog tegen den hoek van het stationsgebouw geleund stond. Zelfs op het oogenblik van triomf bleek Renney in staat te zijn danig voor zichtig te blijven, maar tenslotte wend de hij zich om en Geraldi aarzelde niet; hij stak vlug de tusschenliggende spo ren over en liep hard om het stationsge bouw heen, in tijds om Renney kalm de hoofdstraat van de stad te zien opwan delen. Geraldi volgde hem. Driemaal wendde de onrustige Ren ney zich om, om achter zich te kijken en driemaal werd Geraldi plotseling een slenterende nietsdoener, die tegen een boom of een huis aanleunde; eindelijk ging de achtervolgde een hotel binnen en Geraldi volgde hem brutaalweg. Naar binnen glurende, kon hij het bu reau zien, waar Renney in druk gesprek was met den klerk. Die conversatie duurde eenige minuten en toen zij uit gesproken waren, verdween Geraldi achter een groep luidsprekende leegloo- pers op de veranda. Renney kwam da dracht en zeide dat hij de eenige is, die op deze wijze kan spreken. Het stre ven van de Z. L. M. is steeds de belan gen der boeren te dienen, en hen bijeen te brengen. Veel succes is daarbij aan den heer Dieleman te danken, die het nu ook zoo striemend zeide. Spr. hoopt, dat mr. Dieleman nog tal van jaren de leider der maatschappij zal zijn. Met niet minder groote belangstelling hebben de aanwezigen vervolgens ge luisterd naar de rede van den heer J. Smid, waarvan wij ook reeds een groot uittreksel konden publiceeren en wiens woorden ook met een krachtig applaus bezegeld zijn. De voorzitter heeft den heer Smid dank gebracht. Spr. meende thans geen discussie te moeten toelaten. In de wintervergadering zal de zaak door een te formuleeren voorstel opnieuw aan de orde komen. Men was aan het einde der vergade ring, maar nog enkele personen vroegen het woord. De Commissaris der Ko ningin zeide, dat hij zoo juist hoorde zeggen, dat men het best luistert naar hem, die zwijgt; toch wil spr. niet zwij gen, maar zeggen, dat hij gekomen is om te luisteren en dit heeft hij in de eerste plaats gedaan toen de aanvoer der der Z. L. M. zijn kernachtige, ern stige rede hield, maar ook naar den heer Smid heeft spr. met belangstelling ge luisterd en spr. brengt ook hem alle mo gelijke hulde voor zijn betoog. Dank brengt spr. namens Ged. Staten voor de uitnoodiging tot bijwoning der ver gadering en voor de woorden van wel kom. Door den druk der tijden wordt het saamhoorigheidsgevoel grooter. Men vergadert in een landstreek, waar men streeft n,aar een hechten band met Nederland, waar men steeds trouw is aan het staatsgezag en waar men diepen eerbied heeft voor H. M, de Koningin, die bij de Gratie Gods onze landsvrouwe is. De Nederlandsche regeering dient er van overtuigd te zijn, dat de Nederlandsche landbouw steeds de grondslag is van het Nederlandsche Volksbestaan. Het Nederlandsche volk is alleen sterk door een welvarenden landbouw. Daarom acht spr. het zoo ge lukkig, dat er een voorlichtingsdienst is gevormd met iemand ,als ir. Stevens aan het hoofd. Daarom wekt ook spr. op tot goede aaneensluiting, tot het vor men van een sterken band; maar om ook te denken aan de waarschuwende woorden van mr. Dieleman, dat men moed moet houden, en hopen en ver trouwen op God. Hij zal den weg wij zen, die tot betere tijden leidt. Spr. besloot met de beste wenschen voor den Zeeuwschen Landbouw en voor de Z. L. M. in het bijzonder. (Applaus). De vertegenwoordiger van den mi nister en van den directeur-generaal van den landbouw, dr. J. J. Winte r- m a n s, wees er op, dat mr. Dieleman behoort tot de. k.rachtige pioniers, wat blijkt uit de treffende wijze, waarop hij de problemen van dezen tijd heeft samengevat. Het is juist, dat de land bouw de wortel is van het maatschap pelijk bestel. Van den heer Smid hoorde spr. les sen, die ook klonken uit den mond van zijn eerste leeraren, die hem liefde voor de economie bijbrachten. Een betoog als van den heer Smid voedt karakters op. (Applaus). Dr. H. M o 1 hh u y s e n, secretaris van het K.N.L.C., zeide, dat zijn centra- le organisatie steeds zich zelve bleef, zij maakt ernstige studie van alle vraag stukken den landbouw betreffende, maar onthoudt zich als er twistappels zijn. Zij mag z.i. tevreden zijn over het vele, dat zij voor den boerenstand heeft bereikt. Spr. bracht hartgrondigen dank voor de hem geboden gelegenheid deze vergadering bij te wonen, (applaus). De v o o r z. zeide de heeren dank voor hun woorden en vooral aan jhr. Quarles van Ufford, die zich steeds toont te zijn een waardig geuverneur, een waardig Commissaris der Koningin, die met heel zijn hart meeleeft met Zeeland en zijn bevolking. Na nog enkele mededeelingen over den rijtoer sloot spr. de vergadering. De rijtoer. Nadat in de bovenzaal een koffiemaal tijd was gebruikt, ging men naar het ter rein van de Vereeniging van Zeeuwsche Fokkers, waar een 80 tal auto's gereed stond voor den gebruikelijken rijtoer. Deze ging door den Bewestenblijpoldev, den Beoosten blijpolder, den Catharina- polder naar het Stoppeldijkveer en van daar door de volgende polders: Willem III, Stoppeldijk, Hellegat, Van Lijnden, Groot Huijssen, Margaretha, Zaamslag, Coegor en Buth naar de Kunstmestfa- briek bij Sluiskil. Daar sprak een der ingenieurs een kort woord van welkom en verzocht daarna de talrijke bezoekers zich in twee ploegen te splitsen voor een wan deling door de groote fabrieksgebou wen. Men kreeg hier wel een indruk van den omvang van het bedrijf, maar voor nadere toelichtingen was de tijd te kort. Het bleef dus bij een algemeene impressie. Het ging vervolgens verder door de volgende polders: Zevenaar, O. en N. Westrijk, Koude, Loven en Nieuw Neuzen en over de plaats Hoek, naar Terneuizen, waar de stoet ontbonden werd. Fokdag. Kon de krnig Axel niet besluiten tot het houden van een tentoonstelling, toch was er heden nog een derde land- bouwdag, want de vereeniging „De Zeeuwsche Fokkers" en andere vereeni- gingen hielden op het terrein van eerst genoemde een fokdag. Er waren uit den kring zeer vele paar den, runderen, schapen, geiten, pluim vee enz. aangevoerd. Een deel der be schikbare ruimte werd door enkele ten toongestelde landbouwmachines enz. in genomen. delijk naar buiten, bleef een oogenblik op de stoep staan en liep daarop vlrg de straat in. Geraldi verliet ook de ver anda; hij had den indruk, dat de jacht nu zoo op haar einde liep, dat het volgen niet langei de juiste manier was met zulk een geslepen man als Renney. Hij liep om het hotel heen en kwam hijgend weer binnen, snelde naar het bureau van den klerk en leunde er overheen, blijk baar naar adem snakkend. „Een kennis van mij is hier een oogen blik geleden geweest, vroeg naar een ouden vriend, hij zou bericht hier ach terlaten, waar hij naar toe gegaan is. Heeft hij een boodschap achter gelaten?' De klerk keek Geraldi schuin aan, maar een man, die rood is van de haast, ziet er nooit verdacht uit- „Vroeg naar Toomey?" vroeg hij- „Juist", knikte Geraldi, want Robert Asprey zou natuurlijk nooit onder zijn eigen naam bekend zijn. „Hij heeft geen boodschap achter ge laten". „Denk eens even na, het moet wel". „Neen". „Wel, waar is Toomey dan? Dan ga ik naar heqj toe". „Dan zul je een paard moeten nemen", grinnikte de klerk en keek naar de slordige, bestoven kleeren van Geraldi. „Ik heb mijn tweespan!" „Probeer maar eens het Lawsonpad te loopen!" zeide de klerk met een ernsti- gen hoofdknik. j „Wel?" „Het is acht mijl; twee uur bij dag licht." „Waar begint het pad?" „Ajchter de stad. Neem den linker oe ver van de kreek; er is maar één pad over den geheelen afstand. Toomey heeft zijn hut ongeveer acht mijl hier vandaan. Wat be'teekent die haast met nieuws voor Toomey? Is er een rijke broer van hem gestorven?" Geraldi snelde weg. In het Westen is men geneigd om te reizen te voet als een vreeselijke kwelling te beschou wen, maar Geraldi kende menig pad, waar een man sneller is dan het beste paard, dat ooit een bergpad betreden heeft. Uit den toon van den klerk maakte hij op, dat dit zulk een pad was en hij verloor geen tijd om naar een paard om te zien. Renney zou dat zonder twijfel doen en de verloren oogenblikken zouden Geraldi misschien den moordenaar voor doen zijn. Hij liep vlug door de hoofdstraat, bereikte de kreek, luisterde een oogen blik naar het schuimende water en nam daarop den linker oever, zooals hem gezegd was. Hij begon op een suk keldraf te loopen; lang geleden had hij dit van Mexicaansche Indianen ge leerd de kunst om lang met dien schuifelenden pas te loopen, zoodat de mijlen worden verslonden zonder groo te eischen te stellen aan de ademha- ling. (Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1935 | | pagina 5