BINNENLAND. ZEELAND, KELVIHAT OR WEER EN WIND. NUMMER 161. TWEE BLADEN. DONDERDAG 11 JULI 1935. EERSTE BLAD. 178e JAARGANG. De K XVIII Ie Soeraitaia. OVERZICHT VAN DEN RAAD VAN GOES. De nood der Garnalenvlsschers. DAMES I Besparing, gezondheid, genot A. VAN ROON, |m IQ- n.m. id- uur idem ir 100 ïrs 14 Mo- én 13, 6— bhker- tersen 4—5, 13—17, zn 14, 1—30, sr 100 |1—30, jemen 10 bos- Ireeni- Jving". rsen 9 6—17, 1214, luiker- 10, [1—15, 13, tersen 9—14, 17—15, V Ma- ,5,30— |00 kg. Mou- IWisse, [bouw- 20 h. ;anna Axel. 1'burg, ytovwciate MIDDELBURGSCHE COURANT Dagblad Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlissingen f 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeeüngen 60 ct. p. r. Bij contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. GOESCHE COUPANT^ Uitgeefster Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten by het Bureau voor Pübliciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 1 regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubric! „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels a 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. mof „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extra Bewijsnommers 5 cent. Hedenmorgen kwart over negen kwam de K XVIII vergezeld door verschillende andere onderzeeërs aan de marinehaven aan de Oedjoeng te Soerabaia aan. Tal- looze belangstellenden waren aanwezig. Onder het spelen van het Wilhelmus voer de onderzeeër de marinekom bin nen. De K 18 koos een ligplaats, waarna de bemanning naar de kazerne voor den onderzeedienst marcheerde, waar de vlootcommandant, vice-admiraal Van Duim hen toesprak. Het geheele marine etablissement was versierd. Nadat de vice-admiraal zich persoonlijk had on derhouden met den commandant, offi cieren, onderofficieren en minderen richtte hij tot hen het woord- In zijn toe spraak huldigde hij de schitterende pre statie van de K XVIII welke veel heeft bijgedragen tot den goeden naam van de Kon, Ned- Marine. Spr. richtte zich vervolgens tot prof. Vening Meinesz die den tocht meemaakte voor het doen van diepzee-onderzoekin gen. Daarna spraken de commandant van de K XVIII en prof. Vening Meinesz voor de radio waarna het gezelschap verder werd gehuldigd in de marine sociëteit Modderlust. Hier werden ver schillende cadeaux aangeboden. De K XVIII heeft in totaal 23,000 mijl afgelegd, hetgeen voor een onderzeeër een geweldig record is- Incidenten hebben zich op den tocht voornamelijk voorgedaan tijdens den oversteek van Zuid-Amerika naar Z. Afrika, welke oversteek 25 dagen heeft geduurd, toen de eerste groote storm werd ontmoet, met zware zeeën die voortdurend over de geheele boot en brug sloegen, welke geheel onder water verdwenen, zoodat alleen de wacht aan het dek bleef. Ook tijdens den oversteek van Afrika naar Australië werd veel ruw weer ontmoet, o.a. een ernstige stormnacht waarbij de K XVIII eenmaal zoodanig slagzij bekwam door een on verwachte zee, dat alle slapers aan bak boord uit de kooien werden gesmeten. Een warboel ontstond van tafels, bed den, menschen, schrijfmachines en bed dengoed, alles door en over elkaar. Het is wonderbaarlijk dat er geen ongeluk ken zijn gebeurd op dezen ruim 3500 mij len grooten oversteek, die 20 dagen heeft geduurd. „LANDBOUW EN MAATSCHAPPIJ" EN DE PACHTWET. De Nationale Bond „Landbouw en Maatschappij" heeft een adres doen toe komen aan de Tweede Kamer der Sta- ten-Generaal naar aanleiding van het aanhangige ontwerp tot regeling van de pacht. Hoewel adressant erkent, dat de toestand in sommige provinciën, met na me in Friesland, een nadere regeling van de pacht volkomen wettigt, verklaart hij, tegen de thans voorgestelde regeling verschillende bezwaren te hebben. Naar de meening van den boerenbond wordt het eigendomsrecht van den ver pachter op zóódanige wijze aangetast, dat zijn rechtmatige belangen gevaar loopen in het gedrang te komen. Aan deze bezwaren zal, aldus het adres, in belangrijke mate worden tegemoet ge komen, doordat wordt vastgesteld, dat de verpachter het recht behoudt zijn grond niet te verpachten, indien hij zich met kan vereenigen met de beslissing van den rechter ten aanzien van de pachtsom. Wat betreft de regeling van het con- tinuatierecht, meent adressant, dat de voorgestelde regeling groote rechtson zekerheid zal doen ontstaan, zoowel voor pachter als verpachter. Hij stelt daarom voor, onnoodige opzegging van de pacht te voorkomen door den ver pachter m dat geval te verplichten tot het geven van een vrij groote schade- aan jn Pachter, desnoods tot 100 pet van de jaarlijksche pacht som. Indien dit voorstel niet zou kunnen worden aanvaard, acht adressant het in ieder geval wenschelijk, dat aan ver pachter uitdrukkelijk het recht wordt toegekend de pacht te doen eindigen wanneer hij het verpachte zelf vwl ex- ploiteeren, door zijn kinderen wil doen exploiteeren of het wil verkoopen. DE VERLAGING VAN DE LOODSGELDEN. In de memorie van antwoord aan de Tweede Kamer inzake het ontwerp tot wijziging der wet houdende bepalingen op den loodsdienst voor zeeschepen (verlaging der loodsgelden} zeggen de ministers van defensie en van oeconomi- sche zaken, dat aan de in het Voorloo pig verslag aanbevolen tijdelijke invoe ring van Rijnvaartpremies voor over Ne derlandsche havens te transporteeren goederen vele consequenties zijn ver bonden. De draagwijdte hiervan wordt bij de betrokken departementen onder zocht. Wat de haven- en kadegelden, terrein- huren enz. betreft, is de Regeering van oordeel, dat deze aangelegenheid in de eerste plaats tot de taak der betrokken gemeenten behoort; de Regeering die deze zaak mede in studie heeft geno men stelt zich intusschen voor zooveel mogelijk* coördineerend op te treden. In ahtwoord op de vraag hoeveel het Rijk na aanneming van het wetsontwerp minder aan loodsgelden zal ontvangen, diene dat dit bedrag op ong. 2.500.000 wordt geraamd. Het belangrijkste punt van de Raadsagenda van gisteren w,as zonder twijfel het laatste; e'en verzoek van Ged. Staten om een uitspraak van den Raad met betrekking tot een door hun College ontworpen pian v,an grenswijzi ging. Omtrent deze zaak is een zeer hof felijk en overigens principieel debat ge voerd, hetwelk terug te brengen is tot een verschil van opvatting tusschen den voorzitter en den heer Visscher om trent den zin der gevraagde uitspraak. De Voorzitter nog voor kort zelf deel uitmakende van het College van Ged. Staten nam een eenigszins rea- listisch-overbruggend standpunt in, de heer Visscher daarentegen bekeek de zaak meer principieel. De Voorzitter, doorkneed in de ma terie en haar voorgeschiedenis, om niet te zeggen lijdensgeschiedenis, wilde de zaak in haar geheelen omvang, zoo uit den Goeschen gezichtshoek als uit dien van Ged. Staten, bezien, alsdan het maximaal wellicht nog ten voordeele van Goes bereikbare trachten te vinden, en dan daarom, en niet om meer, ,alsnog vragen. De heer Visscher daarentegen stelde zich en onzes inziens niet zonder goede gronden op een ander stand punt. Hij zeide zoo ongeveer; wij, als Raad van Goes, hebben ons thans uit te sp;fï- ken over de vraag, hoe wij, van Goes en voor Goes, dus uitsluitend en ,alleen uit den Goeschen gezichts hoek, over dit plan denken. Wij moeten dat dus vrij, en in algemeenen zin, be-1 schouwen, en dan Ged, Staten doen we ten: Gij hebt een plan ontworpen, wel nu, de Goesche Raad denkt over dat plan aldus; de Raad heeft zich daarbij niet afgevraagd of het een of an dere desideratum wel of niet voor ver wezenlijking vatbaar zou zijn, wijl dat tenslotte aan ,andere instanties ter be oordeeling is. Wij gevoelen voor beide standpunten, en voor dat van den heer Visscher he* meest. De Raad van Goes behoeft niet, voor hij zijn oordeel uitspreekt, eerst eens even op de stoelen van Ged. Sta ten te gaan zitten, om te trachten te voorvoelen wat deze wel en wat zij niet zouden willen toestaan; de Raad van Goes heeft uitsluitend van Goesch standpunt bekeken zijn „uitspraak met be trekking tot het door Ged. Staten ont worpen plan van grenswijziging" te „ge ven, M,aar.... hier komt iets bij". Iets, dat dan pleit voor het standpunt van 's Raads voorzitter. Het is nl. zaak van voor zichtig beleid, maatregelen te treffen „dat men het lid niet op den neus krijgt." En dat nu zou wel eens kunnen gebeuren, als men van eigen, afwijkend, misschien onverwezenlijkbaar inzicht alleen blijk gaf, zonder daarnaast wellicht minder wen- schelijke, doch wel te verwe zen 1 ij k e n en toch desnoods ook wel aanvaardbare, alternatieven te stel len. Zulks deed de voorzitter eigenlijk in* zijn meer realistisch streven. Concreter: de heer Visscher zei, en op ten deele aanvaardbare, schoon ,ander- zijds de heer Jonkers wees hier op ook misschien weer gevaarlijke gronden: als Goes naar het Noorden uitbreidt, dan moet het Wilhelminadorp er bij hebben. De linkerhelft van den polder kon zijnentwege dan ook wel bij Wolf aartsdijk komen' De voorzitter zeide daarentegen: dat krijgen we zeer zeker niet voor mekaar, laten we er dus ook maar niet over beginnen, doch slechts vragen, wat men De meeste menschen leven vóór liefde en bewondering, maar we moe ten dóór liefde en bewondering leven. ons op de goede gronden, die wij daar voor kunnen aanvoeren, toch bezwaar lijk. zal kunnen weigeren: vergrooting van het wel wat erg schrale stukje grondgebied, ons om de a.s. zwemplaats bij het Goesche Sas voorloopig toebe dacht. Als gezegd: voor beide standpunten valt te gevoelen en het verzoek van den heer Visscher, zijn zienswijze ook duidelijk in de gevraagde uitspraak te vermelden, was zonder twijfel juist. O De voorzitter heeft, in antwoord op een vraag, eens heel duidelijk b ij n a zoo duidelijk als later de heer Visscher! gezegd w,at hij en zijn medeleden van B. en W. denken van samenzweerende aanbestedelingen. Dat was lang niet malsch. En verder.... valt het niet moeilijk te raden, waarover men nog eens in de weer was. Het Gasthuis natuurlijk. Algemeen verheugd was de Raad over de verbetering in de exploitatie dezer instelling; „we zijn nu quitte", al dus de voorz. „en wie zou daarom niet blij zijn?" Maar er zit toch nog wat. De heer De Roo sneed dit aan. „Het loopt niet meer gesmeerd in het Gast- huisbestuur", zoo sprak hij ongeveer „er is wrijving, en dat moet ten nadeele van de goede zaak zijn." En hij vroeg of B. en W., of de burgemeester met een' wethouder en een Raadslid b.v., zich niet zouden kunnen opwerpen tot wat de voorzitter later een „pacificatie- commissie" noemde. Dit denkbeeld, schoon niet met ge juich ontvangen, werd niettemin niet geheel van de hand gewezen. Men begrijpt dat de Herdersche af faire oorzaak van deze wrijving is. De voorz. deelde echter mede, dat dr. Pl,an- teydt, die in die quastie ook tot de minderheid behoord had, zich niettemin over de w ij z e, waarop in het be stuur de zaken behandeld werden dus afgescheiden van de mérites der zaken zelf niet te beklagen had. Laat ons hopen, dat op eenigerlei wijze deze pacificatie tot stand kome, natuurlijk in de eerste plaats terwille van de goede zaak zelf, maar dan ook opdat Goes' Raad nu eindelijk eens van gasthuisdebatten verlost worde! Vermelden we tenslotte nog, dat Goes het Rijk grond verkocht voor den bouw van een .automatische telefooncen trale. Het spreekt vanzelf, dat Goes ver heugd is deze provinciale cen trale binnen zijn wallen gevestigd te zien. De centrale ligging van Goes maakt deze vestigingsplaats begrijpelijk. In tegenstelling tot de resultaten te Arnemuiden heeft de nieuwe crisisrege ling voor de garnalen-visscherij te Vlis singen reden tot betrekkelijke tevreden heid gegeven. Daar is de vorige week in totaal 4726 kg verkocht voor een prijs van 708.30, waarbij men dan nog moet bedenken, dat de regeling er eigenlijk eerst op Woensdag goed is gaan werken. De eerste beide dagen kwam er niet veel van de zaak terecht, tengevolge van het feit, dat de aangestelde contro leur zich 's Maandags had teruggetrok ken. Van de 4726 kg werd er 3407 kg door de Vlissingsche garnalenvisschers geleverd ad 510.45; terwijl de rest van eenige Breskensche (954 kg ad 143.10) en Arnemuidsche (365 kg ad 54.75) af komstig was. Tot gisteren liepen de re sultaten dezer week parallel aan die der vorige, zoodat in vergelijking met de an dere plaatsen de Viissingers inderdaad niet te klagen hebben. Intusschen zou men dat tot zekere hoogte meer geluk dan wijsheid kunnen noemen. Het geval wil n.l., dat men te Vlissingen profiteert van een persoon lijke controverse tusschen den contro leur te Breskens en een drietal te Bres- kens gevestigde handelaars. Laatstge noemden, die voor Zeeland vrijwel den geheelen export naar België in handen hebben, koopen thans te Vlissingen, Zoodoende kunnen de Viissingers althans goeddeels hun vangst kwijt. Natuurlijk houden ze om zoo te zeggen hun hart vast voor de mogelijkheid, dat het ver schil van meening te Breskens (waar dat over gaat, doet er hier niet toe) wordt opgelost en de Breskensche kooplieden thuis weer gaan koopen. Dan zouden ze in een heel wat minder gunstige posit'e i komen te verkeeren. Te Breskens moeten de resultaten, hoewel ook heel wat beter dan die te Arnemuiden, zoo ongeveer aan de ver wachtingen hebben voldaan en die ver wachtingen waren slecht. In dit verband willen wij echter herinneren aan het ar tikel van burgemeester Van Zuijen in ons nummer van gisteren: het kan nooit zin hebben, de verzenen tegen de prik kels te slaan. Hoe krachtiger de betrok kenen medewerken aan een goeden gang van zaken, hoe steviger zij zullen staan, indien het er straks op aan mocht komen, een betere regeling bij de regee ring te bepleiten. Men zette zich er lie ver toe in de praktijk van zijn bedrijf gegevens te verzamelen, die onomstoo- telijk kunnen aantoonen dat het stelsel, dat thans wordt toegepast, niet deugt, dan dat men de uitvoering er van sabo teert. Dat kan nooit iets goeds opleve ren. Te Vlissingen heeft men zulks van den beginne af ingezien. De heer P. G. Laer- noes, wethouder van sociale zaken, heeft voordat de regeling in werking trad de garnalenvisschers bij zich ge roepen en hun nadrukkelijk uiteengezet dat ze hun eigen zaak het meest zou den dienen met royale medewerking. Deze werd toegezegd en tot op den dag van vandaag loopt het zaakje behou dens de bij aangelegenheden als deze steeds voorkomende strubbelingen als gesmeerd. Het lijdt geen. twijfel, dat het goed gezien was van de Vlissingsche overheid, om op deze wijs de betrokke nen als één man achter het nu eenmaal genomen regeeringsbesluit te doen staan. Zij begrijpen nu ten volle, waar het om gaat en zien in, dat hun eigen belang er mee gebaat is, dat 'alles rustig en orde lijk verloopt. Het spreekt vanzelf, dat de positie van de Vlissingsche visschers ook in zooverre veel gunstiger is dan de Arne muidsche, dat ze wonen in een groote gemeente, waar een steunuitkeering lang niet zulke ruïneuze gevolgen heeft voor de begrooting als in een kleine. Ook al zwemt de gemeente Vlissingen nu niet bepaald in het geld, het kan er veel meer lijden dan te Arnemuiden, waar een bedrag, dat voor Vlissingen een ba gatel mag heeten, de begrooting reeds op haar kop zet. Wij hebben in ons eerste artikel (m het nummer van Zaterdag j.l.) uiteenge zet, dat de heele kwestie tenslotte vast zit, op het feit, dat de uitvoer van onze garnalen voor een belangrijk deel is af gesneden. Frankrijk heeft een zoo dras tische con,tingenteering ingevoerd, dat de Nederlandsche garnalenvisscherij op apegapen is komen te liggen. (Naar En geland valt weinig meer te verschepen, aangezien daar geen loonende prijzen zijn te maken, althans niet voor een be hoorlijk kwantum). In die zaak van de Fransche contin- genteering schuilt voor de Nederland sche garnalenvisschers een groote on billijkheid- Van wat er n.l- nog mag wor den ingevoerd, is aan onze garnalenvis scherij een veel te gering deel toegewe zen. Dit als gevolg van de omstandigheid dat vóór de contingenteering een aan zienlijk deel van de Nederlandsche gar nalen via België naar Frankrijk werd gebracht. Het schijnt, dat de Belgen die Nederlandsche garnalen voor Belgische lieten doorgaan. Toen het er nu op aan kwam, de percentages van invoer voor de verschillende landen vast te stellen, wees de Fransche regeering te veel aan België en te weinig aan Nederland toe. Men zou over deze onbillijkheid lang en breed kunnen delibereeren, er valt niets aan te doen. Gedane zaken nemen geen keer; ook deze niet, aangezien onmoge lijk met voldoende bewijskracht valt aan te toonen, hoeveel werkelijk Neder landsche garnalen Frankrijk vroeger af nam. Voor Zeeland komt er tenslotte nog de onbillijkheid bij, dat van de beschik bare consenten te veel aan het Noorden (Friesland, Groningen enz.) worden toe gewezen. Volgens hen, die het weten kunnen, zou Zeeland er minstens 70 van moeten hebben. Maar daar lijkt het niet op. DE BEZUINIGINGSPLANNEN VOOR HET ONDERWIJS. Woensdagmiddag vergaderden in het gebouw der C. J. M. V. te Middelburg besturen en hoofden van scholen voor Chr. Volksonderwijs in de provincie Zeeland. Ds. P. J. Steinz, inspecteur van C.V.O. zeide in zijn openingswoord de wenschelijkheid gevoeld te hebben eens geeft U de Electrische Koelkast Komt U eerst deze zien bij Langeviele 219 Middelburg. (Ing. Med.) TiiMiaBUSWKSSWNa Middelburg, ll-VII-'35. Woensdag hoogste lucht temperatuur 29.7 °C (85 °F); laagste 19.6 °C (67 °F). Heden 9 h: 21.1 °C; 12 h: 25 °C Geen regen of neerslag. Hoogste barometerstand te dezer stede, in het afgeloopen etmaal: 770 mm; laagste 768 mm. Hoogste barometerstand in het Euro- peesche waarnemingsgebied: 769.1 mm te Valentia; laagste" 748.0 mm te Isa- fjord. Verwachting tot morgenavond: Zwakke tot matige N, tot O, wind, helder tot licht bewolkt, droog weer, warm. Zon op: 4 h 52; onder: 21 h 17. Licht op: 21 h 47. Maan op: 17 h 00; onder: 24 h 40. V.M.: 16 Juli. 6 Do. Vr. Za. 11 12 13 Juli. Hoogwater. 9.48 22.12 10.56 23.17 11.56 24.21 Laagwater, 3.39 16.01 4.47 17.13 5.53 18,19 Hoog- en Laagwater te Wemeldinge. Juli. Hoogwater. Laagwatei Do. Vr. Za. 11 12 13 11.10 23.44 12.30 24.54 13.38 4.35 17.07 5.42 18.18 6.51 19.23 samen te komen, om de moeilijkheden onder 't oog te zien, welke het bezuini gingsplan der regeering voor vele scho len in Zeeland met zich medebrengt en om de voorlichting te ontvangen, die de besturen zoozeer van noode hebben. Daartoe gaf hij den heer J. C. Ligtvoet, directeur v. h. bureau van C.V.O. gele genheid tot het houden van zijn rede over: Bezuiniging, vooruit zichten en Gevaren. Het geheele ontwerp tot wijziging der L. O. Wet aldus spr. staat in het teeken der bezuiniging. En hoewel elke bezuiniging nog niet bepaald schade voor het onderwijs behoeft te betee- kenen samenvoegng van twee kleine scholen tot één flinke b.v., toch zal een besparing op de kosten van 't onderwijs van 14 millioen gulden, waarvan 13 millioen op het lager onderwijs alleen, wel van zeer ingrijpende beteekenis moeten zijn. De regeering heeft dit ook gevoeld en ernstig nota genomen van de in het Voorloopig Verslag geuite be zwaren, waarom ze dan ook het ont werp tot wijziging van de L. O. wet uit het groote bezuinigingsplan lichtte en afzonderlijk zal behandelen; wat het on derwijs hopelijk ten goede zal komen. De voorstellen ondergingen groote wijzi ging welke voor een deel in de pers al genoemd zijn. De inleider noemde de sterk verminderde invloed van den in specteur van het L. O. bij de toelating van leerlingen tot scholen voor U.L.O.; 't voorkomen van het verloren gaan der waarborgsom bij eventueele opheffing; daling der minima, waardoor opheffing zou kunnen volgen, tot 50 leerlingen; (voor verscheidene Zeeuwsche scholen van groote beteekenis); verschillende mogelijkheden, waarbij opheffing eener school kan worden voorkomen, ook al daalt het aantal leerlingen beneden 50; vermeerdering van het aantal garanties bij voorgestelde beroepsprocedures; uit stel van de verplichting tot het geven van onderwijs in lichamelijke oefenin gen. Na een zeer duidelijke uiteenzetting van verschillende moeilijkheden werd den aanwezigen gelegenheid gegeven vragen te stellen, betreffende locale on- derwijsaangelegenheden. Hiervan werd druk gebruik gemaakt. Uit de vergade ring werd er met klem op aangedrongen, dat het hoofdbestuur van C. V. O. zich zou beijveren, om te voorkomen, dat de besparing zou worden verkregen op zulk een ongelijke wijze als in het voor nemen der regeering schijnt te liggen. Het aantal openbare scholen waarvan het minimum getal der leerlingen nu nog

Middelburgsche Courant | 1935 | | pagina 1