22* GOESCHE COWANT^» ZEELAND. WEER EN WIND. ONDERWIJS, LANDBOUW. NUMMER 159. TWEE BLADEN. DINSDAG 9 JULI 1935. EERSTE BLAD. 178e JAARGANG. snaNEium MIDDELBURG. GOES. VLISSINGEN. WALCHEREN. ZUID-BEVELAND. 1EEDWSCH-VLAANDEREN 0.D, aan- 1933 aan- i Mo!, plaats j. en en L. eniging m. 11 idem, :m, id, n n.m. idem 19, id idem, ,10, per Mou- ZL.M. M'burg MIDDELBURGSCHE COURANT Dagblad Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. By contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. Uitgeefster Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten by het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 11 regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 ct. by vooruitbetaling Adv. met „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extra Bewüsnommers 5 cent. HET BEZUINIGINGSONTWERP. De onderwijsparagraai en de wijziging der Warenwet zullen afzonderlijk worden behandeld. Na van de memorie van antwoord der regeering te hebben kennis genomen heeft de commissie van voorbereiding uit de Tweede Kamer omtrent een aan tal punten van het gewijzigde bezuini- gingsontwerp met de regeering schrifte lijk en mondeling nader overleg ge pleegd. Van de resultaten van dat over leg wordt thans aan de Kamer mede- deeling gedaan. Twee onderwerpen stonden in het middelpunt der besprekingen: de be-, snoeiïng der onderwijs-uitgaven en de voorgestelde opheffing der Warenwet. Ten aanzien van beiden heeft de commissie als haar meening kenbaar, dat ze het best uit het bezuinigingsplan ge licht zouden kunnen worden en als af zonderlijke wetsontwerpen ingediend. Er zitten n.l. nog zooveel haken en oogen aan deze aangelegenheden, dat vertraging in de behandeling van het ge- heele bezuinigingsplan er het gevolg van zou zijn. De regeering heeft zich met de ze opvatting accoord verklaard en de beide onderwerpen uit het bezuinigings plan gelicht. Ze zullen als afzonderlijke wetsontwerpen opnieuw worden inge diend. DE AFFAIRE—VAN 'T SANT. Het strafrechtelijk onderzoek wordt voortgezet. Op vragen van het Tweede Kamerlid de Visser betreffende de vanwege de justitie genomen maatregelen in verband met tegen den gewezen hoofdcommis saris van politie te 's-Gravenhage gere zen vermoedens van onrechtmatige han delingen, heeft de minister v,an justitie geantwoord: Toen de heer Van 't Sant, die in 1934 een zware operatie had ondergaan, uit eigen beweging in November yan dat jaar ontslag uit zijn ambt verzocht in .aansluiting aan een beslissing van den pensioenraad, waarbij hij uit hoofde van ziekten of gebreken voor de verde re waarneming van zijn functie onge schikt was verklaard, heeft de onderge- teekende, wien de beschuldiging, tegen den hoofdcommissaris geuit, bekend was, gelet op de beschikbare gegevens, geen vrijheid kunnen vinden een ander dan eervol ontslag te bevorderen. Door den ondergeteekende is, nadat de beschuldiging betreffende feiten, welke reeds in 1927 zouden zijn ge pleegd, tegen den heer van 't Sant bij hem was ingebracht, aan den waarne- menden procureur-generaal bij het ge rechtshof opdracht verleend om naast de procedure, welke werd gevoerd voor buiten medewerking der regeering door partijen benoemde arbiters, een zelf standig onderzoek in te stellen naar de strafrechtelijke zijde van de zaak. Na dat hem de voorloopige resultaten van dit onderzoek waren medegedeeld, is het door den procureur-gener,aal bij 't gerechtshof, tevens fungeerend directeur van politie, en den reeds bedoelden ad vocaat-generaal verder voortgezet. Hier bij is in zooverre met het arbitraal' ge ding voeling gehouden, dat de verhooren voor de scheiïïsrechters ook door de genoemde functionarissen op hun eigen verzoek in verband met de hun ver strekte opdracht zijn bijgewoond, ter wijl de door den procureur-generaal uitgelokte deskundigenrapporten van de heer en Van Ledden Hulsebosch en Schrijver en den heer Dulfer desge- gestekl sc*"kking van arbiters zijn Het strafrechtelijk onderzoek wordt ook na de arbitrale uitspraak voortge zet. Tegenover den gewezen hoofdcommis saris zal, indien op grond van het on derzoek, door den rechter-commissaris in te stellen, een gegronde verdenking van schuld aan eenig strafbaar feit moet worden aangenomen, evenzeer worden opgetreden als tegen andere verdach ten. Voor toepassing v.an preventieve hech tenis gayen de beschikbare gegevens stellig geen aanleiding. De regeering betreurt, dat eenzijdige publicaties over deze aangelegenheid hebben plaats gehad. Het strafrechtelijk onderzoek laat intusschen niet toe, om h?tgeen in de publicaties onjuist of een- ZIJdig is, in het openhaar te weerleg- »en meer in het algemeen, nadere mededeelingen te doen. Lichtschuw? Kan de werkwijze van de Visscherij- centrale het daglicht soms niet velen? Wij meenden, tot dusverre ons blad gaf daar de bewijzen van dat het min of meer een loffelijk streven van de pers was, om de aandacht te vestigen op de nooden der garnalenvisschers. Thans blijkt ons echter dat men te bevoegder plaatse niet al te zeer gesteld is op pu bliciteit. Dezer dagen ontvingen de agenten van het secretariaat der Neder landsche Visscherijcentrale te Den Haag althans een circulaire, waarin op- en aanmerking werd gemaakt op het ver strekken van inlichtingen, door een agent. De Ned. Visscherijcentrale geeft in deze circulaire den wenk, dat, wan neer voortaan iemand van de pers om inlichtingen vraagt, deze niet ver strekt behooren te worden!! Het oude liedje: als men de pers voor zijn doeleinden van noode heeft, dan werpt men zich, soms fleemend, in het stof voor den troon van de Koningin der Aarde.maar o wee wanneer niet al les naar 't zin van het een of andere autocraatje is, wat er in de pers staat., dan sluit de mossel zijn schalen, en ze zijn met geweld niet meer vaneen te krijgen DE VERKIEZING VAN LEDEN DER EERSTE KAMER. De candidaatstelling. Heden heeft voor de verkiezing van leden der Eerste Kamer der Staten- Generaal, welke op 26 Juli a.s. zal plaats hebben, in de onderscheidene provincie de candidaatstelling plaats gehad. In de provincie Zeeland zijn de volgen de lijsten ingediend: SD.A.P.: 1. P. Moltmaker, Utrecht, 2. J. E. Stokvis, Amsterdam, 3. M. A. Reinalda, Haarlem, 4- C. J. van Lienden, Eindhoven, 5. C. Woudenberg, Amster dam, 6. H. Ploeg, Utrecht. Vrijheidsbond: 1. mr- D. Fock, te Den Haag, 2. mr. M. H. de Boer, te Utrecht, 3. mr- J. Erasmus, te Oostburg. Christ. Hist. Unie: 1. prof. jhr. mr. B. C. de Savornin Lohman, Utrecht, 2. mr. W. F. E, baron van der Feltz, Middel burg, 3. mr. dr- W- J. E. Frowein, Eys- Wittem, 4. C. Dane Czn., Willemstad, 5. jhr- mr. K. J. Schorer, Utrecht. Vrijz. Dem. Bond: 1. prof. mr. R. Kra nenburg, Leiden (aftr-), 2. mr. J. Adriaan- se, Oostkapelle, 3. mr. G. A. E. B. Meijer, Utrecht. Staatk. Geref. Partij: 1. ir. C. N. van Dis, Rclterdam, 2. A. J. Kersten, Rotter dam, 3. J. W. van Houdt, Rijssen, 4. -J. van Bochove, Zeist, R-K. Staatsp.: 1. A- C. de Bruyn, Utrecht; 2. J. W. Vienings, Clinge; 3. prof. dr. I. J, Schmutzer, te Utrecht, 4. mr. dr. A. Mes, te Heinkenszand; 5 A. A. Smulders, Utrecht. N.S.B-: 1. M. Graaf de Marchant et d'Ansembourg, te Amstenrade, 2. C. van Geelkerken, Utrecht, 3. J. J. Bodde, te Eindhoven, 4. G. J. K. baron van Lynden van Horstwaerde, te Soestdijk- Anti-Rev. Partij: 1. jhr. mr. H. A- M. van Asch van Wijk, te Doorn; 2. mr. P, Dieleman, Middelburg, 3. mr. J. A. de Wilde, Den Haag, 4. mr- G. A. Diepen horst, Zeist, 5. mr. J. W. Goedbloed, Goes, 6- A. D. van der Schans, Andel. Morgenavond te half acht speelt het Den Boer-Middelburgsche Courant Elftal een wedstrijd tegen de „Goes"- Veteranen op het Gem Sportterrein. EEN MERKWAARDIG BOEKJE. Ruim 3 eeuwen oud. De antiquair G. J. B. van Calmthout, alhier, heeft beslag weten te leggen op het boekje „Historiën van de Hertogen van Brabandt", dat in 1526 verscheen, dus thans 309 jaar oud is. Dit boekje zoover bekend bestaan er 4 exemplaren werd geschreven door Adrianus Baerlandus, die in 1488 op Zuid-Beveland geboren werd, en de eerste hoogleeraar was in de Latijnsche taal aan de Leuvensche Universiteit. Getracht wordt dit boekje voor Goes te behouden. Maandagmorgen heeft zich aan het abattoir, bij het lossen van vee, een on- luk voorgedaan. Een koe werd wat wild en trapte op den voet van den heer V S- uit 's Heerenhoek. Hierdoor ontstonc een ernstige wonde. Dr- Snoek was spoe dig ter plaatse en verleende de eerste Een beschaafde toon doet verstan dige redeneeringen gemakkelijker in gang vinden, en maakt zelfs dwaze of slechte woorden aangenaam om te hooren. hulp. Bij onderzoek in het Ziekenhuis bleek, dat de voet niet gebroken, wel gekneusd was- Oe heer v- S. werd daar op naar huis vervoerd en zal eenigen tijd rust moeten nemen. Benoemd tot gemeente-arts te Piershil de heer W. de Broekert, arts al hier. Avontuur met een zeiljacht- Kortelings werd dopr 't Deensche stoomschip „Gurwer" hier op de haven binnengesleept een klein jacht, op de Noordzee in hulpeloozen toestand aan getroffen, daar de mast was gebroken. De kapitein van het jacht heeft zich daarop naar Riga, de woonplaats van den eigenaar van het jacht, begeven, om financieele besprekingen te voeren, ten einde de reparatie van het jacht te be vorderen. Deze kapitein keerde echter niet te rug en laat verder niets van zich hooren. Op het jacht is achtergebleven een 30-jarige man van nationaliteit Let. De ze heeft zich thans tot de politie gewend om hulp, daar hij zonder eenig middel van bestaan is. Bij onderzoek bleek voorts dat de pa pieren ook niet in orde waren, daar zijn paspoort verloopen was. De politie heeft zich nu gewend tot den Lettischen consul te Rotterdam, die volgens bekomen antwoord, deze zaak bij de Lettische regeering aanhangig heeft gemaakt- Het kan dus nog wel eenigen tijd duren voordat de noodige reparaties aan liet jacht gebeuren om onze haven weer te kunnen verlaten- Kostelooze Rijwielbelastingplaatjes Naar wij vernemen, zullen de hier voor in aanmerking komende personen kostelooze rijwielbelastingplaatjes kun nen verkrijgen: te Middelburg in het Oost-Indisch Huis op 17, 22, 24, 29 en 31 Juli en 5 Aug. van 's nam. 6.308.30 uur. te Domburg in het Gemeentehuis op 15, 22 en 29 Juli en 5 Aug. van 's nam. 78 uur; te Veere, Kade A 12Ób op 15 en 29 Juli van 's nam. 79 uur; te Vrouwepolder in het Gemeente huis op 16 en 30 Juli van 's nam. 79 uur; te Serooskerke in het Gemeentehuis op 17 en 31 Juli van 's nam. 79 uur; te Westkapelle in het Gemeentehuis op 15, 16, 22, 23 en 29 Juli en 5 Aug. van nam. 79 uur. VEERE. In aanvulling op ons bericht bericht betreffende het vreemdelingen- bezoek dat alhier geen geld in 't laatje bracht, moeten wij nog meedeelen dat men ons niet heelemaal juist had inge licht wat het arrangeeren v,an de ge legenheid voor de bezoekers, om iets te gebruiken betreft. Tevoren zijn de bur gemeester en de hotelhouder hierin n.l. gekend ;in onderling overleg werd de plaats voor den Kampveerschen toren bepaald. Van gebrek aan collegialiteit van den tusschenpersonen is dus geen sprake. Dat neemt intusschen niet weg, dat dit soort.van vreemdelingenbezoek geen geld in 't laatje brengt. Verplicht arbitrage. Naar de Zeeuw verneemt is aan de Zuid-Bevelandsche landbouwers, die overleg over de loonen weigerden mev de vertegenwoordigers der landarbei dersorganisaties, en wier namen door de besturen dezer organisaties aan den mi nister van economische zaken zijn opge geven, door dezen minister verplicht overleg opgelegd. RAAD VAN HOEDEKENSKERKE. HOEDEKENSKERKE. Maandag ver gaderde de Raad, onder voorzitterschap van burgemeester J. M. Slegt. Afwezig de heeren Johs. Boone en J. Beulens Jr., de eerste wegens ongesteldheid. De V o o r z. deelde o.a. mede, dat alle nieuw gekozen Raadsleden hun ne benoeming hebben aangenomen. Op verzoek van den pensioenraad werd de pensioensgrondslag van C. M. Elen- baas destijds volontair ter gemeente secretarie per 1 Juli 1922 alsnog vast gesteld op f 100. Eenige reclames schoolgeld werden behandeld, die van C. Nagelkerke te Kwadendamme en J.Vroonland te Baar land, werden ingewilligd; die van J. Allemekinders te Biezelinge werd daar entegen afgewezen. In verband met het feit, dat de heffing .van havengelden slechts tot 1 Jan. 1936 Koninklijk is goedgekeurd w!erd deze verordening opnieuw vastgesteld. De tarieven bleven in hoofdzaak dezelfde als tot nu toe geldende, echter met dien verstande dat voor 't vervolg deze rechten niet per wagen of voertuig zul len berekend worden, doch per 1000 kg. Het laadgeld voor mestspecie werd daarbij teruggebracht tot 8 cent per 1000 kg., terwijl voor het vervolg rijk, provincie en waterschap dezelfde rech ten zullen hebben te betalen als wan neer particulieren van deze haven ge bruik maken. In verband met de gewijzigde win kelsluitingswet werd op nieuw vastge steld de dagen waarop de winkels lan ger open mogen zijn dan de wet zulks toelaat. Besloten werd opnieuw met de ge meente Katwijk een kasgeldleening aan te gaan, thans tot een bedrag van f 4000 tegen een rente van 5 pet., af te lossen vóór 31 December 1935. De gemeente-financiën laten niet toe de kasgeldleening ad f 6000 .aangegaan in Januari 1935 en af te lossen per 18 Juli 1935 in zijn geheel op dien datum af te betalen. SCHORE, Bij de Maandag gehouden candidaatstelling voor de commissie uit de burgerij voor de aanstaande grens wijziging tusschen de gemeenten Schore en K.apelle is slechts één lijst ingele verd met in totaal twaalf candidaten De commissie zal bestaan uit de hee ren C. Potter Azn., J. Bruijnzeel; P. H. A. Polderman; L. Witte, B. C. IJ. van der Borgt, P. M. Stevense en Ms. in 't An ker. WOLPHAARTSDIJK. Maandag had de ongehuwde A. O., bij het uit wijken voor een auto het ongeluk met zijn motorrijwiel te vallen. Met vee! moeite kon hij zich nog naar het dorp begeven, waar geneeskundige hulp moes worden ingeroepen. Het bleek, dat be halve eenige andere blessuren een zijner armen uit 't lid was. Dr. A. Geill heeft de zaak weer in orde gemaakt. TERNEUZEN. Bij Kon. besluit is ver leend de eeremedaille, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau, in brons, aan B. Willems, onbezoldigd Rijksveldwach ter en jachtopziener te Sluiskil (gemeente Terneuzen). Middelburg, 9-VH-'35. Hoogste barometerstand in het Euro- peesche waarnemingsgebied: 767,8 mm te Hannover; laagste 742,8 mm te Re;ck- javick. Verwachting tot morgenavond: Zwakke tot matige winden uit Z.- richtingen, gedeeltelijk bewolkt, waar schijnlijk nog droog weer, behoudens kans op onweer vooral in het Zuiden, warmer, h;4: Zon op: 4 h 50; onder: 21 h 19. Licht op: 21 h 49. Maan op: 14 h 30; onder: 24 h 00. V.M.: 16 Juli. Toelating- en overgangsexamens. R.H.B.S, te Vlissingen. Aangemeld voor klasse I: 42 candida ten. Toegelaten: Elly Anker, Jetty Aspe- slagh, Anton van den Berg, Henk Boel- houwers, Hendrik Bor, Ko Brand, Julia Brijsse, Piet Daamen, Jan Fenijn, Pim Harlaar, Jan Kareis, Wim Lems, Annie van der Leyé, David Louwerse, Jo Lou- werse, Magda Luteyn, Laurens Minder- houd, Leo van der Molen, Kjeld Nidel- stein Walter, Frans Schmidt, Adri Schout, Jacques Schroote, Jan Schroote, Jacques Lips, Jan Slooves, Frits Som- meling, Bertie Sorgedrager, Chiel Sor- gedrager, Willy Traast, Dirk de Veer, Frans van de Velde, Herman Vischer, Jopie de Visser, Hendrik Vos, Frits Weij- ens, Alida Wildschut, Adri van IJssel- dijk en Benny Zietse. Bevorderd tot klasse II: Leo v. Aart- sen, Floor Aspeslagh, Henk Blanken, Lientje Boonstra. Ko Brouwer, Mies But, Pierre Debra, Iet Ditmar, René Elfring, Netty Geelhoed, Lenie Gijzeis, Albert Gunst, Johan Harting, Lucie Harts, Teun Kamermans, Frans Lagace, Jan Lange- raar, Mies Linse, Adri Meerman, Ricus ter Meulen, Nelly de Muijnck, Herman van Nouhuys, Greta Ponte, Eddy Pries ter, Henk Rodenhuis, Jo van Rosevelt, Jaap Schaap, Jan van der Slikke, Ja cob Traas, Jo van Unen, Leo van Unen, Jan Verkerk, Jo Verlinde, Gerard Ver meulen, Ko van der Vlist, Gerard Vrind, Eric Nidelstein Walter en Dina Wolte ring. Niet bevorderd: 12 leerlingen. Toegelaten tot klasse II: Nico Bek en Jan Priem. Bevorderd tot klasse III: Adri Anker, Johan de Beer, Wout de Beer, Dies van Di. 9 Wo. 10 Do. 11 Juli. Hoogwater. 7.46 20.04 8.41 21.04 9.48 22.12 Laagwater 1.45 13.52 2.37 14.51 3.39 16.01 Hoog- en Laagwater te Wemeldinge, Juli. Hoogwater. Laagwater Di. 9 9.20 21.38 2.45 15.02 Wo. 10 10.13 22.35 3.34 15.59 Do. 11 11.10 23.44 4.35 17.07 den Berg, Piet Castel, Raymond van Daele, Agnes Debra, Aart Fastenau, Manuel Garcia, Ko Goedbloed, Corry Groen, Jan van den Hoek, Wim van der Jagt, Marietje Kemeling, Piet Koenders, Mien Kooman, Annie Kooyman, Mary van Leeuwen, Corry Meerman, Kitty de Nijs Eugène de Paauw, Beb Quasters, Martien de Roo, Lity Schrey, Adri Schrier, Tilly van der Slikke, Piet Speckens, Pierre Standaert, Simon Stolp, Kees Visser, Annie Vos, Herman Weijens, Ina Wiegand, Jacob Woudstra en Willy Zevenhuizen. Niet bevorderd: 10 leerlingen. Bevorderd tot klasse IV: Joseph Buk- kens, Ko le Clercq, Ko Dommisse, Jan van Kruizen, Anton Meekels, Inge Ligt- hart Schenk, Bertha van Spanning, Jan Verharen, Alma Nidelstein Walter, Leen Wisse en Jo Woltering, die plaats ne men in afdeeling A; Wim de Beyl, Marie Botting, Ties Harts, Pieter Laernoes, Piet Landsman, Piet van Megen, Rem van Tijen, Jacob Verkerk, Johanna van der Vliet en Nelly Zeijger, die plaats ne men in afdeeling B; Ea. Baggerman, Han van der Jagt, Jaap Meyer, Daan van Poelje, Janus Poppe, Cor Troost en Her man Vader, die de school verlaten. Niet bevorderd: 11 leerlingen, Bevorderd tot klasse V A Sanny Bies- ma, Jean Buissing, Riet Crucq, Tine de Jonge, Meindert Korver, Leny Lagaay, Alida de Neef, Antien Slooves, Henk Stolp, Pieter Theune en Freddy van der Vies. Niet bevorderd: 2 leerlingen. Bevorderd tot klasse V B: Piet An- driesse, IJsbrand Baan, Ivonne Doorn bos, Chris Hoek, Leon Hontelé, Cor Kriegsman, James de Nooijer, Piet Ouborg, Jan Ravelli, Ko Roberts, Pie ter van Steveninck en Frits Vrind. Niet bevorderd: 4 leerlingen. Eindexamen R.H.B.S. te Oostburg. Geslaagd voor afd. A de dames M. Bruijnzeel te IJzendijke; Jtje Buijze te Zuidz,ande; Paula van Eldik Thieme te Oostburg; Gretha van Leeuwe te Oost- burg en de heeren I. de Bruijne te IJzendijke; C. Goedhals te Schoondijke en J. Risseeuw te Cadzand. Afgewezen: geen. Aan de R. K. Universiteit te Niji megen slaagde voor het doctoraal exa men rechten de heer W. E. M. Seidlitz te Hulst. ST>.- Aan de Kon. School voor K. T. S. te 's-Hertogenbosch, slaagden voor het eindexamen Midd. Techn. School, voor electrotechniek de heeren D. J. A. van Ballegoijen de Jong te Goes en D. A. Jongenelen te Vlissingen. Geitenkeuring O. en W. Souburg. Maandagmiddag werd te O. en W. Souburg op het Oranjeplein de jaar- lijksche geitenkeuring gehouden. Aange voerd waren 17 dieren t.w. 7 lammeren en 10 jarige en oudere dieren. Was de kwantiteit gering, de kwaliteit was, mjm ■BH

Middelburgsche Courant | 1935 | | pagina 1