GOESCHE COURANTE KTRIAZI FINAS BINNENLAND. is UW sigaret! 20 st. ZEELAND. middelburg. goes. vlissingen. walcheren. De meesterlijk-samengestelde 25 ct. In Oval, Round en Grande WEER EN WIND. zuid-beveland. NUMMER 158. TWEE BLADEN. MAANDAG 8 JULI 1935. EERSTE BLAD. 178e JAARGANG. M DDELdURGSCHE COURANT Dagblad Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. 3ü contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. Uitgeefster Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bij het Bureau voor Publiciteitswaar de der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 1 regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 ct. by vooruitbetaling Adv. met „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extra Bewijsnommers 5 cent. SOCIALISTEN EN COMMUNISTEN Geen samenwerking ter be zetting van wethouderszetels. Zaterdag kwam te Amsterdam, naar Het Volk meldt, het partijbestuur van de s.ü.a.p. in vergadering bijeen. Het be stuur wijdde een bespreking aan den .uuislag der raadsverkiezingen en nam met vreugde kennis van de behaalde overwinningen. Hierbij nam het partij bestuur eveneens kennis van het feit dat «n enkele gemeenten de communisten aan de sociaal democratische gemeen teraadsfractie en partijorganisatie sa menwerking hebben voorgesteld, o.a. om te komen tot bezetting van wethou dersplaatsen. (o.a. in Amsterdam en Rotterdam, waar men de meerderheid heeft). Het partijbestuur acht de tegen stelling tusschen de s.d.a.p. als strijdster voor de democratie eenerzijds en de communisten als aanhangers van de Moskousche dictatuurgedachte ander zijds een principieel beletsel voor sa menwerking. Het partijbestuur herinnert er aan dat op het laatst gehouden con gres duidelijk is bewezen dat men tot geenerlei samenwerking met de commu nisten bereid is. Het partijbestuur verklaarde derhalve eenstemmig dat op voorstellen der com munisten niet kan worden ingegaan en dat ook onderhandelingen daarover uit gesloten moeten zijn, VERLAGING DER VASTE LASTEN. Het wetsontwerp inzake hypo theekrenten en huren versche nen. Het verwachte wetsonwerp, houden de bijzondere maatregelen tot verlaging van sommige vaste lasten en van huren is th,ans ingediend. De rentevoet van alle hypothecaire vorderingen zal in dien het ontwerp wet wordt wonden teruggebracht op maximum 4% pet. fcrediethypotheken vallen er buiten). De rente voor pandbrieven wordt, ge lijk reeds bekend, ten hoogste 4 pet. Mochten de maatregelen niet voldoende blijken, dan zal de regeering verder gaan. Erfpachtcanons zullen dalen met 20 pet. beneden het niveau van 1931, Voor huren wordt het maximum 80 pet. van die van 1931. Huren, die dus reeds .tot dat peil of verder zijn verlaagd, kunnen blijven wat zij zijn. De maatregel zal alleen worden toegepast in gemeenten, waar daartoe aanleiding bestaat. De gemeenten zullen gemeentelijke lasten, als verhoogde opcenten op grond- blasting, straatgeld, precario, assuran- tiebelasting, moeten verlagen. Teneinde nen te dwingen deze punten in behan deling te nemen, zullen alle betreffen de verordeningen automatisch vervallen met ingang van het nieuwe belasting jaar. Voor verlaging van hypotheekrenten kan de schuldenaar zich wenden tot den kantonrechter. De kantonrechter willigt het verzoek m, wanneer de schuldenaar aannemelijk maakt, dat hij uitsluitend of nagenoeg uitsluitend ten gevolge van de tegen woordige tijdsomstandigheden niet in staat is, de overeengekomen periodieke aflossingen te betalen. i x'rf. Cmmmssaris der Koningin be- Q?6 at ]1JsdaÊ 16 Juli a.s. de gemeenten ^aai*tensdijk, Stavenisse, Scherpe- nisse, Rilland-Bath en Kruiningen. lang, de Walchersche kust. tus oröTn^^6 de maanden Juli en Augus- sluTfe1SSede4 N-V' Reed-ii Van der lonbooten een \r*r sa" Rotterdam uit Zt7éfA n V*n den dag van dezeexen Zondag in de genoeg ~A vens 1 Sept. ligt de\ a en. henV dags tot den anderen mo?l T burg. De reederij benu te Mlddel- elken Zondag in Juli en Au? i °m Middelburg uit tochten te mat T Schelde, en wel een eind de Wau sche kust langs. Walcher- Zondagmiddag had de eerste tocht plaats met de comfortabele, snelvarende salonboot „Eugenie". Te half drie ver- trok de boot van de Loskade af, Vlissin- genwaarts, alwaar eveneens passagiers worden opgenomen- Reeds de vaart door het kanaal met de voor zulke ple zierreisjes uitstekend geschikte boot is de moeite waard. Na het schutten in de Sluizen ging het spoedig buitengaats en werd koers gezet naar Westkapelle. De tocht langs de mooie Walchersche I kust is boeiend, interessant en afwisse lend. Boeiend door de prachtige verge zichten, vooral wanneer het dan, zooals dezen Zondag het geval was, buitenge woon helder is aan den horizont; boeiend ook door het kleurige, frissche en lief lijke duinlandschap. Interessant blijft zoo'n pleziertocht immer, wijl men telkens iets ziet of aanschouwt dat men met interesse gade slaat. En afwisselend is de vaart niet alleen door hetgeen men aan den land- kant ontwaart, doch ook door de meest al drukke scheepvaart de Schelde, op gaand en afkomend. Vlissingen van de zeezijde bezien is voor ieder een be langwekkend gezicht. De hooge, be groeide zonovergoten Walchersche dui nen blijven een kijkspel dat het oog niet loslaat. Zoutelande, dat zoo pitto resk is gelegen achter de duinen, de kerk, toren en molen er boven uitst.e- kend, spant wel de kroon. De „Eugenie" voer gisteren tot even vóór Westkapelle, waarna de boot keer de en langs dezelfde route terugvoer. Te ruim half zes was zij te Vlissingen en een half uurtje later te Middelburg terug. Een tochtje met deze geriefelijke en snelvarende salonboot zal zeker niemand berouwen. Abdijuitvoering. Het was heerlijk weer voor een Ab dijuitvoering en de velen, die daarheen waren getrokken, hebben gistermiddag genoten van den goeden zang van het Middelburg's mannenkoor, dat een vijf tal liederen op uitstekende wijze onder directie van den heer Joh. H. Caro uit voerde. Deze had ook voor het Middelburgsch Muziekkorps weder pakkende nummers op het programma geplaatst en daarvan waren de oude bekenden als „Ave Ma ria van Schubert en de „Tannhaüser" van Wagner, zeker voor velen reeds een reden voor een bezoek aan het concert geweest. Zij voldeden, dank zij de goede vertol king als altijd. Het meerdere bezoek kwam ten deele ook in de opbrengst der collecte tot uiting. DE WERKLOOSHEID. Bij de districts arbeidsbeurs alhier stonden Zaterdag ingeschreven: geheel we,bloos: 890 mannen en 11 vrouwen; geeeeltelijk werkloos: 60 mannen en 5 vrouwen; niet werkloos: 17 mannen en 1 vrouw. Algemeen totaal vorige week 986, bijgekomen 52, afgegaan 54, over 984. Brand in een boom. Vermoedelijk door baldadigheid is Zondagmiddag brand ontstaan ir; een boom aan het Veersche Bolwerk bij de Nieuwe Oosterschestraat. Toen het niet 'ukte het vuur met emmers water te stuiten, is de brandweer er aan te pas moeten komen, die dezen buitengewo nen brand tot staan bracht. Sluiting in Kermisweek. De burgemeester heeft bepaald, dat de kermisinrichtingen iederen avond te 12 uur en de café's de eerste vijf avon den te half een en Zaterdags te 12 uur gesloten moeten worden. Huldiging „Goes", De eigenaar van „Grand Theater'' de hr. J. C. van Liere, heeft het eerste elf tal van de voetbalvereeniging „Goes" gehuldigd, door het Zondag, met dames, uit te noodigen voor een bioscoopvoor stelling. Voorts werden de genoodigden in de pauze eenige consumpties aange boden. Oud-leerlingen U.L.O.-school. Dezer dagen werd een vereeniging opgericht van oud.-leerlingen der Open bare U.L.O.-school te Goes. Voorloopig waren door een voorbe reidende commissie de oud-leerlingen der laatse studiejaren aangeschreven, waarvan een vrij groot aantal aan de oproep gehoor gaf. De bedoeling van deze oud-leerlingen- vereeniging is, de geest van kameraad schap en saamhoorigheid, die tijdens de vier leerjaren op de U.L.O.-school is ontstaan, te behouden en te verster ken. In een reglement werd nader om schreven, op welke wijze getracht zal worden dat doel te bereiken. Een be stuur werd gekozen, terwijl nader werd besloten ook aan de oud-leerlingen der vroegere studiejaren kennis te geven van de oprichting der vereeniging en hun te verzoeken zich aan te sluiten, als is het dan maar als „steunend" lid. De leerkrachten der openbare U. L. En al was het langs paden, die een wolf zou vreezen, als hij uitgaat om een prooi te zoeken, de liefde zal haar weg vinden. Byron. O.-school zullen fungeeren als advisee- rende leden, Het behoort tegenwoordig zoo'n beet je tot de mode om te klagen over school, onderwijs en leerkrachten. Daarom stemt het tot verheuging, te bemerken, dat er scholen zijn, die in het leven ha- rer oud-leerlingen een zoo groote praats hebben ingenomen, dat de herinneringen aan de schooljaren zoodanig zijn, dat er behoefte wordt gevoeld om na het verla ten der school, zich als oud-leerlingen nader aaneen te sluiten, om zoodoende te behouden, wat anders misschien on gemerkt tot het verleden gaat behooren. WIJZIGING GASTARIEF. Naar wij vernemen is binnenkort een wijziging van de gastarieven te wach ten. Bedoeling is om voor eiken m3 gas, die per maand boven den 50 m3 gebruikt wordt, 4 ct. vast te stellen. Voor munt meters wordt dit boven den 40 m3. Thans bedraagt de prijs van het zo- merverbruik 8 ct. per m3, ongeacht hoe veel men gebruikt. De maanden van i Oct. tot 1 Apr, betaalt men 8 ct. per m3, tot men aan het gemiddelde zomerver- bruik is, en wat men daar boven ver bruikt kost 4 ct. Als minimum is 40 m3 gesteld. De nieuwe regeling beteekent een voordeel voor alle grootere verbrui kers, die ook des zomers boven den 50 m3 komen. Voor de kleinere verbruikers, houders van gewone meters, is het een nadeel, in zooverre, dat nu "het minimum op 50 m3 gesteld is. Hedenmiddag omstreeks 12 uur is alhier eèn eigenaardig verschijnsel in de lucht waargenomen. Heel hoog dreef 'n niet te definieeren groote donkere mas sa voorbij met kleinere stukken in de omgeving. Men dacht aan het omhulsel van een ballon. Een diefachtige toerist. Toen Zaterdagmiddag de Engelsche toeristen, die met een boot alhier aan kwamen, café's op den Boulevard had den bezocht, miste een der caféhouders een verrekijker, die ten dienste van zijn bezoekers in zijn inrichting ligt. De po litie stelde een onderzoek in bij het aan boord gaan en vond op een der bezoe kers den verrekijker en nam deze in beslag. Wissels uit een auto gestolen. Een automobilist uit Goes liet zijn au to onbeheerd staan en miste daaruit la ter een actetasch met ongeveer 2000 aan wissels. Gisteren kwamen alhier de Belgi sche pleizierbooten „Friesland" en „Flandria" met resp. 200 en 150 passa giers. ARNEMUIDEN- De muziekvereeni- ging Arne's Genoegen gaf o.l. van den heer F. Buys, Zaterdagavond onder groote belangstelling een zeer goed ge slaagd concert op het Marktplein. VREEMDELINGENBEZOEK, DAT GEEN GELD IN 'T LAATJE BRACHT. VEERE. Zaterdagmorgen brachten een vierhonderd Engelschen een bezoek aan deze gemeente. Hoewel wij het ten zeerste waardeeren, dat vele vreemde lingen onze gemeente bezoeken, zelfs al gaat het een beetje op z'n Ameri- kaansch, wil het financieele resultaat daarvan toch ook het zijne. Nu had een bekende firma van likeurstokers de gasten in kennis gebracht met haar geestrijk vocht, terwijl 'n andere firma 'n daarbij passende tractatie aangeboden had. Dit alles is niet alleen misleidend voor het publiek, dat denkt, en zeer be grijpelijk, dat er wel veel verdiend wordt aan al die honderden bezoekers, doch ook grievend voor de neringdoen den. Men diene nog te weten, dat de maaltijd, die elders gebruikt werd, ge heel uit Blankenberghe kwam, terwij' de prentbriefkaarten van het Middel burgsch stadhuis en andere bekende monumenten en plekjes van ons eiland uitgegeven waren door een hotel te dier plaatse, waaruit men wel kan opmaken dat zelfs een poover kaartje niet werd verkocht. Natuurlijk zijn we ervan overtuigd dat dit bezoek op zijn minst een recla me is. (Ingez. Med.) Van verschillende zijden vernamen we, dat enkele neringdoende alles be halve gesticht waren over de wijze waarop de V.V.V. Veere faciliteiten had verleend. Dat dit oordeel even voorba rig als overdreven is, bewijst het feit, dat de plaatselijke V.V.V. niet in kennis gesteld was van het bezoek en te dien opzichte dan ook niet eens geraadpleegd was. Bovendien is door de organisatoren die via een Belgische instantie handel den, slechts bij het hoofd der gemeente vergunning gevraagd banken en wat dies meer zij in de openlucht te mogen plaat sen, iets dat geheel en al buiten de be voegdheid van de vereeniging valt. Dat de tractatie van deze buitenlandsche bezoekers echter juist onder de oogen van den plaatselijken hotelier moest ge schieden, is een betreurenswaardig ge brek aan inzicht en collegialiteit van den vertegenwoordiger der organisa toren. HONDENDRESSUUR- DEMONSTRATIE. Een geslaagde middag. De jonge, eerst ruim drie maanden geleden opgerichte politiehond- en dres- seervereeniging „Middelburg" had Za terdagmiddag in samenwerking met de Vlissingsche vereeniging „Walcheren", op de weide naast de Griffioen te Mid delburg een hondendressuurdemonstralie belegd. Er bleek voor deze demonstratie groote belangstelling te bestaan. Een twaalftal honden van leden van genoem de vereenigingen heeft het nut van een goeden politiehond gedemonstreerd. Het was veelal verrassend te zien hoe met eenvoudige dressuur bereikt kan worden een elkander begrijpen tusschen hond en meester. Zonder kwellende middelen is een trouw dier, gehoorzaam aan beve len, een goede waker voor eigen vei ligheid en van have en heem te verkrij gen. De demonstratie van Zaterdagmiddag heeft daarvan vele geslaagde voorbeel den doen zien en voorts het nut van een goed afgerichten hond voor de politie bewezen. In zijn openingswoord heeft de. voor zitter van de afd. Zeeland van de Kon. Ned. Politienondvereeniging waarbij de vereenigingen „Middelburg" en „Wal cheren" zijn aangesloten, die opper wachtmeester der marechaussee te Sluis, de heer Van Wijk, er op gewezen, dat de leden zelf geen honden africhten. Wel vormen de leden plaatselijke dres- seervereenigingen waarin de honden dan afgericht worden. Een hond, aldus spr., is een dier dat absoluut een baas, een meester wil hebben. Daarom zal men, als men een hond dresseert, zien en ontdekken wat het beest is en kan zijn voor zijn bezitter. Dat dit africhten niet in enkele dagen of weken gaat, valt te begrijpen. Spr. heette vervolgens alle aanwezi gen welkom, in 't bijzonder de vele auto riteiten waaronder burgemeesters en wethouders uit omliggende plaatsen. Spr. hoopte dat de kleine vereeniging, welke dezen middag organiseerde, ge steund zal worden. Vervolgens werd overgegaan tot de afwerking van het een 20-tal nummers tellende programma. Eerst volgden de meer eenvoudige oefeningen, als het vol gen aan de lijn en onaangelijnd het vol gen bij het rijwiel. Hiermede werd ge demonstreerd de juiste wijze, waarop een hond zijn meester volgt zonder de zen, dan wel zichzelf in gevaar te bren gen. Het springen over een schutting van 1.75 m en over een haag van 1.25 m, leverde voor de honden geen moeilijk heden op. Aangeboden voedsel, alsmede opvolgen van commando's van vreem den, werden geweigerd. Bij het opsporen van verloren kleine voorwerpen kwam het nut der honden reeds voor den dag. Dit bleek evenwel nog meer bij de daar opvolgende nummers. Het is in dit kort bestek niet mogelijk al deze in bijzonder heden te vertellen, hoe interessant zij ook waren. De honden bewezen volpo hun dien sten en trouw aan hun baas. Een kind Middelburg, 8-VII-'35. Zaterdag en Zondag hoogste lucht temperatuur 22.8 °C (73 °F); laagste 13,1 °C (55 °F). Heden 9 h: 16 °C; 12 h: 19,6 °C. Geen regen of neerslag. Hoogste ba rometerstand te dezer stede, in het af- geloopen etmaal: 774 mm; laagste 770 mm. Hoogste barometerstand in het Euro- peesche waarnemingsgebied: 771,3 mm te Yarmouth; laagste 752,2 mm te V.- Manoer. Verwachting tot morgenavond: Zwakke tot matige N. tot O. wind, half bewolkt, droog weer, iets warmer overdag. Zon op: 4 h 49; onder 21 h 20. Licht op: 21 h 50- Maan op: 13 h 19; onder: 23 h 44. E-K. 8 Juli. Ma. Di. Wo. 8 9 10 Juli. Hoogwater. 6.59 19.17 7.46 20.04 8.41 21.04 Hoog- en Laagwater te Juli. Hoogwater. Ma. Di. Wo. 8 9 10 8.38 20.55 9.20 21.38 10.13 22.35 Laagwater 1.00 13.03 1.45 13.52 2.37 14.51 Wemeldinge Laagwatei 2W 14.15 2.45 15.02 3.34 15.59 dat zijn portemonnaie verloor, was dol gelukkige deze, middels het speurtalènt van den hond, weer terug te krijgen. Een „ontvoerder" had bij het kind dat door een hond in bescherming w^is grcj nomen geen kans, een kaslooper had zijn ontrukte geldtasch spoedig weer in bezit. Een straatroover misrekende zich bij zijn aanranding op een („elegante dame" daar haar hond, hem pakte en stevig aan zijn broekspijpen vasthield, Dat men op zulke oogenblikken dan maar niet probeeren moet los te komen ondervond ook de strooper. De hond laat niet los voor zijn meester er is. Gevaarlijk is een afgerichte hond daar bij echter niet. Begrijpelijk is dat verschillende de zer oefeningen de lachlust opwekten, doch het publiek uitte ook meermalen met een hartelijk applaus zijn waardee ring voor de prestaties. Bij de overige nummers had o.a. nog veel succes de demonstratie waarbij n oud echtpaar geacht werd door een op roof belust individu te worden overval len. De waakhond verleende zijn oude baas zooveel hulp, dat de indringer kon worden gevat. Ook baatte het, bij een ander nummer, den vischstrooper niet, dat hij in zijn bootje naar den anderen wal vluchtte. De hond zwom door het water en zette den vluchteling na. Tenslotte volgden nog eenige extra nummers waarbij o.a. de zware en moei lijke oefening van het terugroepen van een achter een vluchteling rennenden hond. Het was een geslaagde middag voor de jeugdige vereeniging, die haar velen arbeid en geduld, 'dal het bijbrengen van de oefeningen nu eenmaal vergt, door een flinke publieke belangstelling zag beloond. De muziekvereeniging „Crescendo" verleende baar medewer king. Voor de demonstratie maakte zij een korte wandeling door de stad. VEREENIGING VOOR ZIEKENHUISVERPLEGING. 't Bestuur van de Vereen, voor Zie- kenhuisverpleging op Zuid- en Noord - Beveland heeft besloten, dat met in gang van Woensdag a.s. medische con trole op de ziekenhuisopnamen wordt in gevoerd. Het steeds stijgend en abnor maal hooge ziekenhuiscijfer noodzaakte daartoe. Voortaan wordt alleen vergoeding toegekend: le. Als de controleerend geneesheer opname inderdaad noodzakelijk acht.

Middelburgsche Courant | 1935 | | pagina 1