RECHTSZAKEN. SPORT. KUNST EN WETENSCHAP. KERKNIEUWS. 0NUERWIJS. iËiiiee nieuws. AFL0UP AAHBESTEDIHGEH. MARKTBERICHTEH. GOES. VLISSINGEN. WALCHEREN. ZEEUWSCH-VLAANDEREN O.D. DE STERRENHEMEL 3—10 JULI '35; 23 hMT (24 hZT). FRANKRIJK. DUITSCHLAND. RUSLAND. €)eebsiekv. ZUID saturnus ADERDE. drijfsverhoudingen en ook met voorbeel den van den dag, toonde spr. aan, dat ongebreidelde concurrentie even groote fouten heeft als, die welke kleven aan de ver doorgevoerde samenwerking. Daarom moet een gezonde concurren tie behouden worden, hetgeen echter geenszins redelijke samenwerking uit sluit. Een en ander werd verder getoetst aan de practische vraagstukken en pro blemen, die tegenwoordig aan het lood gieters- en fittersbedrijf worden gesteld. Na afloop van de vergadering had in hetzelfde gebouw een diner plaats, ge volgd door een avondfeest in den keurig verlichten tuin van St. Joris, waarbij het Middelburgsch Muziekkorps en het Westkappel's Dameskoor medewerking verleenden. Zoowel de muziek als de zang vielen bij de gasten zeer in den smaak, wat uit het gulle applaus bleek. Donderdagmorgen werd een autotocht door .Walcheren gemaakt en daarna is een bezoek aan de Middelburgsche markt gebracht. Giften Wijkverpleging. De Goesche Wijkverpleging ontving in het 2e kwartaal 1935 de navolgende giften: 1 van 25, 3 van 15, 5 van 10, 1 van 7, 4 van 5, 2 van 3, 10 van 2.50, 5 van 2, 2 van 1 en 1 van 0.50. De harmonie „Ons Genoegen" di recteur de heer P. de Rooy, geeft Vrij dagavond een concert in de tent op den boulevard Evertsen. KOUDEKERKE. Zaterdag om 8 uur zal door het muziekgezelschap „Voor waarts", directeur de hr. André J. Geij- zen, een concert worden gegeven in de tent op het dorpsplein. ENGELSCHEN OP BEZOEK, VEERE, Wij vernamen, dat Zaterdag a.s. een groot gezelschap Engelschen ten getale van ruim vier honderd, deze gemeente zal bezoeken. Het gezelschap, dat uit Vlsisingen kómt, wordt getrac- teerd op en bij de rotonde bij den Camp- veerschen toren, waartoe toestemming is gevraagd en verkregen. Deze groep is de helft van een groot gezelschap van ongeveer 770 Engel schen, waarvan de overigen Zaterdag 13 Juli Veere zullen bezoeken. Verdronken. TERNEUZEN. In een onbewaakt oogenblik is het vijf-jarig zoontje van schipper M., die met zijn vaartuig „Flo- res" alhier in lossing ligt, over boord ge vallen en verdronken. Het lijkje is op gehaald. TERNEUZEN. Gedurende de afgeloo- pen maand zijn in totaal opgeschut 169 zeeschepen, metende 176,947 N.R.T. en afgeschut 169 zeeschepen metende 175,876 N.R.T. Voor de overeenkomsti ge periode van het vorig jaar bedroe gen deze cijfers: opgeschut 177 zeesche pen, metende 164,608 N.R.T. en afge schut 183 zeeschepen met een tonnenin houd van 168,566 N.R.T. AXEL. De commandant der brigade marechaussee te Roosendaal, opper wachtmeester T. F. Clausen, is met in gang van 15 Juli in gelijke functie ge stationeerd te Axel. Van 1914 af was de heer Clausen onafgebroken belast met de leiding van de belangrijke briga de Roosendaal. Zijn opvolger wordt de commandant van de brigade Axei, Ver- sluys. Kantongerecht te Middelburg. De kantonrechter te Middelburg heeft veroordeeld wegens: overtreding verkeersbepalingen: N. L. J. Ai., Boxtel; Th. de L., St. Maartens dijk ieder f 0,50 b. s. 1 d.h.; A. B., Goes; C. H. M., G. v. L., beide Middelburg C. de N., Vlissingen; Ca. K., Breda ieder f 1 b. s. 1 d.h.; Aa. Ja. K. Kruiningen J. de R., M. C. R., M. T. S„ A. J. J, G, allen Middelburg, ieder f 2 b, s. 2 d.h.; H. G. Amsterdam, W. S., M. Ch. M., beide 's-Gravenhage; J. M. N., W. R., J. C. R. allen Goes, J. W. F., Mid delburg, Chr. G. R. Bergen op Zoom, C. A. v. d. B. 's-Heerenhoek; J. J, v. M. S. 's-Heer Arendskerke, G. O. Krab- bendijke; J. J. S., M. v. H„ beide Vlis singen, ieder f 3 b. s. 3 d.h.; J. A. f., A. J. D., beiden Vlissingen; J. H. Wis- senkerke, K. W. B.,Roosendaal, P, R., Ovezand, K. de B., Grijpskerke ieder f 5 b. s. 5 d.h.; H. C., Veere f 10 b. s. 10 d.h., met toewijzing der civiele vor dering van getuige P. A. V. tot een be drag van f 35; Ma. L„ Wemeldinge te ruggave aan ouders zonder toepassing van straf; H. A. M. W., Ber gen op Zoom f 10 b. s. 5 d.h. met toe wijzing der civiele vordering van ge tuige J, v. L. tot een bedrag van f 11,65; N. de K., .Middelburg f 10 b, s. 10 d.h.; strooperij: P- L., 's Gravenpolder f 15 b, s. 10 d.h,; straatschenderij: P. J. A.V., Middel burg f 15 b. s. l'O d.h,, A. M. en A. de B.. Koudekerke: Ieder: Berisping, P, L. R. en E. W., Koudekerke: Ieder: f 3 b. s 1 week tuchtschool, J. R., Koudekerke: Vrijspraak, N. M. en A. W. H„ Grijps kerke: Ieder: Berisping; op den openbaren weg een ander in zijne vrijheid van beweging belemmeren: J- Z., Kapelle, J. v. D., Kioetinge: ieder f 15 b. s. 2 weken tuchtschool; openbare dronkenschap op den open baren weg bevinden: A. L., Westkapelle f 15 b. s. 15 d.h., C. A. P., Middelburg, M- R., Vlissingen: ieder f 10 b. s. 10 d.h; loogen over eens anders grond, val- schen naam opgeven: W. L., Vlissingen f 2 b. en f 10 b. s. 2 d.h. en 10 d-h.; loopen hooiland: A. J. H- v. L., Kou dekerke f 1 b. s. 1 d.h., J, O-, Vlissingen f 5 b. s. 3 d-h.; visschen met een vischnet, waarvan het netwerk van metaalgaas is vervaar digd: J. O., Vlissingen f 3 b. s. 2 d.h-, met verbeurdverklaring van het inbeslagge- nomen vischtuig; binnenvisscherij uitoefenen, zonder akte: J- O., Vlissingen f 1 b- s, 1 d.h.; visschen in verboden water: J. O., Vlissingen f 1 b. s. 1 d.h-; eieren van wild zoeken: M. P., 's H. Hendrikskinderen: berisping; overtreding Arbeidswet: D. V., Mid delburg: 2 b. s. 2 d. h.; overtreding vuurwapen wet' A. M. B„ Vrouwenpolder: 15 b. s. 15 .d h.; venten zonder vergunning: A. T., Haarlemmermeer: 5 b. s. 5 d. h.; Aa. R., huisvrouw W. A. M., Roosendaal; J. v. M., 's Hertogenbosch; H. B., Lemmer ieder 3 b. s. 3 d. h.; te Yerseke handelen in stiijd met de bepalingen der „Bouwverordening", driemaal gepleegd: G. H. F. C. te Goes: 3m. 1 b. s. 1 d. h. voor iedere boete; venten zonder vergunning van B. en W.: J. P. A. V. te Goes: 2 b. s. 2 d. h, SCHELDEBEKER-ZWEMWEDSTRIJD. Zooals men weet zal de zesde inter nationale Scheldebeker-zwemwedstrijd van de Zeeuwsch-Vlaamsche kust naar het badstrand te Vlissingen, Zaterdag a.s. gehouden worden. Het aantal in schrijvers bedroeg dit jaar 32, doch het maximum aantal deelnemers dat wordt toegelaten is 25. Aangezien het niet uit gesloten is dat van dit laatste aantal er, b.v. bij de keuring, een of meer af vallen, zijn ook eenige reserves aange wezen, Zoo st.aat als 2e reserve o.a. genoteerd een Noor, afkomstig uit Heg- geli bij Oslo. Tot de deelnemers behooren zooals reeds gemeld drie buitenlanders. Van de Zeeuwen die medezwemmen is Van Loo van de ver. „Luctor et Emergo" de eenige Middelburger, terwijl twee dames en twee heeren uit Vlissingen, en een zwemmer uit Terneuzen de overige Zeeuwsche deelnemers zijn. Te ongeveer 5 uur zal worden gestart, zoodat de eerste zwemmers te om streeks half zeven (gerekend naar den tijd van 1934) zullen kunnen aankomen bij de finish, nl. de Westelijke spring- toren van het Badbedrijf. Het verloop van den wedstrijd zal wederom draadloos door Hr. Ms. „Hy dra" naar het opgerichte walstation, zijnde het paviljoen „Juliana" worden geseind. De ontvangen berichten zullen op borden aan het publiek bekend worden gemaakt. OPENBARE LEESZAAL EN BIBLIOTHEEK TE MIDDELBURG. Nieuwe aanwinsten. C- B r u y n. Een zakkennaaier grijpt naar het geluk; J. H. E e k h o u t. Pa triciërs; W. Els schot. Tsjip; K, N o v y- Geld!Jeanna Oterdahl. Buiten waait de zomerwind; Buziau, hist, levensfilm; W. J. C. Eikendal. De electrische uitrusting van de auto; E. L u d w i g. Gesprekken met Masaryk; J. A. Slempkes- Goedroen, de koningsbruid; A- V i r u 1 y. „Alles O.K!.... „Draaien!" Gcrcf* Kerk. Ds. I. de Wolff te Mussel, afkomstig uit Middelburg, is beroepen te En schedé. Te 's-Gravenhage slaagden voor het examen voorbereidend onderwijs (genfengde commissie akte A), de da mes M. J. M. Otte, L. Agterberg en J. E. Kouwe, allen te Vlissingen; K. J. Dekker te Westkapelle en B, H. Vermeulen, te Kruiningen. Mej. E. C. de Visser te Vrou wenpolder is benoemd tot on derwijzeres aan een der bijz. lagere scholen te Aagtekerke. Zeeuwsch Technisch Instituut te Goes. Geslaagd voor het examen technisch ambtenaar van den Rijkswaterstaat, de leerlingen: G. J. van Doorn, Koudeker ke; A. A. van der Giezen, Middelburg; A. de Graag, Breda; A. C. Krombeen, Hansweert; H, M. Krombeen, Vlissingen; A. A. Markusse, Kortgene; A. A. Weijns, Wolphaartsdijk, benevens de oud-leer lingen: J. van den Berge, Oost-Souburg; J. H. Kramer, Axel, en C. Willeboordse, Middelburg. TENGEVOLGE VAN DE HITTE OVERLEDEN. Mej. L. uit Eindho ven, die Maandag in de Molenstraat te Weert door de hitte werd bevangen, is Dinsdag in het St. Jansziekenhuis te Venlo, alwaar zij ter verpleging was op genomen, overleden. DE FRAUDE TE WORMERVEER. De arr.-rechtbank te Haarlem heeft aan het bankierskantoor firma Schaap en Zoon te Wormerveer voorloopige sursé ance van betaling verleend. Tot bewindvoerders zijn benoemd L. V, Hoog, advocaat te Haarlem en J. v. d. Kreeken, rijksaccountant. WAANZIN VAN DEZEN TIJD. Nu Duitschland weinig of geen groenten meer van Holland betrekt, baart het de Duitsche huismoeder groote zorgen, om 's middags of 's avonds bij het middag maal de noodige „Gemüse" op tafel te zetten. Immers de groenten is schaarsch en duur in Duitschland. De Duitsche stadjes, die vlak bij de Nederlandsche giens liggen, kunnen nu weer genieten van de voorrrechten, die grensbewoners altijd hadden. Zij komen bij heele scharen de grens over en koopen hier het noodige. Hol land heeft overvloed en men betaalt de helft tot een derde van de Duitsche prij zen. Tomaten, komkommers en bloem kool gaan in groote hoeveelheden de grens over. Invoer in Duitschland is slechts geoor loofd tot bepaalde maxima, 5 pond voor tomaten /bijv., een halfpond voor aard beien, enz. Dientengevolge kan de kleine Duitsche groentenventer niet van de voordeelen in dezen genieten. Hij en zijn collega's klagen dan ook steen en been. Met hun geringe voorraden en hun hooge prijzen verkoopen zij slechts weinig. Intusschen genieten de zakenlieden in het Hollandsche grensgebied van de om standigheden. Kruideniers, sigarenwin keliers, enz., zij handelen allen op het oogenblik in groenten, als zij aan een hoofdverkeersweg in de nabijheid van de grens wonen. Ste» y grootte, o>Ud>v Ster "It 2' grootte. ■Nt Ster "h I' 9'. \'S- Melkweg Wettelijk Ingeschreven bij het> Bureau '/e Industrieelen Eigendom onder No. 64223 ANDRé CITROëN OVERLEDEN. Te Parijs is na een ziekte van ver scheiden weken de bekende automobiel fabrikant André Citroën overleden. Ci- troën was van Nederlandsche afkomst. Op vrij jeugdigen leeftijd vestigde hij zich als smid en fabrikant van kamrade ren in Frankrijk. Een vooruitzien- den blik, deed hem zich toeleg gen op de fabricage van goed- koope automobielen. In luttel jaren nam dit bedrijf een geweldige vlucht. In de fabrieken van Citroën werkten de laat ste jaren 30,000 man. De economische malaise spaarde ook hem echter niet. Tegen het einde van 1934 stond het geweldige concern op eens op instorten, werden de deuren een paar weken gesloten. Met buiten gewone middelen van buiten af heeft men de zaak nadien weer,op gang we ten te brengen. Een zekere koppigheid van Andre Citroën, die niet wilde inzien, dat hij meer produceerde, dan de markt kon verwerken, is aan de débacle niet vreemd geweest. Hij was populair al werd dikwijls om zijn grootheidswaanzin gelachen, die hem onder andere er toe bracht den Eifeltoren als vuurzuil aan reclame voor zijn auto's dienstbaar te maken en meer opzichtige dingen te doen. Persoonlijk was hij iemand van aan- genaamen eenvoud goedlachs, die het best kon verdragen, dat om hem gelachen werd, en er zelfs een zekere eer in stelde, dat liedjeszangers hem bij voor baat tot mikpunt kozen. Verraad van militaire geheimen. Het volksgerechtshof te Berlijn heeft op 29 November 1934 den 63-jarigen Bru no Lindenau uit Perleberg, wegens het verraden van militaire geheimen en op 1 Februari 1935 den 28-jarigen Bresz uit Wilhelmshaf en wegens het nasporen van miltitaire geheimen ter dood veroor deeld. De twee zijn gisterochtend te Berlijn terechtgesteld. Bij vonnis van het volksgerechtshof van 28 Juni is de 49-jarige Wilhelm Bat- tesch uit Caminke, wegens het verraad van militaire geheimen en poging tot oorkondenvervalsching om landverraad te plegen, tot levenslange tuchthuis straf veroordeeld. STORMRAMP IN NOORD-RUSLAND. Boven de Witte Zee en het schier eiland Kola (Rusland) heeft een zware orkaan gewoed. Van drie visscherssche- pen zijn de wrakken aangespoeld. De bemanningen zijn om het leven geko men. Verscheidene andere visschers- schepen die door den storm in volle zee werden verrast, worden vermist. Men vreest dat ook zij zijn vergaan. Twee groote motorschepen werden door een sleepboot, die voor hulpverleening was uitgezonden met de kiel omhoog in de witte zee aangetroffen. De bemanning was om het leven "gekomen. Tot dusver ©V01l£MMW Ou/asrtKN&EiiBï #NIËÜWEHMN Bovenstaand kaartje stelt voor den sterrenhemel in Nederland, des avonds te elf uur Middelbare Tijd, (twaalf uur Zomertijd), gelijk aan 17 h 44 min Sterretijd. In tegenstelling met gewone landkaar ten vindt men hier het Westen rechts, het Oosten links van den beschouwer geteekend. Dat is bij sterrekaarten nood zakelijk en gebruikelijk, teneinde te ver hoeden, dat de beelden in spiegelschrift zouden verschijnen. Wanneer men in het oog houdt, dat de hemellichamen die in het Oosten op komen, naar het Zuiden stijgen en in het Westen ondergaan, en wanneer men ver der slechts dat kwadrant van de kaart voor zich neemt, waarnaar de blik aan den hemel gericht is, dan is de oriën tatie eenvoudig genoeg. Op dit kaartje loopt, van het Z naar het N, door de sterrenbeelden Schutter, Arend, Zwaan, Cassiopeia en Perseus een gebogen stippellijn; zij duidt de lig ging van den Melkweg aan. In drukletters vermeld zijn de namen van de sterrebeelden; de eigennamen van een aantal der helderste sterren zijn in schrijfletters geteekend. De middaghoogte van de zon verandert VENUS® RABS® JUPITER Q) deze maand van 61° tot 56°; de dag- boog de tijd dat de zon boven den horizont staat), vermindert daardoor van 16% uur tot 153^ uur. De schijngestalten van de maan zijn: E.K.: 8 Juli; V.M.: 16 Juli; L.K.: 22 Juli; N.M.: 30 Juli. Het E.K. van 9 Juli komt iuist in het WZW op dit kaartje te zien. m DE PLANETEN. Op onze kaartjes volgen wij den loop der vier planeten Venus, Mars, Jupiter en Saturnus. Venus (m 4.0) is avondster in den Leeuw. Zij is op den tijd waarvoor ons kaartje geteekend werd, reeds onder. Den Óen staat zij juist ten N van Regu- lus. Mars (m =r 0.4) is avondster in de Maagd; hij staat nabij Spica. Jupiter (m 1-8) is avondster in de Weegschaal. Saturnus (m 1.0) is morgenster in den Waterman; hij komt om elf uur MT (12 uur zomertijd) juist in het OZO op. (m magnitude helderheid, verge leken met een ster van de le grootte, die m 1,0 heeft). schat men het aantal slachtoffers op minstens 20. Vliegtuig met 11 inzittenden vermist, Een Russisch watervliegtuig, dat op 26 Juni van Alexandrowsk op het eiland Sachalin naar Chabarowsk (O. Siberië) was vertrokken, om daar op de Amoer te dalen, wordt vermist. Aan boord be vonden zich behalve de uit drie koppen bestaande bemanning, acht passagiers- ONTVANGEN BOEKEN. Zeeland. Het derde nummer „Zeeland", de uitgave ter bevordering van het Vreem delingenverkeer in Zeeland, versche nen bij de firma G. W. den Boer, bevat allereerst een vervolg over de beziens waardigheden in Middelburg. Verder komen in dit, wederom keurig uitzien de nummer, artikeltjes voor over Goes, Vlissingen, Yerseke, Tholen, Zie- rikzee enz. Vele aardige kiekjes ver sieren het geheel. Vanwege de directie van den Rijks waterstaat in Zeeland werd de levering van 50.000 betontegels, 3000 m opsluit- banden en 6000 m opsluitplaten onder hands opgedragen aan de N.V. Zeeuw sche Beton Mij. te V1 a k e. Middelburg, 3 Juli- Op de veiling deden: spinazie 27 c., postelein 16 c., peulen 312 c., wagenaarsboonen 28 33 c., tuinboonen 1— 5„c., stoksnijboo- nen 2534 c., stamsnijboonen 1726 c,, stokprincessenboonen 2438 c-, starn- princessenboonen 2541 c., doperwten 312 c., alles per kg, kunne 38 c.t peterselie 313 c., beide per chip, peën 2—4 c-, kroten 2—4 c,, selderie 0,5 c., sjalotten 3 c., rabarber 23 c., ramme nas 0,5 c., alles per bos, savoye kool 2,5 c., bloemkool 26 c., andijvie 12,5 o., kropsla 1—1,5 c„ witte komkommers 2— 5 c., groene idem 4 c., alles per stuk, bloemen: anjelieren 2 c-, lathyrus 13 c., lelies 27 c., dahlia 14 c., gladiolen 1320 c., alles per bos, begonia 2 c., cactus 7 c., lolelia 1 c-, vetplant 3 c., al les pes stuk- Goes, 3 Juli. Veilingsvereeniging „Zuid-Beveland". Exportveiling v.m. 11 uur. Aardbeien Jucunda. A 18,50; idem idem B 15,20; idem Moutot 6,50—8,70; n.m. 12 uur Kruisbessen, onverkoop- haar; nm. 4 uur Aardbeien Jucunda A 18,20; idem idem" B 15; idem Mad. Moutot 7 alles per 100 kg. Kleine veiling: Kersen: Hollanders 11 15; Meikersen 47; Bruine Blanche 610; Porceleinkersen 58; Ronde Sui kerkersen 78; uitschot Kersen 4; Blau we Druiven 39; Frambozen 1023; Aardbeien 516; Roode Bessen 512; Tomaten 513; Tuinboonen 24; Stam snijboonen 1718; Dubbele Princessen 1419; Vroege Wagenaars 1213; Dop erwten 313; Peulen 6; Spinazie 3; Postelein 26; Zilveruien 4; Aardap pelen 5,505,70; idem Drielingen 3,50 4; idem Bonten 4,60 alles per 100 kg. Perziken 14; Meloenen 1634; Witte Komkommers 25; Groene idem 24; Kropsla 0,902,20; Bindsla 1,60; Bloemkool 1,502,80; Groene Savoye kool 11,30 alles per 100 stuks. Wortelen 45; Kroten 36; Rabar ber 2; Rammenas 24; Bloemen 23 alles per 100 bos. Kapelle, 3 Juli. Veilingsvereeniging „Kapelle-Biezelinge en Omgeving" Groote Veiling: Frambozen 9, Kruis bessen 2. Blocv. 1 uur n.m- Mad. Lefebre 6,t0, Mad- Moutöt 8, Kleine Veiling: Aardbeien 69, Mei kersen 610, Hollanders 1015, Suiker kersen 67, Hangblad 5, Porceleinker- sen 5, Limburgers 7, Bruine Blanche 6, Markiezen 10, Vroege kersen 56, Frambozen 2051, Volgers 10, Witte Blanche 6, Vroege van Werden 810, Roode Bessen 430, Tomaten 712, Snijboonen 2931, Dubb. pr. z- dr. 28 30, Gele boontjes 16—21, Doperwten 3—- 5, Peulen 7, Postelein 4—5, alles per kg, Bospeen 3,705, per 100 bos, Bloemkool 1,502, per 100 stuks, Perziken 37, per stuk, Blocv. 4,30 uur n.m, Jucunda 17-19,10. Nalevering: Jucunda 18,801910, Mad- Moutot (z.d.) 11,8012,20. Oostburg, 3 Juli. Veilingsvereeni ging „Avicultura". Aanvoer 124 kg bo ter, prijs f 1,09 tot f 1,54, per kg. MIDDELBURG: DO 4 Jul- Jaarverg. Bond Loodg- en fitterspatr. in Ned. DO 4 Jul. Evang. Bogardz. spr. W, P. Calliber; 20.000 h. VR 5 Jul. Concert M. M. Molenw. 20 h. GOES: DO 4 JuL VR 5 Jul. Alg. Verg. Z. Prov. Brandw. bond; Schuttershof 14.15 h. BIOSCOPEN ELECTRO, Midb. VR 5—DO 11 Jul.: „Die englische Heirat"; 20-00 h- ZO matinée 15 h. CITY, Midb. VR 5—DO 11 Jul.: „Een Man zonder hart" en ,,0n volé un homme" (Vrouwenoogen); 20.00 h: ZO matinée 15.00 h. Elec. Drukkerij G. W. den Boer, M burf.

Middelburgsche Courant | 1935 | | pagina 6