ONDERWIJS. LANDBOUW. SPORT. Voor kleine tui yyiTSïI KRWHTEE BEURSTHËRMOMETER van Donderdag. GEMENGD NIEUWS. BEURS- EN WISSELKOERSEN» VEERE. AMSTERDAM, 4 Juli. Het eerste getal is de vorige notee- ising, daarop volgt de officieele cotee ring van heden- Ned. 31 1000-4 99%—99%. Ned. 33 1000-4 9934—9934. Ned. 34 1000-4 99%—99%. Certificaten-3 82%82%. O. Indie 34 1000-4 9734—97. Denemarken Oblig. 1926-5 80348134. Duitschl. 100-7 1634—1634- Engeland 1960-90 4 72347234. Zwitserl- oblig. '24-5 97349734, Zwitserl. Staatssp. 1927-434 9534 Amsterdam 1933-5 99%9934. Amsterdam 1934-434 9999%. 's-Gravenhage 1929-4% 100% Rotterdam 1926-1930-4 9494%. Berlijn 1925-6% 16—16. Zeeuws. Hyp. B-5 95% Zeeuws. Hyp. B-4% 92 Cities Service Cy. P. 1958 5 29%30\4 o.m. het 14e reg. uit Bergen op Zoom. Voorts verleenen medewerking ..et regim. genietroepen met radio-auto i n twee luchtwaarnemingsposten, alsmede de luchtvaart-afdeeling uit Soesterberg. Morden wordt een groote oefening gehouden op de Blericksche heide, on der leiding van kolonel jhr. D. de Brauw commandant der 5e infanterie-brigade, De „Sumatra" vaart weer. De kruiser „Sumatra" heeft gister te Batavia zee gekozen tot voortzetting der proeftochten. Tot onderwijzer aan de Chr. school te Andijk is benoemd de heer D. Schuitmaker te Goes. De heer J. Vermeulen, klerk op het kantoor der Dir. belastingen te Heinkenszand is geslaagd voor het examen van Rijksklerk, bij de di recte belastingen. Te 's Gravenhage slaagde als on derwijzeres, voorbereidend onderwijs, mej- K. J. Dekker te Westkapelle. Te Utrecht slaagde voor het cand. examen rechten, de heer C. C. Wabeke. Te Breda slaagde als rijksklerk bij de directe belastingen, invoerrech ten en accijnzen, mej. Mart. Willemsen te Sluis. Tot leerares en coupeuse zijn te Eindhoven geslaagd de dames Ang. Metz en N. VerhageZonnevylle bei den te Sluis. Bezuiniging bij de universiteit van Amsterdam, Naar de Tel. verneemt, bestaat in universiteitskringen de verwachting, dat in de vacatures, ontstaan door het eervol ontslag aan prof. Zeeman en door het overlijden van prof. Lanz, niet zal worden voorzien. De betrokken in stanties, voornamelijk het college van curatoren, zouden hiertoe geleid wor den door de overweging, dat het in de zen tijd noodig is ook op de kosten van de gemeentelijke universiteit te bezui nigen. „DE VARKENSTRAGEDIE." In het orgaan van den Aartsd.iocesa- ner Boeren- en Tuindersbond dringt 't Eerste Kamerlid, de heer Ruyter er on der het opschrift „De Varkenstragedie" op aan, „dat de minister zal ingrijpen in „de geldverspilling" met de crisis maatregelen voor de varkensteelt. Uit voerig wijst hij op de mislukking der varkensmaatregelen, het twee prijzen stelsel, het kapitalen verslindende be vriezen en daarna uitsmelten van zwa re varkens enz, Ten aanzien van het nog steeds maar voortduren van dezen ongehoorden» toestand zegt de schrijver „dat hij niet aan den indruk kan ont komen, dat dit alles gebeurt, om toch maar het apparaat in stand te houden, waaraan behalve door de boeren door anderen veel te veel wordt ver diend." Deze overigens zoo invloedrijke boerenleider wil de geheele „poespas en rompslomp" opruimen en slechts vol staan met een mestregeling en een stel sel van heffing op of toeslag aan uitge voerd bacon, al naar de Engelsche markt dit noodig maakt. En hij dringt er op aan dat de minister toch spoedig daartoe zal besluiten „liever vandaag dan morgen." Een aardig voorbeeld van geldver spilling willen wij uit het uitvoerige be toog ontleenen: De Centrale heeft des tijds, om den prijs der zware varkens te steunen, spek opgekocht voor hooge prijzen, nl. 67 cents per kilo voor bet dikste. Eerste gevolg: ons eigen volk verdween hierdoor practisch als consu ment uit de markt. Dit spek werd opge borgen tot het.... vergeeld was; toen werd het aan de vetsmelters ver kocht voor ongeveer drie stuivers. Wat dit alles heeft gekost, laat zich slechts raden. Later zi'n de inkoop-prijzen ver laagd, waarna de Ned. consument weer in de markt kwam. Tegenwoordig neemt de Centrale ook nog spek in en betaalt voor het dikste f 0,47 en voor het minder dikke .Gel- dersche f 0,37 per kg. Geleerd door de A Amsterd. Bank 11134111%. C Rott. Bankver. 105%105%. A Twentsche Bank 8889- A Pref. Gruyter Zn A. 12712734- A Pref. Jurgens A 9999%. A Ned. Gist- en Spiritusfabr. 411-410%. A De Schelde N.B. 18 A Ver- Papf. v. Gelder 46%46. C Am. Car Foundry 9%10, C Am. Smelt Ref. 24%24%. C Farbenind- EG. 36% C Stand, Brands 9%9%. C U. States St. C. 19%—20%. C North Am. Cy. 103410% A Born. Sum. H-M. 144%142%. A Linde Teves en Stokv. 66% A Ned. Wol Mij. 81% A Singkep Tin M. 74%74%. A J. C. Japan Ln. 26% A Rotterd. Lloyd 2929. A S. M. Nederland 3029%. A Amst. Thee C.M. 39% ervaring, bergt de Centrale dit spek echter niet meer op maar verkoopt het direct aan de smelters voor f 0,20 per kilogram. Een varken van 200 kg geslacht ge wicht levert plm. 70 kg spek, waarop dus direct al f 19 wordt verloren, waar bij nog komen de kosten van inneming, vracht en controle. De crisis-heffing op het hééle varken (6 ct, per kg geslacht gewicht) bedraagt echter slechts f 12! Ook de „Vee- en Vleeschhandel" dringt er nog weer eens op aan, dat 'n einde gemaakt zal worden aan de on zinnige „varkenspolitiek". Het blad heeft daar echter niet al te veel ver wachting van, hetgeen het als volgt mo tiveert: „Er zijn nog altijd enkele groepen van belanghebbenden, die alles er op zullen zetten om de voordeelen, die de Centrale hun heeft gebracht, te behou den. Tot deze kunnen gerekend wor den de ambtenaren, die natuurlijk de Centrale onmisbaar achten vanwege het „groote" nut, dat zij den boeren bewijst. Naast deze scharen zich broederlijk de baconfabrikanten, welke geen behoefte hebben aan vrijheid van de markt, zoo lang de gezondheid rijkelijk vergoedin gen afwerpt en de financieele omstan digheden dezer bedrijven zoo ruim schoots ten gunste heeft doen keeren. Dit niettegenstaande den vrijheidszang des heeren Pasman c-s. in vergaderin gen en in perscommuniqué's, waarvan de inhoud vooral het groote publiek on der de oogen gebracht moet worden. Dan nog zijn er een aantal functiona rissen, die uit andere, zuiver menschelij- ke, overweging liefst niet hun goed be taalde baantjes willen verliezen. De gemakkelijke manier waarop de exportslachterijen zich kunnen gaan werpen op de binnenlandsche markt ten gevolge, van de aanschaffing van het materiaal via de Centrale en de soepel heid waarmee deze hare producten in handen stelt van de relaties, steekt scherp af bij de bedrijfsvoorwaarden waaraan het vrije bedrijf heeft te vol doen. Herhaalde malen is daarop reeds ge wezen en zeer zeker zal in het rapport der commissie-Beumer wel het een en ander te vinden zijn wat wijst op de on gezonde privilegiën. Nog steeds worden de grossiers gedu peerd door den afzet van varkens door de Centra1 e, zooal's dat naar voren komt bij den verkoop der z.g. slappe bacon- varkens in de groote steden- Men mag in dit verband de vraag stel len of hier door zekere „invloeden" be paaldelijk in die richting gestuurd wordt. Deze vraag is de aandacht waard bij de bestudeering van de verhoudingen tusschen de groote exportslachterijen en de grossiers". Bijna anderhalf miüioen aan bloembollen vernietigd. Het overschot aan bloembollen, Jat einde 1934 is vernietigd, besomde in totaal f 1,482,573,42, met de kosten aan den afkoop door de regeering inbegre pen, voor hyachinten was dit f 585,615,05 late tulpen f 274,620,24, vroege tulpen f 339,515,59 en narcissen f 222,822,54. Het vak droeg de kosten zelf, er is geen steun genoten. De beteelde oppervlakte vroege en late tulpen is in niet onbelangrijke ma te beneden de beteelbare oppervlakte gebleven; uit eigen beweging is dus vooi deze soorten een verdere inkrimping; toegepast dan was voorgeschreven. Voor het bloembollenbedrijf was het aantal teeltvergunningen 12,897; 2050 teeltoverdrachten waren begin van dit jaar in behandeling. VOETBAL. Wedstrijdprogramma Z. V. B. Bekerwedstrijden: Zondag: RCS Eiland Boys; Middelburg 3de Zeeu wen 2. 2e KI. B: Goesche Boys 2Katten- dijke. Zaterdag: ZSCRilland-Bath. Afd. 1: Ierseke 2Rilland-Bath; We- meldingeWaarde; Kruiningen 2 Kapelle. Afd. 2: ColijnsplaatWolphaartsdijk. A Houth. Alberts 2726%. C Baltimore Ohio 6%6%. A Southern Rlw. 4%4%. C Union Pac- Rr. 63%62%. C Int- Nickel Cy. 16%1634. Duitschl. '30 1000-5% 18-17-%. A Koloniale Bnk. 383437%, A N.I. Hbk. 1000 78%—78%. C Ned. H.M. 1000 117%—116%. A Alg. Kunstz. U. 323432%-%. A v. Berkels Pat. 55%56. C Calvé-Delft 58%58%. A C. Suiker Mpij. 37%37%. A Ned. Ford A.M. 251—250%. A Philips Gem. B- afg. 25434254-55. C Unilever 99%99%-34. C Anaconda Cop. 8%834-8%, C Bethlehem St. 15%16%, C Kennec Copper 103411%-11. C Un- States Leather 44. A A.N.I.E.M—N.B. 165%—165. A Kon. Petr. Mpij. 187%—187%-8 C Contin. Oil Cy. 12%12%. C Shell Union O.C- 6%6%-6%, DE VIJANDEN ONZER ROZEN. Nu de rozen weer bloeien, worden we als vanzelf bepaald bij bovengenoemd onderwerp. De groei en bloei der rozen wordt bedreigd zoowel door plantaar dige als door dierlijke parasieten. Be ginnen we bij eerstgenoemde. Een der ergste vijanden der rozen is wel „het wit". Dit wordt veroorzaakt door een meeldauwzwam, n.l. Sphaeroteca pan- nosa en deze doet in den zomer op bla deren, scheuten, bloemstelen en knop pen een ragfijn dradennet ontstaan. De groei en bloei der planten hebben er sterk onder te lijden. Een goed bestrij dingsmiddel is het bestuiven der plan ten met fijne bloem van zwavel wat bij droog, zonnig weer moet worden uitge voerd. Voor het uitloopen der rozen kunnen we tegen het wit aanwenden een bespuiting met 1 pet. Bordeaux- sche pap. Een goed bestrijdingsmiddel is: 1 ons salicylzuur, 1 liter brandspiri tus en 2 kg groene zeep op 100 liter water. Het salicylzuur moet worden op gelost in de brandspiritus. Voor kleine re hoeveelheden nemen we alles naar verhouding. Met dit mengsel bestrijden we behalve het wit, ook bladluizen. Van de roestzwammen hebben we bij de ro zen wel het meest last van rozenblad- roest, Phargmidium tuberculatum. Wan neer de rozen daardoor zijn aangetast, zien we aan de onderzijde der bladen gele of roode puntjes; in het najaar wor den deze zwartbruin. Deze bladeren val len gewoonlijk ontijdig af. Ter bestrij ding worden de aangetaste bladeren zorgvuldig afgeplukt en verbrand, ter wijl we in het voorjaar de gesnoeide ro zen bespuiten met een 1 pet. oplossing van Bordeauxsche pap. Ook vermijden we bij de bemesting zooveel mogelijk stikstofrijker mest- Van de dierlijke para sieten noemen we allereerst de bladluis Siphonophora rosea. Ze komen voorna melijk voor aan de jonge saprijke dee- len als: scheuten, bladeren en knoppen welke er soms geheel mede bedekt zijn. Voor bestrijding gebruiken we tabaks extract of een zeep-spiritus oplossing als voor bestrijding van het wit is aan gegeven. De rozenbladwesp Hylotoma rosae legt in de jonge saprijke scheuten 16 tot 18 eitjes, waardoor deze krom groeien. De larfjes hiervan zijn bastaard- rupjes die de jonge bladeren tot op de hoofdnerf afvreten. We bestrijden ze met tabaksextract of poederkalk. Aan getaste scheuren worden afgeknipt en verbrand. De larven der rozenknop- boorder, Ardis plana, vreten aan de schors van de jonge scheuten en vooral aan de knoppen. Het beste bestrijdings middel is: rupsen vangen en vernie tigen. De kleine rozenbladwesp, Blen- nocampa pusilla, heeft kleine C-vormig ineengekromde larven, die aan de blad onderzijde vreten waardoor de bladeren naar beneden omkrullen. Het beste is deze af te plukken en te verbranden. ONTVANGEN BOEKEN. „De kleine practische woning". Het weekend-huis als voorbeeld van be knopt en toch geriefelijk wonen, door Paul Bromberg. Tevens bouw en inrich ting van weekend- en zomerhuisjes. Met zeer vele afbeeldingen en foto-illu straties. (N.V. Uitgevers Mij. „Kosmos" te Amsterda m). „Handweven voor beginners". Een voudige leergang door Riek van der Heyden. Met tal van oorspronkelijke ontwerpen. Verschenen in de Libellen serie bij de uitgevers Bosch en Ken ning te B a a r n. Voorts verscheen in dezllfde serie bij deze uitgevers: „Kralenhandwerk" door Riek Heusinkveld. Met verschil lende ontwerpen en tal van illustraties. „De Heilige Thomas More", Staatsman-martelaar, populaire levens schets door Feho. Met voorwoord van dr. M. J. Verhoeven. (Drukkerij Henri Bergmans en Cie te Tilburg). „Mannen in leer", roman van een militaire vlieger door A. F. Koenraads oud-reserve-vlieger der L. A. Uitgave W. L. en J. Brusse N.V. uitgevers te Rotterdam. „De Duitsche Jodenhaat in woord en beeld'brochure uitgegeven door het comité voor bijzondere Joodsche belan gen, Amsterdam, C Tide Water Ass. Oil 6%6%-6%, A K.N. Stoomb. Mij. 3% A Ned. Scheepv, U. 34%34%. A' H.V. Amsterdam 172%173-72. A Java Cult. Mij, 97%96%. A N.I. Suiker U. 94%94. A Deli Batavia 137%13634. C Deli Mij. 1000 14i6—145. A Senembah 145%145%. C Chicago Milw. A Amst. Rubb. C. 10834—107%-08%. A Deli-Bat. Rubb. 72%71%. A Hessa Rubber 943492%. A Serbadjadi SR. 65%66%-%. Prolongatie 3234. WISSELKOERSEN. 3 Juli 4 Juli Londen 7.23% 7.26% Berlijn 59.20 59.25 Parijs 9.72% 9.72% Brussel 24.78% 24.82 Zwitserland 48.08 48.09 Kopenhagen 32.30 32.47% New-York 1.46% 1.46% VREEMDELINGENBEZOEK Het duurt dit jaar langer dan anders, dat men van een druk vreemdelingenbe- zoek op den Middelburgschen marktdag kan gewagen; ook vandaag was het nog niet zooals andere jaren. Er zijn daar voor natuurlijk verschillende oorzaken aan te wijzen. Toch kunnen wij voor de eerste maa' het vervoer met de Provinciale boot BreskensVlissingen vermelden en wel, dat dit 950 personen en 50 auto's betrof. ENGELSCH VLIEGTUIG IN HET KANAAL TERECHT GEKOMEN EN VERMIST. Bij het Engelsche eiland Wight (in het Kanaal) moest gisteravond een Engelsch verkeersvliegtuig dat plaats biedt aan zeven personen, doch slechts twee in zittenden aan boord had, op het water landen. Het wordt sedertdien vermist. Een torpedojager en verscheidene vlieg tuigen hebben de omgeving afgezocht, doch tot nog toe zonder resultaat. HET ITALIAANSCH-ABESSIJNSCH CONFLICT. Engelsche ongerustheid. De diplomatieke correspondent van de Daily Mail verklaart dat in Engel sche regeeringskringen de toestand in Oost-Afrika als zeer ernstig wordt aan gezien. Daarom zullen verdere beraad slagingen tusschen de ministers plaats vinden alvorens het kabinet een defini tieve beslissing in het Italiaansch'Abes- synisch conflict neemt. De Morning Post schrijft dat de ge dachte dat Engeland den Volkenbond zal aansporen tot een economischen oorlog tegen Italië, indien het conflict met Abessinië voortduurt, in internati onale kringen bevreemding heeft ge wekt. Officieel wordt een dergelijk be sluit tegen gesproken. De Britsche re geering zal thans Frankrijk vragen of het den Volkenbond zal steunen bij de stappen tegen Italië. Voorshands zal het Fransche antwoord op een weigering neerkomen. MEXICO IN FINANCIEELE MOEILIJKHEDEN. In den Staat Mexico zijn de onderwij zers in staking gegaan, omdat de sala rissen niet zijn uitbetaald. Mexico schijnt met zeer groote financieele moeilijkhe den te kampen te hebben. Abonnementen en Advertentiën vooi dit blad worden aangenomen door den Agent J. VAN SLOOTEN, Oudestraat A 199. Aku Markt - Philips -- Industrie Suiker KoninkL Unilever Ameriks Schepen Rubber Tabak - FIETSER TE WATER GEREDEN EN VERDRONKEN. Gisteravond maak te de 25-jarige G. P. wonende te Geul- 1 e met zijn zuster een fietstocht langs het Julianakanaal aldaar. Ter plaatse zijn teerwerken in uitvoering bij den rijkswaterstaat waardoor het verkeer wordt bemoeilijkt. Tengevolge van een kleine onhandigheid is P. met zijn rij wiel komen te vallen en over de glooi ing in het kanaal terecht gekomen. P. die niet kon zwemmen verdween in de diepte. Na ruim 2 uur werd zijn lijk op gehaald. AUTO-ONGELUK BIJ WOUW. Woensdagavond is op den Wjouwschen weg in de gemeente W o u w,^ ter hoogte van het café „De Roskam' de heer O. uit Steenbergen met zijn auto waarin ook zijn echtgenoote en vijf zus ters van het ziekenhuis Charitas te Steenbergen waren gezeten in de sloot gereden. Waarschijnlijk doordat de voel van den bestuurder van de rem is af gegleden en op het gaspedaal is geko men, zoodat de heer O. in dezen vrij scherpen bocht den wagen niet op den weg kon houden. N,a vrij veel moeite slaagde men er in de inzittenden te be vrijden. Drie der zusters waren ge wond; een van haar had een dubbele schouderfractuur bekomen; van een tweede was een arm ontwricht, terwijl de derde over inwendige pijnen klaag de. De auto, die niet ernstig werd be schadigd is later opgetakeld. Het ge zelschap had een reisje naar Venray (Wettig gedeponeerd.) gemaakt en was op den terugweg naar Steenbergen. SMOKKELARIJ. Woensdagmor gen vroeg hebben commiezen op den Rijksweg bij G e u 1 e aangehouden den smokkelaar P. J. H., 18 jaar, benevens den 24-jarigen A. M. uit Beek en V. uit Geleen, die in een auto 360 kg. Belgi sche margarine vervoerden. De auto was voorzien van een valsch nummer bord. Voorts hadden de smokkelaars een verkeerde wegenbelastingkaart. Auto en smokkelwaar zijn in beslag ge nomen. Op het station te Roosendaal hebben commiezen twee pakken in be slag genomen, inhoudend een groote hoeveelheid, sigarettenpapier, welke door twee personen met den trein uit België waren binnengesmokkeld. De smokkelwaar is in beslag genomen. Voorts hebben de ambtenaren te Nis pen aan de grens in den afgeloopen nacht een groote hoeveelheid suiker en margarine in beslag genomen. De v er- voerders wisten te ontkomen. ER IN GELOOPEN. Een nog jeug dige weduwe uit de provincie kwam in kennis met een Haagschen jongeman, die trouwplannen koesterde. Gewoon echter aan de „Haagsche chic vond hij het noodig zijn aanstaande eerst aan zijn „invloedrijke" vrienden voor te stellen en hoe kan dat beter dan aan een kostelijk diner. Aldus geschiedde en waar de toekomstige brtrtüegom het met het oog op het prestige van zijn toekomstige vrouw nuttig oordeelde dat zij de kosten van het diner, zijnde f 250, betaalde, deed zij dat ook. Aan den maaltijd namen veel „militairen en „officieele personen" deel en het moet gezegd, het bruidje kreeg waar voor haar geld. En toen later bleek, dat zif nog meer contanten bezat die niet be paald goed rentegevend waren belegd, wist de bruidegom in spé f 1000 los te krijgen „voor de belegging De prak tijk heeft nu echter anders geleerd. De hooggeplaatste officieren bleken geen echte militairen te zijn, evenmin als de officieele personages, want zij huurden hun uniformen bij een uitdrager. De toekomstige bruidegom is geen 18 ka raats en de centen van het trouwlustige weeuwtje zijn „gepiept De politie werd er in gemengd en op de vraag aan den a.s. bruidegom verklaarde de ze zich volkomen tot trouwen bereid. Nu wil echter het bruidje niet meer. BUZIAU DRIE MAANDEN IN GIPS VERBAND. In een gedeelte van on ze vorige editie is medegedeeld, dat de heer Buziau in het R. K. Ziekenhuis aan het Westeinde te Den Haag is opgeno men, omdat het Röntgen-oriderzoek zou hebben uitgewezen, dat in de wervel kolom van den patiënt een beschadiging was ontstaan. Naar de Tel. thans nog nader ver neemt, heeft het Röntgen-onderzoek uit gewezen dat de verwonding van ernsti ger aard is dan men oorspronkelijk heeft gedacht. Vooral de massage welke in het begin is toegepast, blijkt abso luut verkeerd gewerkt te hebben. Het zal noodig zijn dat Buziau nog drie maanden in gipsverband in het zieken huis blijft. BEEN AFGEKNEPEN. Bij pijler 5 van de in aanbouw zijnde verkeers- brug bij de Moerdijk is Dinsdagmiddag de 42-jarige dekknecht B. van A. uit Slied recht, op de sleepboot „Meteor", met het linkerbeen verward geraakt in een staaldraad, toen hij daar mee bezig was de boot vast te leggen. Tengevolge daarvan werd dit lichaams deel afgenknepen. In zorgwekkenden toestand is de man naar het ziekenhuis te Dordrecht vervoerd. DOOR EEN SCHOT HAGEL GE TROFFEN. Een jeugdige weikman M. uit B u n n i k is Woensdagavond toen hij van zijn werk komende te Zeist over den Koppeldijk reed, door een schot hagel getroffen. Eenige hagelkor rels drongen hem in het hoofd, doch konden door den geneesheer worden verwijderd. Het schot bleek afkomstig te zijn uit een kersenboomgaard, waar op spreeuwen werd geschoten. EEN TRAGISCH VERSTOORDE BRUILOFT. Het echtpaar W. uit Woubrügge, begaf zich Woens dagmiddag per auto naar de bruiloft 9 OPLI( meente-t eind geij lichtersp aldaar, diverse gen, me zich ee| hij zelf piet nai] lijken. In de den jonj men, da klooster tijd ver; tuigschf van deij zegd. teekenc persona ren do< en de dat de zich oo valschh| durig v lichting?! hebben kloostej wilde Hij is bosch Bewarij MO( 'dag is helders woning woner woord bracht toe, wf de arr Hevf werd wel dl aard tameli| steld. BIJ KEN. S. uit: niet badinj gen, heder tjes Het 11 met 01 TOTl Eeni inlar deeh de reedl gedr. Se van van dig stahl tot trei len Bi schf cult schi zes schi zou sta? riet dac der mo< oor Tjc 8, leiJ bra kef op Ta va ba na

Middelburgsche Courant | 1935 | | pagina 2