BINNENLAND. 2EELARD. aogs. KBNSÏ EN WETENSCHAP. RECHTSZAKEN. WEER ER WIND. LEGER m VLOOT. NUMMER 155. TWEE BLADEN. DONDERDAG 4 JULI 1935. EERSTE BLAD. 178e JAARGANG. MICDELBUR0. ZUID-BEVELAND. 1 tfrovmci&lc MIDDELBUROSCHE COURANT Dagblad Voor Middelburg, Goes ei» agent schap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. Bij contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. GOESCHE COURANT^ Uitgeefster Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bij het Bureau voor Publiciteitswaar de der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 11 regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 ct. bjj vooruitbetaling Adv. met „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extra Bewij snommers 5 cent. TOCH EEN HANDELSACCOORD MET ITALIë. De onderhandelingen over de regeling van de handelsbetrekkingen tusschen Nederland en Italië, die sinds meer dan 6 weken te Rome zijn gevoerd, hebben nu toch nog geleid tot de parafeering van een handelsaccoord en van een clearing-overeenkomst. De parafeering is gisteren geschied van Nederlandsche zijde door dea heer A. Th. Lamping, directeur van de han- delsaccoorden en van Italiaansche zijde door de heeren B. F. Ciancarelli, direc teur-generaal van de oeconomische af- deeling van het ministerie van buiten- landsche zaken en E. Anzilott, direc teur-generaal van de afdeeling handel van het ministerie van corporatiewezen. De delegatie is naar Nederland terug gekeerd. Nadere mededeelingen over de geparafeerde overeenkomst zulien bin nenkort worden gepubliceerd. De over eenkomst geldt ook voor Ned.-Indte Zooals men zich zal herinneren, heet te het verleden week, dat de onderh in delingen waren vastgeloopen. Nadien is er blijkbaar een gunstige wending in het verloop der besprekingen gekomen DE INWERKINGTREDING VAN HET A, N. P, Als antwoord op een telegram door het A. N. P. aan de regeering verzonden mocht de directie van den minister president dr. H. Colijn het volgende schrijven ontvangen: „Met belangstel ling en waardeering nam ik kennis van Uw telegram dat Gif ter gelegenheid van de inwerkingtreding van het Algemeen Nederlandsch Persbureau op 1 dezer tot mij richtte, het eerste contact met de regeering daarmede tot stand brengend. Ik stel er prijs op U namens de regee ring mijn vólle instemming te betuigen met de door U uitgesproken woorden en daarbij ook mijnerzijds uiting te ge ven aan den wensch dat Uw arbeid bij voortduring moge strekken tot heil van ons l,and." Van den directeur-generaal der P. T. T., ir. Damme ontving de directie v,an het A. N. P. het volgende schrijven: „Nu U op 1 Juli Uw werkzaamheden ter voorlichtin.g van de Nederlandsche pers en van het geheele Nederlandsche volk hebte aangevangen, verzoek ik wel mijn beste wenschen te aanvaarden. Ik spreek daarbij gaarne de hoop uit, dat Uw arbeid zal strekken tot heil van het vaderland, en dat de samenwerking met het staatsbedrijf der P. T. T. steeds van aangenamen aard zal zijn." EEN N. S, B.-VOORSTEL IN VER SCHILLENDE PROVINCIALE STATEN. Tegen cumulatie. In de Provinciale Staten van Noord- Holland, Gelderland en Utrecht hebben de N. S. B.-ers een voorstel ingediend op de cumulatie betrekking hebbende, dat als volgt luidt „De jaarwedden der leden van Ge deputeerde Staten behooren zoo te zijn, dat ook een lid, dat geen inkomsten heeft uit anderen hoofde, kan leven overeenkomstig het gewicht van zijn ambt. De thans geldende jaarwedde kan als voldoende worden beschouwd. De eer van het ambt brengt echter mede, dat een lid van Ged. Staten, dat reens andere inkomsten heeft, een evenredig mindere jaarwedde behoort te genieten. Het genieten der jaarwedde, terwijl en voorzoover de Gedeputeerde pensioen als oud-wethouder of pensioen ter za ke van een dergelijk openbaar ambt geniet, is bepaald stuitend en niet minder het genieten van een pensioen a}s oud-lid van Ged. Staten voordat men 65 jaar is of terwijl men 65 jaar of ouder zijnde genoegzame andere in komsten heeft. Dit alles behoort met spoed te worden afgeschaft. Daarbij be hoort te worden overwogen, welk be drag van het aldus in strijd met de eer van het ambt genotene, bijv. hetgeen na 1 Januari 1931 is ontvangen, voor terugbetaling in aanmerking komt. De Staten mogen besluiten deze mee ning ter kennis te brengen van de Sta- ten-Generaal en mitsdien tot de Sta- ten-Generaal een adres te richten met het verzoek het vorenstaande ter har te te nemen. Voorstellers dragen aan Ged. Staten op inmiddels met den mees ten spoed een verordening bij Provin ciale Staten in te dienen, waarin het vorenstaande voor zoover met de gel dende wetsbepalingen vereenigbaar, Is belichaamd". In de verschillende vergaderingen is dit voorstel toegelicht. Te Utrecht ge schiedde dit door den heer Altenburg (N.S.B.), die na de toelichting er op riep; „Houzee Onmiddellijk reageer de hierop de heer Reynders (S.D.A.P.) de voorzitter van de S.D.A.P.-fractie uit den gemeenteraad, met: „Hou kip pen?". De voorzitter gaf enkele lichte tik ken met den hamer. In de Staten van Overijsel werd dit voorstel niet in behandeling genomen. Te Haarlem kwamen de nieuwe Pro vinciale Staten van Noord-Holland bij een. Bij de onderlinge kennismaking viel het op, dat de S.D.A.P.-Statenle den zich niet verwaardigden zich met de nationaal-socialistische leden te on derhouden en „dank u" zeiden als er een hand in hun richting werd uitge stoken. RENTEVERLAGING HYPOTHEKEN EN PANDBRIEVEN. Een maatregel, die moet wor den toegejuicht. Naar aanleiding van het bericht van de Standaard, dat de regeering voorne mens is een wetsontwerp in te dienen, strekkende tot verlaging van de hypo theekrente tot 43A procent en van de pandbriefrente tot 4 pet., heeft de fi- nancieele redacteur van het Algemeene Nederlandsch Persbureau te Amsterdam zich gewend tot eenige personen die in het hypotheekbedrijf een leidende po sitie innemen. De genoemde renteverlaging achten de zegslieden van het A.N.P. zeer gun stig, en alleen wordt het betreurd, dat een dergelijke maatregel niet eenige ja ren eerder is genomen, aangezien daar door veel ellende zou zijn voorkomen. Door de tijdsomstandigheden zijn zeer veel verhuurders-eigenaren leelijk in de verdrukking geraakt omdat zij aan de huurders hunner woningen herhaaldelijk concessies hebben moeten doen en aldus hun inkomsten aanmerkelijk hebben zien slinken, terwijl zij daartegenover de zeer hooge en veelvuldig verhoogde over- heidslasten moesten blijven opbrengen. Het is dus zeer logisch, dat de regee ring de hypotheekrente tot 4% pet. ver laagt. De verlaging van de pandbriefrente is noodzakelijk, omdat, gezien de koersen van de pandbrieven, een vrijwillige con versie op het oogenblik uitgesloten is. Wel hebben tal van hypotheekbanken tijdens de daling van den rentevoet van de gelegenheid gebruik gemaakt om pandbrieven van het hoogere rentetype om te zetten in lager rentende pand brieven, doch in doorsnee is er nog lang niet genoeg geconverteerd. Van de 52 hypotheekbanken, welke in Nederland hun bedrijf uitoefenen, stond volgens de mededeelingen van het Cen traal Bureau voor de Statistiek per ul timo 1934 uit aan pandbrieven 975 mil- lioen gulden, waarvan 718 millioen gul den pandbrieven, die meer dan 4 pet. rente droegen. Deze 718 millioen gulden hooger rentende pandbrieven worden door de regeering teruggebracht tot een rente van 4 pet. en dit geeft voor de hypotheekbanken een rente-besparing van circa 4% millioen gulden, welk be drag dus automatisch ten goede komt aan de eigenaren. De hypotheekbanken achten zich hier door niet benadeeld, omdat hun bedrijf nog behoorlijk rendabel blijft, hoewel overdreven winsten natuurlijk zijn uit gesloten. Hierbij dient in aanmerking te worden genomen, dat de hypotheekrente wordt vastgesteld op maximaal 4pet., maar in vele gevallen zullen de banken uit diverse overwegingen een mindere rentevergoeding eischen. Alles bijeen genomen dient, meende men, de opvatting te worden gehuldigd, dat de verlaging van de hypotheekrente en de pandbriefrente een maatregel is, die voor een groote categorie van be langhebbenden ten zeerste moet worden toegejuicht. DE SCHIETPARTIJ BIJ VLAGTWEDDE. Er zijn stappen bij de Duiische regeering gedaan. De minister van justitie heeft, mede •namens den minister van buitenlandsche zaken, op vragen van het Tweede Ka merlid Vliegen in verband met het schieten bij de gemeente Vlagtwedde op 6 Mei j.l. door Duitsche politie op ont vluchte gevangenen, het volgen van die vluchtelingen door die politie en de ar restatie van een hunner op Neder landsch gebied, het volgende geant woord: 1. Naar het gebeurde is terstond een uitgebreid onderzoek ingesteld. Ter na dere preciseering kan nog het navolgen de worden medegedeeld. De schoten, waarvan kogels op Neder- m Elkeen heeft herinneringen, waar van hij nooit spreekt, maar die in zijn ziel voortleven; gedachten, die het sterkste hart week maken, maar daar in ook een gloed van edele geestdrift ontsteken. landsch gebied zijn neergekomen, zijn op Duitsch territoir gelost door beamb ten, belast met de bewaking van de in de nabijheid van de grens gelegen ge vangenkampen bij de achtervolging van gevangenen, die in de richting der Ne derlandsche grens waren ontvlucht. Twee der bedoelde beambten hebben de nasporing op Nederlandsch gebied voortgezet en één der vluchtelingen al daar aangehouden, waarna zij deze aan de Nederlandsche politie hebben over gegeven. De aangehoudene onderging een tuchthuisstraf van drie jaren en drie maanden, wegens diefstal, onder ver zwarende omstandigheden bij herhaling gepleegd. De minister van buitenlandsche zaken heeft naar aanleiding van het voorge vallene stappen bij de Duitsche regee- ring gedaan. OPBRENGSTEN VAN HET STAATSBEDRIJF DER P.T.T, De diensten der posterijen, telegrafie, telefonie en postchèque- en gindienst hebben in Mei opgebracht respect. 2.911.506, 341.712, 2.000.416 en 624.799, vergeleken met dezelfde maand van het vorige jaar: f 61.123, 26.315 83.343 en 64.479, en vergeleken met de begrooting: 121.994 36.088 4216 en 75.899. Totaal 5.878.433, vergele ken met dezelfde maand vorig jaar 106.302 en met begrooting 77.967.' In de eerste vijf maanden bedroeg de totalen opbrengst 28.386.042 vergele ken met verleden jaar 1.316.826 en met de raming 410.858. Van het tentoonstellingsbestuur te Brussel is bericht ontvangen dat de in zending van den Nederlandschen P.T.T.- dienst de hoogste onderscheiding is toegekend, nl. de Grand Prix. Benoemd tot buitengewoon opzich ter van den Rijkswaterstaat, te 's-Gra- venhage, de heer K. Sanderse, te W e st- k ape lie; tot waterbouwkundige bij het ingenieursbureau Van Hasselt en De Koning, te Nijmegen, de heer C. Huis man, te Sas van Gent. Het aantal aangegeven gevallen van besmettelijke ziekten, over de week van 23 tot en met 29 Juni, in de pro vincie Zeeland bedroeg: Rood vonk: Middelburg 1, Serooskerke (W.j 2. In deze week kwamen in ons land 1 geval van encephalitis en 2 gevallen van ziekte van Weil voor. Tot het plaatselijk comité tot op richting van een gedenkteeken voor wijlen H. M. de Koningin-Moeder in Zeeland is alsnog toegetreden dr. S. S. Smeding, directeur-hoofdredacteur van de N.V. De Middelburgsche Courant. Wandelsport. Alhier is opgericht een „Centrale Goes", van den Zuidelijken Bond voor Wandelsport. Het bestuur is als volgt samengesteld: Persant-Snoep, comman dant van den Vrijw, Motordienst, voor zitter; J. H. Tissing, secretaris; M. Zou- teweÜe, penningmeester, C. van Liere en J. v. d. Visser, commissarissen. SCHORE. De heer J. G. van Nieuwen- huijzen heeft zijn benoeming tot lid van den gemeenteraad niet aangenomen. Op volger van de lijst is de heer P- H. A. Polderman, die de benoeming heeft aan genomen. SCHORE. De candidatenlijst voor de commissie uit de burgerij voor de voor gekomen grenswijzigingen is ,als volgt samengesteld: C- Potte Az., Jan Bruijn- zeel, P. H. A. Polderman, L. Witte, B. C. H. van der Borgt, P. M. Stevense, Ms- in 't Anker. Reserve: J. C. Kole, A. C. Martijn^C Slabbekoorn, Johs. Rijk en B. T- van Hoeve. L. J, Breman, Wereldcrisis is er een uitweg Van Gorcum en co,, Assen. De economische crisis heeft de be langstelling voor maatschappelijke vraagstukken sterk aangewakkerd. Voortdurend verschijnen er boeken, die ons voorlichten over de verschijnselen om ons heen. Sommige van die boeken trachten oplossingen te geven, mdere schrijvers beperken^ zich tot verhelde ring van begrip. Het werk van den heer Breman behoort tot deze laatste categorie: het is overwegend een po pulair leerboek der staathuishoudkun de. In de eerste hoofdstukken wordt de theoretische zijde der economische ac tiviteit uiteengezet: het productie- en distributie-proces, het ruilverkeer, het ruilmiddel, het crediet, internationale betalingen enz. Deze beschouwingen zijn stellig voor iederen ontwikkelden leek te begrijpen. De tweede afdeeling geeft een his torisch overzicht der economische ont wikkeling benevens een Samenvatting van enkele économische scholen en theorieën. Eerst nadat de lezer is in gewijd in de aigemeene beginselen der economie, krijgt hij iets te hooren over de gevolgen van den wereldoorlog en over het karakter van de huidige crisis. Ten slotte behandelt de laatste af deeling van Breman's boek een aantal oplossingen. Het is niet de bedoeling van den schrijver om zelf de een of an dere geheel nieuwe oplossing aan de hand te doen. Wel is hij van meening dat wij tot een meer planmatige pro ductie en distributie zullen moeten ko men, maar de argumenten daarvoor ontleent de schrijver voornamelijk aan het werk van een aantal bekende eco nomen. Bovendien bespreekt hij het communisme, den corporatieven staat, Roosevelt's experiment en de plannen van degenen, die het meest denken te bereiken door een ingrijpende hervor ming van het geldwezen. Men zou kunnen opmerken, dat juist dit laatste gedeelte in tegenstelling met de belofte die de titel inhoudt wel wat kort is uitgevallen na de bui tengewoon uitvoerige inleiding. De schrijver heeft zich op een ander stand punt gesteld; hij wil het economisch in zicht verhelderen en daarmee „trachten zooveel mogelijk menschen zoo rijp mo gelijk voor eene juiste toepassing van de democratische idee te maken" (blz. 291). Zoo kwam hij er toe het grootste gedeelte van de beschikbare plaats ruimte te gebruiken voor een uiteenzet ting van de grondbegrippen. Er zal stel lig belangstelling bestaan voor den' goe den en duidelijken betoogtrant, d'en men in ieder hoofdstuk van dit boek aantreft. M. B. DE MOORD IN DEN GROOTEN IJPOLDER. De Verdachte vrijgesproken. De rechtbank te Amsterdam wees vandaag een vrijsprekend vonnis in de geruchtmakende strafzaak tegen C. S. die zich te verantwoorden heeft gehad verdacht van doodslag op den boerenar beider G. V. in den Grooten IJpolder. De rechtbank sprak verdachte vrij, aan gezien zij het wettig en overtuigend be wijs niet geleverd achtte. V. werd in den nacht van 27 op 28 Sept. 1933 toen hij op bezoek was bij zijn meisje, die woonachtig is in den Grooten IJpolder, door een onbekende doodgeschoten. Eenige dagen later werd S. gearresteerd, doch spoedig moest hij weer op vrije voeten worden gesteld. In 1934 doken echter nieuwe geruchten op tegen S. Bekenden van hem verklaarden dat zij een revolver en patronen voor hem hadden verborgen. Verd. ontkende hardnekkig; de bezwarende verklarin gen schreef hij toe aan de wraakgevoe lens van zijn vrienden. De officier van justitie achtte de doodslag bewezen en requireerde het maximum, nl. 15 jaar gevangenisstraf. Op 16 Mei wees de rechtbank een interlo cutoir vonnis en gelaste een nader on derzoek naar de gevonden kogels en naar een kogel, in het lichaam van den verslagene gevonden. Dit onderzoek le verde geen nieuwe gezichtspunten op en de officier persisteerde bij zijn eisch. Thans heeft de rechtbank verdachte, als gezegd, echter vrijgesproken. Middelburg, 4-VII-'35, Woensdag: hoogste luchttemperatuur 22.1 °C (72 °F); laagste 15.6 °C (60 °F). Heden 9 h: 17 °C; 12 h: 18.3 °C. Geen regen of. neerslag. Hoogste barometerstand te dezer stede, in het afgeloopen etmaal: 774 mm; laagste 772 mm. Hoogste barometerstand in het Euro- peesche waarnemingsgebied: 774.0 mm te Biarritz; laagste 742.3 mm te Hapa- randa. Verwachting tot morgenavond: Meest matige Z.W, tot W. wind, half tot zwaar bewolkt of betrokken, kans op regenbuien, weinig verandering in temperatuur, Zon op: 4 h 46; onder: 21 h 22. Licht op: 21 h 52. Maan op: 8 h 42; onder: 22 h 54. E.K. 8 Juli. Hoog- en Laagwater te Vlissingen. Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Vee re is 38 min. later (S Springtij.) Juli. Hoogwater. Laagwater Do. 4 4.30 16.39 10.45 23.19 Vr. 5 5.07 17.15 11.15 23.52 Za. 6 5.42 17.54 11.45 24.23 Hoog- en Laagwater te Wemeldinge. Juli. Hoogwater. Laagwatei Do. 4 6.22 18.37 11.52 24.15 Vr. 5 S 6.59 19.11 12.24 24.51 Za. 6 7.29 19.45 12.58 DE DOODSLAG TE ABBENES. Tien jaar geëischt. De Haarlemsche rechtbank deed uit spraak in de zaak tegen den 19-jarigen landbouwerszoon C. R., die in den avond van Goeden Vrijdag vlak voor de boer derij van zijn ouders nabij Abbenes, den 52-jarigen molenaar K, Duyser van het leven heeft beroofd, door hem met een zakmes verscheidene steken toe te brengen. Daarna heeft hij de portefeuille van zijn slachtoffer, welke ongeveer f 1000 bevatte, weggenomen en is met diens auto weggereden. Later is hij te Lochem gearresteerd- Het O.M. had tegen verdachte we gens doodslag, gevolgd door diefstal, 12 jaar gevangenisstraf geëischt. De recht bank veroordeelde R. heden tot 10 jaar gevangenisstraf. Zwendelaar. De 59-jarige handelsreiziger C. J. A„ thans ged., heeft zich voor de Haagsche rechtbank te verantwoorden gehad we gens oplichting. Verdachte had een hu welijks-advertentie geplaatst waarop 'n 34-jarige dame reflecteerde. Hij deed de ze een aantal verhalen omtrent zijn maatschappelijke postitie enz. Zoo be gon hij met opgave van een valschen naam en kwaliteit en sprak van de op richting van een Trust te Antwerpen, waarvan hij directeur zou kunnen wor den. Door deze verhalen te gelooven was de getuige successievelijk een be drag van 1200 aan verdachte kwijtge raakt. Verdachte is reeds tweemaal ter zake van oplichting veroordeeld, zooals de president opmerkte. Ook de animo om met de getuige in het huwglijk te treden bleek met groot, want nauwelijksshad hij het geld in handen, of hij plaatste op nieuw een huwelijksadvertentie in een andere courant. Toen de politie hem ar resteerde stopte hij een aantal bankbil jetten alsmede het re<;u van laatstge noemde advertentie in den mond. Ver dachte kon voor deze zonderlinge han delwijze geen verklaring geven. De officier van justitie vorderde ge zien de antecedenten van K. tegen de zen één jaar gevangenisstraf. Uitspraak 16 Juli a.s. Tot het vervullen van hun ver plichte herhalingsoefeningen komen heden bij het 14e Regiment Infanterie onder de wapenen: de reserve luitenants C. van Ame- ron, C. H. Glerum en P. C. van Puffe- len en de reserve 2e luitenants B. M. van Griethuizen, J. J. van Leeuwen en J. Verschuure. Legeroeieningen te Venlo, Te Venlo zijn de vierdaagsche oefe ningen begonnen voor de verbindings- afdeelingen van de infanterie-regimen- ten van de derde divisie, omvattende

Middelburgsche Courant | 1935 | | pagina 1