^rovtttcintle GOESCHE COURANT W.odc PI 613 binnenland. mmm* weer ei mm, NUMMER 154. TWEE BLADEN. WOENSDAG 3 JULI 1935. EERSTE BLAD. 178e JAARGANG. PERSKRONIEK. MIDDELBURGSCHE COURANT Dagblad Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. By contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. Uitgeefster Naamlooze Vennootschap ,,De Middelburgsche Courant"; Bureaux Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten by het Bureau voor Publiciteitswaar de der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 1 regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 ct. by vooruitbetaling Adv. met „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extra Bewijsnommers 5 cent. HERDENKING STERFDAG PRINS HENDRIK. In de Nieuwe Kerk te Delft hebben heden verschillende vereenigingen en organisaties den sterfdag van Prins Hen drik herdacht. Tegen 10 uur verscheen een deputatie uit 't dagelijksch bestuur van het Ned. Roode Kruis in 't Kerk gebouw, bestaande uit den len onder voorzitter luit. generaal b. d. jhr. J, H. Roëll, den secretaris-generaal, mr. dr. F. W. Doncker Curtius, den penning meester, mr. W. J. baron van Lynden, en het hoofd van het ziekenhuiswezen dr. H. K. Offerhaus. De deputatie begaf zich naar het mausoleum, waar een roo de kruissoldaat een groote krans met witte linten, waarop stond geschreven; Hoofdbestuur Ned. Roode Kruis, bij het graf neerlegde. In opdracht van den ex-keizer en zijn gemalin heeft de vleugel-adjudant van den ex-keizer hedenmiddag om 2 uur een krans gelegd op het graf van Prins Hendrik. Ter gelegenheid van den sterfdag van Prins Hendrik, heeft gisteravond op het Binnenhof te Den Haag, een korte uitvoering plaats gehad van treurmu ziek, door de Koninklijke Militaire Ka pel, onder leiding van den directeur, ka pitein C. L. Walther Boer. Voor deze uitvoering bestond groote belangstelling van de zijde van het publiek. DE NIEUWE SPELLING. De minister van O. K. en W'. ad in terim heeft in antwoord op een desbe- treffenden brief van 't algemeen hoofd bestuur van de federatie der werkge versorganisaties in het boekdrukkers- bedrijf te Amsterdam aan genoemd hoofdbestuur medegedeeld, dat de re geering niet voornemens is wijziging te bevorderen van de tot stand gekomen voorschriften nopens de schrijfwijze van de Nederlandsche taal bij het onderwijs. Het is de bedoeling der regeering, mocht te eeniger tijd. nieuwe wijziging aan de orde komen, niet tot invoering over te gaan, dan nadat een zoodanige periode van aanpassing zal zijn gelaten als door omstandigheden wordt geboden. Het vraagstuk der schrijfwijze van de Nederlandsche taal in de van h,aar uit gaande stukken wenschte de regeering thans nog niet aan de orde te stellen. DE ZAAK TEGEN EX-HOOFD COMMISSARIS VAN 't SANT TE 's GRAVENHAGE. Het Algemeen Nederlandsch Persbu reau verstrekte de pers nog een com muniqué inzake de affaire tusschen den gewezen hoofdcommissaris van politie te 's Gravenhage, den heer F. van 't Sant, en jhr- J. vanVredenburch. Het volgende is daaraan ontleend. De familie van Vredenburch had hate primaire vordering ingesteld op den grondslag dat de heer Van 't Sant door een samenweefsel van verdichtsels jhr J. van Vredenburch heeft bewogen om hem, Van 't Sant, onverschuldigd te verstrekken bedragen van tezamen f 47,585. Daarnaast was subsidiair ge vorderd veroordeeling tot rekening en verantwoording van voormelde bedra gen, in dier voege, dat hij ten genoegen van scheidslieden, leden van de arbitra ge-commissie, zou hebben aan te too- nen, dat die bedragen waren uitgekeerd aan de vrouw, met wie jhr. C. van Vre denburch een verhouding heeft gehad er. dat uit die verhouding een kind is gebo ren: geheel subsidiair veroordeeling tot schadevergoeding wegens het niet be hoorlijk volvoeren en het plegen vai verzuimen bij den opgedragen en aange nomen laisL Ten aanzien van de primaire vorde ring hebben scheidslieden o.m. overwo gen, dat noch uit de verklaringen der ten dezen gehoorde getuigen, noch uit de ten processe geproduceerde bewijs stukken is gebleken, dat de beweringen van partij Van 't Sant waardoor genoem de jhr. J. van Vredenburch bewogen werd, om voormelde bedragen in 't be zit van partij Van 't Sant te stellen, doo dezen opzettelijk in strijd met de waar heid. waren gedaan. Tegenover de theorie der schriftdes- kundigen Van Ledden Hulsebos en Schrijver, dat de handteekening E. Ie Roi (die der vrouw) valsch is, nl. door partij van 't Sant gezet, staat de theorie van twee andere schriftkundigen, de heeren Dulfer en Van Wageningh, dat de handteekening niet nagemaakt is. Overigens is, naar het communiqué vermeldt, voor scheidslieden, door drie getuigen onder eede gehoord, in onder- aannemelijk gemaakt, dat kort voor en kort na den dood van den gezant jhr. Van Vredenburch een blonde dame heeft bestaan, tot welke die gezant in eenige verhouding stond en met wie partij Van 't Sant financieele relatie had, zooals door dezen wordt beweerd. Ten aanzien van de subsidiaire vor dering hebben scheidslieden o.m. over wogen, dat de rekenplicht vatn partij Van 't Sant zich niet zoover uitstrekt, dat hij, zooals de eischer ook nog be weert, te zijner ontlasting niet allen zo i- de hebben aan te toonen, dat hij de voor melde bedragen heeft afgedragen aan een vrouw, die zich E. Ie Roi noemde en zeide in een intieme relatie tot ge noemden gezant te hebben gestaan, met het gevolg, dat daaruit een kind was geboren, maar bovendien dat die rela tie werkelijk had bestaan en daaruit werkelijk dat kind was geboren. Van dezen bewijsplicht des verweer ders is toch ten processe niets geble ken, zijnde toch enkel en alleen geble ken, dat partij Van 't Sant financieel h,ad te bevredigen te Brussel een vrouw, die zich E. Ie Roi noemde en beweerde de maitresse van genoemden gezant te zijn geweest en van dezen een kind H. te hebben. Al was uit het contract van lastgeving voor partij Van 't Sant de verplichting ontstaan, aan partij Van Vredenburch rekening en verantwoor ding te doen, daaruit zou volgens scheidslieden dan nog niet gevolgd zijn de verplichting om die rekening en ver antwoording als hij ze reeds buiten rechte naar behooren zou hebben ge daan, nog eens te hunnen overstaan te doen. Scheidslieden zijn van oordeel, dat partij v,an 't Sant reeds naar be hooren aan dien rekenplicht heeft vol daan voordat deze zaak voor hen werd aanhangig gemaakt. Ten aanzien der geheel subsidiaire vordering overwogen scheidslieden, dat hoewel de juistheid van de beweringen v,an partij Van 't Sant door de daarnaar door partij Van Vredenburch gedane nasporingen niet is kunnen worden be vestigd en partij Van 't Sant zijnerzijds die ook niet heeft kunnen aantoonen, waardoor het wantrouwen van partij Van Vredenburch jegens hem begrijpe lijkerwijs is opgewekt geworden en deze d,aarin aanleiding heeft gevonden tot dit proces, daar nog niet uit volgt, dat be doelde van een hoofdcommissaris van politie allerminst goed te keuren be handeling van zaken ook in aangelegen heden, die niet in den eigenlijken zin van het woord behooren tot zijn amb telijke taak, oplevert opzet of verzuim bij de uitvoering v,an den hem opgedra gen last. Immers is in elk geval niet aangetoond, dat hij aan de zich E. Ie Roi noemende vrouw niet heeft afgedragen het geld, dat hij haar inge volge dien last had af te dragen en daarentegen staat vast, dat deze heeft nagelaten te maken het schandaal, dat men van haar vreesde. Jhr. J. van Vre denburch had het ook aan zich zelve te wijten, dat bedoelde beweringen zonder aanvoering van behoorlijke gronden door partij Van 't Sant zijn kunnen ge- daa worden door bij het doen van be talingen aan hem niet de overlegging van bewijsstukken of het verstrekken van andere uitleggingen te vragen. Scheidslieden ontzeggen derhalve aan den eischer zijn primaire en geheel sub sidiaire vordering als ongegrond en verklaren hem in zijn subsidiaire vor dering niet ontvankelijk. Veroordeelen hem in de kosten van het geding. De arbitrage-commissie bestond uit de heeren jhr. mr. A. T. 0/ van Sasse van IJsselt, gewezen president van 't gerechtshof in Den Bosch (voorzitter); jhr. mr. Ch. J. M. Ruys de Beeren- brouck, minister van staat en voorzitter der Tweede Kamer; en prof. mr. jhr. B. C. de Savornin Lohman,, hoogleeraar in het staatsrecht aan de Universiteit te Utrecht. PROTESTANTSCH ZIEKENHUIS TE BERGEN OP ZOOM? Er bestaan den laatsten tijd ernstige plannen tot stichting van een protes- tantsch ziekenhuis voor Bergen op Zoom en omstreken. Reeds is ter plaat se enkele malen vergaderd met het doel deze plannen nader onder het oog te zien en uit te werken. DE KRACHTZENDER VAN KOOTWIJK. Bij de N. S. F. zijn een zeer groot aantal rapporten ontvangen over de ontvangst van de uitzending van den krachtzender te Kootwijk. Die rappor ten komen niet alleen uit Nederland, maar uit practisch alle landen van Europa, tot uit Rusland toe. Zij maken alle melding van zeer krachtige ont- Waar het eerlijk gemoed zijn hon ger gevoel en erkent, daar heeft nog telkens het goddelijke wonder plaats, dat met een schijnbaar geringen voor raad duizenden worden gevoed. Wat de ontvangst in ons land betreft, meldt men uit alle provincies „keihar de" ontvangst. Ook in Zuid-Limburg, waar nu minder hinder werd ondervon den van de daar bij deze golflengte nu eenmaal onvermijdelijke fading. Een ongewenschte stroohalm Het hoofdbestuur van de federatie van werkgeversorganisaties in het druk- kersbedrijf heeft antwoord gekregen op zijn begrijpelijke vraag: de nieuwe spel ling wordt vooralsnog niet afgeschaft. Volmaakt onbegrijpelijk en niet be paald tactvol is de toevoeging van den interimairen niinister van onderwijs aan het antwoord op deze vraag, aanvan gende bij de woorden: ....„mocht te eeniger tijd nieuwe wijziging aan de or de komen".... etc., etc. Maar Excel lentie! was dat nu noodig? Voorziet Gij niet, dat alle anti-M'archantianen zich als één man aan diezoo zullen zij het noemenin uitzicht g< stelde nieuwe wijziging zuilen vast klampen In vredesnaam, Excellentie, laat ons toch op den grondslag van dit regee- ringscompromis streven n,aar orde en eenheid! punt onder de katholieken leeft steeds zoo scherp naar voren bracht, ook in deze memorie van antwoord." DE ROOMSCH-KATHOLÏEKEN EN HET KABINET-COLIJN. Zooals men weet, zijn er van roomsch- katholieke .zijde den laatsten tijd her haaldelijk .aanvallen op het kabinet-Co- lijn gedaan, nademaal dit zich te veet op 'n politiek van aanpassing zou toe leggen en een „constructieve welvaarts- politiek" ontbreekt. Na de verschijning van de Memorie van Antwoord nopens het bezuinigings- ontwerp, die heel wat r. k. bezwaren leek weg te nemen, is de toon v,an de meeste r. k. dagbladen er nog niet veel beter op geworden. Zoo stel het „Huisgezin" vast, dat partijen geen stap nader tot elkaar zijn gekomen. Haar slotsom is: Men kan er van overtuigd zijn, dat een kabinet Colijn op oeconomisch ter rein van krachtig aanpakken nooit iets zal weten. Dat is de positie, waarin de Kamer de regeering vindt: op haar rust de keuze te volgen óf een anderen weg te gaan; laat rijp beraad in 's lands be lang beslissen. De „G e 1 d e r 1 a n d e r: Zooals de zaken thans staan, lijkt ons de positie van het kabinet nog aller minst veilig gesteld. Daarvoor stelt op verschillende punten het antwoord te veel te leur. De „Volkskrant" gelooft dat afwachten de boodschap blijft. Er zal bij het mondeling debat nog veel opheldering, nog veel tegemoet koming, nog veel bereidheid tot koers wijziging het afzweren van de aan passingspolitiek noodig zijn voordat we de regeering het verloren vertrou wen kunnen terugschenken. WIJLEN MR. J. LOEFF EN DE OUDHEIDKUNDE VAN ZEELAND. Men schrijft ons: Mr. Jan Loeff, 1892—1929 notaris te Koudekerke (Walcheren), eerelid van het Zeeuwsch Genootschap der We tenschappen te Middelburg, overleden 28 Juni 11., heeft zich voor de oudheid kunde van Zeeland zeer verdienstelijk gemaakt door vele voorwerpen uit het dagelijksch leven der vroegere Zeeuwen in zijn huis en tuin voor verstrooiing en ondergang te bewaren of door ze voor het museum van het Zeeuwsch Ge nootschap aan te koopen. Onder deze geschenken is wel het schitterendst een verzameling van 28 gouden munten uit een vondst te Zoutelande, maar bo venal getuigen v.an zijn vrijgevigheid en belangstelling drie vluchtbergen op Walcheren, die hij voor het nageslacht bewaard heeft door ze aan 't Zeeuwsch Genootschap te schenken. Zijn voor beeld is gevolgd door wijlen burgemees ter J. L. Richel te Borssele, die een vluchtheuvel op Zuid-Beveland bij tes tamentaire beschikking aan het Genoot schap bem,aakte De Zeeuwsche bergjes zijn niet slechts een aangename afwisseling^ in de vlakke weiden en akkers, zij zijn vooral ook van beteekenis als bron voor de historie van Zeeland. Welke rol zij gespeeld hebven, is nog altijd niet precies bekend. De plaatsen, w,aar men ze opgeworpen heeft, zijn mis scnien reeds zeer vroeg bewoond ge weest, want bij enkele vluchtheuvels in Zeeland heeft men scherfjes van Ro meinsch aardewerk gevonden. Tot hun grootste hoogte echter zijn zij waar schijnlijk eerst tusschen 9Ü0 en 1100 gebracht. Het is moeilijk zich uit schaarsche oorkonden en schamele vondsten in den bodem een voorstelling te vormen van Zeeland in dien tijd. Thiofrid, abt van Echternach (Luxemburg), die Walche ren uit eigen aanschouwing kende, schreef omstreeks 1100: „De bewoners van Walcheren zijn 'n ruw, brutaal, strijdlustig volk, dat nog nooit door wapengeweld bedwongen kon worden; zij zijn woelig en veran derlijk als de zee, die met haar schui mende golven het eiland omringt; nu eens verdrijven zij in onstuimige een dracht een overmachtigen vijand, d.an weer voeren zij een heftigen burger oorlog onder elkaar, ten slotte laten zij zich door een beroep op hun godsdien stige gevoelens weer plotseling tot rede en vrede brengen en gaan van vreugde dansen en feestmalen houden." In oorkonden en in den bodem (ook in de vluchtbergen) vindt men de bewijzen van landbouw en veeteelt in dit tijd perk. Middelburg is handelshaven. Kei- ken en kapellen zijn er op verschillen de plaatsen van het eiland. Ditzelfde volk heeft in een strijd tegen het wa ter, waarvan wij. het rechte nog niet weten, in betrekkelijk korten tijd de vele vluchtheuvels opgeworpen, waar van een aantal thans nog het landschap kenmerken en in hun kern en grondslag de geheimen van hun ontstaan bewaren Wij hopen, dat er vele vluchtbergjes s behouden mogen blijven als monumen Middelburg 3-VII-'35- Dinsdag: hoog ste luchttemperatuur 23,8 °C; (75 °F); laagste 16.7 °C (62 °F). Heden 9 h: 18 °C; 12 h: 20.4 °C. 0.1 mm regen of neerslag. Hoogste barometerstand te de zer stede, in het afgeloopen etmaal; 774 mm; laagste 767 mm. Hoogste barometerstand in het Euro- peesche waarnemingsgebied; 772.7 mm te La Coruna; laagste 749.6 mm te Reik- javik en Akureiri. Verwachting tot morgenavond: Zwakke tot matige wind uit Weste lijke richtingen; half tot zwaar bewolkt; weinig of geen regen; weinig verande ring in temperatuur. Zon op: 4 h 45; onder 21 h 22. Licht op: 21 h 52. Maan op: 7 h 29; onder: 22 h 39. E.K.: 8 Juli. c Hoog- en Laagwater te Vlissingen. Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere is 38 min, later (S Springtij.) Juli. Hoogwater. Laagwater. Wo. 3 S 3.54 16.07 10.12 22.43 Do. 4 4.30 16.39 10.45 23.19 Vr. 5 5.07 17.15 11.15 23.52 Hoog- en Laagwater te Wenseldinge. Juli. Hoogwater. Laagwaiei Wo. 3 5.47 18.06 -11.19 23.40 Do. 4 6.22 18.37 11.52 24.15 Vr. 5 S 6.59 19.11 12.24 24.51 ten, die .gelegenheid geven tot weten schappelijk onderzoek der geschiedenis van Zeeland. Dit was ook de wensch van den overledene, dien wij hiermede De vraag is niet of de regeering meent met haar concessie (voor het la ger onderwijs meer formeel dan reëel) en haar kersversche industrialisatie-be vlieging van de katholieke Kamerfrac-herdenken, tie af te zijn, de allesbeheerschende TEGEN OPHEFFING VAN DE vraag is, of de oud-nieuwe regeerings- j WARENWET, politiek geacht mag worden te zijn in) 's lands belang. Voorloopig zeggen we j ling verband en samenhang beschouwd, vangst en uitstekende geluidskwaliteit. nog niet: ja. Alleen de stem van de „M aas- bod e", het grootste r. k. dagblad in den lande,, klinkt eenigszins anders: „Alles bijeen genomen vonden wij in dit regeeringsstuk een zoo duidelijke sterke tendenz in de door de katholieke Kamerfractie gewenschte algemeene richting, dat ongetwijfeld een basis tot verdere samenwerking met deze regee ring aanwezig geacht mag worden ge- ,acht. Alleen het feit, dat de regeering niet geheel consequent de vaste lasten aantast, mag naar onze meening niet de aanleiding worden om haar de gele genheid te ontnemen tot het voeren van van de aangekondigde constructieve welvaartspolitiek, waarop zoo lang werd aangedrongen. Vooral nu deze po litiek zal worden gevoerd onder de energieke leiding van een man als mi nister Gelissen, die juist wat op dit Het Bureau van de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor de Zeeuw sche Eilanden te Middelburg wendde zich tot de Tweede Kamer der Staten- Generaal in verband met het in par. 56 v,an het Wetsontwerp ter verlaging van de Openbare uitgaven bepaalde nl. dat bij algemeenen maatregel van bestuur de Warenwet geheel of gedeeltelijk buiten werking zal kunnen worden gesteld Het Bureau is dan ook v,an oordeel dat aan de Regeering, indien zij meent par. 56 in haar algemeen bezuinigings- ontwerp niet te kunnen missen, de in deze paragraaf gevraagde machtiging alleen dan moet worden verleend, indien de Regeering de verzekering kan geven, dat intrekking van de Warenwet harer zijds niet zal geschieden zonder dat maatregelen zijn getroffen dat, zij het op andere wijze, eene keuring van wa ren in het belang van de volksgezond heid verplichtend worde gesteld. DE „STEUN" AAN DE GARNALEN VISSCHERIJ. Men schrijft ons uit. Veere: Gister zijn de regeeringsmaatregelen betref fende de garnalen in werking getreden. Vanwege de Veersche visscherij waren ongeveer 600 a 700 kg. op de Arnemuid- sche markt aangevoerd, waar ze niet eens den minimumprijs kon behalen, met het droevig gevolg, dat alles waar deloos weggesmeten moest worden, daar de puffabriek alhier ook niet meer kon verwerken. Hoewel er een geest van verzet, hetgeen alleszins begrijpe lijk is, elders heerschte, was het in Veere rustig. Alle veranderingen schij nen dus alles behalve altijd verbeterin gen te zijn. DE SLUIS IN TERNEUZEN Hernieuwde actie van het ge meentebestuur van Gent. De Brusselsche correspondent van de N. R. C. meldt: Men herinnert zich dat een groep le den van het Belgische parlement eenige weken geleden op uitnoodiging van het Gentsche college van B. en W. een be zoek bracht aan de haven van Gent, en de bestaande zeesluis te Terneuzen. Doel van deze reis was het Belgische parlement te overtuigen van dé noodza kelijkheid onverwijld een accoord te treffen met Nederland teneinde ten spoedigste tot den bouw van een nieu we groote zeesluis in Terneuzen te kun nen overgaan. De burgemeester van Gent deelde toen aan de pers mede, dat de Belgische regeering niet onge neigd was toe te stemmen in het wegne men van de stop te Terhaeyen in ruil voor de noodigen formaliteiten voor den bouw van de te Gent zoo sterk ge wenschte sluis in Terneuzen. Eenige dagen later werd dit bericht echter door het Belgische departement van buitenlandsche zaken gedemen teerd. Thans heeft het Gentsche stads bestuur een nieuwe motie aan het par- Hoewel ook dezerzijds men uiteraard pestuur een nieuwe motie aan net par- a ten volle van doordrongen is dat lement doen geworden, waarin het feit bezuiniging op de Staatsuitgaven drin-v?n het sluisvraagstuk nogmaals wordt gend noodzakelijk is en het derhalve uiteengezet, en de vraag wordt gesteld een eisch is, dat op verschillend gebied offers worden gebracht, zoude men he! toch ten zeerste betreuren, indien door de opheffing van de Warenwet de Volksgezondheid zoude worden ge schaad. Het behoeft toch zeker geen beloog dat een goede keuringsdienst van wa ren een dringende eisch des tijds is. welke redenen er wel moge zijn om nog langer te talmen met het formuleeren van duidelijke voorstellen. Ook zou het Gentsche stadsbestuur gaarne vernemen of de Belgische regeering werkelijk iets wil doen voor de tweede Belgische ha ven, die zoo zwaar getroffen is door de crisis, en vooral door de contingentee- ring van allerlei aard.

Middelburgsche Courant | 1935 | | pagina 1