GOESCHE COURANTE BINNENLAND. WEER EN WIND. NUMMER 152. TWEE BLADEN. MAANDAG 1 JULI 1935. EERSTE BLAD. 178e JAARGANG. reserve-officieren defileeren voor koningin en prinses. tegen het verplicht veilen van fruit. de kon. ned. middenstandsbond in 1934. het a. n. p. in werking. RAADSOVERZICHT MIDDELBURG. ZEELANB. MIDDELBURG. SOES. VLISSINGEN. aanstootgevende zwemmers. WALCHEREN. nehalennia. rwittci&U ELBURGSCHE COURANT 'Dagblad Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlissingen f 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. Bij contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. Uitgeefster Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon: Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten by het Bureau voor Publiciteitswaar de der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 17 regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 ct. bü vooruitbetaling Adv. met „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extra Bewijsnommers 5 cent. De Alg. Vereeniging van Nederland sche Reserve-Officieren heeft Zaterdag haar jaarvergadering gehouden te Apel doorn onder presidium van majoor ir. Wouter Cool. Zeer velen uit den lande waren naar Apeldoorn gekomen om deze vergadering bij te wonen. Onder hen bevonden zich o.a. majoor H. S. Bloeme, vertegenwoordiger van den minister van Defensie en Be oud-opperbevelhebber van land- en zeemacht, gen. C- J- Snij ders. Na de vergadering werd gedefileerd voor H.M. de Koningin. Te twee uur pre cies verschenen H.M- en de Prinses met klein gevolg voor het hek van het paleis, waarna het défilé een aanvang nam- Aan het hoofd ging de stafmuziek van het vijfde regiment infanterie uit Amers foort. Zeer velen uit Apeldoorn waren naar het Paleis getrokken om het schouwspel gade te slaan. Majoor ir. Wouter Cool, en kapitein J, Rodenburg werden aan H.M. voorgesteld. De Ko ningin gaf uiting aan haar waardeering voor de reserve-officieren en Verklaarde met voldoening te hebben gezien dat ook oud-opperbevelhebber generaal Snijders meemarcheerde- Toen het onderhoud geëindigd was klonk een spontaan driewerf hoera van het talrijke publiek, waarvoor de Konin gin minzaam dankte. Terwijl de beide vorstinnen naar het paleis schreden, werd door het publiek het Wilhelmus gezongen. Opnieuw dankte de Koningin voor deze attentie door het publiek langdurig toe te wuiven. Zaterdag heeft de Ned. Ver. van fruit handelaren en -telers in haar vergade ring te Tiel besloten tot het zenden van een telegram aan den minister van eco nomische zaken, waarin met klem wordt geprotesteerd tegen het verplicht vei len, welke maatregelen van funesten en neerslaanden invloed is op den algehee- len fruithandel. Door het verplicht vei len worden o.a. de kersen een dag te oud en het bestuur dringt er daarom bij den minister op aan het verplicht veilen onmiddellijk te doen eindigen. Het jaarverslag 1934 van den Kon. Ned. Middenstandsbond loopt dezen keer, in verband met de reorganisatie van den Bond, over het tijdvak 15 Aug. 1934—1 Jan. '35. Het jaarverslag memoreert de moei lijkheden der tijden vol zorgen. Gedu rende een menschenleeftijd opgebouwde zaken vielen aan de malaise ten offer. Er zal allereerst gezorgd moeten wor den voor vrijen aanslag voor de bestaan de bedrijven. Het aanpassingsproces moet worden gestimuleerd door het bie den van de behulpzame hand bij het ver lagen van de kosten en lasten. Het ge- experimenteer met nieuwe systemen echter biedt geen volle uitzicht op con junctuurverbetering. Het aantal aangeslotenen bedroeg op 1 Januari 1935 32453 georganiseerden in 177 organisaties. Het jaarverslag geeft voorts de werkzaamheden en den toestand van de alg. bedrijfsvereeniging en het Meuwsen- fonds weer. Medegedeeld wordt dat 't gelukte door adresseering bij den minister van water staat te bereiken dat het voordeel van vrijvervoer voor de personeelscoöpera- tie einde 1935 een einde zal nemen. Het Algemeen Persbureau A. N. P. stichting van de uitgevers v,an dagbla den „De Nederlandsche Dagbladpers", heeft heden de taak van de nieuwsvoor ziening aan de Nederlandsche pers en aan de omroepverenigingen, van het Eersbureau Vaz Dias en het Corr. voor 'agbladen overgenomen. Het hoofdkan toor van het A.N.P. is gevestigd Hee rengracht 467 Amsterdam C, Het kan toor te Den Haag, Achterraamsraat 8, Ter sluiting van den dienst voor de omroepvereenigingen heeft de direc teur van het persbureau Vaz Dias, de heer M. S. Vaz Dias, die tevens mede directeur van het AJM.F. is, Zondag avond in een korte toespraak mededee- ling gedaan van de heden ingegane wij ziging. In deze toespraak heeft hij na mens de directie van het persbureau Vaz Dias dank gebracht aan alle offi- cieele en -niet-officieele instanties in den lande voor de ondervonden mede werking en verzocht deze zelfde mede- werkig in het vervolg aan het A.N.P. te willen geven. Het eerste telegram van het AlN.P. was gericht aan den minister-president dr. H. Colijn. Daarin zegt de directie te hopen „onder hoogeren zegen in het belang van de geheele onafhankelijke Nederlandsche pers, tot nut en voordeel van het vaderland" werkzaam te mo gen zijn. DE AFFAIRE VAN 'T SANT. Is het communiqué tendentieus? Wij hebben Zaterdag een communi qué gepubliceerd, dat afkomstig heette te zijn van de drie scheidsrechters, die n onderzoek instelden naar de beschul digingen ter zake van verduisteringen tegen den vroegeren hoofdcommissaris van politie te Den Haag, den heer Van 't Sant. Daarin werd o.m, gezegd, dat de ze beschuldigingen „volkomen onbewe zen" moesten worden geacht- Het „Handelsblad" heeft naar de af komst van dit communiqué een onder zoek ingesteld. Daarbij is gebleken: Ten eerste: dat het communiqué in het geheel niet van de scheidslieden af komstig is, doch „door het Nea. Corr. Bureau voor Dagbladen" in samenwer king met jhr. mr. W. M. de Brauw ad vocaat van den heer Van 't Sant in de ze arbitrageprocedure is opgesteld. En ten tweede: dat inderdaad noch in de beslissing van het scheidsgerecht, noch in de overwegingen de woorden voorko men, dat de beschuldigingen aan het adres van den heer Van 't Sant „volko men onbewezen" zou zijn geoordeeld. Misschien is men het dichtst bij de waarheid, schrijft het „Handelsblad", als men zegt, dat de commissie tot c'e con clusie is gekomen, dat het eenige bewijs, dat er voor de beschuldiging had kun nen zijn, niet geleverd is en dat daar mede de grond voor de vordering der eischende partij wegviel. In verband hiermede dringt „Het Volk" opnieuw aan op een gerechtelijk onderzoek. Laat men toch ophouden aldus dit blad, deze zaak te beschouwen als een particuliere aangelegenheid van tw'ee partijen, die over een geldsom kibbelen. Dit is een zaak van openbaar belang, die met een particulier scheidsgerecht en een tendentieus communiqué daar over van de beschuldigde partij niet af gedaan mag zijn. Het feit, dat de zaak reeds eerder bij de justitie is aangebracht en dat toen van een vervolging is afgezien is van geen beteekenis. Haar latere belangstel ling voor de zaak en het feit, dat bij het particuliere onderzoek hooge justitieele ambtenaren als toehoorders aanwezig waren, sluiten een beroep op deze eer ste beslissing uit. „Wij hopen, dat de minister, die de beslissing aan zich heeft getrokken, een strafvervolging zal bevelen. Geschiedt dit niet, dan zal de rechtszekerheid in ons land ernstig geschokt zijn." Naar wij vernemen heeft de jury van de wereldtentoonstelling te Brussel voor de groep verlichting een grooten prijs aan de Philipsfabrieken toegekend. Vrijdag j.l. is prof. dr. Berger, di recteur van den Veeartsenijkundigen dienst, op initiatief van de Vereeniging Nederlandsche Bacon Controle in het Kurhaus te Scheveningen gehuldigd, ter eere van het feit, dat hij dit jaar gedu rende 30 jaar in 's Rijks dienst is werk zaam geweest. Ten tweede male is de Raad in dit jaar op een Zaterdagmiddag samengeko men. De agenda bevatte slechts twee pun ten van belang, die echter de sluizen der welsprekendheid op ouderwetsche wijze geheel open zetten, al was het dan bij een dier punten vrijwel een herkauwen van hetgeen kort geleden is gezegd. Het eerste dat tot lang praten aanleiding gaf, was dat om een buitengewoon op zichter bij gemeentewerken aan te stel len. Alleen de heer v. d. Feltz was hier feitelijk tegen, de tweede opposant de heer Jeronimus, kwam alleen op voor de belangen van de bewoners van den Kinderdijk en van de eigenaars van pan den aldaar. Hij bleef bezwaren maken tegen het bestraten van den oever van de Dokhaven, niettegenstaande hem een paar maal was voorgehouden, dat dit onderdeel eerst later uitvoerig aan de orde zal komen, als de opzichter De eigen wil is nimmer voldaan, zelfs niet wanneer hij alles kon krij gen, wat hij maar wilde, maar men is tevreden vanaf het oogenblik dat men er afstand van weet te doen. Pascal. plannen voor dit werk en voor het groo- te werk der rioleering van Vlissingsch Wagenplein en omgeving zal hebben uit gewerkt. Dan komt dit alles weer in den Raad en als deze zich ook met de détails ver- eenigd heeft, zooals nu met alleen beide genoemde heeren'tegen met het aanhan gige voorstel, dan is er, dank zij de me dewerking van het werkfonds 1934 een goed object voor werkverschaffing bijge komen. Het punt waarover men aan het her kauwen trok was dat om de banketbak kers al of niet gelegenheid te geven m de zomermaanden op Zaterdag van half tien tot tien uur hun zaken extra open te houden. De heer Jeronimus had dit voorstel ingediend naar aanleiding van de bespreking in de vorige vergadering. Er is nu nog langer over gepraat, maar nieuws hebben wij niet gehoord. AI staan wij in deze aan de zijde van den voorsteller, zoo was wel niet anders te verwachten, of het voorstel kelderde met 10 tegen 5 stemmen. Bij de begrootingswijzigingen en de rekeningen kwam de kwestie weer naar voren of men de winsten uit de bedrij ven al of niet direct in de gemeentekas mag laten vloeien, ook al is de reserve nog niet zoo groot als de verordening voorschrijft. Men heeft het geld echter dringend noodig. Dus werd het voorstel om het aan de gemeente te geven maar aangenomen. DE EERSTE KAMERVERKIEZING. De A. R. Statenclubs van Zeeland, Noord-Brabant en Utrecht heeft de vol gende lijst van candidaten voor de le Kamer opgemaakt: 1. Jhr. mr. Asch van Wijk, Utrecht, 2. mr. P. Dieleman, Mid delburg; 3. mr. J. A. de Wilde, 's Gra- venhage; 4. mr. G. A. Diepenhorst, Zeist; 5. mr. J. W. Goedbloed, Goes; 6, A. D. van der Schans, Andel. De heer J. O. Dill, die als stations chef gestationneerd is geweest te Mid delburg herdenkt heden den dag waarop hij voor 40 jaar geleden in dienst trad van de Mij. tot Expl. van S.S. Het zal den jubilaris, thans stations chef le klasse A te Rotterdam-Maas ze ker niet aan belangstelling ontbroken hebben. DE WAFELTJESDAG. Een groot succes ten bate van de Vacantieschool. Dank zij de medewerking van zeer ve len en een uitstekende voorbereiding is de verkoop van wafeltjes ten bate van de Middelburgsche Vacantieschool Za terdag j.l. een groot succes geworden. Van uit de centrale punten, de keu rige nieuwe tent der vereeniging, ge plaatst op de Markt en enkele andere verkoopplaatsen, zijn tal van behulpza me leden van het zwakke geslacht er op uit getrokken om hen, die niet naar die verkoopplaatsen toe kwamen, de wafeltjes aan te bieden en dit bevorder de den verkoop sterk. Toen men van 's morgens 9 tot des avonds half tien ver kocht had, waren er van de ongeveer 11.000 gebakken wafeltjes maar een klein deel meer over, en deze zijn naar „Kinderzorg", het Oude Mannen- en -Vrouwenhuis en het gesticht der Geref, Gemeente aan het Bolwerk gebracht voor de in die huizen wonenden. Toen de inhoud der verschillende bus jes was geteld, bleek, dat de opbrengst 470.bedroeg en het is te begrijpen dat het comité voor M- V- S. zeer vol daan is over dit resultaat waardoor het in staat is zijn mooien arbeid dit jaar voort te zetten, zonder financieele be zwaren. DE WERKLOOSHEID. Bij de arbeidsbeurs alhier stonden Zaterdag ingeschreven: geheel werkloos 889 mannen en 10 vrouwen; gedeeltelijk werkloos: 61 mannen en 5 vrouwen, niet werkloos.' 20 mannen en 1 vrouw. Algemeen totaal vorige week 986, bij gekomen 45, afgegaan 45, over dus ook 986. PROMOTIE „GOES." Een luisterrijke receptie. De Goesche Voetbalvereeniging „Goes", hield Zondagmiddag, ter gele genheid van het behalen van het twee de klasseschap, een receptie in één der zalen van het „Schuttershof". Vertegenwoordigers v,an den Z.V.B., Goesche Sportbelangen, de Zeeuwsche tweede klassers en vrijwel alle Goesche vereenigingen, maakten van deze gele genheid gebruik om hun medeleven te toonen en „Goes" geluk te wenschen met haar schitterende prestatie in deze competitie- en promotiewedstrij den. Vele heeren deden hun gelujtwen- schen vergezeld gaan van een bloemen hulde, zoodat al spoedig de omgeving van de bestuurstafel in een w,aar lust hof herschapen was. De voorzitter van „Goes", de heer W. G. Koning beantwoordde de spre kers en betuigde zijn dank voor de grootsche huldiging. Des avonds werd in Schuttershof door „Goes" een. bal gegeven, dat eveneens veel belangstellenden trok. De heer Koning opende dezen avond met een toespraak tot de leden v.an het eerste elftal, die hij complimenteer de met het door hen behaalde tweede klasseschap. Spr. wees er op, dat in het achterliggende seizoen ook een vriend- schappelijken geest onder de spelers heerschte, en dit achtte spr. nog wei zooveel van belang als de spelcapaci- teiten. Spr. drukte de hoop uit, dat „Goes" op den ingeslagen weg zou voortgaan, en dat de spelers zullen be denken, dat, wil men het succes be stendigen, daar ernstige training voor noodig zal zijn. De oogen van heel Goes zijn op jul lie gevestigd, ,aldus spr., bedenk dat steeds. Spr. dankte voorts zijn medebe stuursleden, de elftalcommissie, die haar taak zoo serieus opvat, en de beide trainers, de heeren Van der Kuyl en Schipper, voor al hetgeen ze in hun di verse functies voor de vereeniging doen. Verder dankte spr., voor hun aanwezigheid ook op dezen avond, den beer Imanse, bestuurslid Z.V.B., de be stuurders der zustervereenigingen en de pers. Tenslotte wendde spr. zich tot de jongere spelers, die het materiaal voor de toekomst zijn, en gewaagde hij met dank over de domateurs, wier steun Goes in de toekomst zoo dringend be hoeft, en over de supporters, die too nen hoe „Goes" leeft in de harten der bevolking. Vooral dit medeleven achtte spr. van zoo groote waarde, en daarom was bij ook over de toekomst van „Goes" niet ongerust. Spr. besloot met een woord van dank aan het lid, den heer W. Kerkhove, die immer de goede geest is die de Goe sche feestavonden leidt en doet slagen. (Annlaus). Hierna ving in den tuin hef bal met attracties aan, dat onder de op gewekte tonen van de Goesche Jazz band, een zeer geanimeerd verloop bad. DE AANVARING TE HARWICH. Hoe de dienst vooruoopig is geregeld. Betreffende den dienst van de Mij. Zeeland vernemen wij nader, dat de „Oranje Nassau" in den afgeloopen nacht om 1.20 weer naar Harwich is vertrokken en dat de boot hedenmiddag den gewonen dienst EngelandNeder land maakt. De „Mecklenburg" is intusschen in or de gebracht en kon hedenmiddag den dienst VlissingenHarwich doen. De dienst kan nu met deze twee booten worden uitgevoerd, in afwachting van 't herstel van de gehavende „Prinses Juli ana". Twee jubilea. De heeren M. van Weele en C. Ker- vink, monteur en lijnwerker bij de N.V. P.Z.E.M., herdenken heden den dag, dat zij vóór 25 jaar bij de Société Anonyme in dienst traden. De bedrijfsleider, de heer A. F. Linze, heeft de jubilarissen toegesproken en hen zijn stoffelijke blijken van belangstelling namens het personeel aangeboden. In de Hobeinstraat is een 68-jarige vrouw plotseling zonder uitkijken de straat over gestoken en daarbij door een vrachtauto aangereden. De vrouw liep daarbij verschillende verwondingen op. Middelburg, l-VII-'35. Zaterdag en Zondag: hoogste luchttemperatuur 28.8 °C (84 °F); laagste 16.3 °C (62 °F). Heden 9 h: 19.5 °C; 12 h: 25.5 °C. Geen regen of neerslag. Hoogste ba rometerstand te dezer stede, in het af geloopen etmaal: 777 mm; laagste 764 mm. Hoogste barometerstand in het Euro- peesche waarnemingsgebied: 767.8 mm te La Coruna; laagste 745.8 mm te V. Manoer. Verwachting tot morgenavond: Zwakke tot matige, O, tot Z, wind, toenemende bewolking, aanvankelijk nog droog, later toenemende kans op onweer, warm weer. Zon op: 4 h 43; onder 21 h 23. Licht op: 21 h 53. Maan op: 5 h 04; onder: 21 h 58. L.K. 8 Juli. Hoog- en Laagwater te Vlissingen. Westkapelle is 28 min. en Domburj 23 min. vroeger; Veere is 38 min. later (S Springtij.) Juli. Hoogwater. Laagwater. Ma. 1 2.36 14.53 8.56 21.24 Di. 2 3.18 15.30 9.36 22.04 Wo. 3 S 3.54 16.07 10.12 22.43 Hoog- en Laagwater te Wemeldinge, Juli. Hoogwater. Laagwatei Ma. 1 4.27 16.52 10.00 22.23 iDi. 2 5.11 17.29 10.42 23.03 Wo. 3 5.47 18.06 11.19 23.40 Bij de politie zijn klachten ingekomen over de aanstootelijke wijze waarop zwemmers zich in de omgeving van het marinezwemschip aan den kanaaldijk op houden. Onder voorzittreschap van den heer L. J. van Voorthuijsen vergaderde de Vereeniging „Nehalennia". De voorzitter heette alle aan wezigen welkom op deze vergadering, welke dit maal voor het eerst in de Middelburgsche huizing „de Gouden Sonne" werd gehouden. Dit gebouw, aangekocht door de vereeniging „Hen- drick de Keijzer", staat met zijn rijk bewerkten gevel als een parel te mid den van de in architectonisch opzicht op vele plaatsen gansch ontluisterde Lange Delft. Nehalennia heeft bij den aankoop, een voor haar kas, belangrijk bedrag geschonken en het is o.m. daar om, dat zij na de opening, tot voldoe ning van de aanwezige leden, in dit ge bouw ter vergadering bijeen was. De secretaris, de heer C. Barentsen, bracht het jaarverslag uit, waarin hij er oh» wees, dat met voldoening gecon stateerd kan worden, dat Nehalenia nuttig werk heeft verricht, maar dat het weinig zou baten het te verbloe men, dat de vooruitzichten voor den ar beid der vereeniging vooral in financi eel opzicht niet opwekkend zijn- Het le dental is achteruitgaande en de subsi die van de gemeente is met ingang van 1934 stop gezet. Verwonderen doet dit niet wanneer men bedenkt, dat geen volk ooit zijn booze geesten met meer vreeze gediend heeft, dan de menschen van dezen tijd nu onzen boozen geest, de malaise. Wat hij eischt, wordt hem geschonken en zoo wordt meer ver nietigd en verwaarloosd, dan Nehalen nia in staat is te redden of te behou den op het gebied van molens, hekwer ken, oude gevels en natuurschoon. Het bestuur veranderde doordat de heer M. Fernhout, burgemeester van Middelburg, bereid was er zitting in te nemen. Het secretariaat kreeg een steeds meer omvattende taak door de veelvuldige zaken die naar voren kwa men. De proefbeplanting langs den Duin weg te Zoutelande, kwam dank zijn de zeer welwillende medewerking van het Gemeente-bestuur van Zoutelande en V. V. aldaar naar wensch tot stand. De Directie van den Provincialen Waterstaat heeft welwillend voldaan aan het verzoek, de beplanting van den weg BiggekerkeZoutelande te ver beteren en met gerustheid vertrouwt de secretaris, dat nog meer verbeterin gen langs de wegen zullen tot stand ko men, o.a. langs den weg naar Westka pelle en Boudewijnskerke. Het verslag werd goedgekeurd, even-

Middelburgsche Courant | 1935 | | pagina 1