ingezonden stuken. GEMENGD NIEUWS. BUITENLAND. MARKTBERICHTEN. BEVORDERING ANIMO DEELNAME ZEEUWSCH ELFTAL?? P. Koster, yingez. Med.) DU1TSCHLAND. DE AARDBEVING. Groote schade. Een ploeg, die 5000 jaar oud is. ITAUë. IN HET ZWEET UWS AANSCHIJNS. Hoe Mussolini zich populair maakt en houdt. VAN DE BELGISCHE KUST. De Engelschen te Knocke. Het verschil der Belgische badsteden. WAAR IS WERK? DOMBURG AGENDA. middelburg: ZA 29 Jun. Wafeltjesdag Middelb. Va- cantie School- ZO 30 Jun- MA 1 Jul- Verg. Ver. Instandh. Oude geb. „de Zon", (L D 17.00 h. goes: ZA 29 Jun ZO 30 Jun- ma i jui bioscopen ELECTRO, Midb, VR 28 Jun DO 4 Jul: CITY, Midb. VR 28 Jun.—DO 4 Jul.: „Heideliefde" en „Het Raadsel van den Indischen Express"; 20.00 h; ZO matinée 15.00 h. ALHAMBRA, Vliss- VR 28 Jun.—DO 4 Jul.: „Ein Walzer für Dich" en „De Rebel". LUXOR, Vliss. VR 28 Jun DO 4 Jul „De heeren van Maxim" en „Zijn geluksdag". algemeen: ZA 29 en ZO 30 Jun, Zuidelijke Ford Toer. ZA 29 Jun. Uitv. K.Z.Br. Turnk. t.g. 25 j. jubilé Gymn. Ver. Kapalle. ZA 29 en ZO 30 Jun. OberBayern „Britannia", Vliss.; 20.00 h. Verkoopingen - Verpachtingen in Zeeland. ;jnet aftrek van vier maanden voorloo- pig. Ook tegen hem had de officier ander half jaar gevangenisstraf geëischt. Beiden waren in de bank der ver dachten gebracht door de verklaringen van een melkknecht, die indertijd als schuldig aan deze brandstichting is ver oordeeld, doch wiens zaak thans door den Hoogen Raad naar het gerechtshof in Den Haag is verwezen voor een nieuwe behandeling. Na afloop van den Zondag j.l. gespeel den wedstrijd tusschen een Zeeuwsch K.N.V.B. elftal en de Zwaluwen werden de Zeeuwsche spelers bedankt en kre gen 1, zegge één gulden, voor ver blijfkosten, en de Zwaluwen ook, denkt U? Enkele spelers die toch nog wel iets meer van den afloop voor de Zwaluwen wilden zien stapten hetzelfde hotel bin nen als hun collega's en deze spelers zaten met hun leiders fijn te dineeren! En in datzelfde hotel zaten dus ook onze jongens, onze Zeeuwsche spelers, doch niet met hun leiders, doch verspreid aan verschillende tafeltjes, waar niemand verder notitie van nam en die gelegen heid kregen te praktiseeren hoe ze sinds hun van huis gaan uit Terneuzen, Middelburg, Vlissingen of elders, ook een stevig maal konden krijgen, hetgeen ze toch even goed verdiend hadden als de Zwaluwen. Eén der Zeeuwsche spelers werd, waarschijnlijk van de heerlijke lucht van het diner aangeboden aan de Zwaluwen spelers, en zijn behoefte aan eenige ver sterking, in het hotel onwel en moest op een paar stoelen liggende maar in conditie komen. Na eenige boterhammen(') verwerkt te hebben, was hij later weer iets opge knapt. Het doel van dit schrijven is meer cm spelers en clubbestuurders en allen die het goed meenen met onze Zeeuwsche voetballers, het grievende en pijnlijke aandoende onder de oogen te brengen opdat zij weten op welke wijze de mo- reele belangen van onze spelers veilig zijn. Een koude lunch en na afloop ook een poosje gezellig samenzijn, zou de lief hebberij bij de spelers om de „eer" ie genieten in een Zeeuwsch vertegen woordigend elftal uit te mogen komen meer bevorderen dan thans 's geschied. Ook onze Zeeuwsche jongens kunnen, na afkoop van een wedstrijd een goed maal gebruiken; ze behooren niet meer met een fooitje naar huis te worden ge stuurd. Hoogachtend. Lid Z.V.B. te Goes [Van redactiewege bekort.] OPWINDENDE JACHT OP EEN IN BREKER. Een bewoner van Buiten zorg te Schiebroek, de heer S., staat gewoonlijk des morgens 6 uur op en verricht daarna gewoonlijk de zelfde bezigheden, namelijk het openen van een deurraampje, waardoor de fris- sche lucht n,aar binnen stroomt enz. Ook gistermorgen bleef de heer S. deze gewoonte getrouw, terwijl zijn echtgenoote zich van boven recht streeks naar de keuken begaf. Plotseling hoorde de heer S. een gil; Help, help! Een man in huis! De heer S. schoot toe, evenals zijn zoon, die door het hulpgeroep ontwaak te. Nog juist konden beiden zien, dat een vreemdeling de keuken verliet en haastig vluchtte. De zoon haalde den vluchtende in, doch ontving een gevoe- ligen slag, zoodat hij de achtervolging moest staken. Boer Noordhoek, die nan den Ringdijk woont, probeerde daarna den man te grijpen, doch werd even eens buiten gevecht gesteld. Terwijl nog andere burgers zich gereed maak ten voor de achtervolging, had men de politie reeds gealarmeerd en de beide in het bureau aanwezige agenten na men aanstonds ook deel aan de opwin dende jacht, over weilanden en door slooten. Twee burgers, de vrachtrijder J. Poot en de groentenhandelaar P. Blanken Jr., die den vluchteling langs den Wilgen laan volgden, wisten hem tenslotte, te grijpen en over te geven ,aan de nade rende agenten. De man, die zooveel opschudding teweeg bracht, bleek te zijn J. M. W„ een berucht Rotterdamsch inbreker, oud 42 jaar. Juist was hij ontslagen uit de straf gevangenis te Scheveningen, waar hij 5 jaren doorbracht. Voorts bleek, dat hij bovendien 9 vonnissen achter den rug had. De arrestant is naar heth uis van be waring te Rotterdam overgebracht. POGING TOT BRANDSTICHTING VERIJDELD. Woensdagavond heeft de politie te Schiedam in arrest ge steld den 21-jarigen C. G. de W. en den 23-jarigen P. A. de H. in verband met een poging tot brandstichting in een boekwinkel aan de Hoofdstraat, Laat op den avond werd de heer M., eigenaar van het pandx opmerkzaam gemaakt, op het feit, dat in den winkel beneden zijn woning licht brandde, wat hem echter onwaarschijnlijk voorkwam- Bij nader onderzoek bleek dat achter de toonbank een kaarsje stond te branden, omringd door een hoeveelheid crepepapier, ter- i wijl een flesch benzine in de onmiddel- lijke nabijheid stond. De heer M. doofde het vlammetje en stelde daarna de poli- tie op de hoogte van het gebeurde, met het gevolg dat deze den huurder van den winkel en zijn bedienden, heeft aange- j houden. Gistermorgen zijn beiden aan' een verhoor onderworpen. De 23-jarige den H. bekende tenslotte den brand te hebben willen stichten in opdracht van zijn baas. i MOTORFIETS IN BOTSING MET VRACHTAUTO; EEN DOODE EN EEN ZWAAR GEWONDE. Vrijdagavond naderde uit de richting van de Sluis dijkstraat te Den Helder met groote vaart een motorrijwiel met duo passagier, terwijl uit een zijstraat een vrachtauto, bestuurd door J. de V. na derde. De motorrijder vlocg tegen den vrachtwagen op en werd op slag ge dood. Het was de matroos eerste klas se H. Klop. De duorijder, de matroos eerste klasse P. van Britson werd zwaar gewond naar het marine hospitaal ver voerd. ONGELUK IN DE MIJNEN. Vrij dagmorgen is in de staatsmijn Wilhel- mina een ernstig ongeluk gebeurd. De Duitsche student V. die practisch in den mijn werkzaam was, zooals zoo vele studenten, is door een vallenden steen getroffen en op slag gedood. V. was 22 jaar oud en woonde te Den Haag. Naar het D. N. B. uit Stuttgart ver neemt, heeft de aardbeving van Woens dagavond in geheel Opper-Zwaben scha de aangericht, die hier en daar vrij groot is Zoo wordt uit Riedlingen gemeld, dat in de Stationsstraat aldaar ernstige ver woestingen zijn aangericht en uit de dorpen in den omtrek komen eveneens berichten over schade aan welhaast alle huizen. Vooral die hebben zwaar gele den. Te Of fingen is het dak van een ka pel ingestort. Het meest hebben in de streek van Sigmaringen het kasteel en de kerk van Schein aan den Donau geleden. In de muren van het kasteel zijn breede scheuren ontstaan en de gevel is zwaar beschadigd. De kerk die vol puin ligt, moest worden gesloten. Te Buchau is een jonge man van schrik uit een raam gesprongen en heeft een arm gebroken. Te Karzach en te Og- gelshausen zijn een vrouw en een man door rollend gesteente gewond. Te Saul- gau zijn twee kleine kinderen door een vallende schoorsteen getroffen en zwaar gekwetst. Ook te Karlsruhe zijn enkele gebou wen beschadigd. Op tal van plaatsen zijn schoorsteenen neergestort en van de pastorie in de voorstad Sankt Bern- hard is een twee centenaars zwaar steenblok losgeraakt en op de binnen plaats gevallen. Gisterochtend om 10 uur is in het Beiersche en Wurtembergsche Oberland weer een zwakke aardschok gevoeld. De aardbevingswacht te Munchen ver klaart dezen schok als een zwakke na- beving van gisteren. Tot bezorgdheid is geen aanleiding; dergelijke nabevingen zijn een gewoon verschijnsel. Bij turfsteken in het hoogveen bij Au- rich (Oost Friesland) is een ploeg ge vonden die blijkens het onderzoek van deskundigen, den eerbiedwaardigen ouderdom v,an 5000 jaar moet hebben. De Umschau geeft een afbeelding van het eerbiedwaardige werktuig, hetwelk bewijst dat reeds 3000 jaar voor Chris tus in Duitschland de landbouw werd beoefend. Begeleid door den minister van land bouw, Rossoni, den minister van pers en propaganda, Ciano, den partijsecreta ris, Strarace, en verschillende onder secretarissen, heeft Mussolini Donder dag den eersten steen gelegd van een groot bouwwerk, dat de grootste suiker fabriek in Europa zal worden. Vervol gens heeft Mussolini de revue gepas seerd van vrijwillige zwarthemden, die naar Afrika zullen gaan, waarna hij zich naar een boerderij te Littoria begaf, waar men bezig was graan te dorschen. Hij trok zijn jasje uit en stapte op een landbouwmachine, waar hij de boeren bij hun werk hielp, om daarna met hen tezamen den landelijken maaltijd te ge bruiken, tijdens dewelken hij zich over alle mogelijke levensomstandigheden van de arbeiders en boeren liet voor lichten. Van hier begaf hij zich naar een an dere gemeente, Pontinia, zelf zijn auto besturende, waar hij hartelijk ontvan gen werd door allen, die in het in aan bouw zijnde plaatsje aanwezig waren. De Duce nam nog deel aan verschillen de dorsch-werkzaamheden op verschei dene plaatsen, waarbij hij zelfs geduren de een uur met ontbloot bovenlijf in de gloeiende zon stond te dorschen. Dit al les wekte groote geestdrift onder de bevolking. (Van onzen eigen correspondent). Onze lezers (hebben we die?) weten wellicht niet, dat er in Knocke een vrij belangrijke kolonie Engelschen is. Reeds spoedig na den oorlog zijn de eerste Engelschen zich in deze badplaats komen vestigen, dank zij de intense re clame van de in onze vorige brieven meer genoemde Compagnie du Zoute- Wanneer wij spreken van de Compagire du Zoute, doen wij dat om den officieelen titel te gebruiken, maar eigenlijk kun nen wij telkenmale inplaats van dien naam, den naam van den heer Maurice Lippens, oud-minister, gebruiken. Vergeleken bij het dure leven in En geland was het in Knocke zeer veel voordeeliger en iemand die aan de over-, zijde van het Kanaal door zijn niet al te groot inkomen of pensioen verplicht was op een étagewoning in een groote stad te verblijven, kon zich bij ons de weelde veroorloven een vrije villa in een zeer fraaie omgeving, met volop bosch- en zeelucht, te huren. Daarvoor zooveel mogelijk faciliteiten te verleenen, behoorde ook tot de poli tieke van de C, d. Z., gedachtig aan het spreekwoord: Als één schaap over den dam is, volgen er meer. En inderdaad, deze tactiek heeft een goeden uitslag gehad. Steeds meer heeft de Engelsche kolonie zich uitgebreid en den grootsten daw in deze richting heeft hvel gegeven de devaluatie van den franc, nu een kleine tien jaar geleden. Vooral vele gc- pensionneerden en menschen met kleine inkomens gingen toen hun vaderland verlaten, aangespoord door hun reeds bij ons gevestigde familie of vrienden en tenslotte bereikte de Engelsche bevol king een sterkte van ongeveer 3000 man. Men heeft een prachtig golfveld voor hen aangelegd, het grootste van Europa (en welke Engelschman is niet dol óp golfspel? en welke Engelschman zal zich niet laten verleiden om daarvan gebruik te maken? ook een van de reclame middelen waarmede op het Britsche ge moed gewerkt werd zij hebben een eigen clubhuis; zij hebben ook zelfs een eigen kerk met een eigen predikant en een eigen school, geheel op Engelschen leest geschoeid en met Engelsche leer krachten. En nu begint eigenlijk de noodzaak voor ons om in een anderen tijd te spreken. Van den tegenwoordigen tijd moeten wij nu overgaan tot den verle den tijd, want de school is reeds als eerste slachtoffer gevallen van de tijds omstandigheden. Als wij zouden zeggen, dat de Engel sche kolonie te Knocke aan het uit sterven is, dan gelooven wij, dat men ons van overdrijving zou kunnen be schuldigen, maar iemand die op de hoogte is, zal niet kunnen ontkennen, dat er een voortdurende achteruitgang is. Daaraan hebben verschillende om standigheden medegewerkt, in de eer ste plaats wel de val van het pond sterling. Konden zij vroeger voor hun Engelsche ponden een hoop Belgische franken bekomen, die laatsten werden met 25 pet. verminderd toen het pond voor den eersten keer capituleerde. Daardoor werd het leven in Knocke eigenlijk reeds duurder dan in Enge land. Daarbij kwam nog, dat velen hun inkomen zagen verminderen door het uitdrogen v,an bronnen als renten, di videnden, tantièmes, enz. En nog een andere oorzaak ging mee werken. De golfclub, hun troetelkind, waar zij heer en meester waren en waar geen woord anders dan Engelsch ge sproken werd, zoowel door het perso neel als door de leden, werd meer en meer verbelgischt. Ook dit geschiedde op bevel van den heer Lippens, die elk jaar het groote tekort, dat de exploi tatie opleverde, uit eigen z,ak bekos tigde, daardoor, al bleef hij achter de schermen, aan de touwtjes trok en in allerlaatste instantie ontzien moest worden. De heer Lippens is altijd een goede koopman geweest en heeft waar schijnlijk voorzien, dat de trek der En gelschen naar het vaste land zich wij zigen zou in omgekeerde richting. Reken maar! Red. Hoe dan ook, de Engelsche leden vonden het niet; aangenaam, dat er in „hun" club en op „hun" veld nog n andere taal gesproken werd dan de hunne en vreemde gezichten ge'zien werden. Dat ligt nu eenmaal in het ka rakter van John Buil en het d,agelijksch bezoek aan golfveld en clubhuis werd wat minder geregeld herhaald en bleef op den duur soms geheel achterwege, Maar een Engelschman zonder club kan niet leven en zoo gingen ook daar weer de neigingen zich openbaren om naar het vaderland terug te keeren. En hetzelfde spreekwoord, dat eerst dienst deed om te lokken naar Knocke, miste zijn kracht niet nu het andersom ging: Als één schaap over den dam terug keert, volgen er ook meer. De school moest reeds opgeheven worden. De kerk is zeer noodlijdend en kan alleen nog in stand blijven dank zij de bijdragen, die uit Engeland komen en ook wederom de portemonnaie van den heer Lippens, die er natuurlijk alle belang bij heeft, niet alleen als pro testant, maar ook als grootste aandeel houder van de Compagnie du Zoute, de ze godsdienstige instelling niet te laten verdwijnen. Wij verwachten niet, dat alle Engel schen Knocke zullen verlaten, maar toch is de vermindering reeds zichtbaar en de financieele gevolgen voor de be volking van Knocke zijn niet gering. Het is niet onaardig eens na te gaan, hoe elke Belgische badstad feitelijk haar eigen karakter heeft, wat de bezoekers betreft. Wij bedoelen hiermede niet de vreem delingen, die natuurlijk niet op de hoog te zijn, maar de bezoekers uit België- zelf. Laat ons beginnen met de eerste bad plaats na de Nederlandsche grens: Knocke-Het Zoute. Chic, mondain, duur, trekt het alleen de menschen met de goede geldbeurs en de élite van België, temeer nu de koninklijke familie daar een eigen tehuis heeft. Golfveld, paar denrennen, internationale tenniswed strijden, automobiel-rallye en dito „con cours d' élégance", dure hotels, zijn de uitspanningen waarvan alleen een zeker publiek kan genieten. Daarop volgt Heyst, de badplaats der kleine ambtenaren, der laag-gepension- neerden. Zonder pretentie en zonder bij zondere aantrekkelijkheid, biedt het de zee en feitelijk niets anders aan zijn be zoekers aan. Duinbergen, dat burgerlijk tot Heyst behoort, is een villadorpje en staat daarom buiten het boven aangeduide soort publiek. Voor hen die Knocke te duur en Heyst te burgerlijk vinden, is Duinbergen vaak een_ uitkomst. Van Zeebrugge zuTlen we maar niet spreken. Dat wil al twintig jaar een badplaats worden, maar of het ooit zoo ver komen zal, staat te bezien. Alleen eenige Nederlandsche schilders, die stu dies willen maken van de zee, komen er. Dan volgt Blankenberge, het vacantie- oord der bewoners van de Hoogstraat uit Brussel en de Van Arteveldestraat uit Antwerpen (de Ferdinand Bolstraat en de Kinkerbuurt in Amsterdam of de Oppert in Rotterdam), en der groote gezinnen. Daar ziet men de menschen voor een paar franken een zak garnalen koopen; vader, moeder en kroost bege ven zich daarmede op het terras van een café, bestellen een pot bier, doen hun knapzak open en gaan hun twaalf uurtje gebruiken. (We gelooven dat heel Knocke het besterven zou, als zooiets daar gebeurde). Dan komen Wenduine en Den Haan met hun toeloop van beter-gesitueerden. Daarop volgt Oostende, „de koningin der badsteden", Oostende heeft naar verhouding niet veel Belgische bezoe kers, maar is daarentegen dè internati onale badplaats bij uitnemendheid. De plaatsen tusschen Oostende en De Panne: Mariakerke, Raversyde, Middel- kerke, Lombartzijde, Nieuwpoort, Oost- duinkerke, Coxyde en St. Idesbaldus zijn allemaal nog in wording en hebben nog geen eigen karakter gekregen. Of er van al die nieuwe stichtingen van bad plaatsen, ontstaan door groot-speculan ten, iets worden zal, zal de toekomst moeten leeren. Door gratis-baden, vrij stelling van taksen, gratis-dit en gratis dat, trachten zij elkaar te overtroeven en er bovenop te komen. Tenslotte, als laatste, vlak tegen de Fransche grens, De Panne, 't Meest is De Panne het uitgezochte toevluchts oord voor de Noord-Franschhen, maar voor wat de Belgische bezoekers be treft, gaan daarheen de kantoormen- schen, de kleine zakeman, de onderwij zer en de leeraar. De Belg die de keus heeft, als hij in zijn eigen land wil blijven, tusschen de Ardennen en de kust, geeftvoor het grootste deel de voorkeur aan het laat ste vacantieverblijf en kan dus te kust en te keur terecht en ook de badplaats van zijn eigen categorie uitkiezen. De districts-arbeidsbeurs voor de ge meenten tusschen Ooster- Wester Schelde, Wagenaarstraat D 78, Mid delburg, zendt ons de volgende aanvra gen Binnenland: AMSTERDAM, hoofdopzichter, chef v. d. teekenkamer, grondig bekend met wagenbouw, werktuigbouw en practi- sche ervaring op het gebied van rollend materiaal, electromotoren en eleclr. ap paraten, benzine- en dieselmotoren, ver- warmings- en stooktechniek, salaris 2650 tot 3425, soli, op zegel. MAASTRICHT, bekw. dameskapster, goed op de hoogte met onduleeren en watergolven, voor 1 Juli a.s. 35 tot 40 per maand en kost en inwoning, voor onbep. tijd. GOUDA, te Oudewater kan geplaatst worden, fitter, tevens magazijnmeester, verlangd wordt: kennis van gas- en wa- teifitwerk, gasverbruiktoestellen gas motoren, het leggen van hoofdleidingen, eenvoudig smeed en bankwerk. Kennis van retortovens en toestellen voor de gasfabricage strekt tot aanbeveling, aan stelling geschiedt op proeftijd van 1 jaar, soil, onder opgaaf van verlangd loon voor 3 Juli a.s. HEERLEN, graveur, voor profiel- werk, kunnende rijwielvellingen gravee- ren, dadelijk, loon naar bekwaamheid 5060 ct. p. u. voor onbep. tijd. Vakafdeeling Landbouw. Gevraagd voor gemengd bedrijf te Nuenen (N.-Br.), aank. knecht, P. G., kunnende melken, loon 3.50 p.w. en kost en inwoning. Gevraagd voor Walcheren, boeren- dienstboden. Buitenland: TRANSVAAL. Door Nederlander, eigenaar van een groot landbouwbedrijf te Bronkhorst- spruit (Transvaal), worden gevraagd, 2 flinke boerenjongens. (Zeeuwsche). Aanbiedingen uitsluitend aan de or ganen der arbeidsbemiddeling. Abonnementen en Advertentiën voor dit blad worden aangenomen door den Agent W 'rOT17T I F7"* Middelburg, 28 Juni. Op de vei ling deden: spinazie 36 c., postelein 2 6 c., peulen 49 c„ wagenaarsboonen 35 c„ suikerboonen 37 c., stoksnijboonen 2735 c-, stamsnijboonen 1841 c., tuinboonen 16 c., stamprincessenboo- nen 4044 c., doperwten 35 c., asper ges 14 c., alles per kg, kunne 78 c-, peterselie 47 c., beide per chip, sa- voyekoolplanten 3,5 c„ spruitkoolplanten 6 c-, beide per 100 stuks, peën 24 c„ kroten 13 c„ selderie 12 c., rabar ber 23 c-, radijs 1 c„ rammenas 1 c„ sjalotten 23 c., alles per bos, bloem kool 12 c., andijvie 12 c-, kropsla 0,51 c., witte komkommers 16 c., groene idem 24 c., alles per stuk, pioenen 810 c., papaver 19 c-, an;' lieren 15 c., lathyrus 4 c-, lelies 915 c., dahlia 720 c., rozen 45 c., spirea 7 c., alles per bos, begonia 3 c-, géra- niums 7 c., cactus 5 c., petunia 3 c., alles per stuk. „Mannen in 't Wit" en „de Film ster"; 20.00 h. ZO matinée 15 h. Juli 1 Goes, Hofstede, Smits en Jonkers. 2 Zoutelande, Inspan, Loeff 3 Souburg, Veldvr. en gras, Blaapot ten Catc, 4 Middelburg, Afbraak, Batten. 4 Biezelinge, land en veldvr. Jonkers. 8 Krabbendijke, Huizen enz, v. Dijke. 10 Biggekerke, Inboedel, Loeff. 10 Middelburg, Inboedel, Notaris huis. 10 Nisse, bouwland en hofstede, Van Dissel. 16 Zoutelande, Inspan, Loeff.

Middelburgsche Courant | 1935 | | pagina 7