SLANKE JIM Kunt Ge niet slapen? w AKKERTJES 'ZEELAND. TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE COURANT) VAN VRIJDAG 28 JUNI 1935. No. 150. ÜMÜÉÊ& van den 0M. BSNNENUNÖ, Perskroniek. MIDDELBURfi. WALCHEREN. De positie van hét Belgische ka binet Tegenwerking uit fi- nancieele kringen in verband met de plannen van een bank- contröle De economische saneeringspogingen Er zit nog niet veel perspectief in. Men schrijft de Belgische regeering het voornemen toe, een controle op de banken te willen instellen. Zulks in ver band met diverse bedenkelijke gebeur tenissen, die voordat tot de devaluatie van den belga werd overgegaan, op fi nancieel gebied plaats grepen. De re geering zou willen voorkomen, dat opnieuw onrust werd gezaaid door een b.ankbeheer, dat niet of nauwelijks ver antwoord kan heeten. Volgens geruchten wordt van de zijde der banken, althans der groote, verzet tegen deze plannen geboden en zouden diverse financieele kopstukken de re geering moeilijkheden in den weg trachten te leggen, o.a. door de koersen der staatsfondsen te drukken. Korten tijd geleden vernam men zelfs, dat er k,ans zou bestaan op een kabinetscrisis als een gevolg hiervan. Dit laatste lijkt heel erg overdreven, en het is bovendien nog ten zeerste de vraag, of de actie der financieele kop stukken werkelijk zoo heel veel om lijf heeft. Een Duitsch tijdschrift ,,Der Deutsche Volkswirt", dat de zaak in een vrij uitvoerig artikel bespreekt komt tot de conclusie van niet. Tegen werking is slechts gerezen van de zijde van enkele, zij het vooraanstaande per sonen uit de bankwereld, oordeelt de schrijver. Dat zijn dan zekere conser vatieve vertegenwoordigers van de oude generatie, die niet kunnen begrij pen, dat ,,na het failliet van de tot dus ver gevolgde methoden" een nieuwe generatie de vroegere dogma's aan haar laars lapt en nieuwe wegen inslaat. ,,Der Deutsche Volkswirt" gelooft, dat het dezen kringen niet zal gelukken, 't werk der regeering te saboteeren en zoodoende een lastige controle op de banken te ontloopen. Minister-president Van Zeeland weet wat hij wil en zal zich niet op zij laten duwen. Of deze Duitsche beschouwing met de werkelijkheid overeenstemt? Wij zijn van meening, dat de positie van het ka binet-Van Zeeland niet met de onder havige kwestie staat of valt, al kunnen de lieden, die achter de schermen aan vele financieele touwtjes trekken, het dé regeering natuurlijk heel lastig ma ken. De koersen der staatsfondsen zijn den laatsten tijd vrij erg ingezakt, en dat doet aan het prestige van het nationale ministerie geen goed. Maar de nadeelige gevolgen, daaruit voortspruitende zullen zeer zeker overwonnen kunnen worden, als van Zeeland en zijn katholieke, libe rale en socialistische medewerkers het klaar spelen den economischen toestand te verbeteren. Zooals men weet, wordt te dezen aanzien een politiek gevoerd, die veel overeenstemming vertoont met de experimenteele politiek van den Amerikaanschen president Roosevelt. Voorloopig krijgt men niet den indruk, d t deze „planwirtschaft" België binnen afzienbaren tijd veel baat zal brengen. De tijdelijke opleving in verschillende bedrijven zich o.a. uitende in een da ling van het werkloozencijfer dreigt te niet te worden gedaan door het feit, dat de prijzen, allerhande regeerings- maatregelen ten spijt, voortdurend stij gen. De voordeelen van de devaluatie worden daardoor om hals gebracht, en de nadeelen, die de kleine man eiken dag aan den lijve voelt (doordat hij voor dezelfde verdiensten als vroeger vee, minder kan koopen) springen steeds meer in 't oog. Verlaging van lasten en productie-kosten is in België even nood zakelijk als elders. Maar 't ziet er naar door GEORGE OWEN BAXTER. 7). - Zijn blik gleed voor een fractie van een seconde in de richting van het meisje. „Ik weet niet, waar u heen wilt", antwoordde Geraldi achteloos, hoewel hij het begon te begrijpen. „Ik weet alleen, dat toen ik van de zolderver- diepng beneden kwam, ik voetstappen op de trap hoorde en deze deur binnen ging. Ik zag niemand in de kamer, tot dat ik goed en wel binnen was", voeg de hij er openhartig aan toe. „Hij zag niemand!" zeide neef Ed gar, terwijl hij zijn hoofd schudde en zijn onderkin meetrilde. „Hij zag niemand zelfs niet mijn dierbare Louise,\mijn lie ve Louise, in haar vroolijke jurk! Kom, kom, meneer Geraldi, u moet openhar tiger zijn!" En hij dreigde den fregatvo gel met een grooten, weeken, blanken wijsvinger. Geraldi werd een weinig onrustig; zijn eigen glimlach was gul, maar er lag geen vroolijkheid in. „Ik kan u geen andere feiten geven", zeide hij. „U hebt misschien gelijk", zeide neef Edgar vriendelijk. „Ja, misschien^ hebt u gelijk. Het is gewoonlijk beter om zich aan één verhaal te houden, het geeft iemand een gevoel van vertrou wen. Ik ben advocaat geweest. O, ja, ik begrijp een heeleboel van deze din gen!" uit, dat deze aanpassing door de gevol gen der devaluatie wordt geremd. En dan zal elke „welvaartspolitiek" een mooi woord blijven, waar men in de praktijk niet veel aan heeft. De „winst" in pa pieren francs, die door de devaluatie op den goudvoorraad der circulatiebank :s gemaakt, zal weliswaar gedeeltelijk vooi werkverschaffing kunnen worden aange wend, maar ook deze middelen zijn be perkt. Het Amerikaansche voorbeeld heeft geleerd, hoe moeilijk het is, zelfs met opoffering van aanzienlijke geldmid delen een duurzame verbetering van het bedrijfsleven in een bepaald land te for- ceeren, zoolang de wereldhuishouding in een crisistoestand verkeert. GOUDVERSCHEPING NAAR ONS LAND. Woensdag en Donderdag hebben er groote verschepingen van goud per vliegtuig uit Engeland naar Nederland plaats gehad. In den loop van deze week is totdus- ver door de lucht, naar schatting, on geveer 2000 K.G. goud naar Nederland gezonden. Het goud, dat tijdens den aanval op den gulden, wegvloeide, komt nu blijk baar in groote hoeveelheid terug. EEN ROOMSCH-KATHOLIEK PLANNETJE Men meldt uit Schoonhoven aan de N. R. C. In een op 20 en 21 Juli te Roosen daal te houden vergadering van den Centralen Raad van den Ned. R. K. bond voor groote gezinnen, zal aan de orde komen een voorstel van de af dee ling Schoonhoven, strekkende om bij de R.K. Staatspartij aan te dringen op opneming van een artikel in het par tijorgaan tot zoodanige wijziging in het kiesstelsel, waardoor aan gezinshoofden een uitgebreid meervoudig kiesrecht worden toegekend. Het aantal door gezinshoofden uit te brengen stemmen worde bepaald naar het aantal kinde ren. Ter toelichfing van dit voorstel wordt verwezen naar artikel 366 Burgerlijk Wetboek, luidende: „De vader of moe der, die de oudermacht of de voogdij uitoefent, heeft het vruchtgenot van de goederen der kinderen. In het geval, dat zoowel de een als de ander der ouders van de ouderlijke macht of de voogdij ontheven zijn, hebben beide ou ders het vruchtgenot van het vermogen hunner minderparige kinderen". Dit beginsel verder doorgevoerd leidt, naar de meening van de afd. Schoon hoven, er toe, dat de ouders gebruik kunnen maken van het geestelijk kap:- taal, hun in hun kinderen geschonken, waarvoor het vruchtgebruik ware jte vragen van den stem van het kind. De ouders hebben groot belang bij de vraag, hoe b.v. het onderwijs geregeld is, of onder welke omstandigheden de kin deren in militairen dienst zullen komen, enz. Eveneens verdient aandacht het feit, dat het groote gezin in de heffing van de indirecte belastingen veelal een zes- of achtvoudig grooter aandeel draagt dan het kleine gezin. sim 1IEBIG EN OXO BOUILLON DE MEEST OPWEKKENDE DRANKEN (Ingez. Med.) „Jij begrijpt alles, Edgar!" riep me vrouw J^sprey uit, zoo vervuld van be wondering, dat zij alles, zelfs haar vrees van een oogenblik tevoren, vergat. „Wij zijn dus zoover; wij hebben hem nu veilig in de kamer van onze lieve Louise. En toen en toen? Ik heb be grepen, dpt deze kamer doorzocht werd, Louise." „Ja." „En toch vond men hem niet! Maar zonder twijfel werd hij zelf niet gezien, evenmin als hij iemand zag, toen hij binnen kwam. Geluidloos als een scha duw zweefde hij naar binnen, zullen wij zeggen en verschool zich onder 't bed!" Hij keek het meisje triomfantelijk aan. Haar antwoord klonk als het geluid van metaal: „Ik zag hem, zoodra de deur open ging en toen zij kwamen zoeken heb ik hem beschermd". „Ooo!" mompelde neef Edgar. „Zoo, zoo, is dat het?" en weer wiegde zijn onderkin heen en weer. „Mijn verstan dige, flinke,.lieve Louise, ik vergeet wel eens, dat je den romantischen leeftijd hebt; ik mag toch wel zeggen den ro mantischen leeftijd?" Haar adem stokte. Geraldi hield zich. niettegenstaande zijn woede, kalm en behield zijn zorgeloozen glimlach. „Dat is niet eerlijk om zooiets te zeg gen", zeide Louise. „Natuurlijk kon ik hem niet aan de koppensnellers uitle veren!" „Natuurlijk niet, lieve kind, natuurlijk kon je dat niet", zeide neef Edgar. Hij wierp het hoofd in den nek en zijn lach De gedachte van de afdeeling Schoon hoven is inmiddels in een te Delft ge houden vergadering van den Centralen Raad in Zuid-Holland overgenomen en zal ter vergadering worden ingeleid door dr. Jos. de Boer, directeur van het R.K. lyceum voor meisjes te 's-Gra- venhage. Van r.k. standpunt bekeken is dit plannetje nog zoo gek niet. De meeste groote gezinnen vindt men bij het r.k. volksdeel, en dus „HET CONFLICT IS NIET TE ONTGA Ail". Zooals bekend, wordt in roomsch- katholieke kringen de antipathie tegen het kabinet-Colijn steeds grooter. Een symptoom daarvan vormt de navolgen de beschouwing over het bezuinigings- ontwerp, ontleend aan het r.k. dagblad „De Tijd": Zijn wij wel ingelicht, dan zal in de memorie van Antwoord, die gereed kwam, de regeering, gelijk wij reeds be richtten, verregaande concessies in on- derdeelen doen aan de oppositie in de Tweede Kamer, doch niet ten aanzien van de hoofdzaak. Wat „De Standaard" reeds berichtte „het orgaan van den minister-president" zooals heden och tend „De Telegr." in herinnering brengt blijkt juist te zijn, te weten dat de regeering vasthoudt aan „de door haar voorgestane en verdedigde politiek". Wel is zij bereid, een nieuw ontwerp tot verlaging van renten, pachten en huren, voorzoover de moeilijkheden van de voorbereiding overwonnen zijn, maar voor consequente deflatie en aantasting van de hoofdsommen is zij volstrekt niet te vinden. Uit het Voorloopig Verslag is het evenwel duidelijk, dat de meerderheid van de Tweede Kamer zich ditmaal niet opnieuw laat vinden voor een verschui ven van de hoofd-quaestie op de lange baan. Met nieuwe toezeggingen, dat zij eindelijk, en thans met eenigen spoed, voor de verlaging van renten, pachten en huren zal zorg dragen, kan de re geering in geen geval de oppositie be vredigen. Oordeelende dat het tempo ir de aanpassing over de geheele linie urgent is, zal aan de Kamer meerderheid niets resten dan aan het aarzelende ka- bi n e t-C olijn het vertrouwen op te zeggen. Het conflict is niet te ontgaan. ENGELSCHE PADVINDERS OP BEZOEK. Men schrijft ons: Zij die zich aangetrokken voelen tot de schoone idealen der Padvindersbe- weging, zouden gisterenavond in het Hoofdkwartier hier ter stede zich ge lukkig gevoeld hebben. Een troep Engelsche Scouts hebben gedurende eene week hun intrek in het gebouw aan het Molenwater genomen, waar zij de gasten der Middelburgsche padvinders zijn. Door het bestuur en leiders werden zij officieel verwelkomd in het clubgebouw, daarna werd eene filmopname der opening van het Loeff- kamp afgedraaid door vriendelijke tus- schenkomst van aen heer Henning, het geen door de aanwezigen ten zeerste werd geapprecieerd. Verscheidene jongere padvinders smaakten het genoegen, zich, al was het slechts eenmaal in hun leven tot film sterren verheerlijkt te zien. De verdere avond werd zeer genoege- lijk rondom het kampvuur doorgebracht. Verscheidene liedjes werden gezongen, en zelfs een tooneelstukje opgevoerd, en ten slotte werd aan den Middelburg- schen troep als dank voor genoten gast vrijheid en erkentelijkheid voor de zoo hartelijke ontvangst hier ter stede, hel portret van den hoofd-padvinder Sir Ba den Powell aangeboden. Doch het hoogtepunt van den avond werd bereikt, toen de Engelsche leider de Engelsche vlag die de gansche week van het hoofdkwartier had gewapperd, liet neerhalen, en als geste van fijne in ternationale hoffelijkheid den Middel- burgschen troep overhandigde. Het behoeft geen betoog, dat vooral in deze tijden zulke diep-gevoelde vriendschapsuitingen, die de ware geest dezer beweging kenmerken, en de ide alen der padvinders zijn, niet hoog genoeg geschat kunnen worden. Ook voor Middelburg tot bevordering van het toerisme hebben zulke bijeen komsten groote beteekenis, en wij zijn er trotsch op te kunnen melden, dat ons herhaaldelijk is verzekerd, dat onze Engelsche gasten vol lof zijn over de groote vriendelijkheid en hulpvaardig heid der Zeeuwen en naar eigen haard steden teruggekeerd, „will sing loudly the praises of the Dutch people" (luid den lof van het Nederlandsche volk zul len verkondigen.) Tentoonstelling in school G. Gisterenmiddag brachten wij een be zoek aan de jaarlijksche tentoonstelling fn het gymnastieklokaal van de Ulo school voor meisjes, school G aan de Haringplaats. Met de ouders en andere belangstel lenden, o.w. de inspecteur v.un het L.O. hebben wij ons kunnen overtuigen van de goede resultaten van het onderwijs in nuttige en fraaie handwerken en ook in het bewerken van leer enz. Als wij eerst even herinneren aan de vele tee- keninge'\ die een climax verioonen naar gelar.van leeftijd en klasse, kee- ren wij terüg n.aar de voorwerpen, die op de handwerklessen of wel thuis zijn vervaardigd; aardige babyjaponnetjes en andere kleedingstukken, fraaie kleedjes, enz. en waf de leerbewerking betreft, flinke tasschen, portemonnaies, portefeuilles, étuis en daarnaast sier- knoopen e.d. Jonge dames boden thee en versna peringen aan de bezoeksters en bezoe kers aan. Chr, Mïddenstandsvereeniging. Woensdagavond hield de afd. Mid delburg van de vereeniging voor den christelijken handeldrijvenden en in- dustriëelen middenstand in het gebouw der C. J. M. V. een ledenvergadering, waartoe ook vele christelijke midden standers, die nog geen lid der vereeni ging zijn, door het bestuur uitgenoo- digd waren. In deze vergadering heeft de heer C. J. Booster, directeur van de kantoren Middelburg en Vlissingen der Neder landsche Middenstandsbank, tevens se cretaris der vereeniging, een korte po pulaire uiteenzetting gegeven over de valuatie. Spr. ging achtereenvolgens na, wat tegenwoordig verstaan moet wor den onder „het loslaten van den gou den standaard, wat verstaan moet wor den onder devaluatie en wat er prac- tisch gebeuren zal, indien voor ons land besloten zou worden tot devalu atie van den gulden; verder wat ver staan wordt onder „aanvallen op den gulden", waarvan men den laatsten tijd nogal eens heeft hooren spreken en hoe die aanvallen op den gulden „worden afgeslagen' Allemaal dus begrippen, waarover tegenwoordig door velen ge sproken wordt, maar tevens begrippen, Neem dan voor 't naar bed gaan eens zoon "AKKERTJE" en slaap heerlijk rustig en fijn door If Volgens recept van Apotheker Dumont iingez. Med./ was zoo gul, dat van zijn oogen niets dan een klein kraaltje licht te zien was- „Zie je, lieve Olivetta", ging neef Ed gar voort, „zij kon hem natuurlijk niet aan de koppensnellers uitleveren. Ik neem het haar niet kwalijk, natuurlijk niet. Als ik een jong meisje was en zulk een knappen jongen schavuit zag ik hoop, dat zelfs jij mij zult vergeven, Louise, als ik schavuit zeg? „Neef Edgar, u maakt mij heel erg boos!" riep Louise uit, „Louise!" riep mevrouw Asprey- „Louise, ik heb nog nooit zooiets in al mijn leven gehoord! Louise, kan ik mijn ooren gelooven? Om zooiets tegen je lieven neef te zeggen! Lieve hemel, goe de genade!" „O, maak van een muis geen olifant", zeide neef Edgar vriendelijk. „De jeugd is onnadenkend, nicht Olivetta. Maar daarom zal ik mijn plicht niet vergeten. Fn mijn plicht is om je met mijn geheele hart en hoefd te dienen. Ik geloof, dat ik dat wel mag zeggen, is het niet?" „Edgar, ik kan niets zeggen", zeide mevrouw Asprey. „Ik ben ik ben zoo ontroerd. Louise, maak direct je excu ses! Louise, ik zal nooit „Kom, kom, kom!" zeide neef Edgar. „Dat er om mij oneenigheid in dit huis zou zijn! Ik kan veel verdragen, maar dat niet; ik zou het niet kunnen velen!" „Zie nu eens, Louise", huilde mevrouw Asprey. „Zie eens, wat je gedaan hebt! Onze edele, lieve neef Edgar hij denkt nooit aan zichzelf ik zou er om kun nen huilen". Neef Edgar zag blijkbaar haar tranen waarvan niet ieder de juiste beteekenis weet. Ten slotte ging de heer Booster na, wat de gevolgen van devaluatie zou den zijn voor Nederland als a. belang rijk geld- en kapitaalcentrum, b. als groot importeur; c. als exporteur; d. als producent voor eigen markt; e. als scheepvaartland. Op deze rede volgde een prettige dis cussie, waaraan werd deelgenomen door de heeren Hamming, Van Roon, P. van Sluijs, terwijl ten slotte de heer S. Cal- jouw, leeraar aan de handelsschool ver schillende door den heer Booster be handelde punten nog eens extra onder streepte. Tenslotte hield de heer D. Huinink, burgemeester van Veere, een opwek kende rede, getiteld: De laatste man in de vuurlinie, waarna de voorzitter, no taris Terpstra, de vergadering sloot met een opweking aan de aanwezigen, voor zoover zij nog geen lid waren, zich alsnog als lid bij het bestuur op te ge ven. Verplaatst met ingang van 1 Juli a.s. de adjunct-commies bij den P--T. en T. dienst, J. Belderok van het inspectie bureel der P.T.T. te Middelburg naar het P.-T. en T.-kantoor aldaar- Het onweer van gisternacht. Tijdens het hevige onweer in den nacht van Woensdag op Donderdag is te Ritfhem een paard van den landboi- wer P. W- in de weide door den blik sem gedood. Ook zijn een paar boomen op de hofstede Ter Linde en op den boomdijk door het hemelvuur getroffen- VEERE. Zaterdagavond geeft de mu- ziekvereeniging, „Veer's Genoegen" 'n concert op de muziektent aan de Markt bij gunstig weer. VEERE. Sedert jaar en dag. is het een gewoonte vuil en wat dies meer zij in zee te werpen over den Torenwal. Dat mag echter niet. Nu. waarschuwen niet schijnt te helpen, wordt er proces verbaal opgemaakt. Dat heeft een in woner reeds ondervonden. Men zij dus voorzichtig. VEERE. Donderdagavond vergader den de besturen der V.V.V.'s van Vrou wenpolder en Veere om onderling te be spreken wat men doen kan teneinde de belangen der beide plaatsen te beharti gen. Deze belangen toch druischen niet tegen elkaar in, daar Vrouwenpolder 'n geheel ander cachet heeft dan Veere. Wat de een plaats zoo ruimschoots bezit aan natuurschoon, strand en duin, heeft de andere aan oudheidkundige merk waardigheden, stadsschoon, visscherij enz. Door een samenwerking der beide plaatselijke V.V.V.'s zou men dus veel kunnen bereiken ten algemeenen nutte. Daar het seizoen voor daadwerkelijke propaganda reeds te ver gevorderd is, wil men later tot definitieve afspraken trachten te komen. Wel is echter een uitwisseling van folders en reclamewer- ken en platen toegezegd, die van de eene plaats bij de pensions, winkels e.d. owv-jraiBur. ctattojsfAj! tl niet, maar vervolgde met een opgewekte stem: „Laat ons verder gaan. Laat ons deze aangelegenheid afdoen. Maar mis schien is het het beste, dat wij dezen jongen man hier houden aan het diner zoodat wij alles op aangename wijze kunnen bespreken", HOOFDSTUK VIL Neef Edgar legde dus beslag op den fregatvogel. Deze kon er niet achter ko men of de dikke man van den aanvang af het plan gehad had om hem tot na het diner in het huis te houden, of dat dit slechts een inval van het laatste oogen blik was, toen hij zag, dat het meisje zoo boos was geworden. Mevrouw Asprey bleef met haar dochter in de kamer achter en het laatste, wat Geraldi hoor de, was de hooge, beverige stem, waarop de moeder haar dochter berispte. Geral di koesterde echter geen twijfel er aan hoe het duel tusschen deze twee zou afloopen. Neef Edgar zorgde er voor, dat de conversatie geen oogenblik hokte. Hij begon al te praten, terwijl zij de gang doorliepen en de trap afdaalden en hij sprak langzaam, zoodat zijn woorden tijd noodig hadden, „Zoo hebben wij hem dan hier", zeide hij. „Hier hebben wij dus den jongen avonturier den gentlemen-avontu- rier Zijn toon was geheel veranderd, se dert zij de kamer verlaten hadden; er lag kameraadschappelijkheid in zijn stem. „Wij zullen naar beneden gaan in mijn studeerkamer en wat praten, als je ten minste'niet liever wat wilt uitrusten". De fregatvogel gaf niet de voorkeur aan een siesta, zoodat zij een kamer op de benedenverdieping binnen gingen, geen zeer groote kamer, die nog kleiner geleek door wat er in stond. De huid van een leeuw met zwarte manen hing aan een der wanden; de streepen van een koningstijger versierden een ande ren, een wild zwijn liet zijn slachttanden zien in een hoek en boven den haard grijnsde het. vreeselijke masker van een luipaard hen aan- „U bent een verzamelaar", zeide Ge raldi, te zeer gestemd om met iedereen in het huis op goeden voet te blijven, totdat de avond zou vallen en hij de ge legenheid zou krijgen het huis en de stad te verlaten. „Op verscheiden schaal, ja; in mijn jeugd ben ik een verzamelaar geweest, toen ik ook nog een avonturier was", zeide neef Edgar glimlachend. „Maar niet met geld, m'n waarde vriend, nooit met geld. Dit zijn de beste van al de tro feeën, die ik met mijn geweer heb ver worven". „Ik zie, dat u de eereplaats geeft aan den luipaard", zeide Geraldi. „Verwondert je dat, m'n vriend?" „In het geheel niet", antwoordde de fregatvogel. „Die duivels dooden een mensch even gemakkelijk als een leeuw of een tijger en zij zijn dubbel zoo ver standig en driemaal zoo snel". ij—n--,(Wordt vervolgd

Middelburgsche Courant | 1935 | | pagina 5