GOESCHE COUBANT£!££ HENNING'S Mande! BINNENLAND. Prima Rolfilm 6x9 8 opnamen 35 cent ZEELAND. WEER EN WIND. NUMMER 150. TWEE BLADEN. VRIJDAG 28 JUNI 1935. EERSTE BLAD. 178e JAARGANG. PERSKRONIEK. MIDDELBURG. &0ES. VLISSINGEN. WALCHEREN. ZUID-BEVELAND. $x0vinclHU MIDDELBURGSCHE COURANT Dagblad Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. Bü contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. Uitgeefster Naamlooze Vennootschap ,,De Middelburgsche Courant"; Bureaux Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten by het Bureau voor Publiciteitswaar de der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 17 regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 ct. by vooruitbetaling Adv. met „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extr^a Bewijsnommers 5 cent. MR. SLINGENBERG MINISTER VAN ONDERWIJS „Het Volk" verneemt van doorgaans goed ingelichte zijde, dat het in het stellige voornemen van den minister president ligt, het V.D.-lid van de Eer ste Kamer, mr. Slingenberg uit Haarlem ter benoeming als minister aan de Kroon voor te dragen. De heer Slingenberg zal worden be last met de portefeuille van Onderwijs. De benoeming is evenwel niet te ver wachten vóór de onderwijsparagrafen van het bezuinigingsontwerp in de Tweede Kamer zullen zijn behandeld. De verdediging van dit deel van zijn onderwijsbeleid der regeering zal nog geschieden door den minister van On derwijs ad interim prof. Slotemaker de Bruïné. ONZE HANDELSBETREKKINGEN MET RUSLAND. Uitbreiding ten aanzien van crisisproducten voorloopig niet mogelijk. Gelijk reeds vroeger werd bericht,, heeft zich eenigen tijd geleden in op dracht van het vollege van regeerings- commissarissen der landbouwcrisiswet 1933, een drietal terzake deskundige personen naar Rusland begeven, tenein de te onderzoeken of en in hoeverre mogelijkheden bestonden om tot ex portzaken met de Sowjet Unie te ge raken. Het college van regeeringscommissa- rissen achtte dit rechtstreeksche con tract gewenscht, nadat verschillende po gingen om door middel van tusschen- personen tot handelstransacties te gera ken, niet tot het resultaat hadden ge leid. Naar wij vernemen, is uit de thans bij genoemd college ingekomen rappor ten gebleken, dat op dit oogenblik na genoeg geen mogelijkheid bestaat voo:/ het totstandbrengen van nieuwe han delstransacties met de Sowjet Unie ten aanzien van producten, welke onder dö landbouwcrisiswet 1933 vallen, meer in het bijzonder dus ook niet ten aanzien van vee, varkens, spek, rundvleesch in blik en zuivelproducten. Intusschen is door het thans tot stand gekomen rechtstreeksche contact met de bevoegde Russische instanties beter de aandacht gevestigd kunnen worden op onze importmogelijkheden, hetgeen indien de belangstelling voor onze pro ducten mocht toenemen, van belang kan zijn. De aandacht van het college van re- geeringscommissarissen blijft^ evenals vroeger, bij voortduring gevestigd op iedere mogelijkheid om tot export ook naar Rusland te geraken. GROENE KRUIS. Het kankervraagstuk. Gisteren is te Utrecht het jaarlijk- sche congres gehouden van de alge- meene Nederlandsche vereeniging Het Groene Kruis, o.l. van den voorzitter, dr. H. G. Hamaker, aldaar. Uit alle plaatsen van ons land waren afgevaar digden van plaatselijke en provinciale Groene Kruisvereenigingen opgekomen, terwijl ook van de zijde van de autori teiten (directeur-generaal van de volks gezondheid, voorzitter gezondheidsraad, inspectie van het staatstoezicht op de volksgezondheid) belangstelling werd betoond. De voorzitter herdacht in zijn ope ningswoord de ontvallen medewerkers, o.a- dr. C. E. Plugge, uit Oost- en West- Souburg- Het eerste onderwerp, dat vervolgens aan de orde werd gesteld, was de so ciale beteekenis van het kankervraag stuk, welk onderwerp werd ingeleid door dr. W. F. Wassink, directeur van de kliniek van het Antoni van Leeu wenhoekhuis te Amsterdam. Deze wees op het feit, dat van een doelmatige be strijding eerst sprake kan zijn, zoodra het inzicht in de oorzaak en de behan deling voldoende is opgehelderd en dat is met den kanker vooralsnog niet het geval Wel is het geoorloofd, direct met die deelen van het vraagstuk te begin nen, die practische geneeskundige maatregelen en sociale bemoeiingen mo gelijk maken. Spr. schetste vervolgens in het kort de sociale beteekenis van den kanker als ziekte, een en ander in vergelijking met de geheel andere toe standen bij de tuberculose. Hoe vreemd het moge klinken; het grootste deel van de kankerlijders komt feitelijk niet on der geneeskundige behandeling, al zal dan ook de huisarts gewoonlijk gedu rende betrekkelijk korten tijd zijn zor gen aan hen besteden. Zeker vereischt de kanker dan ook geen sociale maat regelen van den omvang en de ingrij pendheid, die we bij menige ziekte en Waarom zoudt U op slechte films knoeien, wanneer U bij ons voor dien prijs een goede krijgt. Middelburg lllllllllllllllllllllllll (Ing. Med.) Markt met name bij de tuberculose kennen. Wel bestaat behoefte aan „individu- eele beleering", dus voorlichting, ten einde eenige juiste kennis bij te bren gen van de ziektekunde, om tijdig in roepen van geneeskundige behandeling mogelijk te maken en tevens het be wust nalaten van hier soms schadelijke huismiddeltjes te bevorderen. Dit soort voorziening vereischt een zekere ont wikkeling van de bevolking, die naar voorlichting begint te vr,agen (opgedron gen kennis is waardeloos). Spr. voelt echter het meest voor persoonlijke voorlichting van de patiënten en van 't leekenpubliek door den huisarts, resp. door hulpkrachten, die den arts daarbij ter zijde staan, o.a. in den vorm van organisaties als het Groene Kruis. Gaar ne wil het Nederlandsche Kankerinsti tuut hier samenwerken met de kruis vereenigingen, terwijl het er de voor keur aan geeft, dit werk niet zelf ter hand te nemen. Terughoudendheid en voorzichtigheid zijn zeer gewichtig, om dat te enthousiaste propaganda en te gunstige voorstelling van de feiten maar al te licht verwachtingen wekken, die niet kunnen worden vervuld. Ook met inlichtingen ten aanzien van de broei ende wetenschap wilde spr. voorzichtig zijn. NED. BOERINNENBOND CONTRA INTREKKING DER WARENWET. Het bestuur van den Ned. Bond van boerinnen en andere plattelandsvrou wen heeft, zooals we reeds in 't kort meldden, een adres gezonden aan de leden der Tweede Kamer, waarin het zegt het ten zeerste te betreuren, in dien het Bezuinigingsontwerp tengevol ge zou hebben, dat de Warenwet geheel buiten werking werd gesteld, daar deze zoowel uit een hygiënisch als econo misch oogpunt, van het grootste belang wordt geacht. Intrekking der Warenwet moet, aldus adr., leiden tot een ongezonden toe stand. Het is te voorzien dat de groote gemeenten, de steden, dit toezicht niet zullen willen missen en dus hun keu ringsdiensten in stand zullen houden, doch in het bijzonder wordt gevreesd, dat gemeenten, welke weinig finantieel- krachtig zijn en waar men niet zoo van het belang van een, zij het beperkten, keuringsdienst doordrongen is, spoedig geneigd zullen zijn, de gelden, noodig voor dit toezicht, in te houden. Dit ge val zal zich, naar alle waarschijnlijkheid, voordoen in tal van kleine plattelands gemeenten. Voorts zal het nog zeer de vraag zijn of de gesaneerde gemeenten vrij blijven om de gelden voor het toe zicht op waren uit te trekken. Het ge val zal zijn, dat de eene gemeente wel een toezicht op waren heeft, de andere gemeente daarentegen niet, en dat wa ren, welke in een gemeente met toe zicht werden afgekeurd, in een andere gemeente zonder toezicht verkocht wor den, met alle nadeelige gevolgen daar aan verbonden. Het platteland zal van een dergelijken toestand in het bijzonder de nadeelige gevolgen ondervinden. Niet alleen zal hierdoor de volksgezondheid ernstig be nadeeld worden, doch vooral ook zal de handel in ondeugdelijke waren daar door ten zeerste worden bevorderd. Het bestuur verzoekt de Kamer, er bij de Regeering op aan te dringen, de Warenwet niet geheel buiten werking te stellen en dusdanige maatregelen te ne men, die een redelijk voortwerken van den Keuringsdienst waarborgen. EEN VLIEGTUIGENFABRIEK IN INDIë. Naar wij vernemen, heeft de Droogdok Mij. Tandjong Priok in samenwerking met de N.V. Koolhoven vliegtuigen be sloten tot oprichting van een vliegtuig fabriek in Ned.-Indië; deze fabriek za heeten Eerste Ned. Indische Vliegtuigen fabriek (E.N.I.F-) en gevestigd worden te Tandjong Priok (Java). De bedoeling is I in Ned- Indië de verschillende types vliegtuigen, waarvan de Koolhovenfa Al wat men zegt dient waar te zijn, maar daarom is het nog niet noodig alles wat waar is te zeggen, ook als men weet daarmee anderen te grieven. briek de licenties bezit, te gaan bouwen, 3e directie van de nieuwe fabriek be rust bij de Droogdokmaatschappij Tand jong Priok. De directeur van deze maat schappij, de heer D. Croll, zal zich bin nenkort in verband met de nieuwe on derneming naar Indië begeven. Men hoopt de fabriek binnen niet te langen tijd te kunnen openen (N.R.C.) DE HANDELSBESPREKINGEN TE ROME DUREN VOORT. Naar men ons thans in tegenspraak met een vorig bericht meldt, worden de besprekingen te Rome over de re geling van het handels- en betalings verkeer met Italië nog voortgezet. Wan neer de Nederlandsche delegatie, die zich dus nog te Rome bevindt, zal te- rugkeeren is derhalve op dit oogenblik nog niet bekend. Mr. Marchant en „de Protestantsche natie". Ter gelegenheid van de inzegening van Egmond's priorij verscheen het tijd schrift „Bouwen" met een Egmond-num- mer. Onder den titel „Inkeer en herstel" schrijft oud-mini'ster Marchant daarin o. m.: (n.s.) Het verheugt mij, dat mij hier de gelegenheid wordt geopend om terug te komen op het aandeel, dat ik op 4 Sep tember 1934 als Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen mocht ne men in de opening van de tentoonstel ling „de Abdij van Egmond", gehouden in het Gemeentelijk Museum te 's-Gra- venhage. Bij die gelegenheid heb ik een redevoering uitgesproken, die met haar nasleep beroering heeft gewekt. Sommigen bleken van mening, dat bij een dergelijke gelegenheid een mi nister niets behoort te zeggen. Hij moet zich tot frasen bepalen en alles vermij den, waarover verschil van mening heerst. Ik deel die mening niet. Wie, vooral in een tijd als wij thans bele ven, deel heeft in de leiding van ons volk, verzaakt zijn plicht, als hij over deze dingen zwijgt, omdat niet ieder zijn mening deelt. Ik heb voorzichtig gesproken. Ik heb niet gezegd, wat sommigen beweerden, dat het alleen protestanten waren, die zich in die tijd te buiten gingen en dat uitsluitend katholieken waren de lei dende partij.- Ik heb alleen gezegd, dat de Benedictijnen van Aflalbertus alleen goed hadden gedaan, geen kwaad. Van dit oordeel bleek ook de Zwijger te zijn, die heeft aangemaand om hen te spa ren. Hij kende zijn Pappenheimers. Maar „de lagere instanties" gingen desondanks hun gang. Ook hier is niets nieuws onder de zon. Bezwaar konden tegen mijn redevoe ring alleen zij hebben, die uit papen- haat een Minister verboden willen zien de waarheid te zeggen; die een foutie ve „historische visie" willen handha ven; die vóór alles vasthouden aan de historisch onjuiste stelling, dat het Ne- derlanse volk in een protestantse na tie, dat wil zeggen, een natie, waarin protestanten nummer één zijn, en katholieken een gevaar. Daartegen was juist mijn waarschuwing gericht, omdat deze ijveraars een gescheiden en twis tend volk stellen tegenover de ontzet tende aanvallen op het christendom zelf; omdat zij aldus elke weerstand breken. Ik meen te mogen zeggen, dat ik de strijd, hierover door anderen in de Tweede Kamer ontketend, heb gewon nen. De ridders van „de protestantse natie" hebben het afgelegd. Dat ik toen reeds op weg was om katholiek te wor den, kan niets veranderen aan de kracht der argumenten. DE PRIJS VAN ONS BROOD. Naar aanleiding van de beschouwing in „Het Vaderland", over den prijs van ons brood (waaraan wij gisteren 't een en ander ontleenden) schrijft men ons uit Zeeuwsch-Vlaanderen W.D.: In dit stuk wordt gesproken over een loon der bak kersgezellen van f 30 per week. In deze omgeving kan men voor dit loon echtct wel 10 bakkergezellen bekomen. De meeste bakkersknechts in Z.-Vlaanderen verdienen f 2 a f 4 per week en dan soms bij e.en arbeidsweek van 101 uren. Zij maken het brood hier dus niet duur. EEN ADRES AAN DEN RAAD. Een aantal bewoners en/of eigenaren van panden aan den Kinderdijk en Ko rendijk hebben een adres aan den Ge meenteraad gericht, waarin wordt ge zegd; Dat het hun opgevallen is, dat in de stukken voor de a.s. vergadering betref fende de verbetering van de Dokhaven, wordt gesproken van het plaveien der ruimte tusschen de nieuwe beschoei ing en de afscheiding langs de achter zijde der përceelen; dat uit die bewoordingen als 't ware te lezen is, dat de geplaveide strook als openbaar voetpad of weg zal worden ge bruikt; dat zij verwachten, dat daartoe niet zal worden overgegaan, aangezien toch een zoo afgelegen pad of weg van wei nig nut voor openbaar verkeer kan zijn; dat het hun voor het veilige wonen of gebruiken van de perceelen en voor hun vrijheid van doen ongewenscht voor komt achter de afscheiding een derge lijk pad of weg aan te leggen. Redenen waarom zij eerbiediglijk ver zoeken den tegenwoordigen toestand, d.i. het afgesloten zijn door het dokwater, te laten voortbestaan. RATTENVERDELGING. Heden is men begonnen van wege den reinigingsdienst met de rattenverdel- ging op groote schaal. Men heeft daar voor noodig gehad 30 groote brooden, 40 bokkingen en 20 liter crepa. De dooreen gemengde massa is of wordt verspreid langs de kanten ver- kanaal, kaden, balkengat, grachten er. vesten en bij de ongeveer 50 personen, die kennis gaven last te hebben van ratten, men komt dan later informeeren naar het resultaat. Ook zij, die alsnog kennis geven, zul len gratis van hun rattenplaag bevrijd worden. Succulenta. Alhier is opgericht een kring Wal cheren van „Succulenta" met de be doeling om door lezingen en filmver- tooningen meer wetenschappelijke be kendheid te geven aan het leven der cactussen. Reeds gaven zich 14 personen als lid op en is een bestuur gekozen J. H. Koers, voorzitter, mevrouw Terweer, tweede voorzitster, Marinissen, secre taris, A. Minderhoud, tweede secreta ris en mevrouw Voorthuijsen, penning- meesteresse. De speldjesverkoop voor Herwon nen levenskracht heeft gisteren f 226 opgebracht. De wafeltjes dag. Morgen zullen de wafeltjes aan den man worden gebracht, die verkocht worden ten bate van de Middelburgsche vacantieschool. Vindt men ze lekker en wil men nabestellingen doen, dan kan dat voor tien uur geschieden aan de Huishoudschool en daarna aan de tent op de Markt. Naar wij vernemen houdt de Bond van loodgieters- en fitterspatroons in Ne derland zijn jaarvergadering op 3 en 4 Juli a.s. hier ter stede. De collecte voor het Plaatselijk Crisiscomité heeft deze week f 55 op gebracht. In de week van 21 tot 27 Juni zijn in het gewone bad 2105 en in het volksbad 1922 baden genomen. Voor den Scheldebekerzwemwed- strijd, welke op Zaterdag 6 Juli met het oog op het tij, te 5 uur aanvangt, hebben zich 17 heeren en 9 dames aangegeven o.w. 2 Engelsche en een Belgische zwemmer. SOUBURG. Donderdagavond hielc de Zwemvereeniging „Luctor et Emergo" alhier onder leiding van den heer A, C- Hildernisse uit Vlissingen een druk bezochte ledenvergadering in café Dorpszicht. Allereerst werd door ds. Spijkerboer gevraagd of het bestuur de verzekering wilde geven, dat nimmer meer op Zondag zou worden vergaderd Middelburg, 28-VI-'35. Donderdag: hoogste lucht temperatuur 25.6 °C 78 °F); laagste 16 °C (61 °F). Heden 9 h: 17.6 °C; 12 h: 19 C. 0.3 mm regen of neerslag. Hoogste barometerstand te dezer stede, in het afgeloopen etmaal: 776 mm; laagste 770 mm. Hoogste barometerstand in het Euro- peesche waarnemingsgebied: 773.1 mm te Le Havre; laagste 753.4 mm te Sey- disfjord. Verwachting tot morgenavond: Zwakke tot matige wind uit W. rich tingen, gedeeltelijk bewolkt, droog vrij warm weer. Zon op: 4 h 42; onder: 21 h 24. Licht op: 21 h 54. Maan op: 2 h 13; onder: 19 h 45. N.M. 30 Juni. Hoog- en Laagwater te Vlissingen. Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere is 38 min. later Springtij.) Vr. Za. Zo. 28 29 30 Juni. Hoogwater. 12.34 24.55 13.27 1.46 14.12 Hoog- en Laagwater te Juni. Hoogwater. Vr. 28 1.40 14.20 Za. 29 2.42 15.17 Zo. 30 3,37 16.08 Laagwater. 6.29 18.53 7.23 19.51 8.13 20.41 Wemeldinge. Laagwater 7.29 20.02 8.24 20.57 9.14 21.43 daar dit naar spr's meening niet noo dig was geweest. De voorz. deed een dusdanige toezegging- De voorz, gaf vervolgens een over zicht van de kosten voor 1935, welke aan het oprichten van een reddingsbri gade verbonden zijn. Na eenige bespre king besloot de vergadering met groo te meerderheid van stemmen tot op richting der brigade. Een voorstel van het bestuur, betreffende het aanstellen van een instructeur die tevens als hulp voor den badmeester zal dienst doen werd eveneens goedgekeurd. En idem een voorstel tot uitbreiding van de kleedkamers. Een 16-tal personen gaf zich op fds lid der reddingsbrigade, welke na keuring bericht zullen ontvangen of zij toegelaten kunnen worden. VEERE. Een landbouwer onder Vee- re, aan den 's Landsschuurweg, heeft een bijzonder staaltje van Oranjegezind heid getoond op zijn bedrijf. Wij zagen, namelijk, dat hij onlangs de hekken van zijn erf en weiden oranje-blanje-bleu had laten schilderen. Nu is hij verder gegaan en heeft zijn maaimachine in dezelfde kleuren geschilderd, hetgeen niet alleen een merkwaardig, doch tevens een vroo- lijk kleurig gezicht geeft. PAARD DOOR BLIKSEM GEDOOD. ARNEMUIDEN. Tijdens het zware on- weder in den nacht van Woensdag op Donderdag werd in de weide van hof stede „Oranje Polder" een vierjarig paard door het hemelvuur getroffen en gedood,» RAAD VAN YERSEKE. YERSEKE. Donderdag vergaderde de Raad, onder voorzitterschap van bur gemeester H. C. J. Gunning. Wethouder P. de Koeyer fe liciteerde den burgemeester met zijn herbenoeming, mede namens den Ra,ad. De Voorz. sprak er zijn leed wezen over uit, dat de heer L, van Es heeft gemeend te moeten bedanken als raadslid. De distributie van pekelharing kon niet doorgaan wegens .gebrek aan be langstelling. De werkzaamheden der visscherij- centrale zijn geëindigd voor de oesters per 15 voor de mosselen per 24 Juni 1.1., waardoor de heer Ort als tijdelijk ambtenaar ter secretarie is ontslagen. De heer G. D a a n e vroeg inlich tingen over de straatbelasting daar 't hem voorkwam dat op 't oogenblik hier onbillijkheden mee plaats hebben. De voorz. en weth. De Koeyer verstrekten de gevraagde informatie. De heer Cornelisse deelde mede dat de geloofsbrieven van de nieuw be noemde leden in orde zijn bevonden. Bij de rondvraag vroeg de heer Van E s inlichtingen omtrent de demping van de sloot bij 't kerkhof. De heer H i r d e s informeerde of de

Middelburgsche Courant | 1935 | | pagina 1