SLANKE JIM examen KRONIEK van den DAG. ZEELAND. TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE COURANT) VAN WOENSDAG 26 JUNI 1935. No. 148. Perskroniek. N.V. „P.Z.E.M." i aam |koop, igterf Lagu lelden kei E aagd, /erkV |j we- }ieven Cou- cpaar» auder, en te srpol- |7x te xEB. Iderne I Korte 111! IJKS t ilsche [koop. 178, 50 CTr 160 ct. ct. p. |P- kg. bal. I'burg. Imt U Wij ir wij paar IWeef- |urg. SSON I's 4 c. (Prima cteeën ÏCENT srraad Rij- Nieuw régime in Zu|d-Slavrë. Jeftitsj van 't tooneel ver dwenen. Zijn opvolger heet de dictatuur te zullen liquidee ren. Prins Paul voorstander van een federale monarchie De onderdrukte volksgroe pen hebben reden tot verheu ging- De kabinetscrisis, die aan het einde der vorige week onverwachts in Zuid- Slavië uitbrak, is gisteren opgelost ge worden. Stojadinowitsj, een der gema tigde Servische leiders, heeft een mi nisterie gevormd; dat zich als natio nale regeering aandient. Naar verluidt zou het in de bedoeling van dit nieuwe kabinet liggen het dictatoriale régime nu werkelijk te liquideeren en den parlementair-democratischehn re- geeringsvorm te herstellen. Natuurlijk niet op slag of in een handomdraai, doch langs den geleidelijken weg. In het na jaar zullen wellicht nieuwe verkiezin gen worden uitgeschreven. We hebben op deze plaats reeds en kele malen den achtergrond van alle politieke gebeurtenissen der laatste ja ren in Zuid-Slavië belicht: De vereeni- ging van het voormalige Servië met stukken van de voormalige Donau-mon archie (Kroatië, Slovenië, Bosnië etc.) tot één koninkrijk Zuid-Slavië (of Joego-Slavië) heeft in de praktijk een heele reeks ongelukkige gebeurtenissen opgeleverd. De Serviars, als mede-over winnaars uit den wereldoorlog achtten zich geroepen de overwonnenen (Kro aten, Slovenen etc.) geheel te overheer schen. Dat riep zulk 'n tweedracht in 't leven (zich o.a. uitende in schietpartijen met doodelijk gevolg in het parlement), dat eenige jaren geleden koning Alexan der de dictatuur instelde. Bevredigend kon dit régime op den langen duur nooit worden. Met onder drukking sticht men niet een gezonde samenwerking. De laatste maanden voor zijn gewelddadigen dood moet Ko ning Alexander, die dit begreep, dan ook rondgeloopen hebben met plannen, om de dictatuur althans te verzachten Na den dood van den koning is de bekende staatsman Jeftitsj eenige maanden opgetreden als de sterke man in Zuid-Slavië. Hij beloofde te zullen volbrengen, wat Alexander I niet meer vergund was geworden en schreef nieuwe verkiezingen uit. Enkele weken geleden zijn deze, zooals men zich zal herinneren, gehouden; maar op zulk een wijze, dat ze met elk begrip van democratie spotten. De oppositie stond aan grove willekeur bloot en er werd bij de telling naar hartelust geknoeid. Desondanks behaalde de oppositie (waarin de Kroaten den toon aangaven) nog 700.000 stemmen, tegenover ruim 1 millioen op de regeeringslijst. Deze uitslag beteekende een gevoelige "klap voor het prestige van Jeftitsj. Het was nauwelijks denkbaar, dat hij 't nog ge- ruimen tijd zou kunnen bolwerken, zon der tot nieuw machtsmisbruik zijn toe vlucht te nemen. Aan het einde der vorige week is zijn kabinet opeens in puin gevallen. On- eenig'heid tusschen de ministers onder ling (in verband met de verkiezings praktijken) deed een viertal hunner ontslag indienen; de overigen, Jeftitsj inbegrepen, moesten toen wel volgen. Als gezegd heet de nieuwe regeering, van plan te zijn, de dictatuur nu werke lijk te liquideeren. Op zichzelf zou men in een dergelijke verzekering niet veel vertrouwen behoeven te stellen. Jef titsj deed een zelfde belofte: en men kent de praktijk. Echter: bij de tot standkoming van h«t kabinet-Stojadi- nowitsj zijn verschijnselen opgetreden, die voor de oppositie bemoedigend mo gen heeten. De voornaamste regent, prins Paul, het koninklijk gezag voor den 11-jarigen Peter uitoefenende, ont- door GEORGE OWEN baxter. 5). ,,U zoudt een goed bestaan daarmede •kunnen verdienen", zeide zij. ,,Niet het bestaan van een gentleman", antwoordde hij. „Zoo staan de zaken", vervolgde hij samenvattend, „ik zou u meer proeven kunnen geven als u dat zoudt wenschen". „O, neen, dank u". „Goed, nu weet u, wat ik kan doen. vertelt u mij dan, hoe ik u helpen kan- Ik vergeet de kaarten nog", voegde hij er bij. „Die kwamen later". „U bedoelt. „Gemerkte kaarten natuurlijk". „U hebt vaak uw hand op fortuinen kunnen leggen, is het niet?" „Meer dan eens". „Maar nu bent u hier in een kleine stad in het Westen en niet zoo erg voorspoedig, naar het mij voorkomt". „Ik heb altijd goede rente.genoten om zoo te zeggen, maar nooit het geluk ge had een som in handen te krijgen, die als hoofdsom kon dienen. Als de rente op was en ik heb een duren smaak dan moest ik weer opnieuw beginnen. Maar ik ben in de West geboren en daarom kom ik steeds hier weer terug". „U bent in veel plaatsen geweest?' ving n.l. den Kroatischen leider Matsjek in audiëntie. Geruimen tijd heeft Mats jek met Prins Paul gesproken en na af loop van het onderhoud zag hij er op geruimd uit. Het schijnt, dat prins Paul nooit met de dictatuur gesympathiseerd heeft en nu van plan is, om er zoo gauw mo gelijk een eind aan te maken. In het nieuwe ministerie zijn bovendien een aantal personen opgenomen, van wie men weet, dat ze het herstel van den parlementair-democratischen regee- ringsvorm voorstaan. De Kroaten en Slovenen hebben dus voorloopig heel veel reden, om zich over den politie- ken gang van zaken der laatste dagen te verheugen. Wij zeggen met opzet voorloopig, want zij hebben het pleit nog lang niet gewonnen. De Servische conservatieve groepen, die handhaving van de dicta tuur voorstaan en in elk geval niets willen weten van Kroatisch en Slo- veensch zelfbestuur (Zuid-Slavië zou een soort van federale monarchie moe ten worden) komen zonder twijfel te gen de huidige ontwikkeling in 't ge weer. Er zal nog wel 't een en ander voorvallen, alvorens de democratische plannen verwezenlijkt zijn. Maar dat neemt toch niet weg, dat de kansen voor de Kroaten en de overige onder drukte volksgroepen er nog nooit zoo goed lijken te hebben voorgestaan als op 't oogenblik. De prijs van ons brood. Het lib. Vaderland bespreekt een bro chure, die de bakkersgezellen hebben laten verschijnen over den prijs van ons brood. In deze brochure wordt o. m. be toogd: Een brood van 8 ons kost in Neder land gemiddeld 15.70 cent. Wanneer men dezen prijs in zijn verschillende be- standdeelen ontleedt, krijgt men de volgende percentages; Grondstoffen, 50 procent; loonen 23.13 pet.; brandstoffen 1.45 pet.; onkosten 10,90 pet., afschrijving interest 2.50 pet.; diversen, 1.92 pet.; en winst voor den bakker, 11,11 pet. Om nu den prijs van het brood mei één cent te verlagen alleen ten koste van de loonen, zouden die met 45 per cent dienen verminderd te worden. Zij bedragen thans gemiddeld 30 gulden per week en zouden dan nog slechts 16.41 zijn. Daarbij dient opgemerkt te worden, dat de steun aan de tarweverbouwende boeren ongeveer even groot is als het loon van alle betrokken arbeiders. Er is immers 35 pet. binnenlandsche tarwe in het meel verwerkt en de prijs daarvan is viermaal zoo hoog als de wereld marktprijs (richtprijs van tien gulden plus twee a drie misschien zelfs nog meer gulden om het verlies goed te maken op de tarwe, die men voor vee voeder moet verkoopen of tegen lagen wereldmarktprijs moet uitvoeren, na dat men ze tegen den richtprijs heeft op gekocht). Zonder tarwesteun zou het heel ge makkelijk zijn om bij gelijk blijvende loonen en winsten den broodprijs met drie centen te verlagen in plaats van met een cent. Dit is niet bedoeld als pleidooi voor de afschaffing van den tarwesteun, maar als een voorbeeld van de tegenstelling der belangen bij de aanpassingspolitiek. De berekening van de bakkersgezel len is echter toch niet heelemaal juist, zoo betoogt het Vaderland verder. Zui ver rekenkundig wellicht niet, maar het gevaar ligt in het rekenen met gemid delden. Iedere Haagsche huisvrouw weet wel, dat ze meer betaalt dan 15.70 voor 8 ons brood. De gemiddelde prijs wordt gedrukt door den lagere prijs op het platteland, wat in dit geval van bizon der groot belang is, omdat het hier al weer gaat om een belangentegenstelling tusschen stad en land. Van de gemiddel de loonen geldt natuurlijk hetzelfde. De bakkersjongen in een kleine gemeente, die een hongerloon verdient, heeft niet zoo heel veel aan de wetenschhap, dal het gemiddelde loon 30 gulden is. Maar ook op grond van die gemiddelden kan men niet nagaan, of er misschien niet wat af kan, ten einde tot een prijsver mindering te komen. Daarbij gaat het ook niet op, alleen maar met centen te rekenen. Het is waar, dat wij geen klei ner eenheid kennen dan den halven cent en dat de brooden ook per halve eenheid van 4 ons verwacht worden. Maar het zou mogelijk zijn den prijs van het brood één of zelfs twee of drie cen ten naar beneden te drukken door een algemeenen druk op alle elementen van dien prijs. De bakkersgezellen krijgen dan iets minder loon, maar moeten ook minder geld uitgeven, allereersL voor hun brood en verder ook voor allerlei andere artikelen, die dank zij het goed- koopere brood en de algemeene deflatie, in prijs kunnen dalen. Dit is niet alleen mogelijk, het is ook volstrekt noodig, wanneer men de na tionale economie weer gezond wil ma ken zonder den gouden standaard les te laten. Men heeft langen tijd gedacht, dat het wel van zelf zou gaan door de wer king der natuurlijke krachten. Vijftig jaar geleden zou het ook wel vanzelf gegaan zijn. Thans is er te veel poli tieke macht in het economische dooi- gedrongen. De vraag of dit goed is of kwaad, laten wij hier buiten beschou wing. Waarschijnlijk is het een onaf wendbaar resultaat van de bescha vingsontwikkeling. Maar daar dat zoo is, dient de overheid ook den moed te hebben in te grijpen, waar algemeene verlaging noodig is. Verlaging, die, waar ze evenredig wordt toegepast geen vermindering van welvaart moet be- teekenen, maar slechts vermindering van geldcirculatie. (Of er dan uit ande ren hoofde b.v. de gewijzigde ver houding van Europa tegenover de res* van de wereld toch een werkelijke vermindering van welvaart komt, wei- ke niet kan worden goedgemaakt door onze verbeterde techniek, is alweer een kwestie, die wij hier buiten beschou wing laten). NIEUW SCHIP VOOR DE KON. PAKETV. MIJ. De n.v. Koninklijke Paketvaartmaat- schappij te Amsterdam heeft opdracht gegeven tot den bouw van een motor schip, dat den naam Maetsuyker zal ontvangen en op stapel wordt gezet bij de Nederlandsche Dok Maatschappij n.v. te Amsterdam. Het schip wordt voorzien van een passagiersinrichting met 2 klassen. De motor van 3600 a.p.k. zal gele verd worden door Werkspoor n.v. te Amsterdam, te installeeren door de Nederlandsche Dok Maatschappij. GEEN RIJWIEL-DOUANEKAARTEN MEER VOOR BELGIë. De A.N.W.B. meldt: Nadat wij kort geleden hadden be richt, dat de rijwiel-douanekaarten voor het meenemen van een [gebruikt rij wiel naar België door buiten België woonachtige personen voorloopig tot 15 November waren afgeschaft, zijn er door enkele der vereenigingen, welke deze douanekaarten plegen te verkoo pen, berichten gepubliceerd, welke ons aanleiding hebben gegeven, zoowel aan de grens als bij de Belgische regeering een onderzoek in te stellen. In deze berichten werd n.l. beweerd dat men zonder douanekaart de grens alleen kon overschrijden teh koste van tijdroovende formaliteiten en alleen op bepaalde uren, zoodat men verstandig zou doen, toch zulk een kaart te koo- pen. Wij kunnen deze voorstelling van za ken, welke wij zeer betreuren, thans op grond van bovengenoemd hernieuwd onderzoek ten stelligste tegenspreken. Wie nu nog een rijwiel-douanekaart voor België koopt, schaft zich een vol komen overbodig en dus waardeloos document aan. Zonder douanekaart kan men, voor loopig althans tot 15 November, op pre cies dezelfde uren de grens passeeren als mét een douanekaart en zonder die kaart behoeft men geen enkele andere formaliteit te vervullen dan mèt dou anekaart. Het heeft dus geen zin, zich zulk een overbodig document te laten verkoo pen. rxriKCTBxxaxani „Duizenden, ja natuurlijk". „Engeland en Frankrijk, naar het schijnt. En ook Italië?" „En Duitschland en Rusland". „Werkelijk?" „En een tocht in Afrika, een tijdlang in Engelsch Indië". „Wat hebt u daar wel gedaan?" „Tijgers geschoten", zeide Geraldi, „en gestudeerd". „Wat?" „Hoe te leven zonder werk". „Als de Bramanen, bedoelt u?" „Neen, juist het tegenovergestelde". Miss Asprey lachte, zij scheen er ple zier in te hebben. „Nog andere plaatsen?" „Ik maakte jacht op een groot paard in Arabië en ik reisde een groote parel na over de Zuidzee-eilanden. Dat zijn mijn voornaamste reizen". „U spreekt zeker veel talen, is het niet?" „Ja, een half dozijn, een ervan een doode, waarop ik trotsch ben". „Maar hoe hebt u dat kunnen doen? Of hebt u een fotografisch brein?" „In het geheel niet, maar bij zulk een leven heeft men veel vrijen tijd. Weet u, wat de meeste mannen doodt?" „Wat dan?'r~ „Acht uur per dag op een kantoor zit ten, nog twqe uur om te komen en te gaan, nog eenige uren niets doen of wat onzin om uit te rusten; dat zijn twaalf van de vierentwintig uur- U ziet, zij hebben niet veel tijd over om te le ven". „Daar heb ik nooit aan gedacht", gaf miss Asprey toe. „Terwijl elk moment van mijn leven aan mij behoort, behalve wanneer ik door de wet word vervolgd". „Is dat vaak voorgekomen?" „Een dozijn maal of zoo". „U hebt vaak voor vervolging moeten vluchten; hebt u zelf wel eens ver volgd?". „Heel veel". „Waarom?" „Om mijn eigen wet ten uitvoer te leggen". „Hoezoo?" „Gewoonlijk werk ik alleen, maar nu en dan moet men hulp nemen. En bijna altijd tracht de helper u in het eind te bedriegen". „Werkelijk?" „Natuurlijk; en dan moet men op pad gaan om zijn eigen deel op te eischen". „Dat zal wel bijzonder moeilijk zijn". „Zeker, dat is, waarom ik bijvoorbeeld naar Indië ging", „Wel", zeide het meisje tenslotte, „ik denk, dat het wel gaan zal. Ik bedoel, dat ik u zou willen vragen om een spoor voor mij te zoeken". Hij had geen tijd om te antwoorden, want er werd snel en haastig op de deur geklopt en de kruk werd ongeduldig heen DE MINIMUMPRIJS VAN MOSSELEN. In de St.ct. is een wijziging van de Crisis-mosselbeschikking 1934 I opge nomen. Daarbij is o.m. bepaald, dat: de minimumprijs, bedoeld in arti kel 3, lid 2, van het crisis-mosselbesluit wordt vastgesteld als volgt: a. voor 1ste mosselen 2.25 per 100 kg.; b. voor 2de soort mosselen 1.75 per 100 kg.; 2. De prijzen, vastgesteld in het eer ste lid van dit artikel, gelden ter plaat se (aanvoerplaats) op den wal of over boord. 3. a. Onder een partij mosselen, 1ste soort, als bedoeld in het eerste lid van dit artikel, wordt verstaan een partij mosselen, welke: voor ten minste 20 pet. mosselen be vat van 60 mm en daarboven; voor ten minste 20 pet. mosselen be vat van 5560 mm; voor ten minste 20 pet. mosselen be vat van 5055 mm; terwijl na 1 Juli 1935 een vischgewicht van ten minste 16 pet. wordt gegaran deerd. b. Onder een partij mosselen, 2de soort, als bedoeld in het eerste lid van dit artikel, wordt verstaan een partij mosselen bevat van 55 mm en daarbo ven; voor ten minste 25 pet, mosselen be vat van 5055 mm, terwijl na 1 Juli 1935 een vischge wicht van ten minste 14 pet. wordt ge garandeerd. Reglement van politic voor de polders of waterschappen. Nadat verleden jaar, naast de nood zakelijk gebleken aanvulling op het stuk der stembevoegdheid wegens den aan slag van het gebouwd, in het algemeen reglement voor de polders of water schappen in Zeeland tevens verschillen de op zich zelf staande in de practijk noodzakelijk gebleken wijzigingen en aanvullingen werden aangebracht, zal aan de hand van de in de praktijk opge dane ervaringen, thans ook nagegaan dienen te worden, in hoeverre de an dere waterstaatsreglementen wijziging of aanvulling zullen moeten ondergaan. Ged. Staten hebben gemeend van de verschillende reglementen, waartoe dit onderzoek zich zou moeten uitstrekken, thans in de eerste plaats het reglement van politie voor de polders of water schappen in Zeeland aan zulk een on derzoek te moeten onderwerpen. Ged. Staten lichten aan de Prov. Sta- zorgt 'n „AKKERTJE" ervoor, dat Ge rustig en kalm zijt, helder van hoofd en zonder angst-gevoel, migraine of nare hoofdpijn! (Ingez. Med.) ten verschillende in 't regiem, noodzake lijk gebleken wijzigingen toe en stellen voor deze wijzigingen, die in hoofdzaak zich bepalen tot de artikelen, welker toepassing in verband met de huidige redactie in de praktijk tot moeilijkhe den aanleiding hebben gegeven, vast le stellen als is voorgesteld. Overneming van een weg. Overeenkomstig een verzoek van de Commissie waarin de onderhoudsplich tigen, zijnde de gemeenten Cadzand en Zuidzande en het waterschap Cadzand, van den weg Zuidzande-Cadzand ver tegenwoordigd zijn. stellen Ged. Staten voor dezen weg in beheer en onderhoud over te nemen, onder voorwaarde, dat de tegenwoordige onderhoudsplichtigen gezamenlijk jaarlijks vóór 1 Juli, f 754 betalen of ineens f 16758, beide ten be hoeve van het Prov. wegenonderhouds- fonds. De bedrijfsresultaten over 1934 zijn over 't geheel zeer bevre digend geweest De tram le verde echter een nadeelig sal do op. 'In de Dinsdagmiddag in het gebouw- der N.V. gehouden aandeelhoudersver gadering van de N.V. Prov. Zeeuwsche Electriciteits Maatschappjij" te Mid delburg, is het jaarverslag over het 16e botekjaar, 1934, uitgebracht, waaraan wij het volgende ontleenen: De administratie werd wederom ge regeld gecontroleerd door den heer B. K. Kraaijeveld, accountant te Middel burg. Een ernstige ziekte, welke in het begin van het jaar 1935 den dood ten gevolge had, maakte het hem onmoge lijk, de controle het geheele jaar per soonlijk uit te oefenen; in den heer G. H. Luijendijk vond hij een ervaren me dewerker, die hem krachtig bijstond. De Raad van Bestuur blijft den heer Kraaijeveld erkentelijk vogr het vele werk, dat hij in het belang van de ven nootschap heeft verricht. De jaarstukken zijn onderzocht en in orde bevonden door het Accountants bureau Kraaijeveld en Luijendijk. De stroo.mverkoop nam in het afge- loopen jaar sterk toe; deze steeg, in vergelijking met het voorafgaande, met rond 17 pet. De stijging is aan toene ming van het verbruik zoowel voor in- dustrieele als voor huishoudelijke doel einden en verlichting toe te schrijven. Ook in financieel opzicht zijn de re sultaten van het afgeloopen jaar be- I vredigend. Ditmaal wordt een versterkte afschrij ving alleen op de goodwill, waarmede de v,an de Société Anonyme overgeno men activa van het Trambedrijf belast zijn, voorgesteld, daar de resultaten van dit bedrijf een zoo kraertig mogelijke vermindering van de vaste lasten, wel ke daarop drukken, noodzakelijk ma ken. Daarnaast laten de resultaten we derom, behalve de gewone, eenige ex tra-afschrijvingen op verschillende ac tiva toe. Uit het overblijvende winstsaldo stelt de Raad van Bestuur voor een dividend van 3L! pet, aan aandeelhouders uit té keeren en een bedrag van f 5000 te re serveeren tot vorming van een fonds voor afschrijving van oude meters uit het net te Vlissingen. Het resteerende bedrag ad f 4,277,82 stelt de Raad van Bestuur voor, toe te voegen aan de re serve voor afschrijvingen. Het lid van den Raad van Bestuur, mr. R. M, van Dusseldorp, meende als zoodanig tem oeten bedanken wegens zijn benoeming tot Burgemeester van Goes en zijn aftreden als lid van Ged. Staten in verband daarmede. De Raad is den heer Van Dusseldorp erkentelijk voor hetgeen hij in het be lang van de vennootschap heeft ver richt. Het Scheidsgerecht trad ook dit jaar niet op. De stichting „Tot steun voor het personeel" verleende in het ver en weer gerukt, a'sof iemand in de gang was, die het recht had binnen gelaten te worden, „Dat is moeder", zeide het meisje. De fregatvogel was al reeds achter het gordijn gesprongen. „Neen, dat liever niet", zeide zij „Ik wil liever, dat u deze moeilijkheid dadelijk onder de oogen ziet, als u er niets op tegen hebt". Hij keek haar vastberaden aan „Goed", zeide hij toen. Daarop ging zij naar de deur om open te doen. HOOFDSTUK V. Mevrouw Asprey stormde de kamer binnen; zij was juist het tegenoverge- ste.de van haar dochter, die noch lang', noch kort, noch dik, noch slank was, terwijl haar moeder beslist klein was. Zij had het hoofd en den nek van een meisje, behalve wanneer het licht op de rimpels viel, die haar tweeenveertig ja ren verrieden, m,aar de rest was veel te zwaar, zoodat zij hijgde en met hor ten en stooten sprak na het trappen klimmen. Op haar heigenden boezem schitter de een collier en juweelen glinsterden, als zij haar handen bewoog. „Louise!" riep zij buiten adem uit, „heb je ooit zooiets gehoord? Heb je ooit kunnen denken, kunnen droomen? Ze kwamen zoo maar ons huis binnen! Zij belden zelfs in het geheel niet aan! Ik z,al neef Edgar zeggen, dat hij een voudig eenvoudig heb je ooit zoo iets gehoord, Louise?" „Meneer Chalmers", begon haar dochter. „Die dat wezen!" riep mevrouw As prey uit. „Die die onmogelijke vent! Alsot iemand in ons huis zou durven komen behalve dat teugellooze rapaille zelf, dat „Maar er is toch nog iemand geko men", zeide het meisje. „Louise!" „Ja!" „Dat kan niet. Hoe weet je dat? Hoe zou hij hebben kunnen binnen komer,?" „Wilt u beloven, dat u niet zult gil len?" „Ja, ja, ja!" „Hij kwam mijn kamer binnen." „Ah!" gilde de moeder, dadelijk haar woord brekend. „Louise! Meen je dat? Hier? In deze kamer? Hoe vreeselijk! Wat heb je wei gedaan? Heb je gegild? Ben je flauw gevallen? Heeft hij iets weggenomen? Kind, waar is je juwee lenkistje?" „Ik weet het niet", zeide Louise. „Je weet het niet?" „Neen. maar hier is de persoon in kwestie!" J' (Wordt vervolgd

Middelburgsche Courant | 1935 | | pagina 5