SPORT. ONDERWIJS. KERKNIEUWS. AGENDA. MIDDELBURG; GOES; Dr. P. v. A. venbergsche Hoek heeft aan vijftien kie zers per vergissing inplaats van een stembiljet, een blanco oproepingskaart verstrekt, welke door de diverse kie zers in de bus werden gedeponeerd. Toen een kiezer wederom een oproe pingskaart inplaats van een stembiljet ontving, vroeg hij den voorzitter of er een nieuw soort biljetten werd ver strekt, waarop deze zijn vergissing be merkte. Het stembureau overwoog wat te doen en besloot om de 15 kiezers te verzoe ken opnieuw te komen stemmen en hun hiervoor een kwartje vergoeding te ge ven. Echter de kiezers bleven thuis. Toen werd er een auto gerequireerd om de kiezers te gaan halen en het lukte er veertien te bewegen om opnieuw te stemmen. De vijftiende was echter op reis ge gaan en niet meer te achterhalen. De vraag, welke in Zevenbergen thans gesteld wordt, is of er nu nieuwe ver kiezingen zullen moeten worden uitge schreven. De Internationale Atletiekwedstrijden van E.M-M. De athletiekbeoefening in Zeeland we wezen er reeds eerder op heeft met vele moeilijkheden te kampen. De publieke belangstelling is meestal niet groot, terwijl de ligging van ons district oorzaak is dat men bekende Hollandsche athleten hier maar een heel enkelen keer aan 't werk krijgt- Evenwel, de animo bij de Zeeuwsche athleten is stijgende, wat zeker niet in de laatste plaats het gevolg mag heeten van het werk der vooraanstaande mannen op athletiekge- bied in Zeeland en van dat der K.N.A-U. De internationale wedstrijden, die de Middelburgsche athletiekver. E-M.M- Zaterdagmiddag op het Sportterrein haci georganiseerd, ter gelegenheid van haar 10-jarig bestaan, hadden dan ook een grootere belangstelling verdiend. E.M-M. had kosten noch moeite gespaard om 'n zoo sterk en groot mogelijke vertegen woordiging van bekende Nederlandsche athleten naar Zeeland te laten komen- Bovendien had ook de ver. Olympic te Brugge een aantal athleten voor deel name aangewezen. Een groot 'aantal nummers stonden op 't program. Te kwart voor vijf begon nen waren de wedstrijden even half ne gen geëindigd. In verschillende afdeelin- gen is er aardigen en sportieven strijd geleverd- Bij de loopnummers waren het de Belgen, Breda en Carlier die opvie len, vooral eerstgenoemde; bij het speer werpen toonde v. Meyl van P-S.V. zich uitstekend de meerdere- Doch ook ver schillende Zeeuwsche athleten hebben flink van zich afgebeten. Op prettige wij ze is er gekampt. Des avonds had op de bovenzaal van de Sociëteit „De Vergenoeging" sde prijsuitreiking plaats. De voorzitter van E.M.M., de heer R. van R o o, zeide het op hoogen prijs te stellen dat zoovele athleten naar Zeeland waren gekomen. Ook de deelname van de Bel gische vrienden werd buitengewoon op prijs gesteld. Spr. wees op het vele werk dat het organiseeren van de wedstrij den heeft gevergd. Spr. bracht de K.N. A.U. dank voor den steun aan het dis trict Zeeland en aan E.M.M. verleend. Het deed spr. genoegen dat ook de bur gemeester van Middelburg een groot deel der wedstrijden heeft bijgewoond. Na de gevers van de medailles opge somd en dank gebracht te hebben ging spr, tot de prijsuitreiking over. sche toch maar temidden der hierbij in aanmerking komende hoewel zelden in aanmerking gebrachte „Volheid des tijds" zóó'n overweldigend over wicht nog eeuwen en eeuwen nadien kunnen uitoefenen, dat zelfs de wijd verbreide taal, waarin het andere noor der Veelgodendom door ongetelde tijd- genooten toenmaals placht te worden beleden, voor onze hedendaagsche „des kundige" nazaten dier even genoemde tijdgenooten nog niet weer verstaanbaar is gewordenniettegenstaande noeste onverpoosde arbeid en vergaar de kennis. Ook hier zij weer opgemerkt; dat kennen nog lang geen verstaan met zich meêbrengt- Het geestes-oor komt daaraan te pas en het hoogduitsche oor is min of meer vervreemd door eene in den weg getreden: hier even te memo- reeren „klankverschuiving". In ons groot-nederlandsch taalgebied- je, dat slechts een klein onderdeel uit maakt van 't gebied alwaar dit nu be doelde niet-romeinsche veelgodendom eertijds beleden en dus gewoonlijk be sproken werdin ons taalgebied is allermerkwaardigst die overoude taal onze taal tamelijk ongeschonden blijven voortleven met haren tijd on danks diens wangunst steeds blijven meegaan op eigen bodem onder eigen menschen. Onze eigen menschen heb ben begrijpelijker wijze welhaast te zeggen natuurlijker wijze, sedert alle herinnering ingeboet aan en elk ver staan vergeten van de juiste woord waarden, waarmede deze onze taal ooit tijdens haar heidensch bestaan moet geleefd hebben in den volksmond. Niettemin zijn we toch als goed-ronde Na afloop daarvan heeft de heer Van Roo den trainer der K.N.A.U.den heer P. Korver. d;e de wedstrijdleiding op zich had genomen, dank gebracht en er verder op gewezen dat zijn lessen voor de athleten nu wel van groote waarde gebleken zijn. Spr. bood den heer Korver namens E.M.M. een klein rookstel aan. De heer Korver heeft E-M.M. na mens alle athleten dank gezegA Een vertegenwoordiger van „Te Wer- ve" uit Den Haag wees er tenslotte op, dat de stemming en de sfeer tijdens de wedstrijden buitengewoon aangenaam waren. Spr. hoopte nog meermalen naar Zeeland te kunnen komen. De uitslagen zijn als volgt: 100 meter C klasse: le serie: 1. J. H. v. Runstraat (A.V. '35, Vliss.) 11 4/5 sec:; 2. C. Schellekens (P.S.V.) en 3 P. Rut gers (Te Werve). 2e serie: A- de Baare, (Wilhelmina, M'burg) en A. Witte (R.k.V,, Vliss.), bei den 144/5 sec. 3e serie: Ph. J. Kokelaar (A.V. '35) 123/s sec.; 2. A. de Roo (Odidas, Groede). Finale: le Th. J. Kokelaar (A. V. '35) 12 sec.; 2 C. Schellekens (P.S.V.) 121/10 sec.; 3 J. H. v. Runstraat (A.V. '35) 122/5 s.; 100 m. B. klasse: le serie: 1 C. Stolk (Te Werve) lD/s sec., 2 A. Brakman (Odidas); 3 J. Harinck (Marathon, Vliss.) 2e serie: N. Verkooyen en M. Gosen (beiden P.S.V.): geen tijd. Finale: 1 C. Stolk (Te Werve) 1 l3/s sec.; 2 M. Gosen (P.S.V.) ll4/5; 3. A. Brakman (Od.) 12 s.; 100 m. A. klasse; finale: 1 H. P. Bein- tema (Hellas, Utrecht) 11 3/5 sec.; 2. P- Th. v. d. Heyden (P.S.V.) ll4/5 s. 200 meter C klasse: finale: 1 C. Bos (A.V. '35) 252/5 sec., 2 J. Parent (Mara thon) 26 4/5 s.; 3. J- v. Meenen (Odidas) 27 1/5 sec. 200 meter B klasse: le serie: 1 H. Ot~ ten (Hellas) 25 1/5 sec-; 2 N- Verkooyen (P.S.V.), 3 P. Kambier (E.M.M.) 2e serie: M. Gosen (P.S.V.) 244/_ sec.; 2. A. H. Hage (Olympia, Zierikzee), 3e serie: G. v. Kooten (Te Werve) 253/5 sec.; 2 J. Harinck (Marathon). Finale: 1 G. v, Kooten (Te Werve) 243/5 sec., 2. M. Gosen (P.S.V.) 25 s. 400 meter C klasse: le serie: 1 C. v. Zuyen (Rust Roest, Zierikzee) 61 sec.; 2 F. Jeschar (P.S.V.); 3. J. Maartense (A, V. '35). 2e serie: 1 A, Heyligers (P.S.V.) 584/5 sec.,;.2 Stevens (Te Werve); 3 L. v. Gel der (A.V. '35); Finale: 1 A. Heyligers (P.S.V.) 594/l0 sec.; 2, C. v. Zuyen (Rust Roest) 60 s. 400 m. B.kasse: le serie: 1 G. v. d. Feltz (E.M.M.) 591L sec., 2. M. Kuypers (Te Werve). 2e serie: M. Eykelestam (P.S.V.) 56 sec.; 2 C. den Duik (Te Werev). Finale: 1 M- Eykelestam (P-S.V.), 57 1/5 sec.; 2. G. v. d. Feltz (E.M.M.) 573/s s.; 1500 meter C-klasse: finale: 1 C. v. Opdorp (E.M.M.), 4 m. 383/5 s.; 2, C. Aerssens (R.K.V.A.V.) 4 m. 413/5; 3. J. de Jager (Udi) 4 m. 584/5. 1500 m. B. klasse: finale: 1 M. Breda (Olympic, Brugge) 4 m. 314/5; 2 L. Car lier (id.) 4 m. 35 1/5; 3. A. Kambier 4 m. 36V3- 5000 meter: C klasse: 1 C- v- Sorgen (A.V. '35) 19 m. 54/5 s.; 2 J. Reijnhoud (Udi) 20 m. 151/5, 5000 m. B-klasse: 1 M. Bruinooge (Odidas) 17 m 253/5 sec, 4 X 100 meter estafette: 1 de ploeg van P.S.V. in 484/5 sec.; 2. A. V. '35 in 49 sec. Olympische estafette: aan dit laatste nummer werd door een vijftal ploegen deelgenomen: 1 Olympic uit Brugge in 4 m. U/s sec.; 2 Te Werve 4 m. 42/5; 3. E.M.M. 4 m. 84/5 s. Verspringen met aanloop B-klasse 1 W. Vreeken (E.M.M.) 6.26 meter; 2 M. zeeuwsche zoons onafgebroken en on verdroten blijven aarden naar onze va deren! Er mogen derhalve in vast ver trouwen op een ononderbroken door levend en tevens warm-menschelijk zich wijzigend taal- en spraakgebruiken door alle die eeuwen heen, door ons verwacht worden aan te treffen te zijn op die talrijke (meestal fijn verzorgd uitgevoerde) overigens volkomen la- tijnsche wij-steenen Inniger of juister toelichtende weerschijnsels onzer eigen en zoo ook onzer naburen volksziel, dan die als aan den weg timmerende plicht matige onderschrijvingen veelal door letterverhaspeling niet onmiddelijk thuis te brengen op naam eener al gemeen gehuldigde vrouwelijke stam godheid aangeziene „godinne- of ook wel matrone-eigennameninniger of juister dan deze, voor zooverre im mers de noorder heidenen van oudsher hunne godheden niét plachten uit te beelden noch in gebouwde tempels te vereeren. Dat naderhand beide veelgodendom- men behalve in afgelegen moeilijk bereikbare achterlanden de bedoel de vermenging uiterlijk onmiskenbaar zijn komen te vertoonen pleit aller minst tegen het bovenstaande en gaat later gepaard aan beider opheffing en verheffing.... niet steeds van liever lede De zoogezegde namen NEHALENNIA, VAGDAVERCVSTIS en zeer vele soort gelijke (na rechtgezette letterverhaspe ling) evenzeer thuis te brengen inheem- sche bewoordingen op die steenen be oogen de inheemsche toelichting naar plaats dan wel naar omstandigheden in- Gosen (P.S.V.) 6.25 m.; 3. H. Beintema (Hellas) 5.95 m, C.-klasse: 1 T. v. d. Heyden (P.S.V.) 5.81 meter; 2. A. Brakman (Odidas) 5.69; 3. Hage (Olympia) 5 m. 62. Hoogspringen met aanloop C-klasse: 1 P. v. Driel (Marathon) 1.70 meter; 2 G. Matthijsens (R.K.V.A.V.) 1.60; A. Meekeis (idem) 1.60. B.-kasse: 1 P. v. Ooyen (P.S.V.) 1.65 meter; 2 en 3 J. Parent (Marathon) en J. Wolthers (Hellas) 1.60 m.; Kogelstooten C-klasse: 1 J. Stevens (Te Werve) 10.55 meter; 2 J. G. de Ja ger (Udi) 10.52; 3 H. Otten (Hellas) 10.52 m. B-klasse: 1 P. Zuydweg (Marathon) 12.03 meter; A. de Bruijn (Hellas) 11.07 m.; 3 J. Bosman (P.S.V.) 11.02 m. A-klasse: 1 H. Kamerbeek (P.S.V.) 12.26 meter; 2. J. J. Schipper (E.M.M.) 12.10 m.; A. v. d. Werken (P.S.V.) 11.22 meter; Discuswerpen C-klasse: 1 W. Vreeke (E.M.M.)) 31.92 meter; 2 G. Matthij sens (R.K.V.A.V.) 29.18; 3 L. Maas (E. M.M.) 27.90. B-klasse: 1 P. Zuidweg (Marathon) 33.80 meter; 2 J. Bosman (P.S.V.) 30 m.; 3. Turnhout (P.S-V-) 29.85 m. A.-klasse: Ad. Vreeken (Haarlem) 35.90 meter; 2. A. v. d. Werken (P.S. V.) 31.10; 3 A. Kamerbeek (P.S.V.) 30.90 m. Speerwerpen C.-klasse: 1 C. J. Aers sens (R.K.V.A.V.) 41.83 meter; 2 J. Ste vens (Te Werve) 40.38 m.; 3. P. v. Driel (Mar.) 39.30 m. B-klasse: 1 P. Kambier (E.M.M.) 41.45 meter. A-klasse: 1 P. v. Meyl (P.S.V.) 54.16 meter; 2. J. Wolthers (Hellas) 49.79 m. Voetbal, ZEEUWSCHE ELFTAL- ZWALUWEN 4—10. Zooals te verwachten was, is de ont moeting tusschen het Zleeuwsche elf tal en een Zwaluwenelftal, geëindigd met een flinke overwinning van laatst genoemden. De Zeeuwen immers spelen alle in de tweede klasse, en het Zwa luwenelftal bestond bijna geheel uit eer ste klassers, en dat niet alleen, maar zelfs uit „uitgezochte" eerste klassers. Er waren Zwaluwen bij, die de Oranje shirt droegen, nog dragen, en nog wel eens dragen zullen. Adam, b.v., is het laatste jtaar wel wat zwaar geworden, maar toch nog een prima speler," die zijn bewaker meestal te vlug af was. Vooral in het begin had de HVV-er nog al eens met zijn bekenden schaar- slag succes. Drok, die de rechtsbinnen plaats bezette, speelde keurig met Adam samen, en zal nog wel eens van zich laten hooren. Lagendaal op de midden voorplaats, speelde ^-aar zoo gemakke lijk als in zijn clubelftal en nam niet minder d,an 5 doelpunten voor zijn re kening. Als we daarbij opmerken, dat de linkervleugel, bestaande uit Van Spaendonck 'een veelbelovende spe ler! en Boelhouwer, niet veel voor den rechtervleugel onderdeed, dan be grijpt men wel, dat de Zeeuwsche ach terhoede voor een zeer zware taak stond. De Zeeuwsche verdediging was tegen dit vijftal dan ook niet opgewas sen en als gevolg daarvan bleek ook Vijgeboom niet zoo zeker van zich zelf, als we van hem gewend zijn. Eenige der tegenpunten zou hij onder normale omstandigheden zeker gekeerd hebb" Middenliniie en verdediging van het Zwaluwenelftal waren eveneens van goed gehalte, zoodat de Zeeuwsche aan val het al niet veel gemakkelijker had dan de Zeeuwsche verdediging. De wedstrijd als geheel gezien, heeft het Zeeuwsche elftal dien niet slecht gespeeld. Een handicap was dat de Zwa luwen reeds zoo spoedig met 20 voor stonden. Had Ploegaert toen den straf schop weten te benutten, en had Janis- se hier later niet juist naast geschoten, gegrift onder 't erboven staande godde lijke en boven het eronder staande per soonlijke en zakelijke.... alles in het latijn met die inheemsche bewoording er tusschen in verlatiniseerd. Het tot ons gekomen toponiem „Walcheren" is niet verlatiniseerd en draagt in zich de in tensiveerend vernomen uitwerking van 'n soort lidwoord zoo noemde men b.v. in de vorige eeuw in de noorder provinciën de nachtboot op Amster dam en 't IJde IJker nacht boot. Die K of Ch lezer! is eigenlijk in onze .aanverwante dialecten eene „t".. zoo'n krachtig lidwoord hoort men even wel niet in NEHALENNIA als zijnde min of meer verlatijnst en't latijn bezigt geen lidwoord. Onbeholpen en nog bij lange na niet door geijkte schrijfwijzen gebonden staat daarin weergegeven schier onherkenbaar de zeer oude formatie waarop ook het to poniem Walcheren berust zie Nom, Geogr- N 1. IX bl. 95 en waarmee we reeds lang vertrouwd zijn zonder met beslistheid te durven teruggrijpen naar den eigenlijken zin.... omdat we dien nog niet begrijpen, zie: P.Smaar we komen er wel, als we die steenen ook de oude getrouwe taal durven la ten spreken tot ons als goede verstaan ders, die slechts halve woorden van noode hebben en niet als onderling vin gers betikkende. Lezer-, nog even dit opvallende voor beeld uit 't museum van het Zeeuwsch Genootschap, Op den veel kleineren, minder fijnen, allicht uit anderen tijd dateerenden. erg geschonden dusge- naamden „BVRORINE-steen", waarop evenwel de zelfde taaie taai-mogelijkhe den toepasselijk schijnen, moet dat dan zou de strijd zeker een ander aan zicht gekregen hebben. Nu werd het op regelmatige wijze 80, wat voor de Zeeuwen niet erg bemoedigend was. Daarna echter vlotte het eensklaps be ter, men kreeg wat meer zelfvertrouwen, en toen werden vier fraaie doelpunten gescoord. Dat die niet cadeau gegeven werden, bleek wel uit het zwoegen van de heele Zwaluwenverdediging, om ze te voorkomen. Van de Zeeuwen speelden Vader en Schrijver wel het best; Vogel en Merk deden veel goede dingen; Janisse schoot slecht en Kouwijzer prutste te veel. Kanthalfs en backs speelden een zwak ken wedstrijd en te los van elkaar, zoo dat vooral de buitenspelers der gasten te veel vrij spel hadden. Pas het laatste half uur kreeg men er echter beter zicht op, en in dat half uur wist het Zeeuw sche elftal ook viermaal te scoren tegen de Zwaluwen slechts tweemaal. Intusschen konden de Zeeuwen heel wat van de gasten leer en. Vooral het stoppen en snel en laag plaatsen van den bal was bij de Zwaluwen heel wat beter verzored dan bij de Zeeuwen! Over het verloop van den strijd nog het volgende: Toen scheidsrechter Crucq opstellen blies, bleek het Zeeuwsche elftal samen gesteld te zijn zooals door ons reeds ver meld. Bij de Zwaluwen waren alleen de vleugels gewijzigd, Adam speelde rechts buiten en Boelhouwer, H.B.S., linksbui ten. Na den aftrap waren de Zwaluwen dadelijk eenige minuten in den aanval- De Zeeuwen ondernamen den eersten aan val langs den linkervleugel, die niets op leverde. Even later krefeg Van Spaen donck een goede doelkans, maar schoot naast. Janisse liet zich daarna eenige malen het leder ontnemen en bij een schot van Vogel moest Mol ingrijpen. Toen ging Adam er van door, gaf zuiver over aan Van Spaendonck en deze schoot onhoudbaar in. (01.) Even later kregen de Zwaluwen een corner te nemen. Deze, door Boelhouwer genomen, kwam bij Drok, die kopte naar Lagendaal en deze maakte geen fout. (0-2.) Een strafschop schoot Ploegaert juist langs doel. Evenzoo ging een kogel van Janisse precies langs den verkeerden kant van den paal. Een keurig schot van Vogel suisde ook al langs den doelmond. Het zat de Zeeuwen in deze periode niet mee! Toen de strijd een half uur oud was kwamen de gasten weer in de meerder heid. Na goed opbrengen van rechts maakte Van Spaendonck 03, en La gendaal er 04 van. Na rust was nauwelijks afgetrapt, of Lagendaal scoorde, via Vijgeboom, het vijfde doelpunt (0—5) en het was ook weer Lagendaal die een keurige voor zet van Adam zuiver inkopte (06). Hierna waren de Zeeuwen weer even aan het woord, doch een goed schot van Vogel vond Mul op zijn post. Een mooi door Schrijver genomen corner, had al eveneens geen resultaat en een pittig schot van Kouwijzer werd door Mul ge stopt. Toen gingen de gasten er weer van door; Boelhouwer zette voor doel, en Lagendaal tikte den bal zuiver in doel (0—7). Van Spaandonck ging er alleen van door en scoorde fraai het achtste doel punt (08). Hierna kwam er wat meer leven in den Zeeuwsch en aanval. Vogel trok de verdediging tot zich, gaf zuiver aan Ja nisse en deze passeerde Mul met een scherp schot (18). Toen Boelhouwer er met een scherp schot 19 van gemaakt had, kreeg Vo gel opnieuw een kans, nu maakte hij geen fout (29), Even later drongen de Zeeuwen opnieuw goed op, en nu was het Janisse, die hard inschoot, (39). Nadat Vijgeboom dan een vinnig woord BVRORINE verderdoor gelezen worden, waarbij een latijnsch misplaatst QVO? vervalt, eene „Q" als k en eene „C" als S mag gelden zonder hocus pocus; doch waarbij het helaas ietwat willekeurig waardeerbare inzicht der onbeholpen letterverhaspeling, als na blijvende uitleggings-bemoeilijking niet uit 't oog dient te worden verloren. Leeringen wekken, voorbeelden strek ken is in onze taal een spreekwoord al licht even oud als de thans nog levende volkseigen uitdrukkingswijze onder ons om de ligging eener uitgebreide land streek aan te geven, nl. beoosten- of bewesterschelde.welnu, op die BVRORINE-geloftesteen staatAAN DE of AAN EENE, hierin maakt het latijn geen onderscheid,.dus b.v, AAN DE GODINNE B'OVRRINE- KUS(T afgesplinterd)Be-overrijn kust: een woord verbluffend gelijkwaar dig aan 't daareven als thans levend ge noemde. Lezer, wilt U zich even herin neren, dat een ander gelukkig overge stoken gelofte-inlossende te Hemmen in de Betuwe 'n koperen voetstuk ach terliet, waarop hij de of eene vrouwe lijke godheid bekend stelt als VANDOVERKUST.dus een ander betrekkend voorvoegsel bezigende dan „b;, w;aarvan erkend wordt, dat 't reeds in de oudste inheemsche talen voor komt. We betrapten dus hier al zeer vroeg ons „van"; ja, na oordeelvaardige rechtzetting dezej- Vroege naar tijd en omstandigheden alleszins aanvaardbare letterverhaspelingen, troffen we aldus elders ook reeds in aanleg op zoo'n steen 't oude gelijkduidende „uit" aan [Utewael, Utenhove heden ten dage schot van Adam keurig gestopt had, drongen de Zeeuwen weer gevaarlijk op. Vogel liet 'n voorzet handig voor Janis se gaan, doch deze schoot naast. Een voorzet van Schrijver had ook al geen resultaat, want Kouwijzer schoot over. Drok deed het kort daarop beter en passeerde Vijgeboom met een hard en zuiver schot 1(310). Toch bleven de Zeeuwen nu het ge vaarlijkst. Dadelijk daarop was het op nieuw Schrijver, die de Zwaluwen-ach terhoede in het nauw bracht. Een voor zet van hem kopte Vogel in doel (410); Zoo kwam even later het einde. De hr. Crucq leidde verdienstelijk. Ongeveer vierduizend voetballiefheb-- bers(sters) hebben den strijd gevolgd. BOOGSCHIETEN TE ELLEWOUTSDIJK. Zaterdag j.l. had, uitgaande van den bond van handboogschutterijen op Zuid- Beveland de jaarlijksche wedstrijd plaats om het kampioenschap, die dit jaar te Ellewoutsdijk werd gehouden. Kampioen op de klep werd G. Ver- heijke Jz. Kampioen op den vogel P. M. Stouthamer, beiden van „Zorgvliet" te Ellewoutsdijk. De verdere prijzen werden behaald als volgt: 2e klep M. Looij van „Zorg vliet". 3e klep Jac. Smallegange van „Zorgvliet" Zijvogels P. J. van der Bliek van „Zorgvliet" en M. Looij, eveneens van „Zorgvliet". Hoofdkallen J. de Baar en L. Rijk, beiden van „Willem Teil" te Ovezande. Kleine kallen door M. Looij van „Zorg vliet" en M, van Schaik van „Ons Ge noegen" te Oudelande. Acte examen L. O. Aan de Rijkskweekschool te Middel burg slaagden voor het eindexamen de heer J. A. Vermazen en J. G. van Win kelen te Middelburg; C- J. Zeg'ers te Kapelle en C. Oudesluijs te St. Maar tensdijk. Afgewezen twee candidaten. Gekozen tot notabelen der Ned. Herv. kerk te N i s s e J. Dronkers en G. Bos man. Dezer dagen heeft ds. H. Waarden burg, em. pred. der Herv. Kerk, zijn 50- jarig ambtsjubileum gevierd. Hij aan vaardde de Evangelie-bediening op 21- Juni 1885 te Kolderveen, waar hij bleef tot 1989- Daarna arbeidde hij te Velsen te Serooskerke (W-) 18961905 en Rijperkerk (Fr.). Sedert 1925 is ae jubilaris als emeritus-predikant geves tigd te Arnhem. In zijn ambtstijd heeft hij zich steeds bijzonder gewijd aan jeugdwerk en socialen arbeid en in Friesland ook aan het onderwijs. Velen hebben van "de gelegenheid ge bruik gemaakt om den jubilaris te zijnen huize hun gelukwenschen aan te bieden. Ned. Herv. Kerk. J. P. Simoons, cand- te Amsterdam heeft het beroep naar St, Laurens aan genomen. MA 24WO 26 Jun, Réunie Waalsche Kerken; consist. Kam- Waalsche K, Dl 25 Jun, Ouderverg- Rijksleerschool, spr. A. Bosdijk; Gymn.z. 20.15 h, MA 24 Jun Dl 25 Jun nog]welke het hier voorgestane toch wel niet langer vaag in de lucht doen hangen! De beteekenis der hierboven bespro ken, aan enger dan wel ruimer plaat selijke toelichting hunnen zin ontlee- nende inheemsche invullingen, temidden der gebruikelijke latijnsche formulieren, en onder de producten van romeinsch- suggestieve beeldhouwende veelgoden- dienst; die beteekenis kort en goed neer te leggen en te aanvaarden onder den klank van even zoovele duister- heidensche godinnenamen, hiuderde reeds den dichter Ovidius, den wijsgeer Seneca en den geleerde Plinius; die ten tijde der zich zelf onder de goden rang schikkende romeinsche keizers begrijpe lijkerwijze niet verder daar op in gingen. Sedert is men er wel nu en dan op te rug gekomen zonder den zin dier in heemsche bewoordingen voldoende te herkennen. Men is gelijk in zoo menig opzicht, ook ten deze langs elkaar heen aan de oppervlakte des verwarrenden dagelijkschen levens en strevens ver bleven. P.S. Ja, de methodische „germanisten" zullen toch o.a. moeten toegeven, dat evenals men thans spreekt van „aanlan den", men lang geleden gesproken kan hebben van „aanwallen" en dat hierin de N vóór in NEHALENNIA ook weer te vinden kan liggen. Zelfs al zou in ons titelwoord een onderdeel van te scheep aanlanden nl.: halen (voortsleepen) weer te vinden zijn, zoo treffen we de woord- overkruising, waarover allengs meer licht opgaat, voor 't geschiedkundig waardeeren. Dagbis schap kwarts Goes regel, BU coi CHR. Do( torisc Utree tenlij: der gepla 1. Lohm 2. Midd 3. Witte 4. 5. DE rond weri dat corf lane DE

Middelburgsche Courant | 1935 | | pagina 8