GOESCHE COURANT^ BINNENLAND. ZEELAND. WEER EN WIND. NUMMER 145. DRIE BLADEN. ZATERDAG 22 JUNI 1935. EERSTE BLAD. 178e JAARGANG. Tweetalig België en Nederland. MIDDELBURG. SOES. ÏUSSINGEN. WALCHEREN. NIEUWE KWARTAAL-ABONNé's. ZUID-BEVELAND. MIDDELBURGSCHE COURANT Dagblad Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. By contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. W.odc Uitgeefster Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bij het Bureau voor Publiciteitswaar de der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 17 regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. met „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extra Bewysnommers 5 cent. Bij de opening van het Nederlandsche paviljoen op de Brusselsche wereldten toonstelling maakten enkele Vlamingen, werkzaam aan in het Nederlandsch ver schijnende Belgische bladen, dan wel correspondenten van bladen in ons land, ons de opmerking „dat de Nederland sche autoriteiten eens temeer gebruik hadden gemaakt van de geboden gele genheid, ten aanzien van de taalkwestie 't weer precies verkeerd te doen". Zoo was het toen; 1,1. Maandag maak te men het echter nog bonter. Toen heb ben wij onze kritiek te dezen opzichte in het verslag der opening geuit; thans is het gebeurde ons aanleiding tot een meer algemeene beschouwing van het vraagstuk. m v« Als aanleiding en inleiding, dus meer ter illustratie dan een bepaalde critiek op deze eene gebeurtenis, een recapitu latie van het voorgevallene. In de groote zaal van het Ned. paviljoen zijn een twee a drie dozijn Nederlandsche jour nalisten en misschien evenveel Neder landsche autoriteiten en gedelegeerden aanwezig; verder een aantal Vlamingen, redacteuren en/of correspondenten van bladen in de Nederlandsche taal; enkele Waalsche Brusselaars, die w 1, en enkele dito die geen Nederlandsch verstaan. Het doel der bijeenkomst is: in de pers meer bekendheid geven aan de in zendingen der Nederlandsche industrie; dat zal dan zijn in 'n 100-tal Nederland sche bladen (min of meer uitvoerig) en in misschien een dozijn Fransche cou ranten (een kort stukje). Nu het verloop van zaken. Eerst per luidspreker, 'n goede „Bra- bancjonne", dan een beroerd „Wilhel mus". Daarna spreekt mr. Verschuur, onze commissaris-generaal eerst in het Nederlandsch, daarop hetzelfde in het Fransch. Vervolgens steekt („om tijd te winnen'' heette het) prof. Van Royen zijn inleiding, waar het eigenlijk op aan kwam, geheel in het Fransch af. Daarop gaan we naar de zijzaal met de inzendingen, waar de exposanten, de een in vloeiend en de ander in school- jongens-Fransch, hun explicaties geven. Wij vroegen toen aan een Brusselschen Vlaming, die als journalist z'n mannetjes kende: „hoevelen van de thans hier aan wezige collega's verstaan geen Neder landsch?" Antwoord: „Ten hoogste twee of drie!" Laat ons nu eens wel wezen, maar dit is toch een francophilie welke die van den ergsten franskiljon naar de kroon steekt! En die daar komt het op aan voor het Nederlandsche prestige scha delijk, voor de praktijk volstrekt over bodig, en voor den taalstrijd der Vla mingen in hun eigen land een aanval in den rug is. Over het eerste en derde argument zoo aanstonds; wat het tweede betreft zij volstaan met de mededeeling, dat op persconferenties als deze de tekst der uitgesproken redevoeringen als regel naderhand gecyclostyleerd den journa listen wordt uitgereikt; het aldus ver strekken van den Franschen tekst eener in het Nederlandsch uitgesproken rede voering gelijk ook nu in Brussel ge schiedde is dus volstrekt afdoende. Tot zoover het geval. Als gezegd: min der bedoeld dan kritiek op wat enkele personen deden of zeiden, dan wel als actueele inleiding tot het nog eens aan de orde stellen van het probleem der Belgische tweetaligheid, voorzoo- ver dit probleem ons Neder landers aangaat. Het gegeven is dit: dat de Nederlan ders en de Vlamingen gebonden zijn door een der sterkste menschelijke ban den, die er bestaan: die der moedertaal. Het probleem is dit: wat moet Neder land als staat en als volk, wat moet de Nederlander individueel, doen en laten met het oog op de instandhouding en versterking van dezen dierbaren band Dit probleem heeft, als bekend, een staatkundigen en een cultureelen kant; volgens sommigen zelfs is de cultureele oplossing van het probleem slechts langs staatkundigen weg te verwezenlijken. Wat hiervan ook zij: Nederland als staat en de Nederlander als staatsbur ger zal zich met dien staatkundigen kant van de zaak, onzes bedunkens, nimmer daadwerkelijk mogen bezig hou den; de status quo hebben wij te aan vaarden, en daarmede wordt de staat kundige zijde van het probleem een in terne Belgische aangelegenheid, welke door de Belgische staatsburgers onder ling uitgevochten moet worden. Het is echter niet zoo, dat het staat kundig en het cultureel aspect van de ze zaak gehéél los van elkaar te den ken zijn. En hoewel onzes inziens de Nederlander zich angstvallig, zoo m 't openbaar als in het verborgen, zal heb ben te hoeden voor elke daadwerkelijke rechtstreeksche of zelfs maar zijdelmg- sche bemoeienis met hen, die streven naar eenigerlei verandering van den staatkundigen toestand in België, dit ontheft Nederland en den Nederlander niet van zijn plicht om alles te doen, wat bevorderlijk kan zijn aan het cul tureele aspect van de zaak. Doen wij Nederlanders zulks, dan zul len wij daardoor een, weliswaar niet rechtstreekschen en ook niet een be paaldelijk daarop gerichten, maar desal niettemin, grooten invloed op de ont wikkeling van den taalkundigen toe stand in België kunnen uitoefenen. Zulks te doen is een cultureele plicht, aan onze stamverwantschap met de Vlamingen ontsproten. w Elke medewerking aan of bevordering van omwentelingsgezind streven wijzen wij dus van de hand. Dit voorop staan de, stellen wij nadrukkelijk vast, dat op den Nederlandschen staat, op elk zijner officieele of officieuze vertegenwoordi gers in België, en op eiken Nederlander die de grens onzer Zuiderburen over schrijdt, de dure plicht rust zich bewust taal- en stamverwant van den Vlaming te toonen, door met alle kracht mede te helpen de formeel of theore tisch reeds tamelijk ver aanvaarde twee taligheid ook tot een levende werke lijkheid te maken. Dit moet in tweederlei opzicht dan geschieden: positief en negatief. Positief door, omdat wij zeiven Nederlanders zijn, in dit officieel volledig tweetalige land Nederlandsch te spreken en te schrijven tot aan de uiterste grenzen, die de praktijk en de wellevendheid ver oorloven. Negatief, door slechts dan Fransch te spreken, wanneer men bij de wederpartij niet tegenover onwil of on welwillendheid, doch tegenover klaar blijkelijke onmacht komt te staan. Dan kan men in theorie natuurlijk zeer wel stellen, dat met name waar het auto riteiten betreft men in een tweetalig land toch „eigenlijk" wel twee talen zou behooren te kennen en te spreken, maar dan doch ook uitsluitend dan eischen praktijk en wellevendheid zich in een voor de wederpartij verstaanbare taal uit te drukken, zoo men die althans zelve voldoende beheerscht öm zich er verstaanbaar in te maken Een verheugend voorbeeld van juist inzicht, een voorbeeld, dat zelfs onder de gegeven omstandigheden als moe dig mocht gelden, heeft onze gezant bij het Brusselsche hof, jhr. Tjarda van Starkenborch Stachouwer, verleden jaar omstreeks Pinksteren gegeven. Wij za ten toen in Brussel aan een maaltijd, waar de Nederlanders en de Vlamingen of Nederlandsch verstaande Walen ze ker vér in de minderheid waren. Niet alleen, doordat er vele Walen, maar ook doordat er bovendien nog een 60 a 70 Engelschen aanzaten. De tafelpresi dent en minister Forthomme verstonden geen of zoo goed als geen Nederlandsch. Desalniettemin heeft onze gezant na een enkele volkomen op zijn plaats zijn- den wellevendheidszin in het Fransch een flinke tafelrede gehouden, ge heel in de taal der Nederlanders en Vlamingen. En indien Koning Leopold daar aanwezig geweest zou zijn, dan zou Z.M. onzen gezant in even vloeiend en even zuiver Nederlandsch van antwoord gediend hebben. Houdt men d i t voor oogen, dan weet de Nederlander die in België komt, voortaan wat hem te dezen opzichte te doen staat. Zijn plicht is dan het echte Nederlandsche prat-gaan op (wel eens vermeend polyglottisme te vervangen door het bewustzijn, dat wij aan eigen waardigheid zoowel als aan de stamver wante Vlamingen verplicht zijn altijd en tot aan de uiterste grenzen van het Vlaamsche taalgebied, in de eerste plaats Nederlander te zijn, en Neder landsch te spreken. Niemand voelt de reinheid en de liefde van de hen omgevenden zoo in stinctief als kinderen, en niemand ziet de fouten en belachelijkheden van volwassenen zoo onmiddellijk als de jeugd. PRINSES JULIANA TE 's GRAVELAND. Prinses Juliana verblijft eenige dagen te 's-Graveland (in het Gooi) op huize „Sperwerhof", waar jhr. mr. W. F. Röell haar gastheer is, meldt de „Gooi en Eemlander." Woensdagavond woon de de Prinses een diner bij op „Schee- penburgh" t,en huize van de familie Dedel. Ook na haar bezoek aan Schip hol is de Prinses gistermiddag naar 's Graveland teruggekeerd en heeft gis teravond op „Boeckestein" een feest bijgewoond, door jhr. J. A. Röell gege ven. Hedenavond zal de Prinses aan een feestdisch op „Sperwerhof" aanzitten. Alle feestelijkheden hebben plaats ter eere van het a.s. huwelijk van jhr. mr C. Dedel, Kamerheer van H. M. de Koningin met de gewezen hofdame A. M. baronesse Bentinck. DE BELGISCHE KONINGSKINDEREN. Naar de Msb. verneemt, zullen de oud ste twiee kinderen van het Belgische Koningspaar, die, zoo,als men weet, de zen zomer eenigen tijd in ons land zul len vertoeven om het Nederlandsch te leeren spreken, Maandag a.s. te Noord wijk aankomen. Met het oog op het strandverblijf van de kinderen is men thans bezig te gen de duinhelling, welke onmiddellijk grenst aan het Zuiderbad te Noordwijk aan Zee ter zijde v,an Katwijk een ge bouwtje op te treMcèn. DE GEMEENTERAADS VERKIEZINGEN. Het Volk publiceert een winst- en ver liesrekening van de uitslagen in 434 ge meenten, welk aantal thans bekend is: A onf r7C*\t>\si. Partijen: 1931 1935 Winst Verl. S.D.A.P946 1047 101 R.K. St.p891 861 30 Anti-Rev889 850 39 Christ. Hist. 659 629 30 Vrijheidsbond 545 427 118 Vrijz.-Dem251 206 45 C.P.H35 62 27 C.D.U6 47 41 Herv. Ger22 19 3 Staatk. Ger. 97 109 12 Kath. Dem3 17 14 R.S.A.P6 16 10 Nat. Herstel 14 14 Plattelanders 25 7 18 Overige partijen 685 750 65 Totaal 5060 5061 Geslaagd voor het te 's-Graven- hage gehouden examen voor de be noembaarheid tot rijksklerk eerste klas se ter Griffie van of ten Parkette bij een Burgerlijk Gerecht, de heer W. F. Wiessner, rijksklerk 2e klasse ter Grif fie der Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. Muziekuitvoering. Het leek er in den loop der week niet erg op, dat men Zondag een uitvoering in de Abdij zou kunnen geven. Het weer heeft zich gisteren echter zeer verbe terd en dit doet de hoop herleven, dat de verleden week uitgestelde uitvoering van het Middelburgsch Muziekkorps, morgen van 12 tot 1 plaats zal kunnen hebben. VERKEER. Als slot van onze geregelde berichten over het verkeer willen wij thans nog melden, dat gisteren 36 personen be keurd zijn wegens overtredingen van de verkeersregelen. Grootendeels zijn 'dit personen, die geen richting aangeven; een veel voor komende fout is ook het geen voorrang geven aan rechts of wel rechts passeeren bij het inhalen. Het blijkt, dat men vooral het rechts voorrang geven niet altijd begrijpt eh daarom willen wij trachten het met een tweetal voorbeelden nog eens duidelijk te maken. Als men op de Markt rijdt van de Vlasmarkt naar de Gortstraat en er komt een voertuig of rijwiel van de Pot- tenmarkt, dan heeft dit voorrang, want het is rechts van u. Rijdt men over de Markt komende uit de richting Gort straat langs de Gravenstraat naar de Burg en er komt ander verkeer uit de Langedelft de Markt op, dan is dit rechts van u en heeft 't dus ook voorrang. Dat wij voorloopig, heel bijzondere gevallen daar gelaten, geen opgave meer doen over het aantal verbalen, be- teekent geenszins dat de politie het toe zicht zal verslappen. Zij zal niet rusten oordat zij een behoorlijk verkeer in de stad heeft bereikt. NIET DE JUISTE PLAATS. Bij de politie kwam bericht in van vermissing van een paraplui, die de eige naar aan een boom op het Molenwater had opgehangen tijdens de paarden markt. De politie heeft assistentie ver leend tot beslechting van een familie ruzie in een woning in de Beliinkstraat. De Schippers Vereen. „Schuttevaer", Bij den voorzitter van de afdeeling Middelburg van „Schuttevaer" is be richt ingekomen, dat de algemeene ver gadering volgend jaar alhier zal plaats hebben. De Terwelstraat. De Terwelstraat, die steeds zoo ont sierd werd door de groote leelijke op slagplaats voor kisten van de veilings- ver., zal een aanmerkelijk beter aanzien krijgen. Dat is reeds nu te constateeren, nu die opslagplaats afgebroken en een open ruimte geworden is. En straks, als daar ter plaatse het koelhuis verrezen is, zal de Terwelstraat nog wel geen „schilder- achtigen" aanblik leveren, maar de ban, die de kistenbergplaats, die geweldige stalen kooi, er op scheen te drukken, zal toch opgeheven zijn. Toch gesnapt. In Februari is ingebroken in de Oranjeschool en werden geldbusjes ge ledigd. Thans is de politie er in ge slaagd de daders, drie jongemannen aan te houden, die een volledige bekentenis hebben afgelegd. DE BEZOLDIGING VAN HET GEMEENTEPERSONEEL. Bij raadpleging van de salarisregelin gen in andere gemeenten, is de reeds bestaande meening van B. en W. beves tigd, dat de jaarwedden der ambtena ren te Vlissingen genoemd kunnen wor den aan den lagen kant te zijn, terwijl men niet vergeten mag, dat de bezoldi gingen van ambtenaren en werklieden sedert 1 Januari 1933 aanmerkelijk zijn verminderd. B. en W. willen dan ook de bestaan de regeling voor de ambtenaren onge wijzigd handhaven, ook bij vergelijking met de salarissen der Rijksambtenaren. De Commissie voor georganiseerd heeft zich hiermede vereenigd onder voor waarde, dat dit alleen voor 1935 zou gel den en dat in den loop van dit jaar eene nieuwe regeling onder de oogen zou worden gezien- op den grondslag van een door de organisaties ingediende ont werp. B, en W. meenden, dat zij niet tot het doen van beloften gerechtigd waren aan den vooravond van de benoeming van wethouders voor de volgende zit tingsperiode. Uitvoerig staan B. en W. stil bij de tf- deeling politie, terzake waarvan zij nog enkele concessies van de hoogere macht ten hebben weten te behalen. Ten aan zien van de loonen der werklieden heb ben de organisaties zich, overtuigd van den ernst der tijden, bereid verklaard mede te werken tot een verlagng van de thans geldende loonen met 1 per week. VEERE- De heer P. W. van Beveren, alhier, is benoemd tot agent van het Ver koopkantoor te Bergen op Zoom van het Rijksmosselmonopolie. De Garnalenvisscherij, VEERE. In de op 20 dezer te Bres- kens onder voorzitterschap van burge meester Van Zuijen gehouden vergade ring van de pas door den Commissaris der Koningin opgerichte Provinciale Visschersvereeniging, waarvan lid zijn de gemeenten Vlissingen, Veere, Arne- muiden en Breskens, benevens de gar- nalenvisschers uit die plaatsen, werd o. m. besloten té trachten de Nederland- Zij, die zich met ingang van 1 JULI a.s. op ons blad abonnee- ren, ontvangen de tot DIEN DA TUM VERSCHIJNENDE NUM MERS GRATIS. Middelburg, 22-VI-'35. Vrijdag: hoog ste lucht temperatuur 19.6 °C (67 °F); laagste 15.9 °C (61 °F). Heden 9 h: 17.7 °C; 12 h: 22 °C. 0.2 mm regen of neer slag. Hoogste barometerstand te dezer stede, in het afgeloopen etmaal: 770 mm; laagste 769 mm. Hoogste barometerstand in het Euro- peesche waarnemingsgebied: 771.1 mm te Karlstadt; laagste 740.3 mm te Reyk javik. Verwachting tot morgenavond: Zwakke tot matige wind uit O. rich tingen, helder tot licht of half bewolkt, droog warm weer, behoudens geringe kans op onweer. Zon op: 4 h 39; onder: 21 h 24. Licht op: 21 h 54. Maan op: 24 h 20; onder: 11 h 44. Zondag 23 Juni. Zon op: 4 h 39; onder: 21 h 24. Licht op 21 h 54. Maan op: 24 h 06; onder: 13 h 08. L.K. 23 Juni. Hoog- en Laagwater te Vlissingen. Westkapelle is 28 min. en Domburfl 23 mSn. vroeger; Veere is 38 min. later, (S Springtij.) Juni. Hoogwater. Laagwater. Za. 22 6.14 18.30 12.27 Zo, 23 7.06 19.23. 1.16 13.22 Ma. 24 8.05 20.24 2.13 14.26 Hoog- en Laagwater te Wemeldinge. Juni. Hoogwater. Laagwater. Za. 22 S 8.06 20.26 1.19 13.35 Zo. 23 8.53 21.12 2.13 14.32 Ma. 24 9.45 22.07 3.09 15.36 sche pers te animeeren voor de garna- lenconsumptie, die weliswaar in den laatsten tijd in het binnenland is toe genomen, doch niettemin ver beneden het gemiddelde is gebleven. Alleen zij, die in contact staan met de garnalenvisschers, of in plaatsen wonen, waar deze hoogst interessante visscherij wordt beoefend, weten van nabij onder welke lasten de garnalen visschers gebukt gaan en hoe moeilijk zij een afzetgebied in het buitenland vinden tengevolge van contingenteering en nadeelige economische verhoudingen tusschen de landen onderling. Indien de garnalenconsumptie in het binnenland derhalve toenam, zou de nood eenigermate gelenigd kunnen wor den. Ongekend maakt nu eenmaal on bemind, en indien wij een voorbeeld namen aan onze zuidelijke buren, dan zou het met onze visscherij niet zoo slecht gaan als thans. De contributie voor de gemeenten bedraagt drie gulden 's jaars, voor de visschers één gulden 's jaars per schip. KAPELLE. De Vereeniging van Oud leerlingen van de Tuinbouwwintercur- sussen te Kapelle kwam gisteravond bijeen om een bezoek te brengen aan het aardbeienveld proefveld, hetwelk door den heer M. EversdijkRottier was aangelegd met medewerking en on der toezicht van een daartoe gevormde commissie uit het bestuur der vereeni ging van oud-leerlingen. Nog voor de pluk gaat beginnen wil de men de aanvankelijke resultaten zien Er waren bedden vrij van onkruid, twee met het onkruid, 2 geselecteerde plan ten van den hr Vogelaar van Krabben- dijke en 2 willekeurig genomen plan ten. De geselecteerden waren goed; op de andere planten werd mozaiek aan getroffen en ook bladvlekziekte. De geselecteerde waren ook sterker ont wikkeld. De voorzitter, de heer W. Glas verstrekte nadere inlichtingen over den aard en bestrijding van de voorkomende ziekten onder de aard beien. De heer M. Eversdijk zegde een nauwgezette bewerking bij het oogsten der vruchten toe, om de resultaten na der mee te kunnen deelen. Verder werden bezichtigd de boom gaarden van de firma D. J. van der

Middelburgsche Courant | 1935 | | pagina 1