BEURSTHERMOMETER van Vrijdag. LEfiER EN VLOOT. LANDBOUW. SEtfEMB NIEUWS. LAATSTE BERICHTEN. BEURS- EN WISSELKOERSEN. TE HOUDEN AANBESTEDINGEN. wvyjuaaaBai AMSTERDAM, 21 Juni. Het eerste getal is de vorige notee- ting, daarop volgt de officieele notee ring van heden. Ned. 31 1000-4 91%—98%. Ned. 33 1000-4 91%—98%. Ned- 34 1000-4 91%—98%. Certificaten-3 82 O. Indie 34 1000-4 95%—96%. Denemarken Oblig. 1926-5 16%77%, Duitschl. 100-7 11% Engeland 1960-90 4 12%—13%. Zwitserl. oblig, '24-5 95 Zwitserl, Staatssp- 1927-4% 93% Amsterdam 1933-5 98% Amsterdam 1934-4% 97% 's Gravenhage 1929-4% 100 Rotterdam 1926-1930-4% 9494%, Berlijn 1925-6% 15%15%. Zeeuws. Hyp. B-5 95% Zeeuws. Hyp. B-4% 90%90%, Cities Service Cy- P. 1958 5 28%28. aSS328SaBaa%»K A Amsterd, Bank 108108%. C Rott, Biankver. 105%105%, A Twentsche Bank 86%86%. A Pref. Gruyter en Zn Ai, 124124%. A Pref. Jurgens A 97%97%. A Ned. Gist- en Spiritusf. 419416%, A De Schelde N.B. 18%—18%. A Ver. Papf. v. Gelder 4646%. C Am. Car en Foundry 9% C Am. Smelt en Ref. 24%24%. C Farbenind. I.G, 34%35%. C Stand. Brands 10 C U. States St. C. 19%—19%-%. C North Am. Cy. 9%10. A Born, Sum. H.M. 147%144%, A Linde Teves en Stokv- 67%68%. A Ned. Wol Mij- 8282%. A Singkep Tin M>. 76% A J- C. Japan Ln. 26%26%. A Rotterd. Lloyd 3130%, A S. M. Nederland 30%30% A Amst. Thee C.M- 42%39. jaar, slager, wonende te Souburg, be vestiging van het vonnis van den kan tonrechter 20 of 20 d. h.; vernieling: S. de B., 18 jaar, visschers- knecht, C. de V., 22 jaar, visschers- knecht, J. v. d. H., 23 jaar, visschers- knecht, I. J. van de S., 19 jaar, zonder beroep, J. A. M., 24 jaar, visschers- knecht, allen te Breskens, ieder 1 maand gevang, voorw. proeftijd 3 jaar plus 15 of 5 d. h.; en H. M., 14 jaar, visschers- knecht te Breskens, vrijspraak. HET DRAMA IN HAARLEMMERMEER. Twaalf jaar gevorderd. De officier van justitie bij de recht bank te Haarlem heeft tegen den 19-jari- gen landbouwerszoon uit de Haarlem mermeer, die in den avond van 19 April den molenaar Klaas Duyser uit Leimui- den van het leven en daarna van een som geld, ruim 1000, beroofde, een ge vangenisstraf geëischt van 12 jaar, met aftrek van voorloopige hechtenis. HET ONGELUK MET DEN DIESEL- TREIN TE AMSTERDAM. De treinbestuurder bij de Ned. Spoor wegen, W. C. J. L., die terecht had ge staan ter zake dat het aan zijn grove schuld te wijten is geweest; dat op 5 Aug. van het vorig jaar een door hem bestuurden Dieseltrein bij het Wees- perpoortstation in botsing is gekomen met een stoomtrein tengevolge waarvan het eerste rijtuig van den Diesel aan een kant geheel werd opengescheurd en verscheidene passagiers werden ge wond, is door de rechtbank te Amster dam veroordeeld tot 1 maand hechte nis voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar en tot f 60 boete subs. 10 dagen hechtenis. Het O. M. had een maand hechtenisstraf gevorderd. Het geschaakte meisje. Wegens schaking met haar instem ming van en 18-jarig meisje uit Delft heeft, zooals indertijd werd ge meld, een 28-jarige plaatsgenoot, die met het meisje omgang had, zich voor de H,aagsche rechtbank te verantwoor den gehad. Dit college sprak den jon geman vrij doch de officier teekende tegen deze uitspraak hooger beroep aan. De advocaat-generaal bij het Haag- sche gerechtshof vroeg vernietiging van dit vonnis en veroordeeling van den jongeman (die met zijn geliefde een snoepreisje via Antwerpen, Brussel en Toulons naar Monaco was gaan maken, waar het geld, dat het tweetal bij zich had, schoon op was, zoodat zij zich bij den consul moesten melden) tot acht maanden gevangenisstraf, waarvan 4 maanden voorwaardelijk, met 3 jaar proeftijd. Het Hof heeft thans een voor waardelijke straf voor 8 maanden met 3 jaar proeftijd opgelegd. Neo-Malthusiaansche artikelen. De kantonrechter te Heerlen heeft uitspraak gedaan in een met gesloten deuren behandelde zaak tegen T. te Heerlen, die terecht had gestaan wegens het verkoopen van Neo-M,althusiaan- sche artikelen, terwijl de algemeene po litieverordening van Heerlen het ver koopen of verspreiden van eenig mid Iel hetzij tot voorkoming, hetzij tot versto ring van zwangerschap verbiedt, welke verordening inmiddels door den Hoogen Raad verbindend is verklaard. Verdach te werd veroordeeld tot 20 dagen prin- cipiale hechtenis. Bij de bepaling van de straf overwoog de kantonrechter onder meer, dat ver dachte reeds eerder voor een soortgelijk feit door de rechtbank te Maastricht is veroordeeld tot 14 dagen hechtenis T. is eigenaar van een der z.g. Sanitas- winkels. op zich zal nemen, terwijl de heer Moer man, voorzitter van de Nationale Tech nische Commissie van de K.N.A.U. 'e voornaamste posten in de jury tezamen met enkele Zeeuwsche officials zal be zetten. Het is niet uitgesloten, dat één of meer Nederlandsche records gebro ken zullen worden. Wedstrijdprogramma voetbal. Zondag wordt de laatste wedstrijd om het landskampioenschap gespeeld, nl. AjaxVelocitas. Te Rotterdam vindt de eindstrijd plaats om den K.N.V.B.- beker tusschen Feyenoord en den Zuid 2e klasser Helmond. Z. V. B. Zondag a.s. zullen de kampioenswed strijden van den Z.V.B. worden gespeeld tusschen Oostburg en Axel 2 en tus schen Eiland Boys (Vlissingen) en Burgh. De reis van „Burgh" naar Vlissingen wordt benut om andere vereenigingen van Schouwen en Duiveland wedstrij den op Walcheren te laten spelen. Zoo zijn vastgesteld: Zeelandia-comb.Zie- rikzee II; Middelburg 4/5Zierikzee IV; Scheldestroom IZierikzee III; Dom burgDreischor; De NoormannenRe- nesse. Voorts wordt Zondag, zooals gemeld, te Goes een wedstrijd gespeeld tusschen het Zeeuwscfie elftal en een Zwaluwen- elftal. Zaterdag: afd. 1 Ierseke 2Waarde; Kruiningen 2Rilland; Wemeldinge Kapelle 1. Afd. 2: Kapelle 2Goes 4. A Houth. Alberts 2322%. C Baltimore Ohio 7%7%. A Southern Rlw. 6% C Union Pac- Rr. 62% C Int. Nickel Cy. 17%16%, Duitschl. '30 1000-5% 18%—18%-%. A Koloniale Bnk. 38%38%. A N.I. Hbk. 1000 80-80-79%. A| Alg. Kunstz. U. 30%—-30%-%. A v. Berkels Pat. 61%—61%. C Calvé-Delft 58—57%. A C. Suiker Mpij. 3837%. A Ned. Ford A.M. 260—258. A Philips Gem. B. afg. 250%—250-47. C Unilever 97%95% -94%, C Anaconda Cop. 8%8%-8%. C Bethlehem St. 15%15%-%. C Kennec Copper 10%10%. C Un. States Leather 44. A A.N.I.E.M.—N.B. 168—165 A Kon- Petr. Mpij. 183%—181 -81. C Contin. Oil Cy. 12%12%. C Shell Union O.C, 6%6%. ging in verschillende gemeenten reeds afdeelingen heeft gesticht. In de in ver scheidene plaatsen in verband hiermede gehouden vergaderingen werd er met nadruk op gewezen, dat de fruitkwee- kers gelukkig nog niet in de omstandig heid verkeeren, dat zij steun noodig heb ben- Zij begrijpen, dat in verband mei onze handelspolitiek, controle van re- geeringswege noodig is, welke controle zij echter ook gaarne willen aanvaarden- Verplicht veilen is echter hiervoor niet noodzakelijk en belemmert in ern stige mate den handel. Vooral bij fruit, waarvan de prijzen spoedig dalen, wan neer de kwaliteit vermindert, is het noodzakelijk, dat het vrije verkeer niet wordt belemmerd. Tenslotte vernemen wij, dat belang hebbende handelarente Amsterdam zich dezer dagen tot het departement van Economische Zaken in Den Haag hebben gewend, met het dringend ver zoek, met den meesten spoed maatrege len te willen nemen, waardoor het mo gelijk is onder de bestaande wettelijke regeling door een soepele toepassing van het „administratief veilen" den handel in versch fruit onbelemmerd te doen geschieden. APOTHEKEN. Te beginnen met den nacht van Za terdag op Zondag zal des nachts, als mede den geheelen Zondag te M i d- d e~Tb u r g geopend zijn de Apotheek Van Pienbroek, Pottenmarkt. De sergeant der Marine R. Stam is overgepliaatst van het wachtschip Willemsoord naar het wachtschip V 1 i s s i n ge n. De Internationale Athletiek wedstrijd. De Vereeniging Olympic te Brugge (België) heeft een aantal athleten voor deelname aan de Internationale Atle tiekwedstrijden van E. M. M. aangewe zen. Hieronder bevinden zich o.a. Car- lier en Breda, zeer bekende Belgische athleten, die reeds meerdere malen op wedstrijden in Nederland met veel s> c- ces uitkwamen. De belangrijkheid van den wedstrijd wordt wel bewezen door het feit, dat de heer Korver, trainer van de Kon. Ned Athl. Unie de leiding van den wedstrijd HET VERPLICHT VEILEN VAN FRUIT. Ontevredenheid bij belangheb benden. Op 18 April van het vorige jaar werd bij de Crisis-Tuinbouw-beschikking 1934 1 B door de regeering het veilen van fruit verplicht gesteld. Naar aanleidiug van uit de kringen van kweekers en han delaren ingekomen bezwaren, werd deze beschikking op 5 Juni van het vo rige jaar in dier voege gewijzigd, dat o.m. zoogenaamd „administratief vei len" mogelijk gemaakt werd. Van deze gelegenheid werd gebruik gemaakt om ervoor te zorgen, dat voor al de groote steden van voldoende versch fruit werden voorzien. Dit kon geschieden, doordat de fruittelers zoo via het administratief veilen hun pro ducten rechtstreeks naar de commsssi- onpairs en handelaars in de steden kon den verzenden, waardoor werd voor komen, dat b.v. zacht fruit, door het in derdaad over de veiling laten gaan en het daardoor te lang onderweg blijven, belangrijk in kwaliteit enz, zou vermin deren. Door soepele toepassing van de rege ling in het vorige fruitseizoen, konden zoowel de kweekers als de handelaren en veilingbesturen tevreden worden ge steld- Naar wij vernemen, wordt thans bij den aanvang van het nieuwe fruitsei zoen veel strenger de hand gehouden aan de bepaling van het verplicht vei len van fruit- Hierdoor is in de kringen van belanghebbenden ernstige ontstem ming ontstaan. Door de bepalingen van de Crisis-Tuinbouwbeschikking zijn de fruittelers aan bepaalde veilingen ge bonden, waardoor zij hun producten ni'et steeds kunnen brengen op die plaatsen, waar de meeste vraag is. Bovendien worden de commissionnairs in fruit, die vooral voor een goede verzorgihg van de groote steden moeten zorgen, ern stig in hun bedrijf belemmerd, zoo niet geheel en al uitgeschakeld, daar bij de huidige regeerinsopvatting van admini stratief veilen .voor hen eigenlijk geen plaats meer is. In verband met de in al deze kringen bestaande ontstemming is dan ook reeds een Vereeniging van Fruitkweekers en -Handelaren opgericht, welke vereeni- C Tide Water Ass. Oil 6%6%. A K.N. Stoomb. Mij. 4%4%. A Ned. Scheepv, U, 35%34% -35- A H.V. Amsterdam 171%169-% A Java Cult- Mij. 98%97. A N.I. Suiker U- 93%92%. A Deli Batavia 139%139%, C Deii Mij. 1000 145—145. A Senembah 140141. C Chicago Milw, A Amst. Rubb. C- 108-109-07%. A Deli-Bat. Rubb. 71%—71%-%. A Hessa Rubber 9292. A Serbadjadi S.R. 6462%-%. Prolongatie 3%3%. WISSELKOERSEN. 20 Juni 21 Juni Londen 7.25% 7.26% Berlijn 59.30 59.27% Parijs £.72%, 9.73% Brussel 24.89 24.90 Zwitserland 48.10 48.12 Kopenhagen 32.40 32.45 New-York 1.47% 1.47% Tabak Aku Philips Suiker Schepen Unilever Industrie Olie ObLMarkt- Rubber H.V.A. Markt - Amerika f— Mijne» (Wettig gedeponeerd.) DOODELIJKE AANRIJDING. Woensdagavond heeft op den Boschdijk te Eindhoven, nabij de Pas toor Arslaan, een doodelijke aanrijding plaats gehad. Van een vrachtauto van de zuurstoffabriek Franken Donders te Tilburg stak een plank te ver uit, waar door een wielrijder, de 33-jarige fa brieksarbeider I. A. J. Vorstenbos/' uit Boxtel, geraakt werd. Met een zware hersenschudding werd het slachtoffer n,aar het St, JosepKzie kenhuiis te Roermond vervoerd, waar hij in den loop van gistermorgn aan de bkomen verwondingen is. bezwekn. EEN ROEKELOOZE CHAUFFEUR Donderdagavond reed een vracht auto, bestuurd door den 25-jarigen chauffeur L. T. uit Tilburg, over den Boschdijk te Eindhoven. Op zijn wagen lag een plank, welke ongeveer 19 c.M. buiten den wagen stak. On danks de waarschuwing van enkele per sonen, die hem op het gevaar hiervan wezen, reed hij er mee door. Onder Acht kwam de plank tegen een in de zelfde richting fietsenden fabrieksar beider, den 33-jarigen gehuwden A. V. uit Boxtel; de man kwam te vallen en liep een ernstige hersenschudding op. Hij is eenigen tijd later overleden. DIERENBEUL. Een knecht van den landbouwer K. te Dongen was aan het maaien met de machine, toen het hondje van zijn baas onder de machine kwam en het beide achterpoot jes werden afgemaaid De onmensche' lijke knecht liet het beestje den gehee len morgen op deze stompjes rondloo pen. Toen 't werkvolk n,aar huis kwam en deze pijniging zag, waaschuwde 't de gemeentepolitie, die zich over het beestje heeft ontfermd. DOODGEVALLEN. In de Nico- laasstraat te Dordrecht was gister avond de 51-jarige fabrieksarbeider K. E- N. in de dakgoot van een huis aan het werk toen hij, doordat hij zijn even wicht verloor, van 4% meter hoogte naar beneden stortte Met een zware hersenschudding en een schedelbreuk werd hef slachtoffer naar het zieken huis vervoerd, waar hij eenige uren later overleed. De man was gehuwd en vader van eenige kinderen- EEN DIEVENBENDE GEARRES TEERD. Het is de marechaussee te W e z e p, gemeente Oldebroek, na een lang en moeizaam onderzoek ge lukt een bende te arresteeren, die gedu rende vele jaren te Wezep, Oldebroek, Doornspijk en Harderwijk heeft geope reerd. De bende onder aanvoering van ze keren W. v. d. M. te Oldebroek, heeft zich aan ongeveer 75 diefstallen van konijnen, kippen, lijfgoed, hoeveelheden koper van projectielen uit de legerplaats Oldebroek afkomsig, inbraken in onbe woonde villa's en vele andere misdrij ven schuldig gemaakt. Dezer dagen vond men een spoor, dat leidde tot een huiszoeking bij zekeren de L. te Harderwijk, bij wien men groo te voorraden koper aantrof en in beslag nam. Daarna kon men overgaan tot de ar restatie van J. W. te Oldebroek en van v. d. B, te Doornspijk, welke bij nader verhoor de namen van hun medeplich tigen bekend maakten. In totaal zijn daarop 15 personen gearresteerd. DUIKER OM HET LEVEN GEKO MEN. Donderdagmiddag waren bui ten de Noorderpier te IJ m u i d e n vier mannen bezig met duiken bij een botter, welke eenige jaren geleden daar was gezonken en aan boord waarvan zich nog eenige' voorwerpen van waarde bevonden. Een van hen, de 28-jarige Hambur ger H. Al, begaf zich in een eigen ge- m,aakt duikerpak te water. Tóen hij nog slechts eenige minuten onder water was, antwoordde hij niet meer op de hem gegeven signalen. De helpers haalden hem direct op, waarbij bleek, dat de man geen teeken van leven meer gaf. Ofschoon een dokter een uur lang be zig is geweest met het toepassen van kunstmatige ademhaling, slaagde hij er niet in, de levensgeesten bij bet slacht offer op te wekken. Het lijk van den Duitscher, die ge huwd was en vader van eenige kinde ren, werd naar het politiebureau over gebracht. JEUGDIGE DIEF GEPAKT. De Arnhemsche recherche heeft een 18- jarigen jongeman aangehouden, die in een achttal perceelen te Arnhem een of meermalen de gas- en electriciteils- meters had geledigd, waarbij hij zich toe gang verschafte door middel van valsche sleutels. Bovendien heeft de politie twee medeplichtigen gearresteerd. Het drietal heeft voorts nog eenige kleine in braken gepleegd. 35.000 SIGAREN GESTOLEN. In brekers hebben zich toegang verschaft tot een tabaksmagazijn aan den Amstel te Amsterdam. Blijkbaar heb ben zij zich geruimen tijd opgehouden in het magazijn. Zij zijn er iilthans in geslaagd, den voorraad, die daar was opgeslagen, geducht te plunderen. In totaal hebben zij ongeveer 35.000 siga ren ontvreemd. Waarschijnlijk hebben de dieven de beschikking, gehad over een voertuig waarmee zij den buit hebben wegge voerd. Verkiezingsvaria. De nieuwe r,aad is weer verkozen 't Is d'arbeid van verstandloozen weer nieuwen zullen komen gaan want ouder gaan d'r van de baan en 't werk gaat weer zijn oude sleur van „Ja" en „amen" ze werken allen weer te z,amen tot heil van „Volk en Vaderland" want aan de nieuwe „roode" raad krijgt het volk 't land en werken uit reactie mee tot groei en bloei der N. S. B. J. HELDERZIENDE. Dit vers met opschrift vond men in een stembus in de gemeente W e d- d e (Gr.) De helderziende heefF gelijk gekregen want de Raad heeft daar thans een roode meerderheid. BENOEMING. Naar wij vernemen is de heer G. M- Poppe te Veere, benoemd tot agent van de Nederlandsch Visscherij Centrale in het Rijks monopolie van garnalen in de aanvoerplaats Veere- den tijd van 3 maanden benoemd, dl heer G. van der Voort te Bergen op Zoom en tot boekhouder de heer W, Loggers. Tot iagenten van 't Verkoopkantoor te Yerse.ke zijn benoemd C. Zweedijk en Hugo Bol. Voor Hansweert: J. A. Bom eg" J. Evertse. HET KOELHUIS VOOR FRUIT TE GOES. Het bouwen van een Koelhuis voor ce Goesche veiling is naar wij vernemen niet gegund aan een der inschrijvers, maar aan de Breda.sche Beton Mij. H. Vriens voor f 18,800. De machine-installatie zal geleverd worden door de Kon. Mij. „De Schelde te Vlissingen voor f 37.900 en de installa- tiewerken door Geerdink te Apeldoorr; voor f 10,750. DE ARBEIDSGESCHILLEN IN DEN LANDBOUW IN Z.-VLAANDEREN, De uitspraak vam prof. Minderhout. Prof. G. Minderhout, die door den mi nister van Ec. Zaken is benoemd tot ar biter inzake de arbeidsgeschillen in Oos telijk en Westelijk Zeeuwsch-Vlaande- ren, heeft thans een beslissing genomen en hij meent o.a. dat er geen enkel be zwaar is voor beide deelen eenzelfde re geling te treffen. Voor O.-Z.-Vlaanderen voorloopig van 1 April 1935 tot 31 Maart 1936, en voor Westelijk Z.-Vlaanderen als de regeling van den heer Schouten afloopt. De loonen stelde prof. Minderhout als volgt vast: April, Mei, Juni, October en Novem ber 1935 en Maart 1936 2 per dag, Juli, Augustus en September 2.15, Decem ber 1935, Januari en Februari 1936 1.90 per dag. Voor zware, werkzaam heden als oogsten, mestladen, dorschen met de groote machine, rooien en del ven zal ten minste 25 cent per uur moe ten worden betaald. Het loon der vrouwen zal 2/3 van dat. der mannen bedragen. Prof. Minderhout adviseert om van 1 Februari 1936 het georganiseerd over leg toe te passen voor een regeling na 1 April 1936. RAADSVERKIEZING NIEUWVLIET. Uitgebracht 253 geldige stemmen: Vrije lijst 51 (in 1931: 0). Gekozen Anth. Hoste. Vrijheidsbond 145 (178). Gekozen J. de Hullu (aftr.)J. J. Provoost (aftr,); A. Brakman (aftr.); Iz. de Bruijne (aftr- en P. Bouwens. Arbeiderspartij 57 (69). Gekozen: J- de Keuning (aftr,). Nieuw benoemde zijn: Anth. Hoste enr P. Bouwens. In den Raad komen niet terug Iz. v, d- Lijke arbeiderspartij, en A. de Hullu die de gemeente verlaat. DE „HYDRA" EN DE „DOUWE AUKES" TE HAMBURG. Hr. Ms- mijnenleggers „Hydra" en „Douwe Aukes", die eergister onder be vel van lt, ter zee le kl. Rinkhuizen, uit Vlissingen vertrokken zijn hedenochtend in Hamburg aangekomen. EEN SAMENKOMST VAN MARINE-OFFICIEREN. Op Zaterdag 22 Juni a-s- zal te Den Haag een bijeenkomst gehouden worden door ongeveer 200 officieren en oud officieren van de marine. Een dergelijke samenkomst heeft ook plaats gehad in Sept. 1919; in verband met de omstan digheden w'.o. destijds de Koninklijke Marine verkeerde. Thans hebben we derom. velen de behoefte gevoeld, om onder de huidige drukkende tijdsom standigheden samen te komen. Het doel van deze samenkomst is hoofdzakelijk om in een kameraadschappelijk samen zijn yan officieren en oud-officieren den traditioneelen band onderling en met de marine te versterken. DE VERKOOP VAN ZEEUWSCHE MOSSELEN. Via 't Centraal Verkoopkan toor. Men meldt ons uit Yerseke: De verkoop van Zeeuwsche mosselen door bemiddeling van 't Centraal Ver koopkantoor te Bergen op Zoom zal Maandag 24 Juni a.s. in werking tre den. Tot directeur van 't kantoor is voor Woensdag 26 Juni v.m. 11 uur gem- huize Colijnsplaat namens Water schap Oud- en N. N- Beveland: het uitbreiden oeververdediging- z.g.n. afsluitdam enz. Zie Middel- burgsche Crt. 13 Juni.

Middelburgsche Courant | 1935 | | pagina 2