GOESCHE COURANT*^ W.odc tot 20 Juli 1935. weer li wind. binnenland. NUMMER 142. TWEE BLADEN. WOENSDAG 19 JUNI 1935. EERSTE BLAD. 178e JAARGANG. Medsrlands Industrie in Nederlands Paviljoen op Brussels Tentoonstelling. Koos Koen-Puzzle Emanyll Tandpasta Emanyli Cream Emanyll Eau de Cologne MIDDELBUQGSCHE COURANT Dagblad Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. By contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. Uitgeefster Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bij het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 17 regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 ct. by vooruitbetaling Adv. met „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extra Bewysnommers 5 cent. m HOFBERICHT. H. M. de Koningin is voornemens morgen-, Donderdagavond, per auto van het Loo naar Den Haag te vertrekken, mede in verband met het bezoek aan Rotterdam op Zaterdag a.s. H. M. gaat dien dag per auto naar Rotterdam en vertrekt des middags na afloop van het bezoek per trein rechtstreeks van sta tion Rotterdam-Maas weder naar het Loo. Tijdens het verblijf te Den Haag zal de Koningin op het Huis ten Bosch vertoeven. DE VERKIEZINGEN VOOR DE EERSTE KAMER. De candiclaatstelling voor de verkie zingen van 25 leden der Eerste Kamer zal op 9 Juli a.s. plaats hebben, terwijl de stemmingen in de betrokken Provin ciale Staten op Vrijdag 26 Juli a.s. zul len worden gehouden. DE TOESTAND IN DEN LANDBOUW. De Groninger boeren in actie. Gisteren heeft te Groningen een ge weldig druk bezochte vergadering plaats gehad van boeren, ter bespreking, van den toestand in den landbouw. Honder den boeren waren uit alle deelen der provincie naar deze bijeenkomst geko men;. Nadat verschillende kopstukken der noordelijke landbouworganisaties het woord hadden gevoerd, waarbij op de regeering soms scherpe critiek werd uitgeoefend, werd de volgende motie aangenomen: De Groninger boerenstand, ten getale van 2400 personen bijeen in de „Har monie" te Groningen, in een gezamen lijke vergadering van den Groninger Boerenbond, de Groninger Maatschap pij van Landbouw, den Veenkolonialen Boerenbond, den Groninger Zuivelbond; spreekt als zijn meening uit, dat de bearbeiding van den Nederlandschen bodem de voornaamste bestaansgrond is van ons volk, en dat een welvarende en sterke Nederlandsche natie niet is te denken zonder een flinken, talrijken onder rechtvaardigen toestand leven den Nederlandschen boerenstand; dat ondanks de landbouwcrisiswetge ving daaraan tot op heden zeer veel ontbreekt, omdat de huidge maatschap pelijke ontwikkeling een verarmd plat teland schept, daar onze boerenstand geen redelijke, in ons nationaal loon- en kostenpeil passende productenprijzen ontvangt; dringt er bij de regeering met den meesten klem op aan, spoedig te bevor deren: dat door verhooging van de prijzen der bodemproducten en door verlaging der op de bedrijven rustende kosten 'n loonende bodem-exploitatie mogelijk wordt; dat voor zoover het belang van de Nederlandsche bodemproductie dat vraagt tot het uiterste wordt gepoogd de eigen voortbrengselen een loonenden afzet te doen vinden op de binnenland- sche markt; dat de loonen, salarissen en andere kosten in onze geheele samenleving veel meer uit het in den landbouw bestaan bare worden afgeleid. DE NEDERLANDSCHE BANKETBAKKER&VEREENIGING JUBILEERT. Dinsdag is te Amsterdam de jaarlijk- sche algemeene vergaderiing gehouden van de Nederl. Banketbakkersvereeni- ging, die haar gouden jubileum vierde. Na behandeling van huishoudelijke aangelegenheden hebben de ,afgevaar- digden zich naar het stadhuis begeven, waar het gemeentebestuur, daarbij ver tegenwoordigd door de wethouders mr, G. Kropman, dr. I. H, J. Vos, en den gemeente-secretaris, mr. S. J. van Lier, hen ontvangen heeft. Den burgemeester vervangend, heeft wethouder Krpoman de vereeniging met haar gouden jubileum gelukgewenscht. Hij deed daarbij in het bijzonder uitko men, dat de maatschappelijke beteeke- nis van den arbeid van den banketbak ker hierin gelegen is, dat zijn voort brengselen vreugde brengen in de krin gen, waarin zij worden binnengedragen. Verder herinnerde hij aan het vele goeds', door deze vakvereeniging, die in het land tot de oudste behoort, tot stand gebracht. Zoo verhoogt zij door haar cursussen de bekwaamheid van de beoefenaars van het vak. Zij regelde de opleiding van de leerlingen, stichtte te Amsterdam de vakschool, die nog al tijd de eenige vop- dit vak niet alleen in het land, maa a de wereld is. Zij heeft een weduwenfonds met een ka pitaal van 100.000, een steunfonds voor noodlijdende vakgenooten, een in koop-coöperatie met een omzet van 14 millioen. De vereeniging is er een' voorbeeld van, dat een goed georgani seerde groep v,an middenstanders tot veel goeds in staat is. Spr. gaf ten slot te uiting aan den wensch, dat zij nog lang een sieraad moge zijn van den han- deldrijvenden middenstand. De voorzitter, de heer Berckhoft, heeft het gemeentebestuur voor de gul le ontvangst en voor zijn goede wen- schen dankgezegd. EEN „NATIONAAL RAMPENFONDS" IN DE MAAK. Het Nationaal steun-Comité storm ramp 1927 (secretariaat dr- Kuyperstraat 8, Den Haag) brengt ter algemeene ken nis, dat het nog, nadat alle zaken afge handeld zijn, over f 300.000 beschikt. Het bestuur heeft gemeend, dat tot leniging van eventueele groote natuurrampen le laten gebruiken. Het is voornemens om met instemming der regeering voor dit doel een stichting te vormen onder naam Nationaal Ram penfonds tot financieele steun bij even tueele herhaling van hetgeen in 1925 en in 1927 is voorgekomen. Aan deze stich ting zal dan het saldo der rekening /ar. de steunverleening in 1927 als stamkapi taal worden toevertrouwd. De stichting zal beheerd worden door het Nederi. Roode Kruis, het Oranjekruis, het R.K. Huisvestings-comité en de Watersnood commissie- De afgevaardigden dezer lichamen zullen dan een voorzitter kiezen. Het voornemen bestaat de stichting begin Juli 1935 in het leven te roepen. WEINIG ARBEIDSGESCHILLEN IN 1934. Uit de dezer dagen verschenen stati stiek van de werkstakingen en uitslui tingen gedurende 1934, blijkt dat het be drijfsleven in Nederland in dat jaar zeer weinig storing door arbeidsconflicten ondervond. In totaal werden 152 geschillen geteld, waarbij voor de werkgevers 90,000, voor de werknemers 114,000 arbeidsdagen verloren gingen. Men moet tot 1908 te ruggaan, om dergelijke lage cijfers te vinden. Het verzet tegen loonsverlaging heeft in 1934 in mindere mate aanleiding tol arbeidsgeschillen gegeven dan in de voorafgaande jaren van depressie- Daarentegen waren zoowel de drang der werknemers naar hooger loon als de wei gering van werkgevers om collectieve arbeidsovereenkomsten te sluiten of toe te passen, geschilpunten van meer be- teekenis geworden. De uitslag der conflicten was in 1934 voor de betrokken werknemers over het geheel gunstiger dan in het voorafgaan de jaar- Voor 21 pet. van hen eindigden 4e geschillen met een volledig verlies, terwijl in 1933 het overeenkomstig per centage 33 bedroeg. De boomerang. „Magister" van de „Vrijheid", met wien wij polemiseerden, maakt zich van ons antwoord en van hetgeen „De Jon ge Liberaal" schreef, af, door dit laatste uit te maken voor „exclamaties van be paalde Jonge Liberalen" die voor hem „geen Evangelie zijn". En hij voegt daar aan toe, dat „niet alle liberalen beneden de 30 of 25 [de leeftijdsgrens is 3 5 jaar, waarde meester!] opgetogen zijn over hetgeen mr. H. L. van Zanten en enkele andere Jonge Liberalen bij de enquêteex cathedra hebben ten beste gegeven". Het is weer 't oude liedje: ietwat uit de hoogte de zaak behandelen („excla maties", „geen evangelie", „ex cathe dra") en verder: er niets van voelen waar 't hapert. Toch kan „Magister" dat op de vol gende pagina van „De Vrijheid" vinden. Onder het hoofd „Slechte politici" leest men daar o.a.: „De zaken worden bij ons nog veel te weinig ernstig, te veel humoris tisch behandeld. Wij zullen moeten werken aan de fundeeringen. Het spijt me te moeten zeggen, dat ook hier onze schoolmeesters hun schuld aan de beweging niet hebben betaald. Het betreft hier vóór alles zaken van sociale paedagogiek, die op hun ter rein liggen. Zij zijn geen paedago- gen, alleen maar politici en.... slechte politici." Ter vermijding van misverstand: dit is een door De Vrijheid met instemming geciteerde splinter in het soc.-democra tisch oog, nl. een citaat uit de pen van den heer G. van Veen in „de Sociaal- Democraat". Maar niet enkel de Hoe dieper wij het leven opvatten des te meer kennen wij bij ervaring het scherp contrast van licht en duis ternis in ons binnenste. school....meesters, doch ook andere „Ma gisters" zullen aan de fundeeringen moe ten werken. In onderscheidene uitlatingen van po litici van liberaal-vrijzinnige levensover tuiging in ons geschriftje „Vrijheidsbon- ders en Vrijzinnig-Democraten" kan men, zoo de goede wil daar toe aanwezig is, lezen waar het b ij ons aan die fundeeringen ha pert Daarop te wijzen is de mogelijkheid voor constructie open stellen nalaten daarop den klemtoon te leg gen, beteekent: destructie laten voortwoekeren. De Nederlandsche en de Brusselsche Pers op Bezoek Een Maal tijd en een Film De industrieële afdeeling van het Nederlandsche gebouw op de Brus selsche wereldtentoonstelling is zoo wei nig opvallend en zoozeer „ter-zijde" ge huisvest, dat de vluchtige bezoeker van ons paviljoen er misschien heelemaal niet komt, of z n hoofd even om den hoek van die rijgalerij steekt, en het dan verder wel gelooft. Nu is de industrieele inzending dan ook wel zéér beknopt, dat moet ronduit gezegd worden. Maar wat er is verdient toch zeer méér aandacht dan die des op- pervlakkigen bes oekers uit de voorgaan de alinea; teneinde nu die aandacht te wekken en te vestigen op de industrie hebben de Nederlandsche commissaris- generaal mr. Verschuur en de voorzitter der sub-commissie voor de industrieele afdeeling, prof. Van Royen de Neder landsche pers tot een speciaal voor haar georganiseerd bezoek uitgenoodigd. Dat heeft nu dezer dagen plaats gevonden. Het paviljoen was dien middag voor het publiek gesloten. In de zoo schoon van ruimtewerking heldere ontvangzaal heeft mr. Verschuur een welkomstwoord gesproken, daarna heeft prof. Van Royen een inleiding over doel en beteekenis der Nederlandsche in dustrieele inzending gehouden. Aange zien door slechte acoustiek, muziekma- kende inplaats van voordrachtverster- kende luidsprekers en een vrij zachte stem van prof. Van Roy ens in het Fransch gehouden voordracht geen woord te verstaan viel het was pijn lijk ontleenen wij aan den ons ver strekten Nederlandschen tekst het vol gende: „De Industrie in alle landen, aldus prof. Van Royen, dient paraat te zijn. Geen mogelijkheid, die haar geboden wordt om van haar kunnen te doen blij ken, mag zij zich laten ontgaan- Zoo ook de Nederlandsche Industrie. Op een voudige wijze, doch welbewust, toont zij in een keur van inzendingen in de In dustrieele afdeeling van dit Nederland sche Paviljoen, producten en gegevens van hare bedrijven. Dat de Nederland sche Industrie paraat is 'moge blijken uit deze inzendingen". „In dezen tijd moet ondernemings geest bijzonder worden gewaardeerd. De voortvarendheid, welke blijkt uit deze grootsche tentoonstelling in de schoone stad Brussel, werd reeds meer malen geroemd, en dat de Nederland sche Industrie deze Belgische onderne mingsgeest weet te waardeeren moge blijken uit hare inzendingen op deze Tentoonstelling. Ofschoon tolmuren en andere maatregelen van dezen tijd, de directe baten gering mogen doen lij ken, vele Nederlandsche Industriëelen volgden een andere gedachtengang; zij wilden bij de gedurfde onderneming van hunne nijvere Belgisphe buren niet ont breken. Zoo kwamen de inzendingen der Ne derlandsche Industriëelen tot stand. De ruimte waarover de Nederlandsche In dustrie in dit Paviljoen kon beschikken was slechts gering en de concurreeren- de ondernemingen op het zelfde terrein, moesten vaak te zamen op een zeer be perkt oppervlak hunne producten groepeeren. Daarom toont de Neder landsche Industriëele afdeeling niet zóó veel als wij wel zouden hebben ge- wenscht; zij moest in een keurslijf wor den gewrongen. Met beleid en omzich tigheid werden concurrenten tezamen gebracht; met vreugde kan ik zeggen dat de geest van samenwerking onder de Nederlandsche Industriëelen, sa menwerking die wij en alle andere vol keren behoeven ook op industriëel ge bied, in de Industiëele afdeeling van dit Paviljoen tot uiting is gekomen." „Grafische voorstellingen in de In dustrieele afdeeling aan een der wan den opgehangen, toonen aan dat het per centage van geschoolde werklieden in de Industriëele bedrijven sedert het jaar 1889 is toegenomen van 32 tot 40 dus met één vierde deel sedert 1889, terwijl in het zelfde tijdperk het aantal personen werkzaam in den land bouw van 32 tot 20 daalde. Eenige takken van Nijverheid in Ne derland wil ik onder Uwe bijzondere aandacht brengen. De kunstzijdespinne rijen, op origineele wijze in de In dustriëele afdeelijng vertegenwoordigd, leveren 'n goed gerenommeerd pro duct hetgeen in vele landen der aarde, ook heden nog, afzet vindt in de tex tielbedrijven. De Textielnijverheid hoewel slechts 'n enkele inzender den durf vond producten te toonen tr3cht zich met groote moeilijkheden door de zen tijd heen te slaan. Het Edelmetaal- bedrijf vertegenwoordigd door de grootste Nederlandsche firma op dit ge bied prijkt in de nabijheid van den zoo modernen Vliegtuigbouw. De moto ren-industrie, de fabrieken die machi nes vervaardigen voor het persen van oliehoudende zaden, fabrieken die zich onder meer toeleggen op den bouw van Polderbemalingsinstallaties, fabrikan ten van de zoo algemeen gewaardeerde Nederlandsche Sigaren toonen U geza menlijk, het zij door modellen of af beeldingen, het zij in natura, hunne pro ducten. Een fabrikant van aanhangwa gens, de bouwers der Dieseltreinen, een fabrikant van weegtoestellen speciaal voor zuivelindustrie, een waterlaarzen- fabrikant zoowel als een vioolbouwer en een stofzuigerfabrikant geven blij ken van hun vertrouwen in verkoops perspectieven, die voor ieder hunnjer producten, bij de bezoekers van vele nationaliteiten der Wereldtentoonstel ling kunnen ontstaan. De Baksteenfa brikanten in Nederland worden door een aantal der bekendste steenfabrie ken vertegenwoordigd, zij hopen door het exposeeren van hunne bouwstoffen mede te kunnen werken tot den weder opbouw van internationale handelsver bindingen. Een schaatsenfabrikant toont zijn geheel in Nederland vervaar digde schaatsen, Friessche doorloopers zoowel als kunstrij-schaatsen. Haasi zou ik dit willen kenschetsen als een symbool dat de Nederlandsche Indus trie zich op het gladde ijs der interna tionale handelsmoeilijkheden wil hand haven en als ik dan nog vermeld dat een Uurwerkenfabrikant in de Indus triëele Afdeeling een ieder toont „hoe laat het is" dan zult gij van mij toch wel willen aannemen dat wij met ge paste middelen streven naar het doel: het bevorderen der belangen van de Nederlandsche Industrie! Een fabrikant van Waterlaarzen en andere lederwa ren wil ons met zijn nuttige fabrikaten mede uit den modder helpen en het be kende controle-instituut voor electri- sche materialen laat ons zien hoe wij „kortsluiting" kunnen vermijden en een aloude distilleerderij geeft een uitge lezen sorteering van „couragewater" te zien. Maar laat ik scherts terzijde stellen en U nog wijzen op de inzending der scheepsbouwers, vertegenwoordigd door een groep van modellen van de modern ste passagiersschepen, andere vaartui gen, kranen en zandzuigers. Indien gij de oppervlakte van Nederland verge lijkt met de totale tonnage gebouwd in Nederland gedurende de laatste vier jaren dan zult gij bevinden dat per vier kanten kilometer in Nederland negen en acht tiende ton werd gebouwd, Enge land bereikt het cijfer van negen en een halven ton per vierkanten kilome ter, Denemarken zeven en vier tiende ton. Alle overige landen met 'n scheeps- bouwindustrie blijven bij deze vergelij king tot 1 ton per vierkanten kilometer of minder beperkt. Het zwaartepunt in Nederland bij den scheepsbouw ligt niet in de grootsche constructies, zooals de j,Normandie", de „Rex", de Queen Mary" of de „Bremen". De degelijkheid vraagt ook in deze tak van nijverheid de bijzondere aandacht. Hiervoor moge als voorbeeld dienen de reis van de onderzeeboot de K XVIII, waarvan de routekaart in de Industriëele afdeeling is aangebracht. Op herhaald verzoek wordt de inzendingtermijn voor de verlengd Vraagt nog heden Uw winkelier een van onze artikelen en U kunt meedingen naar den hoofdprijs van f 250. (Ingez. Med.) Middelburg, 19-VI-'35. Dinsdag hoog ste luchttemperatuur 16.6 °C (62 °F); laagste 13.2 °C (55 °F). Heden 9 h: 14.6 °C; 12 h: 16.5 °C. 1.3 mm regen. Hoog ste barometerstand te dezer stede, in het afgeloopen etmaal: 770 mm; laagste 764 mm. Hoogste barometerstand in het Euro- peesche waarnemingsgebied: 769.3 mm te Rochefort; laagste 753.0 mm te Hapa- randa. Verwachting tot morgenavond: Matige tot zwakke N.W. tot Z.W. wind, afnemende bewolking, weinig of geen regen, warmer overdag, Zon op: 4 h 39; onder: 21 h 23. Licht op: 21 h 53. Maan op: 23 h 29; onder: 7 h 24. L.K.: 23 Juni. Hoog- en Laagwater te Vlissingen. Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere is 38 min. later (S Springtij.) Juni. Hoogwater. Wo. 19 3.49 16.06 Do. 20 4.35 16.50 Vr. 21 S 5.26 17.41 Hoog- en Laagwater te Juni. Hoogwater. Wo. 19 5.47 18.10 Do. 20 6.33 18.52 Vr. 21 7.21 19.41 Laagwater. 10.16 22.47 10.58 23.36 11.42 24.23 Wemeldinge- Laagwater 11.18 23.45 12.02 24.32 12.48 Deze reis, die zoowel wat de totale uitgestrektheid aangaat als de afstand van elke afzonderlijke oversteek, in vre destijd door géén onderzeeboot van een andere natie is geëvenaard, een reH van een oorlogsvaartuig met vredelievende en wetenschappelijke doeleinden, mag als een bewijs gelden voor de degelijk heid waarmede de Nederlandsche Scheepsbouwindustrie zelfs vaartuigen met een dergelijk delicaat mechanisme, weet te bouwen. Tevens wil ik deze reis aanhalen als het zinnebeeld van den langen en moeilijken Weg die de Nederlandsche Industrie nog zal moeten afleggen om weder te komen tot het doel: eene internationale afzetmoge lijkheid voor hare producten. Ik besluit mijne toespraak, Dames en Heeren met den wensch dat de mogelijkheid die onze Nederlandsche Industriëelen door onze Belgische vrienden en buren gebo den werd om hunnen producten op deze Tentoonstelling te exposeeren tot het naderen van dit doel moge hebben bij gedragen!" Na afloop van deze toespraak heeft de pers een rondgang langs de verschil lende stands der Ned. Industrie ge maakt; bij de meeste daarvan vond des kundige voorlichting plaats. In een twee de artikel komen wij daar op -terug. Des avonds vond een galamaaltijd in hotel Métropole plaats. Ter rechterhand van den tafelpresident mr. T. J. Ver schuur was gezeten de heer J. Hoste, voorzitter van den Belg. persbond, ter linkerzijde de heer H. Nijgh, fid van het Dag. bestuur v. d. Nederlandsche Dag blad Pers. Rechts van den heer Hoste zat de Nederlandsche gezant bij het Brusselsche hof, jhr. mr. A. W. L. Tjarda van Starkenborgh Stachouwer. In een zeker door allen gewaardeerde afwijking van de ter zake gebruikelijke wijze van doen is, behalve den dronk op den Koning en op onze Koningin, aan tafel het woord niet gevoerd. Na afloop daarvan echter heeft de Visie-

Middelburgsche Courant | 1935 | | pagina 1