POKON het heerdjhót vocht ops égBfcfr - of tocht ZEELAND. LANDBOUW. FINANCIEEL ECONOMISCH WEEKOVERZICHT. MIDDELBURG. GOES. ZUID-BEVELAND. ZEEUWSCH-VLAANDEREN O.D. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W,D, dat jaar op de Nieuwe Oosterbegraaf plaats bijgezet. Het was een ontroerende plechtigheid, die met groote eerbewij zen en onder zeer veel belangstelling uit alle deelen van het rijk geschiedde. Bevorderaar van vrede en welvaart. Het werk van Van Heutsz, in Indië verricht, zal voor deze gewesten een blijvende beteekenis hebben. Vooral het vredewerk, eerst mogelijk gemaakt door 'den gelukkigen afloop van een krach tig militair optreden. Het hierboven j?fe- noemde rapport over de toestanden in Atjeh in 1907, waarbij hij een van zijn eigen helpers moest afvallen, teekent den mensch Van Heutsz als pacificator. Reeds gedurende zijn gouverneurschap was hij ijverig in deze richting werk zaam, Tegelijk met zijn benoeming kwam de latere Leidsche hoogleer,aar Snouck Hurgronje naar Atjeh als adviseur voor inlandschte zaken. En de consequente beëindiging van den strijd zou niet ge leid hebben tot de resultaten, welke daar bereikt zijn, indien Van Heutsz niet ook de eigenschappen van den scherp zienden st.aatsman had bezeten, welke hem o.m, de adviezen van Snouck Hurgronje ten aanzifen Van Atjeh en zijn volk op juiste waarde deden schat ten. Nadat hij gouverneur-generaal was geworden zou het werk der bevestiging van ons in die dagen zoo uiterst exten sieve gez,ag achtereenvolgens in andere deelen van Sumatra, op Borneo, op Ce lebes, op de Kleine Saenda-eilanden, niet op die stelselmatige, doelbewuste wijze zijn geschied, indien niet Van Heutsz als een kundig staatsman de noodzakelijkheid van deze consolidatie van onze positie in Indië, naar binnen en naar buiten, juist in die tijden, had beseft. Hij streefde naar de ontwikkeling van geheel Indië: handel en verkeer had den zijn volle belangstelling, verkeers- wegen werden op groote schaal aange legd en de Nederlandsche scheepvaart kon op zijn grooten steun rekenen. Daar naast had hij een open oog voor de be langen der inheemsche bevolking, wel ke hij hielp door de bevordering van landbouw en nijverheid en door de in voering van een inlandsch volksonder wijs, waarmede Nederland als koloni- seerende mogendheid alle andere landen verre vooruit was. Met hem is de oude koloniale idee uitgestorven. Zijn stre ven was er in alle opzichten op gericht, om (zooals hij het zelf uitdrukte) de door het wereldgebeuren aan onze zorgen toevertrouwde inlandsche rassen van den Indischen archipel met onverdeelde toewijding en zorg te helpen opvoeden tot sociaal geheel gelijkwaardigen, vol komen in staat om in de toekomst, des- gewenscht, geheel on eigen beenen te staan. Een nieuw tijdperk in de Indi sche geschiedenis is door Van Heutsz ingeluid. Groote leening der Fransche Spoorwegen tegen hooge ren te Bankmoeilijkheden in Zwitserland Gunstige jaar verslagen der rubbermaatschap pijen Sombere vooruitzichten voor de suikercultuur, De aankondiging van een nieuwe Fransche spoorwegleening met hoógen rentevoet heeft tot gevolg gehad, dat de terugkeer van de rust op politiek gebied vooralsnog niet geleid heeft tot het verwachte koersherstel van Fran sche staatsfondsen. Ook de koers van den Franschen franc stond aanvanke lijk nog onder den druk van allerlei ge ruchten omtrent de saneeringsplannen der regeering; zoo heette het, dat de af lossing van alle staatsleeningen tijdelijk zou worden stopgezet. Een officieele tegenspraak van de regeering was noo- dig om het absurde van een dergelijk plan, dat het Fransche staatscrediet immers met één slag zou dooden, in 't licht te stellen. Berichten omtrent bankmoeilijkheden in Zwitserland, waar aan een van de groote banken, de Basler Handelsbank, een moratorium voor een deel van haar verplichtingen is verleend, hebben eveneens een deprimeerende uitwer king gehad. Het is nog niet te overzien, hoe ver de bankcrisis in Zwitserland om zich heen zal grijpen en welke ge volgen deze zal hebben. De jZwitser- sche groote banken hebben alle aan zienlijke vorderingen op landen met be perkt betalingsverkeer, met name op Duitschland; de in deze landen „vast gevroren" bedragen overtreffen vaak de eigen middelen der instellingen. Met de Basler Handelsbank is dit in zeer sterke mate het geval. Hoe moeilijker de kans op afwikkeling van de uit staande credieten wordt, des te gevaar lijker wordt de positie van de depo santen. Gelukkig, dat de groote Nederland sche banken, die oorspronkelijk even eens op groote schaal bij de Duitsche Stillhalte betrokken waren, tijdig maat regelen hebben genomen, om hun Duit sche credieten grootendeels af te wik kelen. De bedragen, die onze banken thans nog in Duitschland hebben uit staan, zijn betrekkelijk gering, zoodal hieruit geen gevaren voor het bankwe zen hier te lande kunnen voortvloeien. Hoewel op de Amsterdamsche beurs het meerdere vertrouwen in den gulden tot een koersherstel op de obligatie- markt heeft geleid, kon de verbetering toch geen krachtigen voortgang maken, wegens de gebeurtenissen buiten onze (Ing. Med.) grenzen. Wanneer echter nieuwe storin gen op valuta-gebied achterwege blijven, zullen geleidelijk weer grootere bedra gen op de obligatiemarkt belegging gaan zoeken. Dit zal te eerder liet geval zijn, nu het rendement van Nederlandsche staats- en gemeentefondsen, spoorweg- obligatiën enz. in verband met de sterk gedaalde koersen veel aantrekkelijker is dan tijdens de jongste conversie-pe riode, toen men nog nauwelijks 3% pet. rente op zijn obligatiën kon maken. Thans noteeren de 3% pet. leeningen, die enkele maanden terug op omstreeks pari waren uitgegeven, slechts weinig boven de 90 pet. Voorloopig zal dan ook niet aan een hervatting van de conver sie-beweging gedacht kunnen worden. Op de aandeelenmarkt was het koers verloop eenigszins weifelend. Eener- zijds is er voor diegenen, die hun gel den uit valutS-motieven tijdelijk in aan- deelen hadden belegd, alle aanleiding, om op het aanmerkelijk verhoogde koerspeil tot winstneming over te gaan. Aan den anderen kant vormt de vaste stemming, welke de New Yorksche beurs na de Pinksterdagen aan den dag is gaan leggen, een stimulans voor de Europee- sche fondsenmarkten. Terwijl men in Amerika aanvankelijk door de plotse linge opheffing der N.R.A. voor ernstige storingen voor de prijsvorming en moei lijkheden op arbeidsgebied vreesde, ziet men thans voornamelijk de voordee- len, die uit een meerdere bewegingsvrij heid voor het Amerikaansche bedrijfs leven voortspruiten en disconteert men deze in het koersniveau der ter beurze genoteerde aandeelen. Ook de op de Amsterdamsche beurs verhandelde Amerikaansche fondsen zijn aanmerke lijk in koers opgeloopen. Van de Nederlandsche fondsen wer den aandeelen Philips gunstig geinfluen- ceerd door de stijging in de uitvoer van radio-artikelen in Mei, die bijna 3 ton grooter was dan in April en ruim 7 ton grooter dan in het vorige jaar Mei. Aandeelen Unilever profiteerden van den tijdelijk weer vasten Pondenkoers. Aku's van een stijging van den uitvoer van kunstzijde in de maand Mei, zoowel naar waarde als naar hoeveelheid. Aandeelen Koninklijke konden na een lichte reactie nog een koersavaus boe ken, hoewel uit Amerika berichten ko men over een nieuwe benzine-oorlog als gevolg van de uitspraak van hel Hoog ste Gerechtshof inzake de N.R.A, Men gelooft echter, dat deze nieuwe 'prijs- verlagiingscampagne zi/ch niet ver zal uitbreiden. Bovendien werkten de gun stige mededeelingen uit het jaarverslag van de Koninklijke nog na. Ondanks verschillende moeilijkheden, zware belastingen op petroleumproducten, vervaardiging van synthetische produc ten, monetaire verhoudingen, is zoo wel de productie als de netto-winst aan merkelijk toegenomen. De laatste be droeg 38.13 millioen tegen 30-54 millioen in 1933. De verdere daling van den Pondenkoers heeft nieuwe verlie zen voor de maatschappij met zich ge bracht, die naar men weet een groot deel van haar kasmiddelen in ponden belegd heeft. Daar echter slechts op beperkte schaal uitbreidingen plaats vonden, is de kaspositie nog belangrijk versterkt. In den jongsten tijd zijn verschillen de jaarverslagen van belangrijke Indi sche ondernemingen gepubliceerd, die hun uitwerking op het koersniveau niet hebben gemist. Voor zoover rubber waarden betreft, was deze uitwerking onverdeeld gunstig, dank zij het feit, dat de meeste maatschappijen betere resul taten geboekt hebben dan in het vooraf gaande jaar. Een aantal ondernemingen hebben het dividend kunnen hervatten; zoo keert de Lampong Sumatra een di vidend uit van 4 de V. I. C. O. 5 de Waï Sumatra zelfs 8 De „Serbad- jadi" bestemt haar winst ad 115.853 tegen een verlies van 26.147 vorig jaar voor afschrijving en reserve, de flessa Rubber doet hetzelfde met haar winst, die 40.670 bedroeg tegen 41.052 ver lies vorig jaar. Heel wat minder gunstig zijn de jaar verslagen van de Indische suikermaat schappijen. Vooral dat van de Handels- vereeniging „Amsterdam" is in mineur gesteld. Op suiker werd een verlies ge leden van ruim 5 millioen terwijl ook de exploitatie der diverse cultures dit jaar zeer onbevredigend was. Wel .wijst deze laatste een voordeelig saldof aan van 1.56 millioen, doch hierin zijn geen afschrijvingèn begrepen op de on dernemingen, waarin een kapitaal van ver over de honderd millioen gulden is belegd. De winst- en verliesrekening wijst nog wel een saldo aan van 1.60 millioen, waaruit een dividend van 4 wordt uitgekeerd, maar dit is alleen te danken aan het feit, dat het uit vroegere winsten ten bate van boekjaar 1934 ge reserveerde bedrag van 2K millioen wordt opgebruikt. Ten .aanzien van de vooruitzichten uit het verslag zich zeer pessimistisch: „het produceeren van Ja- va-suiker is een weinig aantrekkelijk en zeer riskant bedrijf geworden, waarvan de voortzetting alleen voor de best ge situeerde fabrieken mogelijk en aan vaardbaar zal zijn", aldus de desbetref fende passage. De Koloniale Bank moet op haar sui- kervoorraden eveneens weer aanzien lijke afschrijvingen verrichten en zal haar suikerbelangen, zoodra de toestand der suikermarkt overzichtelijker is, moe ten herwaardeeren. Voor het sluitend maken van haar winst- en verliesreke ning heeft zij 884.736 uit het reserve fonds moeten terugboeken. Tabaksaandeelen waren na een tijde lijke inzinking weer in herstel. De laat ste Sumatra-tabaksinschrijving had dan ook een bevredigend verloop. 8 Hieronder volgt een overzicht van 't koersverloop: 4 pet. Nederland 97%98%97%. 4 pet. Ned. Indië 95%9695%. 4% pet. Rotterdam 9394%. Aku 31%—33%—33. Ford 263%—262—266. Philips' 260%—265—257%—258%. Unilever 103%104%—103%. Kon. Petr. 189—185%—189%—188%. H.V. „Amsterdam" 183%175. Amsterdam Rubber 113%117115. Serbadjadi 67—71%. Deli Mij. 147—143—149—147%. de oplosbare KUNSTMEST voor kamerplanten, 40 ct. p. fl. m. gratis verzorgingsaanwijzing bij de Bloem- en Zaadw;nkels- (Ingez. Med.) DE WINKELSLUITING. Een voorstel-Jeronimus, om banketbakkerswinkels Zater dags tot 10 uur open te houden. De heer Jeronimus heeft zich met een schrijven tot den Raad gewend, waarin hij schrijft, dat de mededeeling van B. en W. in de zitting van 5 Jum, dat van hen geen voorstellen zijn te verwach ten tot wijziging van de verordening in gevolge art. 9 der Winkelsluitingswet, ten einde aan de bezwaren van de ban ketbakkerspatroons tegemoet te komen, hem aanleiding geeft den Raad navol gende wijziging in overweging te geven. Toe te voegen achter art. 1 dei Ver ordening; „Nochthans wordt voor banketbak kerswinkels, waarvoor in het eigen be drijf banketbakkerswaren worden ver vaardigd en ten verkoop aangeboden gedurende de maanden Juni tot en met September het sluitingsuur des Zater dags bepaald op 10 uur des namiddags". In de toelichting wijst de heer Jero nimus er op, dat het tot heden niet ge bruikelijk is, dat banketbakkerswinkels op Zondag te Middelburg geopend zijn. Ofschoon een tegenstander van de streng beperkende bepalingen voor den Zondag, omdat deze o.a. nimmer effec tief kunnen zijn in een land als Neder land met sterk verschillende opvattin gen omtrent plaatselijke behoeften aan de onderling korte afstanden, is de heer Jeronimus anderzijds een tegenstander van de uitbreiding van openstelling op Zondag, daar waar die tot heden niet gebruikelijk is. De banketbakkers hebben eenstem mig verzocht op Zaterdag een half uur langer open te mogen zijn. Zij wijzen er op Zondags gesloten te zijn, B. en W. verliezen uit het oog, dat de banket bakkers wettelijk bevoegd zijn op Zon dag 6 uur open te zijn. Hieraan voegt de heer Jeronimus nog toe, dat banketbakkerswaren op Zon dag in de naburige plaatsen kunnen wor den gekocht. Het motief van B. en W. is, dat de meerderheid van de winkels geen langere openstelling wenscht. Gaat het aan een vakgroep ten deze afhanke lijk te stellen van een bevolkingsgroep? Volgens het inzicht van den heer J. niet. Overwogen is, de faciliteit, afhanke lijk te stellen van het gesloten zijn op Zondag, met het oog op juridische be zwaren is dit nagelaten ofschoon een sub-amendement bij den heer J. geen bezwaar zou ontmoeten. Men zal toch kwalijk durven tegen spreken, dat de geringste mogelijkheid tot verplaatsing van koopkracht moet worden tegengegaan en zeer zeker in dezen voor den geheelen middenstand benarden tijd. Men verlieze niet uit het oog, dat om zet met verdiensten in dergelijke be drijven aan tal van andere bedrijven sti mulans tot koopen werk geeft Verkeers week. De politie heeft ook gisteren haar ac tie in het belang van veilig verkeer voortgezet en zich speciaal gericht tot de bestuurders van bespannen voertui gen, handkarren e.d., maar ook de an dere weggebruikers hadden af en toe waarschuwingen wegens een of andere overtreding te incasseeren. Heden zou de controle op allen, die van de openbare straten en wegen ge bruik maken, worden voortgezet, waarbij het nog bij waarschuwingen zal blijven. Maar dan zijn de lessen afgeloopen en volgende week begint het examen, dan zal van iedere geconstateerde overtre ding onverbiddelijk zonder aanzien des persoons proces-verbaal worden opge maakt,waarbij de politiemannen dispen satie hebben van de verplichting, om direct een oproeping uit te reiken, doch waarbij de verbaliseerde natuurlijk toch de gelegenheid behoudt zich tot overleg bereid te verklaren. Men lette dus op, pardon wordt niet meer gebruikt. De collecte voor het Plaatselijk Crisis Comité heeft deze week f 53,47 opgebracht. Goesche Polder. In de Donderdag gehouden vergade ring van stemhebbende ingelanden van den Goeschen polder is de rekening over het dienstjaar 1934/'35 vastgesteld in ontvang op 8869 en in uitgaaf op 4453, goed slot van 4416. De begrooting voor het dienstjaar 1935/36 is in ontvang en in uitgaaf vast gesteld op 8064 met een post onvoor ziene uitgaven al 3072. Dijkgeschot wordt niet geheven. De heer C. Karelse Sr. is als gezwo rene herbenoemd. HANSWEERT. De goederenboot „Rijn en Schelde 7", welke deze week aan de ketting is gelegd is gister vrijge geven en heeft de reis naar Duitschland voortgezet. RAAD VAN RILLAND-BATH. De brandweerdienstplichtigen strafbaar als ze de bevelen van den brandmeester niet opvolgen. Een uitbrei dingsplan opgemaakt. RILLAND-BATH. Vrijdag vergaderde de Raad, onder voorzitterschap van bur gemeester P. J. Dominicus, voltallig (1 vacature). De v o o r z. deelde mede, dat op een gecombineerde vergadering der ver schillende gemeentebesturen met het bestuur der gasfabriek te Goes is ge tracht den gasprijs omlaag te brengen; het resultaat is nog niet bekend. Met 't leggen van een kabel voor electrisch licht in den Tweeden weg zal a s. Maan dag worden begonnen. Ontheffing van zijn aanslag in de hon denbelasting werd voor een half jaar verleend aan Joh. v. Koeveringe, De heeren J. Kole en H. A. Dronkers zagen de geloofsbrieven na van het nieuw benoemde Raadslid den heer M. van Iwaarden, die vervolgens werd toe gelaten. B. en W. stelden voor het reglement op de brandweer in dien zin te wijzigen dat de brandweerdienstplichtigen in het vervolg de gegeven bevelen van den brandmeester moeten opvolgen, of an ders strafbaar zijn. Aldus besloten. Verder stelden B. en W. voor art, 12 der bouwverordening in dien zin te wijzigen, dat de daarin ge noemde rooilijn wordt gesteld op 10 m uit den as van den weg, zulks inplaats van 12% m. Aldus besloten. Een uitbreidingsplan der gemeente door B. en W. in overleg met den inspec teur der volksgezondheid voorloopig sa mengesteld, werd door den Raad goed gekeurd. Het zal worden gepubliceerd en dan ter goedkeuring aan Ged. Staten worden voorgedragen. Het bestuur van den Rijkswaterstaat verzocht de rooilijn voor den Rijksweg vast te stellen op 25 m uit den as van den weg. B. en W. stelden voor hier aan te voldoen, omreden anders moei lijkheden te wachten zijn. Na eenige be spreking werd besloten voor het ge deelte waar reeds gedeeltelijk gebouwd, de rooilijn onveranderd te laten (dus van den hoek tot aan de weide van den hr. Bruynzeel en dan voor het verdere ge deelte d,e rooilijn te bepalen op 25 m uit den as van den weg. De overeenkomst tusschen het bestuur der N.H. kerk en de gemeente inzake gebruik van torenuurwerk en klok, werd eenigszins gewijzigd en opnieuw vastgesteld. Bij de rondvraag vroeg de heer G o r- s e 1 of er al iets bekend is van het te verleenen renteloos voorschot door de Prov. Staten voor wegenverbetering. Hij was van meening, dat op de agenda der a.s. vergadering van de Prov. Staten 'n voorstel om dit te verleenen niets voor komt. De v o o r z. antwoordde, dat een nieuwe proef in onderhandeling is voor het gedeelte van de woning van den hr. A. van Hoorn af tot Bath. Hierover kun nen wellicht in de volgende vergadering nadere mededeelingen worden gedaan. De heer Kole vond, dat de toestand van de vuilnisbelt van dien aard is, dat de omwonenden het nauwelijks kunnen uithouden. Hij vroeg of hier geen ver betering kan worden aangebracht. De v o o r z. zegde toe, van tijd tot tijd de vuilnis te zullen laten bedekken met aarde. Diefstal van vee uit de weide. Ten nadeele van den landbouwer Van W. te W estdorpe zijn- uit diens weide, een tweetal anderhalfjarige run deren ontvreemd. Bij een door de politie ingesteld on derzoek bleek dat de runderen zich on der beheer bevonden van de Belgische douane die ze onder de gemeente Wachtebeke, hadden inbeslaggenomen, RAAD VAN GROEDE. GROEDE. De Raad kwam Donderdag in openbare vergadering bijeen onder voorzitterschap van burgemeester M, Wagtho. Afwezig de heer J.. F. de Mil— liano. De V o o rz. herdacht het overlijden van wijlen den heer J, L. Boone, die bij na 25 jaren het ambt van gemeente-ont vanger heeft uitgeoefend (van 1903 tot 1928). Spr. memoreerde in het kort wat de heer Boone voor de gemeente Groe- de heeft gedaan en hoopte, dat zijn na gedachtenis nog lang in de gemeente zal blijven voort leven. Ingekomen was o.a. een request van de herbergiers te Groede (dorp), inzake de instelling van een kermis te Kruis- dijk. Dit werd voor kennisgeving aange nomen. De v o o r z. deelde mee, zulks in' verband met in de vorige vergadering gestelde vragen: le. dat ten opzichte van den grindweg Groede-Oostburg is overeengekomen, daarop een opzichter aan te stellen van 1 Juli a.s. af; 2e. dat wat de verpleging van armlastigen be treft, deze aangelegenheid nog niet rijp is om daarop een beslissing te kunnen nemen. 3e. dat ten aanzien van de hoe veelheid land in het bezit van leden eener werkloozenkas in verband met hun bevoegdheid daarvan lid te kunnen zijn, in het vervolg een schema is ie volgen zooals dat door den Rijksdienst in overleg met de werkloozenkassen is samengesteld. 4e. dat sinds het verzoek om na te gaan of een goedkooper tarief voor de straatverlichting mogelijk zou zijn, een mededeeling is ingekomen van P.Z.E.M., dat te beginnen met i Juni 1935 de K.W.U. prijs met 2 cent zal wor den verlaagd. Voorgesteld werd in de verordening op het kampeeren de volgende bepaling op te nemen: „onder tent wordt ver staan iedere inrichting, van welken aard' ook, die als onderdak kan worden ge bruikt." Aldus besloten. DE LAND- EN TUINBOUWONDER- WIJZERS NEMEN AFSCHEID VAN DE HEEREN STEVENS EN VAN DE PLASSCHEN. Een dezer dagen vergaderde de afd.. (Zeeland van de Nederf. Vereeniging van Land- en Tuinbouwonderwijzers in het Schuttershof te Goes, om afscheid te nemen van de heeren Stevens en v. d. Plassche. De voorzitter, de hr A. Blok, bood mevr. Stevens en mevr. v. d. Plassche bloemen aan. Vervolgens gaf hij uiting aan zijn gevoelens op dezen bijzonderen dag, nu twee vertrokken consulenten weer in ons midden waren, die ons in de gelegenheid hebben willen stellen per soonlijk afscheid v.an hen te nemen. De voorzitter richtte zich eerst tot inspec teur Stevens, die hij 22 jaar geleden voor het eerst in deze vergadering zag verschijnen. Als nog zeer jong rijks landbouw consulent ving de hr Stevens zijn taak aan onder de hoede van den heer Kakebeeke. Het zijn geworden een reeks van zeer vruchtbare jaren. Vervolgens zich tot den heer v. d, Plassche richtende herinnerde de voor zitter er aan, hoe deze 12 jaar geleden als opvolger van den heer Bloemsma zijn werk begon in de streek zijner „Jugendfreude." Spr. wilde niet uitwei den over de buitengewone prestaties van den heer v. d. Plassche in zijn ambt als tuinbouwconsulent. Die zijn ge noegzaam bekend. Hij wilde zich beper ken tot het lager land- en tuinbouw- onderwijs. In de jaren hunner ambts vervulling hebben beide cojisulenten veel leerkrachten gpgeleid. Velen onzer hebben de acten land- en tuinbouw aan hen te danken. Ook voor de verbetering van onze positie waren beide heeren steeds in de weer. Altijd waren ze er op uit onze ontwikkeling te bevorde ren door excursies en voordrachten. Door ons op de hoogte te houden v;an nieuwere inzichten kon ook ons onder wijs op peil blijven. Speciaal wilde de voorzitter memoreeren den buitenge woon vriendschappelijken en collegialen omgang met de beide consulenten, die zoo sterk afstak bij wat men wel feens verneemt omtrent de leiding van consu lenten in andere provincies. Voor dit alles, zegde de voorz. zijn we dank verschuldigd en we veroorloven ons de vrijheid U als bewijs v,an hoogachting en erkentelijkheid een blijvend aanden ken aan te bieden namens de leerkrach ten bij het lager land- en tuinbouwonder- wijs in uw voormalig ambtsgebied, ook

Middelburgsche Courant | 1935 | | pagina 6