Emanyll Tandpasta f 250.-. Voorloopig Verslag der Tweede Kamer over het Bezuinigingsplan. BINNENLAND. 1ËELAND, WEER EN WIND. NUMMER 138. TWEE BLADEN. VRIJDAG 14 JUNI 1935. EERSTE BLAD. 178e JAARGANG, Te veel „eenzijdige aanpassing" en te weinig „actieve welvaartspolitiek". Met de groote lijnen kunnen vele leden zich vereenigen. MIDDELBURG. Emanyli Crème Emanyll Vanishing Cream Eau de Cologne Emanyll Koos Koen Puzzle 1 3ccvu<f*rhc MIDDELBURGSCHE COURANT "Dagblad Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. liSij contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. 2*2* GOESCHE COURANT^ Uitgeefster Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Ciurant"; Bureaux Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten by het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers: Familieberichten en dankbetuigingen 17 regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 ct. by vooruitbetaling Adv. met „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extra Bewijsnommers 5 cent. Verschenen is het voorloopig verslag •der Tweede Kamer over het groote' be- zuinigingsontwerp der regeering, dat buiten de parlementaire arena om al zooveel pennen en tongen in beweging bracht. Nauwkeurige lezing van het zeer lij vige stuk heeft bij ons den indruk ge vestigd, dat een meerderheid in de Ka mer zich althans met de hoofdlijnen van het plan schijnt te kunnen vereeni gen, al werd dan ook op verscheiden onderdeelen vrij scherpe critiek ge oefend. Uit den aard der zaak geldt de critiek vooral de ,feenzijdi,ge aanpas sing" waartegenover een „actieve wel vaartspolitiek" ontbreekt. De voornaamste Op- en aanmerkingen laten wij hieronder volgen. De algemeene beschuwingen worden geopend met de mededeeling, dat men algemeen van oordeel was, dat een sa neering van 's Rijks financiën dringend noodzakelijk is en dat voor de bereiking van het gestelde doel verlaging van de openbare uitgaven niet kan worden ge mist. Intusschen was men niet blind voor de omstandigheid, dat verschil van in zicht met betrekking tot de objecten van overheidszorg, waarop bezuinigd kan en moet worden, niet is te vermij den. Was het op dezen grond, dat men constateerde, dat de onafwijsbare bezui- nigingsarbeid niet zal kunnen slagen, wanneer niet ieder, die daarbij betrok ken is, op zijn beurt iets en zoo noo- dig veel prijs geeft wat hem bijzonder dierbaar is, men achtte aan dezen eisch van offervaardigheid de consequentie Verbonden, dat het bezuinigingsvraag- stuk wordt geplaatst in het breede ka der van het regeeringsbeleid in zijn ge heel. Bij hun beschouwingen over dat be leid critiseerden verscheidene leden de eenzijdige aanpassings politiek. die tot slechte resultaten heeft geleid en die de regeering thans in versterkte mate wenscht voort te zetten. Het is, naar deze leden opmerkten, op de ge bieden van bezuiniging en van druk op inkomsten der loontrekkenden, dat de regeering haar grootste activiteit heeft ontwikkeld en blijkbaar wenscht te blij ven ontwikkelen. Positieve maatregelen ter bevordering van de bedrijvigheid heeft zij slechts bij uitzondering willen nemen of bevorderen. Naar de leden, hier aan het woord, meenden ,had de regeering de werk verruiming in eigen hand moeten hou den en de zorg daarvoor moeten centra- liseeren bij een speciaal departement. De aanpassingspolitiek,,}zooals de re geering die opvat, moge er, aldus de hierbedoelde leden, in slagen het be- grootingstekort voor één of twee jaar te dekken, te overbruggen of onzicht baar te maken, zij brengt telkens op nieuw begrootingstekorten voort, om dat zij vermeerdering van de' werkloos heid niet keert en dus ook de toeneming van de werkloosheidsuitgaven niet tot staan brengt, terwijl zij tegelijkertijd de inkomsten aanhoudend doet of Iaat da len, zoodat de belastingopbrengsten ge stadig minderen. Verscheidene andere leden gaven als hun oordeel te kennen, dat het hun als een belangrijke fout voorkomt, dat ook thans bij de overwegingen, welke het re geeringsbeleid bepalen, de staatshuis houding de eerste plaats inneemt. Men blijft steeds achter het evenwicht aan- loopen. Het" regeeringsbeleid wordt een registratie-politiek; registratie van de tekorten, welke door offers van het volk moeten worden gedekt. Wil men in zulk een politiek niet vervallen, dan zal men den geschetsten fatalen kringloop aan de zijde der volkshuishouding moe ten doorbreken; dan zal men onder er kenning, dat die huishouding primair is, het oeconomische leven moeten stimu- leeren en aldus komen tot een constructieve, actieve wel vaartspolitiek. Niet zonder bezorgdheid hadden de hierbedoelde leden zich afgevraagd, of de voor het inslaan van deze richting vereischte homogene geestesgesteldheid wel bij het Kabinet aanwezig is. Hun gedachten omtrent een zoodani ge welvaartspolitiek nader uitwerkend, gaven deze leden een schema van de eischen, waaraan naar hun meening het regeeringsbeleid behoort te voldoen. Zij gaven daarbij te kennen, dat verhooging van de koopkracht der industrieele be volking niet alleen voor die groep, doch ook voor het agrarische volksdeel en voor den handeldrijvenden middenstand een levensbelang is, en noemden een aantal maatregelen, die ter bevordering daarvan h. i. onmisbaar zijn. Voorts brachten deze leden nog de werkwijze ter sprake, welke de regee ring, naar hun meening, zou hebben te volgen, wanneer zij haar arbeid scherp op het stimuleeren van de volkshuishou ding zou instellen. Concentratie van lei ding met een zoo groot mogelijke de centralisatie van uitvoering, achtten zij daartoe den aangewezen weg. Ter be reiking van de noodige concentratie van leiding zouden de voorzitter van den ministerraad en de minister van oeco nomische zaken van de gewone depar tementale zorgen moeten worden ont last. Wat den omvang der bezuiniging be treft, was bij verscheidene leden de vraag gerezen, of niet een verder gaan de bezuiniging noodzakelijk is. Deze le den waarschuwden tegen de onderstel ling, dat pet de totstandkoming van de bij het ontwerp voorgestelde en aange kondigde maatregelen een sluitend bud get zou worden verkregen. Zij lichtten deze 'Vaarschuwing met een becijfering toe. Verscheidene leden hadden tegen d plannen der regeering het bezwaar, dat die plannen in zeker opzicht te ver gaan. De voornemens, welke de regeering met betrekking tot de ruim 20 millioen, wel ke voor belastingverlaging beschikbaar blijven, koestert, zijn naar de meening dezer leden zeer onvoldoende toege licht. Naar het gevoelen dezer leden zou moeten worden volstaan met maatrege len tot voorziening in het tekort van on geveer 75 millioen, zoodat 20 millioen minder uit bezuinigingen zouden be hoeven te worden verkregen. Verscheidene leden, die bezuinigingen aanwezen, welke zij niet zouden kunnen aanvaarden, brachten andere middelen tot herstel van het begrootingseven- wicht te berde. Tegen te ruime bevoegdheden Zooals men weet, heeft de regeering in haar ontwerp verschillende z.g. vol machten gevraagd: zij acht het noodig verschillende aangelegenheden (herbe rekening van de pensioenen, ordening van het verkeer etc.) buiten het parle-N ment om te kunnen regelen. Daartegen nu hadden zeer vele leden bezwaar. Hoe valt deze constructie te ruimen met ons geldend staatsrecht? vroegen zij, Vele andere leden, die allerminst wil den ontkennen, dat in een tijd als den tegenwoordigen de regeering, ten ein de snel en doelmatig te kunnen hande len, behoefte heeft aan ruimere bevoegd heden dan in normale omstandigheden, aarzelden niet reeds nu te verklaren, dat zij een deel der thans gevraagde machtigingen volstrekt onaanvaardbaar achtten. Het stelsel, dat in de desbe treffende onderdeelen van het ontwerp tot uiting komt, noemden zij on-Neder- landsch en ook in het huidige Nederland onnoodig. Andere leden ontkenden, dat de hier bedoelde machtigingen on-Nederlandsch zouden zijn. Wat inderdaad niet naar Nederlandschen trant zou zijn is een algemeene machtiging met volkomen uitschakeling van het parlement,zoo als die elders heeft plaats gehad. Hier is echter sprake van volmachten op be perkte schaal. Reeds eerder is men in deze richting gegaan. Tegen opheffing Armenraden Tegen de opheffing van de Armen raden werden vele bezwaren geuit. Mochten alle Armenraden worden opgeheven, dan zal, naar men vreesde het Centraal Archief en Inlichtingenbu reau in zake maatschappelijk hulpbe toon, een goede schepping van de Ar menraden, eveneens moeten verdwij nen. Voorts wees men er op, dat de Armenraden nutig werk doen op het gebied van de woeker-bestrijding en de uitvoering der Geldschieterswet. De som van alle wijsheid is, dat de tijd, die aan werken gewijd wordt, nooit verloren is. Onderwijsbezuiniging. Verscheiden leden koesterden ernsti ge bezwaren tegen de voorgestelde ver hooging van de leerlingenschalen voor iet L. 0. en het U. L. O. en het daar mee samenhangende verbod van boven tallige onderwijzers bij het L. O. Zij vreesden, dat de deugdelijkheid van t onderwijs, vooral aan de kleine scholen voor L. O. van deze verzwaring van de schaal ernstig zal lijden, en wezen op de aanzienlijke vermeerdering v,an het aan tal onderwijzers-wachtgelders, welke daarvan het gevolg zal zijn. Andere 1/ den betoogden, dat het door de rqgee ring gestelde doel, een einde te maken aan de vrijheid van gemeente- en school besturen tot het aanstellen van boven tallige onderwijzers, wier wachtgeldlas ten hij eventueel ontslag voor rekening van het Rijk komen, ware te verwezen lijken door te bepalen, dat het wacht geld van na 1 Mei 1935 aangestehf boventallige onderwijzers bij ontslag komt voor rekening van gemeente- en schoolbesturen, evenals thans reeds 't safaris en de pensioenpremiën voor hun rekening komen. Verscheiden leden zouden gaarne nader worden ingelicht, over de bezui niging, welke het voorgestelde instituut der kweekelingen althans binnen afzien- baren tijd, zal brengen. Wat de beperking van het aant,a scholen voor bijzonder en gewoon lag?r onderwijs betreft, verklaarden vele le den overwegende bezwaren tegen voorgestelde regeling te hebben. Naar hun meening schept zij ongelijkheid tus schén het bijzonder en openbaar lager onderwijs. Er is geen reden aan te voe ren, waarom niet, even,als er voor de bijzondere en menbare scholen dezelf de stichtingsnormen zijn vastgesteld, voor beide gelijke opheffingsnormen zouden kunnen gelden. De eischen voor oprichting van bijzon dere scholen zijn indertijd reeds met 50 pet. verhoogd. Toen gold het een tijde- lijken maatregel, welke aanvankelijk een jaar van kracht zou zijn en nadien met twee jaren is verlengd. Die verhoogde eischen zullen thans als normen gelden niet voor de oprichting, maar voor Je instandhouding van bijzondere scholen. Dientengevolge zullen ruim 500 bij zondere scholen, of circa 12 pet. van het totaal, met opheffing worden bedreigd, terwijl bijna 600 openbare scholen, of on geveer 18 pet. van het totaal, die even min aan de voor bijzondere scholen le stellen normen voldoen, nullen blijven voortbestaan. Tegen een dergelijke toe passing van de financieele gelijkstelling en van de pacificatie verzetten deze le den zich ten sterkste. Anderzijds had het de instemming van vele leden, dat de regeering, na eerst 350 openbare scholen te hebben opge heven, nu eindelijk eens maatregelen voorstelt om ook bij het bijzonder onder wijs tot bezuiniging te geraken door op heffing of concentratie van kleine bij zondere scholen. Naar hun meening is hier van achterstelling van het bijzonder onderwijs geen sprake. Neuwied aan te komen en daar in het vorstelijk slot te overnachten. Per auto zal H. K. H. den anderen morgen naar Dierdorf vertrekken, waar zij 'na de lunch in het „Kupferhaus" genuttigd te hebben het kind in de Protestant- sche kerk ten doop zal houden. HET BEZOEK VAN PRINSES JULIANA AAN LEEUWARDEN. Gistermiddag vijf uur is Prinses Juli; ana met klein gevolg per auto van Het Loo te Leeuwarden aangekomen voor een particulier Bezoek aan Friesland, Voor de woning van den Commissaris der Koningin, mr. P. A. V. baron van Harinxma thoe Slooten, te wiens huize de Prinses haar intrek heeft genomen, stonden honderden ingezetenen de aan komst af te wachten. Een luid gejuich plantte zich voort toen de Prinses de rijen menschen voorbij reed. Toen Zij het bordes v,an de woning van den Commissaris betrad en zich naar binnen begaf, hieven de aanwezi gen spontaan het „Wilhelmus" aan. De Prinses verscheen voor een der ramen en wuifde de menigte toe. PRINSES JULIANA GAAT NAAR DIERDORF. Naar het „Hbld." verneemt heeft erf prins Hermann von Wied te Dierdorf Dinsdag jl. een telegram ontvangen v,an H. K. H. Prinses Juliana, waarin deze mededeelt, dat zij de uitnoodigng be treffende den doop van zijn jongsten zoon zal aanvaarden. De Prinses hoopt den 24en Juni te Het aantal aangegeven gevallen van besmettelijke ziekten over de week van 2 tot en met 8 Juni, in de provincie Zeeland bedroeg. Roodvonk: Goes 1, Heinkenszand 1, N. en St. Joosland 2, Vlissingen 2. Draagt Elkanders Lasten. De vereeniging „Draagt Elkanders Lasten" hield Donderdagmiddag in net Militair Tehuis te Middelburg haar algemeene jaarvergadering. Het doel van deze vereeniging is om allen geldelijk te steunen, wier gezinnen ge troffen worden door dat een der leden verpleegd moet worden in de stichting „Vrederust". De vereeniging strekt zich over geheel Zeeland uit. Daar de voorzitter L, W. B. A. Mul der te Ovezande ziek w.as, presideerde ds. W. Reus te Westkapelle. Na de gebruikelijke opening las de voorz. voor de verzen 22 en 23 van Ro meinen 8. Volgens het verslag van den penningmeester waren de inkomsten over 1934 f 2592 en de uitgaven f 2407; goed slot van f 185. Aan 18 personen uit alle deelen v,an Zeeland werd geldelijke ondersteuning verleend. Op advies van de commissie tot nazien der boeken werd de reke ning en verantwoording goedgekeurd. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek o.a. dat de vereeniging 1567 le den telt. Als meer personen wisten welk nut het suppletiefonds doet, kon het ledenaantal veel grooter zijn. De be grooting over 1935 werd vastgesteld in ontvang en uitgaaf op f 3663. Dank zij het legaat van wijlen mevr. Blum de Niet is dit bedrag grooter d,an op andere jaren. Tot leden van de com- misie tot het nazien der boeken over 1935 werden benoemd de heeren J. Louwerse, Gapinge; W. P. Wattel, Mid delburg en P. Geschiere, Zoutelande. De aftredende bestuursleden ds. W. Reus, J, den Hamer en P. de Regt wer den met nagenoeg algemeene stemmen herkozen. Dr. Preuninger, geneesheer aan de stichting Vrederust, hield 'een lezing over: De verzorging van geesteszieken in verband met het milieu. Na eerst een vergelijking gemaakt te hebben met de' verzorging van krank zinnigen in vroegere tijden met die in onzen tijd toonde hij door tal van voor beelden aan, hoe het milieu of de omge ving, waarin de geesteskranke verkeert, op dezen van grooten invloed is. De gestichten moeten voor de ver pleegden een tehuis zijn. Omgang, in richting woning, werkzaamheden, ont spanning, leiding, enz. zijn belangrijke factoren, die voor den geesteszieke tot heil kunhen zijn. Ook m!uziek, zatag, sport en zelfs de film kunnen een wel- dadigen invloed uitoefenen. De verpleegsters en verplegers die nen zoodanige leiding te geven,- dat de zieke zelf verantwoordelijkheidsgevoel krijgt. Niet minder is de geestelijke ver zorging van groote beteekenis. Een paar vragen werden door den spreker beantwoord. DE VERKEERSWEEK. Gisteren was de beurt speciaal aan de automobilisten om gewaarschuwd te worden en 227 hunner hebben een waarschuwing gehad, wat ondanks het veel geringer aantal dan dat der wiel rijders en voetgangers, toch nog een behoorlijk cijfer is. Er waren er die blijk gaven de yer- Keersteekens der politie niet te begrij pen of er althans niet voldoende aan dacht aan schonken. Er werden waar schuwingen gegeven voor het niel heb ben van een goed achterlicht, of ver lichte letter met cijfers; het parkeeren op hoeken, in nauwe stralen of in stra ten tegenover eikaar; het stil zetten van een auto midden op straat en dan een praatje gaan maken met iemand; 't niet nemen van een flinken ruimen bocht, het onvoorzichtig open doen van ean portier van een auto; het verkeerd passeeren; het plaatsen van een onver lichte auto op meer dan 10 meter van een brandende lantaarn; het geven van onnoodig luide signalen; het laten open staan van den richtingsaanwijzer enz. Het is de politie ook nu weer geble ken, dat er nog wel langer dan een Middelburg, 14-VI-'35. Donderdag hoogste luchttemperatuur 21 CC (70 °F); laagste 12.9 °C (55 °F). Heden 9 h: 15.6 °C; 12 h: 18.5 °C. 0.3 mm regen of neerslag. Hoogste barometerstand te de zer stede, in het afgeloopen etmaal: 767 mm; laagste 764 mm. Hoogste barometerstand in het Euro- peesche waarnemingsgebied: 766.8 mm te Warschau; laagste 748.0 mm te Black- sod. Verwachting tot morgenavond: Zwakke tot matige wind uit Z. rich tingen, betrokken tot zwaar of half be wolkt, kans op regen of onweer, later waarschijnlijk iets kouder. Zon op: 4 h 40; onder: 21 h 21. Licht op: 21 h 51. Maan op: 19 h 22; onder: 2 h 20. V.M.: 16 Juni. Hoog- en Laagwater te Vlissingen. Westkapelle is 28 min. en Dombur* 23 min. vroeger; Veere is 38 min. later. (S Springtij.) Juni. -J Hoogwater. Laagwater, Vr. 14 12.32 24.48 6.34 18.51 Za. 15 13.15 7.19 19.38 Zo. 16 1.31 14.01 8.02 20.29 Hoog- en Laagwater te Wemeldinge. Juni, Hoogwater. Laagwater Vr. 14 1.45 14.17 7.32 19.57 Za. 15 2.35 15.05 8.18 20.41 Zo. 16 3.24 15.57 9.01 21.29 De eenige tandpasta die Uw tanden de emailglans teruggeeft en blijvend doet behouden. Vraagt de bij Uw winkelier. Hoofdprijs f Ingez. Med.j week gewaarschuwd zou moeten worden oin ieder de eenvoudigste regelingen van het verkeer in te prenten, maar 't wordt h.i. nu tijd, dat ieder ze kent. Een automobilist, die het al te bar maakte bij het links nemen van een bocht, is deswege verbaliseerd en enke le personen kregen een bonnetje, omdat zij nog maar altijd niet weten, dat men op bepaalde dagen en uren in de Lange- delft het éénrichtingsverkeer heeft en enkele straten dit altijd hebben. Intusschen doet de politie alles om de weggebruikers voor te lichten en zoo zijn er in anderhalven dag door haai en de padvinders ruim 23000 drukwer ken inzake het verkeer verspreid. Daar uit zal ook duidelijk blijken, dat die verkeersregelen niet alleen moeten wor den toegepast als er een politieman in in de buurt is, maar te allen tijde en overal. Zoo moet men bv. op ieder uur van den dag of nacht en zulks zeer bijtijds ais men het plan heeft met een voertuig van richting te veranderen, daarvoor een teeken geven. De werken bij de Veersche brug. De nauwe passage op de Veersche brug laat niet toe, dat daar veel men schen op een kluwen bij elkaar staan er dit gebeurt nu herhaaldelijk in verband met de baggerwerkzaamheden in de vest. Het heeft de politie reeds eenige malen aanleiding gegeven om tot door- loopen aan te sporen en ook hebben kleine aanrijdingen plaats gehad. Er zal nu een bord worden geplaatst, waarop men wordt gewaarschuwd op de brug geen verkeersopstoppingen Le ver oorzaken. De zilveren beker van „De Ouwe Schoen". Zaterdagavond wordt op het Sport terrein „Nadorst" de beslissingswed strijd gespeeld om den zilveren beker uitgeloofd door de Veteranen voetbal vereniging „De Ouwe Schoen". De wedstrijd wordt gespeeld door de

Middelburgsche Courant | 1935 | | pagina 1