BINNENLAND. ZEELAND. WEER EN WIND. NUMMER 137. TWEE BLADEN. DONDERDAG 13 JUNI 1935. EERSTE BLAD. 178e JAARGANG. MIDDELBURG. GOES. Be uitslag der gemeenteraadsverkiezing. WALCHEREN. ZUID-BEVELAND. NOORD-BEVELAND. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W.D. $tovmciHf£ MIDDELBURGSCHE COURANT Dagblad Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. Bü contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. 22* GOISCHE COURANTE Uitgeefster Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten by het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers: Familieberichten en dankbetuigingen 17 regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. met „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extra Bewijsnommers 5 cent. HET KONINKLIJK BEZOEK AAN AMSTERDAM. Prinses Juliana is voornemens H.M. de Koningin te vergezellen bij haar be zoek aan Amsterdam op Zaterdag 15 dezer voor de plechtigheid van de ont hulling van het Van Heutsz-monument. DE KONINGIN WENSCHT GEEN BLOEMEN. De burgemeester van Amsterdam heeft ter openbare kennis gebracht, dat, hoezeer H. M. de Koningin ook even- tueele voornemens tot het aanbieden van bloemen op prijs sTelt, het dit maal de wensch van de Koningin is, dat, in verband met de omstandigheden, geen bloemen aan H. M. worden aan geboden bij haar bezoek aan Amster dam op Zaterdag a.s. DE PARTICULIERE BEZOEKEN VAN DE PRINSES. Naar wij vernemen, zal Prinses Juli ana een bezoek aan Leeuwarden bren gen. Zij zal Haar intrek nemen ten hui ze van den Commissaris der Koningin en komt vanmiddag aan om Zaterdag weer te vertrekken. De nadruk wordt erop gelegd,i dat het bezoek geheel van particulieren aard is. PRINSES JULIANA NAAR DIERDORF Naar de „Neuwieder Zeitung" van gisteravond meldt, heeft H. K. H. Prin ses Juliana een uitnoodiging van Erf prins Hermann von Wied, zijn jongsten zoon den 25en Juni a.s. in de protes- tantsche kerk ten doop te willen hou den, aanvaard. De Prinses zal volgens genoemd blad des morgens te Dierdorf arriveeren. (Hbl.) BELGISCH KONINGSPAAR OP SCHIPHOL. Woensdagmiddag zijn de Koning en de Koningin van België met de gewone Zweedsche dienstmachine (de F 22) van Malmö op Schiphol aangekomen. Zij hebben daar de lunch gebruikt, waarna zij met dezelfde machine die ter w<il- le der hooge gasten deze extravlucht maakte naar Brussel zijn doorgevlo gen. DE LOTING VOOR DEN DIENSTPLICHT. De jaarlijkschhe loting voor den dienstplicht, die meer en meer de pu blieke belangstelling trekt, zal dit jaar plaats hebben op Vrijdag 14 Juni, 's middags om 2 uur precies, in de z.g.n. Rolzaal te 's Gravenhage. De loting wordt ditmaal gehouden voor de.lichting 1937. Het gaat Vrijdag a.s. dus om het belang van de jongelie den, die, behoudens een enkele uitzon dering, zijn geboren in 1917, en die vol gens de thans geldende voorschriften in Januari 1936 voor den dienstplicht moeten worden ingeschreven. De mo gelijkheid bestaat echter, dat hun in schrijving eerder zal moeten geschie den; dit in verband met een bij de Tweede Kamer ingediend wetsontwerp tot wijziging van de Dienstplichtwet. VIER HONDERD ZWITSERS NAAR ONS LAND. Een gezelschap v,an ongever 4(00 Zwitsers bezoekt met een extra trein van de Schweizerische Bundesbahnen de wereldtentoonstelling te Brussel. Op instigatie van de Nederlandsche Reisvereeniging is besloten, dat deze groote groep ook enkele dagen in Ne derland zal verblijven, n.l. van 19 tot 22 Juni a.s. 't Gezelschap bezocht o-m, Rotterdam (Ravens, de „Dempo"), Den Haag (Mau- ritshuis, Vredespaleis), Oud-Wassenaar, Amsterdam (rondrit grachten enz.), en Ymuiden (sluizen), Alkmaar (Kaasmarkt) en den Afsluitdijk van het Yselmeer. Gelogeerd wordt in Scheveningen, waar ook het bad- en strandleven zal worden medegemaakt. EEN RAAD MET EEN COMMUNISTISCHE MEERDERHEID. Gisteren hebben o.a. Raadsverkiezin gen plaats gehad in de Groningsche Ge meente Finsterwolde (dicht bij Winscho ten). De uitslag is hier ietwat sensa tioneel geweest, In den nieuwen Raad van 11 leden zullen n.l. 6 communisten zitting hebben. Uitgebracht werden 1355 (1218) gel dige stemmen. Hiervan verwierven de Comm. 682 (454), Gemeentebelangen 245 (254), Neutrale Kiesvereeniging 428 (376). Er werden gekozen Communisten 6 (4), Gemeentebelangen 2 (2), Neutrale Kiesvereeniging 3 (4). „Kinabu". Uit het jaarverslag van de centrale commissie voor uitzending van Neder landsche kinderen naar buiten „Kinabu" blijkt dat door deze instelling in 1934 naar gezinnen zijn uitgezonden o.a. uit Middelburg 8 meisjes en 7 jongens met een aantal verpleegdagen van 639; uit Goes werden uitgezonden 4 meisjes en 2 jongens met totaal 250 verpleegdagen. M. W. K., smidsknecht te Zonne- maire, die eenige dagen geleden ter be schikking van de Justitie werd gesteld, als verdacht van brandstichting is, thans in vrijheid gesteld. Maatschappij van letterkunde. In de te Leiden gehouden vergadering van de Maatschappij der Nederlandsche letterkunde is tot lid benoemd de heer dr. L. A. J. Burgersdijk, alhier. GEVAARLIJKE „SOUVENIRS". De nabestaanden van een onlangs al hier overledene, hebben bij de politie een tweetal granaten gedeponeerd, van vrij groote afmetingen (ongeveer 50 cm hoog). Gebleken is, dat de dingen gela den waren en dus zeer gevaarlijke „sou venirs" vormden. Ze moeten afkomstig zijn uit de buurt van Cadzand: overblijf selen uit den wereldoorlog. Blijkbaar heeft de overledene niet geweten, welk hachelijk risico hij liep met het bewaren er van. De politie heeft de marine-auto riteiten te Vlissingen gewaarschuwd. Dezen zullen de granaten onschadelijk laten maken. Reddingsbrigade. fij het op 12 dezer gehouden examen, medisch gedeelte, afgenomen door de artsen: mevr. R. Weyl-Snuijf, D. N. v. Geideren en L. Weyl, in het militair Hos pitaal te Middelburg, zijn voor het di ploma A van den Nederl. Bond tot het redden van drenkelingen geslaagd de heeren: F, Dekker, A. Heijstek, J, Heij- stek, J. Brouwer, L. Steijne, S. J. Steijne. J. v. Maren, J. Meijer, H. Wezenpoel. Diploma B de heeren: G. v. Loo, C. H. Merk, P. Ploegaert; allen lid van de Middelburgsche Reddingsbrigade (hoofd leider de heer A. C. Julianus) en Zwem- vereeniging „Luctor et Emorgo". Genoemde personen zijn opgeleid door den arts W. W. de Regt, die welwillend zijn medewerking verleende aan dezen cursus. DE VERKEERSWEEK. Gisteren is met onverminderde ener gie opgetreden tegen overtreders van de verkeersregelen. Ditmaal waren het speciaal de wielrijders, die onder handen werden genomen. Er zijn in totaal 1104 waarschuwingen uitgedeeld, voor het niet aangeven v,an de richting, links be rijden van den weg en links een bocht nemen, rechts in plaats van links pas- seeren bij het inhalen, ongeoorloofde belsignalen geven, geen voorrang laten aan het verkeer van rechts en.... het ontbreken van rijwielplaatjes. Maar daarnaast zijn aan zeer velen een o:: meer propagandadrukwerkjes uitge reikt om hen in te lichten over het vei lig verkeer. Bij die uitreiking hebben enkele padvinders goed werk verricht. Het waarschuwen trok op de Markt speciaal weer veel belangstelling. Te gen enkele personen, die een onverschil lige houding tegen de politie aannamen, is proce-sverbaal opgemaakt. Over 't algemeen nam men de raadgevingen echter goed ter harte. Een dame is aangifte bij de politie komen doen, dat ze op de Noordbrug bijna werd overreden door een vracht auto, die zich zigzaggewijs voortbewoog. De bestuurder van deze vrachtauto heeft een waarschuwing gekregen. Tot secretaris van de afd. Zee land van den Alg. Ned. Politie Bonc (vacature M. Hemmekam) is benoemc de heer J. C. Borrie, agent van politie alhier. De grenswijziging. Naar wij vernemen hebben B. en W, Dinsdagavond een conferentie gehac met de afgevaardigen der kiesvereeni- gingen. Bedoeling was, zonder een twee de stemming te komen tot samenstelling van een z.g. dubbelen Raad, welke zijn oordeel uit zal hebben te spreken over de door Ged. Staten voor te stellen grenswijzigingen. Een van de redenen, waarom zoo weinigen een kans opmerken, is dat, die als hard werken vermomd is. Nog iets te goed. Door de politie alhier is aangehouden zekere H. V. v. d. M., wiens aanhou ding verzocht was door de politie te Breda, daar nog twee vonnissen met hem te vereffenen vielen. H. V. v. d. M. logeerde hier onder den naam T. Kanters, welke meer door hem gebruikt schijnt te worden. En als zoo danig was zijn aanhouding verzocht door de politie te Nieuwerkerk. Waarschijnlijk meende v. d. M„ dat zijn tweeden naam nog „van smetten vrij'' was, anders had hij zich zeker onder een derden naam in laten schrijven, waar mee hij minder gevaar liep! De verhoudingen ongewijzigd gebleven. De verkiezing voor den gemeente raad, gisteren in deze gemeente gehou den, heeft een rustig en regelmatig ver loop gehad. De verwachting was, dat de samenstelling van den Raad, wat het aantal zetels der deelnemende partijen betreft ongewijzigd zou blijven, en deze verwachting is volkomen bewaarheid geworden. Geven wij eerst eenige cijfers. Aantal kiezers 5068; uitgebrachte stemmen 4613; van onwaarde 210; gel dig 4403. Chr. Hist.: 1366 st.; Vrijheidsbond: 963 St.; S.D.A.P.: 813 st.; R.K. Staats partij 653 st.; Anti-Rev.: 608 st. Zoodat gekozen zijn de heeren: A. L van Melle, H. Hollestelle, A. Vermaire en L. Goeman (C FT.)A. de Roo, Chr. Kloosterman en C. Reedijk (V.-B.); P. Crucq en J. S. Visscher (S.D.A.P.); A. M. Simons en C. C. van der Does (R.-K.) J. W. Goedbloed en G. Eckhardt (A. R.). De eenige verandering is dus, dat, in- plaats van de heeren Zaayer en Jon kers, die voor den Vrijheidsbond een zetel bezetten, de heeren Kloosterman en Reedijk in den Raad komen, even eens voor den Vrijheidsbond. Vergelijkingen Geven we vervolgens, terwille van een overzicht, de stemcijfers door de diverse partijen behaald bij de gemeen teraadsverkiezing in 1931, bij de verkie zing voor de Prov. Staten van dit jaar, en bij deze gemeenteraadsverkiezing. 1931 1935 1935 Christ. Hist1175 1325 1366 Vrijheidsbond 943 698 963 S. D. A. P800 734 813 R. R. Staatsp662 702 653 Anti-Rev581 650 608 Zooals reeds gemeld bedroeg het aan tal geldige stemmen thans 4403, m 1931 was dit 4161 en voor de -Statenverkie zing van dit jaar 4661. Het meest opvallend is wel het her stel van den Vrijheidsbond, die 265 st meer haalde dan bij de Statenverkiezing van dit jaar, hoewel het aantal geldige stemmen thans 258 minder was. Een be langrijk deel dezer stemmen is zeker afkomstig van hen, die voor de Staten op de N.S.B. (269 st.) en op den V. B (116 st.) stemden. Anderzijds js de winst van den Vrijheidsbond zeker ook te danken aan de candidaatstellmg van den hr. Chr. Kloosterman, die niet min der dan 312 voorkeurstemmen op zich vereenigde. De Chr. Hist, profiteerden mogelijk van Musserts aanbeveling, want we* was er reeds een flinke groei van 1931 tot 1935, doch deze nieuwe aanwas van 41 st., terwijl er 258 st. minder uitge bracht werden, lijkt wat abnormaal. Anderzijds is mogelijk ook een deel der Staatk. Ger. stemmen (167) naar de C. H. overgegaan. Het eigenaardigst doet ons de winst der S. D. A. P. aan. Bij de Statenverkie zing daalde deze partij van 800 op 734 st., hoewel bij de laatste verkiezing 500 st. meer uitgebracht werden. En dit treft te opvallender als we zien, dat de S.D.A.P. bij de Statenverkiezing in 1931 821 st. verkreeg. Bij de winst van giste ren is zekér een deel der V. D. stem men, maar ongetwijfeld ook een deel der N.S.B. stemmen. Tenslotte zwerven waarschijnlijk ook enkele katholieken tusschen R.K., N.S.B. en S.D.A.P., heen en weer, want anders laat zich de te ruggang van deze partij tusschen 1931 en 1935 moeilijk verklaren. De cijfers der A.R. doen het meest normaal aan en komen ongeveer over een met de verschillen in de aantallen der uitgebrachte stemmen. Voorkeurstemmen, Hieronder volgen thans de stemmen op eiken candidaat uitgebracht: Chr. Hist: A. L. van Melle 1188; H. Hollestelle 43; A. Vermaire 69; L. Goe man 11; G. M. den Herder 11; Av Hof- stra 2; A. de Bruijne 10; C. A. Duvekot 10; I. Wessel 12; J. Vleugel 10. Totaal 1366. Vrijheidsbond: A. de Roo 488; Chr. Kloosterman 312; C. Reedijk 20; H. Jonkers 61; H. C. J. Zaayer 14; A. M. Koolwijk 5; J .C. Stoffels 4; D. Wille- boer 37; P. A. E. Schrijver 9; W. G. Ko ning 5; M. Franken 8. Totaal 963. S.D.A.P.: P. Crucq 720; J. S. Visscher 60; A. Buys 23; A. Labruyere 1; C. Schrijver 1; A. Harinck 4; J. de Rijk 4; Totaal 813. R.K.S.P.: A. M. Simonse 566; C. C. v. d. Does 27; L. A. van Opstal 21; J. v. d. Voort 14; A. Baars 6; P. Chamuleau 8; H. J. van Hove 11. Totaal 653. Anti-Rev.: J. W. Goedbloed 449; G. Eckhardt 37; J. Laport 77; W. L. B, J. Dekker 11; A. Vingerling 10; J. Steke- tee 6; J. A. Pieterse 2; J. C. v. d. Velde 5; M. de Jonge 6; J. Pouwer 5. Totaal 608. Het college van 8, en W. Wezen we er hierboven reeds op, dat de Raad betrekkelijk geen verandering onderging; juist daardoor is echter wel te verwachten, dat het college van B. en W. gewijzigd zal worden. Reeds de getalstrekte der partijen wettigt de keuze van een liberalen wet houder, en dit ligt thans temeer voor de hand, nu de voorzitter van B. en W. tot de rechtsche partijen behoort. Zoo is dus te voorzien, dat het toch niet alles bij het oude zal blijven, zoo als in 1931 het geval was. RAAD VAN MELISKERKE, MELISKERKE. De Raad dezer ge meente kwam in openbare vergadering bijeen. Ingekomen w,as de goedkeuring tot het heffen van 40 opc. op de vermo gens- en 70 opc. op de gemeentefonds belasting. Voor den scholier Koppejan moet aan de gemeente Middelburg over 1934 f 60 betaald worden. Bij de ingediende be grooting van den keuringsdienst van waren ad f 72, bleek dat de Raad weinig gevoelt voor opheffing hiervan. De stroomprijs voor de straatverlichting z.al met 2 cent per kwu verlaagd worden. Het door de gemeente verpachte land is in totaal 14 ha. Van de landpacht moet als achterstallig nog f 233 ont vangen worden. De Raad was van mee ning dat de commissie voor de werk verschaffing een zuinig beheer en een voorzichtig beleid voert. Er is ieen goed slot van f 1369. Bij de rondvraag zeide de voorz. o.a nog dat dezen winter door de landbou wers bijna geen gebruik is gemaakt om werkloozen met toeslag te nemen. De zelfde limiet is aangelegd als in Grijps kerke, en daar was de uitkomst be vredigend. De commissie voor de werkverschaf fing zal de kwestie van dorschen met den vlegel met toeslag, onderzoeken. KAPELLE. Bij beschikking van den minister van Financiën is aan dezen ge meente een voorschot uit 's Rijks kas verleend tot een maximum van f 8092, ter verstrekking aan de vereeniging, in die gemeente uitsluitend werkzaam ter bevordering van de verkrijging van or.- róerend goed door landarbeiders, lei uitbetaling van het door drie landarbei ders benoodigd bedrag voor de verkrij ging van een plaatsje. KAPELLE. De vereeniging Groep aardbeientelers „Aller Belang" kwam gisterenavond in het café „de Veiling" in algemeene ledenvergadering bijeen onder voorzittei schap van den heer Jos. Schipper. In totaal werden opgegeven voor den verkoop bij het vat (vatveiling) een op brengst, v,an 25 gemet, verdere opgave worden ingewacht tot en met 19 Juni. Het kwantum werd opgegeven door 57 leden. Voor vatveiling van Mad. Mou- tot gaven zich 8 leden op met een op brengst van 655 roeden. Besloten werd, indien er 30 gemet wordt opgegeven voor het vat dit dan in 2 gedeelten te doen veilen. Aange nomen werd een eenheidsprijs. De da tum der veiling werd bepaald op Vrij dag 21 Juni. Benoemd werden ,als commissieleden voor de Jucundaveiling de heeren J. •i ,i Middelburg, 13-VI-'35. Woensdag hoogste luchttemperatuur 17.3 °C (64 F); laagste 13.5 °C (56 °F). Heden 9 h: 15 °C; 12 h: 19 °C. 1.3 mm regen. Hoog ste barometerstand te dezer stede, in iet afgeloopen etmaal: 766 mm; laagste 765 mm. Hoogste barometerstand in het Euro- peesche waarnemingsgebied: 768.6 mm te Krakau; laagste 748.3 mm te Thors- ïavn. Verwachting tot morgenavond: Matige, tijdelijk nog toenemende Z. tot W. wind, half tot zwaar bewolkt of betrokken, later kans op eenige regen, weinig verandering in temperatuur, i.» Zon op: 4 h 40; onder: 21 h 20. Licht op: 21 h 50. Maan op: 18 h 06; onder: 1 h 57. V.M.: 16 Juni. Hoog- en Laagwater te Vlissingen. Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere is 38 min. later (S Springtij.) Do. Vr. Za. 13 14 15 Juni. Hoogwater. 11.43 24.02 12.32 24.48 13.15 Laagwater, 5.43 17.00 6.34 18.51 7.19 19.38 Hoog- en Laagwater te Wemeldinge, Juni. Do. Vr. Za. 13 14 15 Hoogwater. 13.24 1,45 14.17 2.35 15.05 Laagwater. 6.40 19.07 7.32 19.57 8.18 20.41 L. de Poorter van Hansweert, D. Mal- lekote van Kapelle en Johs. Louisse van 's-Heer Arendskerke. Als controleurs werden aangewezen de voorzitter en de secretaris der ver eeniging, DE VELDWACHTERSKWESTIE. DRIEWEGEN. In de gisteren gehou den openbare vergadering van den Raad dezer gemeente kwam o.m. de veld wachterskwestie met Ellewoutsdijk weer aan de orde. Ged. Staten hadden o.a. doen weten, dat de begrooting 1935 niet kan worden goedgekeurd, zoolang de veldwachterskwestie niet is geregeld. Uit een schrijven van den Commissaris der Koningin bleek, dat de minister van binnenlandsche zaken geen bezwaar heeft tegen de benoeming van een veld wachter voor twee gemeenten, temeer daar de burgemeesters der beide ge meenten, alsmede de districtscomman dant der rijksveldwacht uit politioneel oogpunt geen bezwaar hiertegen hebben Met ingang van 1 Juli is de veldwachter van Ellewoutsdijk dan ook als zoodanig eveneens voor Driewegen aangesteld. Voor Driewegen zal zulks ongeveer f 900 per jaar kosten. De Raadsleden konden zich met de verordening zooals die door den Comm. der Koningin is toegezonden niet ver eenigen en hadden vele bezwaren tegen de combinatie. De verordening werd dan ook met 6 tegen 1 stem (wethouder Koe man) verworpen- Morgen komen we op een en ander nader terug. KORTGENE. Het muziekgezelschap „Eendracht Maakt Macht" maakte Woensdagavond een rondgang door het dorp. De muziek lokte heel wat volk op straat. De jeugd vermaakte zich kos telijk. WATERLANDKERKJE. Ter eere van het 25 jarig bestaan van de Geitenfok- vereeniging alhier werd Dinsdag een kringtentoonstelling gehouden die in al le opzichten geslaagd is. Om twee uur sprak de burgemeester, voorzitter van het tentoonstellingscomité een openings woord, waarin hij den voorzitter van de Vereeniging den heer W. Meesen, die van de oprichting af voorzitter is ge weest, lof toezwaaide. Daarna ving een moeilijk werk aan voor de keuringscommissie de heeren Sietema en Versluis. Tentoongesteld waren 42 melkgeiten en 21 lammeren. De prijzen werden toegekend als volgt: Afd. I: le pr. P. Hamers, 2e pr. A. de Veij, 3e pr. J. Fremouw, te Zuidzande. Afd. Ill: le pr. R. de Jonge, IJzen- dijke2e. pr. J. Verplanke, te Zuidzan de. Afd. B. I: le pr. J. Aalbregtse, Zuid zande, 2e pr. W. Meesen, 3e pr. A. Ver-

Middelburgsche Courant | 1935 | | pagina 1