SPORT. ONDERWIJS. SEMENGD NIEUWS. WALCHEREN. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W.D. Vlilic Vlrklu? Ooiulstaat er geen Verkeersagent, Zorgt steeds, rat ce alle regels kent. AGENDA. Wie HAAS' mosterd eenmaal kent, Wil niet anders; is verwend! (Ingez. Med. den heer Koers de promotor van deze tentoonstelling en hoopte, dat diens hartewensch, nml. de oprichting van 'n kring van „Succulenta" te Middelburg vervuld zal mogen worden. Ook de heer Brand, sprak nog woor den van bewondering, niet alleen over de quantite.it, doch ook over de kwali teit, want als vakman zou hij de planten niet beter kunnen kweeken. Spr- hoopte dan ook, dat de groote kosten van aan leg der tentoonstelling zouden worden gedekt door een talrijk bezoek. Direct kwam er een flink bezoek op de tentoonstelling en dat hield Maandag middag en -avond, doch ook gisteren den geheelen dag aan en vele bezoekers maakten ook gebruik van de gelegenheid voor een extra entree een bezoek aan de „galerij" te brengen en een overzicht te nemen over de tentoonstelling onder het genot van een aangeboden kop thee. Ook wij hebben gistermiddag nog eens rustig een bezoek aan de tentoonstelling gebracht en groep voor groep, stand voor stand onder deskundige leiding bekeken Het zou ons te ver voeren alle soor ten van cactussen te noemen. Er zijn er bij wijze van spreken uit alle deelen der wereld, dan in alle variëteiten en krui singen. Heden en morgen kan men -ïog genieten van al dit schoons en zijn ken nis op het gebied van deze planten soorten .verrijken. OP STRAAT INEENGEZAKT EN OVERLEDEN. O. EN W. SOUBURG. Dinsdagmorgen is alhier een der bloempjesverkoopsters voor het Marine Sanatoriumfonds op straat plotseling onwel geworden en in eengezakt. Het meisje, een zekere mejuffr. K, uit Vlissingen, is een woning binnen gedra gen, waar bleek, dat ze inmiddels reeds was overleden. SOUBURG. Zaterdagavond werd al hier besloten om de mondorgelclub „Excelsior"!, onderafd, van de Chr, Jongensclub „Samuel" op te heffen we gens te geringe deelname. OOSTKAPELLE. Tijdens de alhier ge houden ringrijderij verloor een paard zijn hoefijzer, hetwelk met zoon kracht te gen het aangezicht van een der belang stellenden den vrachtrijder B. alhier kwam, dat hij zich onder dokters be handeling moest stellen. Zijn neusbeen scheen gebroken te zijn. RAAD VAN SLUIS. Een bijdrage voor de commissie tot wering van schoolverzuim. SLUIS. Vrijdag vergaderde de Raad, onder voorzitterschap van burgemees ter Berkers voltallig. Van de Sluische Zwemclub was een verzoek ingekomen om 50 subsidie. Besloten werd het aan te houden tot de behandeling van de gemeentebegroo- ting 1936 in het najaar. Enkele personen uit de gemeente o.a. I. A. Keymel, Ch. de Vos en Seraph van Vooren hadden reclames ingediend tegen den hun opgelegden aanslag van schoolgeld over het jaar 1934. Daar de Raad van oordeel was, dat de aanslag overeenkomstig de verordening was vastgesteld, werd besloten die personen niet ontvankelijk te verklaren in hun verzoek. Van den heer J. Leijsennaar was een verzoek ingekomen om vermindering van hondenbelasting, waarop gunstig werd beschikt. Het kohier rioolbelasting 1935 werd vastgesteld met 127 aanslagen tot een bedrag van 508. Bij de benoeming van een lid der Commissie tot wering van schoolver zuim in de vacature J. N. Metz, was in aanmerking gekomen de heer J. R. de Blieck. Deze had echter de betrekking van de hand gewezen. De Voor z. meende, dat de hr. de Blieck op zijn be sluit diende terug te komen. Deze ant woordde nu, dat hij dit gaarne zal doen wanneer hij de gemeente er mee dienst van kan zijn. De heer Aernaudts vroeg, sf het niet mogelijk zou zijn, dat een kleine bijdrage door den Raad zou gegeven worden. De heer Van Mazijk stelde daarop voor, een bedrag van i0 it te trekken, welk voorstel werd ^inge nomen. Aan den heer W. J, M. Hoegen werd* op diens verzoek ontslag verleend als lid van het bestuur der Godshuizen en als lid van het algemeen Armbestuur van Sluis. Gunstig werd beschikt omtrent de toekenning van een bijdrage voor de ver harding van een weg in den Zwinpolder. De Raad heeft reeds enkele malen zijn medewerking financieel toegezegd, doch daar het waterschap der Sluis aan de Wielingen thans als uitvoerster optreedt dient de medewerking in een anderen vorm te worden verleend. Een beslissing over het al of niet toe kennen van steun aan de verbetering van den weg van Aardenburg via Heille naar Middelburg (B.) werd niet uitgesproken, daar B. en W. eerst onderhandelingen moeten aanknoopen met Ged. Staten. Er was n.l. eenig misverstand ontstaan bij de vorige besprekingen. In principe was besloten steun te verleenen, te za- men met de gemeenten Aardenburg en Eede. In een brief van de Ged. Staten stond echter, dat de gemeente Sluis voor het onderhoud van den weg zou moeten zorg dragen, welke kosten een maximum van f 500 bedragen. Besloten werd, dat de besprekingen met Ged. Staten zoo spoedig mogelijk zuilen plaats vinden, waarna een spoed- eischende Raadsvergadering gehouden zal worden. De inspecteur van de volksgezondheid maakte bezwaar tegen een vastgestelde rooilijn op de Kaai. Daarom werd beslo ten het vorige Raadsbesluit in te trek ken en door een nieuw te vervangen Van Ged. Staten was gen schrijven in gekomen, dat ze bezwaar maken tegen het raadsbesluit, aangaande de geldlee- ning groot f 5800, welke noodig was ia verband met riool-aanleg, verbetering van de speelplaats bij de R.K. Meisjes school enz. Niet zoozeer wat betreft net aangaan van de geldleening, maar wel den aflossingstermijn van 40 jaar werd te groot geacht. De termijn werd nu om gezet in een termijn van 30 jaar. Van den gasfitter te Sluis was een verzoek inge komen om ontheffing te verleenen van het doen branden der avondstraatver lichting over het tijdvak 15 Mei1 Sep tember 1935, welk verzoek werd inge willigd. Met algemeene stemmen werd aange nomen om de erfpacht welke rust op de algemeene begraafplaats af te koo- pen. Deze bedraagt f 300, welke na 3 jaar zal afgekocht zijn waarna de ge meente in bezit zal zijn van een eigen begraafplaats. Mej. S. Bogaard wilde een perceel gemeentegrond pachten aan de Kaai, welk perceel tot 1 Januari 1936 in erf pacht is bij de steenfabriek. Daar de gemeente dezen grond in de toekomst zelf zal noodig hebben, werd afwijzend op het verzoek beschikt. Een verzoek van den heer G. H Blondeel te Aardenburg om een perceel gemeentegrond, gelegen aan de Kalk- boei naast het perceel van mej. wed. P. Verhage in erfpacht te mogen heb ben of te koopen, om daar een pakhuis te zetten, doet de Raad besluiten een wandeling naar dat terrein te maken om den toestand daar te plaatse op te nemen. De conclusie was, dat de gemeente het perceel grond niet kan missen, doch dat den heer Blondeel zal voorgesteld worden een perceel in erfpacht te nemen in het verlengde v,an het pakhuis van den heer Claerhoudt. Bij de wijziging van de verordening op de heffing van keurloonen werd het volgende aangevuld: „Gedeeltelijke terugbetaling ad f 2,50 van gestort keurloon ad f 5 heeft plaats, als bij de keuring van een kalf, door weging aan den keuringsvee,arts blijkt, dat het geslacht gewicht 50 kg of min der bedraagt, waarbij tegen overlegging van de slachtvergunning, waarop door den keuringsveearts een onderteekende verklaring wordt gesteld, waarop het juist geslacht gewicht vermeld is." (Ingez. Med.) De Tweedaagsche Aistandsmarschen der Zeeuwsche Wandelsport Vereeniging De prestatie-marschen van de Mid- delburgsche club, welke vorig jaar voor het eerst werden gehouden en toen reeds een zekere bekendheid hebben gekregen zijn gedurende de beide Pink sterdagen voor de tweede maal geloo- pen. Zooals wij reeds in ons nummer van gisteren vermeldden, startten den eer sten Pinksterdag ongeveer 160 deelne mers. Precies 9 uur gaf de leider het sein tot vertrek voor het 50 km parcours. De tocht ging over Nieuwland, Arne- muiden, Kleverskerke, Veere, Vrou wenpolder, Oranjezon, over het vroon en door de bosschen naar Domburg, Aagtekerke, Oostkapelle, Grijpskerke, Meliskerke, Biggekerke, Koudekerke, Middelburg. Precies 10 uur werd vertrokkep door de deelnemers aan het parcours tfan de 40 en 30 km. Zij liepen dezelfde route als de 50 km, met dien verstande even wel, dat zij enkele „lussen" van 10 resp. 20 km niet moesten maken. Het resultaat van den dag is geweest dat dr. A. J. de Weerd uit Nieuw en St. Joosland, die de medische leiding had, aan 2 deelnemers moest verbieden ver der te loopen, en dat 3 andere deelne mers het wegens een of andere reden moesten opgeven. De tweede marschdag is trots den regen met betere resultaten verloo- pen. Slechts één deelnemer moest op geven, 's Morgens ontbraken echter Ioo- pers op het appel, zoodat het algemeen resultaat is, dat 10 personen de mar- schen niet met succes hebben kunnen volbrengen. Wederom te 9 uur precies werd het sein tot vertrek gegeven voor de 50 km. Mén was nauwelijks onderweg, of een plasregen kwam de pret bederven. Te 10 uur vertrokken de 40 en 30 km. Nu ging de tocht voor de 50 km Vlis- singen-Koudekerke-BiggekerkeValke- nisseZouteland'eWestkapelle-Dom- burgMiddelburg. Voor de 40 en 30 km werden weer de „lussen" van 10 resp. 20 km afgetrokken. De deelnemers hebben het dezen dag heel zwaar te verantwoorden gehad. Door en door nat moesten zij het vrij zware parcours volbrengen en het ge tuigt van een goeden sportzin, dat velen liepen te zingen en dat men allerwege vroolijke en opgewekte gezichten zag. Te half twee liet de leider bekend maken, dat de tijd van binnenkomst een uur later werd gesteld en te 4 uur werd besloten, dat op het op tijd binnenkomen niet meer zou worden gelet, terwijl hec deel van het parcours Noordweg-langs de Singels Breestraat, Dam-Langedelft niet behoefde te worden geloopen, zulks in verband met den aanhoudenden re gen. 's Avonds was de groote zaal van het Schuttershof vol, wel een bewijs, dat de loooers niet overmoe waren. De heer A. Imanse voerde namens de controleurs, die wat even vermeld dient te worden voor een zware taak hebben gestaan, het woord. Hij richtte zich in het bijzonder tot onze „Jantjes", die, gewapend, aan het parcours van de 50 km hebben deelgenomen, en zonder een enkele uitvaller de finish bereik ten, wel een bewijs, dat zij de wandel sport volkomen onder de knie hebben. Toen dan ook hun leider, luitenant ter zee Smitt op het tooneel werd ontbo den, om den corpsprijs in ontvangst te nemen, bracht de volle zaal den Jantjes en hun bekwamen leider een warme ova tie. Niet minder was dit het geval, toen bekend werd gemaakt, dat Achilles even eens tot de gelukkigen behoorde. Onder daverend applaus werd hun leider, de heer J, A. Bal, den groepsprijs uitge reikt. Een woord van hulde aan den direc teur en leider van Achilles is hier zeer zeker op zijn plaats. Verder behaalde de Nationale Wan delsport Vereeniging uit Den Haag even eens den korpsprijs. Dat zij voor de tweede maal een reis over hebben ge had van Den Haag naar Middelburg, is wel een bewijs, hoe de marschen in den smaak vallen. Aan de afdeeling Vlissingen van het Nederlandsche Roode Kruis, die het ge durende deze marschen drukker dan ooit heeft gehad, werd, de traditie getrouw, een speciaal ontworpen medaille uitge reikt. Later op den. avond werden in intie- men kring de heer en mevrouw Lagaaij, pachter van het Schuttershof en de so ciëteit De Vergenoeging, toegesproken door den voorzitter van de Zeeuwsche Wandelsport Vereeniging, den heer L, H. C. Baron van Randwijck, om hun dank te brengen voor het vele wat zij gedu rende de marsch hebben gedaan. Een geanimeerd bal was het slot van de „Zeeuwsche Tweedaagsche'. VOETBAL, Walchersche Voetbalbond, R. V. C.S. V. S. 82; Souburgsche boysPelikaan 81. Vriendschappelijk: Wemeldinge I Nieuwe Tonge I 23; Wemeldinge II Nieuwe Tonge II 32, Tot onderwijzeres aan de Chr. Or,anjeschool te Vlissingen is benoemd mej. J. A. van Almerongen te Zwolle. FAMILIEDRAMA TE ROTTERDAM. Maandagavond om ongeveer zes uur heeft een gebeurtenis, die véél op een dubbele poging tot moord gelijkt, groo te opschudding verwekt in de Batavie renstraat te Rotterdam. Een man heeft er in zijn pakhuis geprobeerd om zijn dochter te wurgen. Toen hij hierin verhinderd werd door omwonenden, die op 't hulpgeroep van de dochter de deur hadden ingetrapt, is hij een flesch benzine gaan halen, welke hij leeggoot naast den invalide-wagen waarin zijn hulpbehoevende echtgenoote zat, waar na hij met een brandende krant kwam aanloopen, om de benzine in brand te steken. Ook hierin werd hij op het laat ste moment verhinderd. De moeder en dochter begaven zich daarna met een aantal getuigen naar de politie. Deze heeft den man aangehouden en in ar rest gesteld. WINDHOOS RUKT HEIMACHINE OMVER. Gisterochtend omstreeks twaalf uur is over het Hollandsch Diep ter hoogte van den Moerdijk, een wind hoos getrokken. Tengevolge van den plots opgestoken wind is een zware Morisson-heimachine, een z.g. stoom hamer, die in gebruik is bij den bouw van de verkeersbrug, omgewaaid. Zij (Ingez. Med.) was juist even te voren overgebracht van bouwkuip 6 naar bouwkuip 8, waar met het heien van betonnen pa len een aanvang zou worden gemaakt. Er hebben zich geen persoonlijke onge lukken voorgedaan. Wel is de maieri- eele schade belangrijk. Tijdens den storm was de scheepvaart op het Hol landsch Diep gering, zoodat geen scheepsongelukken te betreuren zijn. Een botter met gescheurde zeilen dreef er hulpeloos rond, EEN DRAMA OP DEN BERGSCHEN PLAS. Vijf menschen uit de kajuit van een omgewaaid jacht ge haald. Anderhalfjarig kind verdronken. Maandagavond is op den Bergschen Plas te Hilligersberg, een ernstig ongeluk voorgevallen. De wind stak op en vlak voordat het begon te regenen, hagelen en onweeren, kwam er een windstoot, die op een windhoos geleek, waardoor verschillende booten op den plas werden verrast. Drie zeilbooten kapseisden. Van twee booten konden de inzittenden zichzelf redden of ge makkelijk door hulp van anderen gered worden. Bij de derde boot ging dat niet zoo gemakkelijk. Aan boord waren twee heeren, twee dames en drie kin deren. Een van de kinderen, het ander half jarig dochtertje van den heer G. v. B., wonende te Rotterdam, is om het leven gekomen. De twee anderen en de beide dames konden slechts met de grootste moeite gered worden. De da mes moesten in het ziekenhuis worden opgenomen. Een verslaggever van de N. R. C, had een onderhoud met de gebroeders C. en A, Vollemans te Rotterdam, aan wie het te danken is, dat bij dit onge luk niet nog meer dooden zijn te be treuren. Zij vertelden, dat ze met hun boot naar het omgeslagen jacht zeil den. Op de kiel zaten twee mannen, de heeren van B. en Van Z., die hun door uitroepen en gebaren te kennen gaven, dat er twee vrouwen en drie kinderen in de kajuit zaten. De kajuit moest ech ter geheel volgeloopen zijn. Om zijn kant drijvende konden we van het schip drie patrijspoortjes boven het water zien steken. Het was tragisch voor een van deze raampjes een kindergezichtje te zien, dat er als 't ware tegen aan ge drongen was. Van de andere kinderen en de vrouwen in de kajuif viel niets te zien. Het gelukte ons, aldus de heeren Vollemans, om onze boot met één ma noeuvre rond te krijgen en langzij het omgeslagen zeilschip. Toen begonnen we met de beide heeren op den kiel de vijf uit de roef te halen. Er stond een luik van de roef open. Nauwelijks, toen we langzij waren, had een der heeren op den kiel een rok te pakken. Hij trok maar hij hield den rok in zijn han den. Opnieuw tastte hij in den volge loopen roef en kreeg toen een been te pakken. Gezamenlijk werd getrokken en zoo kregen we de vrouw van den heer Van Z. naar boven. Zij was bewus teloos en werd in onze boot gelegd. De vrouw heeft jzeer waarschijnlijk haar anderhalf jarig dochtertje in haar ar men gehad, maar is dit toen zij uit de kajuit werd getrokken, kwijt geraakt. Toen de vrouw boven was, kwam vlak daarop het kindje van anderhalf jaar boven drijven. Dit bleek later overle den. Na deze twee kregen we de moeder van den heer Van Z, te pakken, ook zij werd aan een been uit de roef ge trokken. U begrijpt, hoe moeilijk dit al les was, daar onze boot, zoowel als de omgeslagen boot, hevig deinden op den bewogen plas. Het 6-jarig zoontje van den heer Van Z. was inmiddels ook bo ven gekomen. Het jongetje is vermoede lijk door een der heeren op den kiel ge trokken en daarna aan een boot, die met nog eenige anderen naderbij kwam, overgegeven. In de kajuit bevond zich nu alleen nog het 10-jarig meisje V. Z. Dit kind bevond zich voorin de kajuit en had zich tegen een patrijspoortje weten op te werken, waar het met het gezichtje als tegen aangeplakt zat. Het kind moet lucht hebben kunnen krijgen, omdat in de ronding van de patrijspoort nog geen water was doorgedrongen. Iemand stel de voor het patrijspoortje in te slaan, maar dan was er water binnengeloopen en zou het kind stellig verdronken zijn. Het kind was van angst verstijfd en had zich met de handjes aan een paar span ten vastgeklemd. Direct ingrijpen was noodzakelijk. Met een beitel en een hamer hebben we toen de planken los gebroken, en daarna moesten een paar spanten gebroken worden. Zoo konden we het kind grijpen en naar boven ha len. De handjes die aan de spanten ge klemd zaten, moesten we als 't ware losbreken. Met de geredden en het lijkje van het jongste kindje aan boord voeren we daarop naar den wal, waar reeds ver schillende maatregelen waren genomen. Fietsers, schijnt niet met Uw licht, And'ren midden in 't gezicht. MIDDELBURG: WO 12 en DO 13 Jun. Tent- cactussen en vetplanten, Groenm. (Turnz.); 10—12 h.; 14.00—17 h.; 19—22 h. WO 12 Jun.ZA 16 Jun. Verkeersweek Middelburg en omgeving. WO 12 en DO 13 Jun, Alg. Verg. Ver. v. Vrijz, Herv. in Ned. Inl. mej. dr. N, A. Bruining, Schuttershof; Wo 13.30 h, Do 9.00 h en 13.30 h. WO 12 Jun. Ópenb. Verg. Staatk. Geref Partij, afd. M'b., spr- burgem. D. Kodde, Mil. Tehuis 19.30 h. DO 13 Jun. Alg. Verg. „Uit 't Volk- Voor 't Volk"; Schuttershof (Bak- kersk-); 20-15 h. DO 13 Jun- Meeting der S.D.A.P., spr. 2e Kamerl. W. Drop; Sportterr. (Molenw.); 20-00 h, DO 13 Jun. Muz- Wandeling „Crescen do"; vertr. Seisd. 20.00 h. GOES: DO 13 Jun, Openb, Conc. „Hosanna", Gr. Markt, 20.30 h. WO 12 Jun Elec, Drukkerij G, W. den Boer, M'bur<-

Middelburgsche Courant | 1935 | | pagina 6