DER NIEUWE LUX DE NIEUWE LUX KRONIEK van den DAG. MAXIME KOUD WfATED voor tot optassen 'N GROTER PAK VOOR HETZELFDE GELD TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE COURANT) VAN WOENSDAG 12 JUNI 1935. No. 136. 1 üiDDELBURG. Reeds duizenden huisvrouwen hebben de grote voordelen leren kennen van de nieuwe, zelfs in koud water oplosbare Lux! Zij hebben geen moeite en kosten meer van water opzetten en toch wassen zij al haar fijne goed „veiliger dan veilig" en „vlugger dan vlug" met Lux, terwijl het spoelen ook veel sneller gaat! Wat practisch, deze „koud water Lux"! Enhet nieuwe Lux pak is nog groter dan vroeger, voor dezelfde prijs van slechts 1772 ets.! :ssemmmmmIII 1 De oorlogszuchtige rede van Mussolini. Engelsche erger nis en Fransche bezorgdheid. Een afwijkende beschou wing. Zou de Duce het niet zoo verschrikkelijk erg ge meend hebben Men is in Engeland uit den aard der zaak niet al te best te spreken over de oorlogszuchtige redevoering, die Mus solini den dag voor Pinksteren te Cag- liari heeft uitgesproken. De Engelsche bladen vatten haar vrij algemen op als een aankondiging, dat Italië geweld zal gebruiken tegen Abessynië en zij ergeren zich dan over het feit, dat de Duce bij wijze van rechtvaardiging de zer politiek zich beroept op de metho den, die een land als Engeland in vroe ger jaren heeft toegepast, ter verkrij ging van koloniaal gebied in Afrika. Erg geprikkeld is de „Daily Telegraph". Dit blad beantwoordt het geblaf van Mussolini m,et een ernstigen uitbran der aan zijn adres, waarin het zegt, dat, wat de vroegere methoden van alle lan den bij de verwerving van koloniaal be zit ook geweest mogen zijn, een radi cale verandering op dit gebied is inge treden door de overeenkomst om een oorlog niet als politiek instrument te gebruiken, en door de plicht tot vreed zame oplossing van geschillen. Het blad betoogt verder, dat Musso lini aan verdragen gebonden is en ten tweede dat hij kletst, wanneer hij be weert dat Groot-Bitannië bij het Abessijnsch-Italiiaansche geschil geen belang heeft. Italië zou volgens de Te legraph een geweldigen flater begaan, wanneer het zich na een voorafgaande aanvaarding van de diensten van den bond verbeeldde, dat het de openbare meening kan tarten en zijn verplichtin gen negeeren kan. In Frankrijk is men niet minder van Mussolini's krijgshaftige taal geschrok ken. Men vreest daar, dat de zaak wel eens uit zou kunnen loopen op een breuk tusschen Italië en den Volken bond. Weliswaar wordt verwacht, dat Laval, de Fransche minister van bui- tenlandsche zaken, bemiddelingspogin gen zal aanwenden (hij zou den Fran- schen gezant te Rome ter informatie reeds naar Parijs ontboden hebben) doch het staat zeer te bezien, of dat iets zal helpen. Intusschen zijn er ook beoordeelaars van den politieken toestand, die de zaak niet zoo heel erg tragisch opvdt- ten. Zoo de overzichtschrijver van de „Nieuwe Rotterdamsche Courant", die constateert, dat Mussolini al zoo vaak oorlogszuchtig heeft gesproken: „Wat heeft hij al aan expansie, aan koloniale en niet-koloniale veroveringen aange kondigd.' Zijn zwarthemden hoor en dat gaarne. En zij vergeten het ook, als hij anders gaat spreken. Dat is het voor deel van de dictatuur. Zij kan vandaag het tegenovergestelde verkondigen van gisteren, en de volgelingen zullen in beide gevallen even hartelijk bewonde ren en juichen. Het verleden van Mus solini lijkt er borg voor te staan, dat men zijn dreigendste uitlatingen niet als het meest overeenkomstig zijn werke lijke plannen hoeft te beschouwen. Met Hitler is men daarvan minder zeker, Dat is het groote verschil in de inter nationale positie van de beide dicta toren. De derde, Stalin, is weer een type op zichzelf in zake dreigende re devoeringen. Ten opzichte van hem heeft men langzamerhand de zekerheid gekregen, dat oorlogszuchtige uitspra ken gewoonlijk juist vrees voor ooi'ogs- gevaar verraden". „Wij zouden er niet gaarne voor in staan, aldus de schrijver verder, dat Mussolini's woorden niet door overeen door OCTAVE FEUILLET. 48). 3 October, Het schijnt waarlijk, dat een booze m,acht zich tot taak heeft gesteld de vreemdste en wreedste beproevingen te bedenken, om er mijn geweten en mijn hart mee te bezwaren! Daar mijnheer Laubépin niet is aan gekomen, liet mevrouw Laroque mij enkele inlichtingen vragen, welke zij noodig had om den voorloopigen grond slag te leggen voor het contract, dat, zooals ik verteld heb, morgen getee- kend moet worden. Daar ik veroor deeld ben nog enkele dagen mijn ka mer te houden, heb ik mevrouw Laroque gevraagd mij de actes en de particuliere stukken te sturen, die in het bezit van haar schoonvader zijn, en die onmisbaar voor mij waren, om de moeilijkheden waar men mij opmerkzaam op maakte, op te lossen. Men heeft mij dadelijk twee of drie laden, vol met papieren, ge bracht, die men heimelijk uit de kast van mijnheer Laroque had genomen, ge bruik makend van een oogenblik, waar op de oude man was ingeslapen, want hij liet altijd merken, dat hij erg gesteld was op zijn geheime archief. In het eerste stuk, dat mij in handen kwam, wordt mijn familienaam verschillende malen genoemd, waarop opeens mijn oog viel, en wat mijn nieuwsgierigheid met onweerstaanbare kr.acht opwekte, komstige daden zullen worden gevolgd. Maar, zooals gezegd, waarschijnlijk lijkt ons dat nog niet, zoowel op grond I van opgedane ervaringen als van den toestand van het oogenblik. Als Mus solini voor een zeer gevaarlijk avontuur stond, zou hij zich wachten, Engeland te prikkelen, zooals hij het op dit oogenblik doet. Engeland is voor hem het gevaarlijkste land. Niet dat hij on middellijk een blokkade in de Middel- landsche Zee of een bombardement van de Italiaansche kuststeden door de Britsche oorlogsvloot heeft te vreezen. Zóóver denkt op het oogenblik geen enkele Engelschman, en zeker ook Mus solini niet. Maar oeconomisch en finan cieel heeft de Duce op het oogenblik meer dan ooit reden, Engeland te ont zien. De vriendschap van Engeland te ruilen voor die van Duitschland moet niemand gevaarliiker nu voorkomen, dan juist Mussoï: Het rondstappen van Goering in dtr, Balkan zal hem wei niet beter van vertrouwen gemaakt hebben. Niet om het effect. Want zoo lang Duitschland in die wereld geen ernstige diplomaten uitzendt, heeft Ro me niet al te veel te vreezen. Maar wèl om de bedoeling van de meest imperi alistische stroomingen te Berlijn, die uit deze „frisch-fröhliche" huwelijks- reisdiplomatie spreken." Men is maar al te graag geneigd, de ze beschouwing te aanvaarden, als een, wara wat in zit. Ze heeft het voordeel van de nuchterheid. Maar: Mussolini laat ditmaal zijn dreigementen verge zeld gaan van zeer omvangrijke mili taire maatregelen. De troepenversche pingen naar Oost-Afrika gaan zonder ophouden door. En die kosten geld, geen klein beetje. Het wil er bij ons moeilijk in, dat Mussolini zich dergelij ke financieele offers zou getroosten voor een soort van demonsiratie, of voor plannen, die veel minder ver zou den strekken, dan men uit zijn jongste toespraak moet opmaken. Die kan hij zich allicht een beetje goedkooper ver schaffen. Wij willen er het beste van b' iven hopen, maar vreeezen het erg- si;. (Ing. Med.) Een witte wandelstok op straat, Zegt ons, dat daar een blinde gaaf. DE WERKLOOSHEID. In Mei een daling van bijna 5.16 pet. Overzicht van den stand der werk loosheid in de gemeenten, behoorende tot het gebied der listricts-arbeidsbeurs te Middelburg op 31 Mei. De cijfers tussc en haakjes geven den stand aan op 30 April. Aagtekerke 9 (12), Arnemuiden 184 (196), Baarland 28 (28), Biggekerke 17 (19), Borssele 19 (26), Colijnsplaat 10 (42), Domburg 34 (62), Driewegen 15 (18), Ellewoutsdijk 13 (15), Goes 223 Hier is de woordelijke tekst van dit stuk. Aan mijn Kinderen- De naam, welken ik u nalaat, en dien ik hoog geacht heb, is niet de mijne. Mijn ■/ader heette Savage. Hij was chef van een aanzienlijke plantage, gelegen op 't eiland, dat toen Fransch was, Sainte- Lucie, en toebehoorend aan een rijke en delijke familie uit de Dauphiné, die der Champcey's d'Hauterive, In 1793 stierf i ijn vader, en ik erfde, hoewel ik nog jeng was, het vertrouwen, dat de Champ cey's in hem gesteld hadden. Tegen het einde van dit vreeselijke jaar werden de Fransche Antillen door de Engelschen genomen, of werden hun overgegeven door de opstandige kolonisten. De mar kies de Champcey d' Hauterive (Jacques Auguste), v.'ien de ouders der Conventie nog niet gereikt hadden, voerde toen het bevel over het fregat la Thétis, dat, reeds drie jaar lang, in deze zeeën kruis te. Een vrij groot aantal der Fransche kolonisten, verspreid over de Antillen, waren er toe overgegaan hun fortuin te realiseeren, omdat het eiken dag be dreigd werd. Zij waren het eens gewor den met den commandant de Champcey, om 'n vloot van lichte transportschepen te organiseeren, waarop zij hun bezit hadden laten overbrengen, en welke naar het vaderland moest trachten terug te keeren, onder bescherming van de kanonnen van la Thétis, Reeds lang had ik zelf, in het vooruitzicht van de dre'- gende rampen, de opdracht en de vrij heid gekregen de plantage, welke ik, na (228), 's-Gravenpolder 20(1), Grijpsker- ke 13 (13), 's Heer Abtskerke 3 (4), 's H. Arendskerke 80 (93), 's Heerenhoek 63 (60), Heinkenszand 31 (44), Hoedekens- kerke 43 (35), Ierseke 168 (170), Kapelle 16 (45), Kats 5 (15), Kattendijke 5 (10), Kloetinge 28 (26), Kortgene 7 (17), Kou- dekerke 86 (85), Krabbendijke 39 (15), Kruiningen 70 (88), Meliskerke 8 (14), Nieuwland 14 (17), Nisse 7 (7), Oostka- pelle 19 (21), Oudelande 28 (35), Ovezan- de 45 (49), Rilland-Bath 4 (22) Ritthem 21 (19), Schore 26 (29), Serooskerke 38 (29), St. Laurens 14 (17), Souburg 285 (279), Veere 16 (24), Vrouwenpolder 38 (38), Waarde 19 (26), Wemeldinge 45 (49), Westkapelle 191 (214), Wissekerke 65 (81), Wolphaartsdijk 29 (38), Zoute- lande 21 ((23), Middelburg 1019 (1053), Vlissingen 1103 (1065). Totaal stonden op 31 Mei j.l. inge schreven 4284 werkzoekenden, tegen 4516 op 30 April. DE VERKEERSWEEK. Gisteren is ook te Middelburg de ver- keersweek begonnen, waarvan het doel is een bijzondere actie te voeren voor een veilig verkeer. Verschillende winkeliers maakten of zullen nog maken étalages, die geheel op het veilig verkeer wijzen en er zijn er onder, die daarin o.i. uitstekend zijn geslaagd. Daarnaast is een groot aantal biljet ten opgehangen, die aan het veilig ver keer herinneren. Maar het voornaamste werk ligt toch bij de politie, die bij de gewone sur veillance speciaal op verkeersovertre dingen let en dan waar noodig een waarschuwing geeft. Het was gisteren voornamelijk te doen om de voetgan gers het verkeer te leeren en vooral waar met Pinkster-drie veel buitenlui in stad waren, had de politie in het midden der stad, met name op de Markt haar handen vol om aan de daar aanwezigen de eerste beginselen van goed verkeer bij te brengen. Zoo werd er gewaarschuwd voor het te veel in beslag nemen van de rijwegen door pratende menschen, waarbij dan veel al nog rijwielen, die in de hand wor den gehouden den weg versperren. Ook tegen het loopen met lange rijen of fietsen met enkele personen naast el kaar in de Langedelft zagen wij waar schuwend optreden. Naar wij nader vernemen, hebben niet minder dan 1386 voetgangers een waar schuwing gehad, waarvan het grootste deel wegens het verkeerd oversteken van den rijweg of wel het belemmeren van het verkeer door op den rijweg te blijven staan of daarop zonder nood zaak te loopen. Auto over den kop geslagen. Gisterenmorgen reed de Deer G. de L. met een kleinen vierpersoons-auto over den MiddelburgKoudekerkschen weg, toen hij wilde uitwijken voor een melkkar en daarbij tegen een paal aan reed. De auto sloeg over den kop en aan den anderen kant van den weg weer tegen een paal. Verschillende personen schoten te hulp, o.a. een passeerende Utrechtsche r'-tomobilist. Toen het bleek, dat, ook -"i het inslaan van een ruit, de heer de JL„ die alleen in de auto zat, niet uit zijn benarde positie achter het stuur was te bevrijden, heeft men de kap van de auto uitgesneden en den heer de L. door het ontstane gat uit den wagen geholpen. Oogenschijnlijk had hij geen letsel van beteekenis opgeloopen. Hij is echter naar het Gasthuis gereden met den auto van den passeerenden inge nieur bovenbedoeld, om te worden on derzocht. De zwaar beschadigde auto is later opgehaald en naar de garage te Middelburg vervoerd. mijn vader, administreerde, tegen eiken prijs te verkoopen- In den nacht van den 14en November 1793 stapte ik alleen in een bootje, bij de Morne-au-Sable, en heimelijk verliet ik Sainte-Lucie, dar. reeds door den, vijand bezet was. Ik droeg in Engelsche papieren en in guintjes het bedrag mee, dat ik voor de plantage had kunnen krijgen. Mijnheer de Champcey had, dank zij de nauw keurige bekendheid, welke hij van die zeestraat had verkregen, de Engelsche kruisvloot kunnen mijsleiden, en een toevlucht kunnen vinden in de moeilijke en onbekende doorvaart van Gros-Ilel. Hij had mij opgedragen daar dien nacht bij hem te komen en hij wachtte slechts op mijn komst aan boord, om met de vloot, welke hij begeleide, uit deze door vaart te vertrekken, en den steven te richten naar Frankrijk. Op dezen tocht had ik het ongeluk in de handen der En gelschen te vallen. Deze meesters-in- het-verraad gaven mij de keus op staan- den voet doodgeschoten te worden uf hun te verkoopen, door middel van het miljoen, dat ik bij mij droeg, en dat zij mij lieten, het geheim van de doorvaart, waar zich de vloot ophield. Ik was jongi de verzoeking was te sterk; een half uur later was de Thétis in den grond ge boord, de vloot genomen en mijnheer de Champcey zwaar gewond. Een jaar ging voorbij, een jaar zonder slaap. Ik werd gek. Ik besloot de wroeging, welke mij verteerde, door die vervloekte Engel schen te laten betalen. Ik ging naar Guadeloupe, ik veranderde van naam, ik --- (Ingez. Med.) De Cactus Tentoonstelling. Bij de officeele opening van de Cac tus tentoonstelling heeft de heer J. H. Koers namens de Commissie van voorbereiding dank gebracht aan den ontvanger der Registratie en Domeinen, die medewerkte om het gymnastieklo kaal ter beschikking te stellen, de turnvereenigingen Achilles, Mediobur- gum en Ons Huis, die hun lessen op schorten, de heeren Wisse, Baljeu, San ders en Voorthuijsen voor hun vele ar beid voor de tentoonstelling. Laatstge noemde heer kreeg een Cactusalbum als souvenir. Verder bracht spr. dank aan de firma Verkade, die de originee- le aquarellen der bekende cactusplaat jes afstond en ten slotte den heer Brand, den bekenden Domburgschen tuinarchi tect, onder wiens deskundige leiding de geheele expositie tot stand is gekomen. Hierna droeg spr. de tentoonstelling over aan het bestuur. De voorzitter, de heer D. P. Me ij- 1 e r, heette daarna alle genoodigden welkom, o.w. wij opmerkten de voor zitters van de Natuurkundige Vereeni- ging, van de Openbare Leeszaal en van de vereeniging „Succulenta." Spr. prees het omvangrijke werk van deze organisatie en hoopte, dat deze zoowel voor de commissie als voor de vereeniging een succes mocht worden. De voorzitter van „Succulenta" de heer Chr. de Ringh, zeide gaarne de lange reis van Hilversum naar Middelburg ondernomen te heb ben voor deze opening en was ver baasd een zoo uitgebreide collectie planten aan te treffen. Spr. noemde besteedde het grootste deel van den prijs, die ik door mijn misdaad verkreeg, aan den koop van een gewapende brik, en ik ging op de Engelschen los. Ik heb vijftien jaar lang met hun bloed en het mijne de smet trachten af te wassche.i, waarvan ik de schuld droeg, doordat 'k één oogenblik zwak was geweest, en ik deed dit onder de vlag van mijn hand. Hoewel mijn tegenwoordige fortuin, voor meer dan drievierde, verkregen is in roemrijke gevechten, blijft de oorsprong daarvan niettemin zooals ik verteld heb. Teruggekeerd naar Frankrijk, toen 'k oud was geworden, informeerde ik naar de omstandigheden der Champcey's d' Hauterive: die waren welvarend en weelderig. Ik bleef zwijgen. Dat mijn kinderen mij mochten vergeven! Ik heb niet den moed kunnen vinden, zoolang ik leefde, tegenover hen mij te moeten schamen, maar mijn sterven moet hun 't geheim brengen, waarvan zij gebruik kunnen maken volgens de ingeving var hun geweten. Wat mij betreft: ik heb slechts één bede aan hen te richten: er zal, vroeg of laat, een beslissende oor log komen tusschen Frankrijk en zijn buurman aan de overzijde; wij haten el kaar te sterk; wij moeten hen, of zij ous opeten! Indien deze oorlog uitbreekt tij dens het leven mijner kinderen of klein kinderen, verlang ik, dat zij aan den Staat ten geschenke aanbieden een ge wapend en uitgerust convet, onder de eenige voorwaarde, dat zij heeten zal la Savage, en dat een Bretagner haar aan voeren zal. Bij elk schot, dat zij losbran den zal op de Carthaagsche kust, zullen mijn beenderen van vreugde opspringen in mijn graf! RICHARD SAVAGE, genaamd LAROQUE. De herinneringen, welke plotseling de lezing van deze verschrikkelijke biecht in mijn geest opriep, bevestigden mij de juistheid er van. Ik had twintig keer door mijn vader hooren vertellen, met i en mengsel van trots en bitterheid, de merkwaardige gebeurtenis uit het leven van mijn grootvader, waarop hier ge zinspeeld werd. Alleen geloofde men in mijn familie, dat Richard Savage, wiens naam mij volkomen bekend was, het slachtoffer en niet de bewerker van het verraad of van het toeval geweest was, dat den commandant van de Thétis in de handen van den vijand had overge leverd. Vanaf dit oogenblik had ik voor mijzelf een verklaring van de bijzon derheden, die mij dikwijls getroffen hadden in het karakter van den ouden zeeman, en in het bijzonder zijn pein zende en verlegen houding tegenover mij. Mijn vader had mij altijd gezegd, d,at ik 't levend portret was van mijn grootvader, den markies Jacques, en, zonder twijfel, drongen enkele stralen van die gelijkenis, van tijd tot tijd, door de nevelen v,an zijn hersenen heen, en in het verontruste geweten van den ouden man. (Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1935 | | pagina 5