ENGELAND. ITALIë. GEMEENTERAAD VAN GOES. Verwerking van Nederlandsch fruit tot zoete most en vruchtenwijn. iSaBMHHBBHHHHBHHHËSSSSHSïSSSSSg spreken nog niet is opgeheven,en de kerk nog altijd niet vrij is van regee- ringstoezicht, maar het is niettemin een maatregel waarover men zich met reden verheugt. DE AARTSBISSCHOP VAN CANTERBURY OVER DUITSCHLAND De aartsbisschop van Canterbury heeft gister een rede gehóuden over den politieken toestand in Europa. Hij had 't daarbij in 't bijzonder over Duitschland. Z.i. is het verkeerd dit groote volk thans nog als een overwon nen natie te beschouwen en dienover eenkomstig te behandelen. Helaas maakt de Duitsche re^eering het dóór haar optreden tegen de Christelijke kerkge nootschappen, den vrienden van dat land in het buitenland, waartoe ook spr. behoort, niet gemakkelijker om de rechtvaardige belangen van Duitschland te steunen. De Duitsche kerk-politiek en de leerstellingen van Alfred Rosenberg trachten, ontdaan van alle mooie woor den, wel degelijk een nation,alen gods dienst in de plaats te stellen van den Christelijken godsdienst en die nationa le godsdienst ontleent zijn voornaamste leerstellingen aan beslikt heidensche beginselen en gebruiken. Wanneer deze politiek zo.u worden voortgezet dan zou zij alle vrienden van Duitschland vervreemden en wanneer 't tegen het Christendom ging zou het een probleem worden, dat niet langer van binnenlandschen Duitschen aard was maar dat wel degelijk alle andere Chris telijke volkeren aanging. Spr. wilde hier meteen bijvoegen, dat hij zoowel de pro- testantsche als roomsch-kathoüeke gods diensten op het oog had en tegen vervol ging en dwarsboomerij van beide kerk genootschappen moest protesteeren. Juist vandaag had de Duitsche regeering eenige predikanten vrijgelaten. (Men zie de rubriek Duitschland Red en spr. wilde hopen dat dit de eerste schrede van ommekeer zou beteekenen op een weg dien een Christelijk volk zich nooit of nimmer zou laten opdringen. Mussolini aan het oog gewond. Tijdens een rit, welken Mussolini Maan dag te paard in het park v,an Villa Tor- lonia te Rome maakte, steigjerde het dier plotseling en wierp zijn berijder tegen een boom. Een der oogen van den Duce kwam bij deze botsing in onzach te aanraking *,met een tak, waardoor het vrij ernstig werd gekwetst en kor ten tijd later hevig opzwol. Ondanks zijn verwonding woonde Mussolini, naar de „Daily Telegraph" meldt, des avonds de receptie bij, wel ke de Britsche ambassadeur te Rome gaf ter eere van den verjaardag van koning George. De Duce was namelijk van meening, dat zijn afwezigheid an ders zou kunnen worden uitgelegd als een teeken, dat de Italiaansch—Britsche betrekkingen van gespannen aard wa ren. Het rapport werkverschaffing. Het bouwen langs den 's H. Hendrikskinderendijk. De Gasthuisadministratie-kwestie. Vergadering van den Raad van Goes, op Woensdag 5 Juni, des namiddags te twee uur. Voorzitter burgemeester Van Dusseldorp. Eén vacature. De VOORZ. deelt mede, dat het de bedoeling is, alles wat ter tafel komt, openbaar te behandelen, zulks in te genstelling met een door spr. verzon den schrijven. Dit omdat er intusschen het een en ander heeft plaats gevonden. Ingekomen stukken. Ingekomen is o.a. een vèrzoek van W. Siepman e.a. om het doen aanleggen van een haventje, eventueel in werkver schaffing, voor kleine sportvaartuigen. De VOORZ. stelt voor, dit aan te hou den, tot nadere behandeling bij een te wachten voorstel tot werkverschaffing. door Ir. O. BANGA, 1. i. WAGENINGEN. II Slot. Wenden wij ons nu tot den vruchten wijn fabrikatie. Volgens de wet is wijn uitsluitend 't gegiste sap van druiven. Het gegiste sap van andere vruchten moet worden aangeduid als vruchtenwijn. Principieel is er echter geen onderscheid tusschen wijn en vruchtenwijn. Over het algemeen hebben de beste vruchtenwijnen niet de kwaliteit van de groote druivenwijnen. Maar t.o.v. de gemiddelde druivenwijnen die in ons land worden ingevoerd, kunnen goede vruchtenwijnen Mansrijk de vergelijking doorstaan. Desalniettemin waren vruch tenwijnen in Nederland tot nu toe niet bepaald populair. Dat is niet te ver wonderen, want vele hiervan waren met geringe vakkennis en volgens ver ouderde methodes bereid. Dat ze bij zorgvuldige inachtneming van de richt lijnen die de moderne wetenschap aan wijst, echter zeer goed kunnen zijn, is bij de proeven op het Laboratorium De contra-prestatie. De hr. VISSCHER zegt, naar aanlei ding van het rapport van Gemeentewer ken, betreffende de contraprestatie, dat dit hem niet geheel heeft kunnen be vredigen. Er is o.a. een tegenstelling met het rapport van Oct. 1934. Spr. leest een passage uit dit rapport voor. Het eene geeft den schijn alsof B. en W. werden gedwongen, het andere geeft te kennen, dat B. en W. zelf dien kant heen wilden. Spr. vraagt: wat betaalt het Rijk in deze, en wat is het voor deel van deze handelswijze. Volgens spr. is er geen voordeel. Alleen moet men, volgens deze methode, meerdere malen voor den steun werken en bij toerbeurt mindere malen. Voorts vindt spr. deze methode kwetsend voor de werkloozen. De gedachte wordt nu gewekt: je krijgt steun, en moet er ook maar eens wat voor doen. Het is geen loon meer voor gepresteerden arbeid. Zoo werkt men demoraliseerend. De hr. CRUCQ merkt op, dat z.i. uit het rapport blijkt, dat meermalen op de s.d.a.p. gedoeld wordt. Spr. kan dit rap port niet waardeeren, is tegen contra prestatie, en wil liever om de acht we ken b.v. een heele week laten werken. Voorts heeft spr. nooit over ,,op de loo- nen beknibbelen", of over „uitbuiten" gesproken. Spr. wil, dat de Raad zich uitspreekt: voor of tegen contrapresta tie. De hr. DE ROO kan de financieele conclusie van den hr. Visscher niet ge heel volgen. De groote vraag is, wat voor de steuntrekkenden prettiger is. Waarschijnlijk is het beter, dat ze drie weken achtereen 1.50 meer trekken, dan één week ineens 4.50. Spr. vindt er ook niets demoraliseerends in. Inte gendeel: ze leveren dan arbeid voor het geen ze ontvangen. Spr. kan zich ge heel vereenigen met het rapport. De hr. JONKERS heeft nog niet op kunnen maken, dat anders te handelen voor de gemeente niet kostbaarder zou zijn. Spr. vereenigt zich verder met de woorden van den hr. De Roo. De om standigheden zijn nu eenmaal zoo; men kan die niet veranderen, hoe graag men dat ook wil. De hr. ECKHARDT sluit zich bij deze laatste woorden aan. De VOORZ. zegt, dat B. en W. hun standpunt handhaven. Uit het rapport blijkt voldoende, dat de directeur van gemeentewerken ook de bezwaren ge voelt en het gaarne anders zou willen. Spr. is voorts overtuigd, dat de direc teur nimmer iemand persoonlijk op het oog heeft. Dit systeem wordt niet aangeprezen, maar alleen gebezigd, omdat het ge meentebestuur meent, dat zóó de belan gen der werkloozen het meest worden gediend. De hr. VISSCHER heeft niet gezegd, dat er hier niets voor de werkloozen wordt gedaan. Hij heeft alleen willen zeggen, dat er een andere wijze is om 't geld voor de werkloozen te besteden. Spr. wil 'n heele week laten werken, dan wordt het werkverschaffing waarin ook een rijksbijdrage gevraagd kan worden. Zoo zou het aan de gemeente niet meer kosten. De hr- DE ROO is nog steeds niet overtuigd. Het is alles theorie. Het zou alleen 1X6 inplaats van 2X3 dagen werken worden. De VOORZ. wil hierna stemmen over het voorstel van B. en W.: het rap port z.k.g. aan te nemen, wat tevens in houdt, dat men zich met het rapport kan vereenigen, nadat spr. opgemerkt heeft, dat het niet gaat vóór of tégen contraprestatie. Het gaat er alleen om, of men zich kan vereenigen met de wij ze waarop de betreffende werken zijn uitgevoerd. Het gaat niet om een prin- cipieele uitspraak. De hr. CRUCQ: dat is precies het- zelfde. De VOORZ. weerspreekt dit. De kwestie voor of tégen contraprestatie is hiermede niet aan de orde. De hr- JONKERS merkt nog op dat volgens deze wijze waarschijnlijk meer werkloozen worden gediend, dan anders het geval zou zijn. voor Tuinbouwplantenteelt overduide lijk gebleken. Het wijndrinken is in de laatste jaren in Nederiand sterk achteruitgegaan. De daling van het welvaartspeil zal hier aan wel niet vreemd zijn. Men tracht hieraan wel tegemoet te komen door de import van goedkoopere wijnen van bedenkelijke kwaliteit. Een veel betere oplossing is echter de productie van de betrekkelijk goedkoope vruchtenwijnen. Dan kan men voor weinig geld een goede drank bekomen. Wanneer het publiek eenmaal bekend zal zijn geworden met de vruchtenwij nen van goede kwaliteit, valt er niet aan te twijfelen, of ook deze dranken zullen in de toekomst populair kunnen zijn. In het bovenstaande zijn min of meer de perspectieven van de zoete-most- en vruchtenwijn-proev'en aangeduid. Maar wat zijn nu de resultaten ..yan de tot nu toe gedane proefnemingen? In de allereerste plaats dit, dat bewe zen is, dat uit verschillende Nederland- sche vruchten smakelijke gezonde dran ken bereid kunnen worden. Voor de zoete most fabrikatie komen in de eerste plaats appels in aanmer king. Peren zijn minder geschikt geble ken. Uit kersen, druiven en nog enkele De hr. VISSCHER meent, dat de werkloozen hetzelfde bedrag krijgt. Hij krijgt het alleen in meerdere keeren. De hr. JONKERS merkt op, dat dan de verdeeling, waar er reeds zoo weinig is, in gevaar komt. Het voorstel van B. en W. wordt hier na aangenomen met alleen de s.cf.a.p- raadsleden tegen. Bebouwing 's H. H. Kinderen- dijk. Inzake een verzoek van J. J. de Jon ge betreffende een bestrating, deelt de v o o r z. mede, dat bedoeling is het on derhavige terrein (van J. de Bokx) ruim te bebouwen; verhouding 1 op 3. Dit perceel bevindt zich aan den 's H. H. Kinderendijk. De hr. CRUCQ heeft er niets van bij de stukken gezien. De VOORZ- merkt op, dat het laat is ingekomen. Spr. las daarna het betreffende ver zoek voor. De hr. JONKERS merkt op, dat het gewenscht is, grond, die daarvoor ge schikt is, tevoren bouwrijp te maken. Dit brengt ook weer arbeid met zich. Spr. meent daarom, dat rflet anders dan nood zakelijke bezwaren in den weg gelegd moeten worden. De bezwaren tot nog toe gemaakt, schijnen mede voor te ko men uit het feit, dat men er concurren tie in ziet van gemeentelijk bouwterrein. Spr, gelooft, dat deze grond in 2 jaar bebouwd kan zijn. Men dient eischen te stellen voor behoorlijke bebouwing, maar men kan te ver gaan. 1 op 3, zoo als inspecteur jhr. De Graaf wil, acht spr. overdreven. Ook de gemeente zelf stelt die eisch niet. Spr. zou het afkeu ren als de Raad met den hr. De Graaf mede ging. Dat zou dumping zijn. De be doeling is zeker nooit geweest, met de gemeentelijke grondpolitiek het particu lier initiatief te drukken. De VOORZ. weerspreekt, dat de in spectie volksgezondheid en hun vesting hierin de grootste rol zouden spelen. B. en W. hebben er overleg over ge pleegd. In deze wordt de bedoeling van den Raad gediend en een concentrische bebouwing te verkrijgen. Men zou hier van afwijken, als men toestond dat daar ter plaatse, tegen 's-Heer Arendskerke aan, precies zoo gebouwd wordt als meer in het centrum. Men zou dan daar een loshangend gedeelte bebou wing krijgen. Spr. betreurt tenslotte, dat dit schadelijk voor den opbrengst van den grond is. Hoe hooger die prijs, hoe meer ook de gemeente er mede gediend is. Doch men volgt hier een reeds jaren gevolgd systeem. De hr JONKERS meent, dat het toch niet de bedoeling kan zijn, daar een bouwverbod op te leggen. En als mener iets ruimer bouwt, is de concentrische bebouwing toch ook reeds ^verlaten. En welk bezwaar kan er dan zijn, eerst daar en dan tusschenliggende gedeelten te bebouwen. Men bouwt in den regel eerst, waar dat het meest begeerlijk is. Met een dergelijke ruime bebouwing geeft men alleen de beter gesitueerden kans er te bouwen. En die komen er steeds minder. Spr. ziet een en ander niet in het belang der gemeente Goes en der werkloozen. De VOORZ. zegt, dat er geen sprake is van een bouwverbod. Deze kwestie moet bekeken worden in verband met het te wachten uitbreidingsplan, Spr. meent, dat de bedoeling van den Raad ook was, dergelijke wijken meer in de richting van Kloetinge te doen verrij zen. De hr VISSCHER heeft in het be toog van- den hr Jonkers niet het be lang der gemeente ontdekt. Hij leek meer een pleitbezorger van de belang hebbenden- Spr. gelooft niet, dat er zoo'n behoefte aan dien grond is. Men zou 'inderdaad van de bedoeling van den Raad afwijken. Er is geen sprake van een benadeeling van de belanghebben den; er kan alleen sprake zijn van be voordeeling. De grond is daar bedoeld als bogaard, al zou spr. er geen bouw verbod op wiTTèn leggen, als de Raad dit al kon. Het komt spr. verder voor, dat de beter gesitueerden uit Goes nog niet verdwijnen, gezien het gemiddelde vermogen. andere soorten kunnen evenals uit appels zeer goede zoete mosten wor den bereid. Voor tropisch Nederland is nog van belang op te merken, dat ook uit sinaasappels en uit ananas zeer sma kelijke zoete mosten verkregen kunnen worden. Technisch is de zoete most fabrikatie zoover, dat er een voldoende veilige grondslag bestaat om het bedrijf te be ginnen- Voor de vruchtenwijn-fabrikatie geldt hetzelfde. Zoo is gebleken, dat uit roode bessen, zwarte bessen, kruisbessen, ap pels, aardbeien, kersen, enkele peren, bramen, boschbessen, zeer goede wijnen gemaakt kunnen worden. Ook uit rabar ber kan zeer goede wijn verkregen wor den. Dit is echter door de wet verboden. Eenige mengingen kunnen eveneens zeer worden aanbevolen, zoo b.v. wijn van roodebessen-boschbessen, zwartebessen- appel of van roodebessen-zwartebessen. Sinds korten tijd wordt ook aandacht besteed aan het maken van groentesap pen. Komkommersap en gekruid toma tensap behooren in deze categorie tot de geslaagde producten. Een tweede resultaat van het initia tief van prof. Sprenger is de oprichting van een zes-tal fabrieken of fabrieks- D hr GOEMANS meent, dat de Raad hef leggen van een straat, en dan be bouwing 1 op 3^.wel in de hand kan werken. De hr DE ROO is het met den hr Visscher eens, dat de Raad in deze leiding moet geven, maar dit moet geen dwang worden, en dat schijnt hier het geval te zijn. Er is geen enkel gemeen tebelang mee gebaat, daar a.h.w. een half bouwverbod op te leggen. De hr SIMONS kan zich hoofdzake lijk met deze woorden vereenigen en vraagt, of hier het initiatief der particu- culieren niet teveel aan banden gelegd worden- De VOORZ. merkt op, dat, waar toch geen beslissing kan worden genomen, men beter het uitbreidingsplan af kan wachten. Er is zelfs een ministerieele uitspraak, dat zulk een besluit niet mag worden genomen. Spr. adviseert, de be raadslagingen voort te zetten, als het uitbreidingsplan aan de orde komt. Spr. had de betrokkenen graag iets defini tiefs medegedeeld, doch acht dit thans bezwaarlijk. De hr. JONKERS constateert, dat toch niemand voor een bouwverbod is daar ter plaatse. Dit kan misschien medege deeld worden, zoodat men er een straat kan leggen. De VOORZ. heeft hier bezwaar tegen, omdat fiïj dan zou gaan buiten wat hij mag doen. Spr. haalt een K.B, aan, waaruit blijkt, dat een dergelijke be slissing in strijd zou zijn met de wet- De hr. DE ROO krijgt dan den indruk, dat deze bespreking alleen nut gehad zou hebben, als de Raad met B. en W- meegegaan was. De VOORZ.: dan zou ik me aan iets onfatsoenlijks schuldig gemaakt hebben, en dat is mijn aard is. De hr. ECKHARDT wil tot het uit breidingsplan wachten. De hr. JONKERS: dat duurt nog een jaar- En het is het bebouwen aan een bestaande straat, wat in het algemeen toegestaan is. Men wil alleen een paral lelstraat maken om uitgang te hebben. Als den raad hier in beginsel geen be zwaar tegen heeft, is men al een eind op weg. De VOORZ. waarschuwt hiertegen- De raad blijkt reeds verdeeld te zijn. De hr. VISSCHER ziet bewaarheid, dat men niet voldoende in deze mate rie zit. Hij. zou zich niet graag vast leg gen- Er zijn in de toekomst vele moge lijkheden. De hr. DE ROO zegt, dat het natuur lijk niet zijn bedoeling was, den voor zitter van iets onfatsoenlijks te beschul digen. De VOORZ. deelt nog mede, dat het uitbreidingsplan zoo spoedig mogelijk zal komen. Dit staat in verband met de kwestie Kloetinge, enz. Reclames belasting. Op eenige verzoeken om afschrijving van belasting wordt volgens voorstel van B. en W. beschikt. Terzake van eenige reclames tegen dé straatbelasting, mer ken B. en W. op, dat het niet geoorloofd is, dat eenige personen gezamenlijk bij één bezwaarschrift reclameeren. Zij stellen mitsdien voor het adres voor ken nisgeving aan te nemen. De hr. SIMONS heeft den indruk, dat alleen de onderteekenaar beschouwd moet worden als inzender van dit adres. Spr. geeft een nadere uiteenzetting. Het laatste adres wordt hierna ter onderzoek aangehouden. De opcenten op de gemeentefondsbe lasting worden opnieuw vastgesteld op 75. In de begrooting van het B. A. over 1935 worden eenige wijzigingen ge bracht. Aangeboden wordt de begrooting voor het Gasthuis over 1935. De geloofsbrieven van het nieuw be noemde raadslid, mr. H. C. J. Zaayer, worden onderzocht en in orde bevon den. Aldus wordt tot toelating beslo ten. Het haventerrein. Aan de fa. J. Th. Pilaar wordt een stuk gemeentegrond aan de haven in erf pacht gegeven voor 1325 per jaar. Tot leden van de schattingscommissie afdeelingen voor fabrikatie van zoete most. Enkele van deze fabrieken maken tevens vruchtenwijn. Verder hebben ver schillende bestaande vruchtenwijn-fabri kanten zich door het Laboratorium in diverse aangelegenheden laten advisee- ren- Als derde resultaat kan dan nog ver meld worden, dat in het afgeloopen sei zoen eenige honderdduizenden kg Na- derlandsche appels afgenomen zijn voor de zoete most bereiding en dat het ma ken van vruchtenwijn ook is toegeno men. Het ziet er dus naar uit, dat de zaak marcheert. In het begin van dit op stel zijn gronden aangegeven voor de verwachting dat in Nederland in de toe komst veel zoete most en vruchtenwijn gedronken zal kunnen worden. Op de zelfde gronden kunnen we aannemen, dat er in de toekomst dus ook veel meer fruit - verwerkt zal kunnen worden tit deze dranken. Wanneer we bij de appels blijven, dan kan men de jaarlijksche productie op rond 200.000.000 kg schatten- Momenteel behoort ongeveer driekwart hiervan niet tot de eerste klas dessertvruchten. In de toekomst zal-dit wellicht tot ongeveer een kwart kunnen worden terugge bracht. Om iets te beteekenen, moet cr voor de Rijksinkomstenbelasting wor den benoemd de heeren P. Chamulèau, J. Jongepier, A. L. van Melle en A. Ver- maire. In de gemeentebegrooting voor 1934 worden eenige wijzigingen gebracht. De Fin. Comm. heeft bezwaar ge maakt tegen het late ter kennis bren gen van een post van 11000, waarmede de werkloozenuitkeering.verhoogd moest worden. De VOORZ. zet uiteen, dat op bepaal de gegevens gewacht moest worden. De hr. VISSCHER critiseert, dat die post zooveel, zijnde 11.000, te laag ge raamd is. De VOORZ. merkt op, dat het juiste bedrag in dit geval moeilijk te voorzien was. Voor 1935 zal men er dichter bij zijn. De hr. DE ROO herinnert er aan, dat men, toen de werkverschaffing pas ach ter den rug had. Men kan dus moeilijk een juiste schatting maken. Onderhoudswerken. Ingekomen is een voorstel van het raadslid Simons, betreffende het doen uitvoeren van controle, middels een bonnenstelsel, op de onderhoudswerken Op advies van den directeur van ge meentewerken stellen B. en W. voor, dit voorstel niet aan te nemen. De hr. SIMONS zegt, dat het voor hem vast blijft staan, dat de. gemeente goedkeuring hecht aan inschrijvingen waarbij men zoover beneden het tarief moet laten werken. Verder gaat het tij hem om het feit, dat er meer controle uitgeoefend moet worden. Als een werk gever laat werken volgens een loon, waarbij hij er op moet verliezen, dan moet er iets gebeuren, dat niet in orde is. Ieder moet mogelijkheid hebben in te schrijven. Spr. wil nogmaals op meer controle aandringen. De hr. CRUCQ meent, dat niet ge zegd kan worden, dat er geknoeid moet worden. Maar wel is besloten niet be slist aan den laagsten inschrijver te gun nen, en dat is wel gebeurd. De hr.TSIMONS merkt op, dat er me nigmaal verschillen over rekeningen waren, en dat er dan veranderd en ge schikt moest worden. Dat is voor spr. voldoende bewijs. Verder gaat het bij spr. niet om een bepaald systeem, maar om nog betere controle. De hr. JONKERS meent, dat daar geen bezwaar tegen kan zijn. Bij andere gemeenten bestaat 'n dergelijk controle systeem toch ook. De VOORZ. zegt, dat B. en W. elke poging tot scherpere controle toejui chen. In een gemeente als Goes zou een als bedoelde controle echter meer kos ten dan eventueel de baten zouden kun nen zijn. De hr. SIMONS meent nog, dat die werkzaamheden toch niet zoo omvang rijk zijn, dat daar uitbreiding van per soneel voor noodig is. Wethouder GOEDBLOED zou wel eens willen weten, waarom de huidige controle beslist onvoldoende is. Spr. heeft vertrouwen in het huidige systeem. B. en W. zullen echter zeker gaarne er op aandringen, die controle zoo scherp mogelijk te doen zijn. De VOORZ. zegt nog, dat het ten slotte een kwestie van vertrouwen is, en spr. heeft vertrouwen in den direc teur van gemeentewerken en in den man die controle uitoefent. Hij is daar om huiverig voor een nieuw systeem. B, en W. zullen echter zeer diligent blijven. De hr. SIMONS kan zich hierbij neer leggen, mits B. en W. beloven, dat in schrijvingen ter zijde gelegd zullen wor den, waarbij de baas voor minder moet werken dan het verplichte loon. De VOORZ. zegt overweging toe. Stookinrichtingen. De bouwverordening wordt in dier voege gewijzigd, dat het voortaan moge lijk zal zijn maatregelen te nemen tegen het houden van stookinrichtingen die hinderlijk zijn voor anderen. De Gasthuisadministratie. De VOORZ. deelt mede, dat van het Gasthuisbestuur bericht is ingekomen, dat het is overgegaan tot benoeming van een tijdelijken administrateur. He laas is de beslissing van den pensioen raad, inzake den geschorsten administra- dus per jaar ongeveer 50.000.000 kg ap pels verwerkt worden- Zoover is het nu nog niet. Maar er is alle reden om hier op rustig en geleidelijk aan te sturen. Geleidelijk, omdat eerst het grootste deel van het publiek nog moet leeren wat het aan zoele most en vruchtenwijn kan hebben. Ik wil eindigen met nog even in het kort aan te geven, op welke wijze prof. Sprenger het publiek in kennis brengt met de Nederlandsche zoete most en vruchtenwijn. Daartoe is een Centrale Verkoopafdeeling opgericht, gezeteld Rijnstraat 73, Arnhem. Deze afdeeling verkoopt voor 't Laboratorium alle door hem gefabriceerde dranken- De produc tie van het Laboratorium is echter uiteraard betrekkelijk klein, omdat het maar om proefkwanta gaat. Zoodra de Laboratorium-voorraden zijn uitver kocht, betrekt de Centrale Verkoopaf deeling zijn' voorraad van de fabrieken die deze dranken vervaardigen, mits deze zich onder contro'e gesteld hebben. De Centrale Verkoopafdeeling brengt dus eenerzijds de goede fabrieken naar voren en stimuleert hun afzet, anderzijds stelt zij het publiek in staat om een waarborg voor de kwaliteit van het ge kochte artikel te vfnden.

Middelburgsche Courant | 1935 | | pagina 7