KERKNIEUWS. 8EMEMB NIEUWS. INGEZONDEN STUKKEN. BEURSTHERMOMETER van Dinsdag. LAATSTE 3ERICHTEÜ* HANDEL EN NIJVERHEID. BUITENLAHD. BEURS- EH WISSELKOERSEN. Perskroniek. Het Koninklijk bezoek aan Den Heider. BELGIË. H SS£ AMSTERDAM, 4 Juni. Het eerste getal is de vorige notee- ?mg, daarop volgt de officieele no tee ming van heden. Ned. 31 1000-4 97 9814. Ned. 33 1000-4 97%_98% Ned. 34 1000-4 97%—98% Certificaten-3 81% —83%" O. Indië 34 1000-4 95%— 96% Denemarken Oblig. 1926-5 75%-76. Duitschl. pndst. 100-7 17—16% Engeland 1960-90 4 72%-72%! Zwitserl. obhg. '24-5 94% Zwitserl. Staatss. 1927-4% 92% Amsterdam 1933-5 97%—99 Amsterdam 1934-4% 979714 VGravenhage 1929-4% 99%—99% Rotterdam 1926-1930-4% 92%— 94'% Berlijn 1925-6% 14%-14%. Zeeuws. Hyp. B-5 96%96% Zeeuws. Hyp. B-4% 92% Cities Service Cy. P. 1958 5 28%—28 Ged. St. zegden den verkeersweg I naar de brug over den Torenbij'k te wil len laten loopen. Er werd met alg- st. besloten, met de 4 voorwaarden inzake den bouw van de brug accoord te gaan, doch in het vertrouwen, dat de verkeersweg door de Voorstraat zal loopen. De Z. L. M. verzocht om in het gym nastieklokaal der O.L,-School een cur sus in landbouwhuishoudkunde te mo gen houden- B. en W. vonden het, even als het hoofd der school, niet prettig om dit toe te staan. Toch stelden B. en W. voor tot wederopzeggens toe vergunning te geven, daar het een onderwijs-instel- ling betreft. De hr. S a 1 o m vond het eveneens niet prettig. Hij stelde voor, om een deur te laten maken aan de Zuid- of Westzijde van bedoeld lokaal. De cur sisten kunnen dan direct in het lokaal komen, terwijl ze anders door de gang van de o.l.-school zouden moeten, het geen het onderwijs zou schaden. Beslo ten werd, dat de cursus in het gymna stieklokaal gegeven kan worden, mits 't gewone onderwijs er geen last vai heeft, en dat de Z.L-M. de helft van ds kosten draagt voor het maken van een deur. De lokaa huur, verlichting enz. enz. zullen door de Z. L. M. vergoed worden- Bij de rondvraag zegde de hr. Sal o- mé dat hij gehoord heeft, dat 16 kinde ren van de o.l. school gegaan zijn en nu de bijzondere te Wolphaartsdijk bezoe ken- De hr. Salome vroeg wat dit de ge meente kost. Volgens art. 101 der O.L. onderwijs wet zal een zeker bedrag per leerling aan de gemeente Wolphaartsdijk be taald moeten worden. Het veergeld is voor rekening der ouders, WISSENKERKE. Naar aanleiding van het feit, dat in de te Kortgene ge houden vergadering inzake de ovër- brugging van de Zandkreek bezwaren naar voren gebracht werden, is alnier Zaterdag andermaal een gecombineer de vergadering van ingelanden der pol ders gehouden, waarna bij stemming bleek dat de Vlietepolder en Rippolder met meerderheid van stemmen tegen waren. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te OosthapeMe cai dfdaat Don te De Bilt. A Amsterd. Bank 115114%, C Rott- Bankver. 106 A Twentsche Bank 88%88%, A Pref. Gruyter Zn A. 126 A Pref. Jurgens A 97%97. A Ned. Gist- en Spiritusfabr. 415%412 A De Schelde N.B. 21% A Vev. Papr. v. Gelder 4848. C Am. Car Foundry 9%9. C Am. Smelt Ref. 25%—13%. C Farbenind. LG. 42 C Stand. Brands 9%9%. C U. Siates St. C. 19 C North Am. Cy. 99%. A Born. Sum. H.M. 149%150. A Linde Teves en Stok v. 6768 A Ned. Wol Miji. 81—81. A Singkep Tin M. 77—77%. A J. C. Japan Ln. 25%26%. A Roterd. Lloyd 31%—31%. A S. M. Nederland 31%— 31. A Amst. Thee C.M. 41% AGENT VAN POLITIE PLEEGT VERDUISTERING. De burgemees ter van Voorburg heeft oneervol ontslag verleend aan den 29-jarigen agent van politie M. R., wegens ver duistering, gepleegd ten nadeele van particulieren. LIEFDESDRAMA. Zondagavond had te Loon op Zand op den Tilburgsche weg nabij 't landhuis Beu- kenborch, een moordaanslag plaats. Om streeks half negen liepen aldaar de 21- jarige jongeman J. van B. en het 21-ja- rig meisje J. B, beiden uit Kaatsheuvel, Ze hadden een tijdje met elkaar ver keerd, doch deze omgang was door het meisje verbroken. Telkens opnieuw pro beerde de jongeman contact met het meisje te krijgen. Het meisje bleef ech ter weigeren. Toen zij gisteravond weer eenig meeningsverschil hadden, hield de jongeman het meisje plotseling zijn re volver voor en schoot haar drie keer in den rug, waarop zij ineenzeeg. Toevallig passeerende voorbijgangers wierpen zich op den dader, daar deze ook de hand aan zichzelf wilde slaan. De om standers hielden den jongeman vast tot dat de politie aanwezig was. Het meis je is per ziekenauto naar het zieken huis te Tilburg overgebracht. Haar toe stand is zorgwekkend. DIAMANTEN BRUILOFT. Heden herdenken J. v. d. Esschert en Chr. v. d. EsschertAldmuler te Apel doorn den dag waarop zij voor zestig jaar in het huwelijk traden. ZELFMOORD VAN NEDERLAN DER IN DUITSCHE GEVANGEN- j SCHAP Uit Hannover wordt gemeld dat een Nederlander, J. BuS, die wegens overtreding der deviezen- voorschriften was gearresteerd, verle den week in den nacht van Maandag Op Dinsdag na zijn testement te hebben gemaakt,, te Papenburg, waar hij zich in voorloopige hechtenis bevond, een einde aan zijn leven zou hebben gemaakt. A Houth. Alberts 21%—21%. C Baltimore Ohio 6%6%. A Southern ,Rlw. 5%5%. C Union Pac. Rr. 57% C list. Nickel Cy. 17% Duitschl. '30 1000-5% 17%—17%.%. A Koloniale Bnk. 40%41%. A N.I. Hbk. 1000 79%—79%. C Ned. H. M. 1000 32—32%. A Alg. Kunstz. U. 2930-%, A v. Berkels Pat_ 57 56 C Calvé-Delft 61% e.dl—61 %-2%. A C. Suiker Mpij. 39%39%. A Ned. Ford A.M. 267%—265. A Philips Gem. afg. 261%267-62. C Unilever 100%100%-100. C Anaconda Cop. 8%9%-%, C Bethlehem St. 15%15%-16. C Kennec Copper 11%11%-%. C Un. States Leather 44%. A A.N.I.E.M.—N.B. 169%—171%. A Kon. Petr. Mpij. 183—184%-3%. C Contin. Oil Cy. 11%12%. C Shell Union Ó.C. 66%-%. DE DEBATVERGADERING DER N.S.B. TE ST. LAURENS. Het is jammer, dat U niet aan een neutraal persoon opgedragen hebt een verslag van de debatvergadering der N. S.B. te St. Laurens te maken, want dan zouden Uwe lezers 'n geheel anderen indruk - gekregen hebben van het ver loop van dit debat dan Uw correspon dent te St. Laurens in Uw blad van gis teren ervan gaf. Door het niet vermelden van het ant woord, dat de spreker der N.S.B., de heer J. H. E. de Bruin uit Amsterdam aan de debaters gaf, en de wijze, waar op het verslag is gesteld, wordt de in druk gewekt, alsof de heer De Bruin niet opgewassen was tegen zijn deba ters. Het tegendeel is waar. Elk onbe vooroordeeld bezoeker van deze verga dering zal (J kunnen verzekeren, dat de debaters, althans wat de heeren ds. Ko ning van St. Laurens en Janse van Big- gekerke betreft, in rond Hollandsen ge zegd door den spreker volkomen wer den afgemaakt." De billijkheid eischt, dat dit nog even vermeld wordt. N.- en St. Joosland, 3 Juni 1935. J. K. Mesu. [Onze correspondent ter plaatse deelt ons mede, dat hij, als steeds, naar een objectief verslag gestreefd heeft. Het is inderdaad juist, dat de spreker flink van repliek gediend heeft, al zij in het midden gelaten of hij de twee genoem de debaters heeft „afgemaakt". Dat van de repliek geen verslag werd gezonden geschiedde eenerzijds in over eenstemming met het gebruik, ander zijds om niet teveel plaatsruimte te vergen. Red.] HET AFTREDEN VAN MINISTER STEENBERGHE. Het Algemeen Handels blad (lib.) constateert, dat, hoewel voor de vierde maal een persoonswis seling in het crisis-kabinet plaats vindt, het thans de eerste maal is, dat een conflict over een van de grondslagen van het regeeringsbeleid oorzaak van het heengaan van een minister is. Het blad bestrijdt de devaluïstische opvat ting van den aftredenden bewindsman en vervolgt dan Had mr. Steenberghe zich in het al gemeen tegen de oeconomische poli tiek der regeering verzet, wij zouden het, gezien de hevige beroering daar over in zijn partij, gemakkelijker heb ben kunnen begrijpen dan nu hij zich, blijkens de toelichting op zijn ontslag aanvrage zoo uitsluitend vastlegt op de devaluatie als eenig middel dat redding zou kunnen brengen. Hetgeen intus- schen niet belet heeft dat hij nog enke le dagen geleden het wetsontwerp tee- kende dat verlaging van hypothecaire lasten voor den benarden landbouw moet mogelijk maken, en dat dus, zon der devaluatie, een aanvullende po ging tot aanpassing durft ondernemen. Wij zijn dan ook nieuwsgierig naar ver dere verduidelijking van zijn ernstig besluit om het regeeringsschip thans midden in den storm zoo plotseling te verlaten; al mag men aannemen dat het conflict ouder is dan het schijnt, aangezien men immers reeds tijd ge vonden heeft om een opvolger voor minister Steenberghe te zoeken en te vinden. f Het blad schetst vervolgens de in zichten van prof. Gelissen en besluit: Industrialisatie dus als schepper van arbeidsgelegenheid en als versterker van onze handelspositie tegenover het buitenland. Het denkbeeld is aantrek kelijk, enzwaar van consequen ties. Maar wanneer het prof. Gelissen zal gelukken aannemelijk te maken dat het geheel onzer Nederlandsche volks welvaart er zonder onhoudbaar risico door gediend kan worden, dan zal hij ongetwijfeld op 3e medewerking der regeering en van het particulier initia tief kunnen rekenen. Wij herinneren ons daarbij echter de woorden welke minister Steenberghe nog geen drie weken geleden in Den Haag op het katholiek Industrialisatiecongres sprak: „Het is nu geen tijd voor breede the orieën!" De realiteit vraagt om prac- tisch uitvoerbare middelen. Wanneer de bedrijfsleider uit de practijk van het zakenleven, die prof. Gelissen is, even als mr. Steenberghe dat was, ons die middelen kan aanwijzen, dan zal het land geen reden hebben om de per soonswisseling, di'e thans onvermijde lijk is geworden, te betreuren, m De Rotterdammer (lib.) Wij hadden van minister Steenberghe waarlijk groote verwachtingen. Wij mogen echter ook niet verzwij gen, dat dr. Colijn deze bejegening niet heeft verdiend. Na zorgvuldige voor bereiding en heel veel overleg is mr. Steenberghe nauwelijks een jaar gele den in het Kabinet getreden en heeft hij het program van het kabinet aan vaard. Met vaderlijke welwillendheid heeft dr, Colijn zijn pad geëffend (wetsont werp Lintbebouwing en indiening Or- deningswet) en nu vlucht de nieuwe minister van zijn zetel Kan hij aannemelijk maken, dat er voor devaluatie thans meer motieven zijn dan zes maanden geleden? En voorts heeft hij wel overwogen hoe hij de speculatie aanmoedigt door dezen opzienbarenden stap? Vlak voor de behandeling van het Bezuinigingsontwerp, waaronder ook de naam van minister Steenberghe staat, verzwakt dit uittreden het kabi net meer dan het heengaan van minis ter Marchant of indertijd, dat van mi nister Verschuur. Het blad juicht de benoeming van prof. Gelissen tot minister toe en knoopt daar de volgende opmerking aan vast: Daarmee is naar onze meening het gevaar van een rood-roomsch devalu atie-kabinet wat trouwens moeilijk te vormen zou zijn, en wat voor zeer vele roomschen principieel onaanvaardbaar blijft (alsook met het oog op de geschie denis in Duitschland) bezworen; doch wel is te verwachten, dat industriali satie en werkverruiming meer op den voorgrond zullen treden. Iets, wat wij van harte toejuichen, omdat naast „aan passing" voorzichtige opbouw noodza kelijk is, wil ons volk niet moedeloos worden. De T ij d (r.k.) schrijft in een artikel met den ondertitel: „Het stuur omge gooid?" o.m. Thans treedt de vierde, een der sterkste figuren, uit het Kabinet, dat zoo lang liet beweren vooral homogeen te zijn. Er wordt dus in het opnieuw ge schokte Kabinet verder gekramd, on danks de zeer slechte vooruitzichten, die het Voorloopig Verslag op het Be zuinigingsontwerp voorspelt, zooals de krantenberichten over de uitgebrachte barre critiek lieten doorschemeren. Het aftreden van minister Steenberghe is een nieuwe en zware slag voor de re geering, wier vertrouwen er bij het volk niet op vooruit zal gaan. Zoowel de Eerste en Tweede Kamer, als daar buiten, werkgevers en werknemers, wa ren zeer ingenomen met den minister van oeconomische zaken, die om een principieel meeningsverschil met het Kabinet reeds na nog geen jaar zijn mi- nisterieele carrière moest afbreken. Dat hij echter niet voorgoed uit het po litieke leven zal Verdwijnen, schijnt weinig twijfelachtig, want al heeft het Kabinet voor het oogenblik de vraag stukken geforceerd, waarop het hem heeft laten vallen, daarmee zijn ze nog niet opgelost. Ze blijven aan de orde, en van den loop der gebeurtenissen zal het afhangen, in welk tempo ze in de Kamer worden beslist. C Tide Water Ass. Oil 6%6%-%. A K.N. Stoomb. Mij. 4% A Ned. Scheepv. U- 34%34%, A H.V. Amsterdam 176%179%-180%. A Java Cult- Mij. 99%102. A N.I. Suiker U. 94%96%. A Deli' Batavia 140%140%-3%. C Dcli Mij. 1000 129%—131 %-3. A Senembah 143%142%-3%, C Chicago Milw, %-%. A Amst. Rubb. C. 108—110%-113%. A Deli-Bat. Rubb. 66%68-9 A He&sa Rubber 97%97%-8%, A Serbadjadi S R. 64%66-7. Prolongatie 44. WISSELKOERSEN. 3 Juni Ongetwijfeld moet men den moed be wonderen, waarmee ir. Gelissen, die bij vergissing ook nog eens candidaat voor Nationaal Herstel is geweest, zich aan den ministerieelen steun van het kabinet-Colijn begeeft. Het is echte5* moeilijk aan te nemen dat de regeering erin slagen zal, op deze wijze het schild te houden, om de dreigende slagen af te wenden. Sedert hij zijn ongelukkige Londen Berlijn Parijs Brussel Zwitserland Kopenhagen New-York 7.27% 59.80 9.77% 25.12 48.12% 32.50 1.47% 4 Juni. 7.25% 59.75 9.77% 25.07 48.24 32.42% 1.47% rede hield voor de liberale industrieele kapiteins in de hoofdstad, schijnt dr. Co lijn tot de politiek van de sterkste par tij in de Kamer wat meer genaderd te zijn. Maar het is moeilijk aan te nemen, dat hij de vooruitstrevende denkbeelden zal aanvaarden van ir. Gelissen, voor wiens bekwame plannen van industriali- seering, industriebanken enz, hij al bij de eerste begrootingsdebatten steen koud is gebleken. Het blad haalt verder een uitlating van prof. Gelissen aan, gedaan in een redevoering op 11 November j.l. Hij zei- de toen: „In tijden van oorlog mobiliseert men het heele volk, welnu, op het oogenblik zitten we volop in een oeco- nomischen oorlog, en de nood is hoog gestegen. Zoo hoog, dat de kinderen van onze werkloozen reeds ondervoed beginnen te rakenNu zou de re geering weer alles wat zij heeft aan personen en instellingen moeten mobili- seeren om te zoeken naar werk. Mo- biliseeren, door in de verschillende stre ken van het land jonge menschen, des kundigen op allerlei gebied: technisch, financieel, oeconomisch, sociaal, juri disch, bijeen te brengen en hen te be lasten met het voor-onderzoek om ten spoedigste in die streken nieuwe in dustrieën te stichten. Om hun werk zaamheid te coördineeren en te voorko men, dat in verschillende provincies men dezelfde bedrijven zou stichten, zou er een centraal instituut moeten zijn dat leiding geeft. Op dit gebied gaat er evenwel totaal niets van de regeering uit." Aldus de kritiek van den industri- eelen oeconoom op de regeermg-Colijn. Beteekent het, vraagt de Tijd, dat door zijn intrede in het departement van oeconomische zaken eindelijk het stuur wordt omgegooid?' Niemand zou zich daarover hartelijker verheugen dan de r,k. staatspartij. Unilever Tabak - Markt Amerika KoninkL Olie Rubber Philips Aku Schepen (Wettig gedeponeerd.) die den Duitscher Cutzeit van Hengelo uit tegen zijn wil over de Duitsche grens heeft gebracht. De rechtbank ver oordeelde verdachte conform den eisch tot een gevangenisstraf van 1 jaar met aftrek van preventief. Bij het vonnis overwoog de rechtbank dat het feit 'n zeer ernstige krenking der persoonlijke vrijheid is, die een zwaardere straf zou rechtvaardigen. De straf is zoo licht ge steld, omdat Ie de verdachte samenwer king onderstelde tusschen de Ned. en Duitsche politie en meende de Ned. politie hulp te verleenen; 2e de ver dachte onder sterken invloed stond van den Duitschen politiebeambte Krusch- witz, die de ontvoering op touw heeft gezet; 3e de ontvoerde Gutzeit in Duitschland een vreemde houding heeft aangenomen, door de Duitsche gevan genis te verkiezen boven de vrijheid in Nederland; 4e verdachte een "blanco strafregister heeft. ARABISCHE PRINS KOMT NAAR ONS LAND. Naar wij vernemen wordt Emir Saoed, prins van den Hedzjas, die een vijftal dagen een bezoek aan Nederland zal brengen, op tweeden Pinksterdag hier te lande verwacht. STAATSLOTERIJ. (Onder voorbehoud). Op onderstaande nummers vielen he den de volgende prijzen: f 1000: 7654 8327 10191 10821 11503 12863 f 400: 2814 9515 14298 18521 f 200: 1701 10967 16471 16542 18484 f 100: 727 1062 5132 9536 12685 17480 17612 De monumenten onthuld. Tegen kwart voor drie, het tijdstip waarop door de Koningin de plechtig heid der onthulling en inwijding der bei de monumenten zou plaats hebben, had zich een groote menschenmassa op het Westplein verzameld. Aan de Noord zijde waren 500 zangers en de musici van het stedelijk muziekcorps geplaatst. Daartegenover was de koninklijke tri bune opgesteld. Nadat de koninklijke auto's waren ge arriveerd en H.M. was uitgestapt, zette het koor het oude Wilhelmus in. Ver der werd het Vlaggelied van Verhulst ten gehoore gebracht. De burgemeester van Den Helder hield een rede, waarin hij releveerde, hoe bij de begrafenis van Dorus Rijkers op 21 April 1928 het denkbeeld naar voren kwam, een monument ter nage dachtenis van den grooten menschen- redder op te richten. Prins Hendrik aan vaardde het beschermheerschap van het eere-comité. Na den dood van den Prins werd het initiatief genomen, om in de onmiddellijke nabijheid van het monument een borstbeeld van Z.K.H. te stichten. In den tijd van drie weken werden hiervoor de gelden bijeen ge bracht. Na zijn rede verzocht spr. H.M. de onthulling te willen verrichten. De Ko ningin begaf zich naar het plantsoen, waar de plechtigheid zou plaats vinden. Door een druk op een electrischen con tact-knop werd een alarmschei in wer king gesteld. De omhulsels vielen en de Utrechtsche beiaardier Joh. Wagenaar zette het Wilhelmus in. Hierna spraken nog een der Helder- sche wethouders en de heer P. E. Pekel- berg, namens het Reddingswezen. DIVIDEND NED. BANK N.V. In de heden gehouden algemeene ver gadering van aandeelhouders van de Nederlandsche Bank N.V. werd het di vidend vastgesteld op f 36. DE MENSCHENROOF TE HENGELO. De ontvoerder tot 1 jaar ge vangenisstraf veroordeeld. De Almelosche rechtbank wees von nis in de zaak tegen den Haarlemschen schoorsteenbouwer Klein Snuverink, Oesterverzending. De oesterverzending uit Y e r s e k e over de maand Mei 1935 bedroeg naar Nederland 450; Engeland 33.250; België 7,465. Samen 41.165. Vorig jaar was dit 13.710. HET ITALIAANSCH- ABESSIJNSCHE CONFLICT. Italiaansch blad beschuldigt En geland. Het „Giorn,ale d'Italia" bevat een ar; tikel, waarin Engeland er openlijk van wordt beschuldigd, het Abessijnsche verzet tegen Italië te steunen en groo te hoeveelheden oorlogsmateriaal uit Kenya in Abessynië in te voeren. Nieuw incident. In het grensgebied tusschen Itali aansch Somaliland en Abessynië heeft zich een nieuw incident voorgedaan. In gezaghebbende instanties heeft men nog geen nadere bijzonderheden, doch de verzekering wordt gegeven dat het een betrekkelijk ernstig incident is, a! heeft dit dan ook niet den omvang van de botsing bij Oeal Oeal in Dec. 1934. DE MENSCHENROOF IN TSJECHOSLOWAKIJE. Lampeisberger zal worden uit geleverd. Het officieele Tsjechische persbureau meldt, dat onderhandelingen met Duitschland inzake den emigrant Lam peisberger, die eenige weken geleden te Eisenstein door twee man der Gestapo en met behulp van een Duitschen wacht meester der gendarmerie over de Bo- heemsch-Beiersche grens is gesleept, tot het resultaat hebben geleid, dat Duitsch land heeft toegezegd Lampeisberger te zullen uitleveren. Roulette op de wereldtentoonstelling. Op de Brusselsche wereldtentoon stelling is ook een speelzaal gevestigd genaamd de „Madison Club bestaan de uit een restaurant, een dancing en verscheidene speels,alons. Volgens den eigenaar werd er straper- lo gespeeld, doch de politie vertrouw de het zaakje niet en ging eens op een nader onderzoek uit. In de speelsalons bleken 6 roulette tafels te staan, waarvan er 2 in werking waren. Ongeveer 80 personen namen deel flan het kansspel. Al het materieel en verscheidene dui zenden francs als inzet werden in be* Het het gr( reed eerste De be tengew steld, voor schen Italiaai heeft blauwe] Engela 'dagen Vree Op de luk ge om he In c een m werdeiji zestier te red Tot dtl lijk kil Het bestutil een m ste be; boot. 1 dat d< seerer zijn g<J den. K;' zijn inT God. heugd, I ons dol JANNll Midde Gort| T den onz 1 en de E Oos L onz nocl Grc in N. G. Mi<| W. M. N. M. J. J. J. N. 1 hel uui lan lan lie] hu" in 67 Nii he da he 12 De ook 1 lelijk Heer den 1 voor geboi als g. en v belar Oudt

Middelburgsche Courant | 1935 | | pagina 2