=2* GOESCHE COURANT^ TIMMERMAN WEESt EN WIND. NUMMER 130. TWEE BLADEN. DINSDAG 4 JUNI 1935. EERSTE BLAD. 178e JAARGANG. StJMEliLAJfD. De Koningin te Den Helder. ZEELAND, Crisis-Bloemkweekers- credietbeschikking. MIDBELBURe. SOES. VLISSINGEH. WALGHEREN. ZU4D-BEVELANB. 9I00RD-BEVELAND. MIDDELdUQGSCHE courant Dagblad Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. Bij contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. ÏESS Uitgeefster Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bij het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 17 regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. met „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extra Bewijsnommers 5 cent. Ter inwijding van een monu ment van het Reddingswezen en van een borstbeeld van Prins Hendrik Groot enthousiasme der bevolking. Met den gewonen trein van 22 h 27, waaraan de conversatie- en de slaap wagen van den Kon. trein waren gekop peld, is H.M. de Koningin Maandag avond uit Het Loo te Den Helder aan gekomen, waar heden de inwijding zou geschieden van een monument van het Nederlandsche Reddingswezen (ter na gedachtenis van den grooten menschen- redder Dorus Rijkers) en van een borstbeeld van wijlen Prins Hendrik. Daar de officieele ontvangst door de plaatselijke autoriteiten eerst op Dins dagochtend te kwart voor negen was bepaald, ging de aankomst zonder eeni- ge formaliteit of plechtigheid gepaard. Toch waren velen naar het station ge komen, in de hoop een glimpje vac H. M. te kunnen opvangen. De Koningin had zich echter reeds in haar slaapwa gen teruggetrokken. Hedenmorgen vroeg was heel Den Helder reeds in feesttooi. Een groote menschenmenigte stelde zich op rond om het havenplein waar het monument is verrezen. In de haven lag Hr. Ms. „Hertog Hen drik". Om acht uur was op het Wacht schip een militaire plechtigheid. De tamboer blies: „Jongens bij de vlag". Even later schetterde het opnieuw. Al les vloog stram in de houding en daar gingen tegelijkertijd alle vlaggen om hoog. Hierop klonk ontroerend mooi het Wilhelmus. Even later verscheen de stafmuziek op de buitenhaven. Zij ging zich opstellen achter de met de Ne derlandsche driekleur versierde tribune. Plotseling werd een donderend gejuich gehoord. Wuivende'handen gingen om hoog en een groot enthousiasme maakt zich van de menigte meester. De auto van de Koningin naderde. Bij het monument stapte H.M. uit. Zij was vergezeld van den schout bij nacht, T. L. Kruys, overste J. Q. Benz van den Berg, garnizoenscommandant en den burgemeester van Den Helder, den heer Driessen. H.M. was gekleed in een wit mantelcostuum met wit bont. De stafmuziek speelde een vaandel- marsch en daarop namen de mannen op het plein de hoeden af. Alle mili tairen zetten zich in de houding en we derom klonk over het breede plein het oude Wilhelmus. De Koningin stond vol devotie voor het monument. De stafmuziek viel op nieuw in. De tonen van de defileermarsch weerklonken. Onder het geroffel^ van de tamboers begon daarna een défilé, waar aan werd deelgenomen door een com pagnie adelborsten met vaandel. Onmiddellijk hierop volgden een com pagnie manschappen van Hr. Ms. Mari nekazerne, een compagnie van Hr. Ms. Hertog Hendrik, een gecombineerde compagnie van Hr. Ms. Onderzeedienst- kazerne en Hr. Ms. Vliegkamp De Kooy eveneens een combinatie van Hr. Ms, Wachtschip en Hr. Ms. Van Speijck. Het. défilé in zijn geheel stond onder leiding van den kapitein luitenant ter zee J. Lagaay. Herhaaldelijk knikte H. M. den defileerenden vriendelijk toe. Inmiddels hadden de adelborsten zich opgesteld, terwijl de overige manschap pen een korten rondgang door de ge meente Den Helder maakten. De Koningin begaf zich vervolgens naar het monument. Duizenden paren oogen volgden de ontroerende plechtig heid. Aan de voorzijde legde H. M. lauwerkrans aan den voet van den zuil Even verwijlde H.M. daar, waarna zij zich weer naar haar auto begaf. Nadel om het monument was heengereden', reden de auto's naar de rijkswerf. Ook hier werd de hooge bezoekster her haalde malen spontaan toegejuicht. Van de rijkswerf begaf men zich naar de buitenhaven waar Hr. Ms. Hertog Hen drik gepavoisseerd gereed lag in af wachting van de komst van H. M. Ook hier stond een groote menigte opge steld. Op het buitenplein brak herhaalde malen het gejuich los. Kinderen zwaai den met vlaggetjes en met hoeden en petten werd gewuifd. H.M. dankte vriendelijk groetend voor de spontane ontvangst. Op haar gelaat lag echterjn ernstige trek. Vervolgens begaf H M. zich naar de „Hertog Hendrik". Er werd een duizend voudig hoerageroep gehoord. Aan boord van de Hertog Hendrik inspecteerde de Koningin de bemanning. Onderwijl speel de de muziek vaderlandsche liederen, van de commandobrug af sloeg H.M. de .3» Koningin het vertrek van de Hertog Hendrik gade, die door de sleepboot „Drente" langzaam van den wal werd getrokken- Ook van de brug af groette H.M. nog voortdurend naar de juichen de massa op den wal. Langzaam voer de Hertog Hendrik buitengaats; op de voorplecht stonden de Jantjes kaars recht opgesteld. Bij het verlaten van Je haven werd de Kon. standaard op den oorlogsbodem geheschen. De Hertog Hendrik stoomde op naar de reede van Texei, waar een onder- zeebootaanval, een schietoefening en eenige evoluties van een escadrille vliegtuigen van De Kooy door de Ko ningin werd gadegeslagen- (Zie verder laatste berichten). Wilt U zonder pijn loopen, dan Timmerman's zes teenenschoenen koopen, Alléén Bellamypark 54, Vlissingen. (Ingez. Med.) DE NIEUWE MINISTER VAN ECONOMISCHE ZAKEN. Het Deventer Dagblad heeft prof. dr. J. van Loon te Deventer, die vele jaren met prof. ir. Gelissen in de bedrijven van Noury v. d. Lande te Deventer heeft samengewerkt, bereid gevonden nog iets naders mede te deelen omtrent datgene uit den levensloop van den nieuwen bewindsman, dat valt buiten het kader van de eigenlijke levensbe schrijving. Prof. Van Loon wees in de eerste plaats op het feit, dat prof. Gelissen die op 17-jarigen leeftijd reeds student te Delft was en zeer snel afstudeerde, toen al hooge verwachtingen wekte bij de genen die hem kenden. Hij slaagde bij zijn examens altijd cum laude. Op zijn vele reizen, ook die voor de firma Nou ry v. d. Lande, trok hij nagenoeg de geheele wereld door, woonde eenige jaren te Berlijn en reisde meermalen in de Ver. Staten. Daardoor verschafte hij zich een rui men kijk op hetgeen elders in de wereld te koop is. Ondanks zijn jeugdigen leef tijd heeft de a.s. minister reeds een zeer werkzaam leven achter den rug. Het is te begrijpen, dat voor hem als ingenieur vooral te techniek zijn groote belang stelling had, doch steeds heeft hij zich daarnaast rekenschap gegeven van de oeconomische vraagstukken die met de techniek zijn verbonden en steeds is zijn streven er op gericht geweest, practi- sche resultaten te bereiken, zooals reeds blijkt uit het feit, dat hij een groot aan tal instellingen mede heeft opgericht die voor de industrie en techniek van groot belang zijn. Het is merkwaardig met welk beleid prof. Gelissen zijn ideeën in dit opzicht heeft gepropageerd. Men kan veilig zeg gen, aldus prof. Van Loon, dat het aan zijn onvermoeid werk te danken is, dat langzaam in Nederland de tijd rijp is ge worden voor een planmatige industriali satie. Als man van buitengewone energie, die mede de gave bezit voor het te ver richten werk de goede menschen te kiezen is hij tevens een man van groot beleid, die hart heeft voor zijn personeel en zeer sociaal gevoelt. Door deze laat ste eigenschap is hij dan ook in arbei derskringen van verschillende richting zeer gezien. Door zijn breeden blik en verdraagzaamheid telt prof. Gelissen ook onder niet-katholieken zeer vele vrienden. PROVINCIALE STATEN. Ged. Staten van Zeeland hebben de opening van de eerste gewone zitting der Staten van dit gewest bepaald op Dinsdag 2 Juli a.s. des namiddags te half acht. De verkiezing van de leden van Ged. Staten zal plaats hebben in de vergade ring van Woensdag 3 Juli d.a.v. des voorm. te 10 uur. De minister van Economische Zaken heeft benoemd o.m. als deskundigen, be doeld in de Crisis-Bloemkweekers-cre- In het humeur zetelen meer fouten dan in den geest. dietbeschikking" 1935 L. in het ambtsge bied, van den Rijkstuinbouwconsulem ir. A. W. van der Plassche, Goes: M. W, van der Plassche, Aardenburg, Markt straat en A. J. Witte, Vlissingen, Stee- nenbeer. Aan het te den Haag gehouden vakexamen in den telefoondienst heeft met goed gevolg voldaan de telefoniste bij den Interlocalen dienst A. D. Vreke van het P., T. en T.-kantoor alhier. J. M. Urchard, f Te Nijmegen, waar hij zich metter woon had gevestigd is op bijna 67 jari gen leeftijd overleden de heer J. M. Urchard, die gedurende ruim 40 jaar pi keur aan de thans opgeheven Rijschool alhier is geweest. Bij zijn 40-jarig jubileum op 20 Mei 1932, is gebleken hoe de thans ontsla pene in ruimen kring een gezien per soon was. De Verkeersweek. Zooals reeds gemeld heeft alhier van Dinsdag 11 tot Zaterdag 16 Juni een verkeersweek plaats- Het is het bestuur van de Vereeniging voor Veilig verkeer gebleken, dat er win keliers zijn, die gedurende die week hun étalages ook in het teeken van het ver keer willen inrichten. Het bestuur juicht dit plan ten zeerste toe en heeft beslo ten een prijs beschikbaar te stellen voor de étalage, die het meest beantwoordt aan het doel, nml. het maken van pro paganda voor het Veilig Verkeer. Een daartoe te benoemen commissie zal de étalages beoordeelen. Gehoord in de wandelgangen van een vergadering. Een journalist: Weten de heeren het laatste nieuws reeds? Minister Steen- berghe is afgetreden. Een der aanwezigen: Zoo, is hij soms vrijzinnig-democraat geworden? (Historisch). DE HAVENPLANNEN. Een mooi werkobject. Reeds ruim een jaar geleden 24 Mei 1934 zonden W. Siepman en 14 andere stadgenooten een adres aan den Raad, waarin verzocht werd, om over te gaan tot het maken van een veilig haventje voor kleine sportvaartuigen, met beschermde ligplaats, enz. Sinds dien verbleef dit adres bij gemeente werken, en in de Raadszitting van mor gen, Woensdag 5 Mei, zal het ter ken nis van de raadsleden gebracht wor den. B. en W. zullen daarbij voorstellen, dit adres in hun handen te geven, waar na zij den Raad d,an nader van advies zullen dienen, zoo spoedig de haven plannen in een dergelijken staat van voorbereiding zijn, dat zij zich leenen voor een afgerond voorstel aan den den Raad. Nader vernamen wij, dat die voorstel len mogelijk reeds in een volgende raadszitting verwacht kunnen worden. Over die havenplannen zelf gaven wij, eenige maanden geleden, reeds een beknopt overzicht. De hoofdpunten zijn: vervanging van de oude, ondoelmatige en leelijke brug Kleine KadeGroote Kade door een betonnen overkluiste- ring, waarin dan, eventueel uitgebreid onder het kade-oppervlak, overdekte ligplaatsen voor kleine vaartuigen ko men. De tegenwoordige zwaai-haven de kom achter die overkluistering dus, wordt dan tot jachthaven gepromo veerd. Daar de haven begrijpelijk een kom behoeft voor het zwaaien der schepen, moet die elders gegraven worden. Vol gens de th,ans uitgewerkte plannen zal die zwaaihaven komen vóór de pas aan gelegde haventerreinen- Men zal echter niet volstaan, met daar ter plaatse de haven te verbreeden, doch de haven, ter hoogte van het z.g. „zwemplekje", naar rechts van Goes uit gezien doen afbuigen, en aan het einde van dezen korten zijtak de zwaaihaven gra ven. De vele voordeelen van dit inderdaad grootsche plan zullen ieder duidelijk zijn. De brug-kwestie is opgelost, even als de jachthavenkwestie; de te kleine zwaaihaven wordt door een grootcre vervangen, en langs den zijtak van den havenarm en om de nieuwe, groote zwaaihaven krijgt Goes' nieuw indu- strie-terein! En dit nieuwe industrie terrein zal in de toekomst zeker een deel der groote onkosten vermogen te dekken. In deze wettigt de ondervin- j ding, opgedaan met het reeds in werk- verschaffing aangelegde haventerrein, wel eenig optimisme. Want dit is tenslotte ook de stüw-| kracht van dit plan: werkverschaffing aan onze werkl'oozen, die er een paar jaar mee aan arbeid geholpen zulley worden! Begrijpelijk eischt de financieele zij de van dit groote plan niet minder groote zorg. Maar er is goede hoop, dat Goes, ter financiering, een rente loos voorschot uit het zestig milliocn- fonds zal krijgen, en dan zal daarmede ook deze zorg zij het op de toe komst afgewenteld zijn. Het komt ons echter voor, dat er velerlei reden Is, om de toekomst van Goes met vertrou wen tegemoet te zien! Bioscoopcommissie. In verband met het vertrek van den heer A. Th. Verbist is benoemd tot lid van de bioscoopcommissie alhier, de heer G. E. F. M. Geijsen. Het Grisby-Muziekkorps, Naar wij vernemen zal het bekende Engelsche Leger des Heils Muziekkorps van Grisby op Donderdag 29 Aug. a.s. in deze gemeente een concert van ge wijde muziek geven. De Ned. Herv. Kerk is daartoe belangeloos door de Kerkvoogden afgestaan. De harmonie St. Caecilia, directeur de heer André J. Geijsen, geeft Woens dagavond te 8 uur een concert op den boulevard Evertsen. Het verdrinkingsgeval te Hellevoetsluis. De Zaterdagavond in het Voornsche Kanaal te Hellevoetsluis bij het zwemmen om het leven gekomen een marinier der Kon. Marine, W. A. H., was 27 j., gehuwd en woonachtig te Vlis singen. 't Stoffelijk overschot zal Woens dag daar ter aarde worden besteld. GRIJPSKERKE. De candidalenlijslen voor de gemeenteraadsverkiezing op 25 Juni zijn als volgt genummerd: 1 A.R., 2 C.H., S.G.P. en Gemeentebe lang; deze 3 gecombineerd. KWADENDAMME. Maandag verga derden de ingelanden van het water schap Hoedekenskerke in de herberg van de wed- P. de Baar-Verbeek alhier. Aan C. Quinten werd, behoudens nadere goedkeuring door Ged. Staten een stuk je grond in den „Boeier" in erfpacht ge geven voor het bouwen van een woon huis. De erfpachtscanon is bepaald op f 0,02 per m2. Afwijzend werd beschikt op een ver zoek van den vasten arbeider in dienst van het waterschap, om verhooging van zijn belooning, zulks wegens de door hem te betalen pensioensbijdragen. De reke- nin 1934/35 werd goedgekeurd in ont vang ad f 22705, in uitgaaf ad f 18244. dus met een goed slot van f 4461- De aanbeveling voor gezworen wegens periodieke aftreding van den heer H. Jasperse werd als volgt samen gesteld: 1. H. Jasperse, 2. D. B- v. Kruyssen, 3. C. Rijk. RAAD VAN WOLPHAARTSDIJK. WOLPHAARTSDIJK. De Raad ver gaderde Maandag voltallig onder voor zitterschap van den burgemeester- B. en W. stelden voor een crediet te verleenen van f 65 in de kosten van extra-steun aan de werkloozen, onder beding dat vanwege het nationaal crisis-comité f 245 zal worden bijgedragen. De Raad /vereenigde zich hiermee. Op verzoeken van v. d. Bosse en Hoo- gerland om vergoeding krachtens art. 13 der l o. wet 1920 hadden B. en W. af wijzende prae-adviezen uitgebracht, om dat belanghebbenden hun kinderen, toen de school der Ger. kerk, waar zij ze nu naar toe wenschen te brengen, opgericht werd, lieten op de bijz. school te Nieuw- dorp, en later op de school voor Chr. nat. onderwijs te Lewedorp, en dus bij de oprichting geen belangstelling toon den voor de school der Ger, gemeente- De Raad volgde in meerderheid niet dit voorstel van B. en W., dat gegrond was op den geest der wet, maar besliste gun stig op de verzoeken en stelde de ver goeding vast op f 2 per maand en per kind. Het betreft hier een uitgaaf van f 192 per jaar. Een verzoek van J- Rent meester om vergoeding op grond van hetzelfde art. werd eveneens ingewilligd f 2 per maand voor bezoek der R.K. school te Lewedorp. Het pad rond het Middelburg 4-VI-'35 Maandag: hoog ste luchttemperatuur 19.2 °C; (66 °F); laagste 12.1 °C (54 °F). Heden 9 h: 14.1 °C; 12 h: 18.1 °C. Geen regen of neer slag. Hoogste barometerstand te dezer stede, in het afgeloopen etmaal; 762 mm; laagste 760 mm. Hoogste barometerstand in het Euro- peesche waarnemingsgebied: 763.1 mm te Jan Mayen; laagste 745.9 mm te Va- lentia. Verwachting tot morgenavond: Zwakke tot matige Z.O. tot Z. W, wind, zwaar bewolkt met tijdelijke op klaring, waarschijnlijk regenbuien me, kans op onweer, aanvankelijk iets war mer. Zon op: 4 h 44; onder 21 h 12. Licht op: 21 h 42. Maan op: 7 h 21; onder- 23 h 57. E.K.: 9 Juni. Hoog- en Laagwater te Vlissingen. Westkapelle is 28 min. en Domburj 23 min. vroeger; Veere is 38 min. later (S Springtij.) Juni. Di. Wo. Do. 4 S 5 6 Hoogwater. 4.10 16.26 4.52 17.06 5.31 17.45 Laagwater. 10.28 22.56 11.05 23.36 11.39 24.11 Hoog- en Laagwater te Wemeldinge. Juni. Di. Wo. Do. 4 S 5 6 Hoogwater. 6.04 18.25 6.45 19.03 7.23 19.41 Laagwatei 11.33 23.56 12.10 24.35 12.47 gemeentehuis zal worden geteerd, ter wijl de Raad mede besloot tot aankoop van een perceel grond van J. Verboom alhier tot verbetering van den hoek AchterwegProv. weg. De Raad benoemde tot hoofd der school te Oud-Sabbinge L. J. Heyboer, hoofd-wachtgeMer te Bath, no. 1 der voordracht- No. 2 had om principieele redenen verklaard een eventueele be noeming niet te kunnen aanvaarden. Een meerderheidsvoorstel van B. en W. luidde ten' aanzien van verzoeken van W. A. van Wijk en J. L. Goetheer om grond te koopen van het bouwter rein, met aanwijzing van de% perceelen aan de noordzijde naast het gemeente huis door gegadigden, afwijzend, omdat zulks in afwijking van het eenmaal ge nomen raadsbesluit was, en belangheb benden niet geneigd waren meer voor den grond te betalen. De minderheid was er voor den gevraagden grond te verkoopen, omdat het een belang was direct geld te maken en ook om beter gesitueerden aan de gemeente te bin den. Het voorstel van de meerderheid werd aangenomen met zes van de zeven stemmen. De heer Overbeeke klaagde over het klinkerpad aan den Papeweg, waar-_ voor de voorz. toezegde nogmaals bij den dienst der P.T.T. die het pad voor kabellegging had opengemaakt, op her stel aan te zullen dringen. RAAD VAN KORTGENE. De overbrugging van de Zand- kreek. De Raad wil den ver keersweg naar de brug via de Voorstraat. KORTGENE, Maandag vergaderde de' Raad, onder voorzitterschap van burge meester mr. J. D. Koster, voltallig. Het nieuwe raadslid, de hr. G. H e y- b o e r werd geïnstalleerd. De voorz. wees er op, dat de heer Heyboer geen onbekende in den Raad is. Hij kent het klappen van de zweep. De rekening van het B.A. over 1934 is door de heeren Dees en Wiskerke in orde bevonden, en werd door den Raad goedgekeurd. Als de overbrugging van De Zandkreek in de toekomst een feit zal worden, wenscht de Raad, dat de verkeersweg naar de brug door de Voorstraat zal loo pen- Bij 't begin van de Voorstraat, wel ke afgesloten wordt door de O.L. School zal dan een doorbraak noodig zijn. Ook zullen er dan eenige huizen aan den kant waar de heer Versprille woont onteigend moeten worden. De bestaan de O.L.-School zal moeten verdwijnen- Er zal dan eventueel een nieuwe schooi moeten worden gebouwd, wat zou kun nen plaats vinden op den aangekochten grond aan den Westelijken Achterweg. 4

Middelburgsche Courant | 1935 | | pagina 1