W.9dc GOESCHE COUQANT£!2£ HEILAND. ZEELAND. WEER EN WIND. NUMMER 129. TWEE BLADEN. MAANDAG 3 JUNI 1935. EERSTE BLAD. 178e JAARGANG. Minister Steenberghe gaat heen. MICDELBURC. GOES. WALCHEREN. meddelbui2gsche courant Da-blad Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlissingen 2.30, elders 2 50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, lngez. mededeelingen 60 ct. p. r. Bij" contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. Uitgeefster Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten by het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 17' regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. met „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extra Bewijsnommers 5 cent. Meeningsverschillen met de overige leden van het kabinet. De heer Steenberghe is voor devaluatie. Prof, Ge- lissen zijn opvolger. De minister van economische zaken, mr. Steenberghe, heeft aan H. M. de Koningin ontslag uit zijn ambt ver zocht. Naar aanleiding van dit verzoek wordt het volgende medegedeeld: Het kabinet was en is eenstemmig van oordeel, dat de nood van den tijd verdere aanpassing noodzakelijk maakt, en dat die aanpassing moet worden na gestreefd, zoowel in het maatschappe lijk leven als bij de publieke financiën. Deed zich ten aanzien van het ingedien de bezuinigingsontwerp geen enkel ver schil van meening voor, zulk meenings- verschil ontstond wel bij de vraag, langs welken weg de aanpassing in het maatschappelijk leven moest worden nagestreefd. Terwijl het kabinet in zijn grootst mogelijke meerderheid van meening was, dat beproefd moest wor den de aanpassing en met name verla ging van vaste lasten door speciale maatregelen te verkrijgen, was minis ter Steenberghe van oordeel, dat alleen devaluatie hiertoe zal kunnen leiden, Volgens hem kan de aanpassing in het maatschappelijk leven welke den verderen teruggang van het bedrijfsle ven moet tegengaan, onder de huidige monetaire en economische verhoudin gen, alleen langs den monetairen weg verkregen worden. Waar ter zake over eenstemming niet te verkrijgen was, en minister Steenberghe zich niet kon neerleggen bij het gevoelen van de overige leden van het kabinet, gevoel de hij zich verplicht aan de Koningin ontheffing uit zijn ambt te verzoeken. De nieuwe minister van econo mische zaken. Een dezer dagen is de bepoeming te verwachten van prof. dr. ir. H. C. J. H. Gelissen tot minister van econo mische zaken. Vermoedelijk zal de overdracht van het departement a.s. Donderdag plaats vinden. Omtrent den loopbaan van den nieuw benoemden minister van economische zaken kan o.a. het volgende worden medegedeeld. Prof. Gelissen werd 15 Mei 1895 te Venlo geboren en studeerde aan het gymnasium te Venlo en de H. B. S, te Rolduc, Daarna aan de Techn. Hooge- school te Delft, te Charlottenburg en te Londen. Hij deed op 1 Jan. 1917 „met lof" zijn examen voor scheikundig ingenieur aan de Technische Hooge- school te Delft en promoveerde vanuit de practijk eveneens met lof aan de Techn. Hoogeschool te Delft. 1 Sept 1925, tot doctor in de technische we tenschappen. Reeds voor zijn ingeni eursexamen was hij hoofdassistent van de chemische technologie aan de Techn. Hoogeschool te Delft, daarna bedrijfs- ingenieur aan de Vondelingenplaat te Schiedam, aan de Volt metaaldraad lampenfabrieken te Tilburg en vervol gens adjunct-directeur der super-fos faat- en zwavelzuurfabrieken Coenen en Schoenmakers te UdenVeghel. Van 1920 tot 1926 was hij als hoofd ingenieur, zoowel in Nederland als in het buitenland werkzaam in het con cern Noury en Van dier Lande. Van 1926 tot 1930 was hij directeur der N. V. Electro chemische industrie te Roermond, welke fabriek een dochter- fabriek van Noury en Van der Lande is. Sedert Aug. 1930 is hij directeur van de N.V. Prov. Limburgsche Electriciteits Mij. en tevens buitengewoon hoogleeraar iï1 de indrustrieleer aan de r.k. handels- hoogeschool te Tilburg. Hij nam, hetzij alleen, hetzij in samenwerking met an deren, net initiatief voor de oprichting van de volgende instellingen: Laborato rium voor de bereiding van aniline- stoifen, chemisch-technilsche raad voor de wasscherijindustrie, nijverheids- comm. voor Roermond en andere in richtingen op technisch en electrisch gebied. Prof. Gelissen schreef het eerst over coördinatie zoowel in het personen- en goederenverkeer als in het energiever- keer en bepleitte de instelling van een energieraad. Hij is tevens een warm voorstander van een goede en innige samenwerking met België, waar hij me nigmaal in zijn publicaties op aandrong. De heer Gelissen heeft zich vooral be wogen op econ. techn. gebied. Hij is lie van jalrijke econ, en techn, commissies rrof. tjelissen is de grondlegger van het econ. regionalisme in Nederland. In woord en geschrift heeft hij zijn systeem (gedecentraliseerd, maar centraal r., ti- onaal georiënteerd systeem) voor de n> ailisatie van kapitaal en arbeid verii- digd. PRINSES JULIANA VOORUITGAANDE. Naar de Crt.'verneemt, is de gezond- ïeidstoestand van de Prinses, die, zoo als bekend aan een lichte keelontste king lijdt, vooruitgaande, maar toch nog niet zoodanig, dat H.K.H. haar voorge nomen bezoek aan Den Helder zal kun nen brengen. Hoewel het nog niet geheel vaststaat, zal dit bezoek hoogstwaar schijnlijk afgelast moeten worden. OUD-MINISTER COHEN-STUARi OVERLEDEN. Te Den Haag, is Zondagmiddag plot seling overleden in den ouderdom van 78 jaar de heer W. J. Cohen Stuart, oud zeeofficier en oud-minister van Marine. De heer Cohen Stuart begaf zich om streeks vijf uur per tram naar de woning van zijn zoon, toen hij door een hartver lamming getroffen werd en in de tram overleed. De heer Cohen Stuart trad als jong adelborst in dienst der marine, werd zeeofficier en doorliep de verschillende rangen in den zeedienst. In 1904 bereikte hij den rang van Kapitein ter Zee, Het volgend jaar echter, moest hij den ac tieven zeedienst vaarwel zeggen, omdat hem verzocht was zitting te nemen in kabinet-De Meester dat in 1905 aan de regeering kwam. Hij trad-in het ministe rie op als minister van Marine en diende het land in de hoedanigheid van 1905 1907. Zijn aftreden in dat jaar hield ver band met een marinierskwestie, welke toen in de kamer aanhangig was ge - maakt. Na zijn aftreden als minister trad hij dadelijk weer in den zeedienst en werd als kapitein ter zee belast met 't commando van H M.'s „Friesland". MINISTER SLOTEMAKER DE BRUINE BLIJVEND AAN ONDERWIJS 1 Naar de Standaard verneemt is een benoeming van een minister van On derwijs, K. en W. en een vervuiling van de vaqature ontstaan door de ont slagname van mr. H. P. Marchant^ ge durende de eerste weken nog fffet te verwachten. Niettemin moet het niet onmogelijk worden geacht, dat de tegenwoordige minister van Onderwijs ad interim, prof. dr. J. R. Slotemaker de Bruïne blijvend deze plaats zal bezetten, en dus Sociale Zaken met Onderwijs gaat verwisselen. REORGANISATIE BIJ DE K.L.M. Naar de Courant verneemt, is de hr. F- Guillonard, chef van den Technischen Dienst der K.L.M., benoemd tot onder directeur. Voorts zijn alle commercieele afdee lingen der K.L.M. vereenigd tot één af- deeling „Handel", aan het hoofd waar van is geplaatst de heer D- J. de Vries, tot nu toe chef van den Buitenlandschen Dienst, die deze laatste functie voorloo- pig ad interim blijft waarnemen. NOODLANDING VAN EEN BELGISCH SPORTVLIEGTUIG. TERNEUZFN Het Belgische sport liegtuig 00ALY op weg van Antwer pen naar 2'.ouie en bemand door de hee- ren Frimout en Dupont moest Zaterdag middag tengevolge van motordefect een noodlanding maken op een veld in de nabijheid van Terneuzen. De landing geschiedde vlot en beide inzittenden be kwamen geen letsel. Zaterdagavond om half zes is 't vliegtuig weer opgestegen om zijn reis naar de Zoute te vervolgen. De heer Dupont is achtergebleven om het toestel in verband met den geringen uitloop te verlichten. DE RECLASSEERING. Het Ned. Genootschap tot zedelijke verbetering der gevangenen heeft Za terdag te Amsterdam zijn algemeene vergadering gehouden onder leiding van den heer G. A. M'. de Bruyn. In zijn openingswoord deed deze uitkomen, dat het ontwerp van wet ter verlaging van openbare uitgaven de re- classeering gespaard heeft voor nieuwe bezuinigingen-. Van de opbrengst van den reclasseeringsdag zal meer dan f 7500 ten goede komen aan de midde len van het genootschap. Het genootschap zal echter ondanks het verheugende resultaat van den re classeerinsdag, zoowel door versobe ring van uitgaven als door verbetering van eigen financiën moeten tracht $fi deze in evenwicht te houden. Spr. stelde intusschen met vreugde Woorden waar het hart in is, wek ken wederklank. Jacques Perk. yast, dat bij de heftige reactie, die in naburige landen tegen den sterken drang der opvoedingsgedachte opgetreden is, en ook in ons land de gemoederen niet onberoerd gelaten heeft, de reclassee- ring toch in ons land principieel onaan getast gebleven is. De rechterlijke macht heeft groot vertrouwen in de reclassee- ring. Indien de bezuiniging blijft binnen de perken, waarin zij thans aan de reclas- seering opgelegd is, zal afsnijding van vitale deelen van het werk niet noodig zijn. ONTSLAG BIJ STATIONS BUFFETTEN? Een paar honderd man personeel, werkzaam in de restaurants van zeven tien voorname stations in ons land, zul len waarschijnlijk 1 Juli a.s. zonder werk geraken. Dit is het trieste gevolg van een con flict tusschen de Nederlandsche Spoor wegen en de firma Van Goethem en Neuteboom, die vele jaren lang deze be drijven heeft geëxploiteerd. Groote on rust heeft dit bericht verwekt onder het betrokken personeel, waaronder er ve len zijn die tien en zelfs twintig jaar bij de pachters der buffetten werkzaam zijn. Van de zijde der Spoorwegen heeft men aan de Tel. medegedeeld, dat de Ned- Spoorwegen het contract verbro ken hebben. Het contract was verleden jaar pas vernieuwd en zou aanvankelijk voor den tijd van vijf jaren gelden. De restaurants, welke door de firm Van Goethem en Neuteboom geëxploi teerd worden zijn die te Utrecht, Rot terdam D.P, en Beurs, Den Haag S.S. Groningen, Nijmegen, Zwolle, Eindho ven, Leeuwarden, Dordrecht, Breda, M: i d d e 1 b u r g, Zutfen, Enschede, Vlaardingen en Ede. Ten gevolge van 't besluit der Ned- Spoorwegen zal de ex ploitatie van al deze restauraties dus ir andere handen overgaan, en dan blijft het voor het tegenwoordige personeel natuurlijk een ópen vraag of zij eenige hoop kunnen koesteren, dat zij bij den nieuwen pachter in dienst zullen kun nen treden. Naar wij nader nog verne men, schijnt de kwestie van de pacht, hoewel die wel bij de zaak betrokken is, geenszins de voornaamste factor te zijn voor de tusschentijdsche opzegging van het contra-cd, De WJerkloosheid. Bij de Arbeidsbeurs te Middelburg stonden Zaterdag ingeschreven: geheel werkloos: 924 mannen en 12 vrouwen; gedeeltelijk werkloos 57 mannen en 5 vrouwen; niet werkloos: 19 mannen en 2 vrouwen. Algemeen totaal vorige week 1038. bijgekomen 34, afgegaan 53, over 1019 Aan de Nationale Luchtvaart school te Rotterdam slaagde voor het vliegbrevet A, de heer P. J. Kousemaker alhier. Dezer dagen is tegen den autobus ondernemer M. de B. proces-verbaal opgemaakt wegens het rijden met een taïgekeurde autobus. De collecte voor het Plaatselijke Crisiscomité heeft f 58.22 opgebracht ZIEKENHUISVERPLEGING. Zaterdag vergaderde in St. Joris te Middelburg de Vereeniging Ziekenhuis- verpleging op Walcheren, onder voor zitterschap van jhr. H. A. v a n Doorn, burgemeester van Oost en West Souburg. De jaarverslagen Van den secretaris penningmeester en van de financieele commissie gaven geen aanleiding tot opmerkingen, zoodat de verslagen en de rekening, die reeds vroeger zijn ge publiceerd, onveranderd werden goed gekeurd. Aan de beurt van aftreding als be stuursleden waren jhr. H. A. yan Doorn en de heeren P. de Haas te Arnemui- den en L. Onderdijk te Middelburg. Eerstgenoemde stelde zich om gezond heidsredenen niet meer beschikbaar, In deze vacature werden aanbevolen jhr. mr. A. Fj. C. de Casembroot en de heer J. L. Dregmans, burgemeester resp. van Westkapelle en Koudekerke Benoemd werd jhr. de Casembroot met 40 stemmen, terwijl de heer de Haas' met 46 en de hr. Onderdijk met 52 stem men werd herbenoemd. De beide laatstgenoemde heeren na men de herbenoeming aan, terwijl van ,jhr. de Casembroot bericht wasl ont vangen,dat hij gaarne als eerst aanbe- volene op de lijst voorkwam, doch we gens verlof niet op de vergadering kon komen. Het ligt in de bedoeling dat jhr, de Casembroot het voorzitterschap op zich zal nemen. In de financieele commissie, waarvan de heer G. W. Graafhuis te Micldel- aurg periodiek moest aftreden en niet herkiesbaar was, koos de vergadering den heer S. Caljouw te Middelburg. Naar aanleiding van het voorstel v,an het bestuur om het voorstel van West kapelle inzake ook tegen eventueele operatiekosten te kunnen verzekeren, in handen te stellen van het bestuur ter afdoening en dit te machtigen bij gebleken mogelijkheid hiertoe zoo spoedig mogelijk over te gaan, en zoo mogelijk daaraan eveneens te verbinden een verzekering bij 2e klasse verple ging, ontspon zich een uitvoerige dis cussie, waaraan wij het volgende ont- leenen. De secretaris, de heer Onder- d ij k zette uiteen, dat dit alles nog in het bestuur moet worden overwogen en dus op onderdeden nog niet k,an worden ingegaan, maar dat er alle kans op is, dat met 1 Januari tot invoe ring zal kunnen worden overgegaan als er een voldoende deelname onder de leden is. De heer O r b a a n, medisch ad viseur en bestuurslid, zette uiteen, dat deze kwestie overal aan de orde komt en dat het juist een vraagstuk is of deze vereenigingen al of niet tegen medische verzorging zullen gaan verzekeren. De heer Van Geuns, wis kundig lid van het bestuur, meende in iifwijking met den secretaris,, dat geen afzonderlijke kassen voor genoemde onderdeden zouden kunnen worden in gesteld. De heer Onderdijk vond in de verdere besprekingen aanleiding er op te wijzen, dat het jammer is, dat niet in alle gemeenten ziekenfondsen zijn te stichten, wat hij nog belangrij ker vindt dan een vereeniging voor ziekenhuisverpleging. Er kwam nog eens goed naar voren, d,at alleen zij, die zich zouden verzekeren tegen operatie kosten of voor tweede klasse verple ging daarvoor zouden moeten gaan be talen. Ten slotte werd besloten, dat het bestuur dit alles nog eens nader onder het oog zal zien en dan een buitenge wone algemeene vergadering zal beleg gen, waarin een nader besluit kan wor den genomen. Bij de rondvraag werd op 'n vraag be antwoord, dat ingeval leden voor de Rijksverzekeringsbank of dergelijke worden opgenomen, de vereeniging eerst aan de beurt komt, als de andere in stellingen niet meer of nog niet uitkee- ren. Dit eerste kan voorkomen bij ver pleging voor den Raad van Arbeid, het laatste bij observatie. Ter voorkoming, dat verschillende af gevaardigden van een afdeeling bijv. ten opzichte van bestuursverkiezing niet een lijn trekken, werd Aangeraden eerst een afdeelingsvergadering te be leggen. Het uitgeven van een vluchtschriftje om de plannen n,ader te ontvouwen en dit als verweer tegen particuliere maatschappijen, werd niet noodig ge acht, die maatschappijen zorgen door de moeilijkheden bij de uitkeeringen, zelf voor propaganda voor de vereeni ging- Aan het eind van de vergadering heeft de heer V,an Geuns har telijk dank gebracht aan jhr. Van Doorn voor hetgeen deze als voorzitter voor de vereeniging heeft gedaan. Het spijt het bestuur zeer, dat gezondheidsrede nen !ot aftreden noopten en spr. hoog te, dat jhr. Van Doorn zijn gezondheid zoo veel mag zien verbeteren, dat hiji nog vele jaren het werken der vereeni ging z,al kunnen gadeslaan. (Applaus). Jhr. Van Doorn zeide, dat het aan hem was geweest om dank te bren gen en wel in de eerste plaats aan de mede-bestuursleden voor de aangename wijze van samenwerking met allen. Spr uitte zijn beste wenschen voor den ver deren bloei der vereeniging. (Applaus) ARNEMUIDEN. Nu zachtjes aan het zomerweer komt ziet men alles in de' natuur in volle bedrijvigheid. Alles leeft of gaat leven. Ook het landbouw bedrijf vraagt gelukkig weer meer men schenhanden en doet het aantal werk loozen verminderen. In tegenstelling daarmee st,aat echter het visscherijbedrijf, daarvoor is het Middelburg, 3-VI-'35, Zaterdag en Zondag: hoogste luchttemperatuur 20.5 °C (69 °F); laagste 10 °C (50 °F). Heden 9 h: 13.5 °C; 12 h: 17 °C. Zaterdag/Zondag 0.2 mm, Zondag/ Vïaandag geen regen of neerslag. Toogste barometerstand te dezer ste de, in het afgeloopen etmaal: 766 mm; laagste 760 mm. Hoogste barometerstand in het Euro- peesche waarnemingsgebied: 765.2 mm te Jan Mayen; laagste 747.6 mm te Va- lentia. Verwachting tot morgenavond: Zwakke tot matige, meest Z.W. wind, zwaar bewolkt met tijdelijke opklaring, waarschijnlijk regenbuien met kans op onweer, weinig verandering in tempera tuur. Zon op: 4 h 45; onder: 21 h 11. Licht op: 21 h 41. Maan op: 6 h 11; onder: 23 h 27. E.K. 9 Juni. Hoog- en Laagwater te Vlissingen. Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere is 38 min. later. (S Springtij,) Juni. Hoogwater. MaT 3 3.29 15.48 Di. 4 S 4.10 16.26 Wo. 5 4.52 17.06 Laagwater. 9.50 22.16 10.28 22.56 11.05 23.36 Hoog- en Laagwater te Wemeldinge, Juni, Hoogwater. Laagwater Ma. Di. Wo. 3 4 S 5 5.22 17.47 6.04 18.25 6.45 19.03 10.55 23.17 11.33 23.56 12.10 24.35 nog steeds winter, niet wat de vangst, wat de opbrengst betreft. Vorige week voer de visschersvloot de eerste drie dagen uit ter vangst. In deze drie da gen werd zooveel verdiend, dat, ge middeld juist de gemaakte onkosten konden betaald worden (olie, kolen enz.), zoodat de opvarenden na drie da gen werkens niets voor zich zelf ver diend hadden. De andere dagen zijn zij dan ook niet meer uitgevaren. Wel werd er door eenige vaartuigen een 800 kg garnalen gevangen, doch' deze bleek onverkoopbaar te zijn, zoo dat deze mooie partij voor puf haar be stemming moest krijgen. Voor de pelle rijen hebben een drietal vaartuigen ge- vischt terwijl een vijftal voor de hal vischten doch het meerendeel lag aan den wal gemeerd. Dientengevolge heeft de plaatselijke visschersvereeniging zich genoodzaakt gezien een telegram aan de Koningin te zenden met de bede om hulp. Dat deze bede voor de visschersvloot alsmede voor de geheele gemeente verhoord moge worden; het zoude een ware uit komst wezen. EEN DEBATVERGADERING VAN DE N, S. B, ST. LAURENS. Vrijdagavond hield de Nat. Soc. Beweging in een volle zaal van den heer Servaas een openbare vergadering met debat, waartoe in 't bij zonder waren uitgenoodigd ds. Koning alhier en ds. Lindeboom van Seroosker- ke. De laatste had bekend gemaakt ver hinderd te zijn, doch zich bereid ver klaard in zijn eigen gemeente te debat- teeren. De vergadering stond onder lei ding van den heer J. Dekker te Goes, die na een korte inleiding het woord gaf aan den heer J. H. L. de Bruin, om te spreken over „Christendom en Soci alisme". Spreker begon met er op te wijzen, dat Christendom en Nat. Socialisme geen tegenstellingen zijn, doch bij el kaar behooren. Bij den Christen is net een vallen en opstaan, maar men be lijdt den Verlosser. Het is roeping de kruisbanier te dragen; de strijd gaat om God. De Christelijke partijen van den tegenwoordigen tijd hebben den Staat gemaakt tot een monster van goddeloos heid; de Nat. Socialisten zullen er van maken een Christelijken Staat. De kerk van heden heeft oog noch oor voor den nood van het volk, welke spreker uitvoerig besprak. Als middel tot op heffing dier nooden noemde hij de stich ting van een Nat. Soc. partij en de vor ming van een corporatieven Staat, waar van hij een nadere uiteenzetting gaf. In den corporatieven Staat zal een gegron de volksinvloed gelden en in plaats van het huidige parlement zullen alle groe-

Middelburgsche Courant | 1935 | | pagina 1